Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.06.2006., 01:17   #1
Dokumenti, potvrde i ini papiri za vjenčanje (korisne informacije u prvom postu)

Zahvaljujući dojavama forumašica i informacijama koje nam je napisala matičarka, ovdje stavljam bitne informacije o papirima i procedurama potrebnim kod prijave braka. Ako se s vremenom nešto izmijeni ili se neka informacija ispostavi netočnom, molim da mi to javite kako bih unijela ispravke. Mayo

Za vjersko sklapanje braka s učincima građanskog:
1. Javljate se u matični ured koji je nadležan po mjestu crkve u kojoj namjeravate sklopiti brak. Morate doći osobno oboje jer se potpisujete.
2. Ponesete:
- domovnice (vadite ih u onom uredu gdje su vas roditelji prijavili)
- izvatke iz matice rođenih ne stariji od 3 mjeseca (od 01.01.2014. izvadak možete podići u bilo kojem matičnom uredu RH, pa i tu gdje se prijavljujete)
- osobne iskaznice ili putovnice mladenaca
- kopije osobnih iskaznica kumova (ako su inozemstva, onda kopije putovnica)
3. Plaća se:
- 100,00 kn na opću uplatnicu u svrhu državnih pristojbi
- 2 x 20 kn biljega (kupite ih prije)
- 20,00 kn gotovine za potvrde za crkvu
- 5,00 kn gotovine za izvadak iz matice vjenčanih
- 20,00 kn biljega + 4,00 kn za tiskanicu vjenčanog lista
Cijene se razlikuju od ureda do ureda jer ne izdaju svi matičari sve dokumente.
3. Nakon prijave uplaćujete 100 kn njihovom uplatnicom.
4. U matičnom uredu se sastavlja zapisnik o prijavi namjere sklapanja braka i izdaju vam se službene potvrde o tome da ste slobodni u građanskom obliku. Potvrda koju izdaje matičar vrijedi 90 dana.
5. Potvrdu nosite svećeniku koji će vas vjenčati.
6. U crkvu nosite:
- krsni list i slobodni list (ako niste kršteni u župi vjenčanja, inače sve već imaju)
- potvrdu o zaručničkom tečaju (tečaj košta oko 100 kn, cijena nije ista u svim župnim uredima)
- potvrdu koju ste dobili u matičnom uredu

Za građansko sklapanje braka:
1. Javljate se matičaru po svom izboru, ovisno o tome gdje želite sklopiti brak. Rok za prijavu je unutar 30 do 45 dana prije dana vjenčanja.
2. Ponesete:
- domovnice (vadite ih u onom uredu gdje su vas roditelji prijavili)
- izvatke iz matice rođenih ne stariji od 3 mjeseca (od 01.01.2014. izvadak možete podići u bilo kojem matičnom uredu RH, pa i tu gdje se prijavljujete)
- osobne iskaznice ili putovnice mladenaca
- kopije osobnih iskaznica kumova (ako su inozemstva, onda kopije putovnica)
3. Plaćate:
- 100,00 kn na opću uplatnicu za državne pristojbe
- 200,00 kn za čin sklapanja braka
- 5,00 kn u gotovini za izvadak iz matice vjenčanih
- 20,00 kn biljega i 4,00 kn u gotovini za vjenčani list

Svjedoci (kumovi):
- ako sklapate vjerski brak s učincima građanskog, svjedoci navedeni kod matičara moraju biti i svjedoci u crkvi
- ako odvojite vjersko vjenčanje od građanskog, odnosno ako sklapate brak posebno u crkvi, a posebno građanski kod matičara, onda ne morate imati iste svjedoke u crkvi i kod matičara






-----
Hej curke imam jedno pitanje,nema veze sa temom,al procitah da je puma7 bila u maticnom uredu pa me to potaknulo na pitanjce.Negdje sam procitala da kad se ide u maticni ured na prijavu da trebaju osobne od kumova...E pa sad mene zanima dal trebaju jer ak trebaju malo bu zeznuto jer je kum iz svicarske

