Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2017., 15:43   #2601
Quote:
koal@ kaže: Pogledaj post
da li za pohadanje zarucnickog tecaja par mora imati vec tocno "bookiran" datum vjencanja? i da li treba pripremiti nesto ili se samo pojaviti na tecaju
Ne morate imati bukiran datum svadbe, a zaručnički tečaj vrijedi dok god si sa istim zaručnikom/zaručnicom, tako nam je rekao župnik u sv. Blažu nedavno.
Ne treba imati ništa pripremljeno, samo dođeš tamo.

Mi smo išli u Blaž dvije nedjelje po 3.5h (uključujući misu), župnik je stvarno jako drag i simpatičan, psiholog i bračni par su isto bili vrlo normalni i dragi. Doktorica mi se nikako nije svidjela, jednim dijelom zato što je vrlo rigidna u svojim razmišljanjima, no još više od toga me zasmetalo što je iznijela neke znanstveno netočne činjenice. Ali sve u svemu je bilo ok.
bejo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 23:45   #2602
Ljudi ja imam curu ali njoj se neda. A frend koji je već oženjen mi je stvarno preporučio. Mene zanima je li moguće ići sam/solo na zaručnički tečaj, ili eventualno s frendom/ frendicom suprotnog spola a da niste zaručeni?
fra5n is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 09:44   #2603
mislim da ti sam naziv tečaja odgovara na pitanje. U svakom sučaju ako samo želiš slušati isl možeš se otići raspitati tamo gdje pripadaš, ako nema gužve možda predavači nemaju ništa protiv. A možda i postoji u župi/biskupiji neka vrsta vjeronauka, druženja... kao što radi Hrvatsko nadzemlje, Stojić isl. za mlade, to bi bila neka alternativa ako te zanima ta tematika...
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 09:07   #2604
Question Smisao zaručničkog tečaja

mene je uvijek zanimalo koja je svrha zaručničkog tečaja? naime, prvi put sam čula za to prije mjesec dana. prvo sam mislila da je neka ozbiljna šala, ali očigledno nije. moji roditelji su se vjenačali u crkvi dok sam ja još išla u školu i nije bilo riječi o ikakvom tečaju (moj ćale ne bi ni htio čuti za takvo što ). mislila sam da je samo procedura donijet papire i dogovoriti se sa svećenikom....
Nedavno sam se zaručila pa sam se opet sjetila ovoga, jer bih htjela jednog dana se možda i u crkvi udati za dečka (on je kršteni ateist, a ja ipak sam malo veći vjernik). no, muka me muči oko tog tečaja ako će nas tjerati da na to idemo. meni je to osobno besmisleno i uopće nije garancija za dobar brak. koliko ja znam za dobar brak treba obostrano razumijevanje, razgovor, činove nježnosti itd. to je kao da uvedete tečaj roditeljstva, tečaj kako biti dobra i poslušna kći ili tečaj kako postati vjernik u mjesec dana ili savršeni ateista.

što ima jedan svećenik soliti pamet o tome što je brak, kakav seks da imam sa svojim dečkom? usto, nitko ne može spriječiti kako će se netko ponašati (pod time i aludiram na one tete koje besramno dođu na tečaj sa ogromnim trbuhom, a inače je po svećeničkoj filozofiji seks prije braka fuj fuj). jel postoji u ovoj državi da se netko najnormalnije vjenčao bez ikakvog tečaja ili je to krajnje nemoguće? Unaprijed hvala na odgovoru
goddesoflove is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 09:19   #2605
Quote:
goddesoflove kaže: Pogledaj post
mene je uvijek zanimalo koja je svrha zaručničkog tečaja? naime, prvi put sam čula za to prije mjesec dana. prvo sam mislila da je neka ozbiljna šala, ali očigledno nije. moji roditelji su se vjenačali u crkvi dok sam ja još išla u školu i nije bilo riječi o ikakvom tečaju (moj ćale ne bi ni htio čuti za takvo što ). mislila sam da je samo procedura donijet papire i dogovoriti se sa svećenikom....
Nedavno sam se zaručila pa sam se opet sjetila ovoga, jer bih htjela jednog dana se možda i u crkvi udati za dečka (on je kršteni ateist, a ja ipak sam malo veći vjernik). no, muka me muči oko tog tečaja ako će nas tjerati da na to idemo. meni je to osobno besmisleno i uopće nije garancija za dobar brak. koliko ja znam za dobar brak treba obostrano razumijevanje, razgovor, činove nježnosti itd. to je kao da uvedete tečaj roditeljstva, tečaj kako biti dobra i poslušna kći ili tečaj kako postati vjernik u mjesec dana ili savršeni ateista.

