Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Pristajete li na arbitražu granice sa Slovenijom
DA 13 72.22%
NE 5 27.78%
Glasovatelji: 18. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2004., 16:09   #1
Thumbs down Hrvatska i Slovenija granični spor (sve sa pdf.Politika ikad napisano)

Kao što je poznato prošlog tjedna ministri vanjskih poslova Slovenije i Hrvatske dr. Dimitrij Rupel i dr. Miomir Žužul razgovarali su i o arbitraži.Dr. Dimitrij Rupel je izjavio da je vreme za arbitražu
i da se slovenija ne boji arbitraže,sada opet kaže da ima tri načina da se rješi problem:1.Da se završi dogovor Račan-Drnovšek
2.Da se ide na arbitražu ali da je temelj arbitraže dogovor Račan- Drnovšek .
3.Da se počeka na bolja vremena.
Pa za šta nas imaju ti Slovenci za kretene?
Pa kakva je to arbitraža gde se diktira kakva če biti arbitraža,arbitraža je o granici na moru i na kopnom,a ne o nekom dogovoru koji nije bio ratificiran!
__________________
Bolje biti pijan nego glup!
cikular is offline  
Old 15.04.2004., 16:17   #2
Arrow Slovenija ne pristaje na arbitražu

Slovenija ne pristaje na arbitražu


Slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel

Nakon žestokih kritika, slovenski šef diplomacije povukao je izjave o arbitraži: Ljubljana se vraća na stari stav, po kojem je temelj svega sporazum Drnovšek - Račan.


LJUBLJANA - Slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel u četvrtak je, nakon žestokih kritika koje je doživio nakon susreta s hrvatskim kolegom Miomirom Žužulom prošlog tjedna u Ljubljani, povukao izjave o pozitivnom slovenskom gledanju na arbitražu o granici na moru i mogućnosti da se to pitanje riješi do kraja ove godine.

"Vlada nije promijenila stajališta o rješavanju pitanja granice s Hrvatskom, pri čemu nam je vodilja i dalje sporazum Drnovšek - Račan", rekao je Rupel u četvrtak na sjednici vanjskopolitičkog odbora slovenskog parlamenta, odgovarajući na zastupnička pitanja o svojim razgovorima s hrvatskim ministrom.

Hrvatska se zauzima da predmet arbitraže bude samo granica na moru, no Slovenija neće pristati da se sporazum bivših premijera anulira.

"Ne bojimo se arbitraže, iako s obzirom na okolnosti dogovor o njoj do kraja godine neće biti moguć", izjavio je Rupel, a prenosi slovenska agencija STA.
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Old 15.04.2004., 16:18   #3
Ako jedna strana inzistira na arbitraži, druga to ne može odbiti (tj. može, al onda nastupaju gadne komplikacije)

Al sjetite se HDZ-a kad je oštro prosvjedovao da se ne smije doborovljno bez arbitraže odreć centimetra teritorija. Baš me zanima hoće li sad tako postupit.



Quote:
Pa za šta nas imaju ti Slovenci za kretene?


Pa iz aviona se vidi da mi JESMO kreteni, što je tu novo?
Mljacko is offline  
Old 15.04.2004., 16:43   #4
Slovenci hoće cijelu granicu na arbitražu, Hrvati neće nego samo morsku.
Slovenci kažu , ako će kopnena granica ići prema sporazumu Račan- Drnovšek, onda mora i morska, ako ne, onda ni jedna.
Hrvatska želi da kopnena granica ide po sporazumu Drnovšek-Račan, a morska da ide na arbitražu.
I tko je sad tu protiv arbitraže, a tko za?, pitam ja vas.
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Old 15.04.2004., 16:47   #5
Quote:
Povratak Risa kaže:
Slovenci hoće cijelu granicu na arbitražu, Hrvati neće nego samo morsku.
Slovenci kažu , ako će kopnena granica ići prema sporazumu Račan- Drnovšek, onda mora i morska, ako ne, onda ni jedna.
Hrvatska želi da kopnena granica ide po sporazumu Drnovšek-Račan, a morska da ide na arbitražu.
I tko je sad tu protiv arbitraže, a tko za?, pitam ja vas.
Jooj, pa naravno da je Hrvatska protiv, a Slovenija za arbitražu. Isto kao što Slovenija nije ukrala štednju hrvatskim i bosanskim štedišama LJB, već su one same za to krive...

