Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2013., 22:38   #41
Quote:
zvonimirov kaže: Pogledaj post
'Imati ili biti.'

Važno je biti ono što jesmo, a ne postati nešto što nismo i posjedovati nešto uz to. Dakle, bolje je biti, postojati nego išta imati - posjedovati.
Ne radi se o uopće o tome da bi se jedno s drugim kosilo tako drastično i u duhu logike (princip kontradikcije). Ne radi se o tome da Fromm priča naivno protiv "imanja" ili posjedovanja. Uopće se ne radi o tome, nego o posebnom odnosu prema stvarima i svijetu oko sebe. Radi se o tome na što od toga dvojega u sebi stavljamo naglasak.
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2013., 22:41   #42
Quote:
zvonimirov kaže: Pogledaj post
Ono što jesmo po svojoj prirodi po našem rođenju. Čim nešto postanemo, gubimo svoje ja u odnosu na to što jesmo, zapravo, samim time smo otuđeniji od svojeg jastva.
Dakle, o ovome Fromm uopće ne piše. Barem ne na taj način. To uopće nije ono što govori; to bi bilo neko učitavanje new age elemenata u Frommov opus.
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2013., 22:51   #43
Ah, bio sam naravno u pravu u vezi ovog učitavanja. Jer ovo je tipičan primjer toga:

Quote:
zvonimirov kaže: Pogledaj post
To primarno jastvo je Bog. Ali samim time što smo mu nadjenuli ime, ograničavamo ga. Jastvo je alfa i omega, sve između toga su naše varijacije koje mogu a i ne moraju biti, koje se odvijaju kroz dobru ili lošu stranu prizme. Ono je najvažniji temelj za poimanje samoga sebe jer bez njega ništa ne postoji, odnosno nešto što ne spoznaje samog sebe, nema uvjet da se ostvari.
1. Fromm je ateist
2. Kao netko tko izvire iz marksovske i frojdijanske tradicije, kao netko tko je i sam bio bliski suradnik Instituta za društvena istraživanja u Frankfurtu i psihoanalitičar-praktičar s najmanje 36 godina iskustva, govoriti o Frommovoj misli u terminima "supstancijalnog jastva", "alfe i omege", "Boga" kao "primarnog jastva" itd. je potpuno pogrešno čitanje Fromma.

Quote:
zvonimirov kaže: Pogledaj post
Zašto bi preporučio neku knjigu koju nisam čitao, to ne bi imalo nikakvog smisla.
Ne znam jesi li je čitao, ali sada kada pogledam i ja sam skeptičan prema toj tvrdnji. A ako si je i čitao, svakako je nisi razumio, barem prema ovome što pišeš, nego si je čitao tako da natežeš Frommove rečenice na svoj mlin.

Quote:
zvonimirov kaže: Pogledaj post
Važno je biti svoj, ne dopustiti da nešto utječe na nas jer onda to nismo mi, već netko drugi.
Ali si barem dosljedan u svojem lošem čitanju jer svakako nisi dopustio da Fromm utječe na tebe; nisi čak niti pokušao misliti misli koje je on mislio na način na koji je on mislio.

A i ta kvazi-lajbnicovska ideja o dušama kao monadama koje jedna na drugu ne utječu (kažem kvazi jer nije tako potpuno banalno kod Leibniza, ali nije ni daleko od toga u suštini što se tiče "duša") je vrlo naivna. Tvoja osobnost nije neko supstancijalno biće koje nema ni prozore ni vrata, imuno na utjecaje iz okoline, drugih bića, knjiga i "tuđih" misli. Jedno je kantovski transcendentalni subjekt apercepcije, a drugo je osobnost i ono što te čini osobom kakva jesi i što je podložno promjenama.


Quote:
zvonimirov kaže: Pogledaj post
U ovom slučaju Fromm. Možda je Fromm u pravu, barem djelomično, a možda i nije, možda na sve gleda plitko i površno. Možda samo prihvaća ono što želi čuti, ali samim time ne znači da to što čuje, zaista i je, uostalom, kao i svatko od nas.
Ne kao svatko od nas. Kao ti u trenutku čitanja Fromma, svakako...
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2013., 10:34   #44
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
...
Stvar je u tome da ja u nijednom trenutku nisam citirao Fromma, ali mogu Einsteina glede Boga ako želiš.
__________________
Četvrtak, 5.1.2012. Spotaknuo sam se na tvoj kamen. p.s. don't be trapped
zvonimirov is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2013., 16:20   #45
Quote:
zvonimirov kaže: Pogledaj post
Stvar je u tome da ja u nijednom trenutku nisam citirao Fromma, ali mogu Einsteina glede Boga ako želiš.
Ne samo da ga nisi citirao nego nisi ni parafrazirao niti govorio o onome što je Fromm zapravo pisao. A ispalo je kao da govoriš o Frommu i onome što je on pisao, tj. iz postova je jasno da je to bila tvoja intencija. Ne znam zašto bi citirao Einsteina o Bogu, ovo nije tema ni o Einsteinu ni o (meni osobno priglupom) pitanju "Postoji li Bog?".
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2013., 18:41   #46
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Ne samo da ga nisi citirao nego nisi ni parafrazirao niti govorio o onome što je Fromm zapravo pisao. A ispalo je kao da govoriš o Frommu i onome što je on pisao, tj. iz postova je jasno da je to bila tvoja intencija. Ne znam zašto bi citirao Einsteina o Bogu, ovo nije tema ni o Einsteinu ni o (meni osobno priglupom) pitanju "Postoji li Bog?".
Zato što mi izgleda da se dičiš što je Fromm bio ateist, ali si mi zaboravio spomenuti, onaj pravi ili onaj lažni?
__________________
Četvrtak, 5.1.2012. Spotaknuo sam se na tvoj kamen. p.s. don't be trapped
zvonimirov is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2013., 19:03   #47
ne vjerujem baš da se isplati
Daisy5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 18:11   #48
Quote:
zvonimirov kaže: Pogledaj post
Zato što mi izgleda da se dičiš što je Fromm bio ateist, ali si mi zaboravio spomenuti, onaj pravi ili onaj lažni?
Šta se imam s time dičiti?
Ja ti samo iznosim činjenice... Bio je sekularni humanist, ne znam što tu nije jasno... To da ateisti mogu biti moralni ljudi i humanisti? Ako to nije jasno, onda nemamo što dalje pričati. Tema je o Frommu i isplati li se čitati Fromma. Ja sam iznio samo činjenice, a o "postojanju Boga" i sličnim temama s raznim citatima i Wikipedia priručnikom za prepirke postoji podforum "Religija"...
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 09:22   #49
Apsolutno se isplati!
Umijeće ljubavi je jedno od najboljih knjiga koje sam čitao
Stil mu je jezgrovit i sadržajan, misli duboke i otkrivajuće, filozofija topla i humana

