Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2013., 07:18   #501
Quote:
Itto kaže: Pogledaj post
Probaj misliti svemir bez ruba, i tek onda odluči. Probaj to misliti.
Probaj misliti na Zemlju bez ruba i tek onda odluči, svemir nema rub jedino ako je beskrajan, ali ako se širi onda ga definitivno ima.

Quote:
Kako dođeš na ideju da se svemir "širi"?
I: A gdje ja to tvrdim?
Kao što sam rekao to ovisi o tome da le je sam svemir poptuno beskrajan i sve se širi u svemiru ili je konačan i to znači da se širi, a širi se u prostoru. Kao što sam rekao po tvjoj logici čovjek ne bi mogao postojati, jer po tvojoj logici, čovjek može živjeti bez kisika, hrane i vode.

Quote:
Izvoli slobodno tvrditi da foton može razlikovati trenutke. "c", kod c vrijeme ne teče.

To pišem samo jer mi se sviđa broj 500.
Hipoteza val-čestica je samo hipoteza, čitao sam znanstveni rad o mitovima u fizici, i činjenica jest da nitko još nije detektirao česticu kao val.
Hyper-man is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 21:44   #502
Quote:
Itto kaže: Pogledaj post
Ah, vjeruj mi, misliti dublje, točnije, apstraktnije, dalje, to ima veze sa razumom, i pogotovo je *jako zdravo.

A teodor francic se više ne usudi zloupotrebljavati riječ "logika", otkad mu je Data na PZ objasnio šta je to.
Data kao ni ti nemate pojma što je u stvari logika.

Vidi se po upisima tko ima a tko nema logiku.

Ne bi dalje o tome.
teodor francic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 11:03   #503
Quote:
Itto kaže: Pogledaj post
Probaj misliti svemir bez ruba, i tek onda odluči. Probaj to misliti.

Kako dođeš na ideju da se svemir "širi"?
I: A gdje ja to tvrdim?

Izvoli slobodno tvrditi da foton može razlikovati trenutke. "c", kod c vrijeme ne teče.

To pišem samo jer mi se sviđa broj 500.
Tebi (i tvojim pajdašima) fale osnovna znanja iz:

- lingvistike
- filozofije
- logike

pa lupate svašta, što ni pas s maslom ne bi progutao. Idemo redom:

lingvistika:

EKSPANZIJA:

tehn. fiz. uzimanje većeg obujma, veće zapremnine, širenje u prostoru

ŠIRITI:

(što) a. činiti širim, prostranijim, istezati u širinu; raširivati, razvlačiti, rasprostirati b. pren. uvećavati, razvijati (o djelatnosti i sl.)

RASTEGNUTI:

1. (što) a. istezanjem učiniti dužim, zatežući razvući; istanjiti, izdužiti (o stvarima)

2. (se) razvući se, izdužiti se

http://hjp.novi-liber.hr/index.php?show=search

Daklem, dječice - upotrebljavajte pojmove znajući njihovo značenje. Sva tri su u osnovi sinonimi. Jer i za ekspanziju, širenje i rastezanje treba prostor.

filozofija

Ne poznajete osnove materijalističke filozofije, a uslijed vlastitog neznanja smatrate da filozofija ne može dati doprinos fizici. To se najbolje vidjelo na jednoj temi u okviru PF "Prirodne znanosti".

Ništa ne može nastati, sem ako pod nastankom ne definiramo promjenu stanja, oblika ili kvalitete onoga što već postoji. Materija je vječna, a dešavaju se samo njene preobrazbe (sad mi samo nemojte tupiti s energijom i sličnim stvarima koje bi pokazale vaše nerazumijevanje pojma - materija). To bi prvo morali naučiti fizičari koji se nigdje - ama baš nigdje - ne susreću sa nastankom NEČEGA iz NIČEGA, već samo sa preobrazbama materije. Za tako nešto bio bi potreban kreacionizam, a čak ni Bog ne bi uspio stvoriti svijet IZ NIČEGA - bio bi mu potreban materijal za stvaranje.