p.s. što točno piše u sporazumu Račan - Drnovšek (koji nije stupio na snagu), vezano uz kopnenu granicu?
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Old 15.04.2004., 16:55   #6
Quote:
crtica kaže:
Jooj, pa naravno da je Hrvatska protiv, a Slovenija za arbitražu. Isto kao što Slovenija nije ukrala štednju hrvatskim i bosanskim štedišama LJB, već su one same za to krive...

p.s. što točno piše u sporazumu Račan - Drnovšek (koji nije stupio na snagu), vezano uz kopnenu granicu?
Kopnena je granica uvažila maksimalističke zahtejeve hrvatske strane (zato je Slovenija zauzvrat dobila ono šta je htjela na moru, doticaj sa međunarodnim vodama, a na minimalno zakidanje hrvatskog mora, jedan trokutić potpuno nevažan za Hrvatsku u bilo kojem smislu).
Iz svega toga slijedi nesporazum oko toga što dati na arbitražu.
Meni se, realno i objektivno,čini da je Hrvatska ta koja blokira arbitražu, a ne Slovenija.
Jer ako granica ide na arbitaražu, onda ide cjela granica gdje ima nesporazuma (a to je skoro cijela kopnena i morska granica), a ako će se prihvatit sporazum Račan-Drnovšek, onda se mora prihvatiti sijeli sporazum.


Inače, tko kome duguje više, i tko kome ne priznaje dug, Slovenija Hrvatskoj ili Hrvatska Sloveniji?
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Old 15.04.2004., 18:23   #7
Slovenci opet lupetaju bez veze. Pa ako Slovenci nece arbitrazu to je gore za njih, jer po UN-u dok se strane ne dogovore o razgranicenju na moru, crta ide tocno po sredini zaljeva. A to je tocno ono cemu se Slovenci protive. Hehehe. Tko bi ih razumio...
lijencina is offline  
Old 15.04.2004., 19:06   #8
Imamo Janeza i Ivana koji žele podjelit njivu i travnjak, naime nezna se čija stvar je Janezova i čija je od Ivana. Dobita se Janez i Ivan na dogovorima i nekako sta složna oko toga da bi bilo bez veze da se dijeli njiva na pola i travnjak na pola, tako da se dogovorita da Ivan dobiva cijelu njivu a Janez cijeli travnjak. Dogovori su, zna se, bili teški. I tako dolazi Janez u svoju vas i starešine ga napizde kako je mogao dati Ivanu pola njive, kad je travnjak več od nekad bio naš. Ali Janez ima utjecaj i starešine svejedno potvrde dogovor. U međuvremenu Ivan također predstavi dogovor starešinama u svojoj vasi kad ga ono svi popluju, kako je ljudima iz susjedne vasi dao pola travnjaka (svejedno za njivu koju su dobili) i proglašuju ga izdajicom...

U međuvremenu stupaju novi ljudi na vlast svojih vasi. Recimo im Janez2 i Ivan2. Dogovora Ivan2 ne priznaje i sada se otvara novo pitanje kako pravedno podijeliti njivu i travnjak. Janez2 daje prijedlog nek se dogovor Janeza i Ivana poštuje ili nek dođe Hans i podjeli njivu i travnjak. Kad ono Ivan2 kaže: čuj Janezu, a šta kažeš na to da cijela njiva svejedno ostane meni a travnjak nek Hans podjeli... Zašto ne želiš? Bojiš se Hansa? Ne želiš riješiti problem kojeg imamo?


