Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.07.2017., 09:50   #3101
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Ima vise regija od sjevera i juga.
Pott, Köln, Berlin, Sachsen, saar, itd. Ipak je tu 80 milijuna. Neke ti vise lezu a drugi manje. Imaš malu lijepu našu i isto se dječi na više od 2 regije.
Da, znam.
Ali ja ne pitam koliko mentaliteta i pokrajina postoji i koja bi vise meni (vama) odgovarala. Zanimaju me osnovne razlike prema vasim dojmovima, izmedju sjevernjaka i juznjaka, jer stalno dobivam razlicita i oprecna misljenja

Da dodatno pojasnim, ako dodjem ovdje na forum i pitam sto vi mislite da je razlika izmedju sjever-sjeverozapada Hrvatske, i juzno od Zadra - samim time se podrazumijeva da me ne zanima istok tj. Slavonija (bez uvrede Slavonci ).
__________________
It is not fear that grips him, only restlessness. A heightened sense of things.
Supremum is offline  
Old 10.07.2017., 09:54   #3102
Sve južno od Elbe (Labe) je južna Njemačka.
mio8 is offline  
Old 11.07.2017., 11:54   #3103
Ja idem gdje je meni dobro i tu ostajem...ne jebu me strane svijeta...
Isto tako je susjedova trava zelenija od tvoje...

Nikad ama bas nikad nisam imao neugodnosti sa svabama,bilo sjever bilo jug...
Vise sam imao problema s turcima i ostalom bagrom
Njemci dobri i u Augsburgu a bome i u Hannoveru ili Bielefeldu

A hladnih i srcanih ima svugdje
__________________
Nije ni tebi lako
vhrkac is offline  
Old 11.07.2017., 14:01   #3104
"Wie man es in den Wald ruft, so schallt es auch wieder raus"

Ako si otvoren i ljubazan, će to prija ili kasnije biti i većina njemaca prema tebi. :-)
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 12.07.2017., 16:19   #3105
Quote:
Aurigo kaže: Pogledaj post
Za otvaranje racuna u banci potrebna ti je (uz vazece hrvatske dokumente - osobna ili putovnica) potvrda o boravistu.

Potvrdu o boravistu izdaje ti gradska/opcinska uprava (Bürgersbüro) na temelju jednog formulara koji tamo podignes (mozda ima i online, u mojem slucaju ga nisu imali) , a kojeg ti ispunjava najmodavac.

U tom formularu najmodavac potvrdjuje da ti je iznajmio stan i da imas boraviste na toj adresi. Svaki najmodavac ti to odmah ispuni i potpise.

To odneses u Bürgersbüro i tamo ti teta na temelju toga izda ovjerenu potvrdu da imas sluzbeno boraviste u Njemackoj na toj adresi.

Ta potvrda (mislim da se zove Meldebescheinigung) ti je potrebna onda i za prijavu za zdravstveno i mirovinsko, trazit ce ti kopiju u racunovodstvu tvrtke kad ce te prijavljivati.

S time onda odes u banku i dalje ide redovno postupak otvaranja bankovnog racuna.

Napomene:

- Moras se prijaviti u Burgersbüro unutar 14 dana od najma stana, inace si u prekrsaju, tako da si pripazi da ti je najmodavac dostupan (da nije iz Hamburga a stan izdan u Munchenu, odnosno ako jest, zamolis ga da ti posalje formular postom cim prije).

- Ovisno o tome koliko novaca mislis prenositi, vidi da li je isplativo raditi bankovni transfer, jer je provizija skupa, ili ti je bolje podici lovu i prenijeti, mozes po osobi preko granice legalno prenositi 10.000€ u kesu odjednom, ali i vise od toga, no moras prijaviti (mislim, ne moras ali onda si sumnjiv ako te cope).

