Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Hrvatska i turizam

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2023., 11:36   #1
[Iznajmljivači] U sustavu PDV-a (prag: 40.000Eur)

izdvajam iz druge teme i otvaram novu


Quote:
latica25 kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Imam par nedoumica pa ako ima neka dobra duša da mi odgovori. Ispada da sam iz neznanja s upala u sustav PDV - a naime prihod od iznajmljivanja apartmana zbraja se sa prihodom od najamnine stanova za stanovanje . Pitam u poreznoj Što sad kažu ne znam vam ja pitajte nekog knjigovođu . Ima li netko ovdje tko je u sličnoj situaciji ili zna što sada trebam raditi što se mijenja koje knjige uz EP trebam.
Ono šta me najviše muči , a znam da se već o tome pisalo . Ako Booking naplaćuje za nas i gost je došao u 12 mjesecu a otišao u 01 ja sam pisala račun na dan dolaska i stavljala u EP 2022 godine . Kaže meni jedna knjigovođa da griješim jer da porezna gleda samo novac na računu i da će taj prihod zbrajati u 2023 godini .
Pomagajte



račun si dobro pisala, za sve ostalo nađi nekog poreznog savjetnika koji se kuži u turizam i nekretnine

ili traži knjigovođu koji je u tome, on ti ove godine svakako treba
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2023., 11:38   #2
Dobro su vam rekle i poreznica i knjigovođa (porezna gleda 1.1.-31.12. u startu, ne jebu ih računi iako ste ispravno napravili), ne razbijajte glavu, pustite profićima da rade svoj posao. Mjenja vam se sve, sad vam je bitno ganjati troškove da se obveza pdva smanjuje. Dobra stvar je što je ulazni 25%, izlazni 13%.
wasx is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2023., 12:40   #3
I ja sam napravila tu glupost, nisam zbrajala najam stana plus prihod od app. Mogu li se ikako izvući? Mogu li za stan koji iznajmljujem smanjiti najamninu (jer ne prelazim puno preko 300.000 kn) i potpisati novi ugovor s npr 1.2. ili prepisati/ pokloniti taj stan na kćer?
Imate li preporuku za nekog knjigovođu u Rijeci?
supergirl1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2023., 12:58   #4
Ako ste prešli prag sa pravim prihodima preko računa, nema vam pomoći, u pdv svakako morate silom zakona. Jedino da je neka uplata išla greškom, kao što je Booking duplirao ove godine, onda bi ste mogli to nekako opravdati....

Za ubuduće detaljno isplanirajte prihode i držite se ispod praga, pa da možete izaći... a ovu godinu iskoristite za ulaganja ako ih imate. U trošak vam ide sve od toaletpapira do nove stolarije. Ima na fejsu računovodstvenih grupa, tamo potražite preporuku
wasx is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2023., 13:22   #5
Hvala svima. Zanima me znate li za izlazak iz sustava PDV-a za dogodine zbrajaju li i famozni PDV koji će sada biti na računima u ukupan promet za izlazak iz praga PDV-a. I ako ko zna nekog poreznog savjetnika ili knjigovođu u SPlitu slučajno da je blizak sa turizmom. Hvala
latica25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2023., 13:46   #6
Meni ne bi nikad isto palo na pamet zbrajat prihod od te dvije stvari. Pogotovo sto sad kad malo zaguglam nailazim na ovakve informacije:
3. Iznajmljivanje nekretnina. I ovdje imamo dvije različite situacije. Naime ukoliko iznajmljujete stan (ili stanove) drugim osobama ZA STANOVANJE onda NE ulazite u sustav PDV-a bez obzira koliko zaradili godišnje jer su te usluge neoporezive. (čl.40. Zakona)


Po tome se prihod od najma stana za stanovanje uopce ne bi trebao racunati i zbrajati s ovim od apartmana?
Lei is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2023., 13:52   #7
Lei, krivo sam napisala, u brzini, zapravo iznajmljujem pp za dječji vrtić. Izgleda da mi nema spasa
Sad mi još treba netko da se razumije u to, jer sam očito ušla još prije koji mjesec, a nisam imala pojma. Ako znate nekog da se kuži, molim podijelite info
supergirl1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2023., 14:04   #8
Question

Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
Meni ne bi nikad isto palo na pamet zbrajat prihod od te dvije stvari. Pogotovo sto sad kad malo zaguglam nailazim na ovakve informacije:
3. Iznajmljivanje nekretnina. I ovdje imamo dvije različite situacije. Naime ukoliko iznajmljujete stan (ili stanove) drugim osobama ZA STANOVANJE onda NE ulazite u sustav PDV-a bez obzira koliko zaradili godišnje jer su te usluge neoporezive. (čl.40. Zakona)


Po tome se prihod od najma stana za stanovanje uopce ne bi trebao racunati i zbrajati s ovim od apartmana?
Da i ja sam baš zvala RIPUP i isto mi je rekao da stan za stanovanje ne ulazi u promet od 300.000,00 rekao mi je i po kojim člancima zakona o PDV u .
latica25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2023., 14:15   #9
@latica25: a tko ti je rekao da onda ulazis u pdv? i da se zbrajaju ta dva prihoda?

