Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.07.2010., 17:24   #1
Zloćudni tumori - pitanja razna [zbirna tema o rizičnim čimbenicima za nastanak tumora]

Muči me činjenica da su mi otac i dida s očeve strane imali rak.Otac mi je prvo imao rak na čeljusti(nekoliko milimetara površina raka)te kad je poginia našli su mu nakon obdukcije 7 cm tumora na plučima a dida mi je imao rak na plučima i umra od njega.Oboje su pušili i ja isto pušim i sad me zanima kolika je vjerojatnost da dobijem i ja rak i jeli uvopće pametno da se zamaram s tim i da nepokušavam prestat s pušenjem...........hvala
gregos is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 17:30   #2
Moji su otac i djed umrli od "pušačkog raka", pa sam ja prestala pušiti.

Tebi toplo preporučujem isto.

Mogućnost uvijek postoji, ali kolika je vjerojatnost da će se to baš tebi dogoditi, samo nebo zna.
maleni.krokodil is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 18:04   #3
Svatko tko puši ima puno veće šanse da dobije rak pluća, nego ako ne puši. Meni je otac također umro od raka pluća. I ja sam prestala pušiti od straha ubrzo nakon toga. Strah je ustvari odličan motivator za prestanak pušenja.
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 18:12   #4
je al problem je u tome što nemam uopće volje i želje za prestanak pušenja...A najvišeme zanima zapravo vjerojatnost da ga dobijem davno mi je rekla profesorica iz biologije al san zaboravia
gregos is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 18:24   #5
Quote:
gregos kaže: Pogledaj post
Muči me činjenica da su mi otac i dida s očeve strane imali rak.Otac mi je prvo imao rak na čeljusti(nekoliko milimetara površina raka)te kad je poginia našli su mu nakon obdukcije 7 cm tumora na plučima a dida mi je imao rak na plučima i umra od njega.Oboje su pušili i ja isto pušim i sad me zanima kolika je vjerojatnost da dobijem i ja rak i jeli uvopće pametno da se zamaram s tim i da nepokušavam prestat s pušenjem...........hvala
Glupo je da uopće o ičemu razmišljaš ukoliko ne misliš prestati s pušenjem. Svakome je jasno da je rizik uz pušenje veći. Rak je uvijek sklop okolnosti i NIKADA ne nastaje bez razloga. Svakako nije loše smanjiti rizike, gdje god se može.
Arsen is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 19:03   #6
Quote:
north wind kaže: Pogledaj post
Svatko tko puši ima puno veće šanse da dobije rak pluća, nego ako ne puši. Meni je otac također umro od raka pluća. I ja sam prestala pušiti od straha ubrzo nakon toga. Strah je ustvari odličan motivator za prestanak pušenja.
Na žalost, da, najveći motivator..
maleni.krokodil is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 19:07   #7
Quote:
gregos kaže: Pogledaj post
je al problem je u tome što nemam uopće volje i želje za prestanak pušenja...A najvišeme zanima zapravo vjerojatnost da ga dobijem davno mi je rekla profesorica iz biologije al san zaboravia
Ma to su sve gluposti. Nitko ti ne može izračunati vjerojatnost ni mogućnost. Rizik je povećan samim time kaj pušiš, a što se tiče genetike- nije nasljedan rak, već sklonost istome. To znači da treba smanjiti sve moguće faktore koji bi mogli dovesti do toga- dakle ako su ti otac i djed umrli od pušačke bolesti, trebaš prestat pušit. E sad hoće li se to tebi dogoditi ili neće, who knows. ALI to opet ne znači da je vjerojatnije da ćeš dobiti ti nego netko kome nitko u familiji nije umro od raka. Nema pravila, nema vjerojatnosti, nema mogućnosti u vidu izračuna. Postoji samo povećan rizik, to je sve.

