Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2010., 00:17   #2241
Quote:
rati1 kaže: Pogledaj post
Znam, ali te druge knjige onda su uglavnom new age tematike. U tom slučaju bolje bi bilo da se ipak vrate Prabhupadovim knjigama
evo ga opet
niš ne valja
ako čitaju ne valja
ako ne čitaju ne valja
a možda da pustimo ljude da žive
il da im nastavimo biti svjetlo u tunelu??
pa ako bude sreće jednog dana će me zvati his divajn grejs
isodyan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 00:23   #2242
Quote:
rati1 kaže: Pogledaj post
Bhakte, pogotovo oni mlađi, gotovo uivijek "zabriju" u svom propovijedanju pa proces bhakti predstave kao neku instant inačicu duhovnosti. Djelom je to iz njihovog nepoznavanja ljudske psihologije pa onda svoj početni ushit miješaju s duhovnim napretkom (utsha mayi - napuhan entuzijazmom). Ne shvaćaju da je njihovo trenutno pomanjkanje interesa za neke stvari kojima su težili ranije samo rezultat privremenog ushita s novime, s novom igračkom za um i da će kad im splasne očaranost tom igračkom ponovno na površinu isplivati sve stare želje. Ljudi oko njih će vidjeti da se ti ljudi nisu promijenili u svojoj suštini jer su njihove vanjske reakcije, ponašanje i dr. ostale identičnima onim ranije. Istinski duhovni napredak odražava se kako iznutra tako i izvana, i rijetki su oni kojima tako nešto uistinu pođe za rukom.
e sad se već brinem......
ispada da se bhakte više ne smiju ni "brijati"
smiju li se barem tuširati svako jutro ??
pa barem to radili iz početnog ushita
isodyan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 00:27   #2243
Quote:
Waldteufel kaže: Pogledaj post
A New Age ? Pa to je normalno u Iskconu. Iskcon ima uobičajenu praksu pronalaženja ''novih izvora'' koji se onda pretoče u nešto ''za bhakte''. Kao, to će im biti od velike pomoći. :-)
Evo npr. 7 Navika Visokouspješnih ljudi od S. Covey-a je samo jedan od tih primjera. No kada ih nešto pitaš, ''sve samo od Srila Prabhupada'', a ispod klupe (isto kao i zabranjene knjige i pisci u komunizmu) čitaju sve samo ne Prabhupada. :-)
Smiješni svati.
waldo
to se zove yukta vairagya a ne smiješni svati
pobrko si stihove.....
isodyan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 00:31   #2244
Quote:
el bimbo kaže: Pogledaj post

Jedan Eckhart Tolle daje dosta drugačiji pogled na duhovnost od onog na koji su bhakte navikli, pa ih baš može malo prizemljiti.
drugačiji??
IMHO tolle je vrlo vješta kombinacija darwinizma i bhagavad gite
barem u novoj zemlji
možda misliš na neku drugu knjigu??
isodyan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 00:41   #2245
Quote:
Royler kaže: Pogledaj post
Sve što ja tvrdim je slijedeće: koliko god malo ili puno vremena i truda čovjek utroši u neku ideju, projekt ili organizaciju, od prvog pa do posljednjeg dana tog puta postoje jasni ZNAKOVI koji ti govore da li si na pravom putu, i da li napreduješ barem mic-po-mic.

Povrh svega, ono najvažnije, entuzijazam raste ili barem ostaje konstantan tj. ne opada.

ISKCON mi je dokazao da može biti i suprotno -- i to uz najbolju volju da shvatim vlastita ograničenja, preispitam vlastite mane i stav da problem tražim ponajprije u sebi. Na kraju sam zaključio da problem nije u meni, već u toj organizaciji - barem onom dijelu organizacije s kojom sam ja došao u kontakt. That's all.

p.s. Očekujem kvalitetan sanskritski stih kao odgovor, već je dosta poruka prošlo a da nije bilo takve poduke.
eto kad baš tražiš stih....
malo sam se premišljao dali da idem u detalje al imam dojam da si ti ionako utemeljen u svojim stavovima pa i nebi bilo nekog smisla da ti "solim"
u tom duhu zaokružujem svoja mala noćna piskaranja sa sljedećim stihovima:

ako želiš da saznaš
pristani na sve
ako želiš da mjenjaš ljude
ne odmeći se

štulić "filigranski pločnici"
isodyan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 02:04   #2246
Quote:
isodyan kaže: Pogledaj post
rati pobogu brate
tebe nema u iskconu već 10 godina
odkud taj ponos da "misliš" da znaš kako živi "većina" bhakta
Pa vidi se po samim porukama na forumu. I dalje su prisutni isti stavovi koje sam susretao prije 10 godina. Osim toga nemoj misliti da time što ne odlazim u hram nemam kontakata s Iskcon bhaktama.

