Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2017., 16:05   #3081
Pa meni je to djelovalo kao prevara, ali nakon guglanja vidim da to sve zaista postoji. I da, uslikala sam drugu stranu ceste na kojoj je znak na kojem stoji "Mit Parkschein Mo - Fr 8 - 17". Na automatu za karte je isto to pisalo, jedino ako za drugu stranu ceste vrijedi nesto drugo a nema znaka ili ja krivo tumacim taj znak.
Uglavnom, nitko nije u autu imao kartu i nikome nije bila ostavljena kazna na brisacima osim nama (registracija jedne druge pokrajine) i auta s talijanskom registracijom. Nama ja navedeno "Sie parkten unzulässig im einge­schränkten Halte­verbot (Zeichen 286).", a Talijanima "Sie nahmen trotz eines Verkehrs­verbots zur Vermin­derung schädlicher Luftverun­reinigungen (Zeichen 270.1, 270.2) mit einem Kraft­fahrzeug am Verkehr teil." i kemijskom nadopisano +141322 (to je ova nasa). Ovo njihovo je 80 eura kazna. Smijesno.
aree is offline  
Old 03.07.2017., 18:36   #3082
ne mora biti da je na obje strane ceste jednako...nerijetko je slucaj da nije (ako je u pitanju dio grada u kojem se cijelovito ne naplacuje parking...)
barem govorim za to kako je u becu...a ne vjerujem bas da se nesto puno razlikuje od njemacke..
Mortiis is offline  
Old 03.07.2017., 19:33   #3083
Sada sam se sjetila, da 3 dana. Ako možeš čekati i pismo i ostati će ista visina kazne.
To je ono samo "pomognite nam smanjiti birokraciju". Zato i 3 dana, jer će oni nakon 7 dana poslati inače pismo. A treba provjeriti i plaćanja.

Što se tiče kazne talijanu nije imao umweltplaketu koju si ti valjda imao.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 03.07.2017., 22:24   #3084
Jednostavnije ti je platit tih 15€ nego se zajebavat sa birokracijom jer ces potrositi hrpu zivaca a i novaca na pisma.

Drugi put jako dobro pogledaj sta pise na strani ulice gdje parikiras, znak mora bit na toj strani odmah tamo gdje taj dio ulice pocinje.

P.S. Ja sam u slicnoj situaciji platio kaznu da izbjegnem zajebanciju, isto je bilo 15€ u pitanju.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Old 03.07.2017., 22:37   #3085
Ok, hvala ljudi. Vjerojatno smo onda nesto previdjeli. Platit cemo.
aree is offline  
Old 04.07.2017., 08:34   #3086
Ako ćeš se buniti, jedino sa odvjetnikom možeš možda biti uspješan. A to se većinski ne izplati ako nije u pitanju zabrana vožnje koji mjesec.
Ja sam se bunila jer su me slikali kako sam prošla preko crvena, a morala sam ući u semafor jer je iza nas (još jedno auto iza mene) bila prva pomoć. Kada sam dobila kaznu sam dala izjavu i nije ih bila briga 5%. Vidi se auto iza mene ali je registracija zacrnjena. Advokat je zatražio originalnu sliku, kontaktirali smo vozača drugog auta i tako jedno drugom bili svjedoci. Kazna mislim da je trebala biti 120€ 3 boda (stari bodovi) i 1 mjesec zabrana vožnje.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 07.07.2017., 12:11   #3087
Dali netko zna koji je level srednja tehnička škola (4 godine) u njemačkom obrazovnom sustavu ?
__________________
We're just two lost souls swimming in a fish bowl, year after year,
Running over the same old ground.
What have we found? The same old fears...
JEDEM ŠKAMPE is offline  
Old 07.07.2017., 14:16   #3088
Abiturient tehnickog smjera. "Zvanje" ovisno o smjeru.

Losa pozicija posto njihovi maturanti imaju i relevantno prakticko iskustvo.
__________________
Never underestimate the power of human stupidity.
Pile4444 is offline  
Old 07.07.2017., 19:06   #3089
Zna li neko da li je moguce, prilikom kupovine kuhinje u IKEI, da oni iseku rupu na radnoj ploci za sporet u radnji, ili takvu uslugu pruzaju samo na licu mesta kada ugradjuju kuhinju?

