Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.05.2013., 17:30   #1
Prijedlog novog Obiteljskog zakona - primjedbe i komentari!

Načnimo bar malo ovu nezahvalnu temu.
Modovi, isprike! Po potrebi šaltajte na pravo, rastave, društvene ili ostavite.

Zakon predviđa uvođenje reda u pitanje rastave brakova, uređuje susrete i druženje s djecom, predlaže rješavanje imovinskih odnosa bračnih drugova i uvodi institut zaštite obiteljskog doma, olakšava utvrđivanje očinstva, uređuje pravni položaj djeteta, predviđa u određenim slučajevima obvezu uzdržavanja djeda i bake i još puno toga. Vrijedi se osvrnuti.


http://www.mspm.hr/novosti/vijesti/n...ce_u_proceduru





Kako forum diše?
__________________
"Željeti je da se preko Une i Save stvori država koja bi svojim životom živjela." F. Rački

Zadnje uređivanje Ostoja Grubica : 09.05.2013. at 17:42.
Ostoja Grubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 17:45   #2
Mislim da je najbolja stvar ovo poticanje na sporazum o razvodu. Pojedincima će biti teže tjerati neki svoj inat na račun supružnika ili djece.
Drago mi je da barem u nekim stvarima pratimo razvijeni svijet.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 16:10   #3
Ma zakon je katastrofalan,još štetniji nego prije.Ako je zajednički stan u slučaju rastave stan pripada majci s djetetom a očevi lete van.Prestrašno.Pa ko će se ženit,znajući da će žena kad nađe novog ljubavnika može izbacit muža iz zajedničkog stana.Zamislite slučaj ostaneš bez posla i ne možeš ga naći ,žena nađe ljubavnika,tebe izbaci iz stana.I moraš plačat alimentaciju a nemaš možda ni di živit.I dosad je majka imalla previše prava u slučaju rastave,a sad još i više.Zakon ide i do te mjere da se predviđa ako je stan tvoj prilikom stupanja u brak i u slučaju rastave da žena ima pravo živit tu ako imate djete.U budučnosti ćete eto žena moći izbacit iz vlastitog stana.Trebalo ga je izmjenit u korist očeva znaći ovakvo.Stan od muža,majka van na ulicu,djete ostaje s ocom.Stan zajednički pa makar i od 30 kvadrata zajednička prodaja pa oboje u podstanare.Alimentacija bi se plačala 1200 kn samo u slučaju da muž ima posao. Neće valjda djed plačat alimentaciju.Također da socijalna skrb provjeri na što majke troše alimentaciju,jer velika večina takvih majki sebi kupuju nove cipele,šminku,dok dijete boso i gladno,upravo to zbog toga što su žene materijalistice i gledaju sebe..Negdje sam čitao da djete će jedan tjedan kod oca,jedan kod majke to bi bilo mislim ok,jer danas majke očevima i ne daju da vide djete pa mnogi očevi i ne plačaju alimentaciju.Zato ipak smatram da ako do dogovora oko djeteta ne može doći da bude rješenje jedan tjedan kod majke,drugi kod oca.Ako se dogovore da djete pripada majci stan ako je zajednički pa i manji prodat pa u postanare oboje.Na kraju me ne bi začudilo da bi iz recimo vlasništva stana od djede djeteta po ocu letili iz stana i otac i baka i djed,dok bi stan preotela majka s djetetom.



Ako se ovaj zakon usvoji mnoge žene će se udat za tipa koji ima stan,pa makar i ima mizernu plaču,pa će se za 6 mjeseci rastat uzet stan,muža izbacit na ulicu.Stan prodat i uselit se kod nove žrtve i tako će žene doći do stanova a pod navodnom tezom zaštite djeteta
morski vuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 16:34   #4
Muškarac koji se u ovakvim vremenima odluči ženit je retard žešći.
Kad bi muškarci samo prije prošnje uzeli malo obiteljski zakon u ruke i informirali se kakva prava imaju,kakve obveze i ko sve odlučuje u njihovo ime,bez da oni imaju pravo glaso vjerujem da bi broj prošnji i vjenčanja opao za barem 80%.
Samo jako! 1994 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 16:41   #5
Quote:
Samo jako! 1994 kaže: Pogledaj post
Muškarac koji se u ovakvim vremenima odluči ženit je retard žešći.
Kad bi muškarci samo prije prošnje uzeli malo obiteljski zakon u ruke i informirali se kakva prava imaju,kakve obveze i ko sve odlučuje u njihovo ime,bez da oni imaju pravo glaso vjerujem da bi broj prošnji i vjenčanja opao za barem 80%.


