Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2017., 19:56   #1381
Quote:
Jaya kaže: Pogledaj post
Ak je 1.nasljedni red - da
znaci mora bit uza familija .majka,otac,brat,sestra .
darovanje je bez poreza i poslje kupnja kreditom od te iste osobe placanje poreza 4% .dakle izvedivo je ? hvala
kikokiko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 02:18   #1382
Quote:
kikokiko kaže: Pogledaj post
znaci mora bit uza familija .majka,otac,brat,sestra .
darovanje je bez poreza i poslje kupnja kreditom od te iste osobe placanje poreza 4% .dakle izvedivo je ? hvala
Može biti samo otac, majka, djed, baka. Ako ti poklanja brat ili sestra, plaćaš porez. Na kupovinu se uvijek plaća porez, neovisno o tome od koga kupio.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 09:25   #1383
Quote:
kikokiko kaže: Pogledaj post
znaci mora bit uza familija .majka,otac,brat,sestra .
darovanje je bez poreza i poslje kupnja kreditom od te iste osobe placanje poreza 4% .dakle izvedivo je ? hvala
Da al ti recimo mama nemre prodat za 100 kn pa na to 4%porez
Jaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 11:57   #1384
znaci izvedivo je sa brat -sestra kupoprodaja ili darovanje-kupnja ali 2x po 4% porez platit ?
hvala
kikokiko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 11:58   #1385
Quote:
Jaya kaže: Pogledaj post
Da al ti recimo mama nemre prodat za 100 kn pa na to 4%porez
da..porezna odredi vjerojatno procjenu kuce kod darovanja ...to mi je jasno
kikokiko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 17:03   #1386
Quote:
kikokiko kaže: Pogledaj post
znaci izvedivo je sa brat -sestra kupoprodaja ili darovanje-kupnja ali 2x po 4% porez platit ?
hvala
Mislis sestra daruje bratu pa brat kupi od sestre? Moze, sta se porezne tice, luoi 4% poreza ko i kod svake druge kupoprodajne.
Ili mislis 2 put darovanje izmedju sestre i brata?
Jaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 10:45   #1387
Kolika je zatezna kamata ako se na vrijeme ne plati porez na promet nekretnine? Dobio privremeno rješenje, a nisam realizirao kupnju radi banke pa me zanima kolika je zatezna kamata ili da platim porez prije nego sam isplatio nekretninu?
koji kretenizam..ali eto, zivila naša Hrvatska birokracija.
zac013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 20:57   #1388
Molim info ako itko zna.
2016t-te sam kupila stan kvadrature manje od 50 kvadrata, prva nekretnina.Tada je kupljeno i parkirno mjesto i šupa. Ovih dana je došlo porezno rješenje prema kojem moram platiti određenu količinu novaca jer su oni zbrojili kvadrate stana, parkirnog mjesta i šupe što prelazi 50 kvadrata. Zar su oni parkirno mjesto i šupu uvrstili u stambeni prostor? Imam li osnova za žalbu ili moram platiti navedeni iznos?
Hvala
manda23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 12:34   #1389
Quote:
manda23 kaže: Pogledaj post
Molim info ako itko zna.
2016t-te sam kupila stan kvadrature manje od 50 kvadrata, prva nekretnina.Tada je kupljeno i parkirno mjesto i šupa. Ovih dana je došlo porezno rješenje prema kojem moram platiti određenu količinu novaca jer su oni zbrojili kvadrate stana, parkirnog mjesta i šupe što prelazi 50 kvadrata. Zar su oni parkirno mjesto i šupu uvrstili u stambeni prostor? Imam li osnova za žalbu ili moram platiti navedeni iznos?
Hvala
Sve ulazi u kvadraturu s obzirom da isto pripada predmetnome stanu, porez bi trebao biti obračunat samo na razliku kvadrata, tj. sve preko brojke od 50m2. Npr. 56 m2 ispada, onda na ovih 6m2 ide obračun za porez.

Poslano sa mog HM NOTE 1LTE koristeći Tapatalk
lipa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 15:14   #1390
Quote:
zac013 kaže: Pogledaj post
Kolika je zatezna kamata ako se na vrijeme ne plati porez na promet nekretnine? Dobio privremeno rješenje, a nisam realizirao kupnju radi banke pa me zanima kolika je zatezna kamata ili da platim porez prije nego sam isplatio nekretninu?
koji kretenizam..ali eto, zivila naša Hrvatska birokracija.
Kako si ovjerio Kupoprodajni ugovor kod bilježnika ako nisi sproveo kupnju? Tko je prijavio Poreznoj da je do kupnje došlo ako nije ?

Ja još isčekujem porez a od poreza ni p..
Jaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 15:33   #1391
Quote:
Jaya kaže: Pogledaj post
Kako si ovjerio Kupoprodajni ugovor kod bilježnika ako nisi sproveo kupnju? Tko je prijavio Poreznoj da je do kupnje došlo ako nije ?

