Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2010., 13:43   #4141
Quote:
Xsam kaže: Pogledaj post
Hej Slicanko

Ovako ja kako znam da se moja zena odjavila skroz iz Dk i prijavila se u Njemacku ..znam da je prvo stan nasla i prijaila se u opstini dole gdje su joj dali potvrdu o mijestu boravka ...poslje toga su joj trazili platnu listu i ugovo o radu to je morala donjeti iz Dk....poslje nekoliko dana kada im je to predocila dobila je na adresu taj nek papair sto ide uz putovnicu gdje pise da je iskoristila prava slobodnog kretanja tamo pise njeno ime koje je nacionalnossti i dr....Posto su meni rekli da kao treba neka naljepnica u pasosu njenom da bude mene je bunilo to...Ona je isla opet u centar za strance i pitala gospodu koja radi tamo dali je to sve sto joj je i potvrdno odgovorila...

Sto s tice njemackog jezika mao sam ga kroz srednju skolu hehhehehe mada zavrsio sam i Geoth A1 Start im Deutch...prije dvije sedmice a po struci sam It-Tehnicar ..imam diplomu i za Elektricara pricam FR,ENGLESKI,(DANSKI maloo)hehehe u glavnom ja sam ko cigo nema sta ne znam raditi .....

Ako nije tajna blize kojoj ste vi zemlji bili ??Dali si predavala papre u ambasadu nasu ili si otisla muzu na 3mj pa gore sve sredila ili????

Thx Lipa na javljanju ...sta su ti splicaci
Pretpostavljam da pise i njena nova adresa na tom papiru?! Taj papir je dovoljan i legitiman dokaz, nije joj potrebna nikakva naljepnica u putovnici, ne znam zasto ti to u Veleposlanstvu govore i traze

Dobro je sto znas nesto njemackog, za svaki slucaj Osobno mi nisu trazili nikakav certifikat za priloziti uz prijavu, ali su stavili napomenu da imam solidno znanje jezika, a to su testirali razgovorom. Tada sam imala polozen B1 stupanj.

Mi smo na granici Njemacke i Luksemburga. Moj suprug je Luksemburzanin i radi u Luksemburgu. Nasa situacija s prijavom je bila drukcija nego vasa jer smo mi prvotno zivjeli u Luksemburgu, doduse, tek za kratko. Ipak, taj boravak je meni znatno olaksalo sam ulazak u Njemacku, kao prvo, nisam morala ici preko Veleposlanstva u Zagrebu, vec preko istog u Luksemburgu pa sam nebuloze koje tebi govore izbjegla

Ipak, Hrvatica sam pa vrijede isti zakoni. Sve sto su trazili od tvoje supruge, trazili su i od mog supruga. Tada nisam imala radnu dozvolu za Luksemburg te sam bila bez prihoda. Moj suprug je morao dokazati da je stanju financijski se brinuti za mene. Sve papire sam morala predati na Veleposlanstvo koje mi je brzo odobrilo vizu na 3 mjeseca, a unutar ta 3 mjeseca sam se morala prijaviti Uredu za strance u opcini gdje smo zajednicki preselili. Boravisnu dozvolu sam dobila, nakon mjesec dana cekanja, na 5 godina. Dobila sam i porezni broj (radnu dozvolu), ali PAZI:

Porez placas gdje privredjujes, a ne gdje zivis! To znaci, posto tvoja supruga radi u Danskoj, ona placa svoj porez Danskoj (preko Danske ima zdravstveno, mirovinsko, socijalno,...), a ne Njemackoj jer u Njemackoj ni ne zaradjuje!

Kada bih se ti u Njemackoj zaposlio (a s tvojom strukom mislim da ne bi bilo vecih problema, IT su uvijek i svugdje trazeni ), ti bi svoj porez placao Njemackoj, nekih 45%.

