Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2013., 14:13   #81
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post
Nije.
Normalno je da u prvotnom procesu meditiranja osoba koje je pod stresom mislima bježi u probleme i obaveze...ali te misli treba prihvatiti pa lagano otpustiti.
Prvo treba sebe "reprogramirati " za pozitivno razmišljanje a onda se može krenuti u meditaciju.Duhovnu ili vjersku.
Ovo je svojevrstan "čistač" misli...i poticaj.
Prvo tako krenuti korak po korak....a onda će meditacija i produhovljenje biti jednostavno.Evo :
ja to mogu

Samo polako...čuda su uvijek moguća.Radujte se putu, meditiranju, ne plodovima...jer mir i radost dolaze nakon uspješne meditacije.
u prevedu, vrijeme ljeci svoje

to nije meditacija. to je samo nacin obnove. tj trik
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 16:44   #82
Quote:
MillionMan kaže: Pogledaj post
u prevedu, vrijeme ljeci svoje

to nije meditacija. to je samo nacin obnove. tj trik
Nu tebe...
Da ti se ne pokvari mijeko koje sipaš u zdjelu prije toga tu zdjelu moraš oprati, ne sipati mlijeko u zmazani zdjelu od graha npr.kaj ne.
Da budem bukvalna.
Zato prvo treba reprogramirati poglede na svijet, ubaciti pozitivu u um, pozitivne osjećaje.
Za uspješnu meditaciju, treba meditirati u tzv. 3D formi...osjećajima, vizualizacijom duboko na svim razinama svijesti a ne površno samo razmišljanjem, sjedenjem, samo riječima i opuštanjem.
Treba duboko uroniti u detalje onoga o čemu meditiramo.Na puno razina.
Ovisi zapravo o čemu meditiramo.
Vrijeme liječi ranu ali treba izliječiti uzroke koji su došli do stvaranja te rane, da se stvar ne ponovi, a to radi pozitivna meditacija....koja ima dosta psihologije u sebi.
Put spoznaje i duhovnosti najljepše je putovanje kojim možemo krenuti....nije lako ali je dragocjeno.
Nije meditacija zatvaranje očiju , pjevanje Oooommm i razmišljanje o oblacima...u nadi da će bol proći.Nejde to tak.
To je puno više od toga... to je mentalno, duhovna analiza osjećaja i spoznaja u svijetu...učenje i rast u duhovnom smislu.
Stvari u životu možemo gledati iz pozicije učitelja ili učenika života, kao dio dobra ili zla.
Da bi sebe promijenili izvana, ponašanje, reakcije, doživljaje, odnose prema sebi i drugima..prvo se moramo promijeniti unutra.Jedno utječe na drugo.
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 22:04   #83
:
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post
Nu tebe...
Da ti se ne pokvari mijeko koje sipaš u zdjelu prije toga tu zdjelu moraš oprati, ne sipati mlijeko u zmazani zdjelu od graha npr.kaj ne.
Da budem bukvalna.
Zato prvo treba reprogramirati poglede na svijet, ubaciti pozitivu u um, pozitivne osjećaje.
Za uspješnu meditaciju, treba meditirati u tzv. 3D formi...osjećajima, vizualizacijom duboko na svim razinama svijesti a ne površno samo razmišljanjem, sjedenjem, samo riječima i opuštanjem.
Treba duboko uroniti u detalje onoga o čemu meditiramo.Na puno razina.
Ovisi zapravo o čemu meditiramo.
Vrijeme liječi ranu ali treba izliječiti uzroke koji su došli do stvaranja te rane, da se stvar ne ponovi, a to radi pozitivna meditacija....koja ima dosta psihologije u sebi.
Put spoznaje i duhovnosti najljepše je putovanje kojim možemo krenuti....nije lako ali je dragocjeno.
Nije meditacija zatvaranje očiju , pjevanje Oooommm i razmišljanje o oblacima...u nadi da će bol proći.Nejde to tak.
To je puno više od toga... to je mentalno, duhovna analiza osjećaja i spoznaja u svijetu...učenje i rast u duhovnom smislu.
Stvari u životu možemo gledati iz pozicije učitelja ili učenika života, kao dio dobra ili zla.
Da bi sebe promijenili izvana, ponašanje, reakcije, doživljaje, odnose prema sebi i drugima..prvo se moramo promijeniti unutra.Jedno utječe na drugo.
Nuuu tebe
Što li ti hočeš dokazati ti jedno prekrasno meditativno Biće? Što li radiš tu kod "Nemeditanata" ??? Što tražiš?
Znaš li da pozitivno razmišljanje i sve te vizualizacije ne vrijedi ni 000000,1 lipa? Postoji li nešto još manje od lipe?
A znaš li zašto ne funkcionira ili? .....možda sumnjaš da ta sama tehnika pozitivizma ne funkcionira onako kako si to netko misli i ako uopće funkcionira? A možda se zaista ne nalazi zec u tom grmu!
Happyning is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 00:56   #84
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Ali što je duh? Kako znamo da on postoji? Što on radi?
Duh je samo jezični termin s kojim se govori o sebi u jednom idealiziranom kontekstu, kao da je osoba lišena nekih zemaljština kako bi se moglo jasnije govoriti o nekim apstraktnijim stvarima kao moralu, životnim stremljenjima i tak'.