Svemir i prostor (često se izjednačava jedno s drugim, no postoji suptilna razlika) su beskonačni u svom postojanju - dešavaju se samo njihove promjene, i na lokalnom kao i na globalnom nivou. Što se vremena tiče - tu je pitanje koliko različitih oblika vremena postoji, i jeli ono isto u svim kozmološkim uvjetima.

logika

Svaka druga slika dovodi do nerazrješivih logičkih teškoća.

S obzirom da vam fali toliko "marginalnih" spoznaja, nije čudno da se mnogi od vas ponašaju poput fahidiota, ne videći cjelinu od zaslijeplenosti svojim formulama.

Glede pitanja:

Quote:
Kako dođeš na ideju da se svemir "širi"?
I: A gdje ja to tvrdim?
Odgovor potraži, recimo na

https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...&postcount=485

gdje i direktno upotrebljavaš riječ "širiti":

Quote:
"To znači da nema mjesto koje nije u sredini svemira. Svemir se na svakom mjestu izotropno širi u sve smjerove jednako.
Gdje uvijek sjediš: ili nema uopće ništa, ili točno tamo je BB i širi se izotropno."
Što samo govori da, ili pojma nemaš što lupaš, ili pak o tvom moralu!

Pozdrav, premili moj Itto!

Zadnje uređivanje kozmopolita : 01.04.2013. at 11:10.
kozmopolita is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 15:57   #504
Quote:
Itto kaže: Pogledaj post
Možda je svemir u sebi bezvremenski, razrijeđen u brzini svjetlosti, i tek nešto dodatno - možda masa - nas i naš svijet puste pasti u vrijeme i u prostor.

Mi nemamo pojma o strukturi stvarnosti, i sve što možemo u poštenju je se čuditi sa velikim užitkom.
Pa gle, možda foton iz svoje perspektive uopće ne postoji, odnosno zbog bezvremenosti jednostavno i jest i nije odjednom?

Zanimljivo je razmišljati u tim sferama, ali ne bi se složio da je struktura stvarnosti nespoznatljiva, pošto je naša stvarnost kao kolekcije čestica s masom, ona koja ne ide brzinm svjetlosti i stoga prati određena pravila i poznaje određene pojmove. Iz naše perspektive je nebitno što foton "misli", osim kao način razumijevanja procesa koji nas zanimaju.

Quote:
kozmopolita kaže: Pogledaj post
Tebi (i tvojim pajdašima) fale osnovna znanja iz:

- lingvistike
- filozofije
- logike

pa lupate svašta, što ni pas s maslom ne bi progutao. Idemo redom:

lingvistika:

EKSPANZIJA:

tehn. fiz. uzimanje većeg obujma, veće zapremnine, širenje u prostoru

ŠIRITI:

(što) a. činiti širim, prostranijim, istezati u širinu; raširivati, razvlačiti, rasprostirati b. pren. uvećavati, razvijati (o djelatnosti i sl.)

RASTEGNUTI:

1. (što) a. istezanjem učiniti dužim, zatežući razvući; istanjiti, izdužiti (o stvarima)

2. (se) razvući se, izdužiti se

http://hjp.novi-liber.hr/index.php?show=search

Daklem, dječice - upotrebljavajte pojmove znajući njihovo značenje. Sva tri su u osnovi sinonimi. Jer i za ekspanziju, širenje i rastezanje treba prostor.

filozofija

Ne poznajete osnove materijalističke filozofije, a uslijed vlastitog neznanja smatrate da filozofija ne može dati doprinos fizici. To se najbolje vidjelo na jednoj temi u okviru PF "Prirodne znanosti".

Ništa ne može nastati, sem ako pod nastankom ne definiramo promjenu stanja, oblika ili kvalitete onoga što već postoji. Materija je vječna, a dešavaju se samo njene preobrazbe (sad mi samo nemojte tupiti s energijom i sličnim stvarima koje bi pokazale vaše nerazumijevanje pojma - materija). To bi prvo morali naučiti fizičari koji se nigdje - ama baš nigdje - ne susreću sa nastankom NEČEGA iz NIČEGA, već samo sa preobrazbama materije. Za tako nešto bio bi potreban kreacionizam, a čak ni Bog ne bi uspio stvoriti svijet IZ NIČEGA - bio bi mu potreban materijal za stvaranje.

