Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.08.2007., 11:21   #1
Prekidači, sklopke, utičnice

Kako sam uredio hodnik tako sam odlučio izbaciti stare 'socijalne bijele kockaste' prekidače Situacija je sljedeća:

1.
Svjetlo u hodniku pali se i gasi na dva prekidača. Kada sam ih rastavio, svaki ima tri žice spojene. Na sammom prekidaću imaju ucrtane strelice koje pokazuju na jedan konektor, i na oba prekidaća je na to mjesto spojena CRNA žica. Na Jednom je prekidaču sljedeći poredak: Crna-plava (sredina)-Žuta, dok je na drugom poredak : Crna-Žuta-Plava.
Kupio sam izmjenične prekidače TEM i oni imaju oznake na sebi 1-L-2, a shema pokazuje još i žicu N.

Moje razmišljanje je: L na prekidačima spojiti na CRNE žice, a na jednom prekidaču 1 spojiti plavu, 2 Žutu, a na drugom obrnuto.
Ovo mi se čini lakši zadatak.

2.
Teži zadatak.
Iz mog hodnika, iz hodnika stana do mene, ali iz vana se može paliti i gasiti vanjsko svijetlo. Dakle, tri prekidača, jedno rasvjetno mjesto. Kada sam otvorio svoj prekidač (isti onaj socijalni ) vidio sam sljedeće:
Također postoje strelice prema jednom priključku, ali za razliku od prvog slučaja gdje su tri točke spajanja, ovdje ih je šest. Tamo gdje su strelice spojene su CRNE žice, a ostatak je spojen ovako:

1 2
3 4
5 6

5 i 6 su crne žice
1 i 4 unakrsno spojene, na točku 1 dolazi plava
2 i 3 unakrsno spojene, na točku 2 dolazi žuta

Kakav prekidač tu kupiti, a da ne mjenjam ostala dva.

Hvala,
__________________
A je to d.o.o.
prorex is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 12:06   #2
Daj ti to nacrtaj,a ovo ti je kako se spaja obična izmjenična sklopka

marijan_e is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 12:29   #3
Quote:
marijan_e kaže: Pogledaj post
Daj ti to nacrtaj,a ovo ti je kako se spaja obična izmjenična sklopka

evo prvi slučaj:
[URL=http://imageshack.us]http://img460.imageshack.us/img460/6532/prekidaciua1.jpg
Shot at 2007-08-08

i evo drugi slučaj:
Shot at 2007-08-08

nadam se da je to OK
__________________
A je to d.o.o.

Zadnje uređivanje Majstor : 20.04.2015. at 10:34.
prorex is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 12:10   #4
2 mjesta za pali/gasi = 2 x izmjenični prekidač.
3 mjesta za pali/gasi = 2 x izmjenični, 1 x križni prekidač.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 19:43   #5
Question Hi...

Quote:
Veky kaže: Pogledaj post
2 mjesta za pali/gasi = 2 x izmjenični prekidač.
3 mjesta za pali/gasi = 2 x izmjenični, 1 x križni prekidač.
Pa eto imam jedan problemcic...
Posto si tako lijepo objasnio kako rijesiti 4 mjesta pali/gasi i tri rasvjetna mjesta...
Vec se neko vrijeme borim sa time ali uzaludno...pa ako moze pomoc i mozda ukako i skica sheme...
Hvala
klick098 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 21:47   #6
kako spojiti izmjenični prekidač1 i prekidač2?
kako ide raspored žica, faza je crna žica

Polo 6n is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 22:03   #7
Quote:
Polo 6n kaže: Pogledaj post
kako spojiti izmjenični prekidač1 i prekidač2?
kako ide raspored žica, faza je crna žica

Premalo podataka.....
Prvo nam moraš reči kud idu ove druge dvije žice....
Naime izmjenični prekidaći se spajaju s tri žice, s dvije su međusobno spojeni a treča dolazna faza (u jednom) ili odlazna faza prema grlu (u drugom prekidaču)....

Ukoliko ova plava i žutozelena idu na drugi prekidač, nijh spajaš ljevo i desno a fazu na srednji kontakt (tako i na drugom prekidaču)....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2011., 00:56   #8
sema za povezivanje naizmjenicne sklopke

http://i51.tinypic.com/32ztmcy.jpg
skopje59 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 12:15   #9
Quote:
prorex kaže: Pogledaj post
Kako sam uredio hodnik tako sam odlučio izbaciti stare 'socijalne bijele kockaste' prekidače Situacija je sljedeća:,
1: to bi po nekoj logici trebalo biti tako kako si rekao, ali nikad ne znaš što je radio onaj prije tebe i tko je to bio.
Isključi struju prije nego što bilo što radiš, spoji, uključi, pa češ vidjeti da li radi.

2. Kupi križni prekidač.
Ovi noviji imaju 4 spojna mjesta.
Crne ti idu na L i L ili -> i ->,
A ove ostale dvije na drugu stranu.

