Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2008., 23:33   #41
Side, Cyn, nije skolstvo glavni krivac, ali je potpuno beskorisno u ovakvom obliku u kojem je, a ako vec imas tu nesrecu da imas nezainteresirane roditelje i glupu okolinu, trebalo bi necemu sluziti osim da te nauci da osam sati dnevno buljis u plocu i drzis mozak u leru. Naravno da ni najbolji program nece pomoci onome tko nije bas nimalo zainteresiran, ali los program odmaze i onima koji mozda pokazu mrvicu potencijala.

Quote:
Cyn kaže: Pogledaj post
Prolistaš li temu do prvog posta unatrag, vidjet ćeš da nije bila riječ ni o najboljoj ni o nečijoj najdražoj knjizi nego o zdvajanju nad činjenicom da to nije knjiga za djecu i da je preteška da bi je djeca u osmom razredu shvatila.
Ah, onu jednu sto bi je stavila kao lektiru za cetvrti srednje sam odlucila ignorirat, a ostale... imas pravo, stvarno se radi o tome da je nisu shvatili s 14.
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 02:12   #42
Quote:
zoe z. kaže: Pogledaj post

"Mali princ" je lijepa dječja knjiga. To što je dječja, ne znači da je ne mogu voljeti i odrasli (i to oni načitani koji vole i poznaju književnost).
Nesreća (uvjetno rečeno) "Malog princa" je u tome da je omiljena knjiga svakog onog kome je knjiga na noćnom ormariću dio imidža, šminka.
Al još gore od toga - nesreća "Malog princa" je u tome što je kazati: - Mali princ?! Bljaak. - postala jedna od legitimacija u svijet onih preseratora koji navodno znaju "što valja".

Postoji pomodarstvo i pomodarstvo. Meni je ovo drugo još jadnije od prvoga.
Nitko njima ne zamjera da je ne mogu voljeti, ali svrstavanje takve knjige u nekakav relikt neizmjerne mudrosti, s dubokim naklonom pred jednom alegorijskom pricom, koja je uzgred namijenjena prvenstveno djeci, ne ostavlja nista drugo, nego takve ozbiljne ocjene, nazvati cistom uvredom za njihovu vlastitu inteligenciju.

Mali princ se moze citati samo djeci pred spavanje.

Tko god se imalo razumije u knjizevnost, niti jedno djelo, taman da ga je pisao gospod(in) Dostojevski, ne moze biti svedeno na tako prozaicnu klasifikaciju neizmjernosti, pa stoga sto preostaje, nego posumnjati u kucanicinu pamet.
Noirod is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 03:51   #43
Quote:
Noirod kaže: Pogledaj post
Nitko njima ne zamjera da je ne mogu voljeti, ali svrstavanje takve knjige u nekakav relikt neizmjerne mudrosti, s dubokim naklonom pred jednom alegorijskom pricom, koja je uzgred namijenjena prvenstveno djeci, ne ostavlja nista drugo, nego takve ozbiljne ocjene, nazvati cistom uvredom za njihovu vlastitu inteligenciju.

Mali princ se moze citati samo djeci pred spavanje.

