Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2014., 21:02   #41
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
Nightfall, a što je s lektirom u prvom razredu? To bi oni trebali čitati sami s razumijevanjem? I daj nam neki naslov, molim te. I koliko vremena imaju za jednu knjigu?
Moji susjedi (roditelji) se zgražaju nad lektirom. I onda čujem da je jedna od slikovnica "Petra" na popisu lektire, što se meni čini super zanimljivo i relativno jednostavno za početak.
Lektira u prvom razredu:
Prva knjiga za lektiru radi se u siječnju, kad su djeca već naučila sva tiskana slova (mala i velika da mogu pročitati knjigu). I to pred kraj siječnja. Obično učiteljice stave lektiru zadnji tjedan u mjesecu, čak i zadnji dan (tak je kod nas u školi).
Dijete treba knjigu pročitati, ali prva lektira ne piše se u bilježnicu već se zajedno s učiteljicom obrađuje na satu. Izdvaja se naslov, ime pisca i lik (ili glavni likovi) i ilustrira se. Sve to zajedno s učiteljicom koja ih vodi kroz tu prvu lektiru, sve zajedno zapisuju na ploču , oni u bilježnicu.
Drugu lektiru čitaju opet djeca doma,ali dobe i zadatak da u bilježnicu ukratko napišu one stvari koje su izdvojili u prvoj lektiri. Neke učiteljice ne traže ni to već se lektira opet samo obrađuje na satu, a učiteljica kratkim pitanjima (pismeno ili usmeno) provjerava je li lektira pročitana.

Popis lektire kod nas u prvom razredu je ovakav:
SIJEČANJ: Horvat-Vukelja, Ž. - Hrabrica

VELJAČA: Bauer, Lj. -Tri medvjeda i gitara

TRAVANJ: Grimm -Bajke (izbor)

SVIBANJ: Sigsgaard, J. -Pale sam na svijetu
Izborna lektira:
1. Petra uči plivati
2. Baronian, J. Baptiste - Figaro, mačak koji je hrkao
3. Đokić-Pongrašić, A. - Nemaš pojma, Grizlijane
4. Junaković, S. - Dome, slatki dome
5. Zubović, Sonja - Kako se gleda abeceda
6. Femenić, S. - Idi pa vidi

I nije lektira bauk, nipošto. To su kratke knjižice koje nije problem ni pročitati s djetetom,ali ne da mu se čita već da ga se prati kod čitanja i provjeri što je razumjelo.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 21:07   #42
Ja se pouzdam u tete da će je znati u vrtiću zaposliti i da joj neće biti dosadno. Ići će u školu sa 7 g i 5 mj. Po meni se čini dosta, ja sam rođena par dana razlike pa sam svojedobno išla sa 6 i pol u školu. Ništa mi nije falilo.
No nju ne želim forsirati jer ima predobre tete, idi klinaca joj ostaje u vrtiću (mješana grupa) pa se nadam da će se malo osnažiti i naučiti se izboriti za sebe (izrazito je sramežljiva i nesigurna).
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 21:35   #43
Moja sad ima pet, sto znaci da bi iduce sa sest i pol trebala ici u skolu. Za razliku od vecine mislim da bi joj jos jedna godina vrtica povrh iduce bila cisti gubitak vremena. Pa skola u prvom razredu traje par sati, ostatak se moze igrati.

Meni je prvi razred ostao u sjecanju kao izrazito dosadan jer sam sve znala, ostatak nizih razreda prelagan, a tu sad citam da su jos smanjili gradivo. Vise mislim da ce i njoj, kao i meni, biti dosadno, a i ja sam isla s 6 i pol.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 23:12   #44
ja sam sa sela, pa evo ta priča da će dijete kad dođe iz škole biti samo pola dana bilo mu 6 ili7, meni je neshvatljiva, mislim da ni jedno ni drugo nije spremno da bude pola dana samo u stanu recimo ovdje gdje ja živim to je jako neuobičajena situacija

kod nas ovi prvačići što idu u devetogodišnju, njih učiteljica mora po zakonu na izlazu predat odrasloj osobi, a ne da ih pusti same nipošto, npr mali susjed poslje škole ide u vrtić i roditelji ga kupe iz vrtića kad idu sa posla, mada imaju opciju baka

