Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Glazba

Glazba Rock around the clock
Podforumi: Play liste, Stvaranje glazbe, Zabavna glazba, Gitaristički kutak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2014., 21:07   #1
Clan of Xymox

Vratiše se još jedni prvoborci darkwave zvuka s novim studijskim albumom nakon 3 godine pauze - Clan Of Xymox.
I taman kad je izgledalo (prema odredjenim najavama) da su konačno odlučili otupiti svoju radikalnu goth oštricu, kojoj su vjerni već niz godina, i vratiti se donekle svojim korijenima koji su uključivali elemente romantike / melankolije u zvuku, ispada da su sve to bila puste isprazne nade.....jer ono što Matters of Mind, Body & Soul (2014) donosi je čista bezličnost i bezidejnost.

Izgleda da Ronny Moorings ipak ne moze pošteno funkcionirati kao autor bez kooperacije Anke Wolbert i Pietera Nootena, koji su mu bili vjerni partneri sve do kraja 80-tih.....
Doista, nakon 30 godina diskografske aktivnosti, čovjek bi očekivao puno, puno više.

Nakon svega preostaje ipak samo izlet u prošlost....


Clan Of Xymox - A Day (1985)

Clan Of Xymox - Michelle (1986)

Xymox - Obsession (1989)
kvart99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2014., 19:26   #2
Prije 25 godina, izdan je jedan od najimpresivnijih albuma dekade, koji predstavlja savršeni spoj new wave zvuka s elementima gotha u svojoj blazoj formi, začinjen senzibilnim, melankoličnim popom.
Nizozemska grupa (Clan Of) Xymox je svojim remek-djelom Twist Of Shadows dovela do savršenstva ono što je postepeno gradila na prva dva LPa za 4AD etiketu.
Ronny Moorings, Anke Wolbert i Pieter Nooten su u relativno kratkom razdoblju svojeg zajedničkog djelovanja ovim uspjeli pokazati što znači zajedničkim snagama ujediniti sve izrazene specifične autorske elemente svakog od njih, u jednu sasvim zaokruzenu cjelinu.


Xymox - Twist Of Shadows (1989)


Evelyn

Obsession

Blind Hearts

A Million Things

Imagination (single video edit)

In The City

Clementina
kvart99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 19:06   #3
....bila jednom jedna fantastična trojka, ali, na zalost, kreativno jednostavno nisu mogli izdrzati jedni s drugima....

Xymox - Imagination (promo video - edited version) (1989)

Pieter Nooten (keyboards) / Ronny Moorings (melodica) kreiraju nezaboravan ugodjaj (intro / od 02:25 - 02:40 taj zvuk pogadja me svaki put na pravo mjesto)

Čisto savršenstvo.....
kvart99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 23:46   #4
Quote:
kvart99 kaže: Pogledaj post
....bila jednom jedna fantastična trojka, ali, na zalost, kreativno jednostavno nisu mogli izdrzati jedni s drugima....

Xymox - Imagination (promo video - edited version) (1989)

Pieter Nooten (keyboards) / Ronny Moorings (melodica) kreiraju nezaboravan ugodjaj (intro / od 02:25 - 02:40 taj zvuk pogadja me svaki put na pravo mjesto)

Čisto savršenstvo.....
auuuu.....ovooo

a kad smo kod Imagination sjetilo me
__________________
[B]I chose an eternity of this Like falling angels
The world disappeared Laughing into the fire
Is it always like this? [/B]
Alice Of Mercy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 01:08   #5
Quote:
AliceWho kaže: Pogledaj post

auuuu.....ovooo
E, baš mi je izuzetno drago da sam konačno susreo nekoga tko dijeli moje
odusevljenje ranim 4AD godinama klasičnih Clan Of Xymox.....uključujući i njihov Xymox only incarnation iz 1989.g.....
kvart99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 15:48   #6
Clan Of Xymox - Obsession
__________________
Кхеил Хаавир, јеби ти левичарску мајку
Veterinarius is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 18:37   #7
Quote:
Veterinarius kaže: Pogledaj post
Jedan od najboljih singlova sa jednog od najboljih albuma 80tih.
Nema se što više za reći......
kvart99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2020., 08:53   #8
Premješteno s teme Album tjedna

Da, Xymox se i meni baš sluša, pogotovo bi pasalo za ovo kišno jutro, ali nek mi bude note to self da ga preslušam svakako, pa iskomentiram na Osamdesetima
Inconnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2020., 09:44   #9
Quote:
Inconnu kaže: Pogledaj post
Da, Xymox se i meni baš sluša, pogotovo bi pasalo za ovo kišno jutro (...)
preslušala sam 'medusu' nakon tvog komentara i sad mi je žao kaj sinoć nisam ostavila neriješeno, možda bi prošla oba albuma. stvarno jako lijepo sjedne uz ovu kišu. drugi put prije glasanja uzimam u obzir i vremensku prognozu.

eh, napišem temu danas tokom dana, skraćeno, jer mislim da se iz predlaganja već manje više sve zna...
__________________
*
vanchaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2020., 10:31   #10
Quote:
Inconnu kaže: Pogledaj post
Da, Xymox (...) bi pasalo za ovo kišno jutro (...)
Pred dvadesetak godina sam često slušao ovo dolje. Sasvim solidno, pa eto hvala kvartu da se možda podsjetim...

baribb is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2020., 11:21   #11
Quote:
baribb kaže: Pogledaj post
Pred dvadesetak godina sam često slušao ovo dolje. Sasvim solidno, pa eto hvala kvartu da se možda podsjetim...