- Vodi racuna o tome da u Njemackoj banke ne rade subotom (osim Postbanke) i da rade do 18 sati radnim danom, tako da kad odaberes banku, uzmi sat vremena slobodnog ako mozes i idi otvori racun

- Nemoj biti "pametna" budala ko ja i uzimati Visa Prepaid karticu, jer je ne mozes prikopcati na PayPal, a tu ces otkriti svijet online shoppinga i onda ces imati problem. Iskljucivo Visa kartica, otvori njemacki PayPal, povezi ga s Visom i imas uvijek preko PayPala instantno na raspolaganju sav svoj novac na racunu.

Imas li djece? Mogu ti objasniti i postupak za dobivanje Kindergelda (195€/mj. po djetetu).

Kam ides, kakav posao?

Sent from my A0001 using Tapatalk
Hvala!!! Ne nemam djece, kratko u braku, samo ja i žena.


Dodatno pitanje, koliko dugo uzimaju ovi posrednici za zapošljavanje naknadu na poslu? Ja sam čuo minimalno 6 mjeseci? Mogu li oni nači stalan posao ili daju samo privremene?
Znam koje postotke i koliko visoke nakande uzimaju.
__________________
...kraj Neretve samo ti i ja
Zrinjski Mostar, Herceg-Bosna,
moja država, moja država...
lider30 is offline  
Old 12.07.2017., 18:13   #3106
Quote:
lider30 kaže: Pogledaj post
Hvala!!! Ne nemam djece, kratko u braku, samo ja i žena.


Dodatno pitanje, koliko dugo uzimaju ovi posrednici za zapošljavanje naknadu na poslu? Ja sam čuo minimalno 6 mjeseci? Mogu li oni nači stalan posao ili daju samo privremene?
Znam koje postotke i koliko visoke nakande uzimaju.
Nema na cemu

Dobro je da si ozenjen, velika je razlika u porezima za ozenjene i samce, nas samce deru do jaja.

Ne znam ti za posrednike, ja sam si srecom uspio sam naci posao izravno kod poslodavca.

Pazi, ima i regruterskih tvrtki, one ne uzimaju proviziju, vec su placeni po pronalasku kvalitetnog zaposlenika od strane potrazioca radnika, ili te zaposljavaju kod sebe.

U svakom slucaju - pitaj njih same ako si preko njih zaposlen.

I podijeli info s nama oko naknada i postotaka. Mozes mi i na PM, zanima me kak to ide...

Nisi rekao gdje si dobio posao, koji grad, kakva struka?
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."
Aubrigo is offline  
Old 12.07.2017., 19:37   #3107
Quote:
Aurigo kaže: Pogledaj post
Dobro je da si ozenjen, velika je razlika u porezima za ozenjene i samce, nas samce deru do jaja.
To bas i nije potpuno tocno.

Ozenjeni moze prijeci na 3 poreznu klasu ako mu zena uopce ne radi ili ako radi za puno manju placu nego on (pa zena onda ima 5 poreznu klasu u kojoj tek placa jako puno poreza), ali ako oboje rade za otpilike podjednaku bruto placu onda im se vise isplati ostati oboje na 4 poreznoj klasi nego ici na 3+5.

Inace, 4 porezna klasa je potpuno jednaka kao 1 porezna klasa.

Sve je stvar matematike, trebaju uzet u ruke papir i olovku i izracunat sta im se vise isplati.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Old 12.07.2017., 22:41   #3108
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
To bas i nije potpuno tocno.

Ozenjeni moze prijeci na 3 poreznu klasu ako mu zena uopce ne radi ili ako radi za puno manju placu nego on (pa zena onda ima 5 poreznu klasu u kojoj tek placa jako puno poreza), ali ako oboje rade za otpilike podjednaku bruto placu onda im se vise isplati ostati oboje na 4 poreznoj klasi nego ici na 3+5.

Inace, 4 porezna klasa je potpuno jednaka kao 1 porezna klasa.

Sve je stvar matematike, trebaju uzet u ruke papir i olovku i izracunat sta im se vise isplati.
Da, u pravu si, gledam i ja sad.

Nisam i ne planiram se vise zeniti, pa gledam samo 1. klasse i koliko me deru kao samca, nisam dalje istrazivao
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."
Aubrigo is offline  
Old 13.07.2017., 08:10   #3109
Kad smo vec kod potvrde o boravku....

