Natrag   Forum.hr > Sport > Formula 1

Formula 1 Brm, brm, fiju...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2013., 20:42   #21
Loeb dominira! Ne znam sto se uopste povlacio iz relija.

Leading positions after SS4:

Pos Driver Team/Car Time/Gap
1. Sebastien Loeb Citroen 1h39m49.0s
2. Sebastien Ogier VW + 1m20.3s
3. Mikko Hirvonen Citroen + 1m46.7s
4. Dani Sordo Citroen + 2m01.2s
5. Jari-Matti Latvala VW + 2m32.2s
6. Evgeny Novikov Qatar M-Sport Ford + 2m50.6s
7. Bryan Bouffier PH Citroen + 2m57.1s
8. Juho Hanninen Qatar M-Sport Ford + 3m03.5s
9. Mads Ostberg Qatar M-Sport Ford + 4m45.1s
10. Martin Prokop Czech Ford + 7m11.0s
dmw is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2013., 20:53   #22
Vidim da ovdje ima bar netko zainteresiran za WRC.Inače zanimljiv prvi dan u Monte-Carlu,Loeb je ponovno pokazo zašto je tako dominantan bio svih godina.Odlično se prilagodio na snjeg/blato/kliske uvijete i napravio lijepu razilku u odnosu na ostatak.Ogier mi se čini ko najspremniji,možda najželjniji od svih da se pokaže i dokaže u ovih par direktnih obračuna sa Loebom.Uglavnom do kraja očekujem borbu između njih dvojce.Što se ostatka tiče,očekivano još su tu i Hirvonen,Sordo i JML pa Novikov...
Izgleda da će ta mlada M-sportova postava imati interesantnu sezonu.Trenutno je najbolji Novikov od sve trojce ,s tim da je T.Neuville završio izlijetanjem na 4. brzincu.

1. 1 S. LOEB 1:39:49.0 0.0
2. 8 S. OGIER 1:41:09.3 +1:20.3
3. 2 M. HIRVONEN 1:41:35.7 +1:46.7
4. 10 D. SORDO 1:41:50.2 +2:01.2
5. 7 J. LATVALA 1:42:21.2 +2:32.2
6. 5 E. NOVIKOV 1:42:39.6 +2:50.6
7. 4 M. OSTBERG 1:42:44.1 +2:55.1
8. 22 B. BOUFFIER 1:42:46.1 +2:57.1
9. 6 J. HANNINEN 1:42:52.5 +3:03.5
10. 21 M. PROKOP 1:46:00.3 +6:11.3

Sve u svemu razmaci su relativno mali osim prve dvojce ali ni to nije nešto što se neda nadoknadit.
Očekujem interesantne borbe u daljnjim brzincima

Edit:Vidim da je i dmw stavio vremena i vidi se nekoliko razlika u pozicijama i zaostacima,razlog tome je što je agencija ove godine koja je zadužena za mjerenje vremena na 3. brzincu imala problema sa uređajima i nastala je zbrka ali su uspijeli to složiti pa su rezultati oscilirali tokom dana na različitim stranicama.

Zadnje uređivanje FilipR5 : 16.01.2013. at 21:02.
FilipR5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2013., 21:07   #23
Quote:
josip-presvetli kaže: Pogledaj post
Da imaš pravo. Vidiš srbi su zapravo dosta dali automotorsportu opčenito. Dali su Billa Vukovicha i prvog i drugog i trećeg. Bill Vukovich I bio je fantastičan vozač. Umalo je pobijedio na 3 indianapolisa zaredom, ali ga je kobna nesreća u tome sprečila. 1955 dok je bio u vodstvu indianapolisa 500 je poginuo. NJegov sin Bill Vukovich II jer barem imao sreće pa je doživio starost iako nikada nije pobijedio na indianapolisu a izgubio je i sina Billa Vukovicha III koji je bio najbolj rookie 1989 na indianapolisu

I tak oimali su kalemegdan park. Poslijednja međunarodna utrka vožena prije WW2 je vožena upravo na kalamegdan parku

Pa su u novije doba imali onog misterioznog Stefana koji je želio kupiti toyotinu momčad