što ima jedan svećenik soliti pamet o tome što je brak, kakav seks da imam sa svojim dečkom? usto, nitko ne može spriječiti kako će se netko ponašati (pod time i aludiram na one tete koje besramno dođu na tečaj sa ogromnim trbuhom, a inače je po svećeničkoj filozofiji seks prije braka fuj fuj). jel postoji u ovoj državi da se netko najnormalnije vjenčao bez ikakvog tečaja ili je to krajnje nemoguće? Unaprijed hvala na odgovoru
Možeš - odeš matičaru i to je to

Kao što ideš na satove vjeronauka prije pričesti i krizme tako ideš i na zaručnički tečaj prije vjenčanja (ako se ne varam traje samo tjedan dana). Crkva ima svoje uslove, pojedini svećenici neke još dodatne. Ali ako ti ideš njima trebaš se prilagoditi njihovim pravilima koliko god možda ta pravila bila besmislena. Npr. neki ne daju da netko bude kum ako živi u vanbračnoj zajednici ali s druge strane vjenčavaju normalno trudnicu s trbuhom do zuba. To je jednostavno tako. Ako se slažeš s pravilima vjenčaš se u Crkvi, a ako ne onda kod matičara.
ribic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 09:19   #2606
Odes kod maticara i ne trebas na tecaj.
Hoces vjencanje u crkvi, istrpis taj tjedan. Simple as that.

Poslano sa mog SM-G955F koristeći Tapatalk
assi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 12:31   #2607
Nemoj donosit predrasude bez da si se raspitala malo ili pričala s nekim tko je prošao Ne znam je li tako svuda, pretpostavljam da je koncepcija ista.
Nije istina da nije bilo zaručničkog tečaja, i moji su ga prošli prije 30 godina, samo što se tada nije išlo organizirano, nego si išao kod župnika i on je pričao s vama.
U Splitu je koncept sada 7 dana po 45 minuta, do prije par godina je bilo 3-4 dana, ali 2 predavanja dnevno. Samo prvu večer svećenik priča malo o samom sakramentu, važnosti, o tome da onaj tko to radi samo zbog cirkusa i predstave, radije neka odradi samo civilnu ceremoniju isl. Ništa napadno, samo jasno i otvoreno. Ostale večeri predavanja drži doktorica s Firula, o bolestima, trudnoći... jednu večer psihologica iz savjetovališta za brak o važnosti podržavanja, priča iskustva koja sluša od ljudi koji joj dolaze, o svom vlastitom jer je i ona ako se sjećam dvoznamenkasti broj godina u braku, jednu večer svećenik koji radi na sudu za razrješavanje vjerskog braka govori o razlozima i mogućnostima i procesu crkvenog poništenja, jednu večer civil, jedan radijski voditelj i novinar govori o svojoj životnoj priči, borbi s rakom, poslom, 30 godina braka s istom ženom itd... Ja bi to potpuno odvojila od crkve i stavila kao uvjet i za civilne brakove, jer te baš natjera da se malo zastaneš, postaviš sebi neka pitanja... Možeš ga proć bilo kada, ne moraš ni bit zaručen još, i traje potvrda sve dok si s istom osobom.
U sali vas je hrpa, nitko te ništa ne pita, ni jesi došla trudna, ni živite li skupa, ni jeste li vveć u civilnombraku, ne priča se puno ni o predbračnim odnosima, mislim da se jedva spomenulo, o trudnoći da i to pod pretpostavkom da već ima trudnica u publici. Nekog možda može štrecnut pro life i trudnička atmosfera, jer možda ne želi djecu, ali to je samo njegov problem. Neće ti nitko pitat momka ide li u crkvu niti je li ateist. Prvi dan se dobije papir na koji se napiše imena i datum rođenja, drugi dan ga vratiš i plati se 100kn za par, dobiješ knjigu o braku i zadnji dan nakon predavanja dobiješ potvrdu da si bio. Nitko ni ne proziva niti posebno prati, tako da ako netko ne može/ne želi vjerojato se može provuć da dođe samo na početna predavanja i kraj, ili da dolazi samo jedan partner. Meni je to osobno bezveze, jer ako želiš uć u brak do kraja života, a ne možeš žrtvovat po 45 minuta u tjedan dana i uložiti ih u vezu, poslušati s partnerom nešto korisno, čemu onda uopće se vezati.

