Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2005., 15:18   #1
Zaštita od buke

Jučer sam gledao TV prilog o morskim orguljama negdje blizu Zadra. Ideja mi je bila blesava i kad su prije par mjeseci prikazivali njihovu izgradnju, jer je to uništavanje prirodne mirne mediteranske obalne atmosfere. Pitao sam se i kako će to djelovati i na ljude koji žive u blizini.
Papcima je naravno bilo samo važno da smo "prvi na svijetu" pa makar i u gluposti.

Intervjuirali dakle jučer par šetača na tom dijelu obale, i svi kažu da im se zvuk sviđa itd.
Pa i meni bi bilo interesantno pet minuta ako bih iz Rijeke došao tamo i to poslušao. Međutim, mislim da bi mi bilo daleko manje zanimljivo ako bi mi to pred kućom trubilo i mukalo cijeli dan i noć.

I zaista, našla se tamo i žena koja živi u neposrednoj blizini i koja se žali da više ne može spavati otkada su dovršili te orgulje.

Autor, koji je bio tu, kaže da mu je žao, ali da svi koje je do tada pitao imaju pozitivno mišljenje. Jasno da u svojoj samoljubivosti minimizira cijelu stvar.

Ne znam za vas, ali da sam ja autor tog "umjetničkog djela", ja PRVI ne bih mogao spavati ako bi saznao da je moje djelo nekome tako zagorčalo život. Savjest mi ne bi dala mira.

Ali naravno, ja ne bih mogao biti autor, jer nisam tako glup da ne predvidim takav slučaj.

A što reći o onima koji su dali dozvolu za gradnju te bedastoće? Jesu li se oni zapitali dali će nekome onemogućiti san?

Reakcija TV voditelja (mislim Ladišić) je bila sramotna. Umjesto da pokaže malo moralne hrabrosti pred šupcima kojima je samo važno da smo u nečemu "prvi na svijetu", pa makar i u idiotizmu, on savjetuje "čepiće za uši"!

Zanima me što građanin može učiniti kada bi se njemu dogodilo tako nešto - kada bi mu majmuni zagorčali život na taj način i onemogućili mu san?

Što može ta žena učiniti? Koga tužiti sudu? Po kojoj osnovi?
__________________
Captain's Blog (Reloaded)
Captain Nemo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2005., 15:58   #2
ma lako za te orgulje, odseliš se i gotovo.
Nego kako se riješiti buke crkvenih zvona koja svakih 15 min zvone? Pa čak i po noći dok svi spavaju? Čemu to? I nema šanse da se makneš od toga jer je crkva na svakih 500 m jedna.
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 08:18   #3
Quote:
gogo kaže:
ma lako za te orgulje, odseliš se i gotovo.
Nego kako se riješiti buke crkvenih zvona koja svakih 15 min zvone? Pa čak i po noći dok svi spavaju? Čemu to? I nema šanse da se makneš od toga jer je crkva na svakih 500 m jedna.
Ma nije to ništa. Zamisli tek što cvrčci rade kad nastupi ljeto? Pa ona njihova kakofonija, ono je užaš. A kome da se žališ? KOme???
__________________
Rezime
prometej is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 08:33   #4
Quote:
gogo kaže:
ma lako za te orgulje, odseliš se i gotovo.
Nego kako se riješiti buke crkvenih zvona koja svakih 15 min zvone? Pa čak i po noći dok svi spavaju? Čemu to? I nema šanse da se makneš od toga jer je crkva na svakih 500 m jedna.
u VG-u se nakon x godina izgradnje dovršila crkva, sa ogromnim zvonikom naravno, koji je taman između 2 reda zgrada nekako upao....prvi put kad je instalirano zvono i kad je velečasni zazvonio ekipi u 6 ujutro razbudio je malu djecu, žene i nemoćne ekipa se požalila i zamolila ga da ne pizdi. naravno da je sve odmah proglasio nevjernicima i bezbožnicima i onda su mu oni malo jači i moćniji morali zaprijetiti sirovom fizičkom silom i sad je zvono na malom stupu ispred crkve...
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 09:04   #5
Re: Morske Orgulje u Zadru - Ometanje Sna

Quote:
Captain Nemo kaže:

Zanima me što građanin može učiniti kada bi se njemu dogodilo tako nešto - kada bi mu majmuni zagorčali život na taj način i onemogućili mu san?

