Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2008., 19:50   #1
Question Zaleđivanje/odleđivanje

u kuci mi se naslo 3 kile sira cheddar (tipa podravec, edamec...)
rok valjnosti ce isteci prije nego uspijem potrositi sve.

mislila sam ga izrezati na komade od pola kile i staviti u led.
smije li se to? prakticira li ko tako nesto?

a usput, kad sam vec otvorila temu , mozete mi reci koje namirnice se nikako nebi smjele zaledjivati i koje namirnice uopce zaledjujete.

i kako ih najrajde odledjujete?

kad odmrzavam meso u mikrovalnoj, uvijek se na krajevima skuha?
citam po netu da bi najbolje bilo meso odledjivati u frizideru.
sto ces, kad ja mogu razmisljati o rucku tek kad ogladnim
Bocca della Verita is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 22:26   #2
Quote:
mislila sam ga izrezati na komade od pola kile i staviti u led.
smije li se to? prakticira li ko tako nesto?
Da, moguce je. Ja radim to. Okus ce ostati isti. Pokusaj ga iskoristiti u roku od 6 mjeseci. I zamotaj ga. Sir se odmrzne u frizideru
Cheddar i ja obozavam i on spada pod sireve koji se najbolje zamrznu.

Meso ti je bolje odledjivati u frizideru a ne mikrovalnoj.

Quote:
sto ces, kad ja mogu razmisljati o rucku tek kad ogladnim
A nista, sto se tu moze? Samo ti nastavi uzivati u hrani...
Ivanøv is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 23:46   #3
Quote:
Ivanøv kaže: Pogledaj post
Da, moguce je. Ja radim to. Okus ce ostati isti. Pokusaj ga iskoristiti u roku od 6 mjeseci. I zamotaj ga. Sir se odmrzne u frizideru
Cheddar i ja obozavam i on spada pod sireve koji se najbolje zamrznu.

Meso ti je bolje odledjivati u frizideru a ne mikrovalnoj.



A nista, sto se tu moze? Samo ti nastavi uzivati u hrani...



u plasticne vrecice (one prozirne za zaledjivanje), ispuhan zrak (rucno), crvrsto vezano?
nece se zaliti, ha?
za 6 mj imat cu vec drugog u ledu
Bocca della Verita is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 21:19   #4
Meni je sve bolje odleđivati u frižideru, a ne u mikrovalnoj. Ili na sobnoj tempereturi, čak. Mikro mi je samo za HITNE slučajeve iliti napadaje gladi. Trenutno se ne mogu sjetiti nijedne namirnice koju nisam zaledila. Sve u principu, samo je razlika koliko koja namirnica smije stajati tako zaleđena. Moja teta zaleđuje sok od limuna u posudicama za led, pa ga takvog stavi u čaj, zatim kruh, mlijeko, juhu, kolače... Nađe se tu svega...
A_N_A is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 12:47   #5
Skoro sve smiješ zalediti, ali je upitno kako će izgledati kad se otopi, npr jagode i slično voće, potamni, omlohavi, dobije miris po zamrzivaču. Kažu stručnjaci da se ne bi smjela zamrzavati jela koja u sebi imaju brašna, dakle, smiješ napraviti umak, varivo i sl, i fino zamrzneš, ali ako ćeš dodavati brašno(gustin), to tek kad podgrijavaš i završavaš jelo do kraja. Osobno zamrzavam juhu (bez tjestenine), pečenu janjetinu (odmrzavam je tako što je stavim u pećnicu), a probala sam i sa hladnim narescima (sir, salama, kulen), i isto je sve bilo ok kao i prije.
nina g is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 12:50   #6
Quote:
nina g kaže: Pogledaj post
Kažu stručnjaci da se ne bi smjela zamrzavati jela koja u sebi imaju brašna
Koji stručnjaci? Zašto se to ne bi smjelo?
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 12:55   #7
Ne znam, to smo učili na kuharstvu. Koji stručnjaci? Kuharski...
nina g is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 13:04   #8
Ma vjerojarno zato jer brašno daje previše gustoće jelu koje duže stoji, pa se to odnosi i na smrznuto. Nikada ne zakuham cijelu juhu, ako imam za dva dana, nego tijesto zakuham drugi dan. U protivnom bi tijesto popilo svu juhu.A što se tiče odleđivanja kolača, meni oni nemaju dobar okus. Možda je to posljedica djelovanja tog odmrznutog brašna.
A_N_A is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2008., 17:45   #9
ma kaj nebi smjeli zamrzavat, smiju se cak i jaja ali mora biti bjelanjak i zutanjak odvojeno, ali s tim ispeci kolace a ne jest kao kajganu... Sta kistra radi? Koci razvoj mikroorganizama, nije preporuceno vise puta zamrzavati i odmrzavati jer se namirnica (meso) grije i razvijaju mikrobi, ali i to se prakticira...
bikerrr is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2008., 10:17   #10
Ja zamrzavam kolače koji nisu prekremasti i budu isti kao prije.Juhu,mahune,gulaše,grah uvijek napravim duplu mjeru pa jednu zamrznem za drugi put.Kruh,on je uvijek isti kao i prije.Sušene nareske,šunku od Uskrsa narežem pakiram po par komada-super je kasnije za uz jaja....Listove peršina.Tako uvijek imam svježe.Ostatke mesa i kosti za psa.
Jedino nisam nikada probala smrznuti povrće poput brokule ili karafiola.A to mi treba jel ih ne stignem potrošiti prije nego se pokvare.Znam da postoji određeni način na koji se oni smrzavaju.Da li netko zna proceduru?

