Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Pogledaj rezultate ankete: Odaberite svoj tip osobnosti kako bismo znali prilagoditi marketinške postavke vašem profilu
Ja sam L osoba 4 12.12%
Ja sam G osoba 3 9.09%
Ja sam B osoba 3 9.09%
Ja sam T osoba 1 3.03%
Ja sam I osoba 0 0%
Ja sam Q osoba 5 15.15%
LGBTIQ is a way of life! Click here to buy it: 2 6.06%
Krvnik je derpe 25 75.76%
Apemant je latentan 23 69.70%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 33. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.08.2015., 21:15   #1021
Ma da, tri, al to je manje bitno.
Zašto se svako od njih računa kao sedam?

I Krvnikovi glasači se računaju kao više od jedne osobe, ali tvoji iz nekog razloga ipak vrede više.

Kod nas u Srbiji je ovih dana bilo nečeg sličnog.
Al posle smo saznali da će Vučić povećavati plate i penzije, pa je to valjda to.
Dalaj Sanja is offline  
Old 06.08.2015., 22:21   #1022
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
Ma da, tri, al to je manje bitno.
Zašto se svako od njih računa kao sedam?

I Krvnikovi glasači se računaju kao više od jedne osobe, ali tvoji iz nekog razloga ipak vrede više.

Kod nas u Srbiji je ovih dana bilo nečeg sličnog.
Al posle smo saznali da će Vučić povećavati plate i penzije, pa je to valjda to.
Ne znam točno , ali pretpostavio sam da je to nekakav Krvnikov štos...
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is offline  
Old 07.08.2015., 16:11   #1023
Možda svaki od tih koji su glasali za tebe ima još po šest klonova.
Ili neki od njih ima još 18.
Dalaj Sanja is offline  
Old 07.08.2015., 16:46   #1024
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
Možda svaki od tih koji su glasali za tebe ima još po šest klonova.
Ili neki od njih ima još 18.
Pa onda bi se vidjela njihova imena, kad je anketa javna.
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is offline  
Old 07.08.2015., 17:06   #1025
Možda su kompresovana.
Dalaj Sanja is offline  
Old 13.08.2015., 15:00   #1026
Baš šteta što je zatvorena tema https://www.forum.hr/showthread.php?p...4#post55151784

Taman sam htjela sa Sanjom i Omenom malo porazgovarati o Menciju i njegovom viđenju ove teme.

Izdvajam:

Quote:
Hsin – produhovljeno srce

Za Mencija, osobito čovjekovo obilježje je hsin, srce. Veliki čovjek, chun tzu, kaže Mencije, razlikuje se od drugih ljudi po tome što kultivira svoje srce. Ono je središte iz kojeg izviru sve moralne kvalitete i u njemu leži sposobnost čovjeka da ispuni svoju sudbinu, ming. Čovjek se s njim rađa i zato ga Mencije naziva “izvorno srce” i “istinsko srce”.
Hsin je “glas prosvijetljenog uma” i omogućuje moralno promi­šljanje kojim čovjek prepoznaje prioritete i vrijednosti, razlikuje dužnosti i prihvaća obaveze, a sve s ciljem ostvarenja svrhe života i vlastite sudbine. Zato je hsin ono najdragocjenije u čovjeku, a kultiviranje srca njegova najviša dužnost.

Mencije kaže da ovo srce u sebi sadrži četiri tuana, četiri mladice ili klice kao inicijalne moralne ­sklonosti. To su četiri temeljna mo­ralna osjećaja iz kojih se, ako ih se pravilno njeguje, mogu razviti četiri vrline. Međutim, ako se s njima postupa loše, one će zakržljati. Važno je naglasiti da ove mladice postoje u svakom čovjeku te je svaki čovjek po svojoj prirodi temeljno dobar. Svoj stav obrazlaže sljedećim primjerom:

Kad kažem da su svi ljudi takvi da ne mogu gledati patnje drugih, moje se mišljenje može ilustrirati na sljedeći način: …kod svih će se ljudi bez izuzetka pojaviti osjećaj uznemirenosti i panike ako spaze da bi neko dijete moglo pasti u bunar. Oni neće reagirati tako zbog toga što žele steći naklonost njegovih roditelja, niti zbog toga da bi stekli pohvale svojih susjeda i prijatelja, niti zbog toga što ne žele doći na glas da su neosjetljivi.

Dakle, osjećaj supatništva i suosjećanja čovjeku je prirođen, a isto su tako čovjeku prirođeni i osjećaj srama i odbojnosti, osjećaj poštovanja i susretljivosti te osjećaj odobravanja i osuđivanja.

Osjećaj supatništva i suosje­ćanja je načelo na kojem se zasniva čovjekoljublje, plemenitost (jen). Osjećaj srama i odbojnosti načelo je na kojem se zasniva ispravno ponašanje (li). Osjećaj poštovanja i popustljivosti načelo je na kojem se zasniva uljudno ponašanje (shu). Osjećaj odobravanja i osuđivanja načelo je na kojem se zasniva mo­ralna svijest, mudrost (chih). Svi ljudi imaju ova četiri načela kao što svi imaju svoja četiri ekstremi­teta. (Mencijeva djela, II,1,6.)