Jel ima netko da je otisao, odjavio se, i onda se ponovo vratio?
Imam vec sve, od steuernummer, racuna u banci, sozialversicherung nummer.. Tako da tehnicki mogu poceti raditi cim nadem posao.
Samo nemam pojma hocu li dobiti po prstima ako se ne prijavim u opcinu cim dodem...??
Vjerovatno cu biti u nekom privremenom boravku tipa AirBnb, zeitmiete i sl. pa kontam da mi oni nece dat da se prijavim kod njih.
__________________
Something ends,something begins...
VingTsun is offline  
Old 13.07.2017., 08:49   #3110
Quote:
VingTsun kaže: Pogledaj post
Kad smo vec kod potvrde o boravku....

Jel ima netko da je otisao, odjavio se, i onda se ponovo vratio?
Imam vec sve, od steuernummer, racuna u banci, sozialversicherung nummer.. Tako da tehnicki mogu poceti raditi cim nadem posao.
Samo nemam pojma hocu li dobiti po prstima ako se ne prijavim u opcinu cim dodem...??
Vjerovatno cu biti u nekom privremenom boravku tipa AirBnb, zeitmiete i sl. pa kontam da mi oni nece dat da se prijavim kod njih.

Ima rok neki koliko mozes bez prijave. A ako zelis otvorit racun u banci (koji ti triba ako zelis primit placu), moras svakako imati adresu pa ti prijava ne gine.

Edit: Racun u banci ti je vjerojatno blokiran kad si adresu odjavio. Nisam 100% siguran al dva moja poznanika su imala takav slucaj.
__________________
Ucite dico.
Surround is offline  
Old 13.07.2017., 09:14   #3111
Quote:
Aurigo kaže: Pogledaj post
Nema na cemu

Dobro je da si ozenjen, velika je razlika u porezima za ozenjene i samce, nas samce deru do jaja.

Ne znam ti za posrednike, ja sam si srecom uspio sam naci posao izravno kod poslodavca.

Pazi, ima i regruterskih tvrtki, one ne uzimaju proviziju, vec su placeni po pronalasku kvalitetnog zaposlenika od strane potrazioca radnika, ili te zaposljavaju kod sebe.

U svakom slucaju - pitaj njih same ako si preko njih zaposlen.

I podijeli info s nama oko naknada i postotaka. Mozes mi i na PM, zanima me kak to ide...

Nisi rekao gdje si dobio posao, koji grad, kakva struka?
Čuo sam da zna ići i do 30% na period od prvih 6-12 mjeseci. Prosto ne mogu vjerovati, da je to tako visoko. Naime, sam čuo od ljudi, koji su tek otišli, pa ne znam, koliko se snalaze u tom svemu.
__________________
...kraj Neretve samo ti i ja
Zrinjski Mostar, Herceg-Bosna,
moja država, moja država...
lider30 is offline  
Old 13.07.2017., 09:48   #3112
Quote:
Surround kaže: Pogledaj post
Ima rok neki koliko mozes bez prijave. A ako zelis otvorit racun u banci (koji ti triba ako zelis primit placu), moras svakako imati adresu pa ti prijava ne gine.

Edit: Racun u banci ti je vjerojatno blokiran kad si adresu odjavio. Nisam 100% siguran al dva moja poznanika su imala takav slucaj.

Nekidan se logirao na online banking ni rijeci o blokadi, sve funkcioniralo ok.
__________________
Something ends,something begins...
VingTsun is offline  
Old 13.07.2017., 10:58   #3113
Quote:
Supremum kaže: Pogledaj post
Treba mi strucno misljenje od cijenjenih forumskih starosjedioca - njemackih imigranata