Da budem jasan, nije to problem koji je vezan samo uz Iskcon ili samo uz vjerske zajednice. Na neki način većina Iskcon bhakta će uvijek biti više privučena raznoraznim new age metodama. Par primjera:

1) radije će uzeti neki tzv. ayurvedski lijek od nekog lika iz Indje koji je svoje znanje možda stekao na jednom ili dva tečaja nego od nekog kvalificiranog liječnika iza kojega stoji provjerena praksa
2) ako pokreće biznis ili želi postati menadžer umjesto da uzme stručnu literaturu koju su napisali svjetski priznati stručnjaci uzet će knjigu nekog new age lika čiji je najveći biznis to što je naivcima uspio prodati svoju priču

Nadam se da ne moram dalje navoditi primjere jer ih doista ima toliko da bih mogao pisati satima. Jedna od najgorih stvari mi je bila ta što bi netko završivši neki tečaj od par dana u Radhadeshu automatski postajao "acarya" za menadžment, propovijedanje, itd. Ljudi idu godinama u škole da bi naučili te stvari a bhakte nakon svega par sati tečaja baziranih na new age idejama misle kako su postali stručnjaci. Onda kad te ideje pokušaju sprovesti u praksi nastaje kaos. Zato kažem da bi dosta bhakta svakako valjalo malo više prizemljiti.
rati1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 02:17   #2247
Quote:
isodyan kaže: Pogledaj post
evo ga opet
niš ne valja
ako čitaju ne valja
ako ne čitaju ne valja
To nisam rekao. Pročitaj ponovo što sam napisao
rati1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 02:42   #2248
Quote:
isodyan kaže: Pogledaj post
e sad se već brinem......
ispada da se bhakte više ne smiju ni "brijati"
smiju li se barem tuširati svako jutro ??
pa barem to radili iz početnog ushita
Ne moraš se brinut

Samo pokušavam stvari staviti na svoje mjesto. U spisima se ne navodi "početni kredit od Krišne" već utsha-mayi (napuhan entuzijazmom) i navodi se čak primjer mladog dječaka brahmane koji počinje studirati spise i nakon kratkog vremena se umisli kako sve zna. Tako i netko počne s procesom bhakti i nakon kratkog vremena misli kako je vrlo napredan. Sve to je uslijed početnog ushita koji je sasvim prirodan za ljudska bića a ne uslijed nekog tzv "kredita". Jedan od mnogih primjera kako ono što se propovijeda ne mora biti uopće podržano u spisima, dovoljno je samo da se spomene nekoliko puta i ako se bhakatama svidi odmah postaje "univerzalna istina".

Objašnjenje sam dao prvenstveno zato da svatko shvati taj početni entuzijazam bhakta bez potrebe da se išta mistificira.
rati1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 08:28   #2249
Quote:
isodyan kaže: Pogledaj post
evo slijedeći tu logiku:
ja sam od 15-18 završio trgovačku školu i to bi valjda trebalo biti dovoljno da sutra postanem sudac na trgovačkom sudu (imam tgovinu u malom prstu)
a bio sam i 2 tjedno na praxi u dermi(trg. mješovitom robom)
trebam li spomenut da sam maturirao sa vrlo dobar!!