Tko god se imalo razumije u knjizevnost, niti jedno djelo, taman da ga je pisao gospod(in) Dostojevski, ne moze biti svedeno na tako prozaicnu klasifikaciju neizmjernosti, pa stoga sto preostaje, nego posumnjati u kucanicinu pamet.
Školovani (i neškolovani) ljudi bi trebali znati da njihovi komentari gube na vrijednosti kad u njima generaliziraju, budući da je to znak zadrtosti. Procjenjivati čovjekov intelekt po tome što radi za život i koliko je školovan je totalan apsurd, kao i svrstavanje ljudi u kategorije na osnovu jednog djela koje im se svidjelo i još uvijek ga vole čitati. Što čovjeku vrijedi koliko je knjiga u životu pročitao kad nezna osnovna pravila ljudskog ponašanja? Takve moralne vrijednosti čovjek počinje usvajati u najranijoj dobi i ništa ne škodi da ih se prisjeti i kad odraste. Mali princ, Galeb Jonathan i Divlji konj su knjige koje se na simboličan način bave ozbiljnim životnim temama poput vjere, ljubavi, društva i sl. koje nikad ne zastarjevaju. Fakultetski obrazovane, načitane osobe također mogu voljeti takav tip knjige jer takve vrijednosti ne zaobilaze nikoga, pa ni njih. To što su knjige koje se bave takvim temama napisane tako da ih dijete (do određene granice) može razumjeti ne mora značiti da su namjenjene isključivo djeci, već da su namjenjene i djeci i odraslima.
__________________
The history of the world, my sweet, is who gets eaten and who gets to eat.
Shamaness is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 04:33   #44
Quote:
colbert kaže: Pogledaj post
Mene bi zanimalo gdje pise da je AdSE bio lud.
Ja jedino kaj nalazim je da je jako puno letio po cijelom svijetu, borio se u ratu, patentirao desetak tehnickih izuma te da je pisao reportaze iz dalekih zemalja.
Sori, krivo shvaćeno, znam da AdSE opće nije bio lud, dapače, bio je genijalac ali po meni ne na polju književnosti, kužiš. A ubacila sam Kafku, ima ih još, koji su napisali knjige kojima su nas davili u gimni kao genijalnim knjigama a čovek je jednostavno destruktivno pretvarao onog dečka u kukca što ne bi da mu um nije bio poremećen. Užas, po meni, a ovo je kolko sam shvatila mjesto di možeš iznesti svoje mišljenje.

Hvala na kulturnoj reakciji.

Na nekim se stranicama sitne nesuglasice tak burno dočekuju, mislim da bi onda trebalo napisati na početku: Molim sve koji buju pisali, ne pisati duže od tri (vrlo kratke!) rečenice i svakako se slagati s mojim mišljenjem! Sad ovo ide tebi u odgovor, viš nepravedno, a tamo me napal neko da se hvalim da sam puno čitala, a što sam napisala da naglasim da imam svoj stav o puno knjiga, ovo je maksimalno pojednostavljeno, dragi taj kaj me napal. Trebala sam se držati obećanja - zaboravit ću da sam bila na ovoj stranici.
sekasmith is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 04:47   #45
Quote:
gdja Castro kaže: Pogledaj post
Pa, dobro, ja baš ne bih esala Sekasmithovu, jer je izrazito nesuvisla, ili ja ne razumijem korelaciju između Malog princa, nesuvislog prenošenja razgovora i mentalnih institucija, barem ne onako kako bi bilo lijepo od mene razumjeti. No esala bih tebe.

Upravo čitam topik, i taman sam krenula napisati nešto tipa 'Odrasli koji se ganutljivo oduševljavaju Malim princom daleko su bizarnija pojava od tweensa koji se oduševljavaju Coelhom', no ta rečenica je, nakon tvojeg posta, potpuno nepotrebna.
Ali onaj es nije.
Nije prvi put da neko ne razme drugog ko brže razmišlja. Malog princa sam dobila za neki 26 rođendan s tolko ljubavi i oduševljenja (ispričavam se ak su rečenice nesuvisle, dugačke i ima neprotrebnih brojeva). Pročitala sam ju više puta, nije mi sjelo i to je moje mišljenje, pazi izraza: mentalne institucije. Duboko intelektualno. Odlično.
sekasmith is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 05:06   #46
Quote:
The Satyr kaže: Pogledaj post
sekasmith i Cyn, bi li bili tako dobri i argumentirali svoje mišljenje? Cyn, mislim da stvarno nema potrebe za vrijeđanje. sekasmith, ovo nije topic u kojemu se hvališemo time koliko smo knjiga pročitali, nego raspravljamo o Malom princu kao konkretnoj knjizi.