Uglavnom, ne paničari, nije ništa zadrto u pitanju niti će se paliti nedjevice na lomači. korisna su i dobra predavanja u pitanju i za vjernike i za nevjernike.
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 21:10   #2608
Quote:
tiluriumm kaže: Pogledaj post
Nemoj donosit predrasude bez da si se raspitala malo ili pričala s nekim tko je prošao Ne znam je li tako svuda, pretpostavljam da je koncepcija ista.
Nije istina da nije bilo zaručničkog tečaja, i moji su ga prošli prije 30 godina, samo što se tada nije išlo organizirano, nego si išao kod župnika i on je pričao s vama.
U Splitu je koncept sada 7 dana po 45 minuta, do prije par godina je bilo 3-4 dana, ali 2 predavanja dnevno. Samo prvu večer svećenik priča malo o samom sakramentu, važnosti, o tome da onaj tko to radi samo zbog cirkusa i predstave, radije neka odradi samo civilnu ceremoniju isl. Ništa napadno, samo jasno i otvoreno. Ostale večeri predavanja drži doktorica s Firula, o bolestima, trudnoći... jednu večer psihologica iz savjetovališta za brak o važnosti podržavanja, priča iskustva koja sluša od ljudi koji joj dolaze, o svom vlastitom jer je i ona ako se sjećam dvoznamenkasti broj godina u braku, jednu večer svećenik koji radi na sudu za razrješavanje vjerskog braka govori o razlozima i mogućnostima i procesu crkvenog poništenja, jednu večer civil, jedan radijski voditelj i novinar govori o svojoj životnoj priči, borbi s rakom, poslom, 30 godina braka s istom ženom itd... Ja bi to potpuno odvojila od crkve i stavila kao uvjet i za civilne brakove, jer te baš natjera da se malo zastaneš, postaviš sebi neka pitanja... Možeš ga proć bilo kada, ne moraš ni bit zaručen još, i traje potvrda sve dok si s istom osobom.
U sali vas je hrpa, nitko te ništa ne pita, ni jesi došla trudna, ni živite li skupa, ni jeste li vveć u civilnombraku, ne priča se puno ni o predbračnim odnosima, mislim da se jedva spomenulo, o trudnoći da i to pod pretpostavkom da već ima trudnica u publici. Nekog možda može štrecnut pro life i trudnička atmosfera, jer možda ne želi djecu, ali to je samo njegov problem. Neće ti nitko pitat momka ide li u crkvu niti je li ateist. Prvi dan se dobije papir na koji se napiše imena i datum rođenja, drugi dan ga vratiš i plati se 100kn za par, dobiješ knjigu o braku i zadnji dan nakon predavanja dobiješ potvrdu da si bio. Nitko ni ne proziva niti posebno prati, tako da ako netko ne može/ne želi vjerojato se može provuć da dođe samo na početna predavanja i kraj, ili da dolazi samo jedan partner. Meni je to osobno bezveze, jer ako želiš uć u brak do kraja života, a ne možeš žrtvovat po 45 minuta u tjedan dana i uložiti ih u vezu, poslušati s partnerom nešto korisno, čemu onda uopće se vezati.

