Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2009., 17:53   #41
Eh, ponovit ću da priznajem svoju grešku, ali moje glavno pitanje je čemu su oni tako bezobrazni. U Mercatoru npr. piše da je zabranjeno probati to voće.
Nevezano s tim, ta moja frendica nije apsolutno ništa ukrala, bezveze su je priveli, zakasnila je u školu (to je bilo prije par godina), a izvrijeđali su je. Prvo su je optužili da je ukrala Labello kojeg je falilo više od pola i kojem je natpis bio skoro izlizan.
Tužno mi je sve to. Sad kad idem u dm ili neki dućan, a imam čak i torbicu trudim se ne otvarat je makar mi maramica treba da me netko ne zaustavi i optuži da sam nešt uzela.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 18:00   #42
većina današnjih trgovačkih centara ima senzore koji reagiraju na ukradenu robu, video nadzor itd... ne trebate se bojati, nemaju oni pravo gurati ruke u vaše đepove, torbice odnosno pretraživati... ak sumnjaju na krađu nek zovu policiju... normalno, zadržat će vas do dolaska policije
shadow5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 18:03   #43
Quote:
shadow5555 kaže: Pogledaj post
većina današnjih trgovačkih centara ima senzore koji reagiraju na ukradenu robu, video nadzor itd... ne trebate se bojati, nemaju oni pravo gurati ruke u vaše đepove, torbice odnosno pretraživati... ak sumnjaju na krađu nek zovu policiju... normalno, zadržat će vas do dolaska policije
Ok, znači ak me zaustave, a ja stvarno nisam ništa skrivila mogu im slobodno reć nek zovu policiju ili nek pregledaju kamere? Jer, zna se dogodit da uđem u dućan sa starom bočicom od vode ili npr. jogurtima iz menze pa nemam račun kojim mogu dokazati da nisam uzela iz tog dućana, ali kamere bi to trebale pokazati.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 18:13   #44
Quote:
SweetHeart kaže: Pogledaj post
Ok, znači ak me zaustave, a ja stvarno nisam ništa skrivila mogu im slobodno reć nek zovu policiju ili nek pregledaju kamere? Jer, zna se dogodit da uđem u dućan sa starom bočicom od vode ili npr. jogurtima iz menze pa nemam račun kojim mogu dokazati da nisam uzela iz tog dućana, ali kamere bi to trebale pokazati.
po bar kodu mogu vidjet da li im je ta roba na stanju, bar mislim, ili po broju robe... (a i zašto se izlagati tome kad imaš police gdje možeš,a negdje i moraš ostavit neke privatne stvari, npr. torbice, prije ulaska i kupnje)
shadow5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 18:39   #45
pa kod nas u konzumu recimo piše da postoje ormarići za torbe i da se moraju ostavit stvari, ali isu ti ormarići očito nevidljivi svia osim osobi koja je postavila natpis
u sparu u sk to isto nisam vidjela
a bome ni u dm-u
to se meni desilo u dm-u jednom
vadila sam maramicu iz džepa i žena je mislila da sam nešto uzela, bilo mi neugodno i pokazala sam joj džep
ono, nije mi se dalo natezat
__________________
Prvo reci ne, onda pregovaraj
Ange ou Demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 18:40   #46
Quote:
shadow5555 kaže: Pogledaj post
većina današnjih trgovačkih centara ima senzore koji reagiraju na ukradenu robu, video nadzor itd... ne trebate se bojati, nemaju oni pravo gurati ruke u vaše đepove, torbice odnosno pretraživati... ak sumnjaju na krađu nek zovu policiju... normalno, zadržat će vas do dolaska policije
Zaštitar prema zakonu ima ZAŠTITARSKE OVLASTI -pogledaj na googleu....pod sumnjom na krađu ima zakonsko pravo tražit da isprazniš (izvrneš)džepove,jedino ne smije gurat ruke u džepove a i kako ima ovlast da izdaje naređenja i upozorenja,može to učinit i izrazito zapovijednim tonom.....
ždralexandrijka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 18:42   #47
Znam ja vidjet negdje te ormariće, al ne mislim ostavljati torbu tamo u kojoj su mi novčanik, ključevi i slične važne stvari. Sigurno neću uzet samo novčanik i s njim paradirat po dućanu... Zato me to brine, al dobro, istina je da mogu provjerit na kamerama i vidjet da nisam apsolutno ništa napravila.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 19:22   #48
Quote:
alexandrinha kaže: Pogledaj post
Zaštitar prema zakonu ima ZAŠTITARSKE OVLASTI -pogledaj na googleu....pod sumnjom na krađu ima zakonsko pravo tražit da isprazniš (izvrneš)džepove,jedino ne smije gurat ruke u džepove a i kako ima ovlast da izdaje naređenja i upozorenja,može to učinit i izrazito zapovijednim tonom.....
ima pravo i građanin zadržati počinitelja k.d. do dolaska policije...

