Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.08.2017., 12:25   #1
Otrovna braća/sestre

Ovu temu otvorila sam potaknuta vlastitom situacijom.

Svi govore o otrovnim roditeljima. Ali. što u situaciji kad imate braću ili sestre koji vas mrze odmalena, nikad vas ne podržavaju i samo ruše vrijednost svega što ste postigli? Unatoč roditeljskom trudu da se izgladi situacija i nastojanju da se slažete? (to je činio otac, ali on je umro).

Naime, s mamom se još i mogu složiti, ali imam starijeg brata koji me mrzi doslovce otkad sam se rodila i najljepša riječ koju od njega mogu doživjeti je ,,kokoš'', kretenka'' ili ,,genijalka'', ali u negativnom smislu.
Ako me netko pohvali, on odmah istakne neku lošu stranu.
Na primjer, netko me pohvali kako imam smisla za slikanje, a on odmah kaže:,, A što kad to ne zna prodati?''

Nažalost, brat ima i potomke; dvije kćeri koje odgaja bez ikakvog poštovanja prema meni. Ponašaju se kao da ne postojim i kao da me ne vide osim ako nešto trebaju.

Kakva su vaša iskustva s braćom i sestrama?
__________________
Iglasto čeljade...
KANARinka27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 13:05   #2
Quote:
KANARinka27 kaže: Pogledaj post
što u situaciji kad imate braću ili sestre koji vas mrze odmalena, nikad vas ne podržavaju i samo ruše vrijednost svega što ste postigli?
Kako misliš "što u situaciji" - koji je diskutabilan dio, osobito pročita li se ostatak tvojega posta?
Ne komuniciraj s bratom i ćao, nemaš nikakve koristi od njega samo štete. Zašto se uopće pitaš? Nije on otrovan, nego je totalno govno, po ovome što navodiš.

Quote:
KANARinka27 kaže: Pogledaj post
Kakva su vaša iskustva s braćom i sestrama?
Pa da ne idem sad u detalje jer imamo dosta specifičnu priču i ne bih javno o tome, koliko god bilo anonimno, odnos nam varira od patološki bliskoga do teškoga rivaliteta i to me počelo užasno umarati. S jednim od braće imam fenomenalan odnos koji nije ni jedna ni druga krajnost i uvijek sam mislila da sam s njim najmanje bliska od sve rodbine, a sad zapravo kužim da je to jedan od najzdravijih odnosa u mom životu i težim tome da svi ostali budu slični.
On je lik koji nikad nikom ništa ne sere, nikad se ne petlja gdje mu nije mjesto (osim ako se to od njega traži) i užasno je ponosan kad god napravim nešto dobro. Takav je bio cijeloga mog života i uvijek ću ga cijeniti zbog toga. Jedan od onih ljudi koje ja s ponosom pokazujem i nakon druženja s kojim se osjećam osnaženo i spremno za dalje. Obožavam svog buraza, ali sam vrlo dobro svjesna da je naš odnos takav samo zato što poštujemo tuđe granice (što ne mogu reći za ostale obiteljske odnose koje imam i koje vidim kod drugih).
__________________
Previše često se zbunimo pa mislimo da su pristojni oni ljudi koji ne psuju.
morcego is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 13:13   #3
Quote:
KANARinka27 kaže: Pogledaj post
Kakva su vaša iskustva s braćom i sestrama?

Sa sestrom loša, djelom obiteljskog odgoja radi, dijelom njenog karaktera radi. Previše je nepomirljivih razlika. Odnos je na dobar dan-doviđenja razini sa povremenih eskalacijama na polje ili na gore.
Činjenica da bismo trebali gladiti odnose sa braćama i sestrama, jur su dio obitelji, pada u vodu ukoliko to objektivno nije moguće. Nismo dužni trpiti ponižavanje od nikoga na ovom svijutu pa tako ni od roditelja ili braće i sestara. Ukoliko se razgovorom, primjerom, ne mogu popraviti stvari nema smisla u destruktivan odnos ulagati energiju. Teško je to čovjeku za prihvatiti no tako je.
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 13:54   #4
[QUOTE=morcego;65191335]Kako misliš "što u situaciji" - koji je diskutabilan dio, osobito pročita li se ostatak tvojega posta?
Ne komuniciraj s bratom i ćao, nemaš nikakve koristi od njega samo štete. Zašto se uopće pitaš? Nije on otrovan, nego je totalno govno, po ovome što navodiš.