Uglavnom, ne paničari, nije ništa zadrto u pitanju niti će se paliti nedjevice na lomači. korisna su i dobra predavanja u pitanju i za vjernike i za nevjernike.
ja sam napisla da su moji roditelji (cca. 2004.) išli se u crkvi vjenčati. civilno su već bili dugo. nisu nikakav tečaj pohađali i oženili su se u Sigetu. meni je osobno bezveze uopće organizirat tečaj za takvu svrhu kao što je brak! garancija za brak nije nikakav tečaj, svećenik, tvoji roditelji itd. nego ti i tvoj partner. to sam mislila. htjela sam se u crkvi vjenčat, ali čim sam za to čula (tečaj), odmah me je odbilo. još da plaćam za takvu glupost.. ok, ako je besplatno. svaka čast i treba da bude, jer Isus koliko ja znam je mrzio te koji su prodavali vjeru.
to je isto kao da organiziraš tečaj kako voljeti nekoga. ljubav dolazi s prelijepim momentima, ali i ostavlja opekotine. nikakav svećenik, ginekolog (???) i psiholog mi neće pomoći da ja i dragi vodimo sretan život, ali hvala na opširnom odgovoru.
goddesoflove is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 21:12   #2609
Quote:
ribic kaže: Pogledaj post
Možeš - odeš matičaru i to je to

Kao što ideš na satove vjeronauka prije pričesti i krizme tako ideš i na zaručnički tečaj prije vjenčanja (ako se ne varam traje samo tjedan dana). Crkva ima svoje uslove, pojedini svećenici neke još dodatne. Ali ako ti ideš njima trebaš se prilagoditi njihovim pravilima koliko god možda ta pravila bila besmislena. Npr. neki ne daju da netko bude kum ako živi u vanbračnoj zajednici ali s druge strane vjenčavaju normalno trudnicu s trbuhom do zuba. To je jednostavno tako. Ako se slažeš s pravilima vjenčaš se u Crkvi, a ako ne onda kod matičara.
ok. sve to stoji i zvuči plauzibilno. no, nitko mi nije objasnio smisao toga. isto većinom crkva brani krštenje djetetu koje nije rođeno u crkveno vjenčanoj obitelji pa je jedan svećenik isti tren me prihvatio
goddesoflove is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 23:25   #2610
Quote:
goddesoflove kaže: Pogledaj post
ok. sve to stoji i zvuči plauzibilno. no, nitko mi nije objasnio smisao toga. isto većinom crkva brani krštenje djetetu koje nije rođeno u crkveno vjenčanoj obitelji pa je jedan svećenik isti tren me prihvatio
Nitko ti niti ne može ponuditi objašnjenje koje bi tebi bilo zadovoljavajuće jer si toliko kategorički protiv tog tečaja - da nema objašnjenja koje bi te moglo (raz)uvjeriti
bejo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2018., 00:44   #2611
Quote:
goddesoflove kaže: Pogledaj post
ok. sve to stoji i zvuči plauzibilno. no, nitko mi nije objasnio smisao toga. isto većinom crkva brani krštenje djetetu koje nije rođeno u crkveno vjenčanoj obitelji pa je jedan svećenik isti tren me prihvatio
Nije bas istina za krstenje. Ja sam dijete civilno rodenih u braku i normalno sam se krstila kada sam to odlucila (s 9 godina). Nitko nije osobno kriv sto roditelji nisu vjencani i ne znaci da ne moze postati dijete Bozje. Pricam o ljudima koji nisu male bebe nego sami donose odluke. Ne ispastas ti za tude odluke i zato ti to normalno dopuste.

Kada odredeni ne zele u takvom slucaju krstiti malu djecu to razumijem. Ako nisi htio vjerski brak, zasto sad zelis vjersko krstenje. Da se razumijemo, nisam neka koja ljubi oltar, idem jednom godisnje u Crkvu ali vjerujem u Boga. Ali isto tako Crkva je institucija sa svojim pravilima. I nema tebi zasto netko objasnjavati njihove zahtjeve. Ili ih hoces ili ih neces prihvatiti. Na tebi je odluka, a ne da trazis rupe u "pravilima".
ribic is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2018., 20:53   #2612
Quote:
goddesoflove kaže: Pogledaj post
mene je uvijek zanimalo koja je svrha zaručničkog tečaja?
Svrha je da ljudi koji se ne bi trebali vjenčat u crkvi odustanu na vrijeme

Quote:
goddesoflove kaže: Pogledaj post
Nedavno sam se zaručila pa sam se opet sjetila ovoga, jer bih htjela jednog dana se možda i u crkvi udati za dečka (on je kršteni ateist, a ja ipak sam malo veći vjernik).:
Jel malo veći vjernik dovoljno veliki vjernik da se želi iz pravog razloga udat u crkvi? Kako mjerimo vjernike?