Ja poštujem vaše mišljenje da vam se knjiga ne sviđa, ali nema smisla da vrijeđate one kojima se sviđa.

e, btw, kad smo već kod toga - sekasmith, ako već izbjegavaš stvari koje su napisale duševno ili mentalno bolesne (ili bar ne do kraja zdrave) osobe, zašto onda koristiš Windowse?
Ne kužim. Cyn je vređal nekoga? Koga???
Uostalom i ja sam nekog uvrijedila? Kaj je ovo vladavina vojne hunte? Znači suprotno mišljenje je vrijeđanje. Jesam rekla da je neko idiot kaj voli Malog princa? Moj prijatelj ga obožava. Nismo se nikad oko toga zakačili ni zvređali, a Kafka me koštal loše ocjene i u gimni i sad.
Zašto koristim Windowse???????????? Zato da odvratno zvređam sve ljude koji ne obožavaju Valeru i vole čitati Malog princa i Galeba Livingstonea, valjda, po nekim autorima. Otvorite temu i onda kaj sam već rekla, ak misliš kontra, ukor pred isključenje ili isključenje odmah. Nemrem bilivit. Zbiljam nemrem bilivit. Sad bum završila s ovim jer bum rekla kaj fakat mislim, a vidim da je nepoželjno.
sekasmith is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 09:22   #47
Quote:
natasha7b kaže: Pogledaj post
jos uvijek se ne mogu pomirit s tim da smo ju citali u 8. razredu...a sad u 4. srednje nam svasta stavljaju, a tu knjigu bi tek sad mogli shvatit. knjiga koja je ispunjena beskrajnom mudroscu i komplicirana upravo zbog svoje jednostavnosti i nevinosti. procitala sam ju 9 puta, svaki put se rasplakala od odusevljenja. ima li vas jos koji dijele moje osjecaje prema toj knjizi?


ta knjizurina je tolko bolesna i jadna da me zanima koji ju je idiot uopce pustil u tiskaru!!
cita se u osnovnoj.a kad bi se trebala citat,na faksu?!treba ubit tog imbecila koji ju je i metnul na popis lektire.
nije ni cudo da smo glup narod kad se vidi kaj citamo!!
mislim da i ovi koje je neko spomenul,na Goljaku,ne bi mogli citat tu knjizurinu,svako ko je pametan uzme princa i upotrijebi ga za potpalu ili da podboci nogu od stola.cemu ta knjiga sluzi,ne mogu vjerovat da ne mozes nac nesto INTELIGENTNO za citat kak moze bit komplicirana zbog jednostavnosti,halo!?i kaj je tu komplicirano uopce,
neki lik,tam razgovara sa zivotinjama,milo moje ak ti je to puno mudrosti onda ti stvarno ne treba vise nijedna knjiga u u zivotu!
za takve razgovore imas basne; on ode na Mjesec i razgovara s ruzom.to je beskrajna mudrost???
Kakvu ti tu mudrost vidis?to je knjiga kakvu ja ne bi napisala nakon sta dodjem doma nakon 3 ispita; kak ti to vidis tu bolesnu knjizurinu?koja je tema i pouka te knige?zalim papira i stabala koja su morali posjec da bi ju se tiskalo!
e a ak ti je stalo do mudrosti ucini sebi uslugu(i drugima),otidi u knjiznicu i nadi si neku normalnu literaturu.