Žao mi je što moram pisat ovak glupo ali kad vam več nacrtat ne mogu ovo je najbolje što možem napraviti da se približim 8 godišnjoj deci...
Samo is offline  
Old 15.04.2004., 19:09   #9
Povratak Risa

Jeli ti nekad sam sebi zvučiš smiješno. Evo ja kad god čitam tvoje postove uživam i sjetim se jednog velikog čovjeka koji je rekao parafrazirano da su samo dvije stvari beskonačne, Svemir i ljudska glupost a da za Svemir ipak nije siguran. Ti si najbolja potvrda te teorije
 
Old 15.04.2004., 19:38   #10
Imam jedno pitanje: dali postoji u Hrvatskom jeziku riječ samokritika?
Najprije:treba vratiti dug štedišama Ljubljanske banke.Dug treba vratiti onaj tko je bio vlasnik te banke u tom razdoblju. A to je bila SR Slovenija. Sa time se slažu svi koje poznajem.
Pitanje:Zašto nitko od vas ne razpravlja o dugu hrvatskih firmi prema ljubljanskoj banci?(koji je nekoliko puta veči od duga prema hrvatskim štedišama)
Arbitražaa
Ali zašto bi vi arbitrirali samo o morskoj granici?
Pa bilo je kompromisa sa slovenske strane baš na račun kopnene granice. Ako se arbitrira, arbitrira se o cjeloj granici, ne samo gdje to vama paše!
Policija:Imate probleme sa našima policajcima i sa carinicima?
A tko kaže, da mi nemamo problema sa vašima?
Mnogo puta su me oglobili u Buzetu.Nekada sam bio kriv, a nekad nisam. I šta sada da radim? Prvoga Hrvata kad ga vidim tu kod nas, da mu razbijem auto? Pa nije mi on ništa uradio.
Slovenija je mala zemlja.
Je. Slovenija je minimalna, ali nisam znao, da je Hrvatska tako velika.
Ja tu stvarno ništa ne razumijem: praktički ista kultura, vjera, ekonomija, mentalitet,radne navike,geografski..., po svemu smo skoro isti.. PA KOJI NAM JE ....., da se kako se kaže kod vas prepucavamo(?), mi bi trebali biti partneri, a ne neprijatelji!!!
A znam to dobro: živim 12 kilometara od austrijske garnica i tek malo više od hrvatske.
I imam još jedno pitanje, mnogo važnije za mene i moju porodicu.
od kada znam za sebe,skoro svako ljeto provodimo na hrvatskoj obali(bio sam i u grčkoj i u španjolskoj- nema do vašega mora)
imam malu djecu, pa vas pitam: prema svemu šta se piše na ovome forumu, dali mogu ja doči kod vas na more, bez toga, da se bojim za moju porodicu. Jer prema tome što čitam ovdje mi nismo sigurni kod vas( a ne pratim rukomet, nisam policajac ni
carinik i nemam vikendice kod vas-i trošim u 14 dana 20%više nego moje kolege austrijanci, koji idu sa nama?
traffic is offline  
Old 15.04.2004., 20:06   #11
Quote:
traffic kaže:
Imam jedno pitanje: dali postoji u Hrvatskom jeziku riječ samokritika?
Najprije:treba vratiti dug štedišama Ljubljanske banke.Dug treba vratiti onaj tko je bio vlasnik te banke u tom razdoblju. A to je bila SR Slovenija. Sa time se slažu svi koje poznajem.
Pitanje:Zašto nitko od vas ne razpravlja o dugu hrvatskih firmi prema ljubljanskoj banci?(koji je nekoliko puta veči od duga prema hrvatskim štedišama)