primjer drugi:
dok sam tako pohodio školu imao sam dobrog frenda koji je išao na građevinski fax
ja sam toliko vremena proveo ispred tog faxa i tolko sam puta bio i unutar tog faxa da sam čak upoznao i neke profesore
suvišno je i spominjati kako mi je kantina na tom faxu bila drugi dom
i kad se podvuče crta ispada da sam ja diplomirao građevinu

a možda to vrijedi samo za iskcon i SP da čovjek može par dana promatrati iz prikrajka i nakon toga biti dipl. ing. iskconografije
i sad mi dođe da stavim jedan rigolleto
al neću
ipak sam ja ing. građevine
Zanimljivo..koliko bi po tebi netko morao biti u Iskconu da bi smio nešto reći o toj temi..znam ljude koji su bili 10,15 godina(ako je broj godina tako važan),inicirani,radili sve moguće službe,živjeli u templovima u Indiji,njemačkij,kod nas,mantrali godinama po 16 i više krugova,itd,pa su napustili Iskcon,otišli u druge duhovne pravce,ili se vratili nazad na kršćanstvo..i rekli mi u dlaku iste stvari koje sam i sam primjetio-od trulih odnosa,preko isključivosti i netolerancije do asocijalonog ponašanja i bijega od društva..
__________________
Just follow the yellow brick road..
Petar Mećava is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 10:01   #2250
Quote:
Petar Mećava kaže: Pogledaj post
Zanimljivo..koliko bi po tebi netko morao biti u Iskconu da bi smio nešto reći o toj temi..znam ljude koji su bili 10,15 godina(ako je broj godina tako važan),inicirani,radili sve moguće službe,živjeli u templovima u Indiji,njemačkij,kod nas,mantrali godinama po 16 i više krugova,itd,pa su napustili Iskcon,otišli u druge duhovne pravce,ili se vratili nazad na kršćanstvo..i rekli mi u dlaku iste stvari koje sam i sam primjetio-od trulih odnosa,preko isključivosti i netolerancije do asocijalonog ponašanja i bijega od društva..
Evo me još u ISKCON-u, 18 godina (14 godina iniciran), prošao sve moguće službe u Iskcon-u (od čišćenja poda u wc-u, do kuhanja za SF, do davanja lekcija, vođenja sangi, harinama, sankirtana, vođenja i organizacije javnih programa, učešća u radu Lokalnog i Nacionalnog koncila, poput Isodyana, Ratija, Sundaranande,...,) a sad sve to pustio mlađim snagama i organiziram druženja bhakta u prirodi, planinarenja, izlete, itd.

I vidio sam i doživio sve gore navedeno.
Ali sam također vidio i doživio i druge stvari: zrele i kvalitetne odnose, uključivost i toleranciju, toplinu i društvenost, prijateljstvo i pomaganje.
I vidio sam da je sve stvar MOJE meditacije i želje. Ukoliko se ja tako ponašam i želim biti u društvu takvih ljudi, to se događa.

Suprotno tome, ukoliko sam JA isključiv, netolerantan, asocijalan i truo u odnosima, nađem se okružen takvim ljudima.
Vrlo jednostavno. Stvar vlastitog izbora. Svaka ptica svome jatu leti.
kailash is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 10:03   #2251
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
pa naravno da je to napravio, ali su mu vremenski ova dvojca blizi. Brahmanandu mislim da je i fizicki upoznao.
Tko? Nitai?

Ja sam dao preporuku Nitaju da pročita Vivekanandu, pa si se ti nadovezao...
__________________
Fanatični borac protiv fanatizma...
el bimbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 10:42   #2252
Quote:
el bimbo kaže: Pogledaj post
Ma najbolje onda da ih obojicu preskoči i prouči njihovog učitelja, tj. Ramakrishnu. On je ionako bio bhakti nastrojen.
E bas ste me nasmijali s ovime! A u kojoj od njegovih brojnih faza da proucavam Ramakrishnu? Hinduistickoj ili krscanskoj? Samo nemojte onu muslimansku, ipak sam ja vezan za vegetarijanstvo
Kazu da je bio pojeo kravlje meso u nekoj od tih faza, samo se ne mogu sjetiti jel u krscanskoj ili u muslimanskoj? Ili je to bilo samo zlo ogovaranje?