Svemir i prostor (često se izjednačava jedno s drugim, no postoji suptilna razlika) su beskonačni u svom postojanju - dešavaju se samo njihove promjene, i na lokalnom kao i na globalnom nivou. Što se vremena tiče - tu je pitanje koliko različitih oblika vremena postoji, i jeli ono isto u svim kozmološkim uvjetima.

logika

Svaka druga slika dovodi do nerazrješivih logičkih teškoća.

S obzirom da vam fali toliko "marginalnih" spoznaja, nije čudno da se mnogi od vas ponašaju poput fahidiota, ne videći cjelinu od zaslijeplenosti svojim formulama.

Glede pitanja:



Odgovor potraži, recimo na

https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...&postcount=485

gdje i direktno upotrebljavaš riječ "širiti":



Što samo govori da, ili pojma nemaš što lupaš, ili pak o tvom moralu!

Pozdrav, premili moj Itto!
Evo, ja sam npr. u osnovi društvenjak i poprilično potkovan u filozofiji i lingvistici, dok ja na tvom mjestu ne bi predbacivao nepoznavanje logike prirodnjacima, pošto je tradicionalna logika preograničena i prezastarjela u ovim raspravama, a njen najkompletniji izričaj je općenito matematika.

Kada logici pretpostavljaš lingvistiku i filozofiju, nužno ćeš doći do problema, pošto filozofski okvir ne mora biti točan ako je derivacija poznatoga, a riječi moraju imati točno definirana značenja unutar odnosnog sustava da bi komunikacija bila potpuno prenošenje potrebnog opsega informacija. Jedan dobar primjer lingvističke greške je opseg informacija i značenje riječi "teorija" u svakodnevnom govoru i kao definicije u znanstvenim krugovima.

Ideja da prostor mora biti fiksan i beskonačan, te da se širenje odvija u njemu je samo rezultat činjenice da ti se logika, čije premise izviru iz uvjeta na Zemlji, ne može pomiriti sa postojanjem onih izvan našeg malog sustava vrijednosti. Ne možeš zamisliti širenje prostora jednako kao što ne možeš zamisliti brzinu svjetlosti, veličinu poznatog Svemira, veličinu subatomskih čestica, razdoblje od milijardu godina... To je nemoguće jer se radi o veličinama i uvjetima koji su ti potpuno strani i apstraktni iz pozicije bića veličine oko 1.75 m, sa životnim vijekom od 70ak godina koje se kreće brzinom od maksimalno tisućinjak km/h.

Zbog toga je filozofija u modernoj fizici koristan alat za apstrakciju, ali odavno potpuno nemoćna u destiliranju nove ideje; ona ne može biti spoznatljiva, već samo izmjerena i eksperimentalno provjerena.
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 16:28   #505
Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Pa gle, možda foton iz svoje perspektive uopće ne postoji, odnosno zbog bezvremenosti jednostavno i jest i nije odjednom?

Zanimljivo je razmišljati u tim sferama, ali ne bi se složio da je struktura stvarnosti nespoznatljiva, pošto je naša stvarnost kao kolekcije čestica s masom, ona koja ne ide brzinm svjetlosti i stoga prati određena pravila i poznaje određene pojmove. Iz naše perspektive je nebitno što foton "misli", osim kao način razumijevanja procesa koji nas zanimaju.



Evo, ja sam npr. u osnovi društvenjak i poprilično potkovan u filozofiji i lingvistici, dok ja na tvom mjestu ne bi predbacivao nepoznavanje logike prirodnjacima, pošto je tradicionalna logika preograničena i prezastarjela u ovim raspravama, a njen najkompletniji izričaj je općenito matematika.

Kada logici pretpostavljaš lingvistiku i filozofiju, nužno ćeš doći do problema, pošto filozofski okvir ne mora biti točan ako je derivacija poznatoga, a riječi moraju imati točno definirana značenja unutar odnosnog sustava da bi komunikacija bila potpuno prenošenje potrebnog opsega informacija. Jedan dobar primjer lingvističke greške je opseg informacija i značenje riječi "teorija" u svakodnevnom govoru i kao definicije u znanstvenim krugovima.

