Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.05.2008., 02:18   #1
Mali princ - knjiga za odrasle

jos uvijek se ne mogu pomirit s tim da smo ju citali u 8. razredu...a sad u 4. srednje nam svasta stavljaju, a tu knjigu bi tek sad mogli shvatit. knjiga koja je ispunjena beskrajnom mudroscu i komplicirana upravo zbog svoje jednostavnosti i nevinosti. procitala sam ju 9 puta, svaki put se rasplakala od odusevljenja. ima li vas jos koji dijele moje osjecaje prema toj knjizi?
natasha7b is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 23:39   #2
Slažem se u potpunosti s tvojim mišljenjem. Svako malo uzmem tu knjigu i pročitam je. Uskoro ću morati kupiti novu koliko je istrošena.

''Samo se srcem dobro vidi. Ono bitno nevidljivo je očima.''
Sonora is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 01:03   #3
Jedna od najljepsih knjiga ikada napisanih.Procitala sam je mnogo puta i svaki put bijah jednako odusevljena.Toliko je cista,iskrena,bas kao sto si ti rekla ''knjiga koja je ispunjena beskrajnom mudroscu i komplicirana upravo zbog svoje jednostavnosti i nevinosti''
Puna je divnih citata i predobre karakterizacije likova.
Ja sam trenutno 8 razred.Knjigu sam prvi put procitala tek prije par mjeseci i odusevila me.Jesam li ju u potpunosti shvatila?Mozemo li ju uopce shvatiti sa tek 15 godina?Neznam.Velik dio jesam,a opet svaki put kad ju iznova citam,skuzim par stvari koje nisam prije.Zbilja,zbilja prekrasna knjiga
__________________
If there was a reason, it was you (...)
Ninn@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 14:44   #4
"Die Rose des kleinen Prinzen" ili u orginalu "Memoirs de la rose", memoari Consuelo de Saint-Exupery koja je bila trinaest godina za njega udata i opisuje ga u malo drukčijem svijetlu: nevjeran, nepostojan, nepouzdan. Ah ti umjetnici!

Inače, "Le Petit Prince" jedina je knjiga koju nikad nisam vratila u knjižnicu. Posudila sam ju davnih dana iz Francuske čitaonice i još mi evo stoji na polici.
__________________
Los laberintos que crea el tiempo, se desvanecen.
contra rationem is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 16:21   #5
nema veze kakav je umjetnik kao osoba, on je imao prekrasnu viziju o zivotu, mali princ je njegova slika dobrote i ljudskosti, nije on nicim pokazao da on sebe smatra takvim... kako se zvao onaj francuski pisac koji je jednom rekao: "ako procitas dobru knjigu i pozelis upoznat pisca, to je isto kao da pojedes dobru guščju paštetu i poželiš upoznat gusku od koje je ona napravljena."
natasha7b is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 21:46   #6
Quote:
natasha7b kaže: Pogledaj post
nema veze kakav je umjetnik kao osoba, on je imao prekrasnu viziju o zivotu, mali princ je njegova slika dobrote i ljudskosti, nije on nicim pokazao da on sebe smatra takvim... kako se zvao onaj francuski pisac koji je jednom rekao: "ako procitas dobru knjigu i pozelis upoznat pisca, to je isto kao da pojedes dobru guščju paštetu i poželiš upoznat gusku od koje je ona napravljena."
ne sporim. i to je jedna od rijetkih knjiga koje se nakon dugog niza godina još uvijek sjećam u detalj. al je svejedno zanimljivo proučiti i profil pisca. pa zato postoje biografije, zar ne?

nema davno kako se bivši njemački pilot u poznim osamdesetima ispovijedio kako je on skinuo avion Saint-Exuperya negdje iznad Mediterana. nakon Güntera Grassa još jedan koji si je htio olakšat dušu prije nego kihne.

nekad sam znala citirat Saint-Exuperyevo "voljeti nije gledati jedno u drugo, već gledati zajedno u istom smjeru". al njegove riječi i ideje ipak odudaraju od onoga kaj je on, barem u svom braku, živio. naravno da naša uvjerenja nije uvijek lako spojiti sa životom. a da je živio uzbudljivo - stoji.