Pa da ne idem sad u detalje jer imamo dosta specifičnu priču i ne bih javno o tome, koliko god bilo anonimno, odnos nam varira od patološki bliskoga do teškoga rivaliteta i to me počelo užasno umarati. S jednim od braće imam fenomenalan odnos koji nije ni jedna ni druga krajnost i uvijek sam mislila da sam s njim najmanje bliska od sve rodbine, a sad zapravo kužim da je to jedan od najzdravijih odnosa u mom životu i težim tome da svi ostali budu slični.
On je lik koji nikad nikom ništa ne sere, nikad se ne petlja gdje mu nije mjesto (osim ako se to od njega traži) i užasno je ponosan kad god napravim nešto dobro. Takav je bio cijeloga mog života i uvijek ću ga cijeniti zbog toga. Jedan od onih ljudi koje ja s ponosom pokazujem i nakon druženja s kojim se osjećam osnaženo i spremno za dalje. Obožavam svog buraza, ali sam vrlo dobro svjesna da je naš odnos takav samo zato što poštujemo tuđe granice (što ne mogu reći za ostale obiteljske odnose koje imam i koje vidim kod drugih).[/QUOTE

Kažem ,,Što u situaciji''...zbog toga što se neki roditelji ipak trude korigirati odnos među djecom i ne dozvoljavaju starijoj djeci da maltretiraju, verbalno ili fizički, mlađu djecu. Ili ne daju mlađoj djeci da maltretiraju stariju. Ali se ipak dogodi da to, starije dijete iz nekog razloga patološki mrzi mlađe i od najlađe dobi se tom drugom djetetu trudi što je više moguće zagorčavati život.
Na primjer, ako su roditelji zanemarili starije dijete zato što se rodilo mlađe ili je to mlađe bilo ozbiljno bolesno, onda mlađe dijete nije krivo za takve okolnosti i to starije dijete bi trebalo u dobi od 40 godina shvatiti tu činjenicu. A ne zagorčavati mlađem život i omalovažavati ga.
__________________
Iglasto čeljade...
KANARinka27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 14:51   #5
Imam otrovnog brata koji je zavistan do te mjere da priželjkuje da se rastanem, obrt propadne i spadem na ništavilo u kojem je on zaglavio naravno svojom krivicom. Ne pričam više od godinu s njim, jer mi je srušio zid a ja sam srušio njega pa smo prespavali na policiji.
Mišljenja sam da se "otrovao" ponajviše zbog otrovnog oca koji nije definirao neke stvari nego je ostavio da se mi dogovaramo. Stara ga žali i uglavnom hrani a on to debelo iskorištava.
Njegove su riječi za psihičko maltretiranje(nevažno koja) "ne dam im gušta". haha
E pa brate koji to ustvari nisi jebeno si jadan ako umjesto stvaranja vlastitog života trošiš energiju na uništavanje tuđeg, kojeg ne možeš uništiti ali možeš pokazati vlastiti jad.
Imam i starijeg brata i sestru, ali oni ne žive pod našim krovom.
Fizički doma smo se gotovo ogradili(zidovima) jer mi je puna kapa njega i njegovog psa. Iako, nije ništa kriv pas, nego neodgojeni vlasnik psa.
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 19:20   #6
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Sa sestrom loša, djelom obiteljskog odgoja radi, dijelom njenog karaktera radi. Previše je nepomirljivih razlika. Odnos je na dobar dan-doviđenja razini sa povremenih eskalacijama na polje ili na gore.
Činjenica da bismo trebali gladiti odnose sa braćama i sestrama, jur su dio obitelji, pada u vodu ukoliko to objektivno nije moguće. Nismo dužni trpiti ponižavanje od nikoga na ovom svijutu pa tako ni od roditelja ili braće i sestara. Ukoliko se razgovorom, primjerom, ne mogu popraviti stvari nema smisla u destruktivan odnos ulagati energiju. Teško je to čovjeku za prihvatiti no tako je.
isto, s bratom. nikakav odnos. nema ga uopće. patologija teška. bilo je svega.
ali sigurna sam da i ti odnosi imaju veze s roditeljima.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 21:01   #7
Ima neko u Dalmaciji da se nije zakrvio s braćom? Naročito nakon smrti roditelja?
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 07:33   #8
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
Ima neko u Dalmaciji da se nije zakrvio s braćom? Naročito nakon smrti roditelja?
ima. baš znam poznanicu čiji otac je ostavio više sinu nego kčeri, i brat je dao sestri da bude jednako, da joj pomogne, jer ju voli.
ali imaju brižnu majku, pa je to vjerovatno i njima dalo priliku da ne moraju se boriti za sve, i sa svima za preživljavanje. to posiju roditelji, te otrovne odnose među djecom.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 07:43   #9
Quote:
Kymatica kaže: Pogledaj post
ima. baš znam poznanicu čiji otac je ostavio više sinu nego kčeri, i brat je dao sestri da bude jednako, da joj pomogne, jer ju voli.
ali imaju brižnu majku, pa je to vjerovatno i njima dalo priliku da ne moraju se boriti za sve, i sa svima za preživljavanje. to posiju roditelji, te otrovne odnose među djecom.
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 08:04   #10
Sestre i braća su si prirodna konkurencija kod roditelja i normalno je da su suparnici. Puno rijeđe je da se stvarno vole i poštuju i zato mi svi oni poticaji ljubavi koji idu - volite se kao braća i sestre idu na nerve jer su nerealni.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 08:22   #11
Quote:
Orlandia kaže: Pogledaj post
Sestre i braća su si prirodna konkurencija kod roditelja i normalno je da su suparnici. Puno rijeđe je da se stvarno vole i poštuju i zato mi svi oni poticaji ljubavi koji idu - volite se kao braća i sestre idu na nerve jer su nerealni.
da, a otrovni roditelji potenciraju svađe, jer se u otrovnim odnosima najbolje manipulira i jedino tako se osječaju u poznatom okruženju. nesvjesno sve naravno.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 09:38   #12
Mene najviše nervira kad se u takve sjebane odnosa krene miješati osoba koja nije član obitelji i njezino mišljenje je nebitno, a to su partneri od brate, sestre i još samo nalijevaju ulje na vatru. Ako se ljudi ne mogu složiti najbolje se udaljiti, bolje i ne imati kontakt nego stalno se svađati. Braća i sestre ne moraju nužno biti bliski, lijepo je kad jesu, ali ako nije tako jbg. Što se tiče autoričine priče ja bih ga ignorirala, kao i njegovu ženu i djecu, živi svoj život.
kosjenka- is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 10:04   #13
Quote:
kosjenka- kaže: Pogledaj post
Mene najviše nervira kad se u takve sjebane odnosa krene miješati osoba koja nije član obitelji i njezino mišljenje je nebitno, a to su partneri od brate, sestre i još samo nalijevaju ulje na vatru. Ako se ljudi ne mogu složiti najbolje se udaljiti, bolje i ne imati kontakt nego stalno se svađati. Braća i sestre ne moraju nužno biti bliski, lijepo je kad jesu, ali ako nije tako jbg. Što se tiče autoričine priče ja bih ga ignorirala, kao i njegovu ženu i djecu, živi svoj život.
ma kužim ja te ljude, nije ti ugodno gledati nekog do kog ti je stalo da ga netko zlostavlja ili ponizuje a ovaj se ne zna zauzeti za sebe jer je tako odgojen.
naravno da se ne treba petljati, ali razumijem da je to teško podnositi. frustrirajuće.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 10:38   #14
Ne govorim o zlostavljanju već jednostavno o nekim odnosima koji nisu idealni, pa onda muž/ žena malo dolije ulje u vatru s time što je ona čula, što se njoj čini i slično. Znam takvih par primjera, doslovce opsjednutost partnerovom obitelji i odnosima unutar nje, pa čak i razrušavanje stabilnih odnosa koji su funkcionirali preko 20 tak godina.

