Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.06.2012., 01:59   #901
Pozdrav,

imam 26 godina, a prije nešto više od godinu dana dijagnosticiran mi je IBS (na temelju simptoma, ultrazvuka i digitorektalnog pregleda), dakle nije bila baš neka temeljita obrada. Dijagnoza IBS-a nije nešto što me naročito iznenadilo, jer mislim da su moje dugogodišnje "tegobe" samo dobile ime. Tegobe stavljam pod navodnike, jer zaista ne mogu reći da mi se nešto tako strašno i nepodnošljivo događa(lo), ali ono, stres mi je oduvijek bez problema pokretao probavu.

Osim toga, prošle godine, ubrzo nakon tog prvog pregleda, bio sam još na rektoskopiji (nalaz uredan - "sluznica glatka i sjajna, bez patoloških promjena", blago naglašeni unutarnji hemeroidi), a ove godine u 2. mjesecu sam vadio krv i dao uzorak stolice na okultno krvarnje te urin. Također, nalazi uredni, nema krvi u stolici.

I dalje se ne hranim baš najzdravije, ponajviše zbog posla od 9-17h, međutim nemam nekih većih tegoba osim povremeno pojačanih plinova i povremenog osjećaja "nelagode" u donjem dijelu trbuha. Stolicu u prosjeku imam 1 do 2 puta dnevno i uglavnom je formirana - rekli bi normalna

Nego, ono što mene sad najviše zbunjuje je to da mi je izgleda počela "smetati" jabuka. Voće broj 1 cijelog mog života me u zadnje vrijeme bez problema protjera na WC i uzrokuje lagane grčeve (koji nestaju nakon 1 ili 2 stolice koje su uglavnom proljevaste). E sad, s obzirom da čitam o jabuci kao o nečemu najzdravijem što upravo regulira probavu, zanima me ima li netko od IBS-ovaca da mu također smeta jabuka? Odnosno, da li "smetanje" jabuke može značiti neko organsko oboljenje?

Unaprijed hvala na odgovoru i lijep pozdrav svima!
Simpson is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 02:11   #902
pa mislim da jabuka ne ukazuje na neku posebnu bolest.
i meni užasno smeta banana, koju sam jela cijeli život a sad mi izaziva grozne grčeve.
gabriela00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 08:49   #903
imam dijagnozu iritabilnog crijeva i sva čuda koja idu u paketu s tim. jutros me je stomak minutu-dvije bolio kao da me iznutra netko grči i probada. grozno. brzo nakon toga sam otišla na wc, a imala sam jedva par nepravilnih komadića stolice i nešto sluzi. je li to normalno za ibs?
temperana is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 09:09   #904
ja imam ibs, i imala sam povremeno sluz sa stolicom - to je bila indikacija za kolonoskopiju. ali ništa drugo nisu otkrili, potvrdili ibs i to je to.
dakle, može bit od ibs-a.
flyingappletree is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 12:20   #905
Ima ko nekakve savjete oko prehrane kod IBS-a? Na internetu slabo nalazim, pa svaki savjet je dobrodošao, evo jedino znam za ove fermentirane jogurte.
Kockar :D is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 00:49   #906
prvi put sam na ovom forumu i moram sa vama podijeliti svoje probleme, racunam svi smo istu muku zakacili.
prije 3 god sam dobio gastritis koji je po mom misljenju bio rezultat velike kolicine kafe, alkohola i cigareta sa moje strane. plus losa ishrana. a uz sve to imam i genetsku predispoziciju za stomacne tegobe. posle toga dolaze na red prolivi koji su uvijek vezani za stresne periode, pa posle toga i bez stresa. i meni su takodje problemi otici na fax, odputovati negdje... neprestalni napadi grceva i tome sl. prije mjesec dana sam odradio kolonskopiju na svoju ruku i nalaz je uglavnom uredan. kontatovan mi je IBS i spazam crijeva. od lijekova sam dobio Conroloc 20mg, Rudakol i iberogast kapi koje su mi vise nego uzasne za popiti. miran sam bio 20 dana, normalna stolica ujutru posle kafe, medjutim jutros dodje ispit i odmah bolovi i grcevi. na put idem jedino ako ja vozim jer u tom slucaju mi se nikada ne javljaju problemi. pijem samo jednu kafu dnevno, nikada na gladan stomak. pusim, pijem alkohol i jedem sve osim mlijecnih prozivoda i zelenisa. u mom slucaju IBS se javlja iskljucivo u momentima neizvjesnosti, nesigurnosti, u momentima ne postojanja wc u blizini ... sta mislite, jel ovo boljka koja se nosi cijeli zivot ili se nekako moze stati u kraj...
malo sam se raspisao, ali mi je nekako lakse jer sam medju ljudima koji razumiju o cemu pricam i kako mi je... veliki pozdrav svima
don-michael is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2012., 10:14   #907
Smile