Arbitražaa
Ali zašto bi vi arbitrirali samo o morskoj granici?
Pa bilo je kompromisa sa slovenske strane baš na račun kopnene granice. Ako se arbitrira, arbitrira se o cjeloj granici, ne samo gdje to vama paše!
Policija:Imate probleme sa našima policajcima i sa carinicima?
A tko kaže, da mi nemamo problema sa vašima?
Mnogo puta su me oglobili u Buzetu.Nekada sam bio kriv, a nekad nisam. I šta sada da radim? Prvoga Hrvata kad ga vidim tu kod nas, da mu razbijem auto? Pa nije mi on ništa uradio.
Slovenija je mala zemlja.
Je. Slovenija je minimalna, ali nisam znao, da je Hrvatska tako velika.
Ja tu stvarno ništa ne razumijem: praktički ista kultura, vjera, ekonomija, mentalitet,radne navike,geografski..., po svemu smo skoro isti.. PA KOJI NAM JE ....., da se kako se kaže kod vas prepucavamo(?), mi bi trebali biti partneri, a ne neprijatelji!!!
A znam to dobro: živim 12 kilometara od austrijske garnica i tek malo više od hrvatske.
I imam još jedno pitanje, mnogo važnije za mene i moju porodicu.
od kada znam za sebe,skoro svako ljeto provodimo na hrvatskoj obali(bio sam i u grčkoj i u španjolskoj- nema do vašega mora)
imam malu djecu, pa vas pitam: prema svemu šta se piše na ovome forumu, dali mogu ja doči kod vas na more, bez toga, da se bojim za moju porodicu. Jer prema tome što čitam ovdje mi nismo sigurni kod vas( a ne pratim rukomet, nisam policajac ni
carinik i nemam vikendice kod vas-i trošim u 14 dana 20%više nego moje kolege austrijanci, koji idu sa nama?
Prvo pitanje bi ja pital tebe da li imate slovenci bar malo samokritike?Zašto bi razpravljali o tome gde je banka uložila novac i gde je napravila slabu investiciju,pitaj ti svoju banku kome posuđuje novac jedno je jabuka drugo je kruška?
Možemo mi arbitrirati o celoj granici nema problema,kopnena granica je več rješena i nema baš nikakve veze sa morem!
Još o samokritiki:Referendum o izbrisanima sada o gradnji đžamije-ksenofobija-mržnji sve šta je niže od Kupe,mržnja hrvata,
i pišeš gluposti Rupel priča da su spremni za arbitražu onda drugi dan opet nešto drugo priča kad ga pritisne parlament!
Dobrodošli ste gosti ali sa puno novca i ništa slabije nečete biti primljeni ,image vam je pao na nulu,prije ovih vaših pizdarija ste bili primljeni ljubazno od srca sada samo zbog novca i nemojte se čudit kad dobije njemac ili italijan prije piče nego vi slovenci!
__________________
Bolje biti pijan nego glup!
cikular is offline  
Old 15.04.2004., 20:28   #12
normalno da nedu na arbitrazu kad znaju da bi spusili ono kaj im je nasa mlitava vlada poklonila.
Nightwing is offline  
Old 15.04.2004., 20:37   #13
Quote:
cikular kaže:
... i nemojte se čudit kad dobije njemac ili italijan prije piče nego vi slovenci!
Ak je tak, onda budem ga i zadnji platil, piće, mislim, ak bum ga uopće platil. A morti ga nebum ni dobil. A morti ga ne bum ni naručil....a morti nebum ni došel...


