Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Politička scena

Politička scena Stranke i osobe na političkoj sceni RH

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2011., 15:53   #1
Arrow Radimir Čačić u sukobu interesa

Vidim da se ovih dana jedno ime provlači po portalima i forumima kao jedno od spasonosnih rješenja za čupanje Hrvatske iz ralja korupcije, mita i sukoba interesa.

Riječ je o borcu pod zastavom HNS-a gospodinu Radimiru Čačiću.


No, ima li gospodin Čačić moralno pravo glumiti Supermana hrvatske sutrašnjice?

Svojevremeno je aktivno sudjelovao u zahtjevima za raskrinkavanje HDZ-ovih afera, čak davao naslutiti kako je upućen i više nego li što bi upućen trebao biti.

2009. dao je izjavu kako je, da parafraziram, „smiješno i uvredljivo za hrvatsku javnost da u antikorupcijskom povjerenstvu Vlade sjedi ministar u čijem resoru i za čijeg mandata su bujale kriminalne i korupcijske afere najvišeg reda...“

Ja se pak pitam, ima li gospodin Čačić osnova u druge upirati prstom?

Nije bez vraga kada kažu kako valja prvo počistiti ispred svog dvorišta, prije nego li nas pogled odvede do tuđeg.

Bez želje oko polemike u vezi afera vezanih uz postojeću vlast, pitam se na što će nam ličiti buduća ukoliko se kao spas u zadnji čas isprofiliraju pojedinci poput Radimira Čačića ?

Ako budu dosljedni kao u slučaju njegove nedavne izjave o povlačenju iz političkog života i poštivanja zakona i zakonskih regulativa koje se, osim u slučaju njegovih nemalih afera, očituju i u sitnim trivijanostima kao što je parkiranje vozila nasred Markova trga i bahato odvraćanje kako on napose ima novaca platiti kaznu, pa neka mu kazna i bude naplaćena, loše nam se piše.

Točno, Radimir Čačić svakako ima novaca platiti kaznu, no možda bi se u takvim trenucima trebao prisjetiti radnika Coninga kojima nije uspio isplatiti plaće za čak 3 mjeseca, već im bahato prijeti otkazom u slučaju javnog očitovanja i curenja podataka.

Upravo se na takvim sitnim trivijalnostima kao što su neplaćanje parkinga ili pak iskazivanje pretjerane bahatosti, te gaženje preko vlastitih riječi očituje nečija moralna kvaliteta ili bolje rečeno nekvaliteta koja se u datom trenutku rasplamsa do neviđenih razmjera.

Otuda i zaključci o jednakoj 'vrijednosti' HDZa i SDPa koju mnogi dočekuju na nož jer tobože SDP se nije imao prilike „dokazati“. Sada bismo, valjda, trebali dopustiti još bar 10 godina SDP-HNS koalicije ne bismo li došli do vrlog zaključka kako kvantiteta tu ne igra baš nikakvu ulogu. Razlika je samo u prilikama. Radimir Čačić vjerojatno nam se još usprkos svemu u nastavku nije uspio dokazati.

Malo o njegovom liku i djelu:

Afere

Quote:
Znate li da je Radimir Čačić:

- kao direktor prouzročio stečaj težak 324 milijuna kuna uključujući i nikad vraćeni dug prema državi od 51 milijun kuna
- predvodio privatizaciju Coninga, tvrtke vrijedne preko 16 milijuna njemačkih maraka, koja je prodana u bescjenje
- malverzacijama prebacivao imovinu s tvrtke na tvrtku kako bi izbjegao plaćanje stotina milijuna kuna dugova



Znate li da:

- današnji Coning je zapravo preimenovana tvrtka Condelta osnovana 1993. godine s temeljnim kapitalom od samo 114 njemačkih maraka, dok je "pravi" Coning, osnovan još 1984. godine, najvećim dijelom završio u ogromnim dugovima i stečaju
- zbog nepravilnosti je poništena privatizacija Coning holdinga. Međutim, ta tvtka je ponovo vraćena Čačiću i drugim kupcima dva mjeseca nakon što on postaje ministar za javne radove, obnovu i graditeljstvo 2000. godine
- čak 70 tvrtki u Izraelu pravomoćnom je presudom uzalud u Hrvatskoj tražilo naplatu dugovanja od Coning holdinga
- od pet članova komisije koja je privatizirala Coning jedan član je optužen, a drugom se sudi za gospodarski kriminal
http://online-press.hr/uspon_radimira_cacica_90ih.html

Čačićev hotel: pod prijetnjom otkaza djelatnici moraju šutjeti da nisu primili plaću već dva mjeseca
Quote:
KAKO doznaje Index djelatnici Hotela Pagus već dva mjeseca nisu primili plaće. No, zanimljivo je kako im je navodno upućena prijetnja da ukoliko budu javno govorili da nisu primili novac za srpanj i kolovoz da će ostati bez posla.

Ovakva priča ne bi se razlikovala od sličnih priča u Hrvatskoj da nije jedne bitne činjenice. Naime, hotel Pagus u vlasništvu je grupacije Coning točnije Coning turizma, iza kojeg se krije obiteljski posao čelnika HNS-a Radimira Čačića. Čačić je svojedobno zbog političkog angažmana upravljanje tvrtkom prepustio supruzi Mariji Čačić, a na povjerenika je prenio upravljačka prava nad tvrtkama iz grupacije Coning, kojima je suvlasnik...
(2) Početak karijere...

Quote:
Svoju gospodarstveno-tajkunsku karijeru taj inženjer arhitekture počeo je :

- izgradnjom Doma umirovljenika u Medarevu kod Dubrovnika, još 1990., koji nikad nije dovršen iako je plaćanje izvršeno avansom od nemalih 20 milijuna njemačkih maraka Mirovinskog fonda.