Na pitanje zašto bi čovjek trebao razvijati ova četiri začetka vrlina, Mencije odgovara da se upravo po njima čovjek razlikuje od životinje i da se jedino njihovim razvojem zaista postaje čovjek. Ako mladice vrlina ostavimo nerazvijene, bit ćemo samo ljudi koji suosjećaju s drugima, ali pritom ništa ne čine, a ako ih marljivo kultiviramo, možemo ne samo spriječiti pad jednog djeteta u bunar, već kako kaže Mencije: uzeti pod svoju zaštitu sve unutar Četiri mora.


Čovjek koji te mladice zapostavi “izgubio je vlastito srce” i Mencije kaže: Kad se čovjeku izgube pas ili kokoš, on ide u potragu za njima, a kad izgubi svoje srce, on ga ne ide tražiti. Odgoj samoga sebe nije ništa drugo do težnja da pronađemo svoje izgubljeno srce.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Old 13.08.2015., 16:33   #1027
Florine, lijep tekst, baš vrijedan za pročitati.

Nego, svratih ovdje na chat da protestiram protiv zatvaranja teme Uljudni fašizam. Zašto? Baš me zanima.

Taman sam htjela napisati kako mi ne bi palo na pamet pokunjeno (kao ti turisti) udaljiti se i ne učiniti ništa, pa tražim quote, tražim... Baš sam se iznenadila lokotom.

?
Volver is offline  
Old 13.08.2015., 16:38   #1028
tema u kojoj se obrađuje navodno odbijanje iznajmljivanja apartmana navodnim Srbima nema veze s filozofijom.

Zadnje uređivanje Krvnik : 13.08.2015. at 17:54.
Krvnik is offline  
Old 13.08.2015., 17:22   #1029
Zbunjena sam. Ali nema veze. Neću sad elaborirati.
Samo bih htjela reći da se od konkretnog primjera u uvodnom postu (bio on istinit ili neistinit) kroz razvoj teme, moglo govoriti o postupku kao takvom (ili sličnima) nevezano uz zemlju, državu, naciju, jer raznih manifestacija fašističkog svjetonazora, nacional-šivinističkog (aktivnog-pasivnog) isl.... ima svuda.
Mi upravo živimo u svijetu - svjedočimo mu - svjedočimo mu i virtualno - u strašnom zaoštravanju odnosa među ljudima temeljem pripadnosti različitim nacijama, religijama itd....
To je klima čiju prijetnju ne bi smjeli ignorirati.

Ali, da ne odem predaleko.... Dodala bih samo, nevezano uz ovu zaključanu temu i neovisno o njoj, da me čudi da se na filozofiji (filozofski) ne govori o tom problemu.
Volver is offline  
Old 13.08.2015., 18:55   #1030
vlasnik medija,
određuje (dopušta) teme
i način komuniciranja.
to nije sretno rješenje.

teme se u najgorem slučaju,
mogu negdje premjestiti.
ne zaključati
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Old 13.08.2015., 19:23   #1031
Quote:
volver kaže: Pogledaj post
Florine, lijep tekst, baš vrijedan za pročitati.
Stvarno je, zato sam ga i odlučila podijeliti, makar ovdje i vrlo je blizak mom načinu razmišljanja, pa ono...

__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Old 13.08.2015., 19:59   #1032
Quote:
Floverka kaže: Pogledaj post
Baš šteta što je zatvorena tema https://www.forum.hr/showthread.php?p...4#post55151784

Taman sam htjela sa Sanjom i Omenom malo porazgovarati o Menciju i njegovom viđenju ove teme.

Izdvajam:
Možeš i sa mnom. Teorija ti je dobra, ali nedostaje praksa. Zašto?
Endekaideka1-11 is offline  
Old 13.08.2015., 20:22   #1033
imate pravo.

prebacio sam temu na društvene znanosti, tako da je moguće nastaviti raspravu ondje.
Krvnik is offline  
Old 13.08.2015., 20:46   #1034
Quote:
Endekaideka1-11 kaže: Pogledaj post
Možeš i sa mnom. Teorija ti je dobra, ali nedostaje praksa. Zašto?
Misliš da je previše utopistička?

Btw, zapravo do ovoga sam došla tragajući za autorima i filozofima koji promišljaju o katarzi i njenoj nužnosti za opće društveno dobro i priznajem da je pomalo povezano sa Frljićem.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Old 14.08.2015., 00:52   #1035
Quote:
Floverka kaže: Pogledaj post
Misliš da je previše utopistička?