Ideja da prostor mora biti fiksan i beskonačan, te da se širenje odvija u njemu je samo rezultat činjenice da ti se logika, čije premise izviru iz uvjeta na Zemlji, ne može pomiriti sa postojanjem onih izvan našeg malog sustava vrijednosti. Ne možeš zamisliti širenje prostora jednako kao što ne možeš zamisliti brzinu svjetlosti, veličinu poznatog Svemira, veličinu subatomskih čestica, razdoblje od milijardu godina... To je nemoguće jer se radi o veličinama i uvjetima koji su ti potpuno strani i apstraktni iz pozicije bića veličine oko 1.75 m, sa životnim vijekom od 70ak godina koje se kreće brzinom od maksimalno tisućinjak km/h.

Zbog toga je filozofija u modernoj fizici koristan alat za apstrakciju, ali odavno potpuno nemoćna u destiliranju nove ideje; ona ne može biti spoznatljiva, već samo izmjerena i eksperimentalno provjerena.
Ti si svojevremeno imao priliku odgovoriti pa si je propustio (tko bi se sjećao gdje i kada - potraži, ako te zanima). Za tvoju edukaciju, da se ne ponavljam, samo link:

https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...1&postcount=69
kozmopolita is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 20:34   #506
Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Pa gle, možda foton iz svoje perspektive uopće ne postoji, odnosno zbog bezvremenosti jednostavno i jest i nije odjednom?

Zanimljivo je razmišljati u tim sferama, ali ne bi se složio da je struktura stvarnosti nespoznatljiva, pošto je naša stvarnost kao kolekcije čestica s masom, ona koja ne ide brzinm svjetlosti i stoga prati određena pravila i poznaje određene pojmove. Iz naše perspektive je nebitno što foton "misli", osim kao način razumijevanja procesa koji nas zanimaju.



Evo, ja sam npr. u osnovi društvenjak i poprilično potkovan u filozofiji i lingvistici, dok ja na tvom mjestu ne bi predbacivao nepoznavanje logike prirodnjacima, pošto je tradicionalna logika preograničena i prezastarjela u ovim raspravama, a njen najkompletniji izričaj je općenito matematika.

Kada logici pretpostavljaš lingvistiku i filozofiju, nužno ćeš doći do problema, pošto filozofski okvir ne mora biti točan ako je derivacija poznatoga, a riječi moraju imati točno definirana značenja unutar odnosnog sustava da bi komunikacija bila potpuno prenošenje potrebnog opsega informacija. Jedan dobar primjer lingvističke greške je opseg informacija i značenje riječi "teorija" u svakodnevnom govoru i kao definicije u znanstvenim krugovima.

Ideja da prostor mora biti fiksan i beskonačan, te da se širenje odvija u njemu je samo rezultat činjenice da ti se logika, čije premise izviru iz uvjeta na Zemlji, ne može pomiriti sa postojanjem onih izvan našeg malog sustava vrijednosti. Ne možeš zamisliti širenje prostora jednako kao što ne možeš zamisliti brzinu svjetlosti, veličinu poznatog Svemira, veličinu subatomskih čestica, razdoblje od milijardu godina... To je nemoguće jer se radi o veličinama i uvjetima koji su ti potpuno strani i apstraktni iz pozicije bića veličine oko 1.75 m, sa životnim vijekom od 70ak godina koje se kreće brzinom od maksimalno tisućinjak km/h.

Zbog toga je filozofija u modernoj fizici koristan alat za apstrakciju, ali odavno potpuno nemoćna u destiliranju nove ideje; ona ne može biti spoznatljiva, već samo izmjerena i eksperimentalno provjerena.
Što ti znači da je filozofija nemoćna u destiliranju novih ideja? Čime ti destiliraš nove ideje? Mjerenjem?

