Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2011., 22:04   #1
Petit i grand basset griffon vendeen

Posto sam vidjela da nas jako malo zna za ovu pasminu, ukljucujuci i mene, malo sam potrazila podatke i odlucila nesto napisati.
Znam da ih ima malo u nasem podneblju pa ako slucajno naidu uzgajivaci ove pasmine ili netko tko dosta zna o njima da se prikljuce .

Spadaju u 6. FCI skupinu.
Tezina 15-20 kg.
Visina 34-38 cm.
Zivotni vijek 14 godina.
Podrijetlo iz pokrajine Vendée u Francuskoj.

Standard:

OPĆI IZGLED
Niskonogi pas pozamašne mase, izbalansiran, punog kvaliteta. Poželjna je značajna količina slobodne kože.
KARAKTERISTIKA
Pouzdan gonič potekao od starih krvnih linija, koji lovi svojim nosom, pas za hajke, ima dubok, melodičan glas i sposoban je da radi u polju sa velikom izdržljivošću.
NARAV
Hladnokrvan, nikada agresivan ili plašljiv, privržen.
GLAVA I LUBANJA
Zaobljena, blagog stopa, izražena kvrga potiljka . U predjelu obrva srednje širine, blago se sužava ka njušci. Opća osobina njuške je da je suha, ipak ne špicasta, Nosnik je gotovo paralelan sa linijom lubanje i neznatno je duži od razmaka od stopa do kosti potiljka. Na čelu i grlu smiju biti srednje veliki nabori kože. U svakom slučaju koža na glavi treba biti toliko slobodna da je glava okruglasta kada se gleda od naprijed. Gornje usne znatno preklapaju donje. Nosna gljiva potpuno crna, osim kod pasa svijetle boje. Kod smeđe boje pasa nosna gljiva smije biti boje jetre. Velike i dobro otvorene nozdrve smiju malo prelaziti usne.
OČI
Romboidne, nisu ni upale ni buljave. Tamne, kod svijetlih pasa smiju biti različitih tonova, sve do srednje smeđe. Miran, ozbiljan izraz. Vidljivo je crvenilo trećeg očnog kapka, ali ne pretjerano jasno. Svijetle ili žute oči su nepoželjne
UŠI
Usađene nisko, točno ispod linije očiju. Duge ali ne pretjerano, protežu se do vrha korektno duge njuške. Cijelom dužinom uske i zavijene prema unutra, vrlo savitljive, fine i baršunaste.
PREDNJI DIO
Plećke dobro koso unazad položene. Ramena nisu "teška". Kratke, snažne prednje noge sa jakim kostima. Laktovi nisu okrenuti ni unutra ni prema van, već leže čvrsto uz tijelo. Gornji dio podlaktice postavljen blago pod tijelo, ali ne tako da onemogućava slobodno kretanje. Noge se u kretanju ili mirovanju ne smiju dodirivati. Promatrano od naprijed, predgrudi dopiru do pregiba podlaktice. Maksimalno je nepoželjna pretjerana uzglobljenost. Na došaplju se nalaze kožni nabori
TIJELO
Dugo i sveukupno duboko. Izražena grudna kost. Grudi nisu uske ali nisu ni nesrazmjerno duboke. Rebra dobro zaobljena i dobro zasvođena, postavljena daleko unazad, bez deformacija. Leđa prilično široka, ravna. Greben i karlica približni u istoj ravnini, pri čemu slabine smiju biti blago uzdignute. Leđa ne trebaju biti pretjerano duga između grebena i karlice.
ZADNJI DIO