Quote:
goddesoflove kaže: Pogledaj post
Placebo: no, muka me muči oko tog tečaja ako će nas tjerati da na to idemo. meni je to osobno besmisleno i uopće nije garancija za dobar brak. koliko ja znam za dobar brak treba obostrano razumijevanje, razgovor, činove nježnosti itd. to je kao da uvedete tečaj roditeljstva, tečaj kako biti dobra i poslušna kći ili tečaj kako postati vjernik u mjesec dana ili savršeni ateista.
Isto kao što nakon satova vožnje nitko ne garantira da nećeš prvi dan s vozačkom u rukama napravit prometnu, isto kao što pripreme za faks ne znače da ćeš na faks upast ili ga završit, isto kao što tečaj šivanja ne znači da ćemo te gledat u cosmopolitanu idući mjesec kao novu dizajnericu. Ako ćemo tom logikom ne treba nam nikakva poduka niti tečaj niti škola za išta jer je lako moguće da nećeš tamo ništa naučit.
A možda dođeš i sjedneš tamo i shvatiš da (crkveni) brak (ni)je tvoj poziv.

Quote:
goddesoflove kaže: Pogledaj post
što ima jedan svećenik soliti pamet o tome što je brak, kakav seks da imam sa svojim dečkom? usto, nitko ne može spriječiti kako će se netko ponašati (pod time i aludiram na one tete koje besramno dođu na tečaj sa ogromnim trbuhom, a inače je po svećeničkoj filozofiji seks prije braka fuj fuj).
Svećenik ne soli pamet o tome što je brak, svećenik ti govori koja je ljepota poziva za koji se odlučuješ. A tvoj i njegov poziv su jednaki pred oltarom. Ljubit do kraja i davat se do kraja, po uzrou na Onoga ispred koga stojiš.
Na tebi nije da gledaš koliki tko trbuh ima (po načinu na koji pišeš bezobrazno ću zaključiti da je jedina razlika u tome što se njima dogodila trudnoća, a vama ne), već da u tih nekoliko sati nađeš nešto što će ti koristit kao alat u zajednici na koju se odlučuješ. Ako ne nađeš ništa, možda ne gledaš dobro. Ili možda crkveni brak nije za tebe. A možda zaista već vladaš svime time pa ćeš si to i potvrdit. Bogu hvala na svim opcijama - zato i postoji zaručnički tečaj.

Ne postoji svećenička filozofija o predbračnim odnosima, već nauk crkve. Predbračni odnosi su jednako zabranjeni za sve - i one koje su ostale trudne, i one koje nisu. Samo što ove druge nemaju vidljive dokaze
Jednako tako zabranjeno je i laganje, varanje, tračanje... Ali s tim nije teško sjest u klupu pred svećenika jer ti ne može pročitat s trbuha što si radila jučer.


Quote:
goddesoflove kaže: Pogledaj post
garancija za brak nije nikakav tečaj, svećenik, tvoji roditelji itd. nego ti i tvoj partner. to sam mislila.
Garancija za brak ne postoji. Niti ti to na tečaju itko može reć, niti ti je itko ovdje to rekao, niti je to igdje navedeno kao tema tečaja.


Quote:
goddesoflove kaže: Pogledaj post
htjela sam se u crkvi vjenčat, ali čim sam za to čula (tečaj), odmah me je odbilo. još da plaćam za takvu glupost.. ok, ako je besplatno. svaka čast i treba da bude, jer Isus koliko ja znam je mrzio te koji su prodavali vjeru.
A želiš se vjenčat u crkvi jer?

