Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2012., 03:45   #221
Ahh, Hesse...!

Stepski vuk mi je poslije Camusovog Stranca najdraža knjiga ikad pročitana. Ujedno i najtužnija i najpotresnija. Jer sam se, nažalost, u njoj posve prepoznala.
__________________
किं तु पूर्वं पराजैषीरात्मानमथवा नु माम्।
.
bhavatarini is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 09:41   #222
Quote:
perinjo kaže: Pogledaj post
Da oživim temu: čitam Hesseovog "Narcisa i Zlatoustog" i doslovce se mučim s njima. Čim sam vidio svećenike na naslovnoj stranici, već mi je djelovala odbojno. Odlučio sam odustati od te knjige i čitati "Stepskog vuka" ili "Demiana". Da pružim čovjeku drugu priliku. Stoga pitanje za sve vas koji ste čitali/čitate Hessea: ima li sličnosti između Stepskog vuka, Demiana i Narcisa, tj. jesu li likovi opet svećenici ? Nekako mi djeluju odbojno sve te knjige u kojima je radnja smještena u crkvi. Samo mi treba ta informacija. Hvala svima.
U Stepskom vuku nema tih stvari, no kod Hessea općenito ima mnogo religioznog i 'sustavnog', često je pojedinac u nekoj organiziranoj hijerarhiji (npr. Narcis i Zlatousti, U žrvnju, Igra staklenim perlama,...). Davno sam čital Demijana, no mislim da su i oni tam u nekoj sličnoj školi ili ustanovi.
Echoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 15:52   #223
Definitvno jedan od najdražih spisatelja! Nedavno sam ponovno pročitala Demijana i sada je ostavila bolji dojam na mene
negoli pri prvom čitanju.
__________________
“That's what the world is ,after all: an endless battle of contrasting memories.”H.M.
fear69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 10:01   #224
Quote:
bhavatarini kaže: Pogledaj post
Jer sam se, nažalost, u njoj posve prepoznala.
Ta knjiga je poznata po tome što se u njoj gotovo svi prepoznaju. Ja sam isto imala taj osjećaj kad sam je čitala negdje u 2.srednje, pa shvatila da nas ima barem pet "stepskih vukova" u razredu tj. ljudi koji su knjigu čitali u otprilike istom razdoblju i - prepoznali se.
__________________
What if nothing exists and we're all in somebody's dream? Or what's worse, what if only that fat guy in the third row exists?

Woody Allen
White Russian is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 22:50   #225
Quote:
White Russian kaže: Pogledaj post
Ta knjiga je poznata po tome što se u njoj gotovo svi prepoznaju. Ja sam isto imala taj osjećaj kad sam je čitala negdje u 2.srednje, pa shvatila da nas ima barem pet "stepskih vukova" u razredu tj. ljudi koji su knjigu čitali u otprilike istom razdoblju i - prepoznali se.
Dobro je dok je tako.
-hladan i zvjezdano vedar naš je vječni smijeh-
__________________
There is a crack, a crack in everything
that's how the Light gets in.
avant-garde is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 21:40   #226
"Solitude is independence. I had desired it for myself an acquired it for myself after many years.It was cold, oh yes, but it was also silent, wonderfully silent and great, like the cold, silent space in which the stars revolved." Oh, kako se ne poistovjetiti s ovim u nježnoj, prištavoj dobi

Ipak, moj osobni favorit je bila i ostala "Igra staklenim perlama".
__________________
What if nothing exists and we're all in somebody's dream? Or what's worse, what if only that fat guy in the third row exists?

Woody Allen
White Russian is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2012., 17:33   #227
Herman Hesse

Na zalost nisam bio u 'mogucnosti' da se upoznam sa ovim piscem ranije, sto je mozda i trebalo.. ali nikada nije kasno. Pre neki dan sam nabavio Demian-a i odusevio se, trazio sam temu na knjigu Demian, ali nisam nasao.

Sada nabavih Sidarthu, pa cu sledecu Stepski vuk pa igra staklenih perli, ili jos neku?

