Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2005., 11:15   #41
Quote:
boljanici kaže:
Nemojte tako. Previse je.
Brinem se ali na racionalan nacin.
Mislim da cu odvesti malog na taj pregled.A za terapiju cu da razmislim.
Ne kazem da logoped ne moze postici neki napredak, ali sta ako kasnije dobijem stereotipno dijete po misljenju i govoru. I ns ave ostalo u zivotu cekace inicijativu drugih, i njegova volja ce biti stalno pod uticajem nekoga...ovo moze biti hipoteza.
Hvala vam na misljenjima. Ne ocekujem strucne savjete, vec vasa obicna misljenja i iskustva. To mi mnogo vise znaci od strucnjaka.
i ti si, kazes skoro psiholog? pa dobro jesi ti normalan/na? logoped ti MOZE reci da li je govor odgovarajuc dobi i postoje li kakvi problemi/stanja zbog kojih se govor ne razvija.

nesvrseni psiholoze, znas li ti sto je to TETIZAM?
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 12:01   #42
Djeca se različito razvijaju ali kod svakog vida razvoja djeteta - kako npr. motorike tako i kod razvoja govora postoje neke dobne granice u kojima najveća većina djece nešto napravi. Pa ako neko dijete to ne radi u toj dobi onda je to sumnjivo i poželjno bi bilo da dijete pogleda stručnjak. Uopće ne mora značiti da je u pitanju neki problem, ali to ne možemo znati mi - nego stručnjak. Dijete od dvije godine definitivno treba znati izgovarati riječi, trebalo bi već i slagati rečenice. Ako to ne radi onda bi tome valjalo potražiti uzrok. Ako dijete čuje, razumije, izvršava jednostavne naredbe, pokazuje predmete i zna komunicirati onda možda i možemo reći - nema primjedbi, progovorit će. Ali ja bih svejedno mislila da se radi o usporenom razvoju govora, i poticala bih dijete na govor, jer i kod primjera djece koja su kasno progovorila koju znam vidim da im je u kasnijoj dobi svejedno bio potreban rad sa logopedom i ispravljanje govora.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 13:19   #43
Quote:
plavva kaže:

nesvrseni psiholoze, znas li ti sto je to TETIZAM?
Ja ne znam, a zanimalo bi me?

Inače, mislim da bi dijete trebalo odvesti logopedu.

Moje dijete je s 2 godine najnormalnije komuniciralo rečenicama. Imala je veliki fond riječi, a kada nije znala neku riječ, onda bi se snašla sa riječju sličnog značenja. Npr. sjećam se kad se ljutila što joj se nešto potrgalo i nije znala riječ čitavo, cijelo, pa je rekla: to ne moze biti potugano, to moja biti sjozeno!

I meni je to izgledalo normalno za njenu dob. Da nije govorila u toj dobi, sasvim sigurno bih ju odvela logopedu, bez razmišljanja o stereotipima.

Ponekad i roditelji moraju prihvatiti mogućnost da nešto možda i nije u najboljem redu, koliko god to teško bilo.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 13:45   #44
tetizam je jedan od poremecaja koji se javlja uzasno rano, oko 2. godine, kada dijete sve suglasnike zamjenjuje glasom T. ako se ne pocne ispravljati odmah, ispravlja se uzasno, uzasno tesko i stvara goleme probleme kasnije.
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 15:09   #45
Quote:
plavva kaže:
i ti si, kazes skoro psiholog? pa dobro jesi ti normalan/na? logoped ti MOZE reci da li je govor odgovarajuc dobi i postoje li kakvi problemi/stanja zbog kojih se govor ne razvija.

nesvrseni psiholoze, znas li ti sto je to TETIZAM?
A jesi li ti roditelj??
Zao mi je da dijete prezivljava svu tu terapiju ako centar za govor nije jos razvijen. Logopedi vole prvo da probaju pa da dijagnoziraju.
A sta ako samo od sebe uskoro progovori kao sto je i prohodao anije puzao?
Usput, mora da si doktor psihologije. Tvoje 3 kolege, klinicar, psihometricar i psihijatar (svi sa radnim iskustvom od 15 godina), moji profesori, kad su ga vidjeli rekli su da mu nije nista i da ce sve biti OK. Ali ja im jos ne vjerujem.
Pretpostavljam da zato mogu da vjerujem tebi.
Usput receno doktore, ne pocinji takve bezveze pretpostavke. Ako cemo po psiholgiji i psihijatriji onda cu na tebi naci bez problema da si histrionicna licnost.