Problem jest sto vi sada, kao kucanstvo, privredjujete i u Njemackoj i u Danskoj. Nijemci to jako vole Sada njih zanimaju i tvoji prihodi i prihodi tvoje supruge, tj. zajednicki prihodi. Hocu reci, Njemacka bi uzela lijepi dio suprugine place, plus njena standardna davanja Danskoj

Pitanja su: Zaradjuje li supruga bolje u Danskoj nego sto bi zaradjivali u Njemackoj (u istoj struci)? I postoji li sansa za tebe da se zaposlis u Danskoj, a ne u Njemackoj, tj. postoji li sansa da ti brak donese radnu dozvolu za Dansku?
Laura Scott is offline  
Old 18.10.2010., 14:21   #4142
Quote:
Laura Scott kaže: Pogledaj post
Mi smo na granici Njemacke i Luksemburga. ?
a vidi moje lajonice...jazz ba?
jesam te nanjusila
cim sam vidila Luksemburg, zbrojila sam 2 i 2.
jel prosla gripica? bili tvoji do mojih prije 2 dana pa sam frisko obavjestena.
pozdrav od lajone iz Hessena
__________________
‎"Life is not a problem to be solved . Its a gift to be enjoyed."
belica is offline  
Old 18.10.2010., 14:55   #4143
Quote:
belica kaže: Pogledaj post
a vidi moje lajonice...jazz ba?
Di si slatkice?!

Quote:
belica kaže: Pogledaj post
jesam te nanjusila?
pa i virujen da jesi, znas, gripa me tresla 3-4 dana, slabo san se prala, a puno znojila a bemu, nisan se nadala da cu sve do hessena cut

Quote:
belica kaže: Pogledaj post
cim sam vidila Luksemburg, zbrojila sam 2 i 2.
iiiiih, znan ja da si ti pametna glavica

Quote:
belica kaže: Pogledaj post
jel prosla gripica? bili tvoji do mojih prije 2 dana pa sam frisko obavjestena.
mafija nadaleko radi, dospija glas i do mene

Quote:
belica kaže: Pogledaj post
pozdrav od lajone iz Hessena
pusa s granice

Nego, da ne bi mi capale karton, zoven ja tebe na kucni
Laura Scott is offline  
Old 18.10.2010., 18:28   #4144
mmmm...

vidi posto sam se ja nedavno ozenio i znaci ja sam dosao znaci kao turista kod zene u njemacku sada ne znam dali bi mogao zatraziti znaci dozvolu za boravak???dali bi morao vratiti se u Hr pa odatle traziti dozvolu to me strasno buni jer vec znash kako kod nas to sve lipo ide....:S

Hvala ti stvarno na pomoci ovo mi puno znaci jer fno je kada imash ovako da snekim porazgovarash i da razmijenish iskustva
Xsam is offline  
Old 18.10.2010., 20:09   #4145
Nema na cemu, drago mi je ako sam barem malo pomogla

Sto se tice tvog pitanja, bojim se da ti Veleposlanstvo ne gine, tj. da ces morati preko Zagreba ici (kazem ovo jer sam i sama morala ici preko Veleposlanstva, iako sam vec imala vazecu dozvolu za Luksemburg i u Njemacku usla iz istog). Ipak, da te krivo ne informiram, neka ti se supruga raspita, tj. neka sama nazove Veleposlanstvo. Mozda se nesto u medjuvremeno promijenilo, a i naklonjeniji su u davanju pravih informacija EU drzavljanima, nego nama

U svakom slucaju, sretno vam i ako ti jos nesto zatreba, slobodno se javi, ovdje ili na PM
Laura Scott is offline  
Old 18.10.2010., 21:17   #4146
Hvala na Informacija....reci cu suprugi neka ih nazove pa da vidimo bas sta ce reci...u glavnom thx again
Xsam is offline  
Old 18.10.2010., 21:53   #4147
Quote:
Xsam kaže: Pogledaj post
mmmm...

vidi posto sam se ja nedavno ozenio i znaci ja sam dosao znaci kao turista kod zene u njemacku sada ne znam dali bi mogao zatraziti znaci dozvolu za boravak???dali bi morao vratiti se u Hr pa odatle traziti dozvolu to me strasno buni jer vec znash kako kod nas to sve lipo ide....:S