Ne postoji pravi razlog zbog kojeg bi muškarac ulazio u brak u ovom sustavu, slažem se. Stan po ovom zakonu ostaje ženi sve dok dijete ne navrši 18. godinu, nakon čega bi se mogao prodati. Muškarac više u njemu ne smije živjeti, ali pretpostavljam da kredit mora i dalje otplaćivati.
Kanzas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 17:23   #6
Po mojemu misljenju ovakve su zaknskr odredbe neustavne jer derogiraju ustavnu kategoriju privatnog vlasnistva kojega je raspolaganje imovinom jedna od cetiri sastavnice, a nekako mi se cini da je i posjedovanje ugrozeno, sto sve ovaj zakonski prijedlog zapravo "odgadja". Jasno pritom se rukovodeci "visim interesima". Cuvajte se onih koji se pokrivaju gazenje necijih prava upiranjem na neciju, bilo ciju, dobrobit, ovdje navodno djecju, zbiljski zeninu. Jer sto ne bi sud ostavio u stanu - muza, s djetetom, razumljivo.
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 17:24   #7
Quote:
Ostoja Grubica kaže: Pogledaj post
Vrijedi se osvrnuti.
Imam tehnički prigovor.
Jedan dokument je DOC, a drugi DOCX.
Ovakvi dokumenti bi se trebali staviti na raspolaganje u nekom otvorenom formatu.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 17:57   #8
Zaboravih reci da zapravo treba cestitati autorima zakonskog prijddloga: naime, pisuci nesto sto se zove "Obiteljski zakon" uspjelo im je napisati zakon koji zapravo odvdaca muskarce od stupanja u brak, napisali su anti-Obiteljski zakon, sto predstavlju vjestinu dostojnu divljenja, pak ce time jos dodatni i smanjiti broj djece cijim da su se intresima primarno rukovodili. Cestitam!
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 18:06   #9
Vjerojatno se računa da su Hrvati katolici kojima je brak svetinja i da zakon neće biti demotivirajuć za muškarce, ali danas je individualizam naglašen jače nego ikad prije, a ljudi nisu naivni i jako paze na svaku lipu tako da me nebi iznenadilo da ovaj zakon ima negativan učinak na broj brakova, ali i na broj novorođene djece. Oni koji ne vole ovu vladu bi mogli reći da ovo namjerno rade kako bi bilo još manje Hrvata
__________________
Perfectionism leads to procrastination leads to paralysis. Take one small step toward that thing you're not doing today.
ixajot is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 18:19   #10
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
Po mojemu misljenju ovakve su zaknskr odredbe neustavne jer derogiraju ustavnu kategoriju privatnog vlasnistva kojega je raspolaganje imovinom jedna od cetiri sastavnice, a nekako mi se cini da je i posjedovanje ugrozeno, sto sve ovaj zakonski prijedlog zapravo "odgadja". Jasno pritom se rukovodeci "visim interesima". Cuvajte se onih koji se pokrivaju gazenje necijih prava upiranjem na neciju, bilo ciju, dobrobit, ovdje navodno djecju, zbiljski zeninu. Jer sto ne bi sud ostavio u stanu - muza, s djetetom, razumljivo.


