Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2007., 22:26   #61
Quote:
Starfire kaže: Pogledaj post
Pozdrav
trebala bih neki pokus koji dokazuje štetno djelovanje coca-cole.
jednostavniji pokus,koji se može napraviti u domaćinstvu.
Fala
kupi u mesnici jetra i stavi ih preko noći u colu.
Goth Angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 22:42   #62
Quote:
Goth Angel kaže: Pogledaj post
kupi u mesnici jetra i stavi ih preko noći u colu.
a ti stavi stavi jetru u vodu
Euronymous is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2007., 11:06   #63
Quote:
Lyla kaže: Pogledaj post
bebe, ajmo čitat iz početka, može. Ja sam i napisala da su kiseline metaboliti bakterija koje okružuju zubnu caklinu, a hrane se šećerom. OK? šećer je supstrat i kao takav je neposredni uzročnik. A u kokakoli ga ima puno. Mislim da se tu nacelno i slažemo.
Ma da, tu se slazemo. Samo bih ja to ipak malo drugcije rekao; Kiseline su neposredni uzrocnik karijesa, a najcesce potjecu iz bakterijskog metaboliziranja secera. Dakle, kiseline.

Ako uzmes sterilnu otopinu secera i u nju stavis zub, nece se dogoditi nista ni nakon 10 godina, ako ostane sterilna. Trebas bakterije da taj secer prerade u kiseline koje ce djelovati na zub.

S druge pak strane, ako vec imas kiselinu, npr. fosfornu u Coli, ne trebaju ti bakterije...

(naravno, to se ne moze direktno usporedivati jer zubne naslage mogu ostat u kontaktu s caklinom danima (zajedno s bakterijama koje polako ugljikohidrate preraduju u kiseline), dok nakon ispijanja Cole, pH u ustima ostaje snizen minutu-dvije...
Ali ostaje poprilicno snizen (citaj dolje).


Quote:
Lyla kaže: Pogledaj post
A ovo ostalo si dobro rekao i time potvrđuješ ono što sam ja rekla. Fosforna kiselina jest jača, nesumnjivo, ali u koncentraciji u kojoj je prisutna u kokakoli ima praktično nikakav učinak na zubnu caklinu. Nikakav.
Koncentracija fosforne kiseline u Coli je oko 700 mg/l. Ako uzmes samo prvu konstantu disocijacije u obzir (K1 = 7,5*10na-3) to daje pH oko 2,1!!!
Izmjereni pH Cole se krece od 2,6 - 2,8, ocito dodaju u nju jos nekakve dihidrogenfosfate ili nesto, nije bitno...

Ukratko, pH Cole je oko 2,7!!

Kad jedan zubar s magisterijem iz organske kemije tvrdi da pice takvog pH citiram: "ima praktično nikakav učinak na zubnu caklinu. Nikakav." onda bi se mozda trebali malo zabrinuti.

Quote:
Lyla kaže: Pogledaj post
Nitko nje pričao o fosfornoj samoj po sebi već o njenom utjecaju na koncentraciju vodikovih iona u kokakoli.A pričamo o kokakoli, ne? dakle ako ti imaš pola litre fosorne u 2 L koka kole onda bi mi bilo logično ovo što pričaš. A ovako to nema ama baš nikakve veze. Koliko ti može refluksom iz želuca tijekom spavanja na pH u ustima utjecat želučana kiselina kad ne piješ koka kolu? Više nego fosforna iz dvije litre popijene kokakole dnevno.
Poznato je da kod osoba koje cesto povracaju zubi (relativno) brzo propadaju. To kao zubar sigurno znas... Zasto bi zelucani sok niskog pH bio sposoban ostetiti caklinu, dok pice koje sadrzi jednu drugu jaku mineralnu kiselinu nebi?
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2007., 11:35   #64
Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
Sastojci:
voda, CO2, karamel, šećer, kofein,
ortofosforna kiselina, limunska kiselina (E330)
i još poneki biljni ekstrakti čisto radi originalne arome

Što je tu štetno?
CO2? imaš ga u gaziranoj, mineralnoj vodi. Jamnička, Radenska, ...
Karamela? Rastaljeni šećer...to je ono što joj daje boju.
Šećer i kofein? Isto što i kava.
Ortofosforna kiselina? Nije štetna, a koristi se i za skidanje hrđe sa željeza.
Limunska kiselina, tj. zloglasni E330? Imaš je u limunu, a jedino je loše ako je sintetska pa nije dobro odijeljena od svog stereoizomera.
Biljni ekstrakti? Nekad se stavljao ekstrakt koke. Više ne.

Što je štetno?
Najštetniji je šećer jer ga ima jako puno.
Onda kofein. Jer djeluje na živčani sustav.
Onda CO2 tj. ugljična kiselina.
Onda ortofosforna kiselina.
Na kraju limunska kiselina.

Ali ne osobito. Naprosto je nezdrava, nije štetna više od kremšnite ili gumenih bombona. Jer da jest, The Coca Cola company bi već odavno propala uslijed sudskih tužbi.
osim što Ortfosforna kisleina vadi Ca iz kostiju, pa se puno brže dogodi osteporoza (tipa u 30tim i 40tim)...imaš o tome članke na netu!
KLiK is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2007., 21:43   #65
Ortofosforna kiselina se nalazi u jabukama pa...
aids3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2007., 23:05   #66
Quote:
aids3 kaže: Pogledaj post
Ortofosforna kiselina se nalazi u jabukama pa...
ne umjetna i ne u sirovom obliku!
KLiK is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2007., 02:26   #67
Quote:
KLiK kaže: Pogledaj post
ne umjetna i ne u sirovom obliku!
Možeš li pojasniti kakva je to umjetna, a kakva prirodna fosforna kiselina? Zadnji put kad sam gledao, ovo je bila fosforna kiselina:


I kakav je to sirovi oblik fosforne kiseline kakav se po tebi, nalazi u Coca Coli, a ne u jabuci?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2007., 07:22   #68
Quote:
aids3 kaže: Pogledaj post
Ortofosforna kiselina se nalazi u jabukama pa...
Tocno, ali u daleko nizoj koncentraciji nego u Coli.
pH jabucnog soka je oko 3,4.