hecam se...
melk is offline  
Old 15.04.2004., 20:43   #14
sam da nekaj pitam


kaj je sa svetom gerom?
bude sami otisli ili vas treba hrvatska pomest?
Nightwing is offline  
Old 15.04.2004., 20:54   #15
Quote:
Nightwing kaže:
sam da nekaj pitam
kaj je sa svetom gerom?
bude sami otisli ili vas treba hrvatska pomest?
Sv. Gera je sad pod NATO jurisdikcijom. Nemojte se igrati


(hecam se)
melk is offline  
Old 15.04.2004., 21:00   #16
Quote:
traffic kaže:
I imam još jedno pitanje, mnogo važnije za mene i moju porodicu.
od kada znam za sebe,skoro svako ljeto provodimo na hrvatskoj obali(bio sam i u grčkoj i u španjolskoj- nema do vašega mora)
imam malu djecu, pa vas pitam: prema svemu šta se piše na ovome forumu, dali mogu ja doči kod vas na more, bez toga, da se bojim za moju porodicu. Jer prema tome što čitam ovdje mi nismo sigurni kod vas
Odnos Hrvata do Slovenaca če biti takav kakav je odnos slovenaca do hrvata,to se je pokazalo na E.P u rukometu kada smo bili ljudi 2 klase od granice do Ljubljane i nismo zaboravili vaše vulkanizere!I ne samo tamo -odnos se vidi i u gradu u Ljubljani gde pričaš hrvatski i svi te gledaju ko marsovca!
__________________
Bolje biti pijan nego glup!
cikular is offline  
Old 15.04.2004., 21:08   #17
Quote:
cikular kaže:
Odnos Hrvata do Slovenaca če biti takav kakav je odnos slovenaca do hrvata,to se je pokazalo na E.P u rukometu kada smo bili ljudi 2 klase od granice do Ljubljane i nismo zaboravili vaše vulkanizere!I ne samo tamo -odnos se vidi i u gradu u Ljubljani gde pričaš hrvatski i svi te gledaju ko marsovca!
A cuj, marsovci su u Lj. jako popularni!
melk is offline  
Old 15.04.2004., 21:37   #18
Quote:
cikular kaže:
Prvo pitanje bi ja pital tebe da li imate slovenci bar malo samokritike?Zašto bi razpravljali o tome gde je banka uložila novac i gde je napravila slabu investiciju,pitaj ti svoju banku kome posuđuje novac jedno je jabuka drugo je kruška?
Možemo mi arbitrirati o celoj granici nema problema,kopnena granica je več rješena i nema baš nikakve veze sa morem!
Još o samokritiki:Referendum o izbrisanima sada o gradnji đžamije-ksenofobija-mržnji sve šta je niže od Kupe,mržnja hrvata,
i pišeš gluposti Rupel priča da su spremni za arbitražu onda drugi dan opet nešto drugo priča kad ga pritisne parlament!
Dobrodošli ste gosti ali sa puno novca i ništa slabije nečete biti primljeni ,image vam je pao na nulu,prije ovih vaših pizdarija ste bili primljeni ljubazno od srca sada samo zbog novca i nemojte se čudit kad dobije njemac ili italijan prije piče nego vi slovenci!
A zašto nebi razpravljali i o dugu Hrvatske prema ljubljanskoj banci?Banka je davala kredite hrvatskim firmama koje su tada prosperirale i nije krivnja banke ako je hrvatska vodila slabu ekonomsku politiku.Pored toga oduzeli su licenciju filiali ljubljanske banke u Zagrebu.I još nešto: nikada nije bila i nikada neče biti to moja banka, zato nemam nikoga da pitam(mariborska banka nikome nije dužna- lokalpatriotizam )Još jedno i ako treba još x puta-banka treba ljudima vratiti novac i to sa kamatima!
Kopnena granica je rješena u okviru nepostoječeg sporazuma Drnovšek-Račan.Dakle- ako sporazum ne važi, ne važi ni sporazum ni oko kopnene granice.Stvar je u konsenzu- ako nema konsenza u cjelom sporazumu onda je treba početi iz početka.
Džamija:to je stvar grada Ljubljane (i još to samo jedne bivše "mjestne zajednice") njima je dodeljeno neko zemljište a protiv njih je par ljudi koji tamo nisu ni vlastnici zemljišta.
U Mariboru ako hoču mogu graditi islamski centar sa tri minareta.
Referendum o izbrisanima: skoro svi ovi sada izbrisani dobili so mogučnost, da si srede papire. Od tih ljudi polovina njih kada su dobili poziv, da si srede papire nisi ni živjeli ovdje. Kao primjer jedan pukovnik Aksintijević, koji sada traži odštetu bio je tada u ratu protiv hrvatske. Predsjednik društva "izbrisanih" Todorović ne radi nigdje vozi novog Mercedesa a u Sloveniju se vratio 1997g.I on ne želi državljanstvo- on traži samo odštetu za vrjeme koje je preživio kod svojih u Srbiji.
Mržnja Hrvata???????
Moj najbolji prijatelj je deklarirani Hrvat.
Pa kakva ste loša izkustva doživljeli kod nas?
Kroz Maribor putuje mnogo vaših ljudi i dosta njih dolaze na smučanje na Pohorje i mogu samo da ti kažem, da su primljeni ovdje ko domači ljudi.
Da hvala za gostoprimstvo- pitam se samo zbog kojih pizdarija, koja sam ja tebi i tvojima uradio, ja i moja djeca od 8 i 13 godina više nismo kod vas primljeni od srca.A ne brini zbog para- rado ču platiti za ribu u restauranu, pa makar trebao čekati, da Njemac prvo popije čak pola litre Jamnice pre nego što me posluže.
traffic is offline  
Old 15.04.2004., 21:41   #19
Quote:
Samo kaže:
Imamo Janeza i Ivana koji žele podjelit njivu i travnjak, naime nezna se čija stvar je Janezova i čija je od Ivana. Dobita se Janez i Ivan na dogovorima i nekako sta složna oko toga da bi bilo bez veze da se dijeli njiva na pola i travnjak na pola, tako da se dogovorita da Ivan dobiva cijelu njivu a Janez cijeli travnjak. Dogovori su, zna se, bili teški. I tako dolazi Janez u svoju vas i starešine ga napizde kako je mogao dati Ivanu pola njive, kad je travnjak več od nekad bio naš. Ali Janez ima utjecaj i starešine svejedno potvrde dogovor. U međuvremenu Ivan također predstavi dogovor starešinama u svojoj vasi kad ga ono svi popluju, kako je ljudima iz susjedne vasi dao pola travnjaka (svejedno za njivu koju su dobili) i proglašuju ga izdajicom...