sličan "Malom princu" mi je i "Galeb Jonathan Livingston" Richarda Bacha. također jedna vrlo lijepa poetska knjiga koju vrijedi pročitati u ranoj mladosti.
__________________
Los laberintos que crea el tiempo, se desvanecen.
contra rationem is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2008., 08:55   #7
i ja sam je citala ponovno nedavno
meni najljepsi dio je onaj s lisicom koja zeli de je se pripitomi i kada objasnjava Malome princu kako da to ucini...
I onaj dio kada nailazi na druge Ruze a njemu je najbolja njegova. i onaj dio s pijancem koji pije "da zaboravi" da pije ili onja dio s covjekom koji broji, a ne zna niti sam zasto
Mantis Religiosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 01:00   #8
Quote:
Mantis Religiosa kaže: Pogledaj post
i ja sam je citala ponovno nedavno
meni najljepsi dio je onaj s lisicom koja zeli de je se pripitomi i kada objasnjava Malome princu kako da to ucini...

" Prvo ćeš sesti malo dalje od mene, eto tako, na travu. Gledaću te krajičkom oka, a ti nećeš ništa govoriti. Govor je izvor nesporazuma. Ali svakog dana prilazićeš malo bliže."

....

"Bilo bi bolje da si došao u isto vreme, reče lisica. Ako dolaziš, na primer, u četiri sata popodne, ja ću biti srećna već od tri sata. Što vreme bude više odmicalo biću sve srećnija. U četiri sata biću već uzbuđena i uznemirena; otkriću cenu sreće! Ali ako budeš dolazio bilo kad, ja neću znati za koji čas da spremim svoje srce..."

Quote:
Mantis Religiosa kaže: Pogledaj post
I onaj dio kada nailazi na druge Ruze a njemu je najbolja njegova.
"Lepe ste, ali ste prazne, reče im on. Naravno, običan prolaznik poverovao bi da moja ruža liči na vas. Ali, ona sama značajnija mi je od svih vas zajedno zato što sam ja nju zalivao. Zato što sam nju stavljao pod stakleno zvono. Zato što sam njoj napravio zaklon. Zato što sam zbog nje poubijao gusenice (sem one dve-tri radi leptirova). Zato što sam ja nju slušao kako se žali, hvali ili kako, ponekad ćuti. Zato što je to moja ruža."

Ja isto jako volim ove dijelove knjige.
Idem čitati.
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2008., 01:14   #9
Quote:
contra rationem kaže: Pogledaj post

sličan "Malom princu" mi je i "Galeb Jonathan Livingston" Richarda Bacha. također jedna vrlo lijepa poetska knjiga koju vrijedi pročitati u ranoj mladosti.
Želio bih samo naglasiti da su to jedine dvije lektire koje sam pročitao u osnovnoj školi. Svaka me oduševila, ali kome da to kažem kada je naša profesorica bila više zainteresirana za propise i svoju plaći nego razvoj naših malih umova.

Danas sam si postavio cilj da ću sve knjige koje smatram vrijednim čitanja pročitati u odrečenim vremenskim razmacima, a te dvije knjige na samom su vrhu popisa ( uz Stepskog vuka i slično).
__________________
"Ljepotu svatko lijepom drži,
baš u tom je rugoba njena."
Lao - tse
Steppenwolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 00:41   #10
Čini mi se da je to jedina lektira koju nisam mogla pročitati do kraja u osnovnoj školi. Knjiga mi je bila jako dosadna. Zapravo mi nije bila jasna, shvatila sam to tek kasnije.

Malog princa sam pošteno pročitala tek negdje za vrijeme studija, neplanirano, negdje mi je slučajno došla u ruke, mada sam još vukla averziju prema njoj iz djetinjstva. Sa svakom rečenicom, crtežom, dijalogom, osvajala me je sve više. I pojma nemam koliko sam ju puta pročitala do sada. Imam nekoliko raznih izdanja, omiljeno mi je jedno jako lijepo, tvrdo ukoričeno, sa akvarelima u boji. Predivno je. Imam i jednu malu džepnu knjižicu, znala sam je nositi kad putujem.