Vrlo mišićav i izražen. Promatran odostrag gotovo ima oblik kugle. Vrlo dobri kutovi. Skočni zglob je nizak, došaplje blago podvučeno pod tijelo, ali nije okrenuto ni unutra ni prema van. Mogu postojati nabori, ali na zadnjem dijelu skočnog zgloba postoji mali kožni džep, napravljen od slobodne kože.
ŠAPE
Masivne, dobro uzglobljene i sa dobrim jastučićima. Prednje šape su usmjerene prema naprijed ali mogu biti i okrenute blago u polje. U svakom slučaju pas stoji korektno, pri čemu je tjelesna masa ravnomjerno raspoređena na prste i jastučiće, tako da šape ostavljaju trag velikog psa.
REP
Dobro usađen, prilično dugačak, jak u korijenu, sužava se ka vrhu. Na donjoj strani odlakan je sa malo oštre dlake. U kretanju, rep je nošen uzdignuto u blagom sabljastom luku, ali nikako zavijen ili prebačen preko tijela.
KRETANJE
Od velikog značaja. Meko, tečno kretanje sa velikim iskorakom i velikom potisnom snagom. Koljena i skočni zglobovi ne smiju nikada u kretanju biti kruti, također, prsti se ne smiju vući po zemlji.
BOJA
Uobičajena crna - bijela smeđa (trobojan) ili limun bijelo (dvobojan). Dozvoljena je svaka druga boja goniča.
DLAKA
Ravna, kratka i gusta, nije fina. Obrisna crta ravna, bez duže dlake. Duga mekana dlaka sa zastavicama je vrlo nepoželjna.
VELIČINA
Visina grebena 33-38 cm.
GREŠKE
Svako odstupanje od gore navedenog smatra se greškom čije ocjenjivanje stoji u točnom omjeru sa stupnjem izraženosti. Mužjaci moraju imati dva normalno razvijena testisa, potpuno spuštena u skrotum.

www.passody.com
kikica04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 22:05   #2




kikica04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2011., 18:54   #3
sljedeći post u kojem linkate uzgajivačnice vodi vas u ban. zbog reklame, ako vam do sad već nije jasno zakaj su vam brisani postovi
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2011., 19:08   #4
priznajem, nisam čitala pravila do sad, ali ne vidim nigdje da je zabranjeno linkati uzgajivačnice (tim više jedine dvije u RH i još nemaju štence)
pa eto, treća sreća

imala sam prilike duže družiti se s jednim pbgv-em, veseli pas, obožava igru (loptu), ljude i druge pse
ne linjaju se, ali se moraju trimati

evo još slika, ovi psi žive u Hrvatskoj












Zadnje uređivanje mopsica : 08.09.2011. at 19:26.
mopsica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2011., 19:17   #5
kao što je mopsica rekla živahni, veseli...vole ljude, nešto živahniji od GBGV-a, ali meni jednako dragi

Evo nekoliko fotkica Bonite...




__________________
Mami & Mace team
vau-vau is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2011., 12:56   #6
Preslatki su
Mi imamo GBGV, a kako čujem razlika je jedino u temperamentu.
manulita is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2011., 12:59   #7
Quote:
manulita kaže: Pogledaj post
Preslatki su
Mi imamo GBGV, a kako čujem razlika je jedino u temperamentu.

da, mirniji su od PBGV, i izgledom veći...
__________________
Mami & Mace team
vau-vau is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2011., 20:37   #8
Super!
Malo sam istrazivala, pa sam vidjela da su petit i grand basseti bili jedna pasmina, pa ih se onda razdvojilo.
Zna netko malo vise o tome???

Posto su dosta slicni a vidim da se javljaju ljudi koji imaju grand bassete, mozemo spojiti ih u jednu temu. Moderatori sto mislite o tome?

@manulita napisi nam nesto o karakteru svog, sto ga zabavlja, sto ne voli
kikica04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2011., 22:13   #9
Grand basset griffon vendeen

A sad malo o grand basset griffon vendeenu

Zemlja porijekla: Francuska
Opci izgled: Blago izduženog formata. Noge prave. Rep nošen visoko ali ne zavijeno nad slabinama. Dlaka oštra i duga, bez preterivanja, nikada svilasta ili vunasta, prekriva ćelo telo.

Lubanja: Kupolasta, duga, nije preširoka, stop dobro označen, potiljna kvrga dobro definisana, dobra brazda ispod očiju.