A mozda da probam sa Cinmoyem? Mislim da je u istoj liniji. On je navodno tu i tamo samo piletinu kusao. Ako je, onda je dokazao da je pravi Bengalac! Ali je zato sportski nastrojen, uvijek ima teniski reket u autu. Mozda se Rozman ugledao na njega. Ali mislim da Rozman igra samo stolni tenis.
__________________
http://www.joga.hr
Nitai is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 10:44   #2253
Quote:
Petar Mećava kaže: Pogledaj post
Zanimljivo..koliko bi po tebi netko morao biti u Iskconu da bi smio nešto reći o toj temi..znam ljude koji su bili 10,15 godina(ako je broj godina tako važan),inicirani,radili sve moguće službe,živjeli u templovima u Indiji,njemačkij,kod nas,mantrali godinama po 16 i više krugova,itd,pa su napustili Iskcon,otišli u druge duhovne pravce,ili se vratili nazad na kršćanstvo..i rekli mi u dlaku iste stvari koje sam i sam primjetio-od trulih odnosa,preko isključivosti i netolerancije do asocijalonog ponašanja i bijega od društva..
To je problem koji je prisutan u svim vjerskim zajednicama, a u Iskconu možda malo naglašeniji iz jednostavnog razloga - svojevrsno nametanje visokih standarda (standard za inicijaciju) koje članovi teško slijede pa su onda frustrirani i tu frustraciju ispoljavaju prema drugima. Kod ogromne većine kršćana standardi slijeđenja mnogo su niži pa je manje frusracija i manje ispoljavanja iste prema drugima.

Ljude bi trebalo inspirirati vlastitim primjerom (vlastitom inspiracijom) a ne propovijedanjem nečega što se pročitalo i potom ponavlja kao papagaji - famozna poštapalica "Prabhupada je rekao..." Ljudima je teško slijediti neki standard ako ga teško slijede i oni koji taj standard zagovaraju.
rati1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 10:46   #2254
Quote:
rati1 kaže: Pogledaj post
Ako mogu pitati kako onda objašnjavaš tzv. naš pad iz duhovnog svijeta? Zar ti ne govore da smo bili s Krišnom u zabavama na Goloki (što znači da smo morali biti na stupnju preme), onda jednoga dana postali zavidni na njega zbog čega smo pali u materijalni svijet. Ili je nešto pogrešno u takvoj teoriji pada ili imaš daleko više onih koji su pali sa stupnja preme (sve jive u materijalnom svijetu) nego onih koji su pali iz brahmajotiya.
E vidis kako nas stavljas sve u isti kos ili kako bi rekli mjeris sve istim arsinom.
Ne svidja mi se to.

Meni je moj ucitelj odgovorio da u duhovnom svijetu nema maye pa da zato nema mogucnosti pada... Ali se previse ne zamaram s time. Ima dobrih argumenata i s jedne i s druge strane. Ocito je da smo pali, bilo sa 1. ili 10. kata. Sada je vrijeme da se pokupimo i vratimo kuci. Adresu i sve sto treba imamo. Lozinka Hare Krishna Hare Rama, ma blago nama!
__________________
http://www.joga.hr
Nitai is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 10:57   #2255
Quote:
el bimbo kaže: Pogledaj post
Tko? Nitai?

Ja sam dao preporuku Nitaju da pročita Vivekanandu, pa si se ti nadovezao...
ALi si to "izveo iz Aurobinda"
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 10:59   #2256
Quote:
rati1 kaže: Pogledaj post
Ako mogu pitati kako onda objašnjavaš tzv. naš pad iz duhovnog svijeta? Zar ti ne govore da smo bili s Krišnom u zabavama na Goloki (što znači da smo morali biti na stupnju preme), onda jednoga dana postali zavidni na njega zbog čega smo pali u materijalni svijet. Ili je nešto pogrešno u takvoj teoriji pada ili imaš daleko više onih koji su pali sa stupnja preme (sve jive u materijalnom svijetu) nego onih koji su pali iz brahmajotiya.
Pali smo jer su ljudi, tada na vrhuncu razvoja i duhovnosti, htjeli napraviti paralelnu kreaciju, svoj svemir, a imali su duhovne moci da to naprave. Na upozorenja Krisne se nisu obazirali, toliko su bili arogantni.

https://www.forum.hr/showpost.php?p=2...&postcount=108
Bodjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 11:01   #2257
Quote:
rati1 kaže: Pogledaj post
To je problem koji je prisutan u svim vjerskim zajednicama, a u Iskconu možda malo naglašeniji iz jednostavnog razloga - svojevrsno nametanje visokih standarda (standard za inicijaciju) koje članovi teško slijede pa su onda frustrirani i tu frustraciju ispoljavaju prema drugima. Kod ogromne većine kršćana standardi slijeđenja mnogo su niži pa je manje frusracija i manje ispoljavanja iste prema drugima.