Svatko zna svoju obitelj, svoje roditelje, braću, sestre i kakav odnos ima s njima, kako funkcioniraju, nije potrebno da netko tko je naknadno došao daje svoje mišljenje, "otvara oči" i petlja se u taj odnos.
kosjenka- is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 10:48   #15
nadam se da me primate na temu budući da sam jedinica

ali oduvijek sam se pitala kako bi to bilo imati brata i/ili sestru
zbog nečijih odnosa sam bila zavidna kao mala, ali zbog nečijih bome i sretna što sam sama

jedini primjer koji imam je mog dečka koji sa sestrom ima parazitski odnos, ona ga zove isključivo kad nešto treba, a on kao stariji brat je preuzeo tu ulogu zaštitinika
ali ok, sad sve manje u zadnje vrijeme okida na njena cmoljenja jer žena samo bzvz radi probleme

primjer mog tate i mame: svi zakrvljeni sa svojima zbog nasljedstva
Prajapati is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 11:33   #16
Vezan sam za sestre, mislim da je uzrok tome želja roditelja. Inzistirali su na tome da budemo bliski. Rivalitet je uvijek postojao ali ne s moje strane. Svađe neizbježne. I da crna sam ovca u obitelji i one su preuzele riječnim i odnos roditelja prema meni. U zadnje vrijeme se sve više udaljavam Od njih mislim da je to dobro za mene. S druge strane osjećam snažne emocije prema njima.


Sent from my iPhone using Tapatalk
qwertz90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 16:47   #17
Quote:
kosjenka- kaže: Pogledaj post
Ne govorim o zlostavljanju već jednostavno o nekim odnosima koji nisu idealni, pa onda muž/ žena malo dolije ulje u vatru s time što je ona čula, što se njoj čini i slično. Znam takvih par primjera, doslovce opsjednutost partnerovom obitelji i odnosima unutar nje, pa čak i razrušavanje stabilnih odnosa koji su funkcionirali preko 20 tak godina.