Hvala ti stvarno na pomoci ovo mi puno znaci jer fno je kada imash ovako da snekim porazgovarash i da razmijenish iskustva
danas sam pitao poznanika koji radi u opcini pa se on raspitao (jer je i mene bas zanimalo)

uglavnom za dobivanje Aufenthaltskarte-EU po FreizügG/EU za clanove obitelji drzavljana EU mozes samo doci u njemacku i kod Ausländeramta u mjestu prebivalista u njemackoj dobit boravak, nemoras ni njemacki znat.

to je tako ovdje kod mene u BaWü mozda je gore u Schleswig Holstein malo drukcije ali sumnjam.

nek ti zena ode u ausländeramt, najbolje je to osobno otic i neka pita neka naglasi da ti trebas aufenthaltskarte-eu po freizügigkeitsgesetz/EU za claove obitelji drzavljana EU, ako nesto budu srali neka zatrazi napismeno.EU-Freizügigkeit-Familienzusammenführung se ne desava cesto pa nekad ni u Ausländerbehörde neznaju pravo, pa dadnu krive informacije, ali ako zatrazis napismeno onda moraju zavirit u knjige
buntspecht is offline  
Old 19.10.2010., 00:35   #4148
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
danas sam pitao poznanika koji radi u opcini pa se on raspitao (jer je i mene bas zanimalo)

uglavnom za dobivanje Aufenthaltskarte-EU po FreizügG/EU za clanove obitelji drzavljana EU mozes samo doci u njemacku i kod Ausländeramta u mjestu prebivalista u njemackoj dobit boravak, nemoras ni njemacki znat.

to je tako ovdje kod mene u BaWü mozda je gore u Schleswig Holstein malo drukcije ali sumnjam.

nek ti zena ode u ausländeramt, najbolje je to osobno otic i neka pita neka naglasi da ti trebas aufenthaltskarte-eu po freizügigkeitsgesetz/EU za claove obitelji drzavljana EU, ako nesto budu srali neka zatrazi napismeno.EU-Freizügigkeit-Familienzusammenführung se ne desava cesto pa nekad ni u Ausländerbehörde neznaju pravo, pa dadnu krive informacije, ali ako zatrazis napismeno onda moraju zavirit u knjige
Odlicno! A ako sam dobro shvatila, gospodin se vec nalazi u Njemackoj pa najbolje da sto prije odu i sve zajednicki obave

Kod mene (Rheinland-Pfalz) se zahtjevao odlazak u Veleposlanstvo u Luksemburgu, ali to je sve samo formalnost bila. Cinilo mi se da je manji problem za partnere EU drzavljana, nego za partnere samih Nijemaca Ipak, od tada su prosle 3ipol godine, a vidim da su se propisi jos i vise pojednostavnili
Laura Scott is offline  
Old 19.10.2010., 00:43   #4149
Samo da dodam, dozvola se sluzbeno zove:

Bundesrepublik Deutschland Aufenthaltskarte für Familienangehörige eines Unionbürgers oder eines Staatsangehörigen eines EWR-Staates

Aufenthaltserlaubnis für Staatsangehörige der Schweizerischen Eidgenossenschaft und ihre Familienangehörigen, die nicht Staatsangehörige der Schweizerischen Eidgenossenschaft sind

Prepisano s moje dozvole
Laura Scott is offline  
Old 19.10.2010., 01:09   #4150
Quote:
Laura Scott kaže: Pogledaj post
Odlicno! A ako sam dobro shvatila, gospodin se vec nalazi u Njemackoj pa najbolje da sto prije odu i sve zajednicki obave