@supergirl1: da, ako je najam pravnoj osobi onda to ulazi... da ne reklamiram sada jer se ne smije, ako u gugl ubacis "porezni savjetnik rijeka" izbacit ce ti nekolicinu njih, nema ih bas previse; najbolje je mozda pitati i platiti savjet pa znas onda sto i kako i hoce li ti trebati i racunovodstvo iza svega onda stajati ili ces mozi sama; nemoj se samo oslanjati na savjete salterusa iz porezne uprave jer cesto daju krive odgovore
Lei is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2023., 15:04   #10
Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
@latica25: a tko ti je rekao da onda ulazis u pdv? i da se zbrajaju ta dva prihoda?

@supergirl1: da, ako je najam pravnoj osobi onda to ulazi... da ne reklamiram sada jer se ne smije, ako u gugl ubacis "porezni savjetnik rijeka" izbacit ce ti nekolicinu njih, nema ih bas previse; najbolje je mozda pitati i platiti savjet pa znas onda sto i kako i hoce li ti trebati i racunovodstvo iza svega onda stajati ili ces mozi sama; nemoj se samo oslanjati na savjete salterusa iz porezne uprave jer cesto daju krive odgovore
Ja sam iz Splita. A jedna prijateljica mi je spomenula i onda je suprug išao u poreznu i oni su ko iz topa rekli da se zbrajaju ta dva prihoda , danas sam i ja zvala i isto su mi rekli.
latica25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2023., 15:12   #11
Hvala ti Lei! I ostalima, naravno
supergirl1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2023., 15:32   #12
Sretno cure Svakako nam dodjite obje dojaviti kako se rasplela prica, da ostane zabiljezeno za eventualne buduce upite
Lei is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2023., 17:49   #13
Quote:
wasx kaže: Pogledaj post
Dobro su vam rekle i poreznica i knjigovođa (porezna gleda 1.1.-31.12. u startu, ne jebu ih računi iako ste ispravno napravili),
za kategorizaciju moraju gledati račune

za najam stanova i pp drže se ugovora ko svetog pisma i nije ih uopće briga kada i da li je uopće lova sjela


Quote:
wasx kaže: Pogledaj post
ne razbijajte glavu, pustite profićima da rade svoj posao. Mjenja vam se sve, sad vam je bitno ganjati troškove da se obveza pdva smanjuje. Dobra stvar je što je ulazni 25%, izlazni 13%.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2023., 18:05   #14
Najdraže mi je kad porezna kaže pitajte knjigovodju

Najam stana ne ulazi, najam posl prostora ulazi. Prihodi se zbrajaju. Obe djelatnosti mogu se i dalje oporezivati pausalno ali račune moraju izdavati sa pdv-om. Netko je pitao da li u ukupan promet ulazi pdv, naravno da ulazi.
Promet iz 12.mj naplaćen u 1.mj - u slučaju da uđete u pdv priložiti ćete objašnjenje razlike prometa. U suprotnom nebi baš razbijala glavu. Račun se izdaje u mjesecu kad je usluga obavljena, bez obzira kad je naplaćena.
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2023., 18:10   #15
Bilo bi dobro da se otvori posebna tema za iznajmljivače u sustavu pdv a.
I ja sam jedna od i moja knjigovođa mi nije znala reći što treba jer obično takvi iznajmljuju preko firme.Uglavnom imamo dosta obaveza a malo koristi.
Na poreznoj uopće nisu znali što treba
aštosad is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2023., 21:09   #16
Quote:
fairy wings kaže: Pogledaj post
Najdraže mi je kad porezna kaže pitajte knjigovodju