Sta imate da kazete o Herman-u? I pre svega o Demianu?
B3l1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 04:33   #228
Eto,nabavih sad knjigu pod stare dane,pa se pitam je li vrijedna čitanja?
Molim,da li bi mi netko ukratko prepričao o čemu se reda i kakovog li je žanra knjiga?
Hvala.
nikolinaviolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 13:18   #229
Quote:
nikolinaviolina kaže: Pogledaj post
Eto,nabavih sad knjigu pod stare dane,pa se pitam je li vrijedna čitanja?
Molim,da li bi mi netko ukratko prepričao o čemu se reda i kakovog li je žanra knjiga?
Hvala.
Koja knjiga?
B3l1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 20:58   #230
Stepski Vuk-zar više nije tema?

Može li tko ukratko,molim?
nikolinaviolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2012., 11:51   #231
Stepski vuk - jedan od najdražih knjiga.

"Ali kod Harryja je bilo drukčije, u njemu čovjek i vuk nisu išli usporedno, još manje su pomagali jedan drugom, već su bili u stalnom smrtnom neprijateljstvu, i jedan je živio samo da bi onom drugom nanijeo bol, a kada se dvojica u jednoj krvi i jednoj duši mrze kao smrtni neprijatelji, onda je to opak život. Eto, svatko ima svoj udes, i ničiji nije lak."

__________________
Izgleda da ljubav nije zaboraviti,već sjetiti se svaki put kada vidiš.Koliko god godina prošlo, kada se god pojavi ispred tebe osjetiš isto. -Čak i ako jedno zaboravi?-Čak i ako zaboravi. ❤
Vera Wang is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 13:59   #232
Eto , ja ovih dana citam Putovanje na Istok.

Svjetlosni is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2014., 21:12   #233
Hesseov se opus najbolje i razumije u nekim ozbiljnijim godinama.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=1I9IUVt1CFg
Rafa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 19:13   #234
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
kaj je vam deca...Castaneda pishe bajke..za odrasle ili one koji takvima ocu postati!
nema veze s Hesseom..Hesse je vishe..svicarski Krleza.
Ne piše Castaneda nikakve bajke za odrasle, nego prenosi jedno od najzamršenijih duhovnih učenja na Zemlji. Jedino što je čovjek imao literarnog dara pa to zaogrnuo u romane, često i duhovite i to je to.
Caligula Caesar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 19:56   #235
Quote:
Rafa007 kaže: Pogledaj post
Hesseov se opus najbolje i razumije u nekim ozbiljnijim godinama.
Ima smisla to što kažeš.
Na prvu loptu, kada sam čitao doslovno sve što se u prijevodu može naći (17-19 god), dojam je bio potresan ali bez nekog, recimo, zaleđa osobnog iskustva na kojem bi opus našao plodno tlo. S drugim, trećim čitanjem se i to mijenjalo. Al ono što je zanimljivo je da mi se sam stil pripovijedanja počeo činiti...pa, najbolja bi bila riječ "jednostavan", ne baš formalno-tehnički razvijen.
ur-faust is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2014., 04:49   #236
Hesse je za mlade prijemcive duse.
Ako ga citas prekasno i zivotu moze biti poguban.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2014., 15:50   #237
Jel netko citao novelu "Ispod kotaca"?
Ako jest, moze li ukratko opisati radnju?
Ne treba mi za skolu, nego me zanimalo zbog cega je jedna poznanica voljela tu novelu, pa zato pitam.
Staromodan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2015., 01:00   #238
U žrvnju?
__________________
In order to get to Ms. Neomeđena Točka you need to go down to the secret library and find the way in through a small crack in a wall, you will need to use the nautilus spell to get in there: 9-carboxymethoxymethylguanine
Neomeđena točka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2015., 01:29   #239
Da, krivo sam preveo, mislio sam na "Unterm Rad" iz 1906.
Staromodan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2015., 23:09   #240
vrhunski pisac, pisao je kako je i živio
__________________
www.filosofski.blogspot.com
saschaein is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:41.