Ljude bi trebalo inspirirati vlastitim primjerom (vlastitom inspiracijom) a ne propovijedanjem nečega što se pročitalo i potom ponavlja kao papagaji - famozna poštapalica "Prabhupada je rekao..." Ljudima je teško slijediti neki standard ako ga teško slijede i oni koji taj standard zagovaraju.
meni se cini i da je u dobroj mjeri stvar u "mladim i agresivnim (u propovjedackom smilu)" organizacijama koje uz to imaju odredjenu izdvojenost u vidu drugacijeg ponasanja, odjevanja, internog slenga itd. Govorimo naravno o nekim bivsim vremenima, ne znam kako je sada. Stvaras odredjenu (kultoidnu?) sliku sebe, pa privuces i takve (mlade, izgubljene, neprilagodjene i u potrazi za necim drugacijim i egzoticnim) ljude
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 11:50   #2258
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
meni se cini i da je u dobroj mjeri stvar u "mladim i agresivnim (u propovjedackom smilu)" organizacijama koje uz to imaju odredjenu izdvojenost u vidu drugacijeg ponasanja, odjevanja, internog slenga itd. Govorimo naravno o nekim bivsim vremenima, ne znam kako je sada. Stvaras odredjenu (kultoidnu?) sliku sebe, pa privuces i takve (mlade, izgubljene, neprilagodjene i u potrazi za necim drugacijim i egzoticnim) ljude
eto beljki je pošten pa napiše "neznam kako je sada".........
a da svratiš na druženje??
ima sira
isodyan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 11:58   #2259
Quote:
rati1 kaže: Pogledaj post
To je problem koji je prisutan u svim vjerskim zajednicama, a u Iskconu možda malo naglašeniji iz jednostavnog razloga - svojevrsno nametanje visokih standarda (standard za inicijaciju) koje članovi teško slijede pa su onda frustrirani i tu frustraciju ispoljavaju prema drugima. Kod ogromne većine kršćana standardi slijeđenja mnogo su niži pa je manje frusracija i manje ispoljavanja iste prema drugima.

Ljude bi trebalo inspirirati vlastitim primjerom (vlastitom inspiracijom) a ne propovijedanjem nečega što se pročitalo i potom ponavlja kao papagaji - famozna poštapalica "Prabhupada je rekao..." Ljudima je teško slijediti neki standard ako ga teško slijede i oni koji taj standard zagovaraju.
eto sad više ni visoki standardi ne valjaju
a da mi taj iskcon polijemo benzinom i bacimo šibicu??
možda se onda napokon počnemo baviti suštinom umjesto celofanom....
a možda se i upoznamo sa Sobom
meuuh
isodyan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 12:05   #2260
Quote:
Nitai kaže: Pogledaj post
E vidis kako nas stavljas sve u isti kos ili kako bi rekli mjeris sve istim arsinom.
Ne svidja mi se to.

Meni je moj ucitelj odgovorio da u duhovnom svijetu nema maye pa da zato nema mogucnosti pada... Ali se previse ne zamaram s time. Ima dobrih argumenata i s jedne i s druge strane. Ocito je da smo pali, bilo sa 1. ili 10. kata. Sada je vrijeme da se pokupimo i vratimo kuci. Adresu i sve sto treba imamo. Lozinka Hare Krishna Hare Rama, ma blago nama!
Govorim o službenom stavu vjerske zajednice a ne o osobnim vjerovanjima svakog pojedinog člana ili čak gurua. Svatko tko propovijeda drugačije od službenog stava zajednice može biti sankcioniran što se i desilo određenim bhaktama u Iskconu koji nisu prihvatili teoriju pada iz duhovnog svijeta.

Probaj to što ti kaže guru poslati na GBC i pitaj ih za mišljenje o tome...

Nije stvar u tome što ti se sviđa ili ne već što je službeni stav neke zajednice. Možeš biti u njoj i misliti drugačije ali moraš jako paziti kome ćeš što i kako reći da nebi snosio konsekvence ti ili tvoj guru.
rati1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:23.