Quote:
goddesoflove kaže: Pogledaj post
to je isto kao da organiziraš tečaj kako voljeti nekoga. ljubav dolazi s prelijepim momentima, ali i ostavlja opekotine. nikakav svećenik, ginekolog (???) i psiholog mi neće pomoći da ja i dragi vodimo sretan život, ali hvala na opširnom odgovoru.
Ljubav nije emocija, ljubav je odluka. I ti moraš s tom odlukom živjet svaki dan do kraja života. Nitko ti neće govorit kako biti sretan i kako se seksat. Pokušat će ti pokazat alat za situacije kad je teško, kome se okrenut kad ne vidiš izlaz, kad ti je sve besmisleno, kad te partner naljuti, kad dođu problemi s djecom, poslom, novcem...

Quote:
goddesoflove kaže: Pogledaj post
ok. sve to stoji i zvuči plauzibilno. no, nitko mi nije objasnio smisao toga. isto većinom crkva brani krštenje djetetu koje nije rođeno u crkveno vjenčanoj obitelji pa je jedan svećenik isti tren me prihvatio
Vidiš, vjera je prelijepa stvar zato što nije racionalna i nije logična i nije nešto što ti netko može objasnit, pogotovo kad dođeš s ovako negativnim stavom i ne očekuješ da će ga netko dobrom pričom promijenit, nego očekuješ potvrdu vlastitog mišljenja i vlastite komocije.
Vjera je stvar povjerenja - u Crkvu, u nauk, u biskupe koji su odredili zaručnički tečaj kao uvjet za brak. Ako nemaš povjerenja u instituciju koja ti postavlja uvjet za pristup ovako velikom sakramentu, zašto od nje taj sakrament želiš?

BILO koje dijete, neovisno o tome tko su mu otac i majka, ima pravo biti kršteno. Ukoliko svećenik to odbija, slobodno ga prijavi. Milost sakramenta krštenja ne ovisi o tome jesu li ti roditelji podobni ili ne. Ali pazi! Roditelj mora pri krštenju obećati da će dijete odgajati u duhu Crkve i vjere u koju ga krsti (što je logično, jer traže od nje sakrament, ne?), pa tako i svećenik koji procijeni da se sakrament traži iz nekog drugog razloga taj sakrament može i odbiti.
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2018., 18:38   #2613
@HepiHipo super napisano, iako vjerojatno u prazno...

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2018., 19:34   #2614
Zarucnicki tecaj ima veze s mozgom i zivotom otprilike kao i svaka religija sa svojim pravilima.
Ako vjerujes i pritom imas namjeru slijedit pravila, odradi tecaj, procesuiraj sve sto cujes, pljesci i odsetaj do oltara sa svime time u glavi bez razmisljanja o garancijama.
Ako ti je udaja u crkvi samo dio price koju si ufilmala iz holivudskih sranja, onda stvarno ne znam koji ti je problem odsjedit i par sati na tecaju i pritom proucavat na mobitelu ponude za geliranje noktiju.
harpy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2018., 12:31   #2615
Quote:
HepiHipo kaže: Pogledaj post
Svrha je da ljudi koji se ne bi trebali vjenčat u crkvi odustanu na vrijeme



Jel malo veći vjernik dovoljno veliki vjernik da se želi iz pravog razloga udat u crkvi? Kako mjerimo vjernike?



Isto kao što nakon satova vožnje nitko ne garantira da nećeš prvi dan s vozačkom u rukama napravit prometnu, isto kao što pripreme za faks ne znače da ćeš na faks upast ili ga završit, isto kao što tečaj šivanja ne znači da ćemo te gledat u cosmopolitanu idući mjesec kao novu dizajnericu. Ako ćemo tom logikom ne treba nam nikakva poduka niti tečaj niti škola za išta jer je lako moguće da nećeš tamo ništa naučit.
A možda dođeš i sjedneš tamo i shvatiš da (crkveni) brak (ni)je tvoj poziv.



