Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2018., 20:35   #681
hvala na informaciji, i meni je trebala za muza. plan je da se 26. odjavi iz svoje firme s datumom 28. da bi na novom radnom mjestu startao 29., znaci to je skroz ok tako? brinulo nas je sto je vikend, a ne zeli imati prekid staza.

zdravstveno ide automatizmom?
chloe jay is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 08:26   #682
chloe zdrav ide automatizmom ali isto provjerite jer se zna sistem zablokirat
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 21:22   #683
i tako, odem ja u Mirovinsko danas i teta na šalteru kaže ne može toliko unaprijed primiti moju odjavu.

rekla mi je da dođem u petak, da je to najranije što smije primiti taj obrazac.

eto, možda nekom dobro dođe informacija.
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 13:09   #684
Molim pomoć, savjet, neko iskustvo...

Radimo preko 40 godina kao obiteljski obrt, uvijek isto, samo su se zakoni mijenjali, pa su roditelji ujedinili obrt u jedan, pa nekad bili vlasnici, nekad ortaci, ja radnik, pa na kraju i ja ortak, kako su jedan po jedan odlazili u mirovinu, samo sam ja ostao.

Dobio sam dva dopisa za svakog od njih zavisno kad je bio vlasnik obrta, da dostave za sve radnike isplatne liste, rekapitulacije isplačenih plača, i MPP-1 obrazac, i to ni manje ni više nego za 12 godina sveukupno, od 2003 do 2015-te...

Kako je to davna prošlost za koju smatram da bi je trebali imat evidentiranu, i da to sve prati porezna uprava, tada smo plačali računovodstvo jer smo bili u pdv-u a sad sam vodim računovodstvo jer sam paušalist...

...zanima me postoji li način da se obranim od ove obaveze, zašto sad pregledavaju nešto iz davne prošlosti, a uvijek smo sve plačali..?

Da li je "normalno" da oni to traže, što da radim?

Jednostavno neznam ni što je to što traže, nemam ni prostor na kojem bi pretraživao tih 12 fascikla, pa to je par stotina papira, 144 samo za isplatne liste, u šoku sam...
ATAdriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 14:25   #685
ATA koliko znam ne postoji mogucnost da se obranis od te obaveze jer je obaveza place cuvat trajno. mozda traze za roditelje radi utvrdjivanja iznosa mirovine? ili traze bas za sve radinike? ne mogu se sad sitit od koje godine se predaju joppd obrasci elektronski, prije se predavao obrazac papirnati u poreznu upravu, dakako da bi oni to trebali imat. od koga si dobio te dopise?
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 14:28   #686
Quote:
ATAdriatic kaže: Pogledaj post
...

Dobio sam dva dopisa za svakog od njih zavisno kad je bio vlasnik obrta, da dostave za sve radnike isplatne liste, rekapitulacije isplačenih plača, i MPP-1 obrazac, i to ni manje ni više nego za 12 godina sveukupno, od 2003 do 2015-te...
...
vjerovatno neki od radnika koji su radili u tom razdoblju sad ide u mirovinu i sad to treba kompletirati

Quote:
ATAdriatic kaže: Pogledaj post
....

Kako je to davna prošlost za koju smatram da bi je trebali imat evidentiranu, i da to sve prati porezna uprava, tada smo plačali računovodstvo jer smo bili u pdv-u a sad sam vodim računovodstvo jer sam paušalist...
...
hm, očito da nemaju.....vjerovatno to računovodstvo nije predalo ispravne obrasce, tada se predavao Obrazac ID

Quote:
ATAdriatic kaže: Pogledaj post

...zanima me postoji li način da se obranim od ove obaveze, zašto sad pregledavaju nešto iz davne prošlosti, a uvijek smo sve plačali..?
...
obranit se možeš da im dokažeš da ste sve obrasce uredno predali.....a ne može se samo sve platiti treba ispravno i zadužiti to što se plati (predati ispravne obrasce)

Quote:
ATAdriatic kaže: Pogledaj post
...

Da li je "normalno" da oni to traže, što da radim?

Jednostavno neznam ni što je to što traže, nemam ni prostor na kojem bi pretraživao tih 12 fascikla, pa to je par stotina papira, 144 samo za isplatne liste, u šoku sam...
moj ti je savjet obrati se tom računovodstvu i pitaj ih, znat će oni što su predali a što nisu i zašto se podaci nisu uparili.

Quote:
ATAdriatic kaže: Pogledaj post
...

