Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.09.2006., 13:25   #21
Question Pravo prolaza-put do kuće

Prije 8 godina kupili smo kuću na selu bez građevinske jer tamo nitko nema građevinsku dozvolu....sad se nešto priča da bi se možda krenilo sa legalizacijom svih tih zaseoka....i meni se ideja sviđa...doduše trebaće radi toga dignit kredit ali šta se može.....već me strah hvata kad vidim sva rušenje uz obalu....a kupili smo tu kuću jer nismo imali novca za kupiti nešto u građevinskom području....
ali sad mi se čini da bismo s tim mogli imati problema radi prilaznog puta....
postoji prilazni put kojim mi prolazimo pješke svaki dan ali taj put nije ucrtan u katastar....a susjed tvrdi da to je seoski put ali da prolazi preko njegove zemlje i da nam on dozvoljava samo put širine jednog metra......tako da mi prolazimo samo pješke a ne smijemo automobilom.....pošto se nismo htjeli svađati pokorili smo se....iako je prošli vlasnik kuće prolazio automobilom....sad vidim da smo možda trebali nešto napraviti.....inače-radi se samo o 4 metra dužine puta a nakon toga već počinje naša zemlja........ne znam šta da radimo...dogovorit smo se pokušali...on ne pristaje na ništa....
imamo li mi ikakvog osnova da ga tužimo......jer kuća je izgrađena 1983....prošli vlasnik je prolazio automobilom a mi sad 8 godina prolazimo pješke.....
tako me strah ako dođe do legalizacije da nećemo moći to napraviti radi tog puta....a onda nam mogu srušiti kuću a mi nemamo gdje drugo živiti niti novca za napraviti drugu......
i da ne zaboravim reči-tim putem prolaze i ostali iz sela kad idu sa ovcama i kravama na ispašu na svoja polja......a što se mene tiče da nije radi legalizacije ne bih ništa ni poduzimala ali ovako me strah
molim da mi netko pomogne sa savjetom....šta da radimo ????
nick40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2006., 13:30   #22
Postoji institut nužnog prolaza: pješačkog, kolnog, pa i onog za tjeranje stoke... To su različite kategorije.

Najbolje se s odvjetnikom posavjetovati što i kako dalje.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2006., 13:42   #23
Dobro kaže Vojky.

Ako se to bude legaliziralo, neće se moći legalizirati bez ucrtanih puteva, koji će biti javno dobro, bez obzira što će sadašnji vlasnik reći da je to "njegovo". Onda neće biti, bez obzira što je to "njegova" zemlja, jer neće moći zakonski osporiti korištenje tog komada zemlje bilo kome.
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2006., 16:15   #24
Arrow

Quote:
Vojky kaže:
Najbolje se s odvjetnikom posavjetovati što i kako dalje.
... jer: nije jasno imaš li ili ne pravo prolaza tim putem, da li je kuća u građevinskom području, da li zadovoljava x uvjeta iz urbanističkog plana...
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2006., 16:32   #25
Quote:
Putnik92 kaže:
... jer: nije jasno imaš li ili ne pravo prolaza tim putem, da li je kuća u građevinskom području, da li zadovoljava x uvjeta iz urbanističkog plana...

kuća je na selu....kad je građena to područje nije bilo obuhvačeno urbanističkim planom.....ni jedna kuća u tom selu nema nikakve dokumente.....i radi se o marlesovoj montažnoj kući od 60 kvadrata
koliko sam saznala to područje se još vodi kao poljoprivredno

susjed dozvoljava prolaz -odnosno put širine jednog metra jer tvrdi da je te širine seoski put....i tim putem kao što sam rekla prolazim i ja i drugi seljani....na samom ulazu put je u duljinu od 4 metra -širok jedan metar -a nakon toga kad dođe na moju zemlju širok je 3 metra.....

ne znam kako bih objasnila da bude jasnije....susjed mi ne brani prolaz pješke....ali ne dozvoljava da se ulaz proširi na 3 metra pa da možemo ući automobilom....