Opet isti postupak kao i gore: Isključi, spoji, uključi, probaj na svim mjestima da li se pali i gasi. Ako ne radi, isključi i ponovi postupak sa drugim rasporedom žica.

Kod spajanja pripazi da su žice "zdrave", neoštećene i da nisu nagorjele, da je izolacija ispravna, da je izolacija skinuta onoliko koliko treba, tj da gola žica ulazi čitavom svojom duljinom u spoj, a ono što je vani mora imati izolaciju.
Žica mora biti čvrsto stegnuta, ali ne pretegnuta. Šarafiš očale pa znaš princip.

Ako nešto zapne, pitaj, pa ako ti opet nije jasno, pozovi električara.
Znam jednog u ZG, za ne daj bože!
__________________
Z

Zadnje uređivanje Majstor : 20.04.2015. at 10:41. Reason: Skraćivanje quotanja
zoranp is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 12:34   #10
Quote:
zoranp kaže: Pogledaj post
1: to bi po nekoj logici trebalo biti tako kako si rekao, ali nikad ne znaš što je radio onaj prije tebe i tko je to bio.
Ako se ne javim sutra onda znači da me strefila struja Naravno, uvijek kad prčkam po struji isključim struju na glavnom osiguraču, za svaki sluča, pa nek cijela kuća bude bez struje. I ipak nakon toga probam ispitivačem za svaki slučaj ima li koja živa žica.

Jedino ne znam gdje da smjestim taj križni prekidač, tj, treba li meni taj križni prekidač jer bi samo kod sebe promjenio prekidač, a ostala dva bi ostavio kako jesu. Zato sam objasnio princip kako su žice kod mene spojene da ne kupujem izmjeničnu sklopku ako mi treba križna i obrnuto.
__________________
A je to d.o.o.

Zadnje uređivanje Majstor : 20.04.2015. at 10:42. Reason: Skraćivanje quotanja
prorex is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 16:43   #11
Molim help!
Molim da mi objasnite kako spojit izmjenični prekidače i tri lampe na stropu.
KOLIKO JA ZNAM TO BI TREBALO OVAKO IĆI:
-u razvodnu kutiju dovedem naponski kabel
-na svaki prekidač postavim kabel 3x1,5mm2 i dovedem ih skupa u razvodnu kutiju
- sa svake svijetiljke dovedem kabel u istu razvodnu kutiju
E sad mi molim te objasni kako da to spojim u kutiji i na prekidačima.
ps.prekidači su vimarovi ako ti to išta znači.
Hvala!
motorman.no1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 12:34   #12
Quote:
prorex kaže: Pogledaj post
Kako sam uredio hodnik tako sam odlučio izbaciti stare 'socijalne bijele kockaste' prekidače Situacija je sljedeća:
Ovo s bojama žica nema ti veze. Elektroinstalacijski kablovi imaju ograničen (i standardiziran) broj boja. Prema tome, sve ovisi što ti je na koju žilu spojeno (ne znaš koju logiku boja je koristio onaj koji je to spajao)
A to bi trebao istanoviti mjerenjem. Ako nemaš instrumenta, onda možeš ovako.
Rastavi sve spojeve (u kutijama i sklopkama ali zapamti što je s čim bilo spojeno). Kad si dobio slobone žile, spoji samo jednu na napon a na drugoj strani s ispitivačem faze nađi koja je žila pod naponom. Bilježi i crtaj. I tako radom. Kad saznaš kako su ti razvedeni kablovi, onda se lako spajaju prekidači po šemama (npr, kako ti je marijan_e pokazao za izmjeničnu sklopku)

Zadnje uređivanje Majstor : 20.04.2015. at 10:42. Reason: Skraćivanje quotanja
apf11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 12:38   #13
Quote:
apf11 kaže: Pogledaj post
Ovo s bojama žica nema ti veze. Elektroinstalacijski kablovi imaju ograničen (i standardiziran) broj boja.
bit će to više posla nego sam planirao, al što se mora mora se. Što se logike i 'majstora' tiće ne jedan puta se dogodilo da žice u stambenim objektima idu dijagonalno od kutije do utičnice, pa ti sad buši zid za sliku objesit ako se usudiš A da ne govorimo o uštedi na materijalu koji je netko odnio za po doma
__________________
A je to d.o.o.

Zadnje uređivanje Majstor : 20.04.2015. at 10:43. Reason: Skraćivanje quotanja
prorex is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 13:13   #14
Quote:
prorex kaže: Pogledaj post
bit će to više posla nego sam planirao, al što se mora mora se.
E da, zaboravih ti reći ako nisi baš na "ti" sa strujom onda se nemoj upuštati u otkrivanje žica na način kako sam ti predložio. Može i na drugi način a to je da spajaš krajeve žica za koje misliš da su iz istog kabela a onda s instrumentom-ohmmetrom (ili baterijom sa žaruljom ako nemaš instrument) ustanoviš kroz koje dvije teče struja. I tako redom. Ovo je siguran ali sporijiji način.