Mislim da bi trebali ovde biti samo roditelji sa osjecajem za svoje dijete.
boljanici is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 15:10   #46
ja jesam roditelj i ponovila sam ti da bih se ja kao roditelj brinula da mi dijete od 2 godine ne prica uopce.
odvela bih ga strucnjaku.
strucnjak u ovom slucaju jest logoped.
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 15:16   #47
Puzanje je faza u razvoju motorike koju zdrava djeca mogu preskočiti, i preskaču.
Prema tome, to što dijete nije puzalo ne znači baš ništa.
Premda, za motoriku djeteta dobro je da puže prije hodanja. Ali nije obavezno.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 16:04   #48
Quote:
boljanici kaže:
.... ali sta ako kasnije dobijem stereotipno dijete po misljenju i govoru. I ns ave ostalo u zivotu cekace inicijativu drugih, i njegova volja ce biti stalno pod uticajem nekoga...ovo moze biti hipoteza.
Da djevojko, to je hipoteza. I to tako losa da ne mogu vjerovati da jedna odrasla zena, majka malog djeteta a uz sve to "skoro pa i psiholog" moze uopce tako nesto napisati, a kamo li vjerovati taj najobicniji psycho babble.



Quote:

....3 kolege, klinicar, psihometricar i psihijatar (svi sa radnim iskustvom od 15 godina), moji profesori, kad su ga vidjeli rekli su da mu nije nista i da ce sve biti OK.
Bez rijeci sam.
Kao prvo nijedan doktor se ne izrazava na taj nacin i nitko ti nikada nece reci "djete je okay."
Pod dva, znaci oni su samo vidjeli a ne pregledali tvoga klinca?
I ti prihvacas "mali je okay?"

Znas, velike su sanse da je ovo samo faza i da ce malecki progovoriti, ali tvoj stav mi fakat ostaje misterija u svemu ovome.
Uopce ne djelujes proaktivno, a to nije odlika niti ostrog uma niti liberalno skolovane osobe.

Sve najbolje.
__________________
One Kill Wonder
Karmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 16:07   #49
Quote:
Karmela kaže:
Sve najbolje.
djetetu.

trebat ce mu sva sreca ovog svijeta pokraj ovakve matere...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 17:26   #50
Nevjerovatno. Jos samo da kazeta da vjerujete u zle duhove i bice sve OK na ovom forumu.
Problem je sto vi citate samo sta vam odgovara.
ZABOGA,NIJE MOJE DIJETE NIJEMO. ONO BRBLJA A PITAJTE MALO VASE BAJNE CAROBNJAKE LOGOPEDE O PREDGOVORNOJ FAZI DJETETA.
Mislim da niste racionalne uopste, cak da vam se nesto desi vi biste panicile. Problemu se prilazi racionalno.
Psihologija kao nauka je puna hipoteza. Ima samo par zakona.Sta vi uopste znate o psihologiji djece i odraslih??
NISTA.
Dobar psiholog, logoped i psihijatar uvijek zna da je 70% poremecaja, nedostataka i anomalija vezano za genetski kod.
Sta mi znaci logoped, ako moje dijete ce progovoriti za par mjeseci? Treba da ga izlozim torturi da pokusava nesto STO NE SHVACA. KOGNICIJA je primarna , pa tek onda tretman.
Druga je stvar da on izgovara neku rijec nepravilno, ili netacno a ja PRIMJETIM da misli na tu stvar. Onda treba logoped.
Da bi ste polemisale o necemu- proucite dubine nauke, procitajte brojna iskustva, procitajte iskustva vrhunskih pedijatara, a ne TO STO PISE U NEDELJNIM REVIJAMA I dnevnim novinama "Kutak za roditelje". To su GLUPOSTI!
Uostalom, ne znam kome ovo objasnjavam... Svi su bili protiv i govorrili "istinu", a samo je Galilej rekao "laz" - "Ipak se okrece!".
boljanici is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 18:17   #51
Quote:
boljanici kaže:
Sta vi uopste znate o psihologiji djece i odraslih??
NISTA.
Oprosti, ako imas takav stav o misljenju vecine ljudi na ovom forumu, po koji si onda kurac dosla po nas savjet?

apsolutno nitko od nas nije upao u tvoju kucu i poceo ti prodavat pamet kako da se bavis svojim djetetom. ti si nas dosla pitati, a sad nas napadas kad ti damo svoje misljenje?

A sad da ti odgovorim: nista ne znam o psihologiji djece ni odraslih. Upravo zato bih svoje dijete odvela strucnoj osobi na pregled.

A sad,


(nikako da zapamtim koji od ovih mahajucih smajlica je "odjebi", a koji je pristojan)
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 18:25   #52
Čuj, Galileo, što ti zapravo hoćeš? Ne vjeruješ doktorima koji ti kažu da je dijete OK, pljuckaš po logopedima, svađaš se s onima koji ti kažu da odvedeš dijete na pregled. Pa onda još pljuješ po njima jer nisu stručnjaci.