A netko misli i da je nejedenje mesa apstraktna stvar. Svakakvih razumjevatelja se nađe.
A netko misli da je disanje i tehnike, apstraktna stvar.
I tak'.
PashkoPata'q is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 01:50   #85
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post
Nu tebe...
Da ti se ne pokvari mijeko koje sipaš u zdjelu prije toga tu zdjelu moraš oprati, ne sipati mlijeko u zmazani zdjelu od graha npr.kaj ne.
Da budem bukvalna.
Zato prvo treba reprogramirati poglede na svijet, ubaciti pozitivu u um, pozitivne osjećaje.
Za uspješnu meditaciju, treba meditirati u tzv. 3D formi...osjećajima, vizualizacijom duboko na svim razinama svijesti a ne površno samo razmišljanjem, sjedenjem, samo riječima i opuštanjem.
Treba duboko uroniti u detalje onoga o čemu meditiramo.Na puno razina.
Ovisi zapravo o čemu meditiramo.
Vrijeme liječi ranu ali treba izliječiti uzroke koji su došli do stvaranja te rane, da se stvar ne ponovi, a to radi pozitivna meditacija....koja ima dosta psihologije u sebi.
Put spoznaje i duhovnosti najljepše je putovanje kojim možemo krenuti....nije lako ali je dragocjeno.
Nije meditacija zatvaranje očiju , pjevanje Oooommm i razmišljanje o oblacima...u nadi da će bol proći.Nejde to tak.
To je puno više od toga... to je mentalno, duhovna analiza osjećaja i spoznaja u svijetu...učenje i rast u duhovnom smislu.
Stvari u životu možemo gledati iz pozicije učitelja ili učenika života, kao dio dobra ili zla.
Da bi sebe promijenili izvana, ponašanje, reakcije, doživljaje, odnose prema sebi i drugima..prvo se moramo promijeniti unutra.Jedno utječe na drugo.
ako bas zelis cuti mm mislim da sve sto si napisala nema veze s vezom. jer se nigdje ne moze u prakticnom smislu iskoristiti. ja sam nekad bio jako dobar u nekim poslovima, danas mi ne da slusat amaterska pitanja, odgovore i ne mogu npr smislit ne praktican inzinjering tipa uticnica koja ima 3 razlicite vise umjesto da su sve 3 iste.

moje znanje nije nastalo meditacijom, vec stvarnoscu. ja puno mediteram i meni treba rekoveri ali ja sam ga opisao kao normalan proces, ne forsiranje na neke medi sportove koji mi nemaju smisao

nemoj se ljutit. ja ne prefiram niti plesanje. za mene je to hipnotizranje ovaca uz muziku. rutinski poslovi. samo eto sto su uzitak umjesto profesinalan rad. ali to je tako u njiohovim mislima. to je cista rutina

isto tako bi te pitao sto bi ti da mozes uci u necije misli ili univerzalne misli? sto ce covjek koji ima zacepljene cakre, pun negativne energije kad ga oslobodis? oce poletjet od srece. postat bolji covjek. bolji za koga?

Zadnje uređivanje MillionMan : 16.07.2013. at 01:58.
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 05:37   #86
Pa nije li spoznaja o sebi, pod uvjetom da ona uz pravilnu meditaciju dolazi, nešto čemu se može naći bezbroj praktičnih primjena? Da i ja budem bukvalan, kada otvoriš škrinju sladoleda tvoja spoznaja o tome koji okus voliš ti ne predstavlja nešto praktično?
Ono is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 10:13   #87
Quote:
Ono kaže: Pogledaj post
Pa nije li spoznaja o sebi, pod uvjetom da ona uz pravilnu meditaciju dolazi, nešto čemu se može naći bezbroj praktičnih primjena? Da i ja budem bukvalan, kada otvoriš škrinju sladoleda tvoja spoznaja o tome koji okus voliš ti ne predstavlja nešto praktično?
meni nimalo. mozda tebi.
ja ocemu razmislajm, svijesno smislajm ili zamisljam. jel se ja u tom momentu sladim ili sam neki heroj u filmu je cista moja potreba.
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 10:20   #88
Quote:
Happyning kaže: Pogledaj post
Meditacija ili bilo koja tehnika, sistem, "formula" sve je to priča u "nečemu" koja bi trebala voditi do nekog cilja. Riješiti nešto, promijeniti nešto, postići prosvijetljenje ili UUUuu dobiti raznorazne moći.
Iluzija je da netko sjedi i meditira. To se događa samo prividno i prividno kao da vodi prema nečemu. Ali da li se to zaista, ZAISTA događa???
Tko meditira? Zbog čega? Što će se postići a što nije postignuto??
Sve je već Tu, Sada, Sve To = SVETO!
To je samo život, i on je samo za živjeti, okusiti ga kakav god da je!
Da li se možda Život može kontrolirati meditacijom, nekim znanjem, tehnikom, biti moćniji od života pa ga oblikovati po želji???
Sve se događa samo od sebe i spontano pa čak i ta iluzija da netko meditira.

Svi smo mi djeca Života i jedno sa Životom. Opusti se bez tehnike opuštanja i živi život bez neke tehnike življenja. "Uživaj" - Budi u Životu, budi življen bez straha ionako ne možeš ništa protiv života jer Jedno si sa Životom.
Sve je već postignuto i struji tamo kamo treba strujati bez intervencije bilo čega.