IKEA mi je najbolje resenje, jer se na ostale kuhinje u DE ceka i po 9 nedelja...

Hvala.
ikac2000 is offline  
Old 07.07.2017., 21:29   #3090
Zasto ne pitas njih direktno? Oni najbolje znaju.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Old 07.07.2017., 23:23   #3091
Quote:
ikac2000 kaže: Pogledaj post
Zna li neko da li je moguce, prilikom kupovine kuhinje u IKEI, da oni iseku rupu na radnoj ploci za sporet u radnji, ili takvu uslugu pruzaju samo na licu mesta kada ugradjuju kuhinju?

IKEA mi je najbolje resenje, jer se na ostale kuhinje u DE ceka i po 9 nedelja...

Hvala.
Mislim da IKEA nema te strojeve. Ovi drugi kao Bauhaus, Toom ili Hornbach imaju sigurno, ali je moguce da im ti prije toga na radnu plocu moras nacrtati ili obiljeziti gdje da bude otvor.
mio8 is offline  
Old 08.07.2017., 01:51   #3092
Da, u pravu si.

Citam sada upute za kuhinju, i pise da treba napraviti otvor testerom.

Ipak cu da uzmem njihovu montazu za 199 eur.
ikac2000 is offline  
Old 09.07.2017., 13:28   #3093
Kako cu trebati prebaciti mog Forda na DE table, pokusavam izracunati osiguranje za auto online.

Kako je ovde standad imati HSN i TSN broj, ne mogu naci odgovarajucu kombinaciju za moj auto, jer se bas ta varijanta nije proavala ovde.

Kako ide racunanje osiguanja u tom slucaju?

Hvala puno...
ikac2000 is offline  
Old 09.07.2017., 17:26   #3094
Umjesto HSN i TSN moras onda rucno odabrati marku i model vozila, godinu proizvodnje i kw. Ili nazoves osiguravajucu kucu i pitas ih direktno

Poslano sa mog SM-G955F koristeći Tapatalk
mukiklc is offline  
Old 09.07.2017., 18:10   #3095
Može li informacija jedna od naših ljudi, što žive u Njemačkoj.

Mogu li otvoriti tekući račun ili bilo koji bankovni račun u Njemačkoj sa hrvatskom osobnom iskaznicom?

U biti kako ću najlakše pare prenijeti u Njemačku pri preseljenju, a novac imam na računima kod nas u bankama.
__________________
...kraj Neretve samo ti i ja
Zrinjski Mostar, Herceg-Bosna,
moja država, moja država...
lider30 is offline  
Old 09.07.2017., 18:20   #3096
Mozes, ali moras imati prijavljenu adresu

Poslano sa mog SM-G955F koristeći Tapatalk
mukiklc is offline  
Old 09.07.2017., 18:48   #3097
Quote:
lider30 kaže: Pogledaj post
Može li informacija jedna od naših ljudi, što žive u Njemačkoj.

Mogu li otvoriti tekući račun ili bilo koji bankovni račun u Njemačkoj sa hrvatskom osobnom iskaznicom?

U biti kako ću najlakše pare prenijeti u Njemačku pri preseljenju, a novac imam na računima kod nas u bankama.
Za otvaranje racuna u banci potrebna ti je (uz vazece hrvatske dokumente - osobna ili putovnica) potvrda o boravistu.

Potvrdu o boravistu izdaje ti gradska/opcinska uprava (Bürgersbüro) na temelju jednog formulara koji tamo podignes (mozda ima i online, u mojem slucaju ga nisu imali) , a kojeg ti ispunjava najmodavac.

U tom formularu najmodavac potvrdjuje da ti je iznajmio stan i da imas boraviste na toj adresi. Svaki najmodavac ti to odmah ispuni i potpise.

To odneses u Bürgersbüro i tamo ti teta na temelju toga izda ovjerenu potvrdu da imas sluzbeno boraviste u Njemackoj na toj adresi.

Ta potvrda (mislim da se zove Meldebescheinigung) ti je potrebna onda i za prijavu za zdravstveno i mirovinsko, trazit ce ti kopiju u racunovodstvu tvrtke kad ce te prijavljivati.

S time onda odes u banku i dalje ide redovno postupak otvaranja bankovnog racuna.