Slijedio je jednako tako unaprijed plaćeni, a nikad izgrađeni Srednješkolski centar u Zadru a zatim je,

ratne 1991.g., započeo s poslom stoljeća u Izraelu ,koji je isto tako neslavno završio: Gradnja 1.290(POS-nih) stanova u izraelskom gradu Ashkelonu, vrijedna 46 milijuna dolara, pretvara se u noćnu moru za oko 650 radnika 'Zagorja', varaždinske tvrtke koja je bila Coning'ov kooperant u Izraelu. Budući da Coning'nije platio naknadu izraelskim dobavljačima, oni su došli na gradilište i počeli plijeniti kamione, buldožere i drugu opremu Zagorja, vrijednu oko četiri milijuna dolara….a radnici su navrat-nanos evakuirani iz Izraela itd., itd. Samo iz ovih slučajeva može se zaključiti kako je Radimir ustvari preteča privatizacije ili kako on sam voli reći: ordinarne pljačke!
(3) Sukob interesa ministra graditeljstva

Quote:
Predsjednik Povjerenstva Josip Leko izvijestio je o zaključku Povjerenstva da je ministarstvo kojemu je Čačić bio na čelu, za njegova mandata sklopilo 12 ugovora vrijednih 132 milijuna kuna s tvrtkama interesno povezanima s Čačićem...

Bonus, odlična kolumna Ivice Šole na temu Čačićeve matične stranke HNS:

Quote:
HNS je stranka koja vrvi kriminalom i kriminalcima, no to ne prijeći njihove čelne ljude da drugima svisoka dociraju.
Čačiću je nadležno saborsko povjerenstvo presudilo da je kao ministar graditeljstva bio u sukobu interesa, jer su tvrtke povezane s njim radile izdašne poslove njegovom ministarstvu. Srećko Ferenčak, čovjek od posebnog Pusićkinog povjerenja, osuđen je za kriminal oko zemljišta namijenjenog invalidima koje je po višestruko većoj cijeni preprodao Konzumu. Ferenčak i Čačić čine sam vrh te stranke, prvi je (bio) glavni tajnik, drugi predsjednik. Možda se radi o virusu koji je zarazio stranku od samog utemeljenja. Naime, Marko Pušić, jedan od osnivača HNS-a, osuđen je zbog privrednog kriminala na dvije godine zatvora. No, imao je sreće, jer je tada HNS-ovac u mirovanju Stipe Mesić bio predsjednik države pa je Pušića - pomilovao. Kakve su im gazde, takvi su i nižerangirani Pusićkini ljudi. Tako je šef karlovačkog HNS-a Dubravko Belan osuđen na osam mjeseci zatvora zbog krađe jedrilice, a povezuje ga se i sa švercom južnoameričkog kokaina. Branko Spudić, načelnik općine Barilović, osuđen je na 14 mjeseci zatvora zbog "zamračenja" više od stotine tisuća kuna.

Od ljubavi do mržnje
Ni "mladi lavovi" HNS-a nisu ništa bolji od "otaca svojih". Mislav Žagar je od same Vesne Pusić bio predstavljen kao "nova stranačka snaga". Nakon optužbe za primanje mita, napustio je HNS. Od velike ljubavi između njega i Pusićke dogodila se velika mržnja i optuživanja tko je pokvareniji. U Osijeku pak imamo novu nadu HNS-a, čovjeka s mudima Ivana Vrdoljaka. Rikao je prije nego što će zasjesti u fotelju vlasti da će Taslidžiću uzeti koncesiju za parking. Kada je došao na vlast, šuti k'o zaliven. Dečko, očito, parkirao svoja muda. Ovo pišem potaknut Pusićkinom bahatom reakcijom na tekst kolege Jajčinovića u kojem, pozivajući se i na jednu moju kolumnu iz 2004., kaže kako je Tuđman ideju od 200 bogatih obitelji kopirao od Vesne Pusić. Pusićka se pere i tvrdi da mu "izvjesni Ivica Šola" nije baš najpouzdaniji izvor, pa onda razlaže što je mislila kada je mislila da kapital treba staviti u ruke "odabrane upravljačke elite", zapravo oligarha, bivših komunističkih direktora, koji su, kao, bili daleko od politike i političkog kadroviranja , već su se ravnali samo kompetencijama i strukom.

Ulašteni drpadžije
Budući da sam sve bio napisao ne temelju osnovnih teza njene knjige "Vladaoci i upravljači", koje i sama u subotu ponavlja, možda je najbolje uputiti je na to kako je u svojoj stranci, gdje god su bili na vlasti, provela svoj "nauk", od Čačića preko Ferenčaka do "mladih lavova". Usput, knjigu sam pročitao i nakon završetka se zapitao: Koja je bitna razlika između navodne Tuđmanove ideje o 200 "tajkuna" i Pusićkine o koncentriranju kapitala u uskom krugu od 18 (!) menadžera, pogotovo kada tu knjigu, poput mene, čitate 2002. godine dok su ona i njen libling Ratko bili na vlasti i mogli pokazati svu raskoš talenta? Ništa, doli da stranka prepuna kriminala viče stalno drž'te lopove. I, dakako, drugi uvijek ne znaju, drugi nisu shvatili, nisu pročitali... A, zapravo, Pusićku jedino brine, to mi je u povjerenju rekao Woody Allen, da je odavno pročitana. Jedino još manjka da se, kao u lenjinističkim prijeporima, ustanove tijela za nadzor ortodoksnih interpretacija misli, lika i djela Vesne Pusić, kako se još netko, poput izvjesnog mene, ne bi upuštao u heretičke interpretacije tih ulaštenih drpadžija para - znanstvene legitimacije.
http://www.glas-slavonije.hr/kolumni...8&page=2&id=21


Iznesite svoja razmišljanja!
Frea is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2011., 15:58   #2
O toj stranci se može samo reći jedno,


jedina legalna mafijaško-krimanalna organizacija u Hrvatskoj.