Quote:
Kockar :D kaže: Pogledaj post
Ima ko nekakve savjete oko prehrane kod IBS-a? Na internetu slabo nalazim, pa svaki savjet je dobrodošao, evo jedino znam za ove fermentirane jogurte.

Teško je nešto jako pametno reći u vezi prehrane kad je u slučaju SIC-a stres najveći okidač.
Najbolje je na samom sebi utvrditi što smeta.

Ja sam uvela nezdravu dijetu, ne jedem cijeli dan...doručkujem kad dođem s posla ( šalim se ,ali to mi bude prvi obrok,).
Navečer si dopustim nekoliko slatkiša...
Oko 22 sata krene probava...i ludilo.

Ali, malo sam si sredila barem odlaske na posao i vraćanje doma.Inače, nikako krenuti. Kad zakrulji u tramvaju, a zastoj i ne otvaraju vrata

Ako ima ostataka i već stolica krene ujutro, odmah ugljen natašte,( to je oko 5 h) i probiotik prije samog odlaska na posao.

Izbacila sam ljuto, masno, pečeno , pohano...

Popijem čašu vina, bolje nego gazirano ili kupovni sok...kava 1-2 na dan.

Što manje peciva ( prije sam hranu bazirala na ugljikohidratima pa sam uvidjela da niti to nije dobro), i nikako od integralnog brašna.

Ako se kuha povrće, uvijek prokuhati, zatim staviti u varivo.

Zaboraviti na luk i nešto dinstano, gulaše, razne saftove.

Isto tako mliječno...može jogurt s LGG , mlijeko ne, vrhnje ne...

Ne jesti niti vruće, niti hladno...


