Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2015., 21:54   #601
Quote:
veronika88 kaže: Pogledaj post
Svi ti internetski testovi nisu pouzdani. Ako stvarno misliš da imaš problem posjeti specijalista i rješi se dileme i stresa.
Hvala na odgovoru.
__________________
bunda od nerca
Vizon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 17:55   #602
do jučer nisam znala da se aspergerov sindrom izražava drugačije kod muškaraca i žena, da žene sa aspergerovim budu prilagođenije, društvenije. sad, znam da ga je u odraslih žena praktički nemoguće dijagnosticirati, ali znate li nekog u rijeci, ili čak zg-u kod koga bi mogla otići na razgovor? kod koga se uopće odlazi za takve stvari?
Dotty is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2015., 14:13   #603
Quote:
Dotty kaže: Pogledaj post
do jučer nisam znala da se aspergerov sindrom izražava drugačije kod muškaraca i žena, da žene sa aspergerovim budu prilagođenije, društvenije. sad, znam da ga je u odraslih žena praktički nemoguće dijagnosticirati, ali znate li nekog u rijeci, ili čak zg-u kod koga bi mogla otići na razgovor? kod koga se uopće odlazi za takve stvari?
Nisam nikad čula da je tako velika razlika između asperger žena i muškaraca. Od kud vam ta informacija?
IVANŠČICA is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2015., 11:57   #604
Aspergerov Sindrom

Aspergerov sindrom nije bolest,
radi se o drugačijem funkcioniranju mozga, o drugačijem hardware-u.
Dijagnoza se radi na Fakultetu za edukaciju i rehabilitaciju u Centru za rehabilitaciju:
http://centar.erf.unizg.hr/index.php/hr/
Tko je zainteresiran za više, za dijeljenje iskustava, problema, pa čak i malih koraka... posjetite nas na

Asperger Hrvatska - Aspergerov sindrom

https://www.facebook.com/groups/816206151821268/
Asperger Hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2016., 21:28   #605
jel ima gdje u Zagrebu kakvo testiranje na asperger,išla sam u Kukuljevićevu ali ono nije baš bilo neko ajmo reć adekvatno testiranje iako su mi dali dijagnozu aspergera,ali ako ima gdje još u Zagrebu neko bolje mjesto za testiranje nek mi kaže netko
TheFlyer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 12:12   #606
Ja sam neko vreme išao kod psihića, odustao, nekako dijagnoze mi same ukazuju da je možda Asperger. U svemu se prepoznajem gledajući ceo život.
Koliko sam skontao teško je dati zasigurnu dijagnozu, pogotovo u odrasloj dobi, znam jednog dečka koji je imao poduže vreme tu dg. a na kraju se ispostavilo da je ipak drugo. Treba dosta i dugo vremenski psihijatar i psihoterapeut da radi sa tobom, različiti testovi, negde piše razgovor sa roditeljima i osobama koje te od uvek znaju. Napar Aspergera mogu ostojati neke psih dijagnoze. Ne znam koliko bi se medikamenti i terapija za OCD, nesnalaženje u društvu, soc. fobiju, psih divergencije i ... razlikovala ako se sazna da je Asperger a već nije dat u ranoj dobi ali sigurno da je bolje znati tačno stanje.
AllhemicaR is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 19:34   #607
Bump.

Da skratim, shizotipni border sam. Ali imam neke simptome Aspergera, i rješavao sam nekoliko online testova, tako da zbilja ne znam što misliti. Ugl. na jednom testu imam 33 score, a 26-31 je granica. Aspiji su iznad. Na drugom testu imam 98 od 200 i 102 od 200, no ništa pod objašnjenjem ne piše. Ugl. od simptoma sam zbilja jako socijalno glupo stvorenje, ne znam kako s ljudima, limitiran sam područjima interesa, ne znam pričati ... jedini problem sa Asperger dijagnozom je taj što sam jako emocionalan i emotivan, a Aspergerci navodno nisu. Ostalo je više manje slično.

Dal' ima smisla ići negdje s tim profesionalnije i obaviti neka testiranja? Dal' uopće ima smisla na temelju mojeg opisa?

Hvala.
OrangeTurtle is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 20:06   #608
Nitko ništa? Ok onda. Tražim dalje ...
OrangeTurtle is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 03:05   #609
Quote:
OrangeTurtle kaže: Pogledaj post
Da skratim, shizotipni border sam.
Shizotipni sam po sebi obuhvaca neke simptome Aspergera. Ako imas paranoju, magicno razmisljanje, naginjanje ezoterici i sl. onda je definitivno shizotipni.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 20:20   #610
Kažem, jedini problem s aspergerom imam taj da sam emotivan, 95% toga odgovara. A i shizotipni je dijagnoza koju su mi dali čisto da nešto daju, a i sami nisu sigurni šta mi je ... volio bi otići negdje i to provjeriti.
OrangeTurtle is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 02:15   #611
Imala sam kolegu koji ima ovaj sindrom.