Ja još isčekujem porez a od poreza ni p..
Bilježnik automatski šalje poreznoj info o sklapanju kupoprodajnog ugovora.
Kupoprodajni ugovor je potpisan, sad se još uvijek čeka na banku da ispiše ugovor i da idemo na solemnizaciju i ostala procedura, dakle nije isplaćeno radi banke, radi se o stambenom kreditu btw.
Dakle, nije isplacena nekretnina, to sam mislio..a porez moram platiti nevezano na to je li isplaceno ili ne
zac013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 11:47   #1392
Quote:
lipa007 kaže: Pogledaj post
Sve ulazi u kvadraturu s obzirom da isto pripada predmetnome stanu, porez bi trebao biti obračunat samo na razliku kvadrata, tj. sve preko brojke od 50m2. Npr. 56 m2 ispada, onda na ovih 6m2 ide obračun za porez.

Poslano sa mog HM NOTE 1LTE koristeći Tapatalk
Da, porez je obračunat samo na razliku kvadrata.
Nisam napomenula, a možda je važno. Naime, sve je posebno etažirano. Šupa i parkirno mjesto nemaju veze sa stanom- samo je vlasnik isti.
manda23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 13:35   #1393
Quote:
manda23 kaže: Pogledaj post
Da, porez je obračunat samo na razliku kvadrata.
Nisam napomenula, a možda je važno. Naime, sve je posebno etažirano. Šupa i parkirno mjesto nemaju veze sa stanom- samo je vlasnik isti.
Ali je u vašem i nekretnina je, i jedno i drugo. Stoga kao takvo i oporezivo.

Poslano sa mog HM NOTE 1LTE koristeći Tapatalk
lipa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2018., 00:32   #1394
Stan je kupljen direktno od investitora u 12mj 2016. godine dok još nije bio izgrađen, dakle prije promjene zakona 1.1.2017. U kupoprodajnom ugovoru je navedeno da je PDV uračunat u cijenu. Stan je nakon ishođenja potrebnih dozvola u 2018. uknjižen u zemljišne knjige, može li u tom slučaju porezna obračunati porez na promet nekretnina?
incheon is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2018., 19:26   #1395
Po kojem pravu sud može osporavat pravo upisa u vlasništvo zbog korektora na jednoj od kopija ugovora, iako je isti sud( njegov pisar sastavio ugovor i popravljao ga korektorom, ne želeći ga ponovo tipkati!!
Na opasku da nadju svoj primjerak, da na njemu korektora nema, referent odgovara da ne želi razgovarati s nama, da uzmemo odvjetnika!!
Spora nema, naknadno su nas prisilili da okupljamo nasljednike da pišu izjave kako je nekretnina prodana, i izbili su nam 2500kn, da bi kad je sve bilo gotovo rekli da nam ni to neće priznati...
Ne želim više troškova oko malo vrijedne nekretnine, pa će to dočekati sljedeću sutkinju.
U mom gradu, Kaštela, samo jedna radi na takvim predmetima, a googlanje izbacuje "ružne reference" za istu sutkinju...
Zanima me i po kojem pravu država može naplatit porez na naslijedjivanje ako mi neda vlasništvo upisat??
Meni sve izgleda kao vrlo pokvarena praksa...
etona is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 15:00   #1396
pozdrav! kupili smo stan u novogradnji, investitor u sustavu pdv-a. znamo da ne trebamo platiti porez no trebamo li prijaviti porez tj.kupnju stana na poreznu pa dobiti njihovo rješenje da se porez ne plaća?
__________________
..jednom bila
curafina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 16:49   #1397
Quote:
curafina kaže: Pogledaj post
pozdrav! kupili smo stan u novogradnji, investitor u sustavu pdv-a. znamo da ne trebamo platiti porez no trebamo li prijaviti porez tj.kupnju stana na poreznu pa dobiti njihovo rješenje da se porez ne plaća?
Pa jel ugovor o kupoprodaji ovjeren kod javnoga bilježnika? Ako je, on automatski to šalje u poreznu na postupanje i dolazi Vam onda rješenje o plaćanju tj. vašem slučaju da poreznog postupanja nema.

Poslano sa mog HM NOTE 1LTE koristeći Tapatalk
lipa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2018., 11:38   #1398
Quote:
lipa007 kaže: Pogledaj post
Pa jel ugovor o kupoprodaji ovjeren kod javnoga bilježnika? Ako je, on automatski to šalje u poreznu na postupanje i dolazi Vam onda rješenje o plaćanju tj. vašem slučaju da poreznog postupanja nema.

Poslano sa mog HM NOTE 1LTE koristeći Tapatalk
Ovjeren je, naravno. To će, znači, ići automatizmom. Hvala puno.
__________________
..jednom bila
curafina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2018., 12:11   #1399
Quote:
curafina kaže: Pogledaj post
Ovjeren je, naravno. To će, znači, ići automatizmom. Hvala puno.
Da, po novome to pada u domenu posla javnog bilježnika, tj. on odmah kod sklapanja ugovora isti prosljeđuje poreznoj na postupanje.

Poslano sa mog HM NOTE 1LTE koristeći Tapatalk
lipa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2018., 10:45   #1400
Molim vas za informaciju, suprug je naslijedio od majke nekretninu (nedovršenu), uknjižen kao vlasnik od 11 mjeseca prošle godine. Imamo kupca za nekretninu pa me zanima da li smo mi dužni platiti nešto poreznoj upravi osim kupca?
Kupac je strani državljanin i što mu je sve potrebno za uknjižbu prava vlasništva?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:50.