Jednostavno neznam ni što je to što traže, nemam ni prostor na kojem bi pretraživao tih 12 fascikla, pa to je par stotina papira, 144 samo za isplatne liste, u šoku sam...
to su ti podaci koliko je koji radnik imao plaću da bi mu se moglo izračunati mirovinu
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 12:59   #687
Hvala oboje na odgovorima!

Ma jedini "radnici" smo bili mi sami sebi, ja mama i tata, ovisno tko je kad bio "šef" tj vlasnik obrta.
Oni su oboje više od godinu i pol u mirovini koja im je izračunata i dobivaju je, a u poreznoj su sva dugovanja u poreznoj kartici podmirena. Ja ne idem u mirovinu niti ne zatvaram obrt.

Ma, da traže godinu dana provjere bi razumio, ali 12 godina da sad moram izvlačit, a toliko smo plačali računovotkinje za tu bijedu i jad od mjesečnih računa...sve smo plačali i sva godišnja izvješća smo dostavljali po zakonu uvijek...zar nikad ne dođe kraj tome...

Ni u mirovini mi starci nemaju mira, vjerovatno i da umru će se još nešto od njih tražit da dostave...vidim da se po zakonu ti dokumenti moraju čuvati "trajno". Dopise sam dobio od HZMO.

Pa ne postoji "trajno" u svemiru, kako netko može napravit zakon suprotan fizici...

Hvala još jednom na pomoći, zanima me da li je itko ikad kao i ja trebao pravdati 12 godina, pričao sam danas sa mušterijom nijemcem, on kaže da su mu pregledali 10 godina poslovanja, morali su pripremiti papirologiju i onda je službenica kod njih doma dolazila tri dana za redom i to sve pregledala uz njih. Ima li još netko takvo iskustvo?
ATAdriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 08:57   #688
Kako poslodavac za zaposlenika zatrazi novu zdravstvenu iskaznicu radi ostecenja stare? koja je procedura?
zmajolina zd is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 09:29   #689
Quote:
ATAdriatic kaže: Pogledaj post
Hvala oboje na odgovorima!

Ma jedini "radnici" smo bili mi sami sebi, ja mama i tata, ovisno tko je kad bio "šef" tj vlasnik obrta.
Oni su oboje više od godinu i pol u mirovini koja im je izračunata i dobivaju je, a u poreznoj su sva dugovanja u poreznoj kartici podmirena. Ja ne idem u mirovinu niti ne zatvaram obrt.

Ma, da traže godinu dana provjere bi razumio, ali 12 godina da sad moram izvlačit, a toliko smo plačali računovotkinje za tu bijedu i jad od mjesečnih računa...sve smo plačali i sva godišnja izvješća smo dostavljali po zakonu uvijek...zar nikad ne dođe kraj tome...

Ni u mirovini mi starci nemaju mira, vjerovatno i da umru će se još nešto od njih tražit da dostave...vidim da se po zakonu ti dokumenti moraju čuvati "trajno". Dopise sam dobio od HZMO.

Pa ne postoji "trajno" u svemiru, kako netko može napravit zakon suprotan fizici...

Hvala još jednom na pomoći, zanima me da li je itko ikad kao i ja trebao pravdati 12 godina, pričao sam danas sa mušterijom nijemcem, on kaže da su mu pregledali 10 godina poslovanja, morali su pripremiti papirologiju i onda je službenica kod njih doma dolazila tri dana za redom i to sve pregledala uz njih. Ima li još netko takvo iskustvo?
Hej, kontaktiraj HZMO, osobu koja je poslala dopis i sve joj objasni kao što si nama.

Ovo za pravdanje 12 godina....evo moje iskustvo....2011.god.preuzela sam jednog klijenta i nakon nekoliko mjeseci eto istog ovakvog dopisa od HZMOa za razdoblje od 1993-2010, uh....mislim se to je nemoguće da ni jedna godina ne štima, ali stvarno za svaku godinu je nešto falilo i nisu se podaci mogli upariti....gospođu koja im je radila knjigovodstvo pregazilo je vrijeme nije to mogla rješiti...dogovorili smo se i to sam im rješila al mi je jako puno pomogla gospođa iz HZMOa, npr.za 1993 godinu nisam mogla nigdje naći kako se uopće obračunavala plaća, a ja tada još bila školarac
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2018., 11:31   #690
Quote:
mala-vidra kaže: Pogledaj post
Ne mora. Moze se prijaviti poduzece na hZMO da se dodijeli registarski broj, ali nije obavezno ako nema zaposlenih. Kad bude prva prijava radnika, onda se prijavi i poduzece i radnik istovremeno.
Molim za pomoc kako prijaviti u mio i hzzo zajednicki obrt njih dvoje su vlasnici koje tiskanice. Hvala
jmima is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2018., 15:28   #691
Quote:
jmima kaže: Pogledaj post
Molim za pomoc kako prijaviti u mio i hzzo zajednicki obrt njih dvoje su vlasnici koje tiskanice. Hvala
http://zpm.hr/dokumenti/OBRT-PRIJAVE%20I%20ODJAVE.pdf

