Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.08.2009., 20:00   #41
Quote:
Profesor_ kaže: Pogledaj post
Evo kupio sam ovaj ugovor o darovanju nekretnina ! Sad me samo zanima trebam li ja išta upisivati na ove dvije prazne stranice ugovora (da sam mu sin zbog neplaćanja poreza) ili ja samo popunim ovo što me pitaju u obrascu ?
obavezno navedi podatke iz zk izvatka, i broj zk. ul. i broj čkbr, i ono što je u stvarnosti na tome i površinu naravno jer u protivnom neće ti ga zaprimiti, a bilježnici ovjeravaju sve, tako da se poslije ne možeš žaliti da je on kriv
Vodenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 20:01   #42
Quote:
kayla kaže: Pogledaj post
da ne otvaram temu.....domovnica koja se predaje kod uknjizdbe jer mora biti nova (ono mlada od 6mj)?
kopija domovnice, a u slučaju kod darovnog ugovora potrebni su rodni listovi da se utvrdi srodstvo, a oni moraju biti od RH
Vodenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 20:03   #43
Quote:
trajekt kaže: Pogledaj post
pa ćim si predao prijedlog za upis već se možeš smatrati upisanim, jasno ako nema neke zapreke.
Isti dan kod predaje prijedloga zaprima se vaš predmet pod brojem Z.-točnije plombom koja se upisuje u z. knjige i u kompjutersku knjigu kako bi se vidjelo da se nešto događa, dok predmet ne dođe na red knjiženja
Vodenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 20:05   #44
Quote:
BundyBoy kaže: Pogledaj post
hvala na odgovoru....
tak dugo se čeka ? 4mj. ???
ja to predajem u manjem mjestu kod zagreba, ne predajem u zagrebu...
dali mogu očekivati i da tamo čekam isto cca 4mj. ?

hvala
U manjim gruntovnicama to bude riješeno unutar jednog mjeseca, problem je ako već ima koja plomba na toj čestici ili možda kakva žalba koja još nije riješena...
Vodenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 23:53   #45
Quote:
waterlily kaže: Pogledaj post
Ne plaća se u tom slučaju, tako svi rade....ne bi bilo loše da tako napravite
Nije točno da se u tom slučaju ne plaća porez na promet nekretnina.

Naime, promet nekretnina između braće i sestara podliježe plaćanju poreza na taj promet.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 23:55   #46
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
Nije točno da se u tom slučaju ne plaća porez na promet nekretnina.

Naime, promet nekretnina između braće i sestara podliježe plaćanju poreza na taj promet.
da istina
Vodenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 23:57   #47
Quote:
waterlily kaže: Pogledaj post
treba ti jedan primjerak za j. bilježnika, čak negdje i dva, jedan za poreznu i jedan za gruntovnicu, a i svaka strana treba imati jedan primjerak, znači 6...
To je bilo prije.

Po novom samo mogu biti dva izvornika ugovora - i to jedan koji ostaje kod bilježnika, te još jedan za stranke.

Onda ostaje na samim strankama da sami odluče i naprave koliko žele ovjerenih preslika te isprave.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2009., 00:00   #48
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
To je bilo prije.

Po novom samo mogu biti dva izvornika ugovora - i to jedan koji ostaje kod bilježnika, te još jedan za stranke.

Onda ostaje na samim strankama da sami odluče i naprave koliko žele ovjerenih preslika te isprave.
Kad se to promijenilo???
Vodenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2009., 20:10   #49
Quote:
waterlily kaže: Pogledaj post
kopija domovnice, a u slučaju kod darovnog ugovora potrebni su rodni listovi da se utvrdi srodstvo, a oni moraju biti od RH
Za uknjižbu darovnog ugovora ne trebaju nikakvi rodni listovi, već (kao što je i pitanje postavljeno )-samo domovnica kao dokaz državljanstva...

Gruntovnicu ne zanima srodstvo stranaka u ugovoru.

Rodni listovi mogu biti samo potrebni za poreznu upravu, radi eventualnog oslobađanja od poreza, a što opet nema veze sa uknjižbom...
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2009., 00:18   #50
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
Za uknjižbu darovnog ugovora ne trebaju nikakvi rodni listovi, već (kao što je i pitanje postavljeno )-samo domovnica kao dokaz državljanstva...

Gruntovnicu ne zanima srodstvo stranaka u ugovoru.

Rodni listovi mogu biti samo potrebni za poreznu upravu, radi eventualnog oslobađanja od poreza, a što opet nema veze sa uknjižbom...