Evo, ako sam vam pomogla , drago mi je, jer toj e moja borba sa sindromom iritabilnog kolona koja traje godinama....
__________________
Brunhilda
marijanajc is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2012., 11:05   #908
POzz svima.Citao sam dosta o IBS-u i vidim da se 99% podudara sa mojim simptomima koje imam vec nepune 2 god.Vidim da se dosta otvoreno pise o ovome pa me zanima:naime uz pojacan stres odmah mi je frka za wc, ali cesto je tu neugodan miris koji mislim da je posleljedica one sluzi, tako kad sam pod stresom lucim dosta sluzi i nekad to zaista neugodno miri* pa me zanima da li je to ipak normalna pojava za IBS i kako makar to rijesiti(msm da li postoje antibiotici da se smanji lucenje te sluzi ili da se drzim parfimerija.
Eo ove godine pocinjem na fax pa mozete pretpostaviti koliko je sokantno saznanje kroz sta sve moram prolaziti tako bih volio znati dali se mogu pucati nekim sredstvima za smirenje( bez recepta) i da ublazim stres jer mi to zvuci logicno, i svako molim bilo koju vrstu pomoci o tome kako da zavrsim fax sa ovim problemom a da ne friknem i da se uspijem kocentrirat na ucenje. Molim pomoc ljdudi jer ovo je totalni sjeb
Falangaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2012., 12:54   #909
Ukoliko imaš sluz u stolici trebalo bi ipak napraviti neke osnovne pretrage, mada je najvjerojatnije posljedica IBSa, sluz je indikacija za obradu.
premlad si za stres rješavati lijekovima, postoje i drugi načini i metode.
flyingappletree is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2012., 16:57   #910
napravio sam ja osnovne pretrage prije nekih 6 mjeseci i moja doktorica me uputi kod onog gastrovraga a on mi samo kaze to ti je od stressa i da sam premalad da mi radi onaj vrag sto ti guraju cjevcicu i jos kaze naspavaj se i bit ce bolje vjerovatno ti je to od nekog stresa-proci ce brzo...... al vraga.... jel treba negdje ici panika hvata a ja hvatam wc xd(bolje je kad sam kuci i naravno, opusteniji sam dosta).Sad sam manje vise ok jer je raspust i stress mi je na minimumu al kad pocne fax...... jos prva godina omg i to ce da me uzbudi do neba a onda sam gotov.
Vec sam prozivio jednu strasnu depru(tada sam se i odlucio da idem na pregled) ali tu depru sam izglavio potpuno sam jer doktori nisu obracali paznju i punili mi glavu nekim djecijim glupostima kao da imam 5 god. a roditelji naravno ipak vjerovali doktorima pa su vjerovali da mi se nista ne desava nego to "ja umisljam" zbog hormona i puberteta
Al ironija je u svemu tome sto sam 10x ponovio simptome doktorima a oni nisu ni pomislili na IBS, dok sam ja ovako preko neta prepoznao apsulutno sve svoje simptome i to nazalost u vidu IBS-a
Falangaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2012., 16:59   #911
Quote:
flyingappletree kaže: Pogledaj post
premlad si za stres rješavati lijekovima, postoje i drugi načini i metode.
jel moze par savjeta?
Falangaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2012., 20:36   #912
kako je već ne znam koliko puta ponovljeno na ovoj temi, problem IBSa je prvenstveno psihičke prirode. Ako si punoljetan potraži savjet psihologa ili psihijatra, oni te mogu uputiti u tehnike ovladavanja stresom. Ako si maloljetan popričaj ozbiljno s roditeljima, IBS nije nastao preko noći i teško da će proći samo tako.
flyingappletree is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2012., 19:40   #913
Quote:
Falangaman kaže: Pogledaj post
POzz svima.Citao sam dosta o IBS-u i vidim da se 99% podudara sa mojim simptomima koje imam vec nepune 2 god.Vidim da se dosta otvoreno pise o ovome pa me zanima:naime uz pojacan stres odmah mi je frka za wc, ali cesto je tu neugodan miris koji mislim da je posleljedica one sluzi, tako kad sam pod stresom lucim dosta sluzi i nekad to zaista neugodno miri* pa me zanima da li je to ipak normalna pojava za IBS i kako makar to rijesiti(msm da li postoje antibiotici da se smanji lucenje te sluzi ili da se drzim parfimerija.
Eo ove godine pocinjem na fax pa mozete pretpostaviti koliko je sokantno saznanje kroz sta sve moram prolaziti tako bih volio znati dali se mogu pucati nekim sredstvima za smirenje( bez recepta) i da ublazim stres jer mi to zvuci logicno, i svako molim bilo koju vrstu pomoci o tome kako da zavrsim fax sa ovim problemom a da ne friknem i da se uspijem kocentrirat na ucenje. Molim pomoc ljdudi jer ovo je totalni sjeb
Quote:
Falangaman kaže: Pogledaj post
napravio sam ja osnovne pretrage prije nekih 6 mjeseci i moja doktorica me uputi kod onog gastrovraga a on mi samo kaze to ti je od stressa i da sam premalad da mi radi onaj vrag sto ti guraju cjevcicu i jos kaze naspavaj se i bit ce bolje vjerovatno ti je to od nekog stresa-proci ce brzo...... al vraga.... jel treba negdje ici panika hvata a ja hvatam wc xd(bolje je kad sam kuci i naravno, opusteniji sam dosta).Sad sam manje vise ok jer je raspust i stress mi je na minimumu al kad pocne fax...... jos prva godina omg i to ce da me uzbudi do neba a onda sam gotov.
Vec sam prozivio jednu strasnu depru(tada sam se i odlucio da idem na pregled) ali tu depru sam izglavio potpuno sam jer doktori nisu obracali paznju i punili mi glavu nekim djecijim glupostima kao da imam 5 god. a roditelji naravno ipak vjerovali doktorima pa su vjerovali da mi se nista ne desava nego to "ja umisljam" zbog hormona i puberteta
Al ironija je u svemu tome sto sam 10x ponovio simptome doktorima a oni nisu ni pomislili na IBS, dok sam ja ovako preko neta prepoznao apsulutno sve svoje simptome i to nazalost u vidu IBS-a
"msm da li postoje antibiotici da se smanji lucenje"
Postoje,ako se radi o infekticiji,ali to ovdje nije slučaj.
Tek u drugom postu se navodi da je obavljen pregled GE,što je tipično za Balkansko područje,no da neduljim previšen.
Potreban je pregled i obrada psihijatra/psihologa- van 18g KBC Rebro,PB Vrapče,Sv. Ivan,KBC S.Milosrdnice. Manje od 18g. Kukuljevićeva 11 tj. PB Vrapče,KBC Rebro.
Onako usput godine nemaju previše veze sa "guranjem cijevčice" već klinička indikacija.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2012., 12:24   #914
Da li tko od vas ima tragove stolice na rublju(nekontrolirano)?
LoveGood is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 15:58   #915
Može li zapravo itko reći da se izliječio od IBS-a? :/ Pročitao sam gotovo sve postove i nitko to nije rekao, osim nekih koji su bili neodređeni u odgovaranju, no oni se ni ne mogu shvatiti ozbiljno.