Svatko zna svoju obitelj, svoje roditelje, braću, sestre i kakav odnos ima s njima, kako funkcioniraju, nije potrebno da netko tko je naknadno došao daje svoje mišljenje, "otvara oči" i petlja se u taj odnos.
pa meni to ne smeta, znam da su u pravu, i teraput i muž, oboje vide sa strane što mi radi obitelj, nekad mi je to pomoglo, savjet. jer kad si u patologiji odgojen, normalne stvari ti nisu baš jasne, i što je normalno a što nije.
kad gledam mamu od muža, i kako je samostalna i brine se za sebe, meni je to sajns fikšon. i kako se ona brine za djecu, i da moja bolesna vječna zabrinutost i krivnja nije normalna.
nekad ti treba mišljenje ljudi van bolesnog kruga u kojem si odrastao.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 20:48   #18
Quote:
kosjenka- kaže: Pogledaj post
Mene najviše nervira kad se u takve sjebane odnosa krene miješati osoba koja nije član obitelji i njezino mišljenje je nebitno, a to su partneri od brate, sestre i još samo nalijevaju ulje na vatru. Ako se ljudi ne mogu složiti najbolje se udaljiti, bolje i ne imati kontakt nego stalno se svađati. Braća i sestre ne moraju nužno biti bliski, lijepo je kad jesu, ali ako nije tako jbg. Što se tiče autoričine priče ja bih ga ignorirala, kao i njegovu ženu i djecu, živi svoj život.
Nažalost, ne mogu ih ignorirati. Živimo u istoj kući i non-stop je netko od njih gore. Najčešće djeca. Maloj ne smijem ništa prigovoriti niti je mrko pogledati zato što je ljubimica od moje stare.
Njemu sam danas rekla da mala ne pozdravlja i da to nije u redu, a on je rekao da me ne pozdravlja jer se ,,boji mene''. I kaj se njega tiče ne mora me ni pozdravljati.
A ne boji se kad joj nešto treba??

Jednom prilikom su me ocrnili. Njegova žena je pričala okolo kako ona sa mnom ne smije djecu ostaviti nasamo jer se boji da im nekaj ne napravim.
A ona se na njih samo izderava. Čuje se po cijele dane njihova dernjava, plač i svađanje i njen povišen ton.
__________________
Iglasto čeljade...
KANARinka27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 08:14   #19
Quote:
KANARinka27 kaže: Pogledaj post
Nažalost, ne mogu ih ignorirati. Živimo u istoj kući i non-stop je netko od njih gore. Najčešće djeca. Maloj ne smijem ništa prigovoriti niti je mrko pogledati zato što je ljubimica od moje stare.
Njemu sam danas rekla da mala ne pozdravlja i da to nije u redu, a on je rekao da me ne pozdravlja jer se ,,boji mene''. I kaj se njega tiče ne mora me ni pozdravljati.
A ne boji se kad joj nešto treba??

Jednom prilikom su me ocrnili. Njegova žena je pričala okolo kako ona sa mnom ne smije djecu ostaviti nasamo jer se boji da im nekaj ne napravim.
A ona se na njih samo izderava. Čuje se po cijele dane njihova dernjava, plač i svađanje i njen povišen ton.
odseli se. život u takvoj proširenoj zajednici je otrov za život i psihu. kad sam konačno shvatila da puno ljudi plača podstanarstvo iako ima kakti kuću, ali je mir bitniji.
dolazim iz kvarta gdje su sve kuće, građene da više generacija živi skupa. i to je užas. nigdje nema sreće i uvjek jedan odgojen za otirača, ili se opameti i odseli ili ostane zauvjek u tom nezadovoljstvu. radi financija.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 10:38   #20
Quote:
Kymatica kaže: Pogledaj post
odseli se. život u takvoj proširenoj zajednici je otrov za život i psihu. kad sam konačno shvatila da puno ljudi plača podstanarstvo iako ima kakti kuću, ali je mir bitniji.
dolazim iz kvarta gdje su sve kuće, građene da više generacija živi skupa. i to je užas. nigdje nema sreće i uvjek jedan odgojen za otirača, ili se opameti i odseli ili ostane zauvjek u tom nezadovoljstvu. radi financija.
Je li?
Znaš li možda nekog tko bi me htio u podstanarstvo a da ništa ne plaćam??
Jer, naime, trenutno sam nezaposlena. Mogu jedino živjeti na ulici.
__________________
Iglasto čeljade...
KANARinka27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:24.