Decko je komunikativan, pristojan bio, ali ono sto sam shvatila, nije postivao autoritet, mozda je to bilo zato sto mu je otac faca i bogatas, pa je bio pun samopouzdanja, ali decko nikako nije funkcionirao u timskom radu, sve je furao sam, cak je i nadredenima ukazivao na greske i nametao svoj nacin rada.

Stekla sam dojam da bi taj decko puno bolje funkcionirao na poslu gdje on radi samostalno, npr. vozac kamiona.
Samo da je solo, jer decko je bio bas pedantan u radu, radio sve po propisima, ali u pm, nikako nije funkcionirao s ostalima, jednostavno nije shvacao kako pravila igre postoje u poslu, da tu obavis svoje i ne "cackas mecku" i ne pilas nadredjene.
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2018., 04:07   #612
Od supruge brata ima ovaj sindormom.

Vrlo je jednostavno.

Timski rad nula bodova. Razlog, ne zna se javiti za rijec, nije u stanju desifrovati komplikovane pokrete tijelesne komunikacije, ima poteskoca kad govori da gleda u oci - previse mu to uzima energije tako sam kaze. Pogleda on kad prica ali vrlo brzo paca pogled u pod ili negdje gdje nema nikoga. Najbolje komunicira samo na direktna pitanja ljudi koje ne poznaje. U one koje ima povjerenja moze sasvim normalno da komunicira. Oko za detalje, ali ne u smislu da je to neki plus vec negativ. Ako neki detalj nije kako treba biti izbaci ga iz takta. I dok to ne popravi svijet je stao. Osjetljiv je na buku, neki su na svijetlost. On ima one za usi kad je kod kuce ako ima previse u kvartu galame. Ne voli zbog buke okupljanja velika, javna mjesta i sl. Konflik rijesava time sto samo ode. "Autoritet" postavlja time samo sto ode. Navika. On istom ulicom dolazi i odlazi. Istom ulicom ce od A do B otici pjeske, ili vozio auto. Njavise voli pricati o stvarima koje njega zanimaju i nece znati stati jer je tu toliko detalja da lagano te moze okupirati tri sata s pricom. Najgore sto mozes uraditi je da mu kaze stani. Jer ce razumiti da te ne zanima. Najbolje sto mozes reci je, zvuci stvarno zanimljivo, mozemo li nastaviti drugi put sad moram ici imam obavezu itd. Ne zna lagati, on ce reci sto misli ako ga pitas. I cesto tu zna upasti pokoja rijec koja ne odgovara u kontekst tj. on ne zna zapakovati situaciju.

Nepodnosi blamazu, boji se drustva ljudi koje ne poznaje (moja procjena), znaci lakse se nosi s neznancima kad je jedno na jedno. Ne zna zagrliti odnosno ne voli da ga se dira, grli, i kad bi ga ti kojem dopusta opet njegov pogled je kao sta se desaje oko mene. Humor tu i tamo razumije. Rijetko kad ces ga vidjeti nasmijanog. Zezanje na njegov racun nerazumije. Intelegentnij je od nas sviju, ima jako visok IQ ali isti ne moze upotrijebiti za nista odim mozda zbog ogromnog citanja da na nekom kvizu pobjedi. U radnu svrhu nikako, jer nema poslova za njih. Njima samo nije dosadno biti u svoja cetri zida i da budu okupiranim stvarima koje oni vole. Sve drugo im moze u roku jedne minute da dojadi. Obicno ista odjeca se osi, jer obicno kupi istu majicu u tri primjera, iste cipele u dva tri. Hrana se ista jedne koja je ukusa ono sto je navikao. Onda ima neke svoje fizicke pokrete, on obicno ima s zjevanjem ono malo cudno izgleda to sve, i s smcanjem nosa.

Mogu vrlo lagano postici magisterij, doktorat cak, ali svi od reda zavrse malo poslje na mirovini. Nema poslodavca koji ce im dati posebnu kancelariju, imati razumjervanja da nisu u stanju da rade vise stvari od jedne istovremeno i sl.

Nepoznato za njih je no-go. Znaci mora samo biti poznato i sl.

Jedina profesija koja im ide od ruke je gluma i umjetnost opcenito. Dobar dio glumaca, rezisera, fotografa, slikara, muzicara i sl. na spektrumu autizma. Anthony Hopkins, Dan Akroyd, Stanley Kubrick, Andy Warhol, Marlon Brando, Tim Burton, Mozart, Jerry Seinfeld, Michelangelo itd.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2019., 14:29   #613
Pozdrav!
Može li mi itko reć koje je godine ta dijagnoza priznata u Hrvatskoj? Jako bi mi puno to značilo!
Hvalaa od <3
Bić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2020., 01:37   #614
Imam u razredu učenika s aspergerom. Zapravo pretpostavljam da se radi o tome. Pedagoška služba mi baš i nije kao učitelju na raspolaganju i nisu me uputili u mogućnosti bilo kojeg djeteta pa tako ni ovog. Tako da otkrivam i učim u hodu. Eh sad, mogu reći da sam dečka očito podcjenjivala jer je za zadaću dobio napraviti prezentaciju koju je solidno odradio (ok možda je i netko od ukućana napravio, ali opet ima tipičnih greška njegovih vršnjaka pa ste strane opet bih rekla da je napravio sam ili ima nekog super pametnog u obitelji koji zna sve dobro zakamuflirat). U svakom slučaju prezentaciju (ako popravi ono što sam mu rekla da popravi) je odradio za peticu. Ali to bi još trebalo i izložiti na satu, kako spada.