Evo malo i tebi nešto za poduku, a inspirirano je kozmopolitovim postom na kojeg odgovaraju ove tvoje riječi na koje se upravo referiram:

https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...&postcount=368
KREACIONIST is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 14:52   #507
Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
... ne bi se složio da je struktura stvarnosti nespoznatljiva, pošto je naša stvarnost kao kolekcije čestica s masom, ona koja ne ide brzinm svjetlosti i stoga prati određena pravila i poznaje određene pojmove. Iz naše perspektive je nebitno što foton "misli", osim kao način razumijevanja procesa koji nas zanimaju.
Da, jasno, moramo shvatiti naracije znanosti u povijesnom razvoju.
No možda u tome što pišeš ipak nad tvojom glavom visi mač - ne Damoklesa, nego - Ptolemaea sa svojim epiciklima, ne?

Onaj link od Hyper-man-a: "nije eksplozija, nego tijesto, i ili je beskonačno ili se širi u prostor ..." Predodžbu eksplozije je davno razvio neki fizičar, postala je neko vrijeme konsenzus ("Budala, ako to ne kužiš !!!"), i sada je neki drugi fizičar razvio bolju predodžbu, i sutra će neki treći još bolju ... Naracija, povijesna. Na kraju govorimo o shvaćanju, ne o stvarima.

Quote:
Ideja da prostor mora biti fiksan i beskonačan, te da se širenje odvija u njemu je samo rezultat činjenice da ti se logika, čije premise izviru iz uvjeta na Zemlji, ne može pomiriti sa postojanjem onih izvan našeg malog sustava vrijednosti.
Da.
Dakle moj umjetnički osjećaj za estetiku i stil smeta, da u govoru o "prostor-vremenu" još uvijek imamo u glavi *dvije odvojene stvari jednu pokraj druge i jedino povezane minusom. Svemir se širi u prostor, i vrijeme teče. Ako govorimo o širenju svemira, izoliramo prostor od vremena. Kakav kontinuum! Recimo kako to da u prostor-vremenu *prostor ima geometriju, a vrijeme nema? Baš govor o vremenu nekako uvijek pada pod stol: "A vrijeme je ionako samo ..."
Mislim da ćemo još naučiti à discretion okretati referentne sustave i skalirati i konvertirati i savijati.
Nemamo pojma.

(U ostalome je točno u sredini u dimenziji veličine između naj manjeg (Planck-dužina) i naj većeg (svemir) : MRAV! Znači skoro točno je čovjek u sredini.)

---
Ah da. Nešto iz ničega? Subjekt. Ne postoji *razlog da u ovom tijelu jesam *ja.
Ali to je uvid za velike dečke i curice.
Itto is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2013., 09:36   #508
Question

Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post

Ideja da prostor mora biti fiksan i beskonačan, te da se širenje odvija u njemu je samo rezultat činjenice da ti se logika, čije premise izviru iz uvjeta na Zemlji, ne može pomiriti sa postojanjem onih izvan našeg malog sustava vrijednosti. Ne možeš zamisliti širenje prostora jednako kao što ne možeš zamisliti brzinu svjetlosti, veličinu poznatog Svemira, veličinu subatomskih čestica, razdoblje od milijardu godina... To je nemoguće jer se radi o veličinama i uvjetima koji su ti potpuno strani i apstraktni iz pozicije bića veličine oko 1.75 m, sa životnim vijekom od 70ak godina koje se kreće brzinom od maksimalno tisućinjak km/h.
Ako ti ne možeš neke stvari shvatiti, to ne znači da i drugi ne mogu. Dapače.

I prostor MORA biti i fiksan i beskonačan, po kojemu se i u kojemu se svemir zapravo i širi.To je ono što nam logika i zdrav razum nalažu vjerovati.

I mogu si zamisliti puno brže brzine od brzine svjetlosti, zašto ne? Ti ne možeš? Tvoj problem.
teodor francic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 08:13   #509
Quote:
teodor francic kaže: Pogledaj post
Ako ti ne možeš neke stvari shvatiti, to ne znači da i drugi ne mogu. Dapače.

I prostor MORA biti i fiksan i beskonačan, po kojemu se i u kojemu se svemir zapravo i širi.To je ono što nam logika i zdrav razum nalažu vjerovati.