Što može ta žena učiniti? Koga tužiti sudu? Po kojoj osnovi?
Može više stvari - kao prvo, buka koja dolazi s ulice ne smije biti iznad određenog broja decibela. Nadalje, ako buka postoji, a nije iznad te granice - može tražiti novčanu naknadu radi štetnih imisija (Zakon o obveznim odnosima).

Uglavnom, buku treba tretirati kao zagađenje i tako se postaviti, a može se rješiti i dogovorno - da se cijevi zatvaraju u recimo 21 sat.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 09:04   #6
tema su morske orgulje.

mislim da su zanimljive turistički, a buka? pitam se kome smeta...domaćima u "zimskom snu" ili?
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 09:07   #7
Sudeći po onome što sam još ranije vidio na televiziji, te orgulje nisu tako blizu stambenih objekata a da bi to izazivalo probleme zbog muke.
Uostalom, svi ste nekad šetali uz more slušajući čudesne simfonije mora. Pa kome to može smetati?
Ali predmnijevam, uvijek postoji neki kapetan Nemo....
__________________
Rezime
prometej is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 09:09   #8
Quote:
prometej kaže:
Sudeći po onome što sam još ranije vidio na televiziji, te orgulje nisu tako blizu stambenih objekata a da bi to izazivalo probleme zbog muke.
Bit će buke...

Zato i postoje mjerenja...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 09:10   #9
mena baš zanima dal` će netko izmjerit tu buku kad opali južina....
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 09:16   #10
Quote:
brzi kaže:
mena baš zanima dal` će netko izmjerit tu buku kad opali južina....
Hoće ako netko zatraži...

Nego, evo malo literature:

Zakon o zaštiti od buke

Pravilnik o najvišim dopuštenim razinama buke u sredini u kojoj ljudi rade i borave

Nadzor nad provedbom Zakona:

Članak 23.

Nadzor nad primjenom ovoga Zakona i propisa donesenih na teme__lju ovoga Zakona obav__ljaju sanitarni inspektori Ureda državne uprave u županijama i Gradskom uredu Grada Zagreba, kao i sanitarni inspektori Ministarstva zdravstva sukladno nadležnostima iz Zakona o sanitarnoj inspekciji.

Nadzor nad primjenom odredaba ovoga Zakona koje se odnose na buku u radnim prostorijama u kojima u procesu rada nastaje buka kao i odredbama ovoga Zakona koje se odnose na promet strojeva, transportnih sredstava, uređaja i opreme glede sadržaja podataka o zvučnoj snazi koju emitiraju pod određenim uvjetima uporabe obav__ljaju inspektori Državnog inspektorata.

Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 09:17   #11
Quote:
Vojky kaže:
Bit će buke...

Zato i postoje mjerenja...
Ma čemu uopće mjerenja Vojky? Ma to su nebuloze, buka od mora?
Uostalom, ti ne živiš pored mora pa nisam uvjeren da se možeš uživjeti u ovaj "problem"....
Iskočimo jednom iz paragrafa i osvrnimo se oko sebe. Ne bi vjerovali ali okolo je život....
__________________
Rezime
prometej is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 09:53   #12
Quote:
prometej kaže:
[B]Ma čemu uopće mjerenja Vojky? Ma to su nebuloze, buka od mora?
Uostalom, ti ne živiš pored mora pa nisam uvjeren da se možeš uživjeti u ovaj "problem"....
Hmmm... Ja sam s otoka podrijetlom, a ljetujem nekih 10 metara od mora, pa mislim da se sasvim dobro mogu uživjeti u problem...