Svećenik ne soli pamet o tome što je brak, svećenik ti govori koja je ljepota poziva za koji se odlučuješ. A tvoj i njegov poziv su jednaki pred oltarom. Ljubit do kraja i davat se do kraja, po uzrou na Onoga ispred koga stojiš.
Na tebi nije da gledaš koliki tko trbuh ima (po načinu na koji pišeš bezobrazno ću zaključiti da je jedina razlika u tome što se njima dogodila trudnoća, a vama ne), već da u tih nekoliko sati nađeš nešto što će ti koristit kao alat u zajednici na koju se odlučuješ. Ako ne nađeš ništa, možda ne gledaš dobro. Ili možda crkveni brak nije za tebe. A možda zaista već vladaš svime time pa ćeš si to i potvrdit. Bogu hvala na svim opcijama - zato i postoji zaručnički tečaj.

Ne postoji svećenička filozofija o predbračnim odnosima, već nauk crkve. Predbračni odnosi su jednako zabranjeni za sve - i one koje su ostale trudne, i one koje nisu. Samo što ove druge nemaju vidljive dokaze
Jednako tako zabranjeno je i laganje, varanje, tračanje... Ali s tim nije teško sjest u klupu pred svećenika jer ti ne može pročitat s trbuha što si radila jučer.




Garancija za brak ne postoji. Niti ti to na tečaju itko može reć, niti ti je itko ovdje to rekao, niti je to igdje navedeno kao tema tečaja.




A želiš se vjenčat u crkvi jer?



Ljubav nije emocija, ljubav je odluka. I ti moraš s tom odlukom živjet svaki dan do kraja života. Nitko ti neće govorit kako biti sretan i kako se seksat. Pokušat će ti pokazat alat za situacije kad je teško, kome se okrenut kad ne vidiš izlaz, kad ti je sve besmisleno, kad te partner naljuti, kad dođu problemi s djecom, poslom, novcem...



Vidiš, vjera je prelijepa stvar zato što nije racionalna i nije logična i nije nešto što ti netko može objasnit, pogotovo kad dođeš s ovako negativnim stavom i ne očekuješ da će ga netko dobrom pričom promijenit, nego očekuješ potvrdu vlastitog mišljenja i vlastite komocije.
Vjera je stvar povjerenja - u Crkvu, u nauk, u biskupe koji su odredili zaručnički tečaj kao uvjet za brak. Ako nemaš povjerenja u instituciju koja ti postavlja uvjet za pristup ovako velikom sakramentu, zašto od nje taj sakrament želiš?

BILO koje dijete, neovisno o tome tko su mu otac i majka, ima pravo biti kršteno. Ukoliko svećenik to odbija, slobodno ga prijavi. Milost sakramenta krštenja ne ovisi o tome jesu li ti roditelji podobni ili ne. Ali pazi! Roditelj mora pri krštenju obećati da će dijete odgajati u duhu Crkve i vjere u koju ga krsti (što je logično, jer traže od nje sakrament, ne?), pa tako i svećenik koji procijeni da se sakrament traži iz nekog drugog razloga taj sakrament može i odbiti.
Mislila sam odustati od odgovaranja, ali u redu. Zaručnički tečaj i vozački ispit uspoređivati je totalna glupost. Isto kao usporediti pobačaj s uklanjanjem krpelja s kože. ja sam izrazila svoje mišljenje i čisto pitala kakav je smisao. Razmišljala sam se jednog dana udati možda u crkvi, jer sam vjernik (s mozgom) i koji se ne klanja zlatnom teletu. Kad se već ZADIRE u moje razloge.
htjela sam iz neke tradicije i poštovanja prema Bogu ozakoniti potpuno vezu, svojom voljom, a ne zbog nekih holivudskih filmova, obitelji i nametnitih pravila od strane crkve.
"LJubav nije emocija, ljubav je odluka." Nažalost se u tome ne slažem. Naravno da je emocija, zato što nešto osjećamo prema drugoj osobi. Po tvojoj logici se ljudi žene, jer se ostatak svijet mora vezati da ga se ne prezre. Daljne odluke se donose na temelju razvitka tih osjećaja. Što se tiče krštenja, svatko neka odgoji dijete kako želi. Dobro je upoznati ga s vjerom, ali prisiljavati ga na određene stvari je samo krivo. Zašto nam je Bog dao slobodnu volju? Mene je jedan svećenik donekle odbio krstiti, jer mu je smetalo što su moji roditelji bili samo civilno vjenčani. drugi je pak bez previše zapitkivanja rado prihvatio. Danas bi se štošta trebalo prijvaljivati, ali se ili ne radi ili ignorira prijava, a ja sam tad bila beba tako da.....
Neću ići u dubinu što sve mislim, jer se ne namjeravam s ikim posvađati. Hvala na lijepim odgovorima
goddesoflove is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2018., 00:24   #2616
Da čujem iskustva ljudi po mogućnosti iz Osijeka, kako funkcionira taj tečaj? Vidim više datuma navedenih, 6točnije. Pa.me zanima mora li se na svaki doći jer se bojim da nećemo zbog posla moći doći na svaki od tih 6dana jer imam takav posao da se ne mogu mijenjati za smjenu. Na chat temi sam dobila odgovor da se ne mora svaki puta doći ali provjeravam i ovdje ako netko ima informacije baš za Osijek.