Pieter Nooten & Michael Brook - Sleeps With The Fishes (1987) (bez pomoci googlea )

Jedan od rijetkih albuma iz 4AD asortimana 80tih koji sam dugo vremena zaobilazio......vjerojatno mi je u ono vrijeme (cca 1987) nakon otkrivanja Bauhausa, pa nakon toga ranih Cocteau Twinsa / Dead Can Dancea i Xymoxa nije odgovaralo nesto toliko ambijentalno/ meditativno kao ovo djelce......
kvart99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2020., 15:49   #12
Evo, samo da pohvalim drugoplasiranog, Medusu sam danas par puta preslušala jer ne da se kiša i meni je to krasan album
Otprije su mi odlične Masquerade i Back door, sad su mi divne i Medusa, Lorretine i After the Call. Baš dobra mrakača za ovo vrijeme ili jesen/zimu. Bilo bi efektno da smo u jednom tjednu paralelno slušali Music for the masses i ovo. Jesu se ovakve stvari puštale po Jabukama 80ih i 90ih?

Još čekam sunce za kubanski doživljaj!
Inconnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2020., 17:37   #13
Da, melodije i harmonije na Medusi su izvrsne, malo me odbio premonotoni vokal, ali kada sam čuo instrumentaciju oprostio sam im sve.
__________________
Bear with me
Weekend Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2020., 02:40   #14
Quote:
Inconnu kaže: Pogledaj post
Evo, samo da pohvalim drugoplasiranog, Medusu sam danas par puta preslušala jer ne da se kiša i meni je to krasan album
Otprije su mi odlične Masquerade i Back door, sad su mi divne i Medusa, Lorretine i After the Call. Baš dobra mrakača za ovo vrijeme ili jesen/zimu. Bilo bi efektno da smo u jednom tjednu paralelno slušali Music for the masses i ovo. Jesu se ovakve stvari puštale po Jabukama 80ih i 90ih?
Vec sam imao spreman mini-esej kad sam očekivao da će biti (barem) neriješeno, ali eto - čovjek sniva, a Bog odredjuje......

Iskreno rečeno, ovo nije prvi album kao takav koji je privukao grupi Clan Of Xymox. Prvo što sam na radiju u ono vrijeme čuo bilo je Blind Hearts (4AD verzija) - dakle 1987.godina. Onda je na red došao fenomenalni / neponovljivi (IMHO) Twist Of Shadows 1989. sa Obsession / Imagination kao udarnim stvarima / singlovima. To je već onda bio dosta drugačiji band. 4AD je već bio za njih stvar prošlosti, medjutim taj melankolični / plesni synth pop-zvuk je mene u potpunosti osvojio.

Kasnije se vraćam vremenu Meduse (1986) i self-titled prvijenca (1985) i otkrivam njihove post-punk / new wave početke.

Stranger (1985) je bio redovan soundtrack petka navecer u Jabuci, barem neko vrijeme cca 1987/1988.g......a A Day (1985) sam jednom ulovio i u 101 Press Clubu krajem dekade.

Ronny Moorings / Anke Wolbert / Pieter Nooten kao kreativna srz grupe u ono vrijeme su zaista radili čuda, i čini mi se da je upravo sinteza njih troje rezultirala ovakvim nezaboravnim zvukom.

Što se tice same naslovne teme Medusa, ovdje je prevladavajući utjecaj Pieter Nootena kao klavijaturiste, kao i na kratkim instrumentalima koji su protkani kroz album.

Velika je šteta što njih troje nisu nasli zajednički jezik da bi prevladali poteskoće s kojima su se susreli i da je grupa nakon 1992.g. krenula sasvim drugim smjerom, a od 1997.g. i u potpunosti promiijenila postavu i stvaralačko usmjerenje za 360 stupnjeva.
Bez obzira što i dan danas postoje pod istim imenom (upravo izlazi novi album) ono što danas i zadnjih više od dvadesetak godina Clan Of Xymox radi ne moze drzati svijeću njihovim remek-djelima iz perioda od 1985-1989.g......
kvart99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2020., 11:25   #15
Ja sam zapravo na prilično blesav način i možda sramotno kasno otkrila Xymoxe - gledala sam prije par godina jedan glup film s fantastičnim soundtrackom i u ključnom trenutku je svirala Masquerade, u koju sam se zaljubila. Tebi su vjerojatno većinom sve pjesme s popisa poznate, al meni nisu bile, i ne znam zapravo zašto odmah tada nisam išla preslušati cijelu Medusu nego bih nekako tu i tamo naletjela na njih i 'pokupila' neku pjesmu. Šteta što taj bedasti film nije bio razvikaniji samo da popularizira soundtrack, kao što je slučaj bio s Driveom.
Nije mi taj goth new wave baš za svakodnevno slušanje, al kad pogodi raspoloženje, onda
Inconnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2020., 13:36   #16
Ja jos uvijek čvrsto vjerujem da je Ronny negdje sredinom 90-tih točno prepoznao da je romantika (ono sto je krasilo rani Xymox) OUT i da treba krenuti u novom smjeru koje se temelji na jakom sljedbenistvu pravovjernih gotičara i sukladno tome i prilagoditi zvuk. Nakon toga sve je islo pod sloganom "doom & gloom".
kvart99 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:29.