Jel' netko išao baš psihijatru zbog IBS-a? Kakva su iskustva?

Meni nekad fakat dođe da se ubijem zbog načina na koji mi ovo odvratno 'stanje' kontrolira život. Dobra volja ne pomaže, ma što netko rekao, nekad budem super, ali uvijek dođe do ponižavajuće situacije nakon koje se u potpunosti sjebem.

Je li netko pokušao sa savjetima iz ovog videa? http://www.youtube.com/watch?v=z_S8YX6PY6s

Mislim da nema gore stvari na svijetu, ovo sranje uništava i fizički i psihički.

Zadnje uređivanje drizzy : 03.07.2012. at 16:10.
drizzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 23:16   #916
sluz u stolici, je li to uobičajeno za ibs?
danas sam slučajno primijetila malo sluzi unutar stolice.
a moji problemi izgledaju tako da neke dane imam odmah ujutro kašastu stolicu, a nekim danima uopće ne idem u wc. ili stolica bude tvrđa.
osim toga, simptomi su nekakav pritisak u abdomenu i napuhnutost.
-Cruella- is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 09:17   #917
Quote:
LoveGood kaže: Pogledaj post
Da li tko od vas ima tragove stolice na rublju(nekontrolirano)?
U kojem smislu? Ne kontrolirano ti pobjegne ili...?

Quote:
-Cruella- kaže: Pogledaj post
sluz u stolici, je li to uobičajeno za ibs?
danas sam slučajno primijetila malo sluzi unutar stolice.
a moji problemi izgledaju tako da neke dane imam odmah ujutro kašastu stolicu, a nekim danima uopće ne idem u wc. ili stolica bude tvrđa.
osim toga, simptomi su nekakav pritisak u abdomenu i napuhnutost.
Je, uobičajeno je. I kod ibs-a mogu bit i zatvori i proljevi i mogu se periodički izmjenjivati.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2012., 19:20   #918
imate li vi bolove? i kako se to manifestira?
mene povremeno boli u donjem lijevom kutu, a i na pritisak je to mjesto osjetljivo. jel to normalno?
*SpHeRe* is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 20:26   #919
pročitala sam većinu teme ali nisam našla svoj slučaj.
ja u wc idem svaki dan otprilike u isto vrijeme, ali stolica često bude proljevasta. može li to biti ovaj sindrom? vidim da je tu ljudima problem ne biti u blizini wc-a, pa sad ne znam. kod mene nije tako.

zanimljivo je i da su stolice proljevaste u prvom dijelu ciklusa, a u drugom sasvim suprotno.
SamaraMorgan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 20:30   #920
ja sam imala jednu stolicu dnevno ali stalno kašastu i sa sluzi povremeno - zbog toga sam upućena na kolonoskopiju
flyingappletree is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:22.