Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2012., 12:01   #141
Evo iz RRIF-a vezano za izradu fin. izv. i PD:

Netočna je konstatacija kako je potrebno za 2011. izraditi financijske izvještaje i predati prijavu poreza na dobit do 29. II. 2012. jer rok za tu predaju je najkasnije do 30. travnja 2012. kada će poduzetnik platiti razlike poreza na dobit po godišnjoj poreznoj prijavi (PD). Drugo je pitanje želi li sve to učiniti još u veljači kako bi u slučaju nižeg poslovnog rezultata i dobitka smanjio predujmove poreza na dobitak



Također, danas sam ih nazvala i potvrdili su to što ima i piše u članku .

Osobno, držati ću se ovoga što kaže RRIF, a ne Altius.
rintintina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 12:15   #142
Hvala, vidjela sam i ja. I to mi je logično.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 15:47   #143
Da li se ovaj porez+prirez odnosi na sve iznose dobiti ili postoji neka granica, npr. za iznose preko 10.000,00 kn ili sl?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 16:30   #144
Obračunavaš i plaćaš akontacije, a kao, ne treba se do 12.000,00. Pa vratiš prijavom poreza na dohodak. Bar koliko sam ja upratila.
Odlično su to smislili
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 08:12   #145
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Obračunavaš i plaćaš akontacije, a kao, ne treba se do 12.000,00. Pa vratiš prijavom poreza na dohodak. Bar koliko sam ja upratila.
Odlično su to smislili
A ako je recimo dobit 50.000,00 kn. Isplatiš 40.000,00 do 01.03., a ostatak od 10.000,00 iza 01.03. kako se to tretira?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 10:10   #146
Quote:
rintintina kaže: Pogledaj post
Evo iz RRIF-a vezano za izradu fin. izv. i PD:
...
http://www.rrif.hr/Asimetricne_infor...75-vijest.html

pise i ovo zanimljivo:

Quote:

Za novi porezni instrument tzv. reinvestiranja, tj. povećanja temeljnog kapitala vezuje se posebna zanimljivost da se poduzetnike tim instrumentom motivira povećanje upisanog kapitala ali ako to poduzetnik provede prijeti mu se nepriznavanjem takve porezne prijave, a vjerojatno i kaznom zbog istoga razloga jer je to učinio s ciljem izbjegavanja plaćanja poreza. Tako je zakonodavac dao mogućnost da se smanji plaćanje poreza (zakonito izbjegava plaćanje poreza) što lijepo zvuči za javnost i potencijalne investitore, ali također ista odredba postaje predmet sankcija ako je poduzetnik takvo smanjenje poreza izveo s ciljem "izbjegavanja plaćanja poreza".
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 10:46   #147
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Da, baš je zanimljivo. Makar, ne znam zašto bih si povećavala temeljni kapital?
Novac koji nemam ću preknjižiti tamo otkud ga više nikad neću moći izvući (hoću, uz proceduru za vola ubit). Uštedila sam 12 % a što sam dobila - valjda lijepu sliku.
rintintina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 16:17   #148
Ja sam shvatio da u tom slučaju ne plaćaš porez na dobit uopće. Dakle uštediš efektivno onih ~31%, bolje reći 20% jer tom stopom bi se oporezovali novci koji ostaju u firmi.