Napomene:

- Moras se prijaviti u Burgersbüro unutar 14 dana od najma stana, inace si u prekrsaju, tako da si pripazi da ti je najmodavac dostupan (da nije iz Hamburga a stan izdan u Munchenu, odnosno ako jest, zamolis ga da ti posalje formular postom cim prije).

- Ovisno o tome koliko novaca mislis prenositi, vidi da li je isplativo raditi bankovni transfer, jer je provizija skupa, ili ti je bolje podici lovu i prenijeti, mozes po osobi preko granice legalno prenositi 10.000€ u kesu odjednom, ali i vise od toga, no moras prijaviti (mislim, ne moras ali onda si sumnjiv ako te cope).

- Vodi racuna o tome da u Njemackoj banke ne rade subotom (osim Postbanke) i da rade do 18 sati radnim danom, tako da kad odaberes banku, uzmi sat vremena slobodnog ako mozes i idi otvori racun

- Nemoj biti "pametna" budala ko ja i uzimati Visa Prepaid karticu, jer je ne mozes prikopcati na PayPal, a tu ces otkriti svijet online shoppinga i onda ces imati problem. Iskljucivo Visa kartica, otvori njemacki PayPal, povezi ga s Visom i imas uvijek preko PayPala instantno na raspolaganju sav svoj novac na racunu.

Imas li djece? Mogu ti objasniti i postupak za dobivanje Kindergelda (195€/mj. po djetetu).

Kam ides, kakav posao?

Sent from my A0001 using Tapatalk
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."

Zadnje uređivanje Aubrigo : 09.07.2017. at 18:59.
Aubrigo is offline  
Old 09.07.2017., 22:40   #3098
Treba mi strucno misljenje od cijenjenih forumskih starosjedioca - njemackih imigranata

Pitanje je vrlo jednostavno.
Koji su vasi dojmovi, misljenja, iskustva (moze i iz druge ruke) o razlici izmedju sjevera i juga Njemacke? Ponajvise mentaliteta ljudi.
Zivim oko godinu i pol u Hamburgu i nikako da desifriram tu razliku.
Dosta ljudi koji su zivjeli na jugu su rekli da se ne mogu snaci u drustvenom zivotu ovdje u Hamburgu jer su po njima sjevernjaci hladni i zatvoreni. S druge strane sjevernjaci kazu za juznjake da su nepristojni, glasni, povrsni, otresiti, umisljeni i da pricaju seljackim naglaskom. A moj osobni dojam je da ljude sa juga koje sam upoznao, nisu takvi...vec su jednostavniji
Opet me buni sto je dosta juznjaka reklo da je sjever vise "cool" i da se ne bi vracali na jug.

Pitam jer i sam imam problema sa drustvenim zivotom ovdje (dobro, mozda i previse radim) i sugavo vrijeme me pocelo zivcirati , pa mi jug pocinje djelovati nekako zanimljivo...

Buduci da su Nijemci mozda malo nepristrani kod ovakvih rasprava, zanima me sto imati vi za reci o tome?
__________________
It is not fear that grips him, only restlessness. A heightened sense of things.
Supremum is offline  
Old 10.07.2017., 01:08   #3099
Ima vise regija od sjevera i juga.
Pott, Köln, Berlin, Sachsen, saar, itd. Ipak je tu 80 milijuna. Neke ti vise lezu a drugi manje. Imaš malu lijepu našu i isto se dječi na više od 2 regije.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 10.07.2017., 09:10   #3100
Quote:
Supremum kaže: Pogledaj post
A moj osobni dojam je da ljude sa juga koje sam upoznao, nisu takvi...vec su jednostavniji
Opet me buni sto je dosta juznjaka reklo da je sjever vise "cool" i da se ne bi vracali na jug.
Kao netko tko je radio na jugu...nema jednostavnih Nijemaca. Oni uspiju sve nepotrebno iskomplicirati.
Južnjaci su očito religiozniji, pa valjda i nešto konzervativniji.
Donekle loša iskustva imam zapravo s umišljenim Nijemcima iz istočne Njemačke.

Što se tiče druženja, ne ide to brzo ni s "južnjacima", ali ne mogu reći da su posebno nedruželjubivi. Nemaju kulturu odlaska u birc svako malo, ali kad se ide čoporativno, onda je "krš i lom".

No, teško je generalizirati. Naletio sam dolje na totalna smeća od Nijemaca, no i na stvarno prekrasne ljude.
Snack is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:54.