Pročitao sam i Zdravo društvo, također sjajna knjiga

Erich Fromm rules!
__________________
As long as you trust yourself, you will know how to live (Goethe)
Biznismen75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2014., 21:59   #50
Najcitaniji od svih takvih toga doba!definitivno za preporuciti...
bobibobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 15:13   #51
takodjer bi rekao jedan od najboljih koje sam citao pa citaj...

nemas sto izgubiti i da je los i glup, bar neces slusati bogate kako kukaju

razmisljati ces svojom glavom u svojem svijetu, to je uvijek dobro
gandalf is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 18:30   #52
Ja sam ga čitala u srednjoj, od tri njegove pročitane knjige najupečatljivija mi je bila Umijeće ljubavi
sudoku22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2015., 18:12   #53
smiješno je pitati isplati li se čitati fromma. naravno da se isplati. neovisno o tome slažemo li se sa svim njegovim tvrdnjama. imam i ja doma taj komplet, pročitala sam većinu i nije me posebno oduševio. očekivala sam više. zgodno je to što je lako čitljivo, nezgodno je što se dosta ponavlja. da je nešto posebno dubok ne mogu reći. na trenutke je dobar, na trenutke je "klišejast". ipak, isplativo i nikako nije gubljenje vremena.
sunni is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2015., 19:13   #54
A koga bi navela kao izvrsnog za procitati u toj domeni?
bobibobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 00:26   #55
Fromm poput (zapisa) Sokrata potiče na razmišljanje, a ne da želi nekog "učiti", jer naučeno znanje bez primjene je poput voćki bez ploda. Nema velikih mudrosti, istina je uvijek vrlo jednostavna i prepoznatljiva jer zapisana je u nama.
Većinom tako su i knjige Fromma pitke i cijelo vrijeme očekuješ nešto "snažno" pa stoga i donesu pomalo razočaranost jer nema vidljivog recepta. Stvar je kuta gledanja poput skrivenih slika u ponavljajućim mozaicima.
I kada je ugledaš shvatiš potpuno. Imati ili biti je remek djelo.
Prolistao sam temu i vidjeh kako je Druid elegantno brutalno pojasnio potku.
Nema Boga, samo čovjek. No postati čovjek je daleko teže nego vjerovati u Boga ...

i suplement ... Wilhelm Reich - neizostavni dio umijeća ljubavi
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 22:11   #56
Quote:
bobibobi kaže: Pogledaj post
A koga bi navela kao izvrsnog za procitati u toj domeni?
u kojoj točno domeni?
sunni is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 22:16   #57
U domeni filozofskih klasika.
bobibobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 23:00   #58
ja sam za čitanje gotovo svega napisanog (izuzetci potvrđuju pravilo). fromma sam čitala najviše od svih, iz jednostavnog razloga što mi je pred nosom komplet. kao srednjoškolka sam počela (lagano) sa Kantom i Hegelom, zatim standardni pomak na Nietzschea, pa hop malo po egzistencijalizmu, malo "psihoa" po Jungu i Frommu. tu moje iskustvo sa klasicima te domene staje i skrušeno priznajem da je isto nedovoljno da izdvojim tko je najizvrsniji.
sunni is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2015., 10:32   #59
Priznajem,nelako...već dugi niz godina,sa mojih me knjižnih polica gleda ravno u oči,knjiga Imati ili biti g.E.Fromma...
Gledam je ponekad pogledom iz žurbe,kadkad zastanem i samo čitam naslov,zapalim cigaretu i odem...
Kupio sam je prije 9 godina.Nova novcata.
U trgovini koja više ne postoji..U vremenu koje je prošlo.

Uhvate me sentimenti kada pogledam iza sebe...
Imati ili biti..
Sa tim se pitanjem borim čitavih ne samo 9 godina već puno više...
Kadkad imam osjećaj da ću je pročitati i bez otvaranja korica.

Imati ili biti-nije li to zapravo drsko pitanje?
Nije li to pitanje luksuza?
U osnovi pitanje je elementarno,ali kada čovjek nabroji svoj život,kako se izvući iz ralja ne tog pitanja,nego samog uvjeta da mora birati?!
Heuel Dannaeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 21:42   #60
"Bijeg od slobode". Iz one kutije s neželjenim knjigama u knjižnici. Vjerojatno zato što na koricama piše "Bekstvo od slobode" a ne znaju svi strane jezike. Prethodni čitatelj na prvim je stranicama podcrtavao rečenice koje su mu se svidjele no ubrzo je, srećom, izgubio volju.

Čitam polako, na rate. Isplati se.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:21.