Tako je.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2009., 01:02   #51
kaj nije da se ne plaća ako ide recimo na drugo koljeno ( baka - unuk) tako je bilo u mom slučaju pred nekoliko godina
Hartge is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2009., 02:47   #52
Quote:
Hartge kaže: Pogledaj post
kaj nije da se ne plaća ako ide recimo na drugo koljeno ( baka - unuk) tako je bilo u mom slučaju pred nekoliko godina


Ne plaćaju pretci ni potomci bez obzira na stupanj.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2009., 14:34   #53
Ja se nadam da je dezinformacija to kaj sam čuo,a glasi:

Vlada 15. 9 ili 16. 9 šalje u proceduru novi zakon po kojemu bi se plaćao porez na darovne ugovor i na nasljedstvo u iznosu od 25% vrijednosti nekretnine ili nasljedstva.
Ja se toplo nadam da je to izmišljotina ali gdje ima dima ima i vatre...Treba pričekati, pa vidjeti. Sigurno to neće proći nezapaženo.
__________________
"Oni koji nikada ne mijenjaju mišljenje, vole sebe više nego istinu"
Predmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2009., 14:43   #54
Moj otac ima stan od 100 m2 a ja od 56 m2. Ako bi on meni darovao svoj stan od 100 a ja njemu moj od 56, koliko poreza ću platit u ovom slučaju, odnosno, dali se isto plać porez kad se prenosi s djeteta na oca?
Vincent V is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2009., 15:03   #55
Quote:
kayla kaže: Pogledaj post
da ne otvaram temu.....domovnica koja se predaje kod uknjizdbe jer mora biti nova (ono mlada od 6mj)?
Majku im birokratsku pa kako dokument poput domovnice može bit star? Kako?
nemoralan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2009., 22:03   #56
Quote:
Vincent V kaže: Pogledaj post
Moj otac ima stan od 100 m2 a ja od 56 m2. Ako bi on meni darovao svoj stan od 100 a ja njemu moj od 56, koliko poreza ću platit u ovom slučaju, odnosno, dali se isto plać porez kad se prenosi s djeteta na oca?
Ne plaća se porez na darovanja otac-djete, ni djete-otac - bar zasad.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2009., 22:18   #57
Quote:
Predmet kaže: Pogledaj post
Ja se nadam da je dezinformacija to kaj sam čuo,a glasi:

Vlada 15. 9 ili 16. 9 šalje u proceduru novi zakon po kojemu bi se plaćao porez na darovne ugovor i na nasljedstvo u iznosu od 25% vrijednosti nekretnine ili nasljedstva.
Ja se toplo nadam da je to izmišljotina ali gdje ima dima ima i vatre...Treba pričekati, pa vidjeti. Sigurno to neće proći nezapaženo.
Ne vjerujem da će biti 25% porez na nasljedstvo i darovanja, a da će porez na kupoprodaju i sl. - ostati 5%....

A sumljam da će povisiti porez na promet nekretnina sa 5% na 25%, jer bi to dotuklo strana ulaganja i tržište nekretnina, da ne govorimo o građevinarima...

Zato je više vjerojatno da će se uvesti porez od 5% na sva nasljedstva i darovanja..
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2009., 10:28   #58
Pozdrav!
Imam par pitanja vezano uz ovu temu pa ako bi mi mogli pomoci...
  1. Nalazim konfliktne podatke na netu vezano uz plaćanje poreza na relaciji dijete -> roditelj i brat -> sestra pa da se rijesim nedoumice
    Tu na forumu se spominje da relacija roditelj -> dijete ( i obrnuto) ne podliježe plaćanju poreza, dok relacija braća<->sestre podliježe i to za 5%
    guglajući i tražeći po stranicama porezne uprave sam nasao slijedece:
    Quote:
    ZAKON O FINANCIRANJU JEDINICA LOKALNE I PODRUČNE (REGIONALNE) SAMOUPRAVE
    Članak 14.
    Porez na nasljedstva i darove ne plaćaju:

    1. bračni drug, krvni srodnici u ravnoj liniji, te posvojenici i posvojitelji umrlog ili darovatelja,