Bajke su bajke a Život je Život.
Meni najdraže objašnjenje jest da meditacija ne vodi do nikakvog cilja. I svrha je sama sebi. Vjerujem da je meditacija nekakav biološko psihološki proces više nego uzdizanje razine postojanja ili postajanje višim bićem i sl. Masu učitelja budizma je navelo da ako meditiraš sa nekim ciljem, tipa da nađeš unutarnji mir, budeš faca ili slično, onda ustvari ne meditiraš.

Prema nekima meditacija je jednostavno proces u kojem si u izravnom dodiru sa stvarnošću. Budući da mi stvarnost opisujemo simbolima i doživljavamo ju subjektivno pridavajući osjetilnim podražajima vlastite misli i značenja, ustvari ne znamo što je stvarnost. Meditacija bi bio način gdje ćeš pogasiti te mehanizme i jednostavno osluškivati stvarnost. Zašto to raditi? A zašto ne? Oš neš Bangladeš.

Isto tako mi se sviđa i ideja da smo često nesvjesno u nekom stanju meditacije, tipa šetnja kroz prirodu bez razmišljanja o obvezama i sl, bavljenje nekakvom manufakturom koja te potpuno obuzme, uživanje u jelu kad se potpuno koncentriraš na teksturu okusa i sl.
ljudoliki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 11:07   #89
Nedodirljiva Baza

Quote:
ShadowBroker kaže: Pogledaj post
Dobro razumim i navika sam na razne kritike, i sve i svašta šta mi se upucuje tako da sam prema tome ravnodušan

Niti ocekujem da me ovdje ljudi shvate iz prva baš onakvog kakav jesam pogotovo ne na racun moje (ionako ne savršene) usmene i pismene verbalizacije nekih stvari sto su toliko komplicirane i slozene.
Sad jeli ovaj tvoj post produkt površnog citanja mog posta ili si me krivo shvatio ali jedino što znam je da moja meditacija nema veze s iluzijom.

Naime kada se probudim, od jutra do veceri prozivim 101 sranje i loš događaj kojem se ni ne nadam , niti ga ocekujem, 101 neispunjenu zelju.
Ali i te zelje i ciljevi se baziraju na tome (svi imaju, moram i ja, onaj ima, zelim i ja, onaj ovo, ocu i ja )

Kada bi bio sam na svijetu, nista od toga nebi zelio, da sam sam na svijetu, nebi se osjecao usamljen, jer bi mislio da je normalno.
Ali shvacam da je normalno ubiti sve ono na sto me vuce onaj prvi instinkt, ne onaj koji se javlja nakon barijera, blokada, premišljanja i preanalize

Nego onaj prvi mikrosekund instinktivnog nagona, koji "iz nikud, od nikud" padne na pamet.
Prije 5 godina bi se rugao ljudima koji meditiraju, mislio sam da su luđaci, freakovi, i vjerski primitivci. (samo zato jer me bilo cak malo i strah misliti drugacije jer sam precjenjivao misljenje i vrednovanje društva i socijalnog okruzenja oko sebe)

Ali sad shvacam, sad ih postujem, postujem svakog covjeka na planeti, a i one koji mi se rugaju, koji misle da sam "neradnik" "klošar" "ljencina".
I svim tim ljudima zelim da brzinom kao ja a po mogucnosti i brže dođu do spoznaje sebe, a kada je dovoljno jaka spoznaja o sebi, covjek ce zivjeti svoj zivot na nacin kakav on zeli........pa i da mu 7 milijardi ljudi na planeti prigovara i govori suprotno. Iluzija je jedino pokleknuti i biti devijantan po tuđim kritikama.
A i nekada nakon meditacije znam plakati, jer mi bude žao što sam recimo.......maltretirao neku osobu kad sam imao 12 godina, što sam vikao na majku u nekim nekontroliranim depresivno-agresivnim situacijama. Bude mi tako žao nekih događaja, stvari i ljudi.........osjetim kako kroz mene prolaze neki sveti trnci ljubavi. Osjecaja časti i odanosti prema svakom milimetru kugle zemaljske.
I jos nesto sto iskreno pokušavam, nekako forsiram pomalo i ocajnicki jer osjecam da moram pozuriti, kao da ce mi zivot proci ubrzo (a tek mi je 20)
Opsjednut sam piramidama, drevnim civilizacijama, antropologiji, vremenskoj skali, svemiru i svemu onome što nemam priliku vidjeti golim ocima.
Niti jedna igrica, niti jedan sci-fi ni povjesni film ne mogu vizualno docarati samo djelice sekunde nekih fragmenta koji se javljaju u mojoj glavi dok meditiram. Ili dok sanjam

Ovo je samo djelic onoga sto ubiti zapravo zelim reci i pojasniti, bojim se da i ovo necete shvatiti na nacin kakav zaista je, jer ni sam ne znam kako da neke stvari verbaliziram jer pola tih stvari i sam pokusavam saznati sto su, sto znace i kakvu mi poruku zeli poruciti.
Ima jos puno stvari kakve ne da se bojim govoriti, nego se bojim da necete krio shvatiti, i nazvati me iluzornim luđakom.