ako je dijete hiperaktivno (ima ustanovljenih poteškoća sa koncentracijom) ili ima sporiji napredak u govoru, to nisu bezveze razlozi za pomaknut školu, ali mislim da to nije nešto što će promaknut stručnjaku, ne mislim na one na razgovoru za prijem, već stručnjaku koji prati djetetovo napredovanje na polju sa poteškoćama, koji je adekvatan da da neku evaluaciju jel dijete sposobno pratit nastavu

a ako sad sa 6 nije mirno da sjedi dugo, ne znači da neće biti za pola godine, djeca rastu, napreduju i kad su potaknuta prihvaćaju nove okvire

neki razlozi koje navode mame, nije emocionalno zreo, ovo ono, nekako mi zvuče prezaštitnički, neopipljivo.... ja i danas nisam baš emocionalno sazrela baš ono baš za svoje godine neki smo jednostavno takvi
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 01:08   #45
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
A koji su to kriteriji na razgovoru? Po kojima se može tako jednostavno i jednoznačno procijeniti tako složena stvar kao što je opća spremnost za školu?
Ako dijete nije emocionalno spremno za školu sa 6 i po godina, ne znači da nije zdravo.
Svi bismo htjeli donijeti ispravnu odluku o onome što je za našu djecu najbolje, ali ako ćemo već pogriješiti, ja bih radije pogriješila tako da mu godinu dana bude dosadno, nego da mu bude preteško i da se od njega očekuju i traže stvari koje ne može napraviti, koje ne razumije, da se muči.
potpis.
usput, mislim da svako dijete, uz dobar dril moze i u dobi od 4-5-6-7 usvojiti citanje, pisanje, racunanje, i nabiflati godisnja doba, imena mjeseca i sl.

ono sto je meni kljucno, je da diejte ima prirodnu potrebu za ucenjem, da je zainteresirano, da uci kroz igru (koja je djetetu dominantna aktivnost), da se uci nositi sa uspjehom i neuspjehom, da ima priliku izrazavati i zadovoljavati svoje potrebe, osjecaje, misli...da uvazava tudje.
prije nego diejte posaljem po akademske cinjenice, volje bih da nauci zauzeti se za sebe, rjesavati sukobe, biti odgovorna za svoje stvari, znati preci cestu, kupovati u ducanu itd.

a mislim da skola, strukturom, nacinom rada, pa i time kako neki roditelji ozbiljno shvate obaveze (pa umjesto djeteta rade zadace, il u najboljem slucaju sa njim) na najboljem putu da u djetetu ubije volju za ucenjem...zato mi se nekako cini bitnim, pogotovo kod ful zaigranog djeteta, taj rpoces odgoditi sto duze.
osim naravno, ako ih se u vrticu ne drila radnim listicima, onda je to sve manje vise isto...

@pink, nisi odgovorila, a kaj on misli o skoli? zna li on uopce kaj je skola, kaj se tam radi, pokazuje li neku zelju da tam ide? igra li se nekada skole?
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 01:25   #46
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
potpis.
usput, mislim da svako dijete, uz dobar dril moze i u dobi od 4-5-6-7 usvojiti citanje, pisanje, racunanje, i nabiflati godisnja doba, imena mjeseca i sl.
Ne sjećam se previše doba vrtića, ali znam činjenicu da su me tete proglasile najsocijaliziranijim među djecom. Onda sam sa 6 godina izričito samoinicijativno želio ići u školu. Spreman za učenje, rad, upoznavanje novih prijatelja i sve jedva čekao da krenem u nju. (najgora odluka ikad) Škola se promovirala i kao škola nenasilja. Odmah sam bio pažljiv na nastavi i prolazio s odličnim bez problema. Međutim društveno, bio sam predmet sprdnje, najmlađi, slabe fizičke građe, čestim maltretiranjem moje samopouzdanje je padalo. Moji školski kolege bili su pravi zli genijalci, i to zaista stoji - uspješno su skrivali maltretiranje od učitelja/svojih roditelja te mi prijetili da ako ikome išta kažem da sam gotov. Rekao sam sve svojim roditeljima i nakon roditeljskog sastanka neko vrijeme bi bio mir, i onda ponovo tjedan dva poslje bi dobio teške batine. Jednom za svagda problem je rješio moj stariji brat koji je doslovce namlatio nasilnike koji su me maltretirali (i da u ovom slučaju nasilje je rješilo problem, jer nakon toga me nitko više nije dirao). Stoga dragi roditelji savjetujem da ne šaljete djecu u školu sa 6 godina iz osobnog iskustva, jer većina prijatelja koje sam stekao bili su iz nižeg razreda. I osjećao sam se kao da bi tamo bez problema pripadao. By the way možda se nasiljem nebi riješio problem već drugom metodom da je psihologinja ili pedagoginja imala volje.. Isto tako moja tvrdnja nemora biti pravilo, jer ima svakakvih škola ali moram izričito naglasit da je ta osnovna škola bila dosta reklamirana kao odlična i u centru grada. Ne želim reć koja. Peace!
__________________
You don't stand a single chance to win, unless you fight.