Problem sa ovom uredbom je ideja da ostaje na diskreciji porezne da odredi dali je povećanje kapitala napravljeno u svrhu utaje poreza. Spominjanje utaje poreza u kontekstu povećanja kapitala mi zvuči toliko idiotski da ću radije pričekat da vidim kako će izgledat konačne promjene zakona pa onda dalje komentirat.
rootaccount is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 16:27   #149
Quote:
rootaccount kaže: Pogledaj post
Ja sam shvatio da u tom slučaju ne plaćaš porez na dobit uopće. Dakle uštediš efektivno onih ~31%, bolje reći 20% jer tom stopom bi se oporezovali novci koji ostaju u firmi.
Da, tako sam i ja to shvatio. Dakle u odnosu na zadrzanu dobit usparas 20%, na isplacenu >31%. Vjerujem da ce mnogi iskoristit tu povlasticu ali meni ona ne koristi. Da otvaram tvornicu i zelim dobit iskoristiti kako bih prosirio proizvodnju i kupio strojeve te to unesem u temeljni kapital - ok. Ali ako zelim zaposlit 3 nova djelatnika onda se koliko sam shvatio to uopce ne smatra reinvestiranjem obuhvaceno ovom olaksicom. Bit ce tu jos puno natezanaj ali je vrlo blesavo formulirano.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 16:49   #150
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Ali ako zelim zaposlit 3 nova djelatnika onda se koliko sam shvatio to uopce ne smatra reinvestiranjem obuhvaceno ovom olaksicom.
Vrlo lako moguće da će biti tako. Onda ćemo očito morati podastrijeti i neke druge druge dokumente osim odluke o povećanju kapitala. Smiješno mi je ako će takve odluke biti u ingerenciji nekog ćate iz porezne.
rootaccount is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 22:04   #151
Thumbs up porez

Ispričavam se ako upadam kao "padobranac", nov sam u svemu ovome...

Zar ne bi bilo logično i jednostavnije da se dobit uopće ne oporezuje sve dok se ne isplaćuje... da se automatski smatra reinvestiranjem u poslovanje... a kad se želi isplatiti da se oporezuje s 30 ili 33 ili 35% i amen... i to naravno plati korisnik bilo da je fizička ili pravna osoba.

LP
S.
sina-k is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 08:03   #152
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
A ako je recimo dobit 50.000,00 kn. Isplatiš 40.000,00 do 01.03., a ostatak od 10.000,00 iza 01.03. kako se to tretira?
Zna li netko?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 08:44   #153
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Obračunavaš i plaćaš akontacije, a kao, ne treba se do 12.000,00. Pa vratiš prijavom poreza na dohodak. Bar koliko sam ja upratila.
Odlično su to smislili
Ovako vele na seminaru.. Plaća se porez na sve isplate nakon 01.03.2012. (odnosi se na dobit ostvareno od 2011 pa nadalje) a kroz poreznu prijavu se koristi 12000 kao neoporezivo i onda se vraća uplaćeni porez i prirez.. Dakle, nema isplate dobiti bez plaćanja poreza
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 13:40   #154
Kao padobranac i neznalica pitam - koliki je porez na dividendu bio do 1.3.?
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 14:10   #155
Nije ga bilo.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 14:14   #156
Thx
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 08:47   #157
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Kao padobranac i neznalica pitam - koliki je porez na dividendu bio do 1.3.?
Bio je 12% + prirez na isplatu dobiti iz razdoblja od 2001 do 2004.g., isplate iz kasnijih godina su bile neoporezive
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 11:27   #158
Nije li tad bio 15%?
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 11:52   #159
Je, ali je sad i to po 12%

Vidiš, dobiješ i popust ako čekaš
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 19:13   #160
Pozdrav svima.Molim pomoć oko popunjavanja DU obrazca.Zapela sam kod način isplate i udjela u dobiti.Fizička sam osoba,obveznik poreza na dobit i sama sam sebi s poslovnog računa isplatila cijeli iznos dobiti za 2011.na svoj tekući.Inače mi je rečeno u mojoj PU da sam trebala predati prijavu poreza na dobit do 29.02.pošto sam isplatila dobit.Nisam ali ću je predati početkom idućeg tj.,nadam se bez sankcija.I imam pitanje vezano za operativni lizing.Imam lizing iz prošle godine,plaćam u mjesečnim ratama lizing kući i do sada sam uvijek plaćeni PDV s tog računa koristila kao odbitak u svojoj knjizi URA.Zakon kaže da nema više odbitka pretporeza za osobna vozila pa me zanima da li se to odnosi i na mene pa od 01.03.ne mogu više koristiti pretporez s tih računa ili se to odnosi samo na kupovinu od 01.03.2012.Hvala na pomoći i savjetima
magdalena1967 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:34.