    2. braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja, ako su živjeli u zajedničkom kućanstvu s ostaviteljem u trenutku njegove smrti ili s darovateljem u trenutku primitka dara. Zajedničkim kućanstvom u smislu ovoga Zakona smatra se zajedničko stjecanje prihoda i imovine te raspolaganje prihodima i imovinom koja se nasljeđuje ili daruje,
    sto bi ga reklo (ako ja to dobro tumačim) da stavka 1. potvrdjuje relaciju roditelj <-> dijete a da stavka 2. znači da se ne plaća porez na relaciji braća <-> sestre ako su u trenutku darovanja bili prijavljeni na istoj adresi
    Zapravo mi treba potvrda da sam si ja to dobro protumačio
  2. Vezano uz mogućnost oporezivanja po novome od 5% svakog nasljedstva i dara
    Ako će otići taj zakon u proceduru 15/16.09, da li u tom slučaju darovni ugovor koji je napravljen prije i odnešen na poreznu do tog datuma podliježe tom novom zakonu ili ne? Zanima me jer ne znam koliko traje to na poreznoj pa da ne bi ispalo da sam predao papire pa da se to promijeni dok su papiri na obradi (tu se radi o darovnom ugovoru na relaciji roditelj - dijete, tako da nije vezano uz prvo pitanje)
  3. U zemljišnim knjigama je navedena 1. adresa darivatelja dok je na osobnoj 2.
    Rekli su mi da se u tom slučaju na darovni ugovor samo dopiše nešto u stilu " Darivatelj, osoba ta i ta, prije na adresi toj i toj, sada na adresi toj i toj br. osobne iskaznice taj i taj..." i da bi to trebalo funkcionirati.
    Dal to drži vodu i ako drži, jel bi se našla koja dobra duša koja bi to nekako lijepo isformulirala.
Hvala svima!
Mali Maleni is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2009., 20:07   #59
Quote:
MaliMaleni kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Imam par pitanja vezano uz ovu temu pa ako bi mi mogli pomoci...
  1. Nalazim konfliktne podatke na netu vezano uz plaćanje poreza na relaciji dijete -> roditelj i brat -> sestra pa da se rijesim nedoumice
    Tu na forumu se spominje da relacija roditelj -> dijete ( i obrnuto) ne podliježe plaćanju poreza, dok relacija braća<->sestre podliježe i to za 5%
    guglajući i tražeći po stranicama porezne uprave sam nasao slijedece:

    sto bi ga reklo (ako ja to dobro tumačim) da stavka 1. potvrdjuje relaciju roditelj <-> dijete a da stavka 2. znači da se ne plaća porez na relaciji braća <-> sestre ako su u trenutku darovanja bili prijavljeni na istoj adresi
    Zapravo mi treba potvrda da sam si ja to dobro protumačio
  2. Vezano uz mogućnost oporezivanja po novome od 5% svakog nasljedstva i dara
    Ako će otići taj zakon u proceduru 15/16.09, da li u tom slučaju darovni ugovor koji je napravljen prije i odnešen na poreznu do tog datuma podliježe tom novom zakonu ili ne? Zanima me jer ne znam koliko traje to na poreznoj pa da ne bi ispalo da sam predao papire pa da se to promijeni dok su papiri na obradi (tu se radi o darovnom ugovoru na relaciji roditelj - dijete, tako da nije vezano uz prvo pitanje)
  3. U zemljišnim knjigama je navedena 1. adresa darivatelja dok je na osobnoj 2.
    Rekli su mi da se u tom slučaju na darovni ugovor samo dopiše nešto u stilu " Darivatelj, osoba ta i ta, prije na adresi toj i toj, sada na adresi toj i toj br. osobne iskaznice taj i taj..." i da bi to trebalo funkcionirati.
    Dal to drži vodu i ako drži, jel bi se našla koja dobra duša koja bi to nekako lijepo isformulirala.
Hvala svima!
1.Ovo je jako rijedak slučaj u praksi, tj.slučaj koji porezna rijetko priznaje...
Naime, nije dovoljno da su samo prijavljeni na istoj adresi, već je potrebno zadovoljiti još masu kriterija (da žive od zajedničkih sredstava, da su već prije darovanja zajednički raspolagali nekretninom itd.itd..), često uz ovjerene izjave svjedoka i sl., a na kraju to dokazivanja porezna to opet ne priznaje....

2.Ovisi kakav će bit taj novi zakon, tj.šta će predvidjeti u svojim odredbama...ali načelno ne bi trebao se odnositi na ugovore ovjerene prije njegova stupanja na snagu, te na ostavine onih koji su umrli prije stupanja na snagu tog novog zakona, ali nikad se nezna....

3.Pa trebalo bi to funkcionirati...
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2009., 20:13   #60
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
1.Ovo je jako rijedak slučaj u praksi, tj.slučaj koji porezna rijetko priznaje...
Naime, nije dovoljno da su samo prijavljeni na istoj adresi, već je potrebno zadovoljiti još masu kriterija (da žive od zajedničkih sredstava, da su već prije darovanja zajednički raspolagali nekretninom itd.itd..), često uz ovjerene izjave svjedoka i sl., a na kraju to dokazivanja porezna to opet ne priznaje....

2.Ovisi kakav će bit taj novi zakon, tj.šta će predvidjeti u svojim odredbama...ali načelno ne bi trebao se odnositi na ugovore ovjerene prije njegova stupanja na snagu, te na ostavine onih koji su umrli prije stupanja na snagu tog novog zakona, ali nikad se nezna....

3.Pa trebalo bi to funkcionirati...
1. OK. Zapravo mi je vaznije da funkcionira na relaciji dijete -> roditelj, ovo je bilo usputno

2. Znaci ako ja recimo u ponedjeljak predam ovjereni ugovor na poreznu, mene to ne bi smjelo tangirati?

3. sad jos samo da si formulaciju smislim.
U svakom slucaju hvala
Mali Maleni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:06.