A ovdje nije problem buka od mora, već moguća pretjerana buka "morskih orgulja".

Quote:
Iskočimo jednom iz paragrafa i osvrnimo se oko sebe. Ne bi vjerovali ali okolo je život....
Upravo paragrafi i služe da bi se nešto objektivno procijenilo - da li su orgulje preglasne ili ne. Dođe čovjek s instrumentom i provjeri. Onda se, ovisno o rezultatima, ide dalje.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 09:56   #13
"sto mozhe uciniti ta zena..?"

Ona sama, na zhalost, vjerojatno nista sto bi bilo efikasno da se rijesi taj problem. Ali, ako ih se skupi njih vishe kojima isto smeta (a sigurno ih ima ili ce ih biti!)vjerojatno bi mogli podici zajednicku tuzbu, peticiju...
coflek is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 09:58   #14
Quote:
coflek kaže:
"sto mozhe uciniti ta zena..?"

Ona sama, na zhalost, vjerojatno nista sto bi bilo efikasno da se rijesi taj problem. Ali, ako ih se skupi njih vishe kojima isto smeta (a sigurno ih ima ili ce ih biti!)vjerojatno bi mogli podici zajednicku tuzbu, peticiju...
Pri tome ne treba zaboraviti da su lokalni izbori za 2 mjeseca.

No, svakako - može pozvati nadležnu inspkeciju. Sve dok se ne izmjere decibeli - pričamo napamet.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 10:00   #15
Quote:
Vojky kaže:
Hmmm... Ja sam s otoka podrijetlom, a ljetujem nekih 10 metara od mora, pa mislim da se sasvim dobro mogu uživjeti u problem...

A ovdje nije problem buka od mora, već moguća pretjerana buka "morskih orgulja".

Upravo paragrafi i služe da bi se nešto objektivno procijenilo - da li su orgulje preglasne ili ne. Dođe čovjek s instrumentom i provjeri. Onda se, ovisno o rezultatima, ide dalje.
Jebemu Vojki ja sam mislio da si ti maštovitiji pravnik "Paragrafi služe da bi se nešto objektivno procijenilo...."?!?
Ma Vojki ej' čuješ li se? Pa nismo u Švicarskoj a ni Orwelova 1984. nije tako izgledna u skorije vrijeme....
Zamisli ovo Vojky (budući si s mora): "Ležiš na seki, "samo nebo iznad tebe a moralni zakon u tebi" (heheh..) pijuckaš recimo Dingač, razmišljaš o pravnom osnovu kojim je Bog dragi i veliki sredio ovaj naizgled kaos oko tebe... na obzorju sfumatična slika novog Ovršnog zakona a u fade out odlazi zvuk morskih orgulja - tog čuda inovacije i beskrajne ljepote prirode?!?
I ti bi u sve to uvukao lokalnog inspektora koji bi išao mjeriti ljepotu? E Vojky, Vojky )
__________________
Rezime
prometej is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 11:33   #16
prometej nam je duša pjesnička..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 11:46   #17
a kaj arhitekt nije predvidio nikakav poklopac pa da se orgulje mogu "ugasiti" u slučaju potrebe?

kak će se sad održavat predizborni skupovi na rivi?
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 12:48   #18
Quote:
brzi kaže:
a kaj arhitekt nije predvidio nikakav poklopac pa da se orgulje mogu "ugasiti" u slučaju potrebe?

kak će se sad održavat predizborni skupovi na rivi?
Jednostavno. Morati će čekati bonacu...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 13:16   #19
Quote:
Vojky kaže:
Jednostavno. Morati će čekati bonacu...
To majstore. Vidiš da možeš
__________________
Rezime
prometej is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 13:18   #20
onda ništa od predizbornih skupova jer kao što je i poznato pred izbore se sve uzburka. mislim da more nije ništa posebno po tom pitanju
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:37.