Pa su imali onoga miloša petrovića/pavlovića godinama u F3000 /GP2

ajde. Ok su po pitanju automotorsporta. Imaš pravo treba manje gledati na te barijere. Čovjek postaje bolji i jači kada se uspije oduprijeti tim malo nižim strastima

sorry DMW, sorry dorian, sorry zgubidan

imate pravo. Neću reći da volim srbe -ali imate pravo ovdje nije mjesto za vređanje po nacionalnoj osnovi.

eto imate moje isprike
Hm,..... ajd još malo OT ( dobar Dorian.Gray, dobar,..... ). Meni nisu potrebne isprike. Ja nisam uvrijeđen. Niti sam Srbin. Slavonac sam. Al' OK. Nebitno.

Niti me zanima doprinos Srba, niti Hrvata, niti ( veliki ) uticaj Britanaca, Francuza,.... nikoga..... Niti volim ili ne volim Srbine, Srpkinje, ili ne znam koga.

Hoću što više informacija o F1. O autosportu općenito. Evo, npr. o Bill Vukovichu. Puca mi kuki, koliko je Srbin ili nije. Zanimljiva su mi njegova ( njihova ) postignuća. Da se, tu i tamo, "zaboravljeni" izvuku iz naftalina - da se sazna nešto, o njima. Nedavno je ovdje izašao solidan uradak o Brett Lungeru:

http://www.f1racing.com.hr/formula-1...i-brett-lunger

Skromno, ali nije loše. Kužite?

I zanimljivo mi je mišljenje ljudi koji vole taj sport. Nije mi nešto posebno googlati o npr. tom Bill Vukovichu. Ali ovo je nešto drugo. Čuti mišljenje, osobe koja uživa u ovom sportu.

Pa kad već filozofiram, to je čista interakcija, razgovor, razmjena iskustva, saznanja i mišljenja. Npr. Jožino mišljenje o Jacquesu Villenuevu je neprocjenjivo:

https://www.forum.hr/showthread.php?t=555491&page=35

A interakcija i sve ovo "druženje" sa ljudima na ovom podforumu, ( znam, idealiziram,..... ili sam već pospan,..... ), je tako živa stvar za mene, kad sam uglavnom okružen ljudima, kojima autosport, uopće nije sport!!?? WTF?
__________________
Ja sam proizvod ovog svemira, i kao takav pripadam i ostajem u ovome svemiru. Valjda. :D All rights reserved.
mali zgubidan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2013., 21:27   #24
Sjajan članak o Paulu Tracyu, svakako pročitati.

http://www.caranddriver.com/features...-to-paul-tracy
Franem is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 01:07   #25
Quote:
mali zgubidan kaže: Pogledaj post
Hm,..... ajd još malo OT ( dobar Dorian.Gray, dobar,..... ). Meni nisu potrebne isprike. Ja nisam uvrijeđen. Niti sam Srbin. Slavonac sam. Al' OK. Nebitno.

Niti me zanima doprinos Srba, niti Hrvata, niti ( veliki ) uticaj Britanaca, Francuza,.... nikoga..... Niti volim ili ne volim Srbine, Srpkinje, ili ne znam koga.

Hoću što više informacija o F1. O autosportu općenito. Evo, npr. o Bill Vukovichu. Puca mi kuki, koliko je Srbin ili nije. Zanimljiva su mi njegova ( njihova ) postignuća. Da se, tu i tamo, "zaboravljeni" izvuku iz naftalina - da se sazna nešto, o njima. Nedavno je ovdje izašao solidan uradak o Brett Lungeru:

http://www.f1racing.com.hr/formula-1...i-brett-lunger

Skromno, ali nije loše. Kužite?

I zanimljivo mi je mišljenje ljudi koji vole taj sport. Nije mi nešto posebno googlati o npr. tom Bill Vukovichu. Ali ovo je nešto drugo. Čuti mišljenje, osobe koja uživa u ovom sportu.

