Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostali mediji

Ostali mediji O medijima, bez televizije. I novinarima. Podforumi: Tisak, Radio, Internet

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2006., 23:07   #1
Freelance novinarstvo

Moze li se na tome sto zaraditi, i mogu li to raditi kao maloljetnik? Kako se dogovoriti s urednicima i moze li se pisati prema temama koje oni zadaju? Svaka pomoc/savjet je dobrodosla.
__________________
Life is far too important to be taken seriously.
DadoM is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2006., 23:47   #2
hm...

pazi ovako:

može se zaradit, ali kao maloljetnik teško (čisto radi izrabljivačkog mentalnog sklopa većine urednika).
nadalje - ako misliš pisati po temama urednika, onda bi trebao bit primljen negdje ko suradnik, inače ako se misliš ko freelancer probijat sam biraš teme, sam smišljaš pristup temama i sam ih obrađuješ i odrađuješ.

sve su svemu - per aspera ad astra. naravno uz puno volje i živaca. sretno!
mi16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2006., 23:51   #3
za zaradit kao freelancer moraš bit ne dobar nego jaaaako dobar novinar. s istesanim zanatom i dobro razvijenim kontaktima. što, po logici stvari kao maloljetnik ne možeš biti.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2006., 02:49   #4
je, urednici se naprosto grebu za maloljetne freelancere..










sve neki šaljivi topici danas, prvo onaj s akreditacijom, sad ovaj..

__________________
...wir standen ständig auf dem Schulhof in der Ecke und wir tauschten tief enttäuschte Blicke aus
miss l on the road is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2006., 14:30   #5
Quote:
Lali Puna kaže:
za zaradit kao freelancer moraš bit ne dobar nego jaaaako dobar novinar. s istesanim zanatom i dobro razvijenim kontaktima. što, po logici stvari kao maloljetnik ne možeš biti.
Upravo tako. Samo najveće mange zarađuju kao freelanceri.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2006., 13:59   #6
Quote:
DadoM kaže:
Moze li se na tome sto zaraditi, i mogu li to raditi kao maloljetnik? Kako se dogovoriti s urednicima i moze li se pisati prema temama koje oni zadaju? Svaka pomoc/savjet je dobrodosla.
...eventualno ako ti neki lokalni radio ima emisiju posvećenu školarcima pa si dobar, pa te zaposle kao (su)voditelja. Ili ti lokalni list ima stranicu posvećenu istoj populaciji. Znam da je kod mene jedan lokalni radio imao emisiju koju su vodili učenici iz srednje škole. Sad, kakav je bio njihov status na radiju nemam pojma...
__________________
"All these worlds are yours except Europa. Attempt no landing there."
mirrorball is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2006., 14:08   #7
ma..da, al jesu li sebe onda ti školarci nazivali školarcima koji u slobodno vrijeme nešto rade na radiju ili freelance novinarima?
al slatko mi je to, ovaj topic is ve
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2006., 14:30   #8
...sumnjam da su bili freelanceri. Popunjavači džeparca prije. A ne vjerujem da bi baš i neki urednik, vlasnik ili ko već "ozbiljno" shvatio maloljetnika i dao mu priliku (sem u dakako slučajevima o kojima sam pisao gore). Osim ako se maloljetnik ne bi ponudio da istraži pedofiliju
__________________
"All these worlds are yours except Europa. Attempt no landing there."
mirrorball is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2006., 16:26   #9
ja, eto, znam skroz suprotne primjere od ovoga sto vi govorite
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2006., 17:03   #10
mda, al ja pod freelance novinarom ne mislim samo na formalni status. znam da ima onih koji sjede u jendoj redakciji i rade za tu redakciju, ali službeno nisu zaposleni nego su slobodnjaci jer odrade često kakav fuš sa strane (recimo, filmske i književne kritike, konkretno) ili i prevode pa im se više isplati bit freelance. to je freelance samo na papiru, kad kažeš freelance ja mislim na one koji doista ne rade fiksno ni za jednu redakciju nego rade, pišu i nude svima.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2006., 17:07   #11
ma dobro, decko je koliko sam skuzila pitao moze li radit uz skolu moze, dapace. zakaj ne? ja bi takve gustere uvijek uzela
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2006., 10:08   #12
Quote:
plavva kaže:
ma dobro, decko je koliko sam skuzila pitao moze li radit uz skolu moze, dapace. zakaj ne? ja bi takve gustere uvijek uzela
Netko je ono spomenuo izrabljivački mentalitet urednika?

Ontopic: ništa od toga dok malo ne narasteš. Nekad se moglo, ali Polet je već dugo mrtav
__________________
Smoke-free od 10. 01. 2012.
Cyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2006., 11:36   #13
Quote:
Cyn kaže:
Netko je ono spomenuo izrabljivački mentalitet urednika?

