Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.03.2011., 13:54   #1
Prijepis vozila - molim savjet

Molim pomoc oko procedura prijepisa vozila.

Situacija je slijdeca:
Moja tvrtka (d.o.o.) kupuje rabljeno osobno (registrirano) vozilo od pravne osobe (d.o.o.).
Vozilo je u sustavu PDV-a. Vozilo cu platiti po racunu s iskazanim PDV-om.
Nismo u istoj županiji (vozilo je u Zagrebačkoj županiji, ja sam u Vukovarsko-srijemskoj).
Kakva je procedura s tablicama, odjava, prijava i ostalo. Tko, što, kada i gdje treba napraviti ?
Trebam savjet kako bih imao manje troškova i bespotrebnih dolazaka u Zg.



Puno hvala,

Ivan
i.scriptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 14:48   #2
Ti dobiješ fakturu od prodavatelja (cijena+PDV), uplatiš novce na račun, prodavatelj odjavljuje vozilo u svojoj PU i vraća tablice, ti uzimaš probne da se možeš vratiti doma, i onda sa izdanom fakturom registriraš auto u svojoj PU.

Bitno je da ti prodavatelj da potvrde da su plaćene sve pristojbe državi prilikom registracije (u koliko je auto registriran) da ne bi opet to morao plaćati.
E da, i treba srediti osiguranje prije registracije.
U glavnom da se srediti sve u ZG u jednom danu
emulator is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 15:20   #3
koliko sam upamtio, sada se moze odjaviti vozilo iz druge zupanije u svojoj.

ali, kako kod nas cesto sluzbenici znaju tumacit zakon i pravilnike kako im padne na pamet (citaj, jos im nitko ne dijeli otkaze zbog toga), provjeri u mupu u mjestu stanovanja.

od prodavaca trebas dobiti sa posljednjeg tehnickog, potvrdu o placenoj cestarini, inace ako je nema ponovo ce ti naplatit cestarinu. (cak ti na obrazcu te potvrde to pise, pri dnu)

osiguranje bi ti trebalo ostati njegovo do isteka police, tako bar pise u uvjetima za obvezno osiguranje vozila, nekih osiguravajucih drustava.
eeeea is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 16:35   #4
Ako ide iz d.o.o-d.o.o, pametnije je zamjena faktura, samo izvrši neku "uslugu"
__________________
"If Chuck Norris were to be reincarnated as a car, he would be the Land Rover Defender."
Volvo 850 R. Bork Bork Bork
Felicius is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 16:43   #5
Quote:
i.scriptor kaže: Pogledaj post
Molim pomoc oko procedura prijepisa vozila.

Situacija je slijdeca:
Moja tvrtka (d.o.o.) kupuje rabljeno osobno (registrirano) vozilo od pravne osobe (d.o.o.).
Vozilo je u sustavu PDV-a. Vozilo cu platiti po racunu s iskazanim PDV-om.
Nismo u istoj županiji (vozilo je u Zagrebačkoj županiji, ja sam u Vukovarsko-srijemskoj).
Kakva je procedura s tablicama, odjava, prijava i ostalo. Tko, što, kada i gdje treba napraviti ?
Trebam savjet kako bih imao manje troškova i bespotrebnih dolazaka u Zg.



Puno hvala,

Ivan

Prvo vidi sa njima da li će ti na autu ostaviti tablice pa da se sa njima odvezeš u svoju županiju ili neće jer o tome ovisi procedura. Ako ti ih neće ostaviti, onda neka odjave auto i tebi daju račun, policu osiguranja, odjavljenu prometnu dozvolu i knjižicu vozila te potvrdu o plaćenoj cestarini i neka ti srede probne tablice. U koliko ti žele ostaviti tablice, onda ti od dokumenata moraju dati sve nabrojeno, no ZG tablice vraćaš u svojoj PU gdje ćeš dobiti nove tablice i nove dokumente i praktično istovremeno vršiš i odjavu sa njih i prijavu na sebe.
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 21:55   #6
Quote:
eeeea kaže: Pogledaj post
koliko sam upamtio, sada se moze odjaviti vozilo iz druge zupanije u svojoj.