Pa kad već filozofiram, to je čista interakcija, razgovor, razmjena iskustva, saznanja i mišljenja. Npr. Jožino mišljenje o Jacquesu Villenuevu je neprocjenjivo:

https://www.forum.hr/showthread.php?t=555491&page=35

A interakcija i sve ovo "druženje" sa ljudima na ovom podforumu, ( znam, idealiziram,..... ili sam već pospan,..... ), je tako živa stvar za mene, kad sam uglavnom okružen ljudima, kojima autosport, uopće nije sport!!?? WTF?
kaj si ti sad tu nadrobil!?

ti hočeš čuti moje mišljenje o bill uvukovicju sutra. kad bum trezan bum ti nekaj napisal, dobraje bil ali nije sreča imal
josip-presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 08:27   #26
Quote:
josip-presvetli kaže: Pogledaj post

kaj si ti sad tu nadrobil!?

ti hočeš čuti moje mišljenje o bill uvukovicju sutra. kad bum trezan bum ti nekaj napisal, dobraje bil ali nije sreča imal
Jesam, prećerao sam. Moj grijeh, moj grijeh,......
Al' dobro, družimo se i kužimo se, OK?..... To je poanta.

__________________
Ja sam proizvod ovog svemira, i kao takav pripadam i ostajem u ovome svemiru. Valjda. :D All rights reserved.
mali zgubidan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 10:12   #27
Quote:
josip-presvetli kaže: Pogledaj post
kaj si ti sad tu nadrobil!?

ti hočeš čuti moje mišljenje o bill uvukovicju sutra. kad bum trezan bum ti nekaj napisal, dobraje bil ali nije sreča imal
Ok, dakle mišljenje Presvetloga o Vukovichu. Da bi shvatili Vukovicha i ovu piču, prvo morate shvatiti kontekst vremena, ali i kontekst mjesta. Počet ćemo od konteksta mjesta. Dakle utrke u americi. Utrke u americi su jedan vrlo specifičan pojam. Tamo se vozi svašta, al apsolutno svašta. Od neasfaltiranih zemljanih ili šodranih ovala do najmodernije uređenih superspeedwaya poput indianapolisa ili daytone. Vozi se svašta od najobičnijih automobila u koje se ugradi popularni fordov V8, preko svih silnih čuda od silvercrowna, midgeta, sprintcara pa sve do dallarinih bolida sa hondinim ili chevroletvim dosta sofisticiranim turbo motorima, ali vozi se tamo i karting i male formule baš poput oviha naših europskih. Vozi se i na stazama poput europskih, Road Atlanta ili pak Road America su staze vrlo slične Spa Francorchamspu.

Dakle vlada jedna velika raznolikost. I tko je onda najbolji vozač u Amerci!? -onaj tko vozi i pobjeđuje na svemu tome. Karijera jednog Maria Andrettia trajala je 40ak godina, pobijedio je apsolutno u svemu u čemu se natjecao, čak je bio i svjetski prvak u F1, možda je naj jači bio tamo negdje 66, 67 kada je vozio bolid brewner-hawk za momčad dean van lines -tada je Mario bio nešto kao današnji sebastian vettel, pobjeđivao je gdje je stigao, brewner-hawk je bio fantastičan bolid. A Mario neustrašiv, govorio je "moja hrabrost nema granica, i zato ne želim i ne zalažem se za nikakve sigurnosne mjere, roll cage i slično (u to doba jackie stewart bio je u svom križarskom pohodu i pokrštavao automotorsport novom religijom -safetijem), tako je govorio mario, moja je hrabrost neograničena i ako stavite jače sigurnosne mjere onda će onaj čija je hrabrost ograničena meni biti bliži, a ja to ne želim -zamislite pravi pravcati gladijator koji je sekunde po krugu dobivao ne samo na vozačko umječe nego i na hrabrost -danas toga više nema, danas mudrijaši okićeni hansom oko vrata stisnu igas i prođu eau rouge ko da idu po mlijeko u dućan -no međutim u vremenima maria andrettija zavoji poput eau rougea vozačima poput maria dali bi i 2 sekunde po krugu čistog profita. I tako mario je pobjeđivao apsolutno u svemu i na svim stazama koje je vozio po americi -no međutim, nešto fali, negdje je tanak. A to je indianapolis.

