Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2008., 00:49   #21
Quote:
rope kaže: Pogledaj post
Pa zar nije na to pitanje odgovoreno?
.
Odavno.

Quote:
Prijava na policiji nema nikakve veze s Poreznom upravom, niti oni razmjenjuju podatke. Osim ako se nešto ozbiljno promijenilo i moderniziralo u zadnjih par mjeseci, a nije.
To sam isto i ja napisala, pa mi nije jasno gdje je nastala zabuna.
Hobby is offline  
Old 28.11.2008., 09:17   #22
Meni nije jasno zasto svi sad ko papige ponavljate ono sto je receno jos na pocetku?

A zanimljivo mi je kod ovakvih tema kako se autor pitanja nikad ne vrati i ne iskomentira situaciju, nit ne napise kako je stvar rjesena..... Kakadu? Jel pomoglo sto? Ste uspjeli rjesiti nesto s gazdom?
Lei is offline  
Old 28.11.2008., 11:28   #23
Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
Moze, jer se porez placa na najamninu koju on uzima, a ako recimo stanujete besplatno, onda nema na sto placati porez. Samo je pitanje zeli li vlasnik uopce vas prijavljivati.

Ispravniji nacin bi bio da se dogovorite s vlasnikom da sve legalizirate i onda se vi obavezite preuzeti taj porez kojeg on placa (to je tako i onako 200tinjak kn mjesecno), a vi onda imate pravo traziti povrat poreza kod godisnje prijave poreza na dohodak i mozete dobiti nazad 3-4 tisuce kn na godinu (ovisno o placama koje imate). Sve legalno, a vi si jos i izvucete nazad fini dodatni djeparac
Molim Te da li mi možeš objasniti ovaj način povrata poreza? Da li je dovoljan ovjeren Ugovor o najmu kod javnog bilježnika i gdje onda s njim?
Što prilažem u poreznu prijavu, kao dokaz podstanarstva?

Hvala.
M Renata is offline  
Old 28.11.2008., 12:13   #24
U poreznu prijavu prilažeš:

1.- ugovor, odnosno preslik ugovora o najmu

Ugovor može glasiti na ime i prezime poreznog obveznika ili njegovog bračnog druga. Ako ugovor glasi na ime i prezime bračnog druga, uz godišnju prijavu porezni obveznik obavezno prilaže izvod iz matice vjenčanih ne stariji od 6 mjeseci.

2.- dokaz o plaćenoj najamnini u poreznom razdoblju
(preslik naloga o doznaci najamnine ili potvrde
najmodavca i drugih)

Dokazi o plaćanju moraju glasiti na ime i prezime poreznog obveznika koji koristi dio osobnog odbitka po osnovi plaćene najamnine.
sara4 is offline  
Old 28.11.2008., 12:33   #25
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
U poreznu prijavu prilažeš:

1.- ugovor, odnosno preslik ugovora o najmu

Ugovor može glasiti na ime i prezime poreznog obveznika ili njegovog bračnog druga. Ako ugovor glasi na ime i prezime bračnog druga, uz godišnju prijavu porezni obveznik obavezno prilaže izvod iz matice vjenčanih ne stariji od 6 mjeseci.

2.- dokaz o plaćenoj najamnini u poreznom razdoblju
(preslik naloga o doznaci najamnine ili potvrde
najmodavca i drugih)

Dokazi o plaćanju moraju glasiti na ime i prezime poreznog obveznika koji koristi dio osobnog odbitka po osnovi plaćene najamnine.
Hvala na brzini

A kako ide s plaćanjem poreza? Najmoprimac treba s Ugovorom u Poreznu Upravu, da mu se odredi porez ili ?

Hvala
M Renata is offline  
Old 16.12.2008., 08:23   #26
Dan svima

Vidio sam ovu raspravu pa eto da se i ja malo uključim i pitam nešto.

Inače pouzdano znam da prijava podstanara na MUP-u radi boravišta, stvarno za sada ne povlači nikakve posljedice u odnosu na poreznu upravu.