Ali isto tako sam otvoren i za to ako imate kakve detaljnja objašnjenja gdje tocno vidite da sam zatocen u iluziji. Mozda mi se i znalo dogoditi da u toj svojoj saoci padnem u iluzorno stanje uma, i mnogo puta sam primjetio to kasnije.

Niti jedan covjek nije savršeno bice bez iti jedne iluzije.

Puno je razlicitih ljudi, svak bi za svakoga mogao reci da zivi u iluziji, jer samo se nama naš zivot cini realan.
Ali se osjecam gadno usamljeno i u strahu da mi ovo sto sada prozivljavam nije ultimativna i cjelokupna svrha zivota.

Nije da sad napeto ocekujem misljenja s foruma, niti ce mi to poremetiti vecernju meditaciju, ali za razliku od ostalih kako su postupali prema meni
Ja bar djelim svoje iskustvo i mišljenje s drugima, i dajem potpunu slobodu svakome da odgovori na to kako god zeli, kao što bi i svaciji odgovor analizirao i odgovorio na to.

Peace i volite se, ljubav nije najbitnija, nego je jeidno bitna u životu, sve ostlae bitnosti su iluzije.
Ljubav je covjeku bitna prvom minutom rođenja
Covjek osjeca dok je jos u majcinoj utrobi
Sve ostlao, ciljevi, mrznja, predrasude, kritke, karijerizam, oportunizam, materijalizam je iluzija, i nesto sto mozak upija kao spužva ukoliko nema neke mentalne, duhovne obrambene štitove protiv toga
A obrambeni štit od iluzije je ništa drugo nego iskustvo, i iskustva na proživljenim situacijama, nikakva teorija, nikakve knjige, lekcije ne mogu to zamjeniti.

mogu samo malo ubrzati i boboljšati tjek izgradnje tog štita.

Meditirajte kako god znate, pogotovo ako vas prolaze oni ugodni trnci, ako vam mot ruku nagonski ide u centralno- ovalnim pokretima. ............ma osjetit cete sami samo ako se prepustite, svako ima svoj "tonalitet" emocija, stanja svijesti i za svakoga vrijedi drugacije.

Ne forsirajte nikakvu misao, nikakvi cilj ni želju
budite besciljni, morate imati takvo stanje uma da apsolutno ništa u životu nije bitno niti važno nego vi, ta osoba u vama, i jedino vaše postojanje.

Cak ni osjecaj vaznosti, jer osjecaj vaznosti stvara i strah, zabrinutost.
znaci nema onog, "ajme nisam napisao domaci, ajme svrbi me guzica, ajme placa mi kasni 2 dana, ajme ovo, ajme ono"............i onda pokusavate zapoceti meditaciju forsirajuci misao neke manekenke u bikiniju.

to je odma u startu krivo, radije onda odite trcati, otidite na more isplivajte se ili nesto, meni je to katkada puno draze od meditacije. Ovisi o raspolozenju i stanju uma u kakvom se nalazim u tom trenutku.


Peace & Love
To se zove iskrenost, hrabrost i dubinsko "promišljanje"!!!
Turbolentan i bogat "unutarnji" život 20-godišnjaka koji se nikakvom dubinskom psihijatrijom ili meditacijom ne može razriješiti i ne treba razriješiti.

Par "pomočnih" smjernica za "ugodnije" putovanje:

-Ne forsiraj ništa !!! Što se više forsira to Istinska "spoznaja" "bježi" "dalje". Istinu se ne može forsirati! Tko si ti da nešto tako čisto kao što je konačna spoznaja o sebi forsiraš? Pazi na to i "razmisli" o tome. Ali u isto vrijeme tendencija forsiranja je znak da te istina zove sebi, da se spojiš s njom, sa samim sobom. Ti si trenutno tragaoc koji još ne "vidi" da se nema što tražiti. Sam "čin" traganja nečeg je perfektan i jako lukav način na koji se Istina igra skrivača sama sa sobom, ta igra je totalno neshvatljiva umu, od tud se pojavljuje velika frustracija uma. "Um" jednostavno nije adekvatno opremljen da bi to shvatio! "Svrha" uma je da bude alat za praktično svakodnevno živjenje! Ali i potpuno je nepodesan alat za shvačanje Istine! Veličanstvena je to igra sa samim sobom, ili san ili iluzija ili Maya ili Mitote ili kako god to netko nazivao.

-"Duh" nema i ne treba nikakve obrambene štitove. Nedodirljiv je što god da se događalo.
"Duh" je neuništiva, nedodirljiva, sveprožimajuća (Istinska Ljubav koja je iza bilo kakvog svjetovnog poimanja značenja što bi to Istinska Ljubav zaista bila.) Baza je i izvor je svega. Ni vatra ni hladnoća ni bol niti smrt tijela ni išta na svijetu nije u mogućnosti da i samo malo ogrebe i ošteti "Duh". "Duh" si izvorni "Ti" "iza", "nad", "ispod" bilo kakvog koncepta kao što su riječi Duh i Ja!
Nikakvim izgradnjom, ubrzavanjem ili poboljšavanjem tog IMAGINARNOG štita ti neče donjeti nešto novo ili bolje. "Duh" se ne treba štititi! Duh nema potrebe nečega se bojati, ili protiv nečega se boriti! Ne sili, ti već radiš sve što treba i sve ti se polako otkriva mada to trenutno ne razumiješ.

