Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2008., 16:04   #1
Rent-a-car - skupna tema

Razmisljao sam da bih slijedece ljeto iznajmljivao skutere na moru pa me zanimaju neke stvari,nisam nikad radio nista slicno pa ne znam nista kako to sve ide
1.Dal moram imati firmu,obrt ,koja je to vrsta usluge,dal moram imat neku posebno zanimanje da otvorim takvu firmu i kolko to kosta
2.Kolko kosta otprilike kasko za 50 cc skuter i sta ako netko ima sudar u pijanom stanju dal kasko vrijedi za to i ako ne kako cu naplatiti stetu i sta se desava u slucaju krade dal vrijedi kasko za to
3.Dal moram imati neki poseban prostor da bih imao tu djelatnost jer imam veliko dvoriste u kojem bi drzao skutere i ako se netko sjeti jos necega vaznog i ostalih informacija bio bih zahvalan
Lion27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 11:33   #2
Zar nitko ne zna?To je isto kao i rent a car samo sta su skuteri u pitanju.
Lion27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 11:58   #3
A da otiđeš u mneki ret-a-car i raspitaš se?
marijan_e is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 12:06   #4
Quote:
Lion27 kaže: Pogledaj post
Zar nitko ne zna?To je isto kao i rent a car samo sta su skuteri u pitanju.

Kad sam pročitala "skuter na moru", prva asocijacija mi je morski skuter....sad tek vidim da ti misliš otvarati nekakav obrt za iznajmljivanje skutera za vožnju na jadranskoj obali. Raspitaj se u turističkim agencijama, gotovo svaka nudi i tu uslugu.
Tinkili is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 20:16   #5
Moj poznanik rent-a skutere. Ima 5-6 motora i drži ih parkirane na rivi, sidi na stolici i kraj njega onaj reklamni pano. Dobro mu ide, samo šta su skuteri kineski, pa se uvik kvare.
Treba ti obrt i dozvola od općine. Moraš imati nekog u općini. To ti je tako. Nepotizam na djelu, osobito u malom mjestu
simon3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2008., 16:09   #6
Pitao sam u nekom rent a caru i nitko nece bas puno pricat,valjda se boje konkurencije ,a sta recimo da iznajmljujem skutere u Zagrebu koja je onda procedura?
Lion27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2008., 16:25   #7
moraš imati samo obrt, s otvorenom djelatnosti, ne znam kako se točno zove, ali za iznajmljivanje motocikla, motora ili nešto tako slično.
ona dozvola od općine ti ne treba, odnosno treba ako misliš iznajmljivati na javnoj površini, ali ti si rekao da ćeš u svom dvorištu.
za osiguranje najbolje pitaj konkretno neku osiguravajuću kuću, jer je to posebni slučaj, ipak ih nećeš ti voziti već oni koji iznajme, vjerojatno je skuplje onda to osiguranje..
od krađe se možeš osigurati ili da tražiš polog na skutere ili da ti ostave dokumente dok iznajmljuju skuter...
__________________
~*
ekonomski is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 14:50   #8
rent-a-car

Ima li netko možda iskustva sa poslovanjem rent a cara?

Da li se može otvoriti samo obrt ili treba firma?

kako se rješava lizing? Da li je moguće uzeti auto na lizing za samo 3 mj. tj. sezonu?

Ili ako se uzme lizing, pa se nakon tri mj. prestane plaćati. Šta se dogodi?

Tko zna kako posluju takve firme? Kakva sve osiguranja treba platit? Kako se osigurati kod mušterija da ne ukradu auto, uzeti im dokument neki ili?

Nadam se da ima nekog tko bi mi mogao pomoći u ovim dilemama. Htjela bi ovo ljeto odraditi sa tim rent a carom. Čini mi se dobra lova. Preko ljeta. preko zime i ne baš.
__________________
pozdrav
lo-li-ta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 03:29   #9
....za početak 1 lito odradi jedno ljeto u renta caru i besplatno......

iz tvojih pitanja se vidi da si s poduzetništvom na 0 tako ti ne savjetujem ovaj vid biznisa.....

trenutacno stanje na trzistu.....

veliki su pojeli srednje, a srednji male....
alabrale is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 13:30   #10
Quote:
alabrale kaže: Pogledaj post
....za početak 1 lito odradi jedno ljeto u renta caru i besplatno......

iz tvojih pitanja se vidi da si s poduzetništvom na 0 tako ti ne savjetujem ovaj vid biznisa.....

trenutacno stanje na trzistu.....

veliki su pojeli srednje, a srednji male....
za tvoju informaciju, imam obrt koji dobro posluje 3 godine. a ti si mi našao davati savjete, još manje znaš od mene.

ko je koga pojeo. ako su po ljeti rent a car agencije bukirane po 10 dana unaprijed znači da ima mjesta za još jednog malog poduzetnika ali nema za velikog.