(ne zaboravi da je pH skala logaritamska)
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 14:37   #69
Quote:
Lyla kaže: Pogledaj post
Drugo, zubna caklina je toliko mineralizirana da spada u najtvrđe tkivo u ljudskom organizmu. Po tom pitanju joj ni 2L koka-kole dnevno nemože naštetit ako se redovno peru zubi.
Zasto su onda nama na faksu rekli da se zubi ne bi trebali prati neko vrijeme nakon sto si se nalijevao kolom?
Ortofosforna kiselina se koristi za jetkanje zubi, prema tome, nije diskutabilno koji je njen ucinak na povrsinu zuba. Demineralizacija. Ako se desi remineralizacija i ne nalijepi se pelikula tj kasnije plak u kojem ce se pod utjecajem bakterija stvorit anaerobni uvjeti pretvaranja secera u kiseline..nikom nista.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 15:17   #70
koka kola je dovoljno štetna da su mi njeno konzumiranje, kao i drugih gaziranih pića, zabranili i gastroenterolog i zubar zbog problema sa želucem koji se manifestira i na zubima.

zabranili su gazirana pića, cigarete i jako začinjenu hranu. očito da je onda u rangu s time...
__________________
Mexatia Mini Baby Boutique - handmade šivane stvarčice za bebe i klince
mya_7920 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 15:22   #71
COCA COLA RULES

sad si idem po kolu

Zadnje uređivanje Endimion17 : 09.10.2007. at 16:02.
Dario378 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 16:02   #72
Quote:
mya_7920 kaže: Pogledaj post
koka kola je dovoljno štetna da su mi njeno konzumiranje, kao i drugih gaziranih pića, zabranili i gastroenterolog i zubar zbog problema sa želucem koji se manifestira i na zubima.

zabranili su gazirana pića, cigarete i jako začinjenu hranu. očito da je onda u rangu s time...
Da, ali ti imaš zdravstvenih problema. Nisi zdrava osoba i zbog toga moraš imati dijetu, posebnu prehranu koja isključuje navedene namirnice. To je sve.
Ne kažem da je pametno nalijevati se colom, ali povremeno nije neki problem, ako si zdrav.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 17:07   #73
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Da, ali ti imaš zdravstvenih problema. Nisi zdrava osoba i zbog toga moraš imati dijetu, posebnu prehranu koja isključuje navedene namirnice. To je sve.
Ne kažem da je pametno nalijevati se colom, ali povremeno nije neki problem, ako si zdrav.
Nitko ne tvrdi da je "otrovna"... Ali da je stetnija od vecine dostupnih gaziranih i negaziranih sokova, to svakako stoji.
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 17:21   #74
Quote:
The Chemist kaže: Pogledaj post
Nitko ne tvrdi da je "otrovna"... Ali da je stetnija od vecine dostupnih gaziranih i negaziranih sokova, to svakako stoji.
Možda ima i štetnijih. Ne znam ima li fosfatne kiseline i u drugim pićima.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 18:18   #75
ma kakva cola, pa pepsi je najbolja!...
M_B_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 18:46   #76
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Da, ali ti imaš zdravstvenih problema. Nisi zdrava osoba i zbog toga moraš imati dijetu, posebnu prehranu koja isključuje navedene namirnice. To je sve.
Ne kažem da je pametno nalijevati se colom, ali povremeno nije neki problem, ako si zdrav.
po meni je opravdano ju popiti samo ako si pojeo nešto što nisi smio! pa otrov zaliješ otrovom i preživiš...
KLiK is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 07:08   #77
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Možda ima i štetnijih. Ne znam ima li fosfatne kiseline i u drugim pićima.
Ma uvijek ima i stetnijih!

Pogotovo one razne 'kajtijaznam' Cole kaj se pune u garazama i šupama bez (gotovo) ikakve kontrole kvalitete, a kostaju 2,99. Tko zna sto u to sve stavljaju...

Quote:
KLiK kaže: Pogledaj post
po meni je opravdano ju popiti samo ako si pojeo nešto što nisi smio! pa otrov zaliješ otrovom i preživiš...
Klin se klinom, jel...?
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 11:51   #78
Quote:
The Chemist kaže: Pogledaj post
Ma uvijek ima i stetnijih!

Pogotovo one razne 'kajtijaznam' Cole kaj se pune u garazama i šupama bez (gotovo) ikakve kontrole kvalitete, a kostaju 2,99. Tko zna sto u to sve stavljaju...
Da, najbolje su one cole s naljepnicama "cola" a sastojcima "šećer, CO2, voda, arome"
Mene strah to piti.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 11:58   #79


ma nece ti to nista
malo zube osteti, malo jetru......

ako cola steti pa pola amera bi vec bilo dva metra pod zemljom
__________________
(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Jericho159 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 12:06   #80
Ne Coca Cola, nego one cole koje se proizvode po raznim privatnim poduzećima koja u svom asortimanu imaju i sredstva za čišćenje stakla, plastične štipaljke za odjeću, vješalice, metle od loše plastike i slično. brrrr
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:20.