Njuska: Duga, blago zaobljena, četvrtasta na vrhu, usne prekrivene gustim brkovima.

Nos: Crn dobro razvijen sa dobro otvorenim nozdrvama.

Oci: Velike, tamne, belina se ne vidi. Prijateljskog i inteligentnog pogleda. Treći očni kapak nije vidljiv. Dlaka iznad očiju uperena napred bez kompletnog pokrivanja očiju.

Usi: Gipke, uzane, fine, pokrivene dugom dlakom, ovalno zaobljene na vrhovima, dobro unutra previjene, dopiru najmanje do vrha nosa, usađene niže od linije očiju.

Vrat: Dug i jak, moćno spojen sa plećkama, bez podgušnjaka.

Plecke: Dobro iskošene i unazad pružene.

Prednje noge: Ravne, jake, dobrih kostiju. Laktovi dobro pripojeni uz telo.

Grudi: Široke, dugačke i duboke.

Rebra: Dobro zaobljena.

Leda: Duga, široka i ravne, blago zaobljena nad slabinama.

Slabine: Čvrste i pune.

Bokovi: Puni i blago prikupljeni.

Butine: Široke, dobro mišićave, nisu previše zaobljene.

Skocni zglobovi: Široki, razvijeni, nikada potpuno ravni.

Rep: Visoko usađen, debeo u korenu, sužava se ka vrhu. Bolje dug, nošen sabljasto ili blago zavijen, dobro odlakan.

Sape: Velike, čvrste, snažni jastučići i nokti.

Dlaka: Oštra, nije preduga, ravna, nikada vunasta ili svilasta. Rese nisu previše obilne.

Boja: Jednobojni: Zečija-siva, srneća nije za potsticanje.

Dvobojni: Bela i oranž, bela i crna, bela i siva, bela i plamena.

Trobojni: Bela, crna i plamena, bela zečija i plamena, bela, siva i plamena.

Koza: Bolje debela, često šarena kod dvobojnih i trobojnih pasa.

Visina: 38-42 cm, sa tolerancijom od \ cm ispod i 2 cm iznad propisane.

Kretanje: Slobodan i lak korak.

Greske: Ravna ili kratka lobanja, depigmentisan ili šaren nos, svetle oči, zarubljena njuška, neravnomeran zagriz. Ravne uši, previsoko usađene, kratko odlakane. Kratak vrat, meka leđa. Krive ili savijene noge, skočni zglobovi previše otvoreni ili zatvoreni. Vunasta dlaka.

Karakter
:Grand Basset je smiren pas,društven,jako voli djecu i druge životinje.Jako su inteligentni,po prirodi hrabri,uvijek će slijediti razno razne mirise u prirodi,obožava biti u društvu ljudi i životinja.
Zbog svoje originalne funkcije,GBGV je lovački pas čopora.Oni su u lovu neovisni o čovjeku,nisu kao npr.goldeni da prate i slušaju čovjekove komande.Služi u lovu na velike divljači,francuzi ih i dalje koriste puno u lovu,i jako su uspješni.To je razlog zašto mogu biti nekad vrlo samovoljni.Štenci su najčešće takvi,ali ako se s njima radi od početka,mogu se svemu naučiti..Njihov njuh je toliko osjetljiv da se može dogoditi da u prirodi se totalno zanese i povede za njuhom.
Ako se prihvati njihova samovoljnost,GBGV je odličan pas! aa kao ni ljudi,nisu ni svi psi savršeni...Iz prve ruke:"Ja sam PREZADOVOLJNA!!!"
GBGV ne voli biti u kući cijeli dan,jako je društven pas i za onoga ko mu to ne može priuštiti,ova pasmina nije za njega.To ne znači da ne može uopće biti sam,može,ali ne jako dugo.

www.svijet ljubimaca.com
kikica04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2011., 22:16   #10