ali, kako kod nas cesto sluzbenici znaju tumacit zakon i pravilnike kako im padne na pamet (citaj, jos im nitko ne dijeli otkaze zbog toga), provjeri u mupu u mjestu stanovanja.

od prodavaca trebas dobiti sa posljednjeg tehnickog, potvrdu o placenoj cestarini, inace ako je nema ponovo ce ti naplatit cestarinu. (cak ti na obrazcu te potvrde to pise, pri dnu)

osiguranje bi ti trebalo ostati njegovo do isteka police, tako bar pise u uvjetima za obvezno osiguranje vozila, nekih osiguravajucih drustava.
Auto se može odjaviti u drugoj županiji no na ugovoru ne smije pisati da registarske pločice ostaju vlasniku.
Ja sam zbog te glupe pogreške morao ići u Rijeku prije dva mjeseca.
Da nije ništa pisalo odjavio bi auto u sisku i pločice se poništavaju.
zoran1973 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 23:16   #7
Quote:
zoran1973 kaže: Pogledaj post
Auto se može odjaviti u drugoj županiji no na ugovoru ne smije pisati da registarske pločice ostaju vlasniku.
Ja sam zbog te glupe pogreške morao ići u Rijeku prije dva mjeseca.
Da nije ništa pisalo odjavio bi auto u sisku i pločice se poništavaju.
Kome je to smetalo?
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.

Zadnje uređivanje Alkemicharka : 15.03.2011. at 23:39.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2011., 01:57   #8
Quote:
Alkemicharka kaže: Pogledaj post
Kome je to smetalo?
A smetalo je jebga, neće banda odjavit i moš ga fućkat.
zoran1973 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2011., 11:10   #9
Quote:
zoran1973 kaže: Pogledaj post
A smetalo je jebga, neće banda odjavit i moš ga fućkat.
Ako sam dobro shvatila u Sisku na policiji ti nisu htjeli uzeti riječke tablice na poništenje zato što je vlasnik na ugovoru napisao da ti ih ostavlja?
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.

Zadnje uređivanje Alkemicharka : 16.03.2011. at 12:24.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2011., 12:23   #10
ne mogu vjerovat

može li to još tko potvrditi???
spirou is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2011., 14:42   #11
vjerojatno im je tlaka slati pločice u nadležnu PU...jbga.
girling is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2011., 14:44   #12
Quote:
Alkemicharka kaže: Pogledaj post
Ako sam dobro shvatila u Sisku na policiji ti nisu htjeli uzeti riječke tablice na poništenje zato što je vlasnik na ugovoru napisao da ti ih ostavlja?
Tako je. U kupoprodajnom ugovoru je navedeno da registarske pločice ostaju vlasniku i niš od odjave u sisku nego pali auto i u rijeku.
zoran1973 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2011., 22:14   #13
Quote:
zoran1973 kaže: Pogledaj post
Tako je. U kupoprodajnom ugovoru je navedeno da registarske pločice ostaju vlasniku i niš od odjave u sisku nego pali auto i u rijeku.
E tu je onda pretpostavljam bila greška ako je napisano da ostaju vlasniku i ako su oni pod tim podrazumijevali da ostaju prijašnjem vlasniku.Trebalo je napisati da ostaju na vozilu ili da ostaju kupcu. Inače ne vidim u čemu bi drugom bio problem.