Imate tu detaljno sve
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2018., 16:18   #692
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Hvala, znam to, ali mi nije jasno, budući da su 2 vlasnika, da li treba svakog posebno prijavljivati sa M-1, M-11 i tiskan.1 kao da svaki otvara svoj obrt ?!
jmima is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 12:07   #693
Quote:
jmima kaže: Pogledaj post
Hvala, znam to, ali mi nije jasno, budući da su 2 vlasnika, da li treba svakog posebno prijavljivati sa M-1, M-11 i tiskan.1 kao da svaki otvara svoj obrt ?!
M-1p svaki za sebe jer su to tiskanice za osobe.
Za M-11p nisam sigurna, čak mislim da ide jedan jer se radi o jednom obrtu. Ali najbolje nazvati mirovinsko,oni će vam najbolje reći jer nije često tu na forumu takav slučaj,pa da i ja sad to idem raditi sigurno bih nazvala mirovinsko.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2018., 21:38   #694
Promjena sa 7 na 8 sati radnog vremana

Quote:
dana76 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima! Molim vas za pomoć ili savjet. Došla sam na novo radno mjesto i prilikom odjave nekog od radnika skužila sam da su neki radnici(koji su prijavljeni prije više od 15 godina) prijavljeni na 7 satno radno vrijeme, tj. da nikada nije isto promijenjeno na 8 satno radno vrijeme makar već godinama se ne radi 7 satno radno vrijeme. Prva prijava kod osnivanja poduzeća prijavljeno je 42 tjedno radno vrijeme pa je ista izmijenjena na 40 satno tjedno radno vrijeme ali se nije radila izmjena kod svakog zaposlenika. Što mislite da li bi se to trebalo promijeniti tj. da li se trebalo mijenjati kod svakog radnika pojedinačno. Ako treba da li će biti problem raditi te promjene ali s datumom puno unazad i da li postoji mogućnost da dobijemo radi toga nekakvu kaznu. U to vrijeme nisam radila te poslove ali ne sjećam se da su poslodavci morali kolektivno mijenjati prijave za svakog radnika kada se zakonski prešlo sa 42 na 40 satno tjedno radno vrijeme. I zanima me koje sve promjene prijavljujete na hzmo tijekom radnog odnosa? Trebam li mijenjati stručnu spremu ili promjenu radnog mjesta? Puno vam hvala na odgovoru!

Kako ste ovo riješili?
londonStangica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2018., 16:04   #695
imam pitanje. što znači ako imam vss a u prijavi radnika mi piše također ta stručna sprema, ali pod "stručna sprema potrebna za obavljanje poslova" stoji SSS? tj. kad se to ne bi ispravilo, što to za mene kao radnika dugoročno znači?
hvala.
ninol is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2018., 09:25   #696
Zna li mozda netko sto je potrebno za odjavu sezonskog obrta? Pretpostavljam tiskanice one standardne t-1 za hzzo i m2p za hzmo. Sada sam zvao podrucni ured i zena je nabrojala kilometar dokumentacije, ali vjerojatno me krivo shvatila jer ja ne zatvaram obrt trajno nego sezonski prestajem sa radom.
A ne mogu nigdje na webu pronaci pojam "privremena odjava" u vezi sa hzmo/hzzo.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2018., 11:32   #697
da, standardne tiskanice, m2p i t1
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2018., 11:58   #698
Hvala.
Sad se vise ni ne javljaju na telefon pa bar ne moram strahovati.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2018., 09:22   #699
Radnik je promjenio adresu prebivališta. Da li treba raditi M-3P obrazac preko mirovinskog i da li treba raditi promjenu na HZZO ?
milena-ZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2018., 09:22   #700
Radnik je promjenio adresu prebivališta. Da li treba raditi eM-3P obrazac preko mirovinskog i da li treba raditi promjenu na HZZO ?
milena-ZG is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:43.