I mogu si zamisliti puno brže brzine od brzine svjetlosti, zašto ne? Ti ne možeš? Tvoj problem.
To nije pitanje vjerovanja nego logike i zdravog razuma jer apsolutno sve što postoji treba prostor da bi uopće postojalo i u kojem bi postojalo, nepobitni dokazi se nalaze svugdje. Od ekspandirajućeg svemira pa do čestica veličine točke. Prostor i energija.
Hyper-man is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 16:47   #510
Quote:
Hyper-man kaže: Pogledaj post
To nije pitanje vjerovanja nego logike i zdravog razuma jer apsolutno sve što postoji treba prostor da bi uopće postojalo i u kojem bi postojalo, nepobitni dokazi se nalaze svugdje. Od ekspandirajućeg svemira pa do čestica veličine točke. Prostor i energija.
Isto, to nije pitanje vjerovanja nego su to nepobitne svakodnevne činjenice.
Hyper-man is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 17:40   #511
Quote:
teodor francic kaže:
To je logika.
Quote:
Hyper-man kaže:
logika i zdrav razum ... u ... logiku i zdrav razum.
To je tipičan dokaz ... logike i zdravog razuma
Quote:
Hyper-man kaže:
kada barataju sa anti-logikom i anti-razumom.
Quote:
Hyper-man kaže:
nema veze sa logikom i zdravim razumom
Quote:
teodor francic kaže:
Vidi se po upisima tko ima a tko nema logiku.
Quote:
teodor francic kaže:
To je ... logika i zdrav razum
Quote:
Hyper-man kaže:
To ...je pitanje ... logike i zdravog razuma
Quote:
Hyper-man kaže:
Quote:
Hyper-man kaže:
To ...je pitanje ... logike i zdravog razuma
Dobro je. Vi ste vlasnici "logike I zdravog razuma", i svim drugim shvaćanjima fali "logika I zdravi razum".

Mislim: nebi mi makar mogli prepustiti jednu od te dvije stvari? Smijem imati makar logiku ILI zdravi razum? Ne?

Ili možda želite monopolizirati još neke kvalitete? Na primjer ljudskost? Ili civilizaciju?
"To je pitanje Ljudskosti!" "To je pitanje Civilizacije!"
Ili možda "Zdravlje!"
Itto is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 07:39   #512
Quote:
Itto kaže: Pogledaj post
Dobro je. Vi ste vlasnici "logike I zdravog razuma", i svim drugim shvaćanjima fali "logika I zdravi razum".

Mislim: nebi mi makar mogli prepustiti jednu od te dvije stvari? Smijem imati makar logiku ILI zdravi razum? Ne?

Ili možda želite monopolizirati još neke kvalitete? Na primjer ljudskost? Ili civilizaciju?
"To je pitanje Ljudskosti!" "To je pitanje Civilizacije!"
Ili možda "Zdravlje!"
Sve u redu, no hard feelings, svatko ima pravo na svoje mišljenje, ali ako svi vide da je nebo plavo a pojedinci kažu da je ljubičasto, onda bolje je ne diskutirati.
Isto kao što je važnije zdravlje ili novac, svaki normalan, razuman čovjek će reći zdravlje, makar uvijek ima pojedinaca koji kažu novac.
Hyper-man is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2013., 03:39   #513
Gore je opet netko morao pisati o vakuum fluktuacijama.

Pozna li netko njemačku TV-serijicu "Ijon Tichy: Raumpilot" (2007, 2011)?
Tamo je im netko napravio jedan mali Big Bang ravno u kuhinji.
Plop! I tu je jedan slatki mali univerzum.
"Wasdasdenn!?", "Aštajeto!?"

Ne čudi vas, da nikada nismo vidjeli ikakvu drugu vakuum fluktuaciju nego samo onu jednu ogromnu? Desetak u dimenziji galaksije? Ili svaki tjedan jednu malu veličine planete? Negdje "u blizini"? Ili makar veličine nogometne lopte?

Vakuum fluktuacije su jedna pomoćna predodžba, koja paše u neke izvjesne naracije o svemiru.
Svemir bi mogao biti takav i takav, a možda i nije.
Možda je mogao nastati kroz oho! vakuum fluktuacije, a možda i nije.