Poslano sa mog HUAWEI VNS-L21 koristeći Tapatalk
ana03931 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2018., 13:46   #2617
Ne znam kakvi su svećenici kod vas, inače nisu babe roge i može se s njima dogovorit.

Tečaj je više manje isti u cijeloj RH. Imaš varijacija al o istim temama.
Meni je bilo stvarno zanimljivo, poučno i potakne te da malo razmislim koliko si spreman pružiti partneru.

Ne nije nam nitko govorio da rađamo 10000 djece, nije nam nitko govorio ni da žena treba bit kući.
Priča se o kršćanskom pogledu na brak, proučava se što o tom kaže Biblija, priča se o psihološkom pogledu na brak, prihvaćanju djece i odgoju, priča se o tom kako brak izgleda (ijako svi mislimo da se ništa neće promijeniti), priča se o crkvenom razvodu, nasilju u obitelji i pravnim aspektima braka.

Sad ovisi kako će koji predavač pristupizi temi.



Ana, moj savjet ti je da odeš i kažeš svećeniku da ne možeš iz tog i tog razloga svaki dan, muz može ići i bez tebe.
__________________
"Sve što je javno štampano treba biti i javno kritizirano." M.K.
lee anabell is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2018., 21:00   #2618
Aha. Hvala!
Ma nije meni toliko važno što se tamo priča, znam otprilike samo što je to ljudima mrsko ne znam zašto ali dobro
samo me brinu ti datumi pa da se raspitam kako ide prije nego odem u župni raspitati se.

Poslano sa mog HUAWEI VNS-L21 koristeći Tapatalk
ana03931 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2018., 22:19   #2619
Većini je bauk jer očekuju neko katoličko ispiranje mozga al na kraju (bar u našem slučaju) se normalno i otvoreno govori o normalnim svakodnevnim iskustvima i životnim situacijama. Zašto ljudi dolaze u bračno savjetovalište, zašto je bolje ne vjenčat se zbog trudnoće ako je samo slučajna trudnoća razlog žurbe u brak, planiranje trudnoće, porodi i spolne bolesti, koji su razlozi i mogućnosti za crkveno razvrgnuće bračnog zavjeta, kako i zašto ne sklapat brak sa svekrvama/ima i punicama/cima... Baš široke teme, više se ni ne sjećam svega, al ostalo je dosta toga i sjećam se kako smo komentirali da slobodno mogu uvesti kao obvezu i za građanski brak i nevjernicima i drugim vjerama jer se Biblija i crkva i nisu puno spominjale osim u kontekstu opisa samog obreda i kad je svećenik odgovarao one kojima nije stalo da radije odustanu od crkvenog vjenčanja i naprave lijepi civilni obred
Što se tiče termina možete obaviti bilo kad prije braka i potvrda ti vrijedi sve dok si s istim momkom/zaručnikom
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2018., 11:24   #2620
Odlično. Srećom ima dosta termina do našeg datuma pa ćemo mi to prvom prilikom riješiti. Hvala na informacijama!

Poslano sa mog HUAWEI VNS-L21 koristeći Tapatalk
ana03931 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:41.