Sad vidim da je nisam baš dugo čitala. Mogla bih ovih dana, po ko zna koji put.
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2008., 00:28   #11
Quote:
contra rationem kaže: Pogledaj post
ne sporim. i to je jedna od rijetkih knjiga koje se nakon dugog niza godina još uvijek sjećam u detalj. al je svejedno zanimljivo proučiti i profil pisca. pa zato postoje biografije, zar ne?

nema davno kako se bivši njemački pilot u poznim osamdesetima ispovijedio kako je on skinuo avion Saint-Exuperya negdje iznad Mediterana. nakon Güntera Grassa još jedan koji si je htio olakšat dušu prije nego kihne.

nekad sam znala citirat Saint-Exuperyevo "voljeti nije gledati jedno u drugo, već gledati zajedno u istom smjeru". al njegove riječi i ideje ipak odudaraju od onoga kaj je on, barem u svom braku, živio. naravno da naša uvjerenja nije uvijek lako spojiti sa životom. a da je živio uzbudljivo - stoji.

sličan "Malom princu" mi je i "Galeb Jonathan Livingston" Richarda Bacha. također jedna vrlo lijepa poetska knjiga koju vrijedi pročitati u ranoj mladosti.
princ je lijep. princ je divan... kakav god saint-exupery bio.
analogija s ruzom mi je famozna. samo sto ju vecina ljudi, buduci da nisu citali njjegovu biografiju ne razumije.
zato sam misljenja da se biografija gotovo obavezno mora procitati.
knjige koje su pisci napisali shvate se u potpuno novom svjetlu...
vjerojatno je i najbolji primjer ruze i malog princa, i consuelo i saint-exuperyja....

sto se tice galeba, on mi je daleko, daleko od malog princa.
niti je toliko nevin, niti je toliko bajkovit, niti je toliko dobro napisan.
u biti ga smatram prodavanjem jeftine filozofije 14ogodisnjacima koji ga citaju za lektiru.
pogotovo ako se procita bachova biografija, kao i tumacenje johnatanove zudnje za letom. tada neke stvari postaju daleko jasnije..

edit: znas li jesu li "Memoirs de la rose" objavljene na hrvatskom, mozda?
__________________
Toby Ziegler is my spirit animal.
Petra Pan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 15:34   #12
Quote:
petra-pan kaže: Pogledaj post
princ je lijep. princ je divan... kakav god saint-exupery bio.
analogija s ruzom mi je famozna. samo sto ju vecina ljudi, buduci da nisu citali njjegovu biografiju ne razumije.
zato sam misljenja da se biografija gotovo obavezno mora procitati.
knjige koje su pisci napisali shvate se u potpuno novom svjetlu...
vjerojatno je i najbolji primjer ruze i malog princa, i consuelo i saint-exuperyja....

sto se tice galeba, on mi je daleko, daleko od malog princa.
niti je toliko nevin, niti je toliko bajkovit, niti je toliko dobro napisan.
u biti ga smatram prodavanjem jeftine filozofije 14ogodisnjacima koji ga citaju za lektiru.
pogotovo ako se procita bachova biografija, kao i tumacenje johnatanove zudnje za letom. tada neke stvari postaju daleko jasnije..

edit: znas li jesu li "Memoirs de la rose" objavljene na hrvatskom, mozda?
aha, prevedena je.

i krasno biografski upućuje kako iz dobrog dreka raste divno cvijeće o čijim vrijednostima i mirisu se ovdi raspreda dok se zaboravlja da se stoji u nečem manje mirišljivom.

ali, to nije sve!

jedna ocvala i izmrcvarena ruža još uvijek pjeva odu, pa da ne zasmrdim cijelu priču...

__________________
"Lopovi danas izgledaju kao pošteni ljudi. Pošteni su zbog toga prisiljeni izgledati kao lopovi-da bi se razlikovali."
Dorina-kutija is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2008., 20:27   #13
slažem se da je u osnovnoj školi prerano za čitanje i shvaćanje takve knjige
Miss Hyde is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2008., 21:18   #14
Quote:
natasha7b kaže: Pogledaj post
jos uvijek se ne mogu pomirit s tim da smo ju citali u 8. razredu...a sad u 4. srednje nam svasta stavljaju, a tu knjigu bi tek sad mogli shvatit. knjiga koja je ispunjena beskrajnom mudroscu i komplicirana upravo zbog svoje jednostavnosti i nevinosti. procitala sam ju 9 puta, svaki put se rasplakala od odusevljenja. ima li vas jos koji dijele moje osjecaje prema toj knjizi?
Pročitala sam ju puno puta. Još u 8. razredu sam bila zadivljena, ali ju je većina mojih vršnjaka smatrala bezveznom.
Mislim da je treba stavit kao lektiru u srednjoj školi.
Tomkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2008., 22:19   #15
Quote:
Tomkica kaže: Pogledaj post
Pročitala sam ju puno puta. Još u 8. razredu sam bila zadivljena, ali ju je većina mojih vršnjaka smatrala bezveznom. Mislim da je treba stavit kao lektiru u srednjoj školi.
Ista stvar i kod mene.
Evo bas sam je neki dan opet procitala i opet me iznova odusevila
__________________
If there was a reason, it was you (...)
Ninn@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 02:25   #16
ja nisam uspjela shvatit svo to oduševljenje knjigom.. trebam odrast još malo
 