Pitanje je vrlo jednostavno.
Koji su vasi dojmovi, misljenja, iskustva (moze i iz druge ruke) o razlici izmedju sjevera i juga Njemacke? Ponajvise mentaliteta ljudi.
Zivim oko godinu i pol u Hamburgu i nikako da desifriram tu razliku.
Dosta ljudi koji su zivjeli na jugu su rekli da se ne mogu snaci u drustvenom zivotu ovdje u Hamburgu jer su po njima sjevernjaci hladni i zatvoreni. S druge strane sjevernjaci kazu za juznjake da su nepristojni, glasni, povrsni, otresiti, umisljeni i da pricaju seljackim naglaskom. A moj osobni dojam je da ljude sa juga koje sam upoznao, nisu takvi...vec su jednostavniji
Opet me buni sto je dosta juznjaka reklo da je sjever vise "cool" i da se ne bi vracali na jug.

Pitam jer i sam imam problema sa drustvenim zivotom ovdje (dobro, mozda i previse radim) i sugavo vrijeme me pocelo zivcirati , pa mi jug pocinje djelovati nekako zanimljivo...

Buduci da su Nijemci mozda malo nepristrani kod ovakvih rasprava, zanima me sto imati vi za reci o tome?
Opcenito nema neke velike razlike, sve se to vec izmijesalo....Hamburg i München su useljenicki gradovi i nema vise toliko starosjedioca. To je to sto se tice tih vecih gradova.
Na selima je vec drugacije. Mozes doci u jedno selo/mjesto, gdje ima natprosjecno mnogo kretena, i na sjeveru i na jugu, a vec selo dalje su potpuno drugaciji ljudi.

Sto sam cuo od pojedinih bavaraca (starosjedioca, ne gastarbajtera), da jesu druzeljubivi, tj. ako u bircuzu sjedis sam za stolom, moze ti se lako desiti da te pozovu kod sebe za stol. Sto ne znaci da time odmah dobijas nove istinske prijatelje, ali za festati valja.
Znaci vise onako povrsno.
Vec pokrajinu dalje, u Baden-Württemberg su navodno drugaciji, mozda cak i "hladniji" nego sjevernjaci.
Vjerujem da postoji i neki blazi oblik rivalnosti medju bavarcima i svabima....za one koji neznaju: svaki "svabo" je nijemac, ali nije svaki nijemac svabo. Schwaben, otkud i potjece na balkanu poznati naziv svabo, je jedna regija u pokrajini Baden-Württemberg (moguce da danas zahvaca i jedan dio Bavarske)....mozda nekima poznatiji po Mercedesu i Stuttgartu ili svabima koji su naselili prostore danasnje istocne Hrvatske prije nekih 200-250 godina.....inace dosta stedljivi ljudi. Mozda je zbog toga mnogim nasim ljudima svabo sinonim za skrtost.

U sjevernim gradovima ces se u selu (i u gradovima) vrlo lako uklopiti, ako se druzis sa njima na festama ili udjes u neko drustvo/klub. Lose znanje jezika ne bi trebao biti problem....vise je problem ako se ne zelis druziti sa njima....primjete oni ako se ne zelis druziti sa njima, jednostavno te ostave na miru i ne idu na zivce i nece ti se bas nesto nuditi.
Kod sjevernaka nema mnogo galame, sve se cesto raspravlja na normalnom, objektivnom nivou, nema tu previse emocija prilikom rasprave. Mozda se zbog toga sjevernjaci nekim cine hladni.
Ali i ne sjeveru se u zadnjih 30 godina dosta promijenilo zbog dosljaka i novonastale RTL-generacije.

Pa, razlike u jeziku ima, da. Nije toliko ni problem normalan bavarski naglasak, vise onaj iz nekih zabacenijih krajeva Bavarske. Ali i u (mnogim) drugim krajevima Njemacke govore naglaskom, koji mozda ni 20km dalje vise nitko ne razumije.

A da, moguce da se mnogima ne svidja sjevernjacki smisao za salu.
Nije bas za pickice i nepoznavaoce njemackog jezika.

Uglavnom, ne postoji samo razlika izmedju sjevera i juga, vec ima i dosta regionalnih razlika u Bavarskoj. Probaj recimo nekom oko Nürnberga reci da je bavarac. U barem 80% slucajeva ce te doticna osoba cudno pogledati i ispraviti, da je Nürnberg u Franken.