U tih 40ak godina pobjedio je samo jednom i to 1969 i ta činjenica jako razvodnjava njegovu karijeru. Istina, glupo je ali je tako. U usporedbi s njim jedan AJ Foyt čija je karijera isto trajala nekih 40ak godina (šumaheru čitaš li ovo?) i koji nikada nije ništa učinio u F1 i za kojega van amerike u principu ljudi nisu čuli -je jači vozač po rejtingu od Maria -jer je eto na indianapolisu slavio čak 4 puta. I to je taj kontekst o kojem govorim. Od sveg tog silnog čuda od utrka u americi postoji indianapolis, i tek onda sve ono drugo (uključujući i daytonu 500) koju su također pobijedili i jedan i drugi. a opet ko za to zna!? I među vozačima samima Indianapolis je daleko daleko najbitnija utrka. Al Unser jr. govorio ej kako sve druge utrke koje vozi njemu su zapravo samo priprema za indianapolis -kondicioni trening! Pa njega je indianapolis koštao i karijere ali i života. 1991 imao je ponudu franka williamsa u žepu i samo je trebao potpisati ugovorčić, mali jedan ugovorčić koji bi Al Unsera stavio bok uz bok Ayrtonu Senni na ljestvici največih ikada vozača u F1 svih vremena. Jer tajming je bio fantastičan, svi znamo šta je williams bio 1991.

No međutim u tom malom ugovorčiću osim sume od 8 mil dollara, pisalo je da se mali Al neće moći natjecati nigdje drugdje osim u F1 -a F1 ne vozi indy500. I tako mali Al je odbio potpisati ugovor i vratio se u ameriku i da bi se neometano mogao natjecati u njegovoj najdražoj utrci. Iako je pobijedio na indianapolisu 1992 i 1994 - mali al si je nepotpisivanjem ugovora sa williamsom zapravo zabio prvi čavel u svoj ljes. Drugi čavel zabil mu je roger penske 1995 kada mu je dal da vozi kantu koju ni on ni emerson fittipalni nisu uspjeli kvalificirati za indy 500 1995. Nakon toga mali al se propil. Znao je da od 1996 na dalje neće više moći voziti indy500 jer je njegov gazda odlučio biti vjeran CART-u koji je bojkotirao indy 500 1996 -iako su mogli doći i kvalificirati se bez problema (to je jedna zasebna tema). Nisu došli iz čiste taštine i to je zapečatilo karijeru Al Unsera. Propio se. Izgubio kuću. Ostavila ga je žena. Par puta je hapšen. Zbog pijane vožnje, zbog premlaćivanja ljubavnice s kojom je živio u, zamislite, kamp kućic i tako. Da je samo potpisao onaj vražji ugovor, danas bi pisali o njegovim fantastičnim vožnjama u williamsu, pobjedama na monzi, spa francorchampsu, silverstoneu njegovim duelima sa Ayrtonom Sennom itd. Ali šta kad njemu ni Monza, ni Spa, a bogami ni Silverstone ne znače apsolutno ništa. I ne samo njemu nego velikoj većini amerikanaca. Ono što im znači -znači im Indianapolis.

Sada nakon što smo opisali kontekst mjesta, idemo vidjeti kontekst vremena. rane 50te godine, godine su u kojima je vozio Bill Vukovich, to je vrijeme kada je indianapolis cvao -ali doslovno cvao. Adrenalinski ovisnici vratili su se sa pacifika i europe gdje su sudjelovali u jednom sveopčem kaosu zvanom ww2. Ali nisu se vratili kao oboljeli od ptsp-a, već su se vratili kao adrenalinski ovisnici, ovisnici o riziku, ovisnici o napetosti, ovisnici o životu na tankoj granici između života i smrti. I tako oni su tu svoju ovisnost konstruktivno usmjerili upravo na indianpolis, neki su bili inžinjeri, neki mehaničari, neki vozači. Smrt je bila nešto na što su navikli, nije im bila draga, ali ih nije ni pretjerano izbacivala iz takta. U to doba vozači su, od silnih nesreća što u ww2 što u utrkama šepali, bili nagluhi, nagoreni, falili su im prsti i tako, niki lauda se u usporedbi s njima samo malo spekel. I u takvom jednom ambijentu prekaljenih bivših sudionika ww2 stasao je Bill Vukovich, mali kalifornijski srbin treće generacije, dakle njegov dida je tamo negdje iz šumadije sredinom 19st došao u ameriku. Vukovichi su u principu bili jedna siromašna obitelj poljoprivrednika i radnika. Nisu se baš obogatili dolaskom u ameriku i bill je imao pa rekli bi skromno djetinjstvo.