bolesno
__________________
Zamislite kakva bi tišina bila kad bi ljudi govorili samo ono šta znaju.
michael-corleone is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 09:25   #48
Quote:
sekasmith kaže: Pogledaj post
Sori, krivo shvaćeno, znam da AdSE opće nije bio lud, dapače, bio je genijalac ali po meni ne na polju književnosti, kužiš. A ubacila sam Kafku, ima ih još, koji su napisali knjige kojima su nas davili u gimni kao genijalnim knjigama a čovek je jednostavno destruktivno pretvarao onog dečka u kukca što ne bi da mu um nije bio poremećen. Užas, po meni, a ovo je kolko sam shvatila mjesto di možeš iznesti svoje mišljenje.
Ovo o Kafki ti stvarno nije trebalo. Obojica su bili genijalci, to sto je tebi jedan bezveze, a drugi poremećen ne govori puno o njima. Tako olako i s toliko samopouzdanja govoriti takve ludosti... Oprosti, ali to nije mišljenje, to je brbljanje.
zoe z. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 09:33   #49
Quote:
michael-corleone kaže: Pogledaj post
ta knjizurina je tolko bolesna i jadna da me zanima koji ju je idiot uopce pustil u tiskaru!!
cita se u osnovnoj.a kad bi se trebala citat,na faksu?!treba ubit tog imbecila koji ju je i metnul na popis lektire.
nije ni cudo da smo glup narod kad se vidi kaj citamo!!
mislim da i ovi koje je neko spomenul,na Goljaku,ne bi mogli citat tu knjizurinu,svako ko je pametan uzme princa i upotrijebi ga za potpalu ili da podboci nogu od stola.cemu ta knjiga sluzi,ne mogu vjerovat da ne mozes nac nesto INTELIGENTNO za citat kak moze bit komplicirana zbog jednostavnosti,halo!?i kaj je tu komplicirano uopce,
neki lik,tam razgovara sa zivotinjama,milo moje ak ti je to puno mudrosti onda ti stvarno ne treba vise nijedna knjiga u u zivotu!
za takve razgovore imas basne; on ode na Mjesec i razgovara s ruzom.to je beskrajna mudrost???
Kakvu ti tu mudrost vidis?to je knjiga kakvu ja ne bi napisala nakon sta dodjem doma nakon 3 ispita; kak ti to vidis tu bolesnu knjizurinu?koja je tema i pouka te knige?zalim papira i stabala koja su morali posjec da bi ju se tiskalo!
e a ak ti je stalo do mudrosti ucini sebi uslugu(i drugima),otidi u knjiznicu i nadi si neku normalnu literaturu.

bolesno
A joooj, ma baš bolesno. znaš ti onu: ubi me prejaka reč...
U to je knjizi ima ljepote koja do tebe ne dopire i to je sve. Najbolje je pljunuti na sve što ne kužimo.
I kakva beskrajna mudrost? Tko to uopće traži u knjigama. Svašta.
zoe z. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 11:30   #50
Quote:
sekasmith kaže: Pogledaj post
Nije prvi put da neko ne razme drugog ko brže razmišlja. Malog princa sam dobila za neki 26 rođendan s tolko ljubavi i oduševljenja (ispričavam se ak su rečenice nesuvisle, dugačke i ima neprotrebnih brojeva). Pročitala sam ju više puta, nije mi sjelo i to je moje mišljenje, pazi izraza: mentalne institucije. Duboko intelektualno. Odlično.
Uhuhuh, čini mi se da se slažemo, ali još uvijek nisam sigurna.
__________________
it's my Party, and I'll cry if I want to
gdja Castro is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 13:21   #51
ja sam u osmom razredu imala jedan rozi dnevnik u kom sam pisala lijepe rečenice iz Malog princa. ''Čovjek samo srcem dobro vidi, bitno je očima nevidljivo'' sam napisala crnim tušem na korice oko koje sam nacrtala gotički križ u paučini i čegrtušu u podnožju križa.
Mene je Princ naročito dirao u osmom razredu i pogotova ta rečenica sa srcem i očima jer sam duboku u sebi bila uvjerena da me Filip Z. voli iako nebi prizn'o ni mrtav.
I sjećam se kad sam na prvoj stranici vidjela nacrtan šešir i onda kad sam pročitala da je to trebao bit udav koji je progutao slona, rekla sam frendici da je Mali princ tako super jer da bi površni i plitki ljudi, ljudi bez mašte tu vidjeli šešir.
Mali princ je lijepa dječja knjiga. Al smiješno je da je nekom nakon srednje škole i recimo jednog Dostojevskog (pa makar poslije srednjoškolske lektire ne pročitao više ništa) ta knjiga još uvijek vrh vrhova.
__________________
odabij od kola!!!
Lyla is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 14:10   #52
Quote:
zoe z. kaže: Pogledaj post
A joooj, ma baš bolesno. znaš ti onu: ubi me prejaka reč...
U to je knjizi ima ljepote koja do tebe ne dopire i to je sve. Najbolje je pljunuti na sve što ne kužimo.
I kakva beskrajna mudrost? Tko to uopće traži u knjigama. Svašta.