kakvo je stanje na tržištu, jesi se raspitivao o rent a caru, jesi vraga. samo trabunjaš.

ako ti je dosadno, odi na ljes, sigurno ima koja tema za tebe,,,
__________________
pozdrav
lo-li-ta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 13:51   #11
drži se onda ti svog obrta bolje

od kud ti da su svi auti bukirani 10 dana prije u svim auto kućama?
da neznaš o lizingu i doo pitanja isto je čudno za obrtnika koji posluje

i da, sigurno ti nitko osim rent-a-car tvrtke neće dati aute na 3 mj (sezona se inače računa 4mj ali nema veze )
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 01:19   #12
Quote:
lo-li-ta kaže: Pogledaj post
za tvoju informaciju, imam obrt koji dobro posluje 3 godine. a ti si mi našao davati savjete, još manje znaš od mene.

ko je koga pojeo. ako su po ljeti rent a car agencije bukirane po 10 dana unaprijed znači da ima mjesta za još jednog malog poduzetnika ali nema za velikog.

kakvo je stanje na tržištu, jesi se raspitivao o rent a caru, jesi vraga. samo trabunjaš.

ako ti je dosadno, odi na ljes, sigurno ima koja tema za tebe,,,

eto imam turističku agenciju za početak..... koja ima u ponudi cijelu turističku ponudu osim renta cara..... sigurno se pitaš zašto.....

npr. za auto koje ide u rentu plača se dvostruko kasko osiguranje znači registracija min. 10 000 kn za malo auto......

imas u opela - opel corsu za najam od 4 mjeseca.... oko 17 000 kn + pdv, ovi sparkovi su oko 15 000 + pdv ......

ima toga još.....
alabrale is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 13:42   #13
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
drži se onda ti svog obrta bolje

od kud ti da su svi auti bukirani 10 dana prije u svim auto kućama?
da neznaš o lizingu i doo pitanja isto je čudno za obrtnika koji posluje

i da, sigurno ti nitko osim rent-a-car tvrtke neće dati aute na 3 mj (sezona se inače računa 4mj ali nema veze )
imam obrt ne d.o.o. i nikad se nisam zaduživala.

kako znam?
istraživala sam prošlo ljeto i vodila evidenciju.

možda je kod tebe sezona 4mj, makar ne znam di je to. kod nas je efektivna sezona 1 mjesec: od 15.7. do 15.8. (naravno ako nema kiše), sve ostalo nije dovoljno niti da se pokriju troškovi.
nemoj slušati kosorku i bajsa, to su priče za malu djecu.
__________________
pozdrav
lo-li-ta is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 14:10   #14
u sličnoj sam branši kao rent-a-car,tako sam i registriran

ja selim iz ZG u Istru i tamo je sezona tako negdje od 1.6 do 31.10, tako da ne slušam ovo dvoje nego eto znam iz prakse

rentanje nije strogo vezana za špicu sezone, posebno jer u špici najviše dolazi ljudi s autima upravo u hrvatsku

ove godine ak bu bilo dobro vrijeme mogla bi biti i ranije zbog uskrsa
pošto si istraživala koliko se auti traže ( a ne traže se toliko baš ) mogla si istražiti i za lizing
imaš i tu na forumu teme o tome

uzmi aute i kreni
pripremi se na troškove puta do granice i plaćanje ležarina
dečki koji su se nekad bavili baš rent-a-carom su mi zanimljive priče pričali
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 02:57   #15
Quote:
lo-li-ta kaže: Pogledaj post
imam obrt ne d.o.o. i nikad se nisam zaduživala.

kako znam?
istraživala sam prošlo ljeto i vodila evidenciju.

možda je kod tebe sezona 4mj, makar ne znam di je to. kod nas je efektivna sezona 1 mjesec: od 15.7. do 15.8. (naravno ako nema kiše), sve ostalo nije dovoljno niti da se pokriju troškovi.
nemoj slušati kosorku i bajsa, to su priče za malu djecu.

sve ovisi o destinaciji Split, Dubrovnik no u Splitu i Dubrovniku nekima sezona traje 3 miseca a nekima 6 i više.....

koliko vidim mali renta carevi ordiniraju vecinom po otocima jer velikim je to prevelik trošak......

ja mislim da se veci profit moze ucinit sa kayacima, pedalinama i onim velikim balonima.....
alabrale is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 12:41   #16
Quote:
alabrale kaže: Pogledaj post
sve ovisi o destinaciji Split, Dubrovnik no u Splitu i Dubrovniku nekima sezona traje 3 miseca a nekima 6 i više.....

koliko vidim mali renta carevi ordiniraju vecinom po otocima jer velikim je to prevelik trošak......