Btw, zapravo do ovoga sam došla tragajući za autorima i filozofima koji promišljaju o katarzi i njenoj nužnosti za opće društveno dobro i priznajem da je pomalo povezano sa Frljićem.
Katarza bi više odgovarala ideji kako je ponekad potrebno upotrijebiti silu da bi se postiglo ono što se hoće, iako sila u načelu nije preporučljiv način ostvarivanja ciljeva (u taoizmu je potpuno izbačena kao način ostvarivanja bilo čega). Kreativnost kao primjenjivanje vrlina u toj konfučijanskoj priči podrazumijeva određenu nadmoć, a ne toliko silu (katarzu), koja više odražava nemoć koja se manifestira kao moć zato da bi sebe nadišla. To je pomalo surogat prave kreativnosti, ali ponekad može proći. Imam osjećaj da svatko ima samo jedan dio priče ili gleda na tu nedokučivu stvar života i življenja iz svojeg kuta, dok tao po definiciji obuhvaća sve, čak i bijednike i nasilnike. Ne mislim da je Frljić tako nasilan tip, nego su prije bijedni i nasilni oni koji nasrću na njega i prije svega je tu prisutan naš poslovični hrvatski jal - ne mogu ljudi otrpjeti da čovjek u kazalište privuče deset puta više ljudi nego oni, da nastupa u inozemstvu (nekad i uspješno). To naše stanje uma, mentalitet, bi se više moglo opisati nekim drugim konstelacijama ida, ega i superega gdje se oni potiru umjesto da se sinergijski nadopunjavaju i zato proizvode neravnotežu koja uzrokuje loše posljedice.
Endekaideka1-11 is offline  
Old 16.08.2015., 02:14   #1036
Drugovi, imam ozbiljno pitanje koje može prividno djelovati neozbiljno, ali uvjeravam vas - ozbiljno je. Radi se o tome da kada čovjek piše i djeluje višesmisleno na neki način se odnosi prema drugome kao čista potencijalnost. Može biti i ovo i ono. Filozofski gledano, to je nalik na materiju grčkih filozofa koju su mnogi od njih smatrali zlom. Ili nalik na ženu u nekim tradicionalnim shvaćanjima.
To nije naivno shvaćeno zlo kao djelovanje čovjeka instinktom umjesto razumnim promišljanjem za što neki pametni filozofi tvrde da je posve lažno shvaćanje zla (čovjek je ili iznad životinje ili ispod životinje, ali nije na nivou životinje, kažu Schelling i Baader), nego zlo u nekom impersonalnom ili barem neinstinktivnom smislu.

Iz te perspektive gledano shvatio sam da sam zla osoba. Da i ne spominjem kako anonimni format foruma ide zlu po volji. Eto, zamislio sam se nad time. I ovaj Darwin u citatu ispod vuče neodređenosti vodu na mlin - vaguely.
__________________
Somewhere in the gray wood by the river is the huntsman and in the brooming corn and in the castellated press of cities. His work lies all wheres and his hounds tire not. I have seen them in a dream, slaverous and wild and their eyes crazed with ravening for souls in this world. Fly them.
Davor000 is offline  
Old 16.08.2015., 02:22   #1037
Cipalice, nisi se začudila nad time što linkam Jergovića u onome tekstu? Eto, toliko ne volim liberale i libertarijance. Evo ga ovdje opet u onim blatnjavim starkama. To ti je ono nedokučivo Sokratovo blato... ono iz Parmenida:

__________________
Somewhere in the gray wood by the river is the huntsman and in the brooming corn and in the castellated press of cities. His work lies all wheres and his hounds tire not. I have seen them in a dream, slaverous and wild and their eyes crazed with ravening for souls in this world. Fly them.
Davor000 is offline  
Old 16.08.2015., 12:06   #1038
On mozda ravno iz vinograda, a ti tako.
Nisam se zacudila, pomislila sam da se mozda Jergovicu zalomio dobar tekst, ali ga ipak nisam procitala. A i indirektno vezano za to, ljudske motivacije su zeznuta stvar. Recimo ja sam nekad znala reci nesto sto uopce ne mislim iz ciste pakosti. A pakost je u meni izazivalo to sto sam vidjela da netko uopce ne razumije sto govorim. No i to nema nekog smisla da se covjek ljuti jer su drugi nesto malo gluplji od njega. Ponekad me je to cak znalo i veseliti, a ponekad sam bila u konfliktu jer je postojala i druga vrsta veselosti izazvana time sto netko i razumije. Ne sumnjam u tvoju istinoljubivost.
__________________
"Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! A eto, ti si bio u meni, a ja izvan sebe." https://www.scribd.com/doc/23745183/...relije-Augusti
1001 cipalica is offline  
Old 16.08.2015., 12:38   #1039
Quote:
Davor000 kaže: Pogledaj post
Iz te perspektive gledano shvatio sam da sam zla osoba.
Ma nisi. Ti si s onu stranu dobra i zla. Ne može zla osoba učiniti forum boljim, a bio bi puno bolji kad bi još dva-tri ovakva Davora prebivali ovdje.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 16.08.2015., 14:00   #1040
Quote:
Davor000 kaže: Pogledaj post
Iz te perspektive gledano shvatio sam da sam zla osoba. Da i ne spominjem kako anonimni format foruma ide zlu po volji. Eto, zamislio sam se nad time.
Jesi, ali nisi po tome nimalo poseban, svi smo mi zli, a forum je dobro zlo mjesto.
planinar is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:01.