Nemojte to jednostavno vjerovati, jer je jednostavno i lagano.
Ne možemo odlučiti. Možda je tako, možda i nije.
Itto is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2013., 19:09   #514
Quote:
Itto kaže: Pogledaj post
Dobro je. Vi ste vlasnici "logike I zdravog razuma", i svim drugim shvaćanjima fali "logika I zdravi razum".

Mislim: nebi mi makar mogli prepustiti jednu od te dvije stvari? Smijem imati makar logiku ILI zdravi razum? Ne?

Ili možda želite monopolizirati još neke kvalitete? Na primjer ljudskost? Ili civilizaciju?
"To je pitanje Ljudskosti!" "To je pitanje Civilizacije!"
Ili možda "Zdravlje!"
Pa samo je jedna logika.

I vrijedi kako za mene tako i za tebe.

Druga je stvar što je neki nje prihvaćaju. Dapače.
teodor francic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2013., 19:24   #515
Quote:
teodor francic kaže: Pogledaj post
Pa samo je jedna logika.

I vrijedi kako za mene tako i za tebe.

Druga je stvar što je neki nje prihvaćaju. Dapače.
Tko "neki"? Daj primjer za neke koji ne prihvaćaju logiku.

Nabolje ovdje na forumu.
Itto is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 13:14   #516
Quote:
Itto kaže: Pogledaj post

Vakuum fluktuacije su jedna pomoćna predodžba, koja paše u neke izvjesne naracije o svemiru.
vakuumske fluktuacije ,bar što se tiče elektromagnetskog polja, su odavno ustanovljena stvar koja proizvodi realne efekte.najpoznatiji je valjda casimirov efekt.slaganje s teorijom je odlično.
ćumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 14:02   #517
Quote:
ćumez kaže: Pogledaj post
vakuumske fluktuacije ,bar što se tiče elektromagnetskog polja, su odavno ustanovljena stvar koja proizvodi realne efekte.najpoznatiji je valjda casimirov efekt.slaganje s teorijom je odlično.
Da, naravno, inače nebi služile kao pomoćna predodžba nekim malo većim naracijama. So what?
Itto is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 15:06   #518
Quote:
Itto kaže: Pogledaj post
Da, naravno, inače nebi služile kao pomoćna predodžba nekim malo većim naracijama. So what?
so lot ako je teorija big banga u svojim temeljima ispravna.
te fluktuacije su onda mnogo više od "pomoćne predodžbe"
ćumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 16:36   #519
Quote:
ćumez kaže: Pogledaj post
so lot ako je teorija big banga u svojim temeljima ispravna.
te fluktuacije su onda mnogo više od "pomoćne predodžbe"
Oprosti: šta točno misliš pod "u svojim temeljima" ?
Misliš li na aksiome, neizražene pretpostavke?
Ili na opću crtu, cjelokupnu ideju u toj teoriji?

I odmah da pitam: "mnogo više od ..." - i to šta?

(Da se razumijemo: meni se ta naracija o BB-u u glavnom sviđa. I ja uopće ne želim biti zločest.)

U ostalome - koliko sam kužio - sam BB, vrijeme nula, uopće nije predmet teorije BB-a.
Itto is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 18:33   #520
Quote:
Itto kaže: Pogledaj post
Oprosti: šta točno misliš pod "u svojim temeljima" ?
Misliš li na aksiome, neizražene pretpostavke?
Ili na opću crtu, cjelokupnu ideju u toj teoriji?

I odmah da pitam: "mnogo više od ..." - i to šta?

(Da se razumijemo: meni se ta naracija o BB-u u glavnom sviđa. I ja uopće ne želim biti zločest.)

U ostalome - koliko sam kužio - sam BB, vrijeme nula, uopće nije predmet teorije BB-a.
mislim na vrijeme t≈to+0,vrlo rani svemir,neposredno nakon faznog prijelaza vakuuma iz jednog stanja u drugo.tada je gustoća neizbalansiranih energija vakuuma bila tolika da vakumske fluktuacije igraju značajnu ulogu.ukoliko su zakoni kvantne fizike i tada vrijedili,to je bilo dovoljno da stvar "krene" .odakle kvantne fluktuacije vakuuma fizika ne zna,ali nije ni bitno za objašnjenje.
ćumez is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:35.