što, zašto, kako ona može djelovati, pa čak i djeliti lekcije o moralu, to je pitanja svih pitanja, srž svih naših problema.

A Čačić je kao osoba toliko iritantan, da nema jačeg HDZ igrača od njega..

kad njega vidiš i čuješ..svi HDZ-ovci odjednom dobiju na ugledu..
sedan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2011., 16:25   #3
Čovjek koji je volio kamere

Nema dana kad ovaj sveznadar, borac za ljudska prava, humanist, uspješni privrednik, veliki drug i prijatelj ne iskoči iz neke emisije. HTV, RTL, NOVA, Kapital network Z1, OTV, Jabuka TV, Kruška TV, VTV, NKV, WGW, ujutro, popodne, navečer, u zoru...gospodarstvo, politika, nogomet, tenis, badmington, kuglanje, opera, informatika, slikarstvo, zidarstvo, češljarstvo, heklanje, zdravstvo..ma čudo od čoeka.



Očekujemo ga uskoro i na RTL-u 2 i na Doma TV kako glumi glavnu junačinu koja spašava tursku privredu vasceo preplanuo u nekoj Onur pozi uz glazbu iz Josipovićeve kajdanke iz 2c razreda. Možda ga epizodno poprati i efendija Fes-Mesić, reda i gledanosti ovlaš radi. U emisiji o tarotu s Vidovitim Milanom i u EZO TV-u očekujemo ga krajem mjeseca kad će nam proricat sudbinu za pišljivih 22,99 kn po sekundi, a jedino što uistinu može sablaznit naciju je (iz bliskih izvora ekskluzivno saznajemo) predizborni spot sa stranačkom partnericom u produkciji TV kuće Hustler. Taj visokobudžetni uradak navodno, zbog velikih troškova fejsliftinga, financiraju i auto-kuća Chrysler i mađarska Vlada. Gospodin Čačić nam je rekao u neformalnom razgovoru nakon posrkane dvije kile sušija i polokane tri llitre vrhunskog napolaukiseljenog vina kod lokalnog birtijaša Butkovića da je taj megaspot golicav i da je uistinu u redu što statisti nisu bili vezani, jer to malo naliči na sado-mazo, a on ne želi da u očima birača izgleda predominantno, arogantno i okrutno čak. Jer on je čovjek, prije svega. Iz naroda. I iz inata.

U 1 protiv 100 kod Tarika naravno dolazi i pobjedit će kaže, jer on je bolji od njih 100. Zarr netko stvarno sumnja da on nije najbolji? Ima da digne pare da poplaća u znak solidarnosti robove iz neke tvorničice Coning koju mu sad neki trpaju na nos. A to nije njegovo, nego ženino mu. I oni se kao nešto bune...a ljudi po godinu dana u ovoj lopovskoj državi ne dobivaju plaću i ove bi seljačine u veljači htjele plaću iz studenog. Sram ih bilo. I nek ih je sram! Bezobraznici bahati ! Veliki reality show uz vatromet, trube, bombe, trubače s Dragačevca očekujemo nakon izbora u hotelskom naselju Zelena laguna kad budući premijer ili ministar gospodarstva zakukuriče u koaliciji i slavodobitno zaaurla: Hrvatska, to sam ja !

http://www.fizzit.net/hr/vijesti-i-p...e-volio-kamere

Meni je ovo najbolji opis ovog šarlatana
mazajebi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 08:58   #4
Da me ne optuže da sam nefer ili stranački podobna ( ), službena stranica Radimira Čačića koja sadrži i knjigu u pdfu za skinuti naziva "Ostvarenja"

http://radimir-cacic.hns.hr/clanak.php?id=138875
Frea is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 09:05   #5
...

Veseli me iskustvo da se o predmetnoj osobi i njegovom moralnom liku i djelu iz sredisnjice uvijek pred izbore zapocinju teme. Poznati sistem "Drzte lopova".

(pozdrav adminima koji su moj prethodni post intoniran u istom tonu obrisali. Valjda nisam bio dovoljno jasan i nisam napisao da ne mislim da nije lopov. Dakle, admini nasi dragi, je, mislim da je lopov, ali kad mi lopov ukazuje na lopova debelo se zamislim)
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 11.03.2011., 09:08   #6
Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
Veseli me iskustvo da se o predmetnoj osobi i njegovom moralnom liku i djelu iz sredisnjice uvijek pred izbore zapocinju teme. Poznati sistem "Drzte lopova".

(pozdrav adminima koji su moj prethodni post intoniran u istom tonu obrisali. Valjda nisam bio dovoljno jasan i nisam napisao da ne mislim da nije lopov. Dakle, admini nasi dragi, je, mislim da je lopov, ali kad mi lopov ukazuje na lopova debelo se zamislim)
Izbrisali su ga jer sam ga ja prijavila, a prijavit ću i ovaj s nadom da ćeš biti sankcioniran za svoje trollakanje i, kako da ih shvatim(?), optužbe iz (slijedeći tvoju logiku) kukuriku središnjice?