ima i kondukter u vlaku određene ovlasti, parking služba, komunalni redari, mladež koja upravlja prometom...

ni policija ne može gurat ruke u đepove (osim u uvjetima propisani zakonom)...
može zaštitar zatražit da isprazne, al građanin se može oglušit na to..
slažem se s tobom, nemoj me krivo shvačat... al ljudi moraju znati koja prava imaju oni, a koja prava (i obveze) zaštitari...
u potpunosti sam za rad zaštitara
shadow5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 19:38   #49
Quote:
shadow5555 kaže: Pogledaj post
ima pravo i građanin zadržati počinitelja k.d. do dolaska policije...

ima i kondukter u vlaku određene ovlasti, parking služba, komunalni redari, mladež koja upravlja prometom...

ni policija ne može gurat ruke u đepove (osim u uvjetima propisani zakonom)...
može zaštitar zatražit da isprazne, al građanin se može oglušit na to..
slažem se s tobom, nemoj me krivo shvačat... al ljudi moraju znati koja prava imaju oni, a koja prava (i obveze) zaštitari...
u potpunosti sam za rad zaštitara
92 spas
ždralexandrijka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 19:41   #50
Da se i mene krivo ne shvati, nemam ja inače ništa protiv zaštitara.
Ali upravo to, ljudi trebaju znati i svoja prava, a i prava zaštitara, a isto tako smatram da zaštitari ne bi smjeli biti baš tako bahati, jedna je stvar to reć povišem, zapovjednim tonom, a drugo je kad se neko dere na tebe i govori da radiš nered.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 19:54   #51
Evo i da ja uletim sa jednim pitanjem.

Ima li zaštitar pravo, nakon što kupim, platim i sve stavim u vrećice, na izlazu od mene tražiti MOJ račun i kontrolirati MOJE kupljene stvari i tako me zadržavati i nervirati? Ima li mi pravo braniti izlaz i odlazak sve dok mu ne predočim SVOJ račun na uvid?

Nije moja stvar i boli me nježnik što on na taj način zapravo kontrolira blagajnice te trgovine da nisu slučajno u dosluhu sa mnom, a na štetu trgovine (npr. blagajnica i ja smo prijatelji, ja na kasu stavim 10 nekih identičnih artikala, ona naplati samo 2, ja iznesem svih 10, a kasnije, izvan objekta podijelimo ovih ostalih 8).

Može li ta roba, nakon što ja platim njenu punu cijenu, imati neki "teret" u vidu mogućnosti kontrole zaštitara? Ako sam kupio robu s "teretom" zahtjevam popust. Ako roba nema "tereta" onda zaštitar nema što zabadati nos.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 20:31   #52
Quote:
Ange ou Demon kaže: Pogledaj post
pa kod nas u konzumu recimo piše da postoje ormarići za torbe i da se moraju ostavit stvari, ali isu ti ormarići očito nevidljivi svia osim osobi koja je postavila natpis
u sparu u sk to isto nisam vidjela
a bome ni u dm-u
to se meni desilo u dm-u jednom
vadila sam maramicu iz džepa i žena je mislila da sam nešto uzela, bilo mi neugodno i pokazala sam joj džep
ono, nije mi se dalo natezat
Imaju ormariće, ali nemaju ključeve za te ormariće. Jednom sam došla u Konzum (nevažno koji) i želim ostaviti torbu (imala sam veću) u tom ormariću kad ono nigdje ključa, obratim se blagajnici na što mi ona odgovori - ne morate niš ostavljat, samo odite u dućan. I onda da mi se dogodi da me u dućanu idu pretraživat, ma užas.
Suzanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 21:43   #53
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Evo i da ja uletim sa jednim pitanjem.

Ima li zaštitar pravo, nakon što kupim, platim i sve stavim u vrećice, na izlazu od mene tražiti MOJ račun i kontrolirati MOJE kupljene stvari i tako me zadržavati i nervirati? Ima li mi pravo braniti izlaz i odlazak sve dok mu ne predočim SVOJ račun na uvid?
Nije moja stvar i boli me nježnik što on na taj način zapravo kontrolira blagajnice te trgovine da nisu slučajno u dosluhu sa mnom, a na štetu trgovine (npr. blagajnica i ja smo prijatelji, ja na kasu stavim 10 nekih identičnih artikala, ona naplati samo 2, ja iznesem svih 10, a kasnije, izvan objekta podijelimo ovih ostalih 8).