Većina djece ipak progovori do druge godine i iz toga i proizlazi reakcija većine koja tebi ne odgovara. Nitko s imalo odgovornosti neće ti odgovoriti onako iz rukava da je normalno što dečkić s dvije godine ne govori iako je vrlo vjerojatno da mu samo treba malo više vremena. I ohladi malo s tom bahatošću ako ne želiš da te i dalje vrijeđaju.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 18:54   #53
boljanici, ako misliš da će ovdje biti napisano samo ono što ti želiš čuti, nemoj više otvarati teme
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 19:08   #54
Quote:
boljanici kaže:

Sta mi znaci logoped, ako moje dijete ce progovoriti za par mjeseci?
si gledala u grah ili u kavu?
i meni treba jedna prognoza pa preporuči jednu od metoda
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 20:47   #55
Quote:
kemik kaže:
Oprosti, ako imas takav stav o misljenju vecine ljudi na ovom forumu, po koji si onda kurac dosla po nas savjet?

apsolutno nitko od nas nije upao u tvoju kucu i poceo ti prodavat pamet kako da se bavis svojim djetetom. ti si nas dosla pitati, a sad nas napadas kad ti damo svoje misljenje?

A sad da ti odgovorim: nista ne znam o psihologiji djece ni odraslih. Upravo zato bih svoje dijete odvela strucnoj osobi na pregled.

A sad,


(nikako da zapamtim koji od ovih mahajucih smajlica je "odjebi", a koji je pristojan)
Niko ti nije ni trazio savjet. Pitao sam samo za vasa iskustva sa vasom djecom (kad su progovorila i slicno). Nemoj da mi stavljas u usta ono sto nije receno.
boljanici is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 20:53   #56
I jos jednom ponavljam: ne trebaju mi savjeti sta da radim. Interesuje me SAMO iskustva drugih roditelja.Onda cu to sve analizirati i donijeti zakljucak sta cu da radim.
Za vas najradoznalije: moj djecacic upravo veselo skakuce po hodniku, posto je otvorio paket sa kockicama za igru, i definitivno rasklopio neki usisivac koji se nasao tu slucajno...
boljanici is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 21:16   #57
OK, moje dijete ima 15 mjeseci, progovorilo je sa oko godinu dana i to prvo tata, pa mama, pa va-va za psa, pa baka, pa paka za patku. Danas imenuje ili imitira puno životinja, gotovo sve dijelove tijela (neke vrlo tepavo), pokušava ponoviti baš sve što čuje, a fond riječi ima zaista velik pa bi mi ih bilo teško pobrojati.
Odnedavno i povremeno slaže jednostavne rečenice kao npr. mama cita kad hoće da čitamo slikovnicu, ili pa uke kad ima prljave ruke.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 22:12   #58
veliki broj poremecaja u govoru mogu biti posljedica stresa, od recimo rodjenja drugog djeteta, preseljenja, i slicnog.

moje dijete je sa 18 mjeseci imalo fond od 40-ak rijeci. sada slaze recenice.
a ti budi najpametnija, tvoja stvar.
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 23:50   #59
Quote:
verica kaže:
OK, moje dijete ima 15 mjeseci, progovorilo je sa oko godinu dana i to prvo tata, pa mama, pa va-va za psa, pa baka, pa paka za patku. Danas imenuje ili imitira puno životinja, gotovo sve dijelove tijela (neke vrlo tepavo), pokušava ponoviti baš sve što čuje, a fond riječi ima zaista velik pa bi mi ih bilo teško pobrojati.
Odnedavno i povremeno slaže jednostavne rečenice kao npr. mama cita kad hoće da čitamo slikovnicu, ili pa uke kad ima prljave ruke.
Sve je onako kako treba.Klasican pravilan razvoj djeteta..
boljanici is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 23:55   #60
Quote:
plavva kaže:
veliki broj poremecaja u govoru mogu biti posljedica stresa, od recimo rodjenja drugog djeteta, preseljenja, i slicnog.

moje dijete je sa 18 mjeseci imalo fond od 40-ak rijeci. sada slaze recenice.
a ti budi najpametnija, tvoja stvar.
Mozda kad bi vidjela mog sincica shvatila bi da je on jedno mirno i pitomo dijete.Zivi okruzen paznjom od mame i tate, ne cuje nista sto ne valja, na prvom mjestu nam je on, pa sve ostalo. O stresu nema govora.
Neki nasi poznanici kazu da smo ga puno razmazili i samo ga milujemo.Cak je neko je rekao da ono nema potrebe ni da prica posto mu sve udovoljavamo... ponekad pomislim da to mozda i ima smisla.
boljanici is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:31.