Zadnje uređivanje Mayo : 05.05.2014. at 09:57.
ayrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2006., 08:55   #2
E za tako nesto ne znam. Mislim ako je prijavljen tu onda ti treba samo adresa, a ako nije, onda ne ti kopira osobnu i to ti faksira. Mislim da tako ide. Ali ti je najbolje nazvati maticni ured u oji ti spada crkva i pitati ih sto sad
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2006., 14:31   #3
Quote:
ayrin kaže:
Hej curke imam jedno pitanje,nema veze sa temom,al procitah da je puma7 bila u maticnom uredu pa me to potaknulo na pitanjce.Negdje sam procitala da kad se ide u maticni ured na prijavu da trebaju osobne od kumova...E pa sad mene zanima dal trebaju jer ak trebaju malo bu zeznuto jer je kum iz svicarske
kopija osobne kao dokaz da su kumovi punoljetni...
__________________
addicted to facebook :)
flakey is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2006., 15:20   #4
kome se daju pare?u maticnom uredu? ja sam vec udana ,ali u inozemstvu i meni su rekli samo da moram donijet taj papir i upisat se u nasu knjigu vjencanih ,ali ne da i moram ista platiti.a znam da se vjencanje inace placa.jeste tu lovu onda dali sveceniku ili kome??? meni nista tu nije jasno....
lolita11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2006., 15:24   #5
@Lolita
Vjerojatno ces morat upis platit.
A sta se vjencanja u crkvi tice, u tvom slucaju to nema nista sa maticnim uredom, platis sveceniku koliko hoces - ako uopce hoces
Magg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2006., 15:29   #6
ali ja sam predala sve papire sveceniku i on je rekao ok, nisam se uopce upisala u maticnu knjigu jer ce se to navodno automatski desiti (preko ambasade ide al traje vec 7 mjeseci) i njemu sam samo morala dati medunarodnu verziju bracnog ugovora sto me trazio i to je to....a kad sam dosla u mat. ured rekli su da ce to stici iz italije kad tad i automatski se upisati.dakle ne znam u kom momentu bi ja trebala ista placati?!
lolita11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2006., 15:42   #7
Hm, pa onda izgleda da ne trebas nista placati. U ostalom, javit ce se oni ako treba
Magg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2006., 15:45   #8
da, mozda.ili mi brak nece biti priznat u hrvatskoj dok to ne dode? hmm...mozda se udajem ,a u biti i ne? hehe
lolita11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2006., 15:49   #9
Super, onda ne trebas vise glavu razbijat gdje naci sviraca
Magg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2006., 22:23   #10
Question Dokumenti, potvrde i ini papiri za vjenčanje

Možda bi ovo mogla biti i top-tema ako se modovi slažu - da ljudi dalje ne traže.

Dakle, što sve treba za vjenčanje od dokumenata?

I bili bi lijepo da se navede što točno treba za vjenčanje u matičnom uredu, a što za vjenčanje u crkvi.

Naravno i koliko se dana prije samo vjenčanja treba prijaviti za isto.
__________________
Kod nas je najvažnija žena ŽM-56, SMB boje koja služi za razmožavanje žive sile i vatrenih sredstava, a sastoji se samo od spolnog organa i šapke.
te@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2006., 22:21   #11
...mda, koga briga za dokumente i papirologiju, prvo se rješava ono najbitnije:
kao npr. gaće koje ćeš imat na sebi dok ti bude gudio violinistički kvartet, te da li su vrpce na stolicama usklađene sa bojom zavjesa u dvorani.
__________________
Kod nas je najvažnija žena ŽM-56, SMB boje koja služi za razmožavanje žive sile i vatrenih sredstava, a sastoji se samo od spolnog organa i šapke.
te@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2006., 22:36   #12
o papirologiji smo vec raspravili....
molly* is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2006., 20:54   #13
Quote:
molly* kaže:
o papirologiji smo vec raspravili....
Vidjela sam jedan topic, no prilično je zbrkano napisano. Pomislila sam da bi bilo dobro kada bi na jednom mjestu točno pisalo, ono - rednim brojem 1., 2., itd. koji su papiri potrebni, gdje se točno vade, koliko to treba platiti.

Nema veze, nastavimo sa gudačkim kvartetom.
__________________
Kod nas je najvažnija žena ŽM-56, SMB boje koja služi za razmožavanje žive sile i vatrenih sredstava, a sastoji se samo od spolnog organa i šapke.
te@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2006., 21:07   #14
gace su vazne, ne podcjenjuj dimenzije problema!

vako, ja sam se davno udavala pa se ne sjecam svega, ali za vjencanje u opcini u principu je najbolje da nazoves maticni ured i priupitas za detalje. stvar je jednostavna, koliko se sjecam. za pocetak, trebaju vam osobni dokumenti i imena i adrese kumova. dodjete tamo da se prijavite i na dogovor, ugovorite datum (treba proci barem 35 dana od datuma prijave, cini mi se), izdiktirate striceku podatke, dogovorite se oko prezimena, i dobijete uplatnicu, cini mi se da treba platiti nesto oko 400 kn. mozes birati i "izlazak na teren", to kosta nesto malo vise.

za crkvu ti ne znam, ja sam isla preko veze. ali, ako se vjencavas u crkvi u hrvatskoj, onda ti ovaj dio s opcinom ne treba, nego ides zupniku crkve u kojoj ce biti vjencanje. treba vam oboma krsni list (ako ste oboje katolici i zelite sklopiti takav brak) iz kojeg je vidljivo da nitko nije vezan ranijim sakramentom zenidbe. najbolje ako oboje imate i pricest i sv. potvrdu, ali nije uvjet. tu imate i ono oko zarucnickog tecaja itd. takodjer se nesto placa... i mislim da moze biti problema ako ste za crkvu u kojoj se vjencavate odabrali onu u koju ne spadate ni krstenjem, ni po mjestu stanovanja. ali sve se moze dogovoriti
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2006., 14:31   #15
Quote:
ayrin kaže:
Hej curke imam jedno pitanje,nema veze sa temom,al procitah da je puma7 bila u maticnom uredu pa me to potaknulo na pitanjce.Negdje sam procitala da kad se ide u maticni ured na prijavu da trebaju osobne od kumova...E pa sad mene zanima dal trebaju jer ak trebaju malo bu zeznuto jer je kum iz svicarske
Njemu je potrebna putovnica, a za prijavu samo fotokopija ili faks putovnice.
tina981 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2006., 21:04   #16
Quote:
violent_femmes9 kaže:
gace su vazne, ne podcjenjuj dimenzije problema!