Zadnje uređivanje blindirani : 13.05.2014. at 01:34.
blindirani is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 01:37   #47
Evo ja sam krenila sa 6 godina iako sam rođena u travnju, još troje djece iz moje zgrade je te godine kretalo pa su poslali i mene. Ja sam tad već znala čitati i bila sam samostalna, ostajala sam sama u kući, podgrijavala si hranu, sama se budila itd. Meni u ta prva četri razreda ništa nije falilo sa starijima ali mi je postalo problematično tamo poslije 5. kada je počeo pubertet i tad se počela viđat razlika u toj jednoj godini jer sam fizički bila nerazvijenija od ostalih što me dosta mučilo (zadnja sam dobila mengu, sise su mi počele rast tek u 8. itd.) i tad sam zažalila što sam krenila ranije iako mi sada nije žao. Sjećam se još i da mi je bilo žao i u onom periodu kada su svi moji napunili 16 i smjeli ostat poslije 11 vani a ja sam morala kući
__________________
You better check yourself before you wreck yourself.
Ethan Tremblay is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 01:40   #48
E da i to maltretiranje je eskaliralo u 4. osnovne a do onda sam se uglavnom družio s ženskim djelom razreda. U petom razredu imali smo pridošlicu iz druge škole s kojim sam se skompal, još smo sad frendovi a kasnije 5.-8. razred isto se osjetila razlika ali znao sam se izborit za sebe a i bilo je lakše jer sam imao pravog prijatelja.
__________________
You don't stand a single chance to win, unless you fight.
blindirani is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 09:30   #49
nosorog, on je zainteresiran, znači ispunjava radne listiće samnom i zanima ga, nekad i previše. Voli da mu čitam, objašnjavam i zadajem zadatke.
Već je zacrtao da će ići u školu, cijelo ljeto će biti na otoku pa na jesen u školu, tako svima govori. Vrtićka psihologinja je rekla da je intelektualno na razini sedmogodišnjaka i da uopće nije emocionalno i socijano nezreo. Zbog čega sam i htjela odgoditi školu. Nisam stručnjak, ali sam paničar i nekako sam mislila da se još ne bi uklopio

Blindirani, ne znam uopće kako tvoje iskustvo ima veze sa temom. Mislim da uopće nema veze što si bio najmlađi u razredu. Moj muž je krenuo sa 6 i 4 mj pa nikada nije maltretiran, bilo je i mlađih od njega. Dok je jedan najstariji bio na meti ruganja.
Uopće mi je glupo generalizirati. I moram primijetiti da su djeca prije bila puno okrutnija.

Jedino što mi pada napamet da bi ga moglo mučiti ovo što je ethan navela, što će kasnije od prijatelja ući u ppubertet..

Zadnje uređivanje pink5 : 13.05.2014. at 10:11.
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 10:43   #50
Quote:
pink5 kaže: Pogledaj post
nosorog, on je zainteresiran, znači ispunjava radne listiće samnom i zanima ga, nekad i previše. Voli da mu čitam, objašnjavam i zadajem zadatke.
Već je zacrtao da će ići u školu, cijelo ljeto će biti na otoku pa na jesen u školu, tako svima govori. Vrtićka psihologinja je rekla da je intelektualno na razini sedmogodišnjaka i da uopće nije emocionalno i socijano nezreo. Zbog čega sam i htjela odgoditi školu. Nisam stručnjak, ali sam paničar i nekako sam mislila da se još ne bi uklopio