molim ako netko ima osobno iskustvo- kako to riješiti-da mi pomogne

p.s. znam da ću na kraju morati kod odvjetnika ali momentalno ne mogu...nedavno sam ostala bez posla...a muž 2 mjeseca nije dobio plaću.....dok ne sredimo to-ne možemo kod odvjetnika
pa sam mislila da ću ovdje na forumu saznati nešto što će mi pomoći i malo me smiriti jer me ulovila panika :-(
nick40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2006., 16:59   #26
Evo, baš se u zadnje vrijeme bavim jednim sličnim slučajem, ali sa druge strane (dakle, sa gledišta tvog susjeda). Koliko mi je poznato, ne možeš dobiti građevinsku dozvolu ako nemaš osiguran prilazni put. Nažalost, ne možete ga niti tužiti jer se samo za kuće bespravno izgrađene do 1962. smatraju kao da imaju građevinsku dozvolu. Doduše, postoji jedan trik...ako se taj put koristio više od 20 godina za prolaz vozilima, može se tražiti (su)vlasništvo na osnovi dosjelosti, ali o tome ne znam mnogo detalja (pitaj odvjetnika). Obavezno se moraš izboriti za tih 12 kvadrata (ako sam dobro shvatila 3 metra širine, 4 metra dužine), pa makar ih kupila za ogromne pare, jer mi se čini da su ti oni uvijet za legalizaciju.
Etienne is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2006., 17:04   #27
Usput, ponovo provjeri u katastru (sad možeš i preko interneta, ako znaš koje su čestice zemlje u pitanju) da li je taj susjed zbilja vlasnik čestica preko kojih prelazi put. Možda samo zaje...
Etienne is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2006., 17:13   #28
da radi se o 12 kvadrata......ali on ih ne želi prodati iako je to samo livada...ne služi mu ničemu osim da pravi inat :-(

radi se o tome da ja to uopće ne bi ni rješavala da se nije počelo pričati o legalizaciji
jer vidila sam da se s njim nije moguće dogovoriti a imamo gdje ostaviti auto i bili smo se pomirili sa stanjem
ali ako dođe do legalizacije.....šta ću onda.....uffffff

onda kad smo kupovali nismo to znali a kad smo saznali bilo je gotovo....rekli su nam samo da smo prodavatelja mogli tužiti za prevaru....a šta bi s tim-još bi se i danas sudili i plačali odvjetnike

a eto napravili smo lošu odluku i čini se da bi mogli ispaštati radi nje
nick40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2006., 17:19   #29
Quote:
nick40 kaže:
da radi se o 12 kvadrata......ali on ih ne želi prodati iako je to samo livada...ne služi mu ničemu osim da pravi inat :-(
Ma kreten. Probaj sa dosjelošću, ali to ti je opet dizanje tužbe. Dakle, ako neće prodati, dizanje tužbe ti ne gine, protiv susjeda ili protiv onog tko ti je prodao zemlju. Ili probaj susjedu samo zaprijetiti tužbom, ponekad pali. Ali prije toga se posavjetuj sa odvjetnikom, da znaš imaš li osnove.
Etienne is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2006., 17:23   #30
hvala Etienne....slažem se da je kreten i to na kvadrat

kad malo sredim financije idem kod odvjetnika pa ću viditi šta kaže kad vidi sve papire....a koliko košta to da odvjetnik pogleda spise i kaže mišljenje ?
nick40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2006., 17:42   #31
Ma nemoj nositi papire, samo mu ukratko objasni problem i pitaj imaš li osnove za tužbu (pa ćeš mu onda donijeti papire ). Nazovi nekog odvjetnika i pitaj možeš li doći na savjetovanje jedan sat, ne može biti skuplje od stotinjak kuna. Ne znam postoji li ona služba za besplatno pravno savjetovanje preko telefona (ili je postojao samo plan da se uvede).
Etienne is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2006., 17:48   #32
Quote:
Etienne kaže:
Ma nemoj nositi papire, samo mu ukratko objasni problem i pitaj imaš li osnove za tužbu (pa ćeš mu onda donijeti papire ). Nazovi nekog odvjetnika i pitaj možeš li doći na savjetovanje jedan sat, ne može biti skuplje od stotinjak kuna. Ne znam postoji li ona služba za besplatno pravno savjetovanje preko telefona (ili je postojao samo plan da se uvede).

Ma kakvih sat vremena, čovjek koji se time bavi i to kuži sve će odmah shvatiti i objasniti ti u deset minuta.

Tužbu bih digao i protiv jednog i protiv drugog. Ako taj put širine metar nije omeđen ničim, ja bih prelazio preko njega autom bez problema. Ako se vlasniku ne sviđa, neka me tuži, pa neka on dokazuje pravnost svoje strane, što će napraviti nikada, pa čak ni tada...

Naravno, prvo sve na finjaka, pa natuknuti sudski spor kojim on to mora dati i omogućiti prolaz, a smrada koji je zatajio takvo sranje obavezno nazvati i reći mu veselu vijest, uz mogućnost da se izvuče iz toga tako da ON dogovori sa tim sadašnjim vlasnikom zemlje tvoj prolaz (oni se ziher dobro znaju).
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2006., 18:01   #33
Ma, šta će bezveze dizati tužbe i vući se po sudovima ako ne mora... Dovoljno je samo da joj odvjetnik da potvrdu da ima pravne podloge za tužbu, a dalje se sve može postići ucjenom Susjedu bi moglo biti u boljem interesu da proda zemlju, nego da je izgubi na sudu. Vuk sit, sve ovce na broju...
Etienne is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2006., 18:29   #34
hvala svima.....pokušala bih bez suda naravno.....ne volim konflikte...a ni moj muž...zato vjerojatno i jesmo u ovakvoj situaciji
sledgehammer - ne put nije omeđen....ali mi se nismo htjeli svađati....