I tako to su bila vremena hrabrih. Bill niej imao novaca i jednostavno je došao na lokalnu dirt stazu i rekao ja bi vozio treba mi lova. I dali mu auto, i rekli evo mali vozi nagradni fond je 3000 dolara od čega pobjedniku ida 1.500, a drugih 1.500 se djeli na mjesta od 2 do 5. ako pobjediš od tih 1.500 - 500 ide tebi, 1.000 ide meni kao vlasniku automobila, ako ne pobijediš goni se doma i ne vraćaj se više. Eto to su bila doslovno takva vremena. I bill vukovich je sjeo u taj nesretni sprint car ili miget ili šta je to čudo već bilo odvozio po tom opskurnom zemljanom ovalu - i pobjedio! Uzeo 500 dolara i otišao doma. Drugi vikend je došao po još. I tako se on napobjeđivao u tim lokalnim miđetima kroz 40te godine i uzimao 500 po 500 svaki vikend. nije puno al iza prehranit obitelj sasvim dovoljno. Bill Vukovic nije bio adrenalinski juknie, Bill Vukovich nije bio na ego tripu poput Maria ili AJ-a. Bill Vukovic je bio tipični "working class hero". Čovjek je samo zarađivao za život da prehrani obitelj. I kao takav jasno jedan dan došao je na indianapolis na kojem prize money nije bio 3.000 nego 30.000 pa je i njegova motivacija samim time bila 10 puta veća. A s motivacijom došla je i efikasnost.

PA je tako u svojoj prvoj utrci 1952 vodio osve do 195 kruga (od 200) da bi ga neki sitni kvar na motoru sprečio da pobijedi. Ali onda je 1953 pobijedio glatko s dva kruga prednosti pred drugoplasiranim, pa opet 1954 onako jedna Vettelovska pobijeda -dominacija od početka do kraja. I onda je došla ta prokleta 1955 i Vukovich je pogunuo dok je bio u vodstvu u tamo negdje 50 ili 60 tom krugu, samo par tijedana prije najveće katastrofe u povijesti automobilizma one u le mansu 1955. Svijet je toga dana izgubio, ha teško je reć... koga točno!? dali najboljeg kalifornijskog midget vozača ili pak u to doba najboljeg vozača na indianapolisu -ali nešto od toga dvoje.

Van kalifornijskih migdeta i van indianapolisa Vukovich je nula, apsolutna nepoznanica i čovjek kojega jednostavno nije bilo. Njega nikada niej bilo na drugim utrkama, jer on nije išao za slavom. Ili ne vozio indianapolis ili je vozio midget na nekoj lokalnoj stazi u kaliforniji za 500 dolara po pobjedi.

On je zapravo potpuni opozit jednom Al Unseru -kojemu je bio bitan samo indy500 i zbog kojeg je u vjetar bacio 8 mil williamsovih dolara. Da se na Unserovom mjestu našao Vukovich -taj bi rekao, daj 8 miliona, fučkaj ti indianapolis. Jer vukovich nije indianapolis vozio zbog indianapolisa i zbog ego tripa i zbog ugraviranog portreta na pobjedničkom trofeju ne on je indianapolis vozio zbog novaca. da prehrani obitelj. I po tome je poseban, po tome se razlikuje od ostalih.
josip-presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 10:29   #28
to je pravi joza!!!

da ne znam da si zagorec, bio bih uvjeren da si vojan jagic.
__________________
vladimir: "onda, idemo?"
estragon: "idemo!"
(ostaju na mjestu)
Dorian.Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 12:08   #29
Ej, Joža..... ovo je jako dobro......



Hvala.
Eh, da. Oprosti na mojoj lijenosti, ali što je bilo na Le Mansu 1955.!?
Ova spika o ego tripovima, o taštini, o Al-ovom fulanju F1,..... čovječe, koliko informacija..... ovo ne bi mogao nigdje naći.... u ovakvom obliku, opusu i obimu..... budi nam dobro, i budi nam pozitivno forumski aktivan.....

Volim te.

