Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja

Putovanja Gdje ljetujete, zimujete, idete na izlete? I kako vam je bilo?
Podforum: Hrvatska i turizam, Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2008., 21:30   #1
ryanair - pitanje u vezi putnih dokumenata

trebala bih si rezervirati kartu preko ryanaira i malo sam citala imaju li kakvih posebnosti, neugodnih iznenadjenja na check-in, sa prtljagom i sl

buni me ovo pitanje (evo link):
http://www.ryanair.com/site/HR/faqs....quest=passport

konkretno recenica: "Passports for travel outside the EEA must have six months validity beyond the date of entry."

sto je to EEA uopce? zemlje europske unije ili sve zemlje europe?
hocu li ja imati problema sa putovanjem (idem iz budimpeste u glasgow) zbog putovnice koja mi istjece krajem 4. mjeseca sljedece godine?

i usput, da li se moze kod nas putovnica napraviti za jedan dan? cula sam da se moze, a ako je to istina, kako? hvala
gariful is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 21:34   #2
Quote:
gariful kaže: Pogledaj post
sto je to EEA uopce? zemlje europske unije ili sve zemlje europe?
Mislim da je to EU + Norv. + Island + Švic.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 21:40   #3
aha.. to sam se i mislila...

a, mozes mi pomoci u vezi onog pitanja sa putovnicom?
ne kuzim sto je autor htio reci
gariful is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2008., 00:16   #4
Quote:
gariful kaže: Pogledaj post
aha.. to sam se i mislila...

a, mozes mi pomoci u vezi onog pitanja sa putovnicom?
ne kuzim sto je autor htio reci
Ovako:

1. Putovnica ti mora vrijediti barem 6 mjeseci od dana koji si predvidjela kao dan sletanja u Glasgow. To hoće reći da ako ti putovnica istječe u lipnju 2009. godine, ti po tom načelu nemaš pravo istu prezentirati kao valjani dokument sukladno Ryanairovim pravilima, a i pravilima nekih od navedenih država.

U naravi, skoro da bi ti mogao tvrditi kako ćeš bez problema proći i sa putovnicom koja istječe i prije od tog navedenog minimuma valjanosti od 6 mjeseci, no nemam taj autoritet i stoga ti to nebi savjetovao da pokušavaš već bi ti predložio da zaista napraviša novu putovnicu.

2. Istina je da se putovnice mogu napraviti u roku od jednog dana (predaš zahtjev ujutro i popodne pokupiš putovnicu), no to je jedino izvedivo u Petrinjskoj ulici u Zagrebu. Bilo gdje drugdje da predaš za izradu nove putovnice trebati će ti cca 2 tjedna.

Ovo što ti navodim definitivno su pouzdane informacije. Dakle, možeš riskirati, čak možeš glatko ući u UK, ali zamisli koliko bi se lupala po glavi da ti uskrate povratak kući odnosno na povratni let? Mala je šansa sve dok je dokument valjan, ali rizik da neko birokratsko oko počne trenirati nepotrebnu dosljednost je ipak neprihvatljiv!
flumen-day is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2008., 13:09   #5
Da se nadovezem za zurno izdavanje putovnica u Petrinjskoj
Mora se imati dokaz zasto ti treba hitno putovnica traze ili potvdru o neodgodivom sluzbenom putu,bolesti,smrti i sl... pa ne mogu svi doci na salter zurno izdavanje putovnica
To je poseban salter i odvojen je od izdavanja putovnica po normalnom postupku
akcija1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2008., 16:42   #6
Quote:
akcija1 kaže: Pogledaj post
Da se nadovezem za zurno izdavanje putovnica u Petrinjskoj
Mora se imati dokaz zasto ti treba hitno putovnica traze ili potvdru o neodgodivom sluzbenom putu,bolesti,smrti i sl... pa ne mogu svi doci na salter zurno izdavanje putovnica
To je poseban salter i odvojen je od izdavanja putovnica po normalnom postupku
Moram korigirati tvoj upis. Naime, to što navodiš je bilo zaista tako sve do prije cca godinu ili dvije, no sada ne treba nikakav dokaz već se kao relevantno uzima izjava da ti je urgentno izdavanje putovnice zaista nužnost. Opet kažem, provjerena informacija
flumen-day is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 11:31   #7
koliko kosta zurna putovnica?
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2008., 01:58   #8
Quote:
aircanada kaže: Pogledaj post
koliko kosta zurna putovnica?
Cijena žurne putovnice je istovjetna sa standardnom.
flumen-day is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2008., 19:27   #9
Quote:
flumen-day kaže: Pogledaj post
Cijena žurne putovnice je istovjetna sa standardnom.
Svima zainteresiranima moram navesti kako sam ovdje naveo netočnu informaciju na čemu se iskreno ispričavam.