Jedino što mi pada napamet da bi ga moglo mučiti ovo što je ethan navela, što će kasnije od prijatelja ući u ppubertet..
Ako je zainteresiran za školu i dobio je zeleno svjetlo što se tiče intelektualne, emocionalne i socijalne zrelosti onda je zaista samo vaša panika u pitanju .
To što ne zna vezati cipele nije uopće bitno, ostati sam doma je dosta bitno ako vam nitko ne može oko njega pomoći s čuvanjem kad se vrati iz škole ili nema produženog boravka.
Vjerujem da će sam naći ekipicu koja će mu odgovarati, bez obzira kakvog je karaktera, bez obzira je li plah ili otvoren.
Evo mene to muči kod moje, mada ona je zaista izraziti plaha no sve više uviđam da možda imam krivi dojam o njoj. U vrtiću je vole, pristupaju joj, ima prijateljice, igra se s njima (mada ima dana kad mi kaže da se ni sa kim nije igrala)...a ja i dalje mislim da ima slabije razvijene socijalne vještine i da bi ju (da ide na jesen u školu) razred "progutao", da se ne bi snašla. Istina je vjerojatno negdje u sredini.

Što se tiče ulaska u pubertet dečki ionako kasnije od cura ulaze u pubertet, kod cura je predpubertet već s 9-10 godina, kod dečki s 11-12..pubertet je malo kasnije. Ali ako gledam moju...visinom i težinom je već sad iznad prosjeka, što će tek biti kad krene sa 7 i pol u školu, pa prosječnog prvašića će u zubima moći nosit (zato ja i ne brinem o težini školske torbe ). U pubertet bi po tome ranije ušla, a hoće li to pratiti i emocionalna zrelost je pitanje.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 10:48   #51
Pink, glupo ti je generalizirati, a cijela tema je postavljena baš tako "je li bolje odgoditi ili ne".
Kad će ući u pubertet, to nikako ne možeš znati, pa ne ulaze svi baš s određenim brojem godina i dana. I puno je prerano o tome sada razmišljati.
A ovo što je Blindirani naveo, ja baš mislim da je to jako važno. Očito je bio intelektualno spreman, ali nije bio onako drugačije (kako se to god zvalo, emocionalno, socijalno), a to samo roditelj vidi, ne teta na testiranju.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 10:56   #52
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
A ovo što je Blindirani naveo, ja baš mislim da je to jako važno. Očito je bio intelektualno spreman, ali nije bio onako drugačije (kako se to god zvalo, emocionalno, socijalno), a to samo roditelj vidi, ne teta na testiranju.

Hm, ja stvarno ne mislim da su žrtve zlostavljanja od strane vršnjaka djeca koja nemaju razvijene dovoljno socijalne vještine. Djeca djecu zlostavljaju iz raznoraznih razloga, zbog razlika koje možda samo oni vide, no problem je što se neka djeca ne snađu kako se od toga obraniti. No mislim da je u slučaju zlostavljanja zakazala i ona strana zaštite koju bi trebali pružati odrasli, a ne sve prebaciti na djecu koja se, budimo realni, ipak u tim teškim slučajevima ne mogu sama obraniti od verbalnog, psihičkog ili fizičkog zlostavljanja.

Opet tema otišla u krivo...neću više.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 11:05   #53
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Hm, ja stvarno ne mislim da su žrtve zlostavljanja od strane vršnjaka djeca koja nemaju razvijene dovoljno socijalne vještine. Djeca djecu zlostavljaju iz raznoraznih razloga, zbog razlika koje možda samo oni vide, no problem je što se neka djeca ne snađu kako se od toga obraniti. No mislim da je u slučaju zlostavljanja zakazala i ona strana zaštite koju bi trebali pružati odrasli, a ne sve prebaciti na djecu koja se, budimo realni, ipak u tim teškim slučajevima ne mogu sama obraniti od verbalnog, psihičkog ili fizičkog zlostavljanja.

Opet tema otišla u krivo...neću više.
pa da, to i jesu socijalne vjestine o kojima se ovdje govori.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 11:18   #54
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
pa da, to i jesu socijalne vjestine o kojima se ovdje govori.
Ok, socijalne vještine uključuju i to. Ali zar je zaista samo na djeci da se SAMA znaju snaći u tim situacijama? Govorimo o maltretiranju! Pa nije li na odraslima da to spriječe i rade na tome? Meni je tu sustav zakazao i znam da ako se to mojoj malo bude događalo da ću se boriti rukama i nogama da se sustav pokrene i nešto promijeni i zlostavljanje prestane. Braće ni nema tak da ne mogu čekati da njen brat prebije zlostavljače jer im nitko drugi nije mogao stati na kraj.