__________________
Ja sam proizvod ovog svemira, i kao takav pripadam i ostajem u ovome svemiru. Valjda. :D All rights reserved.
mali zgubidan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 12:46   #30
Quote:
mali zgubidan kaže: Pogledaj post
Eh, da. Oprosti na mojoj lijenosti, ali što je bilo na Le Mansu 1955.!?
Mercedes Pierrea Levegha (inače jednog on rijetkih koji je odvozio svih 24sata sam -bez izmjene vozaća) dakle Mercedes toga Pierrea Levegha je u ranoj fazi utrke zakačio jedan jaguar (ili aston martin -nemogu se sad sjetit to je bilo prije skoro 60 godina) i odletio je u tribinu. Levegh je poginuo na mjestu ali je pobio i pola tribine oko 100 poginulih, možda manje, neda mi se sada kopati točnu brojku

to je rezultiralo time da se mercedes povukao iz utrka i iz sportscar utrka ali i iz f1 -a vratio se tek, znamo sa sauberom 1994 u F1 a nešto prije 1988 na Le mans. Dakle više od 30 godina ih nije bilo nigdje. Jako im je ta 1955 narušila reputaciju. ha čuj nije ni čudo, ako znamo da je taj njemački stroj u sekundi pobio stotinjak francuza. nema ovo veze s politikom ,ali konotacije su užasne, a i 55 nije baš bila tako daleko od zbivanja početkom 40tih. I tako mercedes se povukao. Neke države su zabranile sve oblike automotorsporta, ali nakon par tjedana su popustil. No ipak zabrana je ostala u švicarskoj -skoro pa do dana današnjega. Upravo zbog te zabrane Keke Rosberg je pobijedio na švicarskom grand prixu usred francuske 1982 -na stazi Dijon. Inače prije se švicarski gp vozio na bern-bremgartnu u srcu švicarske
josip-presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 14:13   #31
Pobrisana povijest!

Evo sada od kad sam odlučil biti malo dobar i konstruktivan sam išel pogledati kaj ta famozna wikipedija veli o Mariu Andrettiu i ostal sam zabezeknut. Pa na toj wikipediji fali dobrih 30 godina vrhunskog automobilizma. Sve indycar utrke koje su bile sankcionirane od strane usac-a na wikipediji jednostavno ne postoje. Ok usac je generalno otišel kvragu prije 3oak gidna kada je kompletno vodstvo poginulo u zrakoplovnoj nesreći -ali opet da nema nitko da se brine da 30 godina povjesti jednostavno nestane mi je prestrašno. Hvala bogu ja imam strašno puno materijala u klasičnom izdanju knjige, časopisi o automotorsportu -pa to meni niko nemre pobrisati -ali ovo kaj se događa po wikipediji je pregrozno. Evo tu par originalnih dokumenat iz 1965 i 1967 -da vidite opče kolko je tu utrka izostavljeno. evo uzmite 1967 , vozilo se 20 ak utrka, od kojih je mario pobijedio 6 -toga nema na wikipediji. a di je još sve drugo.

Velim sva sreća da imam dokumente, inače bi ljudi rekli, Joža pričaš gluposti, pa toga nema na wikipediji. E pa vidite nema, fakat nema. Ali to samo govori da wikipediji nesmijemo vjerovat





josip-presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 14:22   #32
Quote:
josip-presvetli kaže: Pogledaj post
Mercedes Pierrea Levegha (inače jednog on rijetkih koji je odvozio svih 24sata sam -bez izmjene vozaća) dakle Mercedes toga Pierrea Levegha je u ranoj fazi utrke zakačio jedan jaguar (ili aston martin -nemogu se sad sjetit to je bilo prije skoro 60 godina) i odletio je u tribinu. Levegh je poginuo na mjestu ali je pobio i pola tribine oko 100 poginulih, možda manje, neda mi se sada kopati točnu brojku