Frea is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 09:17   #7
Jedan, nadasve, vrlo interesantan člančić koji donosi još pokoji vrlo zanimljivi detalj o SuperČačiću:

Quote:
Prije nekoliko dana u javnost je izašla vijest kako radnici hotela Pagus, u vlasništvu Radimira Čačića, nisu primili plaću već dva mjeseca i kako pod prijetnjom otkaza moraju šutjeti o tome. Da mu isplata plaća nije jača strana govori primjer od svibnja kada su prosvjedovali radnici građevinske tvrtke iz Daruvara kojima nije isplatio više od milijun kuna koliko je ostao dužan za izgradnju novog hotela u Trakošćanu. Čačić je tada rekao kako neisplata plaća radnicima, koja je dovela do štrajka, nema veze s kršenjem radničkih prava već je to stvar poslovnih i financijskih odnosa između dviju tvrtki. Neki će reći kako te tvrtke uopće nisu u njegovom vlasništvu već u vlasništvu njegove obitelji.

To je točno jer je na obitelj prepisao sve tvrtke koje posjeduje kako bi se mogle natjecati na državnim natječajima, a sve kako "ne bi bilo sukoba interesa". Upravo su sukob interesa, prijevare, laži, nezakonito prisvajanje, gospodarski kriminal, štetni ugovori, neisplata plaća, privatizacijska pljačka, namještanje poslova i mnoge druge malverzacije obilježile život tog šezdesetjednogodišnjeg „poduzetnika" i političara

Rođen u bogatoj obitelji visokog partijskog funkcionera i državnog tužitelja koji se dobro snašao kao dio nove oligarhije, odgojen je u duhu natjecanja kapitalističkog sistema. Otac ga na fakultetu novčano nagrađuje za svaki ispit koji položi sa ocjenom većom od tri, a za nižu ocjenu novčano kažnjava. Nakon završenog fakulteta zapošljava se u Varaždinu i uskoro osniva građevinski biro od kojeg je 1978. godine formirao društveno poduzeće CONING. Nekoliko godina kasnije, kako sam službeno voli isticati bio je optužen za "rušenje samoupravnog sistema SFRJ", no zapravo je odbio da se njegov biro spoji u Savez organizacija udruženog rada s drugim firmama koje se bave projektiranjem i gradnjom, već je htio samostalni razvitak svoje tvrtke, odnosno nije htio dijeliti dobit s drugim firmama. Jednom je bahato, ali istinito izjavio da osim pokušaja za rušenje samoupravnog sistema „...jedino za što su me uspjeli optužiti kao ozbiljnoga krivca, a u tome sam i uhvaćen, krivo je parkiranje". Upravo ta njegova izjava govori najbolje o budućem razdoblju njegovog života.
Devedesete godine počinje se baviti politikom i jedan je od suosnivača HNS-a. Od tada mijenja mnoge pozicije od člana predsjedništva, potpredsjednika da bi na kraju postao predsjednik stranke u dva mandata. Zastupnik sabora je od 1995. godine, da bi 2000. godine postao ministar graditeljstva u Račanovoj vladi. Bio je i župan Varaždinske županije.

Promjenom zakona 1989. godine omogućeno mu je da za 750.000 maraka kupi 25% dionica poduzeća Zagorje, pa uskoro dijelu radnika za koje tvrdi da su neradnici i alkoholičari daje otkaz. U pretvorbi i privatizaciji je nezakonito prisvojio Coning pretvarajući ga u DP Coning i sredinom 1991. godine u Izraelu ulazi u „posao stoljeća" gdje počinje izgradnju 1294 stana. Posao je trajao sve do listopada sljedeće godine kada se povukao i vratio u Hrvatsku ostavljajući iza sebe milijunske dugove. Napravio je poslovni promašaj jer je unaprijed dogovorio konačnu cijenu, ali su projekti naknadno dolazili, a cijene rasle. Čačić je sebe prikazivao kao velikog poduzetnika i graditelja što mu je davalo veliki ugled za nadolazeće izbore pa zato nije htio prekinuti posao. Nakon gubitka na izborima za zastupnika u Saboru, na kojima nije skupio dovoljno glasova, ubrzo su prestala sva plaćanja u „poslu stoljeća" i na stotine radnika je ostalo bez posla. Prema istraživanju jednog nezavisnog novinara utvrđeno je da je Coning holding ostao dužan izraelskim kooperantima 8,5 milijuna dolara, a tvrtki Zagorje d.o.o. 176,5 milijuna kuna.

Ni u Hrvatskoj situacija nije ništa bolja pa je tako oštetio Tehničku školu Zadar (56,7 milijuna kuna je najvjerojatnije upotrijebljeno za predizbornu kampanju), Ministarstvo prosvjete i športa i Poreznu upravu za ukupno više od 130 milijuna kuna. Kada bi mu netko spomenuo dugove, optužio bi ga za klevetu. Uostalom, upravo je i zahvaljujući odvjetnicima izgradio svoje bogatstvo temeljeno na milijunskim dugovima. Tako su presudu izraelskog suda u korist Coningovih kooperanata sa dvije stranice proširili na sto stranica i na kraju zbog proceduralne pogreške (krivog suda koji je vodio postupak) uspjeli poništiti presudu.