Kod mene (Rheinland-Pfalz) se zahtjevao odlazak u Veleposlanstvo u Luksemburgu, ali to je sve samo formalnost bila. Cinilo mi se da je manji problem za partnere EU drzavljana, nego za partnere samih Nijemaca Ipak, od tada su prosle 3ipol godine, a vidim da su se propisi jos i vise pojednostavnili
to je istina, sto i mene cudi. jedino kaj bracni drugovi njemaca vec nakon 2 godine ako se rastanu mogu ostat , dok ovi koji imaju aufenthaltskarte to pravo ostvaruju tek nakon 3 godine braka....

http://www.aufenthaltstitel.de/freiz...tsgeu.html#2.2
buntspecht is offline  
Old 19.10.2010., 23:48   #4151
Thx na svim informacijama sutra cu bash sa suprugom otici do opstine da vidimo sta ce nam reci nadam se da ce sve biti ok i da necu trebat ici ponovo u Hr pa u abasadu jer mi je nekako skroz bezveze kada mi kaZu da oni ne znaju za takve slucajeve i da nisu niakada culi....mada oni se dole i ne pitaju toliko znam da sve dokumente salju u DE....nekako mi se nikako dole ne ide radi te procedure jer jednostavno dosta komplikuju nadam se da razumijete....Javim se uskoro pa vam prenesem sve ..)))
Xsam is offline  
Old 20.10.2010., 02:24   #4152
Quote:
Xsam kaže: Pogledaj post
Thx na svim informacijama sutra cu bash sa suprugom otici do opstine da vidimo sta ce nam reci nadam se da ce sve biti ok i da necu trebat ici ponovo u Hr pa u abasadu jer mi je nekako skroz bezveze kada mi kaZu da oni ne znaju za takve slucajeve i da nisu niakada culi....mada oni se dole i ne pitaju toliko znam da sve dokumente salju u DE....nekako mi se nikako dole ne ide radi te procedure jer jednostavno dosta komplikuju nadam se da razumijete....Javim se uskoro pa vam prenesem sve ..)))
to je najbolje tako, nekad se znaju nac neke seronje koje daju namjerno krive informacije,i pocnu muljat, zato ja preporucam da se uvijek zatrazi napismeno.

dovoljan je usmeni zahtjev, iako ja preporucam napismeno. dovoljno je napisat na obicni list papira da trazis aufenthaltskarte -EU za familienmitglieder von eu-bürger, potpises, prilozis kopiju vjencanog lista , i predas..

za 3-4 dana ti stigne pismo da podignes istu, ili dodje pismo u kojemu te traze da prilozis jos neke papire....

mnogi nasi ljudi se iz nekog razloga ustrucavaju trazit napismeno, iako je to u njemackoj sasvim normalna pojava i nis cudno, na kraju krajeva svako ima pravo na odgovor na koji se moze ulozit zalba.

usmeni odgovor i tako i tako neznaci nista a i cesto bude pogresan, svejedno namjerno ili ne
buntspecht is offline  
Old 20.10.2010., 08:28   #4153
Quote:
Xsam kaže: Pogledaj post
Thx na svim informacijama sutra cu bash sa suprugom otici do opstine da vidimo sta ce nam reci nadam se da ce sve biti ok i da necu trebat ici ponovo u Hr pa u abasadu jer mi je nekako skroz bezveze kada mi kaZu da oni ne znaju za takve slucajeve i da nisu niakada culi....mada oni se dole i ne pitaju toliko znam da sve dokumente salju u DE....nekako mi se nikako dole ne ide radi te procedure jer jednostavno dosta komplikuju nadam se da razumijete....Javim se uskoro pa vam prenesem sve ..)))
Da, javi nam sto su ti rekli Mozda se nadje jos netko u slicnoj situaciji pa mu tvoje iskustvo i informacije bude korisni Viel Glück
Laura Scott is offline  
Old 20.10.2010., 14:43   #4154
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
pa prava imas kao i obicni turist, jer zaruke mogu a i nemoraju preci u brak.prava neka imas tek kad se udas.