to je rezultiralo time da se mercedes povukao iz utrka i iz sportscar utrka ali i iz f1 -a vratio se tek, znamo sa sauberom 1994 u F1 a nešto prije 1988 na Le mans. Dakle više od 30 godina ih nije bilo nigdje. Jako im je ta 1955 narušila reputaciju. ha čuj nije ni čudo, ako znamo da je taj njemački stroj u sekundi pobio stotinjak francuza. nema ovo veze s politikom ,ali konotacije su užasne, a i 55 nije baš bila tako daleko od zbivanja početkom 40tih. I tako mercedes se povukao. Neke države su zabranile sve oblike automotorsporta, ali nakon par tjedana su popustil. No ipak zabrana je ostala u švicarskoj -skoro pa do dana današnjega. Upravo zbog te zabrane Keke Rosberg je pobijedio na švicarskom grand prixu usred francuske 1982 -na stazi Dijon. Inače prije se švicarski gp vozio na bern-bremgartnu u srcu švicarske
OK. Hvala.
Vidiš, ja sam stalno vrtio film da se ta ( Mercedesova ) nesreća dogodila 50-tih u F1! Pa su se zbog toga povukli iz utrkivanja i iz F1.
Bit' će da sam pobrkao lončiće sa pogibijom Wolfganga von Tripsa. Iako je taj vozač Nijemac, koliko se sjećam, bez googlanja, on je poginuo vozeći Ferrari, zar ne?
__________________
Ja sam proizvod ovog svemira, i kao takav pripadam i ostajem u ovome svemiru. Valjda. :D All rights reserved.
mali zgubidan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 14:40   #33
Quote:
Dorian.Gray kaže: Pogledaj post
to je pravi joza!!!

da ne znam da si zagorec, bio bih uvjeren da si vojan jagic.
dobar je vojan, ali bistranski je dvije klase iznad njega, zbog stila pisanja
__________________
we sing of only blood or love
karnivor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 15:11   #34
Quote:
Franem kaže: Pogledaj post
Sjajan članak o Paulu Tracyu, svakako pročitati.

http://www.caranddriver.com/features...-to-paul-tracy
A gde Trejsi sada vozi?
dmw is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 16:15   #35
Joža legendo

Bilo bi zanimljivo kada bi napisao koju crticu o sadašnjim vozačima u F1 na svoj osebujan način.
maminho is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 17:04   #36
Quote:
maminho kaže: Pogledaj post
Joža legendo

Bilo bi zanimljivo kada bi napisao koju crticu o sadašnjim vozačima u F1 na svoj osebujan način.

Pa ja bi rado pisal o modernim vozačima zato jer postoji veliki interes i zato jer znam da bi to ljudi čitali, puno više bi čitali recimo to nego ova moja, možemo slobodno reći, povijesna štiva.

Ali da bi ja o nekome pisal, ja moram njega jako dobro znati i moram biti jako dobro upućen. Ja u moderne vozače nisam baš dobro upučen. A moraju me ti vozači na neki način i fascinirati. Čuj mene ti nemre fascinirati neki mulac koji je 3 put mlađi od mene, da bi ja sad o njemu nekaj pametno napisal. Osim toga moje mišljenje o modernim vozačima nije baš nabolje. To su po meni onak vozači PS generacije, evo i imaš ovoga maloga Lucasa Ordoneza -koji je zapravo fantastičan vozač, ali koji je u svijet automobilizm došao tim jednim alternativnim putem preko PS3-a, to je danas još alternativni put, ali ko zna za 10ak godina to možda postane i mainstream put.

Ja sam u principu stari čovek, ja neznam kaj je PS3, ja neznam ni kaj je MP3. Ja živim u nekom svom svetu di je Miles Davis još uvjek živ i puše u svoj mesing, di Jackie Ickx još uvjek pobijeđuje na Le Mansu i gdje Enzo Ferrari upravo daje pisani otkaz aktualnom svjetskom prvaku ili pak vozaču koji je na putu da postane svjetski prvak. I tak taj moj svet ide od recimo 1945 do 1997. Tak da, ak te zanima nekaj is tog mog svjeta ja ti to odma šibnem iz rukava van. Ali ak me pitaš kaj mislim o vettelu o drs-u ili pak o hamiltonu, čuj ja ti tu baš nisam doma. a znam da je Vettel aktualni, i to trostruki, prvak i zato ga spominjem kao referencu u svojim povjesnim tekstovima, jer ga kao takvog poštujem. Tri svjestka prvenstva za redom nemreš slučajno osvojiti, ma nemreš ni jedno, kamoli tri.