Stene


Uploaded with ImageShack.us
kikica04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2011., 22:57   #11
sad vidjeh da je promijenjen naslov teme
rastopit ću se

evo malo i od mene fotkica...
meni prekrasna fotkica


Zommie...super talentašica (nova riječ u hrv.jeziku ) ...slatkica


te meni najdraža Florence
__________________
Mami & Mace team
vau-vau is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2011., 21:00   #12
Quote:
kikica04 kaže: Pogledaj post
@manulita napisi nam nesto o karakteru svog, sto ga zabavlja, sto ne voli
Eh

Da krenem od onog što ne voli, a to je grubost. Ne mislim samo na fizičku grubost, nego nema tu sad deranja ili dokazivanja autoriteta. Kad sam se znala izvikati na nju, nema više ni naprijed ni natrag- ukopa se ko drvo, gleda me i čeka... štajaznam, ispriku valjda što je uvrijeđeno njeno veličanstvo

A derala sam se zato jer je radila ono što voli: mora pozdraviti svakog psa u krugu kilometar- dva. Ne zaboravimo da spada u lovačke pse i ima super njuh, pa ih sve namiriše dok smo još u liftu. Pa kad nije na lajni, ona trči za psima, odnosno njihovim tragom, a ja za njom. Bogme sam ušla u formu, samo da se zna


Prirodni teritorij joj je šuma. Tu je ona svoj na svom. Gore- dolje- lijevo- desno- ima je- nema je- blato (oooo da, blato)- lokva (namakanje- hlađenje- spa)...

Jednom sam na internetu naišla na najbolji odgovor na pitanje o GBGV karakteru, a on ujedno opisuje i moju princezicu:
"I honestly can't think of any weaknesses but I suppose it depends what kind of person you are.
They are good at warning you if something is wrong but they aren't guard dogs. They are clever but not as attentive as a collie, they are pretty big so not good if you want a lap dog although they will try!
I would say the only thing I have found difficult is they are friendly to a fault. When you take them out they want to make friends with everyone especially other dogs. Not all dogs want that...
They are also so unusual that you will get stopped to chat everyday often on multiple occasions so perhaps not a dog for the anti-social. A great choice but I am biased."
manulita is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2011., 21:17   #13
A ovo je princezica u akciji



Uploaded with ImageShack.us
manulita is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 15:38   #14
Quote:
manulita kaže: Pogledaj post
A ovo je princezica u akciji



Uploaded with ImageShack.us
ljepotica
__________________
Mami & Mace team
vau-vau is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 07:17   #15
Šteta što se ne javlja još vlasnika ove predivne pasmine.
Evo, ja ću još malo:
Snalaženje u stanu- tu nema nikakvih problema. Kad je tek došla kod nas, tada je jedan jedini put napravila neku štetu. I nije to baš velika šteta- malo je nagrizla naslonjač za ruke na garnituri. I to je to. Kao i svaki pas, ne voli biti sama i naše odlaske na posao ispraća tužnim pogledom ili nam jednostavno okrene dupe i gleda preko ramena. Tu i tamo malo zalaje, ponekad i zatuli, ali (kako kažu susjedi) to ne traje dugo.
Iako nam je sugerirano da uzmemo box, nakon par dana razmatranja, moj muž je zaključio da joj je stan malo veći box i da ne dolazi u obzir .
Voli biti na dvije noge . Kad dođemo doma, kad pozdravlja ljude koje voli, skok je obavezan. Čak bih rekla da je to pokušaj zagrljaja. .
Ili kad kuham, ona lijepo prednje šapice na pult i gleda što rezuckam.
Kad je u tom položaju, onda se vidi kako je ustvari dugačka

Pišem još, čim ulovim vremena.
manulita is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 18:08   #16
Manulita ti si nam ovdje jedina, ali bilo bi super kad bi nam se jos vlasnika javilo.
Kad ce biti iduca izlozba negdje u blizini, otici cu pa malo popricati s vlasnicima i vidjeti dojmove.