Zadnje uređivanje ivanar : 25.01.2008. at 11:09.
ivanar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2008., 11:14   #11
Quote:
ivanar kaže: Pogledaj post
Ja zamrzavam kolače koji nisu prekremasti i budu isti kao prije.Juhu,mahune,gulaše,grah uvijek napravim duplu mjeru pa jednu zamrznem za drugi put.Kruh,on je uvijek isti kao i prije.Sušene nareske,šunku od Uskrsa narežem pakiram po par komada-super je kasnije za uz jaja....Ostatke mesa i kosti za psa.
Jedino nisam nikada probala smrznuti povrće poput brokule ili karafiola.A to mi treba jel ih ne stignem potrošiti prije nego se pokvare.Znam da postoji određeni način na koji se oni smrzavaju.Da li netko zna proceduru?
Većinu povrća treba prije zamrzavanja blanširati- kratko prokuhati u ključaloj vodi,ili ako je nježnije samo preliti.Dakle cvjetaču ili brokulu razdvojiš na ne premale listiće,cvjetaču prokuhaš par minuta ,brokulu samo preliješ.Hladno spremiš.Isti je postupak za grašak,bob,mahune,mladi grah.Ja zamrzavam i rajčicu narezanu na krupne komade.Koristim je za umake i juhe cijelu zimu.
Opranu,obrisanu rajčicu narežeš,poslažeš na plastičnu tacu i gurneš u zamrzivač.Kad se zamrzne,pakiraš u vrećice.
Temeljac ohladim i nalijem u vrećice za pravljenje kuglica leda.Kad mi zatreba,samo odrežem škarama par komada.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2008., 11:44   #12
Hvala.Probati ću ovo sa rajčicom i temeljcem.Dobra ideja.Sjetila sam se još ako nekom pomogne:zamrzavam pizzu(naravno ne pečenu),isto tako i lazanje,probati ću još i sa kanelonima.To gurnem zajedno sa tacnom u zamrzivač,pa kada dodjem sa posla samo izvadim i stavim peći.
ivanar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2008., 12:10   #13
Question

Quote:
ivanar kaže: Pogledaj post
Hvala.Probati ću ovo sa rajčicom i temeljcem.Dobra ideja.Sjetila sam se još ako nekom pomogne:zamrzavam pizzu(naravno ne pečenu),isto tako i lazanje,probati ću još i sa kanelonima.To gurnem zajedno sa tacnom u zamrzivač,pa kada dodjem sa posla samo izvadim i stavim peći.
Ja canelone punim bolonjez smjesom u nekuhane tuljce i onda ih složim u vatrostalnu ,prelijem umakom i pečem.Misliš da bi valjalo zamrznuti napunjene tuljce prije pečenja,pa onda gore saft na zamrznute i s njima u pećnicu ??? A kak zamrzavaš lasagne - složene onak sve s bešamelom ???
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2008., 18:53   #14
Quote:
Bocca della Verita kaže: Pogledaj post
u kuci mi se naslo 3 kile sira cheddar (tipa podravec, edamec...)
rok valjnosti ce isteci prije nego uspijem potrositi sve.

mislila sam ga izrezati na komade od pola kile i staviti u led.
smije li se to? prakticira li ko tako nesto?
Sir ce ti popucati, nece se dati lijepo rrezati nakon sto ga odledis. Ako si spremna koristiti ga na nekim sendvicima rastopljenog ili u lazanjama, pizzi, samo naprijed, zaledi ga. Inace napravi ogrrrrooooman tulum i narezi sir!

NEprestano zaledimo kruh, lijepo se odledi, bude ko svjez.
MEso zaledim, ali ga odledim ili pod tekucom vodom ili preko noci u frizideru. Ili jos bolje, zdinstam meso, pa ga zaledim tako skuhanog u malim zdjelicama i onda nemam problema odlediti u mikrovalnoj.