Može li ta roba, nakon što ja platim njenu punu cijenu, imati neki "teret" u vidu mogućnosti kontrole zaštitara? Ako sam kupio robu s "teretom" zahtjevam popust. Ako roba nema "tereta" onda zaštitar nema što zabadati nos.
Da, u krugu si njegovog perimetra ,a zaštitaru je to posao,iako to poštenom kupcu izgleda ko zabadanje nosa i nervira,postoji razlog zašto se to radi,uostalom nikom ne piše na čelu jel pošten....to je isto kao da si pitao,ima li pravo policajac s nalogom za premetačinu preokreniti stan,iako to stanaru izgleda kao zabadanje nosa?Zakonska ovlast mu daje to pravo.
ždralexandrijka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 21:58   #54
Sve dok dopuštate raznoraznim "ovlaštenim osobama" (naravno - osim policajcima, i pripadnicima još nekoliko službi) da vam oduzimaju slobode, i niste za drugo nego da vas guze gdje god stignu. Netko tko se nije legitimirao MUP - ovom značkom, u pokušaju da mi ograniči slobodu kretanja ili povrijedi privatnost može dobiti jedno upozorenje da prestane sa svojim namjerama, a u slijedećem koraku dobiva spremnik suzavca u oči.
nosko5 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 21.02.2009., 22:01   #55
@alexandrinha
A koji je to razlog te zašto ih sve trgovine nemaju? Billa na primjer nema "kontrolu". Ako već pregledava netom kupljene stvari zašto se zaustavlja na tome, zašto mi ne pregleda i džepove ako sumnja na krađu? Koji zakon mu dozvoljava da na taj način kontrolila privatno vlasništvo posjetitelja objekta kojeg on štiti. Molim što točniji odgovor.

Btw ta kontrola traje 5 sekundi, ni približno dovoljno da on išta uoći, što mi dodatno diže tlak jer radi kontrolu radi kontrole, a ne zbog neke potrebe. Ionako su svi vrijedniji artikli onzačeni onom "pištalicom".

Policajce ne mješaj molim te u ovo. Nalog za pretres ovjerava sudac na temelju dokaza i snažnih indicija da će doći do uhićenja kriminalca, a sve na temelju zakona. Tko je "sudac" u trgovini? Direktor koji je zaštitaru rekao "pretresaj sve, svi su sumnjivi".
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 22:06   #56
Quote:
nosko5 kaže: Pogledaj post
Sve dok dopuštate raznoraznim "ovlaštenim osobama" (naravno - osim policajcima, i pripadnicima još nekoliko službi) da vam oduzimaju slobode, i niste za drugo nego da vas guze gdje god stignu. Netko tko se nije legitimirao MUP - ovom značkom, u pokušaju da mi ograniči slobodu kretanja ili povrijedi privatnost može dobiti jedno upozorenje da prestane sa svojim namjerama, a u slijedećem koraku dobiva spremnik suzavca u oči.
Čuj, jesi se našo u takvoj situaciji? I mama i ja smo brze na jeziku, al u toj situaciji se nismo znale snać, očekivala sam i da će još i pištolj pokazat.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 22:12   #57
slicna tema postoji, objasnjeno je sve o tome tko smije legitimirati a tko ne... prepucavanje je besmisleno.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 22:27   #58
link 1 (Zakon o zaštiti osoba i imovine)
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...0_83_1474.html

link2 (ispravak zakona)
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...0_90_1595.html

u njemu lijepo piše uvjeti i ovlasti osoba koje obavljaju zaštitarsku djelatnost
shadow5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 22:12   #59
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
@alexandrinha
A koji je to razlog te zašto ih sve trgovine nemaju? Billa na primjer nema "kontrolu". Ako već pregledava netom kupljene stvari zašto se zaustavlja na tome, zašto mi ne pregleda i džepove ako sumnja na krađu? Koji zakon mu dozvoljava da na taj način kontrolila privatno vlasništvo posjetitelja objekta kojeg on štiti. Molim što točniji odgovor.

Tko je "sudac" u trgovini? Direktor koji je zaštitaru rekao "pretresaj sve, svi su sumnjivi".
Da,trgovine plaćaju fine svote zaštitarskim tvrtkama da bi ih zaštitile od krađa ili spriječile krađe u pokušaju...ako ti se nešto ne sviđa,uvijek se možeš žalit direktoru,procedura je ista za sve..čisto sumnjam da će upozorit zaštitara da te odtad slobodno pušta, da se ti jadan ne bi naživcirao.Osim toga to je brza i rutinska kontrola i ako si u redu,šta imaš histerizirat.A ako ti se ne sviđa trgovina,tko te sili da u njoj kupuješ,ili šetaš..
Što se tiče Bile, Billa ima kontrolnu sobu i kamere,a s obzirom da je prehrambena trgovina i relativno manje površine,nema se ni Bog zna šta za ukrast...a po nekim trgovinama patroliriraju i sami prodavači...
ždralexandrijka is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 22.02.2009., 22:40   #60
Quote:
SweetHeart kaže: Pogledaj post
Sve normalno, ali kad sam došla do dijela sa sušenim voćem vidla sam nešto novo i htjela probati da vidim jel fino da si kupim više (volim sušeno voće). Nije valjalo, pljunula sam i hitila tamo u smeće.
jel si i doma tak pljuješ po tepihu? Pa ne da bi te priveo neg bi te još pendrekom po kičmi. J*** te onaj ko te odgajao
-mobyXXL- is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:07.