A u ovakovim slučajevima kada se auto prodaje u drugo reg.područje s tablicama, one se vraćaju u PU/PP kupca i tamo idu na uništenje.
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 09:26   #14
Od nove godine je pojednostavljena odjava i prijepis automobila.
Ukoliko prodavatelj ima neke tablice recimo npr. DU-0001-DU ili je recimo emotivno vezan za stari broj (koji god on bio) i želi iste prebaciti na drugo vozilo, u tom slučaju on ili vlasnik moraju odjaviti vozilo u svojoj županiji u ovom slučaju u Dubrovačko-neretvanskoj. Mali je postotak takvih slučajeva pa ćemo se orjentirati na većinu.
Naime, uzmimo da netko prodaje iz Dubrovnika auto u Vukovar a našli su se u Zagrebu. Tada prodavatelj ovjerava ugovore na novog vlasnika i u rubriku napomena ne smije ništa napisati ili ako već želi, može napisati slijedeće: "Novi vlasnik odjavljuje registarske pločice trajno u svojoj županiji" - i to uredno uz ovjeru potpisa ovjerava bilježnik dodatnim štambiljom i tamo se još jednom vlasnik potpisuje parafom ili punim potpisom - nije važno.
Prodavatelj mora dati vlasniku uz prometnu i knjižicu, original policu osiguranja (sebi zadržava kopiju koja mu uz kopiju kup. ugovora nosi bonus prilikom slijedećeg obveznog osiguranja vozila) te potvrdu o plaćenoj cestarini.
Tada kupac odlazi u Vukovar i u svoju poreznoj upravu nosi original ugovore i jednu kopiju (ne mora biti ovjerena kopija). Djelatnik porezne uprave kataloški provjerava vrijednost vozila i kupac plaća 5% poreza na vozilo i to na onu cifru koja je u katalogu ako je ona veća od izražene na ugovoru. Ako je cifra u katalogu manja od one navedene na ugovoru, tada porezna uprava prihvaća dogovor u kupoprodaji i kupac plaća 5% od one svote navedene na ugovoru.
Tada sa uplaćenim porezom, kupac nosi sve gore navedene papire u PU Vukovarsku (u ovom slučaju) zajedno sa "Dubrovačkim" tablicama koje skida sa svog vozila.
U policiji službenik utvrđuje dali je automobil pod nekom ovrhom ili sl, a uzmimo u obzir da je sve u redu, tada se Dubrovačke tablice trajno odjavljuju.
Ako službenik/ca utvrdi da su prometna i knjižica vozila starog tipa (Nema više "godine proizvodnje" već piše "u promet od" te nije više osobni automobil već M1 automobil, ) tada sa svim tim papirima novi vlasnik mora ići u stanicu za tehnički pregled (ne zbog tehničkog već samo na šalter) gdje plaća 278kn troškova za vađenje novih dokumenata + nove reg pločice cca. 120 kuna i tamo dobiva nove tablice. Sa svim tim papirima i novim dokumentima, kupac ide natrag u PU gdje mu oni lupaju pečat u i to je to.
Ista stvar je da vozilo ima i novu prometnu i knjižicu, jer nema više onih 35 kuna biljega, uplata troškova, 20 kuna odjava itd... sad se sve to obavlja u stanici za tehnički pregled.


Što se ovog konkretnog slučaja tiče, vlasnik jedne tvrtke kao prodavatelj, izdaje račun drugoj tvrtki kao kupcu i to je sva mudrolija, osim što kupac ne mora u poreznu upravu već ide odmah u policiju. Ako tvrtke imaju zajedničku županiju, na fakturi je potrebno napisati da registarske pločice tadržava kupac, naravno ukoliko prva tvrtka ne želi više te tablice. Ako ih želi tada oni kao prodavatelji moraju odjavit iste i deponirati ih ( 90dana ) ali u tom slučaju novi vlasnik mora ići podignuti pokusne pločice jer auto je odjavljen i ne može/ne smije se uključiti u promet.

Znači ti moraš napraviti apsolutno sve kao i u gore navedenom hodogramu, osim što ne ideš platiti poseban porez u Poreznu jer je pdv iskazan na fakturi.
Na računu nek prodavatelj dolje napiše da: "novi kupac trajno odjavljuje registarske pločice u svojoj županiji PU Vukovarsko-srijemskoj"