-Primjeti da si sam sebi kontradiktoran! Na jednom mjestu pišeš jedno a na drugom sasvim suprotno o toga. To je isto dobar znak Zbunjenost je putokaz i ulaziš i izlaziš iz "različitih" "dimenzija". To "trebaš" integrirati u Jedno i zbunjenost će spontano nestati! Čas si na jednoj strani obale rijeke a čas si na drugoj obali, ali zapamti da si u rijeci i ona te vodi tamo kamo treba. "Prepusti se" i nastaviti raditi to što već radiš (ali bez gradnje štita - jer tako samo "gubiš vrijeme" i besmisleno je), struji zajedno sa strujom rijeke jer "Ti" Jesi sama struja i Jedno sa Strujom rijeke. Ti JESI "Ljubav" koja bezuvjetno prigrljuje Sve To što ti se u životu događa. Sve je OK!

Zadnje uređivanje Happyning : 16.07.2013. at 11:23.
Happyning is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 12:56   #90
Quote:
ljudoliki kaže: Pogledaj post
Meni najdraže objašnjenje jest da meditacija ne vodi do nikakvog cilja. I svrha je sama sebi. Vjerujem da je meditacija nekakav biološko psihološki proces više nego uzdizanje razine postojanja ili postajanje višim bićem i sl. Masu učitelja budizma je navelo da ako meditiraš sa nekim ciljem, tipa da nađeš unutarnji mir, budeš faca ili slično, onda ustvari ne meditiraš.
Meditacija je jednostavno, ustrajni fokus na jedan događaj.

Dakle, nalaženje unutarnjeg mira, postizanje vlastite nenadjebivosti i tak', su prekompleksne pojave za alat kao što je meditacija. Meditacijom se takvo što ni ne može postići.
Quote:
Prema nekima meditacija je jednostavno proces u kojem si u izravnom dodiru sa stvarnošću. Budući da mi stvarnost opisujemo simbolima i doživljavamo ju subjektivno pridavajući osjetilnim podražajima vlastite misli i značenja, ustvari ne znamo što je stvarnost. Meditacija bi bio način gdje ćeš pogasiti te mehanizme i jednostavno osluškivati stvarnost. Zašto to raditi? A zašto ne? Oš neš Bangladeš.
Naravno da se zna što je stvarnost. To što ju neki žele zamagliti/opjevati, zagušiti/posvetiti, stišati... postajući članom, ili neformalnim, neke organizacije koja će im diktirati što je stvarnost je sasvim druga stvar koja trenutno nema veze s tekstom, ali mi je drago navesti je s vremena na vrijeme.

Meditacijom se samo dobiva na boljoj jasnoći uslijed koncentriranijeg opažanja jednog po jednog događaja.

Kad bi pogasio te mehanizme ustvari bi ugasio sebe, ti bez tih mehanizama ne možeš funkcionirati, odnosno ne možeš postojati. Ono što je moguće je biti više-manje upoznat s procesima koji se i kada se događaju, pa u skladu s tim spoznajama utjecati na neke druge procese.
Quote:
Isto tako mi se sviđa i ideja da smo često nesvjesno u nekom stanju meditacije, tipa šetnja kroz prirodu bez razmišljanja o obvezama i sl, bavljenje nekakvom manufakturom koja te potpuno obuzme, uživanje u jelu kad se potpuno koncentriraš na teksturu okusa i sl.
Na tome se možeš zahvaliti svojim dalekim, dalekim, dalekim precima koji su živjeli u špiljama pored potoka, livada, divljači, koji su se tisućama godina opuštali okruženi zelenilom, jer im druge nije bilo.

Pa nije da se obnavljaju baterije šetnjom kroz park zato jer te zaposjeo dobri duh zelenila, parka, obnavljanja i tak'.

Zadnje uređivanje PashkoPata'q : 16.07.2013. at 13:00. Reason: ..
PashkoPata'q is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 13:11   #91
Quote:
ljudoliki kaže: Pogledaj post
Meni najdraže objašnjenje jest da meditacija ne vodi do nikakvog cilja. I svrha je sama sebi. Vjerujem da je meditacija nekakav biološko psihološki proces više nego uzdizanje razine postojanja ili postajanje višim bićem i sl. Masu učitelja budizma je navelo da ako meditiraš sa nekim ciljem, tipa da nađeš unutarnji mir, budeš faca ili slično, onda ustvari ne meditiraš.

Prema nekima meditacija je jednostavno proces u kojem si u izravnom dodiru sa stvarnošću. Budući da mi stvarnost opisujemo simbolima i doživljavamo ju subjektivno pridavajući osjetilnim podražajima vlastite misli i značenja, ustvari ne znamo što je stvarnost. Meditacija bi bio način gdje ćeš pogasiti te mehanizme i jednostavno osluškivati stvarnost. Zašto to raditi? A zašto ne? Oš neš Bangladeš.