No što će biti nakon uvođenja poreznog broja građana i izgleda da će se tada povezati MUP-a i porezna?
Jel to znači nema više prijave bez plačanja poreza?
RIverso is offline  
Old 16.12.2008., 08:30   #27
Quote:
tome kaže: Pogledaj post
Samo dopuna: na žalost, ili na sreću, ne može se prijaviti na policiji bez da se dođe fizički s osobom koja je vlasnik stana.
Od kada?Ja sam se za vrijeme faksa uvijek prijavljivala samo sa osobnom od gazde i koliko znam nikada on nije placao nikakav porez niti ga je itko ista pitao.
__________________
The only difference between tattooed and untattooed people is that tattooed people are way cooler and can kick your ass.
LazyFox is offline  
Old 16.12.2008., 08:41   #28
Quote:
LazyFox kaže: Pogledaj post
Od kada?Ja sam se za vrijeme faksa uvijek prijavljivala samo sa osobnom od gazde i koliko znam nikada on nije placao nikakav porez niti ga je itko ista pitao.
Od uvijek.

To što su tebi dali da se prijaviš samo s osobnom je kršenje zakona i neki službenik ti je izašao u susret. Naime, ti si osobnu mogla i ukrasti.

Nevjerojatni su ti u MUP-u. Mene su maltretirali s kopijama/originalima plaćenih računa, kada sam prijavljivao boravište u svom VLASTITOM stanu (prebivalište mi je bilo u drugom gradu), što je potpuna nebuloza, jer ja mogu namjerno i ne plaćati režije, a da i dalje imam pravo prijaviti boravište. U tvom slučaju su dozvolili prijavu boravišta bez prisutnosti i potpisa osobe koja te prima na stan, što je, unutar postojećeg zakon, ozbiljna stvar. Koja država...

Poanta je u tome da stanodavac daje izjavu o odgovornosti kojom te "prima na stan". To nema veze s porezom, nego s činjenicom da ti on dozvoljava da živiš u njegovom stanu te preuzima određenu odgovornost za tvoje postupke dok si tamo. Ujedno štiti i sebe, ako ti, recimo, dilaš drogu tako da policija zna da si od tog i tog datuma ti u tom i tom stanu, dok je vlasnik stana na drugoj adresi.


Ontopic: pretpostavljam da će uvođenje poreznog broja (kad se to dogodi), omogućiti povezivanje raznih baza podataka pa tako i one MUP-a i Porezne. Sad, ne znam smiju li oni razmjenjivati te podatke i ne znam kako je vani, ali poreznici će zaista moći, na osnovu podataka o prijavi boravišta, provjeravati ljudi iznajmljuju li oni neki stan. Doduše, ja uvijek mogu nekome dopustiti da besplatno živi u mom stanu, no pretpostavljam da bi se i to trebalo regulirati nekim ugovorom.

Bojim se da će rezultat povezivanja podataka biti tipično hrvatski: 90% najmodavaca neće uopće htjeti ni pod koju cijenu prijaviti boravište iznajmljivačima i broj prekršaja tog tiša biti će veći... Umjesto regulacije desit će se kaos.
rope is offline  
Old 17.12.2008., 19:27   #29
Quote:
rope kaže: Pogledaj post
Ontopic: pretpostavljam da će uvođenje poreznog broja (kad se to dogodi), omogućiti povezivanje raznih baza podataka pa tako i one MUP-a i Porezne. Sad, ne znam smiju li oni razmjenjivati te podatke i ne znam kako je vani, ali poreznici će zaista moći, na osnovu podataka o prijavi boravišta, provjeravati ljudi iznajmljuju li oni neki stan. Doduše, ja uvijek mogu nekome dopustiti da besplatno živi u mom stanu, no pretpostavljam da bi se i to trebalo regulirati nekim ugovorom.

Bojim se da će rezultat povezivanja podataka biti tipično hrvatski: 90% najmodavaca neće uopće htjeti ni pod koju cijenu prijaviti boravište iznajmljivačima i broj prekršaja tog tiša biti će veći... Umjesto regulacije desit će se kaos.
Zasto ne. Covjek koji iznajmljuje stan zeli svojih npr 400 eura za stan. Ako ti zelis prijavu, onda je cijena 400 eura + (15% na 70% od 400 eura,mislim da je takva racunica). Pa tko voli nek plati vise.
F10EXX is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:29.