Pa me zanima koliko je to njemu zapravo moguće? Odnosno može li njemu predstavljati problem javni nastup i može li to drastično utjecati na izvedbu? Jesu li takva djeca u stanju isprezetirat neki sadržaj solidno bez zastajkivanja i čitanja sa slajdova? Ne bih mu željela snižavati ocjenu na nečemu što on ne može bolje, a ne bih htjela biti ni preblaga i gledati kroz prste na stvarima koje on može, ali ne želi iz čiste lijenosti.
Moon light is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2020., 20:12   #615
Quote:
Moon light kaže: Pogledaj post
Eh sad, mogu reći da sam dečka očito podcjenjivala jer je za zadaću dobio napraviti prezentaciju koju je solidno odradio (ok možda je i netko od ukućana napravio, ali opet ima tipičnih greška njegovih vršnjaka pa ste strane opet bih rekla da je napravio sam ili ima nekog super pametnog u obitelji koji zna sve dobro zakamuflirat).
Aspiji često odrade zadaće iznimno kvalitetno, pa to nije osobito čudno.

Quote:
Moon light kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju prezentaciju (ako popravi ono što sam mu rekla da popravi) je odradio za peticu. Ali to bi još trebalo i izložiti na satu, kako spada.

Pa me zanima koliko je to njemu zapravo moguće? Odnosno može li njemu predstavljati problem javni nastup i može li to drastično utjecati na izvedbu?
To je vrlo individualno. Često uobičajena trema nije problem, no, uvelike ovisi o verbalnim vještinama kakve su inače. Doduše nekima dobro ide održavanje govora sa pripremom, iako spontani razgovori znaju predstavljati probleme.

S druge strane, neki su neverbalni, i ne mogu održati nikakvu prezentaciju, iako, po mom iskustvu, čak i oni koji su minimalno verbalni mogu odraditi kakvu-takvu prezentaciju (ne briljantnu, ali može poslužiti svrsi).



Quote:
Moon light kaže: Pogledaj post
Jesu li takva djeca u stanju isprezetirat neki sadržaj solidno bez zastajkivanja i čitanja sa slajdova? Ne bih mu željela snižavati ocjenu na nečemu što on ne može bolje, a ne bih htjela biti ni preblaga i gledati kroz prste na stvarima koje on može, ali ne želi iz čiste lijenosti.
Ako je toliko solidno odrađen rad do sad, ako ne može, vjerojatno nije riječ o ljenosti.

Vjerojatno kasnim, ali, evo, ovoliko mogu reći.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2020., 21:01   #616
Obicno djeca s tim sindormom imaju pokoju jos pratecu diagnozu, no kod odraslis u iznimno puno primjera dolazi do diagnoza poput anksioznost i depresije.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2020., 13:50   #617
Radio sam par testova online i rezultati koje sam dobio ukazuju da postoji velika šansa da imam ovaj sindrom. E sad znam da nisu toliko precizni (radio sam te testove na stranicama provjerenih svjetskih medicinskih centara) ali me živo zanima koliko bi to mogla biti istina. I zaista dok sam istraživao ovu temu pronašao sam u mnogim stvarima. Inače rezultat tog jednog testa kojeg sam radio bio je 32 boda od mogućih 50. Prosjek je negdje oko 16 bodova. Za osobe koje ostvare 30 ili više poena tamo piše da njih 80% i ima ovaj sindrom. Samo 20% ima nešto drugo.
__________________
Sjećanje mi snagu daje...
Winston Smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2020., 14:12   #618
Radio si AQ test Simona Baron-Cohena?
Lady Guga is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2020., 14:29   #619
Quote:
Lady Guga kaže: Pogledaj post
Radio si AQ test Simona Baron-Cohena?
Zaboravio sam naziv tog test. Ali mogu da ga pronađem online vjerujem brzo.

To je taj test vjerujem. Jeste. Ali sam uradio još jedan i rezultat je bio 34 od isto tako mogućih čini mi se 50 ili 55 bodova.
__________________
Sjećanje mi snagu daje...
Winston Smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2020., 14:40   #620
A gle, nitko ovdje ti ne moze reci da imas Aspergera na temelju tih testova, ali buduci da imas psihoterapeuta, svakako mu to spomeni. I istrazuj i dalje to sam.
Mozda ti bude koristan ovaj you tube kanal, vodi ga jedan meni simpatican Aspie iz Australije.
https://youtube.com/c/AspergersfromtheInside

Inace, bliska osoba mi je psihoterapeut i njihova edukacija nije uvijek dovoljna da pomognu ljudima s poremecajem iz autisticnog spektra (ili da uopce prepoznaju poremecaj). Tako da ovisi o psihoterapeutu koliko je sam spreman uciti o tome.
Lady Guga is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:35.