I zato pišem o pobijedama vettelovskom stilu. Ne zato kaj se ja vettelu divim, nego zato kaj je on jedna jako dobra referenca i zato kaj izjava "vettelevska pobijeda" danas u 2013 ima neku težinu. A ona znači otprilike ovo. Mladi vozač, jako motiviran i jako talentiran, sjeda u vrhunski bolid i dominira od cilja do starta. Eto i da nebi moral pisati sve te riječi ja velim vettelovska pobijeda. Ali to ne znači da sam vettelovac. Nisam. ja danas u ovoj 2013 i prije u 2012 i 20111 i 2010 i tak sam uvjek navijal za drugoga, pa je to zapravo ispalo da navijam za alonsa. Možda sam se ponekad malo i previše uživil u to sve skupa - ali ni to ne znači da sam ja alonsovac. nikako , to se samo tak potrefilo jer jer on tak bil taj koji je bil drugi ili oko drugog i uvjek neki pritajeni favorit za naslov, pa sam za njega navijal. Ali da je sedil u red bullu -bome nebi.

Ono kaj ja vidim danas kada gledam tu F1 je zapravo koliko se taj sport promenil. Ok jedno su sigurnosne mjere i to sve, ali čujte pravila, bodove, format -to se nebi smelo dirat. Pa dajte si zamislite da sad neko veli. Čujte poglečte ovak, dajte vi nogometa podelite na 3x30 minuta tak da imamo više pauza, znate to je dobro za reklame, to je dobro za stadione, prodali bi više pive i kokica da imaju dva poluvremena -i to su predlagali neki u njemačkoj, ali im je fifa dla po prstima. Ili da veliju čujte dajte ukinite ofsajda tak da buju golovi prštali sami od sebe -znate to bu jako interesantno gledateljima. E pa DRS je ukidanje offsajda. Ili da vele čujte pobjeda više ne vredi 3 boda nego 10. I tak tu se jako puno toga zgubilo, jako puno. I s time F1 dugoročno gubi, gubi jako puno jer gubi kontinuitet gubi svoju homogenost. odujek je pobjeda vrijedila nekih 9 - 10 bodova i ajde o se još toleria -ali kad s 10 skoči na 25 e to je već preveč. razmete? bezveze čačkaju po formatu, a u formatu nikad nije bil problem, nikad, problemi su bili negdi drugdi, ma zapravo problema opče nije bilo, kaj ja pričam, pa 1989 imali ste skoro 40 automobila koji su se pokušavali kvalifiicrati -to je zlatno doba. I da mene je veselil jedan Life koji je kasnil po 30 sekundi po krugu. veselil me je i nisam mislil da zbog toga nesretnog Life-a F1 gubi nekaj, ne samo dobiva. I danas bi nam doro došel jedan life, da maloga bruneka nekam uhljebimo. Ali life-a nema, a nema ni lifea, nema F1 postaje sve umjetnija i plastičnija. Eto nisam ti baš odgovoril an pitanje ali bar sam nekaj napisal

evo ti i jedan video ovak jedna posveta nečemu čega više nema, i čega više nikad nebu ni bilo, jer živimo u nekim drugim vremenima



http://www.youtube.com/watch?feature...&v=E2gniYVxKfE

Zadnje uređivanje josip-presvetli : 17.01.2013. at 17:13.
josip-presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 17:22   #37
otvarajte JOŽIN KUTAK smjesta
maminho is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 18:01   #38
Quote:
dmw kaže: Pogledaj post
A gde Trejsi sada vozi?
Nažalost nigdje.
Franem is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 18:17   #39
Mario Andretti, najbolji hrvatski vozač svih vremena.
Franem is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 18:40   #40
Quote:
Franem kaže: Pogledaj post
Mario Andretti, najbolji hrvatski vozač svih vremena.


Ovo ne volim, ni u šali pročitati, niti čuti,.....
Čovjek se deklarirao kao Italo-Amerikanac, ili tak' nešto,..... a od Yuge ili Croatie, ni shit.

Svašta!


__________________
Ja sam proizvod ovog svemira, i kao takav pripadam i ostajem u ovome svemiru. Valjda. :D All rights reserved.
mali zgubidan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:07.