Naime, žurna putovnica koja se izrađuje u roku od jednog radnog dana u Petrinjskoj ulici u zagrebu je skuplja od standardne procedure za oko 120 kuna.

O čemu je riječ?

Dosadašnja praksa žurne izrade putovnica pokazala se potpuno promašenom budući da se od ljudi potraživala sva sila dokumentacije kako bi ishodovali narečeni dokument. Većina ljudi nije mogla ništa pružiti jer kako dokazati da je netko umro, da se netko rodio, da je iskrsnulo tko zna što? Mnogi su bezrazložno odbijani, a onda se došlo na "spasonosnu" ideju. Naime, zaključeno je kako je praksa traženja dokumenata kao temelja za izradu žurne putovnice besmislena pa se primijenio logičniji pristup, a taj je da se žurna putovnica naplati osjetno više kako npr. Zagrepčani nebi svi stali na šalter za žurne putovnice i tako ih rješavali u roku od jednog dana i time nanosili štete i MUP-u jer je takva izrada skuplja (iziskuje bržu i ad hoc obradu i slično), ali i drugima iz drugih dijelova Hrvatska doslovno zakrčili mogućnost ishodovanja putovnice kada se stvarno ukaže potreba za istom.

Na taj način, dodatnim plaćanjem se napravilo da svi ljudi koji nisu u žurbi rade putovnice po normalnoj proceduri i dobivaju ih nakon cca dva tjedna čekanja, a oni koji su bili, objektivno, neodgovorni i čekali zadnji čas, njima se sada takva usluga naplaćuje, ali i ne moraju ništa dokazivati. Novac za njih dovoljno kaže. Eto, pa tko ima taj iznos i želi potegnuti do Zagreba, nema problema, predaje ujutro zahtjev, u popodnevnim mu je satima putovnica gotova "reš - pečena".

Još jednom isprika za nenamjernu dezinformaciju. Obećavam da ja ova točna !
flumen-day is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2008., 20:14   #10
hvala svima na odgovoru.

u medjuvremenu sam promijenila destinaciju
danas sam zvala ambasadu i pitala ih za onu stavku o 6 mjeseci i rekli su da u principu putovnica mora biti valjana 6 mjeseci kad udjes u zemlju, ali da je to kao formalnost i da se rijetko primjenjuje. kazu cim imas povratnu kartu da bi to kao trebalo biti dovoljno.
to mi je ipak rizik posto ne putujem iz hrvatske nego iz budimpeste. bilo bi veselo da jasem iz splita, sve do budimpeste i onda mi oni uz osmjeh kazu da ne mogu dalje
gariful is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2008., 22:38   #11
Najvise ti ovisi o raspolozenju granicnog pandura.Ako zeli moze te zajebavati zbog roka isteka putovnice ali posto si zensko , smjeskom ces rijesiti taj problem.
__________________
zasto vi koji ste ti ,meni koji sam vi kazete ti ,kad ja koji sam vi ,vama koji ste ti kazem vi
uddk.hr
valsimot53 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:40.