ja mislim da se veci profit moze ucinit sa kayacima, pedalinama i onim velikim balonima.....
balone sam probala, i nije neka lova, a pedaline i sandoline me malo trta iznajmljivati.
ipak kada čeh dođe na more, iznajmi sandolinu ode u duboko, prevrne se i utopi... znam da nije tako, ali ako se dogodi, zakomplicira ti život..
__________________
pozdrav
lo-li-ta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 13:02   #17
Quote:
lo-li-ta kaže: Pogledaj post
imam obrt ne d.o.o. i nikad se nisam zaduživala.

kako znam?
istraživala sam prošlo ljeto i vodila evidenciju.

možda je kod tebe sezona 4mj, makar ne znam di je to. kod nas je efektivna sezona 1 mjesec: od 15.7. do 15.8. (naravno ako nema kiše), sve ostalo nije dovoljno niti da se pokriju troškovi.
nemoj slušati kosorku i bajsa, to su priče za malu djecu.
Istraživala si prošlo ljeto... U prijevodu probala bookirat auto usred sezone, pretpostavljam. A to nećeš moć ni u rent a caru koji posluje loše.

Dakle, svaki rent a car (bar onaj inteligentniji) za formiranje cijena koristi Yield Managment (googlaj!). To što valjda niti jedan direktor hrvatskih rentacara ne zna što je to, ne znači da ga ne primjenjuje. Neki čak i jako uspješno, a uopće ne znaju da to rade.

kako to funkicionira u većini slučajeva? Uglavnom popunjavaju do 90% svojih kapaciteta preko agencija, nudeći im znatno niže cijene od onih u regularnom cjeniku. Zauzvrat dobivaju neku sitnu maržu, i osiguravaju pokrivanje troškova. Na preostalih 10% zarađuju poprilično. Slično rade i hoteli, općenito turistička branša.

PRošla godina ti je bila specifična. Naime, te godine su neki rent a carovi propali (Recimo nositelj franšize Europcara i Nationala). Ostali rentacarovi su značajno smanjili flote, što zbog straha (2009 je bila katastrofa za sve rentacarove, spomenut ću dolje), a što zbog nemogućnosti da dobiju leasing.
Naime, zbog gospodarske krize, leasing kuće nisu mogle više prodati rabljene aute iz leasinga, koji su se gomilali, a isto tako, teže su im odobravali leasing obzirom da su rentacarovi imali značajno smanjen bonitet zbog loše poslovne 2009. godine. Po prvi puta su i veće rentacar kuće za sezonu uzimale rabljene aute. IRonično po leasing i auto kuće, radilo se o istim onim autima koje su im u 9/2009 vratili po isteku leasinga, a ovi ih nisu uspjeli prodati.

Eto, to ti je tvoja 'istražena' 2010. godina

2009. kao što rekoh je bila katastrofa za SVE rentacarove, a 2008 je bila valjda najplodonosnija ikad (Ili sams e pomaknuo godinu unaprijed, ali mislim da nisam)

Ako trebaš objašnjenja zašto, reci.

Rentacar ti je u HR kao i svaka druga gospodarska grana; na njega utječu sezonalitet, ekonomski ciklus, konkurencija i sl.
I pogotovo tipični balkanski mentalitet, kad je zarada velika, odmah svi pohrle u taj biznis i onda ga bace na koljena zbog prevelike ponude.
freelife is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2013., 16:03   #18
Rad u rent-a-caru

Bok ovako imam 22 god i zanima me rad u rent a caru, naime htio bih se zaposliti preko sezone i sad me zanimaju vasa isksutva,placa ako je itko radioa kakvo je radno vrijeme ili ga nema kako sam cuo kad zatreba vozis ???
ixus55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 23:25   #19
Quote:
ixus55 kaže: Pogledaj post
Bok ovako imam 22 god i zanima me rad u rent a caru, naime htio bih se zaposliti preko sezone i sad me zanimaju vasa isksutva,placa ako je itko radioa kakvo je radno vrijeme ili ga nema kako sam cuo kad zatreba vozis ???
Ja već 4 sezone vozim za(oryxs,sixst,herz,uniline,fleet......)u Zadru.Lova nije neka,npr za DU se dobije 200kn,ZG 170kn,RI i PU 170kn,radnog vremena nema,a ljeti kad je frka bude 2-3 transfera dnevno.Navozit ćeš se svega od kanti do npr A8,ako još nešto zanima pitaj
brdy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2013., 18:57   #20
Quote:
ixus55 kaže: Pogledaj post
Bok ovako imam 22 god i zanima me rad u rent a caru, naime htio bih se zaposliti preko sezone i sad me zanimaju vasa isksutva,placa ako je itko radioa kakvo je radno vrijeme ili ga nema kako sam cuo kad zatreba vozis ???
radno vrijeme 0-24 tako reć. moje osobno iskustvo je da satare psihički ,živiš 2 miseca na bureku i toplom sendviču jer nemaš vrimena da se popišaš kak triba.al 100 ljudi 100 ćudi nekom bolje nekome lošije zavisi koja firma sve
mamicuti is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:24.