Ljudi dajte nemojte tu glumit nekakve jadna cmizdrava derista nego se primite zivota isto ko i svi ostali ljudi,kakva ljepota,u knjiznicama imate na hiljade dobrih knjiga o svemu i svacemu,knjige nagradene Nobelovom nagradom a vi se tu kreveljite,cmizdrite i jadikujete nad nekom knjizicom koja nema nikakvog smisla niti veze sa stvarnoscu!!
U knjizi ima ljepote,kaj je u toj knjizi lijepo?! Odite u knjiznicu i posudite neku pametnu knjigu a ne hrpu papira s nekim malim deckom koji prica sa lisicama,biljkama,kao ide na Mjesec,i ne znam sta.
I beskrajnu mudrost nisam ja izmislila nego sam ju citirala iz prethodnog pametnjakovicu!
__________________
Zamislite kakva bi tišina bila kad bi ljudi govorili samo ono šta znaju.
michael-corleone is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 17:09   #53
Quote:
Lyla kaže: Pogledaj post
Mene je Princ naročito dirao u osmom razredu i pogotova ta rečenica sa srcem i očima jer sam duboku u sebi bila uvjerena da me Filip Z. voli iako nebi prizn'o ni mrtav.
Dirao, veliš? Hm. Meni je oduvijek bio bolji Prosenjakov Divlji konj. Ozbiljno.
__________________
it's my Party, and I'll cry if I want to
gdja Castro is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 17:28   #54
Quote:
gdja Castro kaže: Pogledaj post
Dirao, veliš? Hm. Meni je oduvijek bio bolji Prosenjakov Divlji konj. Ozbiljno.
Interesantno, gđa Castro, kad se pojavil muški komentar na Malog princa malo smo se povukli, ono. Ima li sad to o konjima, zum Beisepiel, "I konje ubijaju, zar ne", neko zaleđe za koketeriju...?
sekasmith is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 17:32   #55
Quote:
sekasmith kaže: Pogledaj post
Interesantno, gđa Castro, kad se pojavil muški komentar na Malog princa malo smo se povukli, ono. Ima li sad to o konjima, zum Beisepiel, "I konje ubijaju, zar ne", neko zaleđe za koketeriju...?
Kako smo se povukli i koji muški komentar, te jesi li čitala Divljeg konja?
__________________
it's my Party, and I'll cry if I want to
gdja Castro is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 01:35   #56
Knjiga je najpretenciozniji komad literarnog smeca u svemiru valjda nakon Alkemicara...lazem...tu su negdje
__________________
Tango Javorka
Mikilegendo!care! is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 03:32   #57
Quote:
Shamaness kaže: Pogledaj post
Školovani (i neškolovani) ljudi bi trebali znati da njihovi komentari gube na vrijednosti kad u njima generaliziraju, budući da je to znak zadrtosti. Procjenjivati čovjekov intelekt po tome što radi za život i koliko je školovan je totalan apsurd, kao i svrstavanje ljudi u kategorije na osnovu jednog djela koje im se svidjelo i još uvijek ga vole čitati. Što čovjeku vrijedi koliko je knjiga u životu pročitao kad nezna osnovna pravila ljudskog ponašanja? Takve moralne vrijednosti čovjek počinje usvajati u najranijoj dobi i ništa ne škodi da ih se prisjeti i kad odraste. Mali princ, Galeb Jonathan i Divlji konj su knjige koje se na simboličan način bave ozbiljnim životnim temama poput vjere, ljubavi, društva i sl. koje nikad ne zastarjevaju. Fakultetski obrazovane, načitane osobe također mogu voljeti takav tip knjige jer takve vrijednosti ne zaobilaze nikoga, pa ni njih. To što su knjige koje se bave takvim temama napisane tako da ih dijete (do određene granice) može razumjeti ne mora značiti da su namjenjene isključivo djeci, već da su namjenjene i djeci i odraslima.
O jebote, o cemu ti pricas?
Noirod is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 11:38   #58
Quote:
gdja Castro kaže: Pogledaj post
Kako smo se povukli i koji muški komentar, te jesi li čitala Divljeg konja?
Sad prvo idem malo, mesto kave, u Općinu tumačiti ljudima koji je njihov posel (to mi diže tlak i razbuđuje do navečer), onda idem advokatu objasniti nove dopune Obiteljskog zakona, a onda usput pičim u prvu knjižnicu i idem zeti Divljeg konja. Ak imaš još koji prijedlog, prihvaćam. Bit ću te slobodna izvijestiti o osobnim mi dojmovima nakon čitanja (spremam se na more pa možda nebu baš sutra). Hvala.
sekasmith is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 13:55   #59
Ova me je tema inspirisala da ponovo pročitam 'Malog princa' sinoć pre spavanja.