Najam stana ne ulazi, najam posl prostora ulazi. Prihodi se zbrajaju. Obe djelatnosti mogu se i dalje oporezivati pausalno ali račune moraju izdavati sa pdv-om. Netko je pitao da li u ukupan promet ulazi pdv, naravno da ulazi.
Promet iz 12.mj naplaćen u 1.mj - u slučaju da uđete u pdv priložiti ćete objašnjenje razlike prometa. U suprotnom nebi baš razbijala glavu. Račun se izdaje u mjesecu kad je usluga obavljena, bez obzira kad je naplaćena.
ček ček nisam baš pohvatala najbolje kažeš da bez obzira što najam stana ne ulazi svejedno se prihodi zbrajaju i jesam dobro razumila da pdv može ostati paušalan , ali se iznos od PDV-a prikazuje na računu. ? I da li netko zna što sada slijedi ? Da čekam poreznu da zove i reče da ulazim u PDV ili da idem sama tamo. I koje knjige treba voditi u tom slučaju teta na poreznoj je rekla nemam ja pojma ništa .
latica25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2023., 21:30   #17
Latice sve si pomišala, al nije ni čudo s obzirom da ni porezna ne zna.
Moram se ogradit da nisam sigurna za najam stana, zbraja li se sa prihodom od turizma, baš ću to malo proučit al ja sam išla logikom ako je dugoročno iznajmljivanje za stanovanje oslobodjeno pdv-a da se ne zbraja.
Sigurno se zbraja ako iznajmljivač ima uz apartmane i posl prostor ili paušalni obrt. Ako udje u pdv na računima iskazuje pdv (13% app, posl prostor 25%) ali može ostat u pausalu odn ne prelazi na vodjenje posl knjiga i oporezivanje dohotka, osim ako to želi. Pdv naravno plaća. Ako ostaje u pausalu nema pravo na odbitak pdv-a.

Porezna većinom zove kad netko predje granicu od 300.000, bar ova moja ispostava, imaju oni uvid u racune
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2023., 22:13   #18
Quote:
fairy wings kaže: Pogledaj post
Latice sve si pomišala, al nije ni čudo s obzirom da ni porezna ne zna.
Moram se ogradit da nisam sigurna za najam stana, zbraja li se sa prihodom od turizma, baš ću to malo proučit al ja sam išla logikom ako je dugoročno iznajmljivanje za stanovanje oslobodjeno pdv-a da se ne zbraja.
Sigurno se zbraja ako iznajmljivač ima uz apartmane i posl prostor ili paušalni obrt. Ako udje u pdv na računima iskazuje pdv (13% app, posl prostor 25%) ali može ostat u pausalu odn ne prelazi na vodjenje posl knjiga i oporezivanje dohotka, osim ako to želi. Pdv naravno plaća. Ako ostaje u pausalu nema pravo na odbitak pdv-a.

Porezna većinom zove kad netko predje granicu od 300.000, bar ova moja ispostava, imaju oni uvid u racune
Nisam prešla 300.000 na osnovu iznajmljivanja apartmana , a napamet mi nije palo da bi se prihodi od najamnine stana i iznajmljivanje zbrajali inače se nebi dovela u tu situaciju sigurno. Danas sam zvala RIPUP koji mi je rekao da najam stana ne ulazi prema zakonu o PDV u spominjao je članak 40 St. 1 L i Članak 90 stavak 1 i 5 pod c . Neznam ni sama što dalje. Da se razumimo porezna mene nije zvala još uvijek kao ja bi sama sebe trebala prijavit u PDV
latica25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2024., 23:13   #19
Pitanje za iznajmljivače. Vlasnici kuće su supružnici svatko po 1/2. S obzirom da će očekivani prihodi biti veći od 40.000 eur da li se bez etažiranja kuće može kako izbjeći ulaz z PDV sustav.....da li svatko mora imati svoje riješenje o najmu ili jednostavno može biti jedno riješenje a dva računa. Naravno zanima nas legalno riješenje u okvirima zakona. Hvala svima na odgovoru
carica2 is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2024., 02:44   #20
Quote:
carica2 kaže: Pogledaj post
Pitanje za iznajmljivače. Vlasnici kuće su supružnici svatko po 1/2. S obzirom da će očekivani prihodi biti veći od 40.000 eur da li se bez etažiranja kuće može kako izbjeći ulaz z PDV sustav.....da li svatko mora imati svoje riješenje o najmu ili jednostavno može biti jedno riješenje a dva računa. Naravno zanima nas legalno riješenje u okvirima zakona. Hvala svima na odgovoru
Da li se kuća iznajmljuje kao samostalna jedna cjelina, ili u njoj ima više apartmana za iznajmljivanje ? Ne shvaćam taj dio kako i šta ste mislili etažirati..
Jer, nije bitno vlasništvo nekretnine, nego samo iznajmljivanje na koga je izdano rješenje. Jedno rješenje a 2 računa ne može biti izvedivo, jer račun mora biti izdat na ime onoga na koga je rješenje izdano, tj onaj tko ima dozvolu za iznajmljivanje.
AndrejaB. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:28.