Isto tako mi se sviđa i ideja da smo često nesvjesno u nekom stanju meditacije, tipa šetnja kroz prirodu bez razmišljanja o obvezama i sl, bavljenje nekakvom manufakturom koja te potpuno obuzme, uživanje u jelu kad se potpuno koncentriraš na teksturu okusa i sl.
Ako ćemo o dugoročnim ciljevima, meditacija pridonosi boljoj samoregulaciji misli, emocija i ponašanja kod pojedinca. Tj. daje veći kapacitet i više lufta za to, automatski i više volje za promjenom. A prosvjetljenja, više dimenzije i ostalo... to je cilj možda naklonjenih new ageu. Danas smo sretni ako možemo imalo utjecati na sebe u kontekstu iznimno dinamičnog društva i naših naučenih navika koje se teško izbijaju.

A filozofski gledano, više svjesnosti i je bolja percepcija direktne stvarnosti, tako da je to poželjno ukoliko ne želimo biti izgubljeni u farbanju stvarnosti našim memovima i pritom biti udaljeni od sadašnjosti i aktualnog svijeta.

Meditacija utječe na razne dijelove mozga, PFC, amigdala, te usporava simpatetički (stres, strah, tuga, borba, napetost) a pojačava parasimpatetički živčani sustav (relaksacija, mir, antistres). Utječe i na druge fiziološke funkcije. Tako da bi bilo malo nerazumno reći da meditacija ničem ne služi. Sve ovisi koliko tko ima volje i vremena za bavljenje time.

Dobro veliš. Meditacija je proces, tj. u samoj praksi se tretira kao da je sve proces, sve je prolazno, svi zvuci, sve u vidnom i osjetilnom polju, kao i na mentalno-emotivnom planu. Sve teče.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 21:38   #92
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Ako ćemo o dugoročnim ciljevima, meditacija pridonosi boljoj samoregulaciji misli, emocija i ponašanja kod pojedinca. Tj. daje veći kapacitet i više lufta za to, automatski i više volje za promjenom. A prosvjetljenja, više dimenzije i ostalo... to je cilj možda naklonjenih new ageu. Danas smo sretni ako možemo imalo utjecati na sebe u kontekstu iznimno dinamičnog društva i naših naučenih navika koje se teško izbijaju.

A filozofski gledano, više svjesnosti i je bolja percepcija direktne stvarnosti, tako da je to poželjno ukoliko ne želimo biti izgubljeni u farbanju stvarnosti našim memovima i pritom biti udaljeni od sadašnjosti i aktualnog svijeta.

Meditacija utječe na razne dijelove mozga, PFC, amigdala, te usporava simpatetički (stres, strah, tuga, borba, napetost) a pojačava parasimpatetički živčani sustav (relaksacija, mir, antistres). Utječe i na druge fiziološke funkcije. Tako da bi bilo malo nerazumno reći da meditacija ničem ne služi. Sve ovisi koliko tko ima volje i vremena za bavljenje time.

Dobro veliš. Meditacija je proces, tj. u samoj praksi se tretira kao da je sve proces, sve je prolazno, svi zvuci, sve u vidnom i osjetilnom polju, kao i na mentalno-emotivnom planu. Sve teče.
Ako ćemo o dugoročnim ciljevima, meditacija pridonosi boljoj samoregulaciji misli, emocija i ponašanja kod pojedinca. Tj. daje veći kapacitet i više lufta za to, automatski i više volje za promjenom. A prosvjetljenja, više dimenzije i ostalo... to je cilj možda naklonjenih new ageu.


sto to su napredi ti budisti? hram mu je sagraden prije stotine godine

smrdi po ulju ... po kozi njih samih

istu robu nosu, istu hranu jedu od kad su se rodili

ja ima bolji wc od njihovog

kao mumije stoje i cekaju sto? da im jedan od njih da znak, ajde svi u vodu. kupajt se braco oslobodeni ste

naj smijesniji su mi bjeli ljudi kad se hvataju ideala koju su im egzoticni jer nisu lokalni. i onda su oni uvjerenji da su oni pronasli svoj mir i da oni uzviseni vau
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 22:38   #93
Quote:
Happyning kaže: Pogledaj post

-Ne forsiraj ništa !!! Što se više forsira to Istinska "spoznaja" "bježi" "dalje". Istinu se ne može forsirati! Tko si ti da nešto tako čisto kao što je konačna spoznaja o sebi forsiraš?


Pazi na to i "razmisli" o tome. Ali u isto vrijeme tendencija forsiranja je znak da te istina zove sebi, da se spojiš s njom, sa samim sobom. Ti si trenutno tragaoc koji još ne "vidi" da se nema što tražiti. Sam "čin" traganja nečeg je perfektan i jako lukav način na koji se Istina igra skrivača sama sa sobom, ta igra je totalno neshvatljiva umu, od tud se pojavljuje velika frustracija uma. "Um" jednostavno nije adekvatno opremljen da bi to shvatio! "Svrha" uma je da bude alat za praktično svakodnevno živjenje! Ali i potpuno je nepodesan alat za shvačanje Istine! Veličanstvena je to igra sa samim sobom, ili san ili iluzija ili Maya ili Mitote ili kako god to netko nazivao.
Odakle ti ideja da je i meditiranje traganje pa zato podrazumijeva forsiranje. Upravo je suprotno - bez relaksacije, opuštanja i odvajanja svijesnosti od mentalnog strema nema meditacije.