Pošto je shvatio da ga očekuju tužbe za naplatu dugova, već krajem 1992. godine je osnovao četiri tvrtke kćeri čiji je Coning holding bio stopostotni vlasnik - Coning inženjering, Coning turizam, Coning ekologiju i Coning informatiku. Sljedeće godine počele su malverzacije, preprodaje i zamjene dionica u kojima je zaduženi Coning holding izgubio dionice tvrtki kćeri, ostao bez zaposlenih i ikakve vrjednije imovine, a ostavljena su samo dugovanja. Kada su izraelske tvrtke podigle tužbu, zahvaljujući svojim odvjetnicima, uspio je prikazati kako tvrtke kćeri nemaju veze s Coning holdingom. Kako bi pokopao Coning holding, preimenovao ga u Ingprojekt i tvrtku bez zaposlenih i imovine predao svom suradniku maknuvši se s mjesta direktora. 1996. godine poništena je privatizacija tog, tada već uništenog poduzeća, a jedino je tvrtka Zagorje uspjela dobiti pravnu bitku 1999. godine za pravomoćnu presudu da im Coning duguje 9,6 milijuna dolara. No ni oni se nisu mogli naplatiti jer je godinama već sva imovina bila prebačena na tvrtke kćeri. 2005. godine pokrenut je stečaj da bi se utvrdilo da je tvrtka dužna ukupno 452 milijuna kuna. Kada mu je tvrtka vraćena čak je optužio državu da je upropastila Coning/Ingprojekt i zahtijevao odštetu.

Dolaskom na vlast Račanove vlade, Radimir Čačić postaje ministar javnih radova, obnove i graditeljstva na projektima autocesta i poticajne stanogradnje, a u tom razdoblju, prema izvješću državne revizije, dobio je poslove vrijedne 250 milijuna kuna na autocestama i stanogradnji. Aurum osiguranje, koje je također u Čačićevu vlasništvu, tijekom izgradnje autoceste Zagreb - Split ubralo je nepoznat postotak osiguravajući radove i imovinu vrijednu 1,192 milijarde kuna. Sklopio je i sumnjive ugovore s Bechtelom, no krivnja nije dokazana na sudu jer do suđenja nije ni došlo. Naravno kada Povjerenstvo za sukob interesa prozove Čačića, on ga tuži. Tamo gdje nije utvrđen sukob interesa tamo je pak utvrđen loše odrađen posao za državu. Također je sudjelovao i u pljački Geotehnike, a kada je trebao kao ministar pomoći vinkovačkom poduzeću "Graditelj", zaobilazio je njihovo poduzeće u poslovima obnove. Jednom je dogradonačelnicu Petrinje pokušao otjerati sa "šic, marš odavde" jer je trebao razgovarati s gradonačelnikom. Na izborima 2003. godine, izgubio je ministarsku fotelju i brzo potražio način kako da se na bilo kojoj razini vrati na vlast.

Na lokalnim izborima 2005. godine postaje župan Varaždinske županije. Uskoro je prijavljen je za favoriziranje svoje tvrtke na natječajima, ali kao i sve njegove afere i to je brzo "zaboravljeno". Nije htio pomoći ni radnicima ivanečkog Itasa koji su ga molili za pomoć u isplati zaostalih plaća i poništavanju odluke o prodaji i prebacivanju imovine Itasa na sestrinske tvrtke. Tek dvije godine nakon se otkrilo da je Čačić umješan u privatizaciju tog poduzeća i još jedne tvrtke gdje je pogodovao svojim stranačkim i poslovnim kolegama. Tipična privatizacijska priča u kojoj novi vlasnici/kriminalci prebacuju imovinu u svoje druge tvrtke upropaštavajući preuzetu tvrtku s kreditima i zaduženjima iscrpivši ju do uništenja jako je dobro poznata Čačiću još od cjepkanja Coning holdinga. U ljeto 2008. godine smijenjen je s mjesta župana zbog neodgovornog trošenja proračunskih sredstava i međustranačkih dogovora i trgovina.






Frea is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 09:18   #8
nastavak...

Quote:
Posljednji godina neuspješno se pokušava u velikom stilu vratiti u politiku. Na parlamentarnim izborima 2007. bio je premijerski kandidat HNS-a. Tada je napisao knjigu „Ostvarenja" u kojoj je, uz mnoštvo drugih autora, glorificirao svoje "zasluge" kozmetički prikazujući sebe kao uspješnog poduzetnika, političara i gospodarstvenika. Knjiga je zapravo glorifikacija lika i dijela Radimira Čačića dok je jedini zanimljivi, za budućnost radnika neobećavajući, dio "vizija pravedne Hrvatske". Fleksibilizacija radne snage, privatizacija velikih državnih udjela na burzi, liberalizacija ulaganja u mirovinske fondove, jačanje fondova rizičnog kapitala, studiranje na kredit (što je provodio u Varaždinskoj županiji) samo su neki od prijedloga izneseni u toj knjizi. Istina, Čačić se lako predomišlja u dugoročnim planovima pa je tako u knjizi naveo „zadržavanje dosadašnje porezne politike u pogledu kapitalne dobiti i dividende u sljedeće 4 godine, uz polaganu pripremu za kasnije uvođenje poreza" da bi se već ove godine predomislio i predložio porez na dividendu od 50%.

No kako se sve glasnije nagađa u zadnje vrijeme, Čačić ozbiljno pretendira na ministarstvo gospodarstva obećavajući gospodarski rast kao u doba Račana i brzo vidljive rezultate. Prilično je izgledno da će provoditi upravo one mjere koje je predlagao u svojoj knjizi. Za sada se drži "kukuriku koalicije", ali njegova stranka je pokazala da joj nije problem surađivati ni sa strankom ratnog zločinca, a sam je nekoliko puta izjavio da premijerka može računati na njih i davao joj prijedloge za izlaz iz krize. Naravno, ti prijedlozi uključuju rezanje plaća, kapitalnih ulaganja i financiranje lokalne samouprave, a jednom je ljubomorno izjavio da je Vladin protunarodni program u jednakoj mjeri i HDZ-ov i HNS-ov i SDP-ov. Upravo zato ne treba odbaciti mogućnost da će se u sljedećoj Vladi Čačić pojaviti kao ministar gospodarstva bez obzira koja stranka ili koalicija dobila više glasova. Pitanje je samo da li bi ostvario najavu kako bi uvozio samo katoličku radnu snagu?