Pa da! Lazenje isto stavis u male zdjelice, zaledis i kad odledjujes odledjuj JAKO POLAKO, da ti ne izgori dio, a dio ostane zaledjen.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2008., 10:28   #15
Lazanje napravim normalno sve, sa bešamelom u velikom protvanu(za troje) i tako stavim u zamrzivač.Ujutro kada idem na posao stavim ih u frižider da se lagano odmrzavaju i kada dođem stavim ih peći.Ako se nisu skroz odmrznule trebati će im duže da se speku.Kanelone ću isto napunitinormalno,samo neću preko stavljati preljev i tako u zamrzivač.Mislim da bi trebalo biti dobro.Inače ja ti sve to onda ujutro prije posla izvadim i kada dođem samo stavim peći.Pizza isto.Sve napravim do kraja.Znam napraviti duplu mjeru raznih kiflica pa dio stavi u zamrzivač.Tako imam ako mi netko nenadano dođe.Odmrzavaju se desetak minuta,a peku isto kratko.
ivanar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2008., 14:47   #16
Quote:
Shtefitza kaže: Pogledaj post
Sir ce ti popucati, nece se dati lijepo rrezati nakon sto ga odledis.
po ovome ispada da je on vec bio zaledjen i odledjen jer puca pri rezanju poput parmezana.
inace...uspili smo ga dokrajciti i prije isteka roka.
led nije ni vidio!
nije mi jasno kako je tako brzo planuo??

odlican je za pohanje!
Bocca della Verita is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2008., 15:53   #17
Načelno, zamrzavanjem nastaju kristalići leda koji oštećuju stijenke stanica pa se nakon odmrzavanja voće omlohavi i meso bude suho zbog izlaska vode. Zato ja nisam pristalica zamrzavanja mesa pogotovo ne za roštilj. Piletina i puretina nešto bolje podnose zamrzavanje od svinjetine ili junetine (u smislu okusa). Kaj se sira tiče i sličnih stvari kristalići oštete proteine i mijenja im se konzistencija, zato se sir mrvi kako veli shtefitza. Kod zamrzavanja vrijedi kao i odleđivanja, bolje je što brže to je zato jer se polaganim odleđivanjem ili zaleđivanjem tekučina u stanicvama nejednako smrzava tj neke tvari se u stanici mrznu prije neke malo kasnije pa se promijeni pH u stanicama kaj dodatno oštećuje proteine i stijenku. Svježa hobotnica recimo bude žilava zato se kao i veće lignje ili sipe zamrzne pa odmrzne da bude mekša. Suhomesnati proizvodi dobro podnose zamrzavanje jer im je smanjen udio vode. Namirnicama se ništ ne desi (u higijenskom smislu) ako ih se zamrzne jer se tako koče svi procesi uključivo i nastanak bakterija i njihovih otrovnih produkata. Ako se sir mrvi (a nije jedan od suhih kao parmezan i slični) onda je gotovo sigurno da je bio zamrznut.
Odmrzavanje u mikrovalnoj mora ići jako polagano. Za veće komade mesa i po sat vremena ak nećeš da ti se skuhaju. Ja koristim radije vruću vodu koju onda mijenjam kad se ohladi.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain

Zadnje uređivanje kumek : 28.01.2008. at 17:49.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2008., 19:43   #18
Mljeveno meso se super odleđuje u mikrovalnoj. Jedino se mora svake dvije-tri minute vaditi i skidati odleđeno. Inače će se skuhati. Za pola kile treba desetak minuta, što je super ako je hitno. Ja smrzavam i češnjak - očišćen, crveni luk - u komadu,za juhu. Paprike očišćene prazne i punjene s mesom. Umaci za lazanje i bolonjeze. Pašticadu, sarme, razne šnicele u umaku...
Gandalfa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 00:05   #19
Jedno pomalo neobično pitanje
Smije li se zamrzavati meso kupljeno u onim plastičnim kutijicama, tipa kad kupite vagano i označeno u konzumu, i sl.

Inače imam popriličan nered u zamrzivaču i ovo bi mi stvorilo lijep red al čitah na sve strane o štetnosti plastike

vjesttica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 00:20   #20
Nije to stiropor, mozda? Ja sam ta kupovna pakiranja bez beda zamrzavala. U ambalazi. Al kako imam poprilicno malu ledenicu (punu nekih poluskuhanih delicija) prebacim ih u vrecice i uguram u zamrzivac. Vrecice su plasticne, posudice s sniclima i njokima isto. Sad jel to lose? Pa i moja stara i njena stara rade isto...
regica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:23.