Quote:
-"Duh" nema i ne treba nikakve obrambene štitove. Nedodirljiv je što god da se događalo.
"Duh" je neuništiva, nedodirljiva, sveprožimajuća (Istinska Ljubav koja je iza bilo kakvog svjetovnog poimanja značenja što bi to Istinska Ljubav zaista bila.) Baza je i izvor je svega. Ni vatra ni hladnoća ni bol niti smrt tijela ni išta na svijetu nije u mogućnosti da i samo malo ogrebe i ošteti "Duh". "Duh" si izvorni "Ti" "iza", "nad", "ispod" bilo kakvog koncepta kao što su riječi Duh i Ja!
Nikakvim izgradnjom, ubrzavanjem ili poboljšavanjem tog IMAGINARNOG štita ti neče donjeti nešto novo ili bolje. "Duh" se ne treba štititi! Duh nema potrebe nečega se bojati, ili protiv nečega se boriti! Ne sili, ti već radiš sve što treba i sve ti se polako otkriva mada to trenutno ne razumiješ.
Upravo meditacija razbija "imaginarni štit" mehanizma zvanog um?




Quote:
-Primjeti da si sam sebi kontradiktoran! Na jednom mjestu pišeš jedno a na drugom sasvim suprotno o toga. To je isto dobar znak Zbunjenost je putokaz i ulaziš i izlaziš iz "različitih" "dimenzija". To "trebaš" integrirati u Jedno i zbunjenost će spontano nestati! Čas si na jednoj strani obale rijeke a čas si na drugoj obali, ali zapamti da si u rijeci i ona te vodi tamo kamo treba. "Prepusti se" i nastaviti raditi to što već radiš (ali bez gradnje štita - jer tako samo "gubiš vrijeme" i besmisleno je), struji zajedno sa strujom rijeke jer "Ti" Jesi sama struja i Jedno sa Strujom rijeke. Ti JESI "Ljubav" koja bezuvjetno prigrljuje Sve To što ti se u životu događa. Sve je OK!


Da bi postigao wu wei stanje svijesti trebaš biti duboko, postojano i neprestano meditativan.
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 22:44   #94
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Ako ćemo o dugoročnim ciljevima, meditacija pridonosi boljoj samoregulaciji misli, emocija i ponašanja kod pojedinca. Tj. daje veći kapacitet i više lufta za to, automatski i više volje za promjenom. A prosvjetljenja, više dimenzije i ostalo... to je cilj možda naklonjenih new ageu. Danas smo sretni ako možemo imalo utjecati na sebe u kontekstu iznimno dinamičnog društva i naših naučenih navika koje se teško izbijaju.

A filozofski gledano, više svjesnosti i je bolja percepcija direktne stvarnosti, tako da je to poželjno ukoliko ne želimo biti izgubljeni u farbanju stvarnosti našim memovima i pritom biti udaljeni od sadašnjosti i aktualnog svijeta.

Meditacija utječe na razne dijelove mozga, PFC, amigdala, te usporava simpatetički (stres, strah, tuga, borba, napetost) a pojačava parasimpatetički živčani sustav (relaksacija, mir, antistres). Utječe i na druge fiziološke funkcije. Tako da bi bilo malo nerazumno reći da meditacija ničem ne služi. Sve ovisi koliko tko ima volje i vremena za bavljenje time.

Dobro veliš. Meditacija je proces, tj. u samoj praksi se tretira kao da je sve proces, sve je prolazno, svi zvuci, sve u vidnom i osjetilnom polju, kao i na mentalno-emotivnom planu. Sve teče.


Nedavno sam pročitala da je jedno istraživanje pokazalo da meditacija mijenja dnk.



Nineteen adults were long-term daily practitioners of various RR techniques, 20 were trained in RR eliciting techniques (breathing, mantra and mindfulness meditation) for 8 weeks, and 19 served as controls.

By analysis of blood samples, the study found that 2209 genes were differently expressed (switched on or off) between the long-term meditators and control group. Specifically, 1275 were up-regulated (their activity was increased) and 934 were down-regulated (their activity was reduced). It also found that 1561 genes were expressed differently between the group who did the 8 weeks meditation training, who were considered novice meditators, and the control group. Specifically, 874 were up-regulated and 687 were down-regulated.

In other words, meditation – short or long term – causes hundreds of genes to turn on or off.
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 23:11   #95
Raketiranje :)

Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Odakle ti ideja da je i meditiranje traganje pa zato podrazumijeva forsiranje. Upravo je suprotno - bez relaksacije, opuštanja i odvajanja svijesnosti od mentalnog strema nema meditacije.

mentalni strem i svijest su Jedno! Pa kako bi bila svjesna mentalnog strema ako oboje Svijest i mentalni stream) ne bi bili prisutni istodobno??? Kako???? Osjetiiiiiii...................lagano.......popust i..........



Upravo meditacija razbija "imaginarni štit" mehanizma zvanog um?
Pa kako meditacija može razbiti taj "imaginarni štit" ako je imaginarni, iluzorni ili jasnije Zapravo nepostijeći!!! Što će razbiti???
Ajdeeeee...... to je jako blizu!!!!! Klik KliK..........lagano......