Jedino ako stvarno malo ljudi u Hrvatskoj ima ovu pasminu, pa se zato nitko ne javlja.
Spomenuli ste dvije uzgajivacnice, bilo bi super kad bi nam se oni javili, ali sigurno im nije do chatanja po forumima kad imaju vaznije brige oko pasa.
kikica04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2011., 19:38   #17
Jelo:
jede uglavnom sve što joj se da. Ali nije proždrljiva. Jede polako i mljacka .Često zna uzeti puna usta hrane, ispljunuti pokraj zdjelice i onda malo po malo.
Ne žica sa stola, osim pizzu.
Bila je jedna zgodna situacija gdje je njen najbolji prijatelj beagle bio kod nas na čuvanju i za vrijeme ručka, on se popne sa prednjim šapicama na stol i pokušava nešto užicati. Ona je prišla, lagano ga povukla za uho i odvukla dalje od stola. Isto je napravila kad je on počeo lajati na nekog psa u prolazu.
Ko teta u vrtiću

Voli sve pse. Nekih se malo boji, ali to je ne spriječava u tome da od njega ne pokuša napraviti prijatelja. Vrlo je društvena. Ali ako skuži da za nju nema dovoljno interesa, sjedne sa strane i gleda u zvijezde . Sa beagleom se najviše voli družiti- brz, veseo, nema agresivnosti ni dominacije i može trčati kilometrima i to joj najviše odgovara.
Mačke je zanimaju kad se kreću. Tada veselo pokazuje želju da se poigra s njima, ali mace ne dijele njen entuzijazam. Ali ako maca miruje, onda nema ni interesa.
manulita is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2011., 20:04   #18
Poslušnost:
Ovo nije pas koji slijepo sluša vlasnika. Sluša, ali rekla bih da ima, hm, pa, selektivan sluh . Pogotovo kad je drugi pas u blizini.
Kad je pozovem, ne trči k meni iste sekunde, nego stane, razmisli jesam li zanimljivija od onoga što je nanjušila, pa onda dođe. Ili ne
Voli me jako, ali ne bih rekla da sam centar njenog svijeta.

Ali to ne znači da ne želi učiti. Cijelo ljeto nismo ništa radili s njom, samo duge šetnje, istrčavanja i druženja sa drugim psima. Sad, kad smo ponovo počele "raditi", baš se vidjelo da uživa u tome. I kad sam ja htjela prestati, ona je tražila još. Dosta brzo uči i pamti naučeno. Jedino joj naredba "dođi" ide malo slabije , ostalo je OK.

Prema drugim ljudima zna biti nepovjerljiva, ali nikad agresivna. Često ljudi prilaze i hoće je podragati, a ona se samo skloni u stranu.
Svim budućim vlasnicima preporučujem da se naviknu ponavljati Grand Basset Griffon Vendeen više puta za redom
Prema djeci je... ljubazna, rekla bih . U igri sa djecom, ili čak sa psima manjim od sebe, je nježnija nego obično. Čak su joj i pokreti sporiji.
manulita is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2011., 20:17   #19
Održavanje:
Duga i oštra dlaka olakšavaju posao- nema zapikavanja dlaka. Linja se, naravno, ali mislim da je njenih i mojih dlaka podjednako po stanu. Uživa u četkanju, ali tijela. Ne voli češljanje njuškice. Oko micanja krmelja postigle smo kompromis: ja skinem krmelju a ona je pojede. Inače, ništa od čačkanja po faci
Trimanje svaka 3-4 mjeseca. 3 je bolje jer se inače jako začupavi.
Kupam je kad je stvarno jako prljava ili ako se puno igra sa drugim psima, pa dobije miris. Ne voli, ali trpi. Ni na moru nije pokazala neki veliki interes za plivanje. Penzionerski legne u plićak i to je to.
Zanimljivo je da dlaka nema miris. Pitala sam prijateljicu koja nije baš veliki ljubitelj pasa (tzv. trpitelj) da mi iskreno kaže osjeti li se u stanu miris psa i iznenađeno je utvrdila da nema mirisa.
manulita is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2011., 20:21   #20
Eto, ako ima pitanja, slobodno navalite
manulita is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:07.