Uz ovakav zakon postaje narazumno kupiti stan u braku. Najam je jedina racionalna opcija. Riskirati razvod i gubitak stana, uz obvezu da i dalje otplaćuješ kredit, je zaista prevelik rizik za većinu ljudi.
Kanzas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 18:21   #11
Što ako je to njegov stan koji je naslijedio ili kupio za keš prije nego je upoznao ženu?
KatarinaRi is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 18:22   #12
Ovo je retardirano ako je tako
__________________
Ne davaju perme vise. I'm out :W
Capt Midnight is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 18:50   #13
Quote:
KatarinaRi kaže: Pogledaj post
Što ako je to njegov stan koji je naslijedio ili kupio za keš prije nego je upoznao ženu?
Da, to i mene zanima.
U svakom slučaju, ako to prođe, čeka nas opak pad nataliteta.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 18:58   #14
Quote:
KatarinaRi kaže: Pogledaj post
Što ako je to njegov stan koji je naslijedio ili kupio za keš prije nego je upoznao ženu?
žena i djeca ostaju unutra do 18. rođendana, poslije se dijeli, vraća vlasniku ili nešto drugo.....
uglavnom,glupost
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 19:10   #15
Quote:
Samo jako! 1994 kaže: Pogledaj post
Muškarac koji se u ovakvim vremenima odluči ženit je retard žešći.
...
bome, čisti rizik. i zajednički život (3 godine?) ti je jednakovrijedan kao brak pred sudom, tako da, eto, jebiga, ne znam. opasno. upropasti te doživotno, samo jedan hir je potreban i zdravo kume, postao si teška sirotinja.
mudozvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 19:12   #16
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
žena i djeca ostaju unutra do 18. rođendana, poslije se dijeli, vraća vlasniku ili nešto drugo.....
uglavnom,glupost
Provjerio sam prijedlog zakona, radi se samo o nekretninama koje su bračna stečevina ili zajednički unajmljeni:
Quote:
Potrebno je uvesti novo obiteljsko pravo na stanovanje u nekretnini koja predstavlja bračnu stečevinu te je stoga u suvlasništvu bračnih drugova, kao i u stanu koji se koristi temeljem ugovora o najmu prema Zakonu o najmu stana
Ipak je prijedlog prilično apsurdan jer znači da jedan od partnera gubi pravo na raspolaganjem nekretnine na vrlo dugo vrijeme, a potencijalno mora i otplačivati kredit na nju.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 19:26   #17
Quote:
mudozvon kaže: Pogledaj post
bome, čisti rizik. i zajednički život (3 godine?) ti je jednakovrijedan kao brak pred sudom, tako da, eto, jebiga, ne znam. opasno. upropasti te doživotno, samo jedan hir je potreban i zdravo kume, postao si teška sirotinja.
Nda, čim su se muški počeli odbijati ženiti, išlo se na promjenu zakona tako da i neoženjeni imaju istu obavezu.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 19:27   #18
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Provjerio sam prijedlog zakona, radi se samo o nekretninama koje su bračna stečevina ili zajednički unajmljeni:


Ipak je prijedlog prilično apsurdan jer znači da jedan od partnera gubi pravo na raspolaganjem nekretnine na vrlo dugo vrijeme, a potencijalno mora i otplačivati kredit na nju.
pa valjda se i kredit i ostala dugovanja raspodjeljuju napola? i oni su bračna stečevina
__________________
posljednje tri Vlade RH (uključujući ovu):"We came here to wreck everything and ruin your life. YOU sent us."

svakog "domoljuba" koji ne poznaje pravopis hrvatskoga jezika odbijam shvatiti zaozbiljno.
nepostojeći is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 19:28   #19
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Nda, čim su se muški počeli odbijati ženiti, išlo se na promjenu zakona tako da i neoženjeni imaju istu obavezu.
pre-prenuptial agreement?
__________________
posljednje tri Vlade RH (uključujući ovu):"We came here to wreck everything and ruin your life. YOU sent us."

svakog "domoljuba" koji ne poznaje pravopis hrvatskoga jezika odbijam shvatiti zaozbiljno.
nepostojeći is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 19:35   #20
Quote:
nepostojeći kaže: Pogledaj post
pre-prenuptial agreement?
Kod nas je to još priličan SF...a gledao sam fore kod Amera...moraju i ona i on imati svog odvjetnika, koji zajedno sastave dokument, da bi bio prihvaćen.

A i tad sudac počesto odbaci.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:33.