U međuvremenu stupaju novi ljudi na vlast svojih vasi. Recimo im Janez2 i Ivan2. Dogovora Ivan2 ne priznaje i sada se otvara novo pitanje kako pravedno podijeliti njivu i travnjak. Janez2 daje prijedlog nek se dogovor Janeza i Ivana poštuje ili nek dođe Hans i podjeli njivu i travnjak. Kad ono Ivan2 kaže: čuj Janezu, a šta kažeš na to da cijela njiva svejedno ostane meni a travnjak nek Hans podjeli... Zašto ne želiš? Bojiš se Hansa? Ne želiš riješiti problem kojeg imamo?


Žao mi je što moram pisat ovak glupo ali kad vam več nacrtat ne mogu ovo je najbolje što možem napraviti da se približim 8 godišnjoj deci...
Ne pravi se lud. Jako dobro znas da dogovora nema dok sabor ratificira. Sve drugo je samo prijedlog. (Becka konvencija ako se ne varam)
lijencina is offline  
Old 15.04.2004., 21:52   #20
Quote:
traffic kaže:
I imam još jedno pitanje, mnogo važnije za mene i moju porodicu.
od kada znam za sebe,skoro svako ljeto provodimo na hrvatskoj obali (bio sam i u grčkoj i u španjolskoj- nema do vašega mora)
imam malu djecu, pa vas pitam: prema svemu šta se piše na ovome forumu, dali mogu ja doči kod vas na more, bez toga, da se bojim za moju porodicu. Jer prema tome što čitam ovdje mi nismo sigurni kod vas (a ne pratim rukomet, nisam policajac ni
carinik i nemam vikendice kod vas-i trošim u 14 dana 20%više nego moje kolege austrijanci, koji idu sa nama?
Ponekad se i ja pitam; ali onda se sjetim one "tko laje, taj ne grize";

Salim se; moras shvatiti da ovaj (a koliko sam vidjela slicno je i s drugim) forum daje laznu sliku o Hrvatskoj. Uz to, kad su ljudi sakriveni iza raznih nickova i svojih kompjutora, onda reagiraju divlje, jer tako, valjda, ispustaju dnevnu dozu nakupljenih frustracija. Hrvatska je, jos uvijek, normalna zemlja normalnih ljudi .
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:20.