Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2008., 00:50   #1
Asketske tehnike i duhovnost

znam da zvuči čudno...

ali mnoge religije i slične spiritualne što već.. temelje se na asketizmu

piercing je nešto izvanjsko, eventualna površnost i taština, jedan vodi drugom, if ju nou vot aj min

zanima me jel ko upućen u tematiku, ima li religija i sekti u kojima se upravo bužanje cijeni.. mazohizam/žrtva, totemizam

mene naime moj piercing nekako muči .. sa aspekta fizičkog, neodlučna, svejedno mi nekako, lip mi moj pupak i bez
a baš me nekako počelo kopkat, ta besmislenost imanja stranog tijela

malizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 08:12   #2
zar je to opce bitno? Niko nije jos posto svetac zbog nabadanja komada metala niti njegovog skidanja
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 08:43   #3
Quote:
malizia kaže: Pogledaj post
ali mnoge religije i slične spiritualne što već.. temelje se na asketizmu

piercing je nešto izvanjsko, eventualna površnost i taština, jedan vodi drugom, if ju nou vot aj min

zanima me jel ko upućen u tematiku, ima li religija i sekti u kojima se upravo bužanje cijeni.. mazohizam/žrtva, totemizam
...
Ovaj topic ima smisao i sansu da ostane na duhovnosti, samo ako budete pisali vise o aspektima koji se ticu "duhovnosti" tj pojavi da izvesni religiozni pravci i grupe, kao deo svojih tehnika koriste i asketske tehnike.
Koja filozofija stoji iza toga, koje su to grupe, koje tehnike, koji rezultati...

Ako nema razgovora o tome pokretac topica moze odluciti gde da premestim ovaj topic (moda, zdravlje na pr. ili nesto slicno)
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 12:52   #4
radi šta oćeš..

koliko se sićam vidila sam na slikama nekih afrikanki u u knjizi iz zemljopisa davno..blago rečeno -piercinge
neke šipke kroz nos
mislim zanimljiva je tema

hehe, zamisli ovu temu na modi il zdravlju, parit ću još veći freak no što jesam
malizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 13:09   #5
postoji tema na Modi o tome
Piercing i sve o njemu.

Zadnje uređivanje Dragan : 11.09.2008. at 17:15. Reason: seksizam
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 13:54   #6
Quote:
malizia kaže: Pogledaj post
znam da zvuči čudno...

ali mnoge religije i slične spiritualne što već.. temelje se na asketizmu

piercing je nešto izvanjsko, eventualna površnost i taština, jedan vodi drugom, if ju nou vot aj min

zanima me jel ko upućen u tematiku, ima li religija i sekti u kojima se upravo bužanje cijeni.. mazohizam/žrtva, totemizam

mene naime moj piercing nekako muči .. sa aspekta fizičkog, neodlučna, svejedno mi nekako, lip mi moj pupak i bez
a baš me nekako počelo kopkat, ta besmislenost imanja stranog tijela

Tradicionalna osnovna simbolika proizlazi iz čina - bušenja.

Kod žena, na neki način simbolična pred-defloracija. Inicijacija u fazu spolne zrelosti. Do ne tako davno na našim selima bušenje ušiju za prve naušnice je bio u životu djevojčice-djevojke poprilično značajan događaj,

Kod muškaraca inicijacija, prijelaz granica, spoznaja, gubljenje "nevinosti" na na nekom drugom planu.



V.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 13:59   #7
u Indiji se piercing stavlja na neke akupunkturne točke. npr, pierce u nosu bi trebao biti na mjestu koje smanjuje požudu (zato tako često kod žena).
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 02:13   #8
ma tila sam reć da mi je bužanje u kontrastu s unutrašnjim mirom..
kad imaš isti, imaš sreću i ne treba ti ništa

sreća je stanje uma, iznutra
zadovoljstvo dolazi izvana, a tako i piercing

zadovoljstvo upravo stvara potrebu, imaš jedan, još bi jedan.. ono npr s deset naušnica na hrskavici uha..
a smisla ni za lijek

ne znam..jednostavno sam se zapitala čemu taj strani objekt u mom pupku i skinila ga
lipše mi je na dodir sad
malizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 09:24   #9
po meni je pearcing vrlo teško odvojiv od tetoviranja i smatram da to u davnim vremenima ima određenu ritualnu svrhu, možda čak statusnu i inicijacijsku. nažalost ne znam puno o tome, ali definitivno nije loša ideja o tome se malo bolje informirati.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 09:47   #10
Način je, ali nije nužan.

Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
zar je to opce bitno? Niko nije jos posto svetac zbog nabadanja komada metala niti njegovog skidanja
Da
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 09:52   #11
Možda sam čudna, ali meni nakon spomena asketizma prva asocijacija zasigurno nije pirsing.
Ne znam zašto vama je.
__________________
Oronulost mi se dobro drži.
kukuriku is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 10:11   #12
Quote:
kukuriku kaže: Pogledaj post
Možda sam čudna, ali meni nakon spomena asketizma prva asocijacija zasigurno nije pirsing.
Ne znam zašto vama je.
promjenise mu naslov, vjerojatno jer pirsing i nije neka tema koja bi dozvolila prezivljavanje topića na ovom pdf-u

a da je malo nepovezano vako i to stoji

ono coek ocekuje da ce se pricat o nekim teskim postovima, a ne pomodnim igricama
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 10:52   #13
Quote:
kukuriku kaže: Pogledaj post
Možda sam čudna, ali meni nakon spomena asketizma prva asocijacija zasigurno nije pirsing.
Ne znam zašto vama je.
ni meni, meni je prva asocijacija mazohizam..

daj vidi ovo

__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 13:22   #14
pa i mazohizam je duhovna tehnika
pređeš preko praga boli i uđeš u trans.
ne treba ti droga, ne treba ti meditacija.
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 16:30   #15
Ne oneciscuje ono sto ulazi u covjeka, nego ono sto iz njega izlazi... Kaze Isus, misleci prvenstveno na djela i rijeci (ovo sto izlazi). Dakle, nije bitno jel ga imas ili nemas.

A sjecam se nekih dokumentaraca sa strasno izbusenim ljudima iz africkih plemena... njima je to ocito bitno.
__________________
Sreća je svjesni izbor, ne automatska reakcija. (Mildred Barthel)
Joanna4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 20:12   #16
Quote:
malizia kaže: Pogledaj post
ma tila sam reć da mi je bužanje u kontrastu s unutrašnjim mirom..
kad imaš isti, imaš sreću i ne treba ti ništa

sreća je stanje uma, iznutra
zadovoljstvo dolazi izvana, a tako i piercing

zadovoljstvo upravo stvara potrebu, imaš jedan, još bi jedan.. ono npr s deset naušnica na hrskavici uha..
a smisla ni za lijek

ne znam..jednostavno sam se zapitala čemu taj strani objekt u mom pupku i skinila ga
lipše mi je na dodir sad
Ovo mi ispravno zvuči

a i ljudi se razlikuju, ne podnosi svatko strani objekt, događaju se alergije ili infekcije na dijelu kože koji je tako promjenjen. Tako neki ljudi požale dotične male zahvate jer jednom načinjena rupica, npr. u uhu, ostaje zauvijek.
Govorilo se i o poremećaju zbog agresije na koncentrirane 'akupunkturne točake' donjeg djela uha (nemarnim postavljanjem naušnica)?
Elloi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 22:28   #17
e i to me zanima, to šta kažeš.. tko zna, možda svaka točka na našem tijelu ima svoju funkciju.. i bušenjem se to remeti

malo fantaziram? al ..

recimo sićam se da mi je stari davno komenira to za unutrašnji mir.. u vezi blanke vlašić.. druge se pripremaju unaprid u glavi, one mote s rukama, znaju točno što rade i kakvi su mogući ishodi
i niko im nije kriv, osim njih samih, a nisu ni one jel je to stvar i spreme i sreće

a blankica fino hopa cupa.. pa bi znala opsovat sve živo, ono blagi slom živaca..
pari mi se da je i ona više piercinga imala prije

nekako sve izvana je nadoknada onog što fali iznutra..
ebote , napaljena sam na svoj pupak sad bez tog metala.. jedino šta rupicu imam, al sitničava nisam što se tih stvari tiče
malizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2008., 00:07   #18
Cinjenica je da su neki sveci (najvise sam cuo za krcanske), koristili razne spravice (kao na pr. pojas sa trnjem okrenutim ka unutra) da bi savladali strasti tela i uzdigli se ka duhu.
Osim toga imamo post, bdenje, dugotrajno klanjanje, obitavanje u istom polozaju dugo vremena, boravak u pecinama, ispod zemlje, ritualno sibanje...
Dakle tema ima mnogo, a pitanja mogu biti u stilu - da li je to pozeljno, dobro, efikasno za nekakav duhovni razvoj, ili suludo... (na pr. Sveti Franjo Asiski je koristio neke asketske metode - kazu da je tako dobio i gnojne rane, a gnoj je mirisala na ruze ?!)

Ili da premestam topic na modu, zdravlje... ?
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2008., 08:52   #19
Asketskih metda ima u svim religijama, a ima i logicnog smisla s jedne strane zrtvovanja, a sa druge samokontrole jer u biti nadilazenje negativnih osjecaja (bol) i ugodnih culnih dojmova ima isti mehanizam...

no prising je ipak nesto sto spada u kategoriju mode, estetike, eventualno subkulture.. ne bih bas sa time povezivao
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2008., 12:52   #20
Ovogaaaa, moje upise svi ignoriraju

meni je problem ove teme naziv Asketski, jer pirsanje, tetovaže i mazohizam nisu samo asketske tehnike (i što uopće to znači).

Pirsanje koriste žene u Indiji za aktivaciju akupunkturnih točki.
Koriste i afrikanci i fakiri za transična stanja.
Općenito, deprivacija osjetila i jaka bol je nešto što koriste mnogi, pa i mi 'sotonisti' i to nema baš previše veze sa asketizmom, koji podrazumijeva nekakvo odricanje, ne znam ni ja šta.
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:07.