Zadnje uređivanje Picard_047 : 17.03.2011. at 09:37.
Picard_047 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 10:44   #15
Picard-047 ti si sebi stvarno dao truda u gornjem postu ali moram dodati da sve opet ovisi od županije do županije i policijske uprave do policijske uprave, odnosno postaje. Nažalost nije svagdje ista procedura, makar je isti Pravilnik o registraciji. Negdje su izdavanje novih dokumenata u toku registracije prebacili na STP radi novih nomenklatura, a negdje to uredno rade u PU/PP. Negdje smeta što nešto piše na ugovoru, a negdje to isto baš mora pisati na ugovoru jer će se naći službenik koji će sebi to tako protumačiti. Negdje pišu redni broj vlasnika kemijskom olovkom, negdje ne. Ja sam se već uvjerila da je ovdje na forumu jako teško nekome dati savjet da napravi tako i tako, kad se iz naprijed navedenog nikada ne zna kako će završiti i gdje će možda zapeti.
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 11:23   #16
ja sam napisao u ugovoru da poklanjam tablice kupcu u drugoj županiji. pa ovaj nikako da odjavi-ako dođe prijava auto nije moje-hi hi hi.

baš me briga ja sam reg drugo vozilo na sebe i dobio opet popust od 50 posto nakon uvida u kupoprodajni ugovor.
nadam se da neće tip pokušati i dobiti taj isti popust na polici koja istiće za par mijeseci.
kanotolki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 11:32   #17
Quote:
kanotolki kaže: Pogledaj post
ja sam napisao u ugovoru da poklanjam tablice kupcu u drugoj županiji. pa ovaj nikako da odjavi-ako dođe prijava auto nije moje-hi hi hi.

baš me briga ja sam reg drugo vozilo na sebe i dobio opet popust od 50 posto nakon uvida u kupoprodajni ugovor.
nadam se da neće tip pokušati i dobiti taj isti popust na polici koja istiće za par mijeseci.
To može jedino ako opet registrira auto na tebe, a za to mu pak treba tvoja osobna iskaznica, tak sa sumnjam da bi mu to uspjelo...vjerojatno će do tada napokon prepisati
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 13:23   #18
Quote:
Alkemicharka kaže: Pogledaj post
To može jedino ako opet registrira auto na tebe, a za to mu pak treba tvoja osobna iskaznica, tak sa sumnjam da bi mu to uspjelo...vjerojatno će do tada napokon prepisati
hvala . da li stoji u zakonu da za registraciju treba osobna osobe na kojeg glasi auto-npr ako je data punomoć.ako je tako sve ok. i u vezi police-ako pokuša iskoristiti popust iz police koju sam ustupio tipu da li mu može uspjeti-naIME JA SAM TAJ POPUST VEĆ ISKORISTIO.50% i smatram da nemože i on ma kakve papire priložio.
kanotolki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 22:11   #19
Quote:
kanotolki kaže: Pogledaj post
hvala . da li stoji u zakonu da za registraciju treba osobna osobe na kojeg glasi auto-npr ako je data punomoć.ako je tako sve ok. i u vezi police-ako pokuša iskoristiti popust iz police koju sam ustupio tipu da li mu može uspjeti-naIME JA SAM TAJ POPUST VEĆ ISKORISTIO.50% i smatram da nemože i on ma kakve papire priložio.
Bez osobne vlasnika je strogo zabranjeno referentima u STP prijaviti tehnički pregled i produžiti registraciju, a regulirano je uputom MUP-a i pod sankcijom gubitka licence za rad. Tako da je jako mala šansa da bi se to netko usudio napraviti. Ako za vozilo postoji punomoć vlasnika po kojoj je ovlastio opunomoćenika da može obaviti registraciju, onda u tom slučaju ne treba osobna iskaznica vlasnika, već samo opunomoćenika. Tako da je jako riskantno prodati auto uz punomoć, pogotovo ako na njoj piše da vrijedi neograničeno ili do opoziva pa se opunomoćenik fura na nju do besvijesti.
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 23:00   #20
Imam i ja pitanja u vezi prijepisa vozila. Kako da prepišem svoje vozilo koje je registrirano na moje ime na brata a da se izbjegne plačanje onih 5% poreza, jel to nekako moguće? I dali se plaća taj porez prilikom zamjene vozila za vozilo kad nema nikakve novčane transakcije? Unaprijed hvala na odgovoru...
Zero_X is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:51.