Ljudi su vec i prijasnjih stoljeca bjezali od lokalnih kretena i siromastva.....ali opet ih stignu.
mio8 is offline  
Old 13.07.2017., 19:11   #3114
Kako je meni rekla agencija za relokaciju, ukoliko se zelis nastaniti, moras se prijaviti u roku od 14 dana po zakonu.
ikac2000 is offline  
Old 13.07.2017., 19:51   #3115
Quote:
mio8 kaže: Pogledaj post

.
Vec pokrajinu dalje, u Baden-Württemberg su navodno drugaciji, mozda cak i "hladniji" nego sjevernjaci.
Vjerujem da postoji i neki blazi oblik rivalnosti medju bavarcima i svabima....za one koji neznaju: svaki "svabo" je nijemac, ali nije svaki nijemac svabo. Schwaben, otkud i potjece na balkanu poznati naziv svabo, je jedna regija u pokrajini Baden-Württemberg (moguce da danas zahvaca i jedan dio Bavarske)....mozda nekima poznatiji po Mercedesu i Stuttgartu ili svabima koji su naselili prostore danasnje istocne Hrvatske prije nekih 200-250 godina.....inace dosta stedljivi ljudi. Mozda je zbog toga mnogim nasim ljudima svabo sinonim za skrtost. da ni 20km dalje vise nitko ne razumije.
Podunavski Švabe iz Hrvatske, Vojvodine, Mađarske i Rumunjske su uglavnom bili doseljenici iz katoličkih krajeva Njemačke, dok su švapski Švabe uglavnom tradicionalno luterani, koji su općenito suzdržaniji. Uglavnom žive u svojim kućicama na brdašcima (vole koristiti umanjenice) i šparaju novce. Emocije uglavnom izražavaju kad su sami u podrumu. Premda, da i javnosti nešto jamraju bilo bi svejedno jer ih nitko drugi ne razumije. Sadašnji ministar financija Njemačke Scheuble je švabo, i s njim proračun države bilježi veliki plus. Puno švapskih prezimena završava na "LE".
Zanimljivo je da s druge strane brda Schwarzwalda u Badenu žive ljudi s potpuno drugačijim mentalitetom, s velikim utjecajem francuskog načina uživanja u životu.
NN101 is offline  
Old 13.07.2017., 21:19   #3116
Mio, dobri covjece, hvala na odgovoru

NN101, tebi takodjer!
__________________
It is not fear that grips him, only restlessness. A heightened sense of things.
Supremum is offline  
Old 14.07.2017., 11:34   #3117
Quote:
Supremum kaže: Pogledaj post
Mio, dobri covjece, hvala na odgovoru

NN101, tebi takodjer!

Detaljnije ti mogu objasniti vikendom uz piće u Hamburgu.
mio8 is offline  
Old 17.07.2017., 11:35   #3118
Što bi se dogodilo da u Njemačkoj prijaviš policiji da si više puta čuo/vidio kako susjed tuče curu pod pretpostavkom da bi njih dvoje to naravno porekli?
aree is offline  
Old 17.07.2017., 12:11   #3119
Ako nitko od njih dvoje nece potvrditi, nece se nista desiti.
Ako vide, da se cura mozda plasi, policija ce razgovarat sa njom, ali ako ga nece prijaviti, nikom nista.
mio8 is offline  
Old 17.07.2017., 12:11   #3120
Quote:
aree kaže: Pogledaj post
Što bi se dogodilo da u Njemačkoj prijaviš policiji da si više puta čuo/vidio kako susjed tuče curu pod pretpostavkom da bi njih dvoje to naravno porekli?
Sta da naprave kada ih nisu ulovili i oboje govore da si ti lud?

Nista, jer ne mogu nista. Cak i da ulete kada ju udara, ako ona ne zeli prijavu i sud policija ne moze nista.
__________________
Never underestimate the power of human stupidity.
Pile4444 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:09.