Po tome, moja će mala biti (ako se ne promijeni, a to je teško jer mislim da je i stvar karaktera) meta za zlostavljače.

Edit: MIslim da se ni ja ne bi bogzna kako snašla da me netko zlostavlja. Jebate , nisam ni ja socijalno zrela
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 11:19   #55
Quote:
pink5 kaže: Pogledaj post
nosorog, on je zainteresiran, znači ispunjava radne listiće samnom i zanima ga, nekad i previše. Voli da mu čitam, objašnjavam i zadajem zadatke.
Već je zacrtao da će ići u školu, cijelo ljeto će biti na otoku pa na jesen u školu, tako svima govori. Vrtićka psihologinja je rekla da je intelektualno na razini sedmogodišnjaka i da uopće nije emocionalno i socijano nezreo. Zbog čega sam i htjela odgoditi školu. Nisam stručnjak, ali sam paničar i nekako sam mislila da se još ne bi uklopio
Tipfeler?
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 11:21   #56
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Tipfeler?
Ne, rečeno joj je da JE zreo na svim područjima, a ona je strahovala da nije emocionalno i psihički zreo i zato je, prije nego su ga testirali, htjela odgodu.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 11:32   #57
Sve naravno ovisi o djetetu, njegovoj intelektualnoj i emocionalnoj zrelosti, ali ovako, na prvu, sve preko 7 godina meni zvuči previše za polazak u prvi razred.
Moj brat je krenuo sa 6, ja sa 6, 5 pa se valjda time rukovodim.
Na kraju srednje škole sam se zeznula u izboru faksa, izgubila sam jednu godinu, ali se to po mojim godinama ne primijeti. To mi je recimo bilo super, na razgovorima za posao je uvijek izgledalo da sam faks završila u roku, iako sam zapravo jednu godinu izgubila. Nije to ništa bitno, samo mi je fora.
Ono što jest bitno je to da bi meni bilo strašno da sam krenula sa 7,5 zbog fizičkog izgleda. I ovako sam bila viša od svih vršnjaka za par glava, izgledala bih kao totalni debil da sam u prvi razred krenula sa 7,5.
U to vrijeme sam rasla kao iz vode i godina dana mi je činila veliku razliku.
Da ne govorim da sam intelektualno bila potpuno spremna; čitanje i pisanje su mi bili piece of cake.
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 12:01   #58
Quote:
pink5 kaže: Pogledaj post
nosorog, on je zainteresiran, znači ispunjava radne listiće samnom i zanima ga, nekad i previše. Voli da mu čitam, objašnjavam i zadajem zadatke.
Već je zacrtao da će ići u školu, cijelo ljeto će biti na otoku pa na jesen u školu, tako svima govori. Vrtićka psihologinja je rekla da je intelektualno na razini sedmogodišnjaka i da uopće nije emocionalno i socijano nezreo. Zbog čega sam i htjela odgoditi školu. Nisam stručnjak, ali sam paničar i nekako sam mislila da se još ne bi uklopio
Zapravo vise uopce ne kuzim zasto panicaris oko upisa u skolu I mislis da se ne bi uklopio?
Najprije sam mislila da ne vjerujes procjeni strucnjaka, jer fala bogu, poznas svoje dijete pa si uvjerena da nije emocionalno i socijalno zero za skolu.
Sad pises da je jako zainteresiran za razne zadatke, da je intelektualno napredan po strucnoj procjeni i da se veseli skoli.
Pa zasto bi ga, pobogu, onda ostavljala jos godinu dana u vrticu?

Sorry, pogubila sam se malo u tvojim postovima.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 12:46   #59
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post

Sorry, pogubila sam se malo u tvojim postovima.
i ja vjeruj mi :materpaničarka:

i jako puno ljudi ne vjeruje procjeni stručnjaka i vele mi da za svako dijete kažu da je spremno.
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 12:47   #60
Quote:
pink5 kaže: Pogledaj post
i ja vjeruj mi :materpaničarka:
Ma ne brigaj.
Bit ce mu super ako je uciteljica ok.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:18.