vako, ja sam se davno udavala pa se ne sjecam svega, ali za vjencanje u opcini u principu je najbolje da nazoves maticni ured i priupitas za detalje. stvar je jednostavna, koliko se sjecam. za pocetak, trebaju vam osobni dokumenti i imena i adrese kumova. dodjete tamo da se prijavite i na dogovor, ugovorite datum (treba proci barem 35 dana od datuma prijave, cini mi se), izdiktirate striceku podatke, dogovorite se oko prezimena, i dobijete uplatnicu, cini mi se da treba platiti nesto oko 400 kn. mozes birati i "izlazak na teren", to kosta nesto malo vise.

za crkvu ti ne znam, ja sam isla preko veze. ali, ako se vjencavas u crkvi u hrvatskoj, onda ti ovaj dio s opcinom ne treba, nego ides zupniku crkve u kojoj ce biti vjencanje. treba vam oboma krsni list (ako ste oboje katolici i zelite sklopiti takav brak) iz kojeg je vidljivo da nitko nije vezan ranijim sakramentom zenidbe. najbolje ako oboje imate i pricest i sv. potvrdu, ali nije uvjet. tu imate i ono oko zarucnickog tecaja itd. takodjer se nesto placa... i mislim da moze biti problema ako ste za crkvu u kojoj se vjencavate odabrali onu u koju ne spadate ni krstenjem, ni po mjestu stanovanja. ali sve se moze dogovoriti

Nažalost moram demantirati drugi dio tvoje porukice tj. odgovora oko vjenčanja u crkvi...itekako se mora matičaru za prijavu vjenčanja, ugl košta oko 200 kn. također se dolazi 30-ak dana prije, a tamo se daje izjava o izboru prezimena i još neki detalji, treba mu donijeti domovnicu, rodni list i adrese i imena kumova. Nakon male procedure dobije se zelena potvrda koja se tek nosi svečeniku, ali i tu postoji nastavak...ukoliko jedno od vas dvoje nije iz župe u kojoj se vjenčavate (ili oboje to niste) morate mu donijeti potvrdu o slobodnom stanju iz svoje župe, potvrde o svim sakramentima te potvrdu o završenoj predbračnoj pripremi (tečaju)...i sve to u roku od mjesec dana prije datuma...
mišica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2006., 23:43   #17
Sklapanje braka > papirologija & zakoni

Većinu podataka možeš pronaći na portalu www.vjencanja.hr pod prijava vjenčanja. Tamo imaš i popis matičnih ureda sa telefonima i radnim vremenom. Moje je iskustvo da je su matičarke susretljive i spremne pomoći.

Bruno, agencija ARKA

LINK: http://vjencanja.hr/imenik/imenik.cg...id=16&sto=brak
Mato Vilac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2006., 21:45   #18
Quote:
mišica kaže:
Nažalost moram demantirati drugi dio tvoje porukice tj. odgovora oko vjenčanja u crkvi...itekako se mora matičaru za prijavu vjenčanja, ugl košta oko 200 kn. također se dolazi 30-ak dana prije, a tamo se daje izjava o izboru prezimena i još neki detalji, treba mu donijeti domovnicu, rodni list i adrese i imena kumova. Nakon male procedure dobije se zelena potvrda koja se tek nosi svečeniku, ali i tu postoji nastavak...ukoliko jedno od vas dvoje nije iz župe u kojoj se vjenčavate (ili oboje to niste) morate mu donijeti potvrdu o slobodnom stanju iz svoje župe, potvrde o svim sakramentima te potvrdu o završenoj predbračnoj pripremi (tečaju)...i sve to u roku od mjesec dana prije datuma...
Thx, ovo s domovnicom sam skroz zaboravila. Starcima sam rekla da mi izvade Rodni list i Izvod iz matične knjige rođenih (to su dva različita dokumenta, pa za svaki ako budu trebala oba) jer nisam rođena u Zagrebu.
I već sam rekla staroj da ode pitat kod župnika taj krsni list i "slobodni list".

Sad - domovnica, imam jedan primjerak doma, a jel to isto ne smije bit starije od 3/6/koliko mjeseci or what?

I jel domovnicu mogu dobit u Zagrebu, gdje imam prebivalište ili opet samo u mjestu rođenja.

Jooooj, za popizdit od papriologije...
__________________
Kod nas je najvažnija žena ŽM-56, SMB boje koja služi za razmožavanje žive sile i vatrenih sredstava, a sastoji se samo od spolnog organa i šapke.
te@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2006., 23:18   #19
Za domovnicu ti nije bitno koliko je stara, samo za izvod iz matične knjige rođenih (ne stariji od 3 mjeseca).
Floriana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2006., 18:38   #20
koliko kosta zarucnicki tecaj
snjeska is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:22.