'Mali princ' nikada nije uspeo da me dotakne - ni kada sam bila dete, ni kasnije tokom školovanja, pa ni sada kao odraslu osobu. Inače volim da čitam bajke i dečje knjige i rado im se i često vraćam. Nedavno sam ponovo pročitala 'Alisu u zemlji čuda' i 'Alisu u svetu iza ogledala' i baš sam uživala.

Po meni, 'Mali princ' je moderna bajka za decu prelaznog doba, koja više i nisu deca, ali još uvek nisu ni formirane osobe. Tek su iskoračila iz detinjstva, a još ne poznaju svet odraslih, ali ga naslućuju, pa ih kroz ovu knjigu autor priprema za odrastanje i istovremeno savetuje da očuvaju dete u sebi i neguju prave vrednosti. Pretpostavljam da se zato ova knjiga i čita kao lektira krajem osnovne škole, jer je i namenjena 'malim ljudima'.

Ljubav prema knjigama se u nama ponekad javlja nevezano za njihovu literarnu vrednost. Postoje knjige koje volimo i knjige koje cenimo i ne možemo uvek staviti znak jednakosti između njih. Neke knjige su sposobne da nas zagreju iznutra - stilom pisanja autora, idejama koje se kroz delo provlače, samom ličnošću pisca... Ljubav je iracionalna i kada se razumom raščlani i objasni obično izgubi većinu svojih draži. Tako se i nama može dogoditi da kada tumačimo knjige koje volimo dođemo do zaključka da te knjige nemaju nikakvu ili imaju sumnjivu književnu vrednost, pa smo skloni tome da ih odbacimo kao bezvredne, zajedno sa emocijama koje su u nama izazvale.

Ima mnogo odraslih ljudi koji vole 'Malog princa' podjednako kao i u detinjstvu, ili su ovo delo zavoleli tek kao odrasli. Mislim da uvek treba ceniti knjigu koja je u nama uspela da podstakne plemenita osećanja ili nas navela da razmislimo o nekim stvarima, bez obzira na njenu literarnu vrednost. Bajke uvek nose skrivena značenja i nisu samo za decu. Možemo im se vraćati u bilo kom dobu i uzrastu. Treba u njima uživati, ali odrasla osoba svakako ne može naći puno i potpuno zadovoljstvo isključivo u dečjim knjigama.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 15:02   #60
kakav vas mali princ to su gluposti,ako ljudi nesto zelite da postignete citanjem citajte dostojevskog,hemingveja,andrica....
mustang84 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:08.