Ono što posebno zagovara, pogotovo u svojoj knjizi, je model javno-privatnog partnerstva. Prema tom modelu izgradnja škola, bolnica, autocesta gradi se na način da radove obavlja javni sektor, a sljedećih nekoliko desetljeća država plaća najam na tu građevinu dok isplatom duga do kraja ne postaje njen vlasnik. U slučaju školstva to znači da privatna tvrtka izgradi školu, a država ili lokalna zajednicama godinama otplaćuje dug koji uvelike premašuje vrijednost radova. U slučaju autocesta, privatna tvrtka izgradi autocestu, i dobije koncesije na autocestu. Ukratko, model javno privatnog partnerstva je, kako se jedan profesor izrazio za katastrofalni model JPP na splitskom sveučilištu - "javno-privatno partnerstvo je privatna pljačka javnog".

Radimir Čačić je bahati političar/kriminalac koji je oduvijek bio dio pljačkaške elite koja je Hrvatsku pretvorbom i privatizacijom unazadila godinama unatrag, koja je pokrala sve što se pokrati moglo i kojoj nikada nije dosta bogaćenja. Taj bezobrazno bogat čovjek posjeduje dva stana od ukupno 260 kvadrata, apartman od 20 kvadrata, imanje od 1/6 rala, pokretnine vrijedne 30.000 eura, udio od 5% u Coning Alfa (7.030.000 kuna), 259 dionica ili 23 posto udjela u Coning projektu (25.900 kn, tj 100 kuna po dionici), 8 dionica u Varaždinskoj banci (800 kn, tj. 100 kn po dionici), 1848 dionica u Erste banci (184.800 kn tj. 100 kuna po dionici), 5205 dionica u Krašu (2.082.000 kn tj. 400 kuna po dionici), a da ne spominjemo uopće imovinu (i način stjecanja) njegove supruge i obitelji. A da ne spominjemo uz to i saborsku plaću koju dobiva za protunarodne mjere koje predlaže.

Čačiću ne predstavlja nikakav problem jedan dan govoriti jedno, a drugi dan drugo. Pogotovo kad na tome može dobiti političke bodove. Kada je Vlada najavila izmjene Zakona o ZOR-u izjavio je kako je protivnik radničkih prava zagarantiranih kolektivnim ugovorima i kako smatra da su po pitanju mijenjanja zakona premijerka i ministar Šuker u pravu. Već početkom ovog mjeseca licemjerno i populistički je rekao kako je i on dao potpis za referendum o ZOR-u i kritizirao Vladu zbog stava o referendumu.

Kada je ove godine uzrokovao prometnu nesreću nije pokazao ni trunku pokajanja zbog vlastite krivnje za oduzete živote. Nekoliko dana je to skrivao od javnosti, obitelji žrtava se ispričao tek tjedan dana kasnije preko odvjetnika, a nije mu bilo niti problem sa smiješkom slaviti Josipovićevu predsjedničku pobjedu. Tek nekoliko dana kasnije pozvao je javnost na suosjećanje i razumijevanje kojeg on očito za žrtve nije imao. U stvari se radilo o izbjegavanju pitanja koja bi javnost mogla postaviti. Krivnju je pokušao ublažiti lažima da je vozio sporijim trakom, da je bila skliska cesta i magla, ali i da vozačica automobila u koji je udario nije imala upaljena svjetla. Sve laži su demantirali djelatnici mađarskih cesta pokrjepljujući snimkama kamera i izjavom vozačice da je vozila 110 kilometara na sat. Ono što je najgore od svega je što je nakon svega rekao kako mu ne pada na pamet dati ostavku i povući se iz politike.

Klasa partijskih funkcionera i direktora odgojila je razne Čačiće jer je i sama bila kao Čačić
Ostvarenja buržuja Radimira Čačića kojima je javnost upoznata vjerojatno su samo mali dio beskonačne priče o bogaćenju i halapljivoj želji za još više i više bogatstva koje je obilježilo cijeli njegov život. Da bi uopće moglo doći do besramnog bogaćenja na račun tuđeg rada i tuđe muke mora postajati država koja to omogućuje. To mu je omogućila država koja se voljela zvati socijalističkom, a koja sa socijalizmom nije imala veze. Klasa partijskih funkcionera i direktora odgojila je razne Čačiće jer je i sama bila kao Čačić. Urušavajući se u svojim unutarnjim proturječjima dala je temelj za još veću pljačku i eksploataciju. Radnička prava izborena nakon Drugog svjetskog rata bila su spremna na radikalno rezanje i smanjivanje, a to je Čačić na vrijeme shvatio. U travnju 1989. godine za Večernji list dao je izjavu koja više-manje označava cijeli njegov politički program: „Vrijeme u kojem živimo razdoblje je rezova. Barem se nadam da je tome tako." Kapitalist/izrabljivač Čačić od početka je sudjelovao u stvaranju nove vlasti utemeljene na krađi i izrabljivanju. On nikada nije bio sa strane, on je uvijek bio dio sistema i on uvijek predstavlja taj sistem. No ne treba se zavaravati da je rješenje problema uklanjanje Čačića iz politike. To može biti samo privremeno rješenje, jer je raznih Čačića, ideologa neoliberalne politike uvijek bilo i uvijek će ih biti. Jedino rješenje je korijenito mijenjanje sustava.