A ako ideš po prijedlogu sa "živom strujom" ,evo još jednog detalja. Može ti se desiti da ti bude svijetlio ispitivač "probirštift") na više žica. To može biti zbog indukcije. Ali najjače će svijetliti na žici koja je pod naponom.
PS: Osim što budeš rastavio spojeve žica, skini i žarulje iz lampi koje ispituješ da ti se preko nje ne prenese faza na drugi kabel. Jasno da trebaš skinuti i osigurače. A fazu dovedi izvana posebnom žicom (utaknutom u fazu na produžnom kablu).

Zadnje uređivanje Majstor : 20.04.2015. at 10:44. Reason: Skraćivanje quotanja
apf11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 13:33   #15
Gle prema onome što si ti opisao, ako spojiš onako kao što sam rekao, trebalo bi raditi. Barem meni radi u takvim slučajevima. Ali ako ne radi, tada slijedi ispitivanje po postupku kako je opisao apf11. U tom slučaju bolje to prepustiti nekome tko zna.
__________________
Z
zoranp is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 14:57   #16
Spajanje zvona

Kako spojiti prekidać za kućno zvono?

Htio sam promijeniti nedugo prekidač za kućno zvono ali su se pojavili problemi.

Spajanje je izvedeno na način da se do ulaza dovodi faza koja se prekida na prekidaču i odvodi na zvono a nula u uzemljenje dolazi do zvona direktno iz razvodne kutije.

Problem je nastao kad sam stavio novi prekidač koji je konstantno propuštao struju te je zvono konstatno radilo.

Pretpostavio sam da je to zbog žaruljice osvjetljenja u prekidaču pa sam izvadio kompletan sklop sa žaruljicom i onda je radilo odnosno prekidač je funkcionirao.

Kako da to sve spojim a da radi normalno i sa lampicom i da prekida zvono.

Imam dva ulaza i dva izlaza iz prekidača.

Trebam li i nulu dovoditi do ulaza ili prebrikati prekidač na neki način?

Zadnje uređivanje Majstor : 20.04.2015. at 10:45. Reason: Promjena naslova
xman345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 15:16   #17
Quote:
xman345 kaže: Pogledaj post
Kako spojiti prekidać za kućno zvono?
U kutiji gdje ti je prekidač trebaš dovesti nulu. Lampicu odspojiti s kraja koji ide na zvono (iza prekidača) i taj kraj lampice spojiti na nulu. I sve će ti raditi.
Lampica će ti svijetliti stalno (tako da lako nađeš zvono u mraku).
A to što ti je zvono radilo stalno je iz razloga što je otpor lampice relativno mali (manji od zvona) pa preko nje zvono (priključni sklop) dobiva dovoljno struje da se aktivira.

Zadnje uređivanje Majstor : 20.04.2015. at 10:46. Reason: Skraćivanje quotanja
apf11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 17:22   #18
Quote:
xman345 kaže: Pogledaj post
Kako spojiti prekidać za kućno zvono?

Kako da to sve spojim a da radi normalno i sa lampicom i da prekida zvono.
Sorry, ovo s 2 ulaza i 2 izlaza sam previdio. Onda je još lakše a da ne bude BUM kako je Veky asocirao. Dakle.
Bez lampice
Fazu dovedeš na jedna ulaz. Na izlaz tog prekidača spojiš žicu koje ide na zvono. Kad to napraviš probaj. Zvono bi trebalo raditi.
S lampicom
Nulu spojiš na drugi ulaz. Na izlaz ne spajaš ništa.
Lampicu spoji između 1 prvog i drugog ulaza prekidača. Ne bi se ništa dogodillo da spojiš izmeđi dva izlaza osim što bi ti lampiica svjetlila samo dok pritišćeš prekidač. A kad ga u mraku nađeš, lampica ti onda i nije od neke koristi.
Za spajanje iskoristiš postojeće stezaljke na prekidaču. Kad smo već kod prekidača, kupio si valjda tipkalo koje se vraća kad ga stisneš
Ovako ako spajaš, ne možeš promašiti. Ako uspiješ, uštedio sam ti 40-tak kn pa imamo za
Ali s obzirom da se upuštaš u ovakve "delikatne" radnje, znači da imaš petlje i ponešto znanja pa je prijedlog Veky-ja za instrument u redu. Trebat će ti i zato ga kupi.
U to ime ja odustajem od , a nadam se i Veky pa kad se još odbije i tvoja instrument ti je već 50% jeftiniji

Zadnje uređivanje Majstor : 20.04.2015. at 10:46. Reason: Skraćivanje quotanja
apf11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 17:00   #19
Sve će biti dobro do trenutka u kojem odlučiš na prekidač spojiti fazu i nulu
I ne ispitivaj pod naponom nego sve isključi i odspoji i ispitaj instrumentom koji košta četrdesetak kn i bit će ti dovoljan.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2007., 06:13   #20
Veky bi radije pivu
I mali, jutarnji, električarski pelinkovac
__________________
Z
zoranp is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:26.