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 03:03   #17
Ili se vratiti u djetinjstvo.
The Satyr is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2008., 05:58   #18
Nastojat ću zaboraviti da sam bila ona ovoj stranici. Čitala sam toliko u životu da mi je žena u knjižnici jednom rekla - A kaj da vam dam još za čitati! O ukusima se ne raspravlja, imam tu knjigu i doma, ali nekaj blesavije (očekujem drvlje i kamenje) nisam u životu pročitala. Za decu? Milivoj Matošec, za djecu svih uzrasta Andersen. Da nie noć, otišla bi u knjišku sobu i nabrojala bar 200 naslova kaj treba pročitati, svako ima svoje slabosti, kad imam zadnju lovu odem i kupim knjigu da si dokažem da još egzistiram. Ali lisica veli priptomi me, a on pita kako da te pripitomim, pa to, čovek je sedel posle ručka sa nama u kuhinji, čital knjigu naglas, velim čuj, lepo (profesionalni glumac), ali fakat šteta, nemoj gubit energiju. Nebum naišla na razumijevanje (osim ovo dvoje kaj su istomišljenici i kaj su bili s menom), glumčina je pilil još mesec dana kak smo neuki, reko kaj si pročital od diplome na ovamo. Si pročital"Tri čovjeka u čamcu, a o psu da se i ne govori" - da nije, ali to je drugi žanr. Reko je, ali ja sam pročitala i "Prvi sudar" koji je pisan za 15-godišnjake, pa sam bila sretna s normalnim tekstom, a već sam davno prešla i 30-u, ali ovo pa ta ruža, nemrem, dobim žgaru, idem čorit da zaboravim sve komentare do sad. Markez, i to, pa makedonaca pa svašta, ali ovo. ILi Kafka. Kad pročitam, a to prvo pročitam, koje je bolesti čovek imal, dobim rogove. Svakom zaprtom u Vrapču ko je pismen uvali da kaj napiše i posle to proglasi remek djelom, i sve pet. Psihologija mase. Mali princ, koma!
sekasmith is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2008., 13:52   #19
Sekasmith -

A vi svi ostali - u osmom razredu niste kužili "Malog princa"? Bio vam je pretežak i predubok? S punih trinaest godina? U koju ste to školu išli? Goljak?

Ja sumnjičavo promatram svakoga starijeg od deset tko kaže da mu je najdraža knjiga "Mali princ". Ako je pak stariji od dvadeset, uopće ne sumnjam. Znam što si mislim o njemu. Isto što i o ljudima koji izgovaraju rečenicu: "Ja sam u duši zaigrano dijete lepršave kose". Centralna jama.
__________________
Smoke-free od 10. 01. 2012.
Cyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 12:29   #20
Quote:
Cyn kaže: Pogledaj post
Sekasmith -

A vi svi ostali - u osmom razredu niste kužili "Malog princa"? Bio vam je pretežak i predubok? S punih trinaest godina? U koju ste to školu išli? Goljak?

Ja sumnjičavo promatram svakoga starijeg od deset tko kaže da mu je najdraža knjiga "Mali princ". Ako je pak stariji od dvadeset, uopće ne sumnjam. Znam što si mislim o njemu. Isto što i o ljudima koji izgovaraju rečenicu: "Ja sam u duši zaigrano dijete lepršave kose". Centralna

jama.
fala bogu da ima ljudi koji misle o malom princu na ovaj način.Taj hebeni malac me zahebava otkad su mi prvi put utrapili taj knjižuljak.
Neš ti mudrosti i dubine.
Ajd ,dobro- istomišljenicima pozdrav.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:30.