http://www.h-alter.org/vijesti/polit...ntskog-burzuja
Frea is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 09:20   #9
Hm, ne smije se iskazati drukcije misljenje i, narocito, misljenje o tajmingu neke teme? Eto, sad mi je jos draze pri srcu jer sam, ocito, ne htijuci pogodio samu bit. Jedan tako benigan post prijavljivati mi govori da su izbori vrlo blizu. (I da se sasvim jasno razumijemo, nikako nisam za to da nesposobnost sadasnje vlasti pasivnim cekanjem kukuriku koalicija iskoristi da se sama popne na vlast). Zelio bih da se na ovim prostorima jednom za svagda prestane sa izborima onih koji su manji lopovi. Pun mi je kufer spinova svih vrste. I opravdavanje lopovluka izjavama "I oni su lopovi". Pozdrav ne iz bilo kakve sredisnjice, nego iz zdravog razuma.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 09:23   #10
Quote:
Frea kaže: Pogledaj post
nastavak...
A da otvoris blog i tamo kopiras beskonacne tekstove, a ovdje da ipak kopi/pejstas na malo kraci nacin ili da dajes linkove pa ko voli nek izvoli?
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 09:26   #11
Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
A da otvoris blog i tamo kopiras beskonacne tekstove, a ovdje da ipak kopi/pejstas na malo kraci nacin ili da dajes linkove pa ko voli nek izvoli?
Ovako mi se puno više sviđa i dostupno je svima na uvid na ovom forumu.
Pače, čim krenu izbori živnut će i tema, a tada će ovi svi tekstovi dobiti puni smisao.

Možda da i ti u tom duhu, kada si već toliko opčinjen Čačićem mjesto bjesomučnog trollanja prokomentiraš koji od ovih navoda?
Možda ih i demantiraš ukoliko imaš čime?

Inače, tvoji postovi se brišu jer mene kao autora napadaš ad hominemima i pokušavaš raspravu usmjeriti na niske grane svađajući se sa mnom, a to ti ne bu prošlo jer to na forumu nije dozvoljeno i uredno se sankcionira.

Ja nisam ničije stranačko potrčko, pače upravo iz ovakvih tvojih upadica se vrlo jasno očituje "tko je čiji" jer svak se svrbi di ga svrbi, rajt?

Stoga budi ljubazan, pa hajd'mo se lepo spominjati o Čačiću ili nastavi psovati sebi u brk negdje van ove teme.

edit:

Sada vidim tvoj prvi post.
Vidiš, ja jesam za revoluciju i za promijene, ali upravo je i meni pun kufer lopova, lopovčića i tobožnjih manjih lopova jer sam mišljenja da tko je jednom lopov, taj je uvijek lopov neovisno o tome opljačkao lokalni kafe ili londonsku draguljarnicu. Razlika je samo u "prilikama".

Stoga ne želim da umišljamo "revoluciju" i promijene, pa na vlast dovedemo isti drekec, drugo pakovanje, već da se konačno malo
ta trulež bivših sistema bilo iz 90tih, bilo ranije baci na otpad i provjetri za neke nove mogućnosti i solucije koje će makar imati
osnovnog poštovanja naspram svih nas i ne vrijeđati nam zdrav razum, a to nažalost po mom mišljenju nisu u stanju niti HNS niti SDP.

Samim time ovo prikazivanje Čačića ili Milanovića kao supermana i "novih opcija" mi je suludo, zato i želim da se malo upoznamo i s njima
i njihovim biografijama.
Frea is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 09:35   #12
Ja opcinjen Cacicem? Pa nisam ja pokrenuo temu o njemu samo nemam vremena iscitavati i baviti se njegovim likom i djelom. Jedino sto znam da su svi njegovi marifetluci (kradje, lopovluci, name it) prozilaze iz sustava koji je zna se tko uspostavio. Da je sustav kakav treba biti bio bi u zatvoru, ali sustav nije takav upravo zbog toga sto se ne raspravlja o sustini nego se "trola". Znas, u vrijeme kada je situacija takva kakva je, kad se nema para da se popune sva gladna usta koja su se navikla hraniti na drzavnoj sisi, kada je proizvodnja unistena, kada je nemoralno postalo normalno, uopce misliti o nekom besprizornom koji je iskoristio sustav koji je postavljen mi se cini kontraproduktivnim.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 09:41   #13
Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
Hm, ne smije se iskazati drukcije misljenje i, narocito, misljenje o tajmingu neke teme? Eto, sad mi je jos draze pri srcu jer sam, ocito, ne htijuci pogodio samu bit. Jedan tako benigan post prijavljivati mi govori da su izbori vrlo blizu. (I da se sasvim jasno razumijemo, nikako nisam za to da nesposobnost sadasnje vlasti pasivnim cekanjem kukuriku koalicija iskoristi da se sama popne na vlast). Zelio bih da se na ovim prostorima jednom za svagda prestane sa izborima onih koji su manji lopovi. Pun mi je kufer spinova svih vrste. I opravdavanje lopovluka izjavama "I oni su lopovi". Pozdrav ne iz bilo kakve sredisnjice, nego iz zdravog razuma.
Ne razumijem ovo "tajming teme". Ovo je forum, nije Dnevnik 1. Rijetko tko će otvoriti temu ako ga ne zanima baš Radimit Čačić. Meni je lik degutantan jer su na svakakve blentave načine pokušali opravdati njegova "ubojstva" u Mađarskoj. Nesreće se događaju, ma da?
Dok u normalnim zemljama političari koji predstavljaju državu su zalijepljeni super lijepilom za svoj stolac, u drugim bi davno sami dali ostavku.
Vidi razlike....

http://www.nacional.hr/clanak/10716/...a-zbog-supruga
http://www.vecernji.hr/vijesti/grcka...-clanak-142221