Ontopic: ništa od toga dok malo ne narasteš. Nekad se moglo, ali Polet je već dugo mrtav
ma moze se i dalje. hint: svaka novina treba dopisnike i placa price. nadji pricu
hrpa mojih kolega pocela je raditi sa 16-17 godina u lokalnim medijima.
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2006., 17:39   #14
ma da. al, kao što rekoh, meni je slatko čak što on to naziva freelance novinarstvom
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2006., 17:44   #15
pa dobro, ne zna
nemoj ga odmah ubit u pojam, nek ode radit pa nek se sam ubije. u pojam to jest
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 13:40   #16
mene zanima nešto.. ako ja radim, zaposlena sam negdje i nemam veze s novinarstvom i sad ja kao skužim neku priču koja bi bila zanimljiva novinama i napišem to i pošaljem bilo kojim novinama ili svima pa ko više plati.. jel to taj princip?
ako je to mi je super..ali zašto onda novinari koji su po redakcijama nezadovoljni jer rade sve samo ne ono što bi htjeli.. ne love solo priče i tako prodaju? lova loša?
edipa maas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 19:02   #17
pa nije baš tako.. ovo tvoje je malo prejednostavno a novinari ne love solo priče zato što im se ne da jer je jednostavnije niš ne radit, žderat po pressicama, tu i tamo nažvrljat nešto što moraju i žalit se što kao rade po cijeli dan, a efektivno radno vrijeme im je 2 sata
__________________
...wir standen ständig auf dem Schulhof in der Ecke und wir tauschten tief enttäuschte Blicke aus
miss l on the road is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2006., 02:12   #18
Quote:
miss l on the road kaže:
pa nije baš tako.. ovo tvoje je malo prejednostavno a novinari ne love solo priče zato što im se ne da jer je jednostavnije niš ne radit, žderat po pressicama, tu i tamo nažvrljat nešto što moraju i žalit se što kao rade po cijeli dan, a efektivno radno vrijeme im je 2 sata

ok..mladi su..shvatiće
a daj mi reci ako ja sad imam priču u glavi iz struke je u kojoj radim i sad ja to složim fino (npomena.. slažem je znam da ih intereira..napišem nešto tom području..sigurno zinteresirani..
i šta ja da je zgotovim i pošaljem?
što da tražim zauzvrat..hmmm naime koja je lova u pitanju ak je zanimljiva reportažica
edipa maas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2006., 12:25   #19
Quote:
edipa maas kaže:
ok..mladi su..shvatiće
a daj mi reci ako ja sad imam priču u glavi iz struke je u kojoj radim i sad ja to složim fino (npomena.. slažem je znam da ih intereira..napišem nešto tom području..sigurno zinteresirani..
i šta ja da je zgotovim i pošaljem?
što da tražim zauzvrat..hmmm naime koja je lova u pitanju ak je zanimljiva reportažica
čekaj, jel priča ili reportaža?

ako je u pitanju neka priča/tema - zašto bi ti to slagala i kako znaš da bi dobro složila? i kako znaš kako bi trebala složiti?

procedura je takva da ako znaš nešto što misliš da bi moglo zanimati javnost - javiš se u neku redakciju, ako prođeš prvi filter i netko procijeni da to doista jest zanimljivo i neki novinar se odluči baviti tom temom - ti mu ispričaš što imaš, on traži više podataka, drugu stranu pa onda to sve skupa složi. tvoja satisfakcija bi trebala biti u tome što je javnost doznala nešto što si ti htjela da dozna.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2006., 03:09   #20
Quote:
Lali Puna kaže:
čekaj, jel priča ili reportaža?

ako je u pitanju neka priča/tema - zašto bi ti to slagala i kako znaš da bi dobro složila? i kako znaš kako bi trebala složiti?

procedura je takva da ako znaš nešto što misliš da bi moglo zanimati javnost - javiš se u neku redakciju, ako prođeš prvi filter i netko procijeni da to doista jest zanimljivo i neki novinar se odluči baviti tom temom - ti mu ispričaš što imaš, on traži više podataka, drugu stranu pa onda to sve skupa složi. tvoja satisfakcija bi trebala biti u tome što je javnost doznala nešto što si ti htjela da dozna.

hmm, pa gle, dakako da mi je satisfakcija to da će javnost doznati.. ali mislim da mi novinar ne treba da bi napisao ono što ću mu i sama reći.. pa bi ja odradila i taj "novinarski" posao..naime sjela za komp i istipkala priču i dala je nekom uredniku koji je zainteresiran i onda nek prođe lekture, prijelome, lomove..sve te "novinarske" stvari.. zašto bih dala novinaru da odradi nešto što i sama mogu..i kako čujem još biti i plaćena za to

hm..ako ovo funkcionira ovako jednostavno.. a tržište knjiga je vrlo turbulentnoj fazi...
edipa maas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:32.