sve više uviđam koliko smo blesavi....trebali smo ko zagorac "sve vas bum tužil" :-)

valjda ćemo pronaći neko rješenje...još jednom hvala na savjetima
nick40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2006., 18:33   #35
i da ne zaboravim...taj susjed ne pravi problem samo meni.....malo dalje još jedan susjed ima sličan problem s njim....i već nekoliko puta je bilo i tuče.....a mi se ne bi htjeli dovoditi u takvu situaciju :-(
nick40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2006., 19:50   #36
Quote:
nick40 kaže:
...koliko sam saznala to područje se još vodi kao poljoprivredno...
> Dakle nema nikakve mogućnosti legalizacije kuće.

Što se tiče ovoga puta i nekih neobičnih savjeta koje sam ovdje pročitao - vlasnik sa svojom imovinom radi što ga volja, a da bi ti stekla neka prava moraš imati zakonsku osnovu za to.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2006., 21:10   #37
pa još se vodi kao poljoprivredno ali se priča o novom prostornom planu po kojem bi postalo građevinsko....

da- vlasnik sa svojom imovinom radi što ga je volja....ali tu se radi samo o par kvadrata ruba jedne livade koja ne služi ničem....pa eto-bilo bi ljudski da mi to proda....ali valjda sam ja pristrasna jer radi se o meni :-(

a ja stvarno ne znam za zakonsku osnovu....zato sam i postavila pitanje

a zamisli da se tebi radi o tome da ostaneš bez krova iznad glave...i ti bi pitao zar ne........ok priznajem- trebali smo se prilikom kupovine bolje raspitati....ispali smo glupi jer smo vjerovali ljudima :-( i nismo poznavali zakone.....
a šta sad mogu....mogu samo pokušati nešto riješiti
nick40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2006., 21:15   #38
Quote:
Putnik92 kaže:
Što se tiče ovoga puta i nekih neobičnih savjeta koje sam ovdje pročitao - vlasnik sa svojom imovinom radi što ga volja, a da bi ti stekla neka prava moraš imati zakonsku osnovu za to.
Postoji nešto što se zove "nužni prolaz". Svaka zemljišna čestica ima pravo izlaska na javni put.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2006., 23:31   #39
Quote:
Vojky kaže:
Postoji nešto što se zove "nužni prolaz". Svaka zemljišna čestica ima pravo izlaska na javni put.
Da ali služnost puta do zemljišne čestice ne garantira mogućnost gradnje na istoj jer prostorni plan može to ne dozvoljavati (eto slučaj Poreča npr.).
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2006., 23:43   #40
Odluka o nužnom prolazu

Članak 224.

(1) Nužni prolaz preko neke nekretnine kao poslužne osnovat će svojom odlukom sud na zahtjev vlasnika druge nekretnine, ako do nje nema nikakve ili nema prikladne putne veze s javnim putom i ako je korist od otvaranja nužnoga prolaza za gospodarenje tom nekretninom veća od štete na poslužnoj nekretnini, a uz obvezu vlasnika nekretnine u čiju se korist nužni prolaz osniva da plati punu naknadu vlasniku poslužne nekretnine.

(2) Nužni prolaz ne može sud osnovati preko nekretnina glede kojih se tome protive javni interesi, kroz zgrade, kroz ograđena kućna dvorišta, kroz ograđena uzgajališta divljači; a kroz ograđene vrtove i vinograde može osnovati nužni prolaz samo ako za to postoji osobito jak razlog.

(3) Sud će svojom odlukom kojom osniva nužni prolaz odrediti da se on osniva u korist određene nekretnine kao služnost prava staze, progona stoke, kolnika, ili svega zajedno, vodeći računa o potrebama povlasne nekretnine i o tome da poslužno zemljište bude što manje opterećeno; no nikad ne može osnovati nužni prolaz u korist određene osobe, niti općega dobra.

(4) Sud će svojom odlukom kojom osniva nužni prolaz odrediti obvezu vlasnika nekretnine u čiju se korist osniva taj prolaz da vlasniku poslužne nekretnine plati punu novčanu naknadu za sve što će on trpjeti i biti oštećen, koja ne može biti manja od one na koju bi on imao pravo da se u interesu Republike Hrvatske provodi izvlaštenje, te će osnutak nužnoga prolaza uvjetovati potpunom isplatom te naknade, ako su se stranke glede naknade nisu drukčije sporazumjele


evo našla sam taj članak zakona....ali ne kužim baš :-(
jel može neko da mi kaže svoje mišljenje da li po tom zakonu mogu nešto napraviti ili ne? unaprijed hvala
nick40 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:08.