Nadam se da nije loš tajming i ovaj put.
fulcrum is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 09:47   #14
Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
Ja opcinjen Cacicem? Pa nisam ja pokrenuo temu o njemu samo nemam vremena iscitavati i baviti se njegovim likom i djelom. Jedino sto znam da su svi njegovi marifetluci (kradje, lopovluci, name it) prozilaze iz sustava koji je zna se tko uspostavio. Da je sustav kakav treba biti bio bi u zatvoru, ali sustav nije takav upravo zbog toga sto se ne raspravlja o sustini nego se "trola". Znas, u vrijeme kada je situacija takva kakva je, kad se nema para da se popune sva gladna usta koja su se navikla hraniti na drzavnoj sisi, kada je proizvodnja unistena, kada je nemoralno postalo normalno, uopce misliti o nekom besprizornom koji je iskoristio sustav koji je postavljen mi se cini kontraproduktivnim.
Meni se, dotičući se tvog upisa čini vizionarskim tim više što spomenuti pretendira na vlast na kojoj se već jednom proslavio. Vidim, ljudi vani zazivaju promijene, zazivaju izbore, zazivaju pravedniji sistem i bolji život, meni osobno čitajući „ostvarenja“ Radimira Čačića i ostatka probrane ekipe iz kukuriku koalicije to nije izgledno.
Samim time žao mi je ako netko takvo moje djelovanje naziva poslanstvom iz „zna se“ središnjice, no u konačnici ako Hrvati nisu sposobni bolje već vrtiti ko u začaranom krugu stalno jedne te iste likove, neka (vam) im, ja svejedno imam svako pravo otvoriti temu o Radimiru Čačiću i kukuriku koalciji koja će na vlast sasvim sigurno doći skoro pa „besplatno“.
Oni niti ne moraju, a poznavajući Milanovića, Pusićku i Čačića niti ne bi smjeli voditi predizbornu kampanju. Dovoljno je da se pojave, a onda će se kroz koju godinu već naći netko tko će prepisati ovo što si napisao, ali sa "zamijenjenim" ulogama. "Zna se" koga. Tužno.
Frea is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 09:50   #15
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Ne razumijem ovo "tajming teme". Ovo je forum, nije Dnevnik 1. Rijetko tko će otvoriti temu ako ga ne zanima baš Radimit Čačić.
To definitivno nije razlog da se prijavljuju i brisu postovi. I to vrlo benigni i pristojno napisani.

Inace, da, i ja bih volio dozivjeti da ministri malo cesce daju ostavke. I to zbog jasnog razloga, a ne da daju zbog razloga A, a u stvari zbog razloga B.

Back to topic
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 09:51   #16
Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
To definitivno nije razlog da se prijavljuju i brisu postovi. I to vrlo benigni i pristojno napisani.

Inace, da, i ja bih volio dozivjeti da ministri malo cesce daju ostavke. I to zbog jasnog razloga, a ne da daju zbog razloga A, a u stvari zbog razloga B.

Back to topic
Prijavljuju se i brišu ad hominemi koji su sve samo ne pristojni, dobronamjerni i benigni.

Admin lako može vratiti tvoj post da se vidi što si napisao.
Frea is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 09:56   #17
Quote:
Frea kaže: Pogledaj post
Admin lako može vratiti tvoj post da se vidi što si napisao.
Nema potrebe, autor teme procjenjuje sto se moze napisati, a sto ne. Ili mozda ipak ne?
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 10:01   #18
Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
Nema potrebe, autor teme procjenjuje sto se moze napisati, a sto ne. Ili mozda ipak ne?
Ne, ja nemam te ovlasti. Ti si isto slobodan prijaviti moje postove ukoliko ih smatraš uvredljivim ili provokativnim u donjem lijevom kutku gdje se nalazi trokutić. Impliciranje i bezobrazno prišivanje da sam ja iz nekakve središnjice bez komentara na temu jest ad hominem i svađalački, a ti si misli kaj hoćeš. Probaj za početak porazmisliti o opravdanosti brisanja tog i takvog upisa, pa ako smatraš da si nepravedno zakinuti idi kontaktirati admine da ti vrate upis gdje sugeriraš kako je ova tema predizborni trik, a ja stranački vojnik. Uglavnom, o tome ovdje završavam, a tebi savjetujem da konačno prozboriš koju o Čačiću.
Frea is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 11:16   #19
O izlasku dijela Hrvata na ulice.gospodin Čačić je gorljivo rekao da će njegova stranka tužiti HDz za klevetu!!???Nakon te izjave, većina se Hrvata pomamila za ulazak ili prelazak u HNS-tako se ,pokazuje briga za nezadovoljne građane..Ma bez obzira tko su prosvjednici,(šaka jada,grupica fb-ovaca, kurve iz Gajeve,časne ili željezarci) oporba je morala i rebala zauzti neki stav, jer je riječ o hrvatskim građanima koji iskazuju nezzadovoljstvo postojećim stanjem
Trnoručica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 11:31   #20
Quote:
Trnoručica kaže: Pogledaj post
O izlasku dijela Hrvata na ulice.gospodin Čačić je gorljivo rekao da će njegova stranka tužiti HDz za klevetu!!???Nakon te izjave, većina se Hrvata pomamila za ulazak ili prelazak u HNS-tako se ,pokazuje briga za nezadovoljne građane..Ma bez obzira tko su prosvjednici,(šaka jada,grupica fb-ovaca, kurve iz Gajeve,časne ili željezarci) oporba je morala i rebala zauzti neki stav, jer je riječ o hrvatskim građanima koji iskazuju nezzadovoljstvo postojećim stanjem
Pa zar sve političke stranke nisu jasno iznijele svoje stavove o ključnom zahtjevu s ovih prosvjeda???Koliko znam, jesu i to vrlo jasno i svakom i nepismenom razumljivo....
novak63 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:04.