btw. sta ce ti zarucnicka viza ako se vjencajes u hrvatskoj??samo bi mogla imat problem, kod prijave kod ausländerbehörde, jer ce trazit vjerojatno neki papir od njemackog standesamta kad je vjencanje....a ti to nemas kad se vjencajes u hrvatskoj.osim toga od kad hrvatski drzavljani trebaju uopce zarucnicku vizu. to mi je fakat novo

zasto si kompliciras zivot

sa zarucnickom vizom nemozes radit

htio bih samo napomenut da se zarucnicka viza izdaje samo u svrhu vjencanja u njemackoj, ako sam ostanes 6 mjeseci u njemackoj i ne udas se u njemackoj, znaci tamo si ilegalno, mogla bi imat problema kod dobivanja dozvole boravka.

to je crni scenario, ali vrlo moguc


Ma evo iskombinirala sam sve. Idem u 12 mj poloziti A1 i onda za Njemacku da se tamo vjencamo kod maticara (jer zarucnik radi pa ne moze vamo doci) i onda se moram vratit u HR i aplicirati za vizu jer on je rodjen u Njemackoj i ima stalnu boravisnu dozvolu ali nikad nije zatrazio njihovo drzavljanstvo. Nadam se da necu cekati sto godina na vizu jer kazu 6 do 8 tjedana ali kako vidim iz foruma ceka se i po 3 mjeseca...
slavonka27 is offline  
Old 20.10.2010., 16:51   #4155
Quote:
slavonka27 kaže: Pogledaj post
Ma evo iskombinirala sam sve. Idem u 12 mj poloziti A1 i onda za Njemacku da se tamo vjencamo kod maticara (jer zarucnik radi pa ne moze vamo doci) i onda se moram vratit u HR i aplicirati za vizu jer on je rodjen u Njemackoj i ima stalnu boravisnu dozvolu ali nikad nije zatrazio njihovo drzavljanstvo. Nadam se da necu cekati sto godina na vizu jer kazu 6 do 8 tjedana ali kako vidim iz foruma ceka se i po 3 mjeseca...
dobru si odluku donila
A1 mozes polagat i u De. Vizu bi trebala dobiti u roku 6 tjedana, al eto, pravilo je da pravila nema pa se sve to moze i oduzit.
sretno!

Laura, daj mi reci jel moguce da je Hermes u kooperaciji s LottoShopom? bas gedam di mi se nalazi najblizi hermes paket shop i izbacilo mi loteriju
__________________
‎"Life is not a problem to be solved . Its a gift to be enjoyed."
belica is offline  
Old 20.10.2010., 17:00   #4156
Quote:
belica kaže: Pogledaj post
dobru si odluku donila
A1 mozes polagat i u De. Vizu bi trebala dobiti u roku 6 tjedana, al eto, pravilo je da pravila nema pa se sve to moze i oduzit.
sretno!

Laura, daj mi reci jel moguce da je Hermes u kooperaciji s LottoShopom? bas gedam di mi se nalazi najblizi hermes paket shop i izbacilo mi loteriju
kod mene ti je na benzinskoj a slijedeci je u lotto kiosku
buntspecht is offline  
Old 20.10.2010., 17:08   #4157
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
kod mene ti je na benzinskoj a slijedeci je u lotto kiosku
onda sam na pravoj adresi
__________________
‎"Life is not a problem to be solved . Its a gift to be enjoyed."
belica is offline  
Old 20.10.2010., 17:55   #4158
A kod mene je u lokalnoj videoteci Jedan jedini u cijelom mjestu.
Laura Scott is offline  
Old 20.10.2010., 18:19   #4159
dojclandani, jeli ima tko blizu Aahena/Kolna??
__________________
Character cannot be developed in ease and quiet.
Only through experience of trial and suffering can the soul be strengthened , ambition inspired and success achieved.
trustno1 is offline  
Old 20.10.2010., 18:20   #4160
dojclandani, jeli ima tko blizu Aahena/Kolna??
__________________
Character cannot be developed in ease and quiet.
Only through experience of trial and suffering can the soul be strengthened , ambition inspired and success achieved.
trustno1 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:27.