To je urnebesno ----------> Da bi postigao wu wei stanje svijesti trebaš biti duboko, postojano i neprestano meditativan.
A tko? treba biti duboko, postojano i neprestano meditativan?
Ma daj???!!!!
Happyning is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 23:33   #96
Quote:
Happyning kaže: Pogledaj post
mentalni strem i svijest su Jedno! Pa kako bi bila svjesna mentalnog strema ako oboje Svijest i mentalni stream) ne bi bili prisutni istodobno??? Kako???? Osjetiiiiiii...................lagano.......popust i..........
Rekoh "odvajanje svijesnosti od mentalnog strema", što bi bilo suprotno od vezivanja odnosno poistovjećivanja. Nakon što se dovoljno odvojiš vidjet ćeš da postoji svjedok i svjedočeno.

To nije sve, ali to ti je dosta za početak.



Quote:
Pa kako meditacija može razbiti taj "imaginarni štit" ako je imaginarni, iluzorni ili jasnije Zapravo nepostijeći!!! Što će razbiti???
Ajdeeeee...... to je jako blizu!!!!! Klik KliK..........lagano......
Iluziju da si TI taj um.



Quote:
A tko? treba biti duboko, postojano i neprestano meditativan?
Ma daj???!!!!


uff ... koliko uskličnika, upitnika, točkica, brzopleto pogrešno kvotanje .... Mali virtualni trag kojeg ovdje ostavljaš pokazuje zorno tvoje stanje uma.

A što se tiče moojijevskog ( i ostalih novokomponovanih neoadvaitista) joker pitanja (koje se postavlja kad guru ne zna što bi odgovorio) tipa - tko je taj tko misli, tko meditira, tko pita, tko se prosvjetljuje, neću ti odgovoriti. To istraži sam.
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 00:24   #97
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Rekoh "odvajanje svijesnosti od mentalnog strema", što bi bilo suprotno od vezivanja odnosno poistovjećivanja. Nakon što se dovoljno odvojiš vidjet ćeš da postoji svjedok i svjedočeno.
-ne postoji svjedok i svjedočeno! Nema razdvajanja (TO ne možeš odvajati) samo u glavi misliš da si odvojena od npr. svijeta! To je baš uzrok patnje!

To nije sve, ali to ti je dosta za početak.
Da, to ti je za malo "dublje" kopanje.




Iluziju da si TI taj um.
Nema TI!






uff ... koliko uskličnika, upitnika, točkica, brzopleto pogrešno kvotanje .... Mali virtualni trag kojeg ovdje ostavljaš pokazuje zorno tvoje stanje uma.
Crv mali dijagnostički zorno stanje mojeg uma? NEMA UMA! ...............................,,,,,,,,,,,,,,,----------<------>-------""---""---"""-!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!??????????????????!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!'''''''''''''''''''''''''''!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!Reeellllaaaxxxssssssssssss..... .. Uaaaaa koja Katarza

A što se tiče moojijevskog ( i ostalih novokomponovanih neoadvaitista) joker pitanja (koje se postavlja kad guru ne zna što bi odgovorio) tipa - tko je taj tko misli, tko meditira, tko pita, tko se prosvjetljuje, neću ti odgovoriti. To istraži sam.
Vidim studirala si o tim besmislicama . Pa zašto?? Što će ti to? Žudiš li za nekim Klikom! ?

tko je taj tko misli, tko meditira, tko pita?
Pa nitko se ne Prosvjetljuje HaaaalllloOOOOO!

NItko!!!!!!!!! ali to se ne kaže jer se ne može izreči pssssssss: Ali nemoj to nikome reči! Ok?
Happyning is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 00:49   #98
Quote:
Happyning kaže: Pogledaj post
Vidim studirala si o tim besmislicama



Pa zašto?? Što će ti to? Žudiš li za nekim Klikom! ?


tko je taj tko misli, tko meditira, tko pita?
Pa nitko se ne Prosvjetljuje HaaaalllloOOOOO!

NItko!!!!!!!!! ali to se ne kaže jer se ne može izreči pssssssss: Ali nemoj to nikome reči! Ok?

NEOadvaita trap
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 11:44   #99
Quote:
PashkoPata'q kaže: Pogledaj post
Duh je samo jezični termin s kojim se govori o sebi u jednom idealiziranom kontekstu, kao da je osoba lišena nekih zemaljština kako bi se moglo jasnije govoriti o nekim apstraktnijim stvarima kao moralu, životnim stremljenjima i tak'.

A netko misli i da je nejedenje mesa apstraktna stvar. Svakakvih razumjevatelja se nađe.
A netko misli da je disanje i tehnike, apstraktna stvar.
I tak'.
Tako nekako. Mada se u taj termin emocijama i namjerama svašta dodatno učitava. Otuda i konfuzija, svatko može riječima manipulirati sadržajem.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 15:33   #100
.....Frustracija.....ljutnja.....nezadovoljstvo... .neki zov....

Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Istina, ........tako sam i ja nekad "mislio". Ali ja si zaista ne mogu i ne trebam si više "objasniti" to što Jest stalno tu na neki drugi "način". Ti to studiraš pokušaš shvatiti i ne možeš shvatiti i tada to odbaciš, da bi se opet vratila tomu. Ima tu nešto prekrasno za tebe, samo nemoj molim te pokušavati shvatiti! .
Happyning is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:56.