Inače pušenje nije samo okidač za rak pluća ili bronhija ili čeljusti ili čega već- već za bilo koji rak, dojke, prostate, želuca- you name it.
maleni.krokodil is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 19:37   #8
Ni ja ne znam izračunati vjerovatnost da dobiješ rak, ali eto, moj svekar je imao rak mjehura, koji se proširio na ostale organe, a moj muž rak pluća, operiran je i sad je u redu, oba pušači. Moj muž od operacije više ne puši, prošlo je 4 godine je bez recidiva.
Eto, možda ti ova statistika ipak pomogne da prestaneš puštiti. Rak se sad pojavljuje puno češće i u sve ranijoj dobi. Također izbjegavaj stres koliko je to moguće. I on je jedan od okidača.
Pozdrav
Sivkoigricko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 20:11   #9
80% svih karcinoma pluća prouzročeno je pušenjem. S obzirom da su ti i stari i dida oboljeli od raka, očito je da postoji i neka genetska predisponiranost.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 21:59   #10
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
80% svih karcinoma pluća prouzročeno je pušenjem. S obzirom da su ti i stari i dida oboljeli od raka, očito je da postoji i neka genetska predisponiranost.
zapravo dok duhan nije došao u Europu rak pluća je bila vrlo rijetka bolest
Gutaperka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 22:25   #11
Quote:
gregos kaže: Pogledaj post
je al problem je u tome što nemam uopće volje i želje za prestanak pušenja...A najvišeme zanima zapravo vjerojatnost da ga dobijem davno mi je rekla profesorica iz biologije al san zaboravia
ako su tvoj djed i otac dobili rak, velika je vjerojatnost da ćeš ga i ti dobiti!

odviknut ćeš se pušenja kad ćeš dobiti rak
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 22:42   #12
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
ako su tvoj djed i otac dobili rak, velika je vjerojatnost da ćeš ga i ti dobiti!

odviknut ćeš se pušenja kad ćeš dobiti rak
Nije dobro obilježavati ljude na takav način. Protiv sam pušenja, ali je činjenica da mnogi žestoki pušači neće oboliti. Puno toga lošega se mora poklopiti da bi se razvio rak. Srećom, na mnoge faktore rizika možemo utjecati i stoga vjerovatno svatko snosi dobar dio odgovornosti za svoju bolest. Rak ne nastaje po slučajnom uzorku.
Arsen is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 22:42   #13
Quote:
gregos kaže: Pogledaj post
Muči me činjenica da su mi otac i dida s očeve strane imali rak.Otac mi je prvo imao rak na čeljusti(nekoliko milimetara površina raka)te kad je poginia našli su mu nakon obdukcije 7 cm tumora na plučima a dida mi je imao rak na plučima i umra od njega.Oboje su pušili i ja isto pušim i sad me zanima kolika je vjerojatnost da dobijem i ja rak i jeli uvopće pametno da se zamaram s tim i da nepokušavam prestat s pušenjem...........hvala
Nije to teško procijeniti. Pušači imaju rizik dobivanja raka pluća kroz cijeli život od 17.2%. Ljudi kojima je roditelj imao rak pluća je taj rizik udvostručen, dakle 34.4%. Ljudi kojima je i djed imao rak, rizik je još uvećan - dakle, vjerojatno i iznad 50%.

Brojke su stvarne, pa ti procijeni hoćeš li se zamarati s pedesetpostotnom šansom za smrt u mukama.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 14:18   #14
Quote:
gregos kaže: Pogledaj post
Muči me činjenica da su mi otac i dida s očeve strane imali rak.Otac mi je prvo imao rak na čeljusti(nekoliko milimetara površina raka)te kad je poginia našli su mu nakon obdukcije 7 cm tumora na plučima a dida mi je imao rak na plučima i umra od njega.Oboje su pušili i ja isto pušim i sad me zanima kolika je vjerojatnost da dobijem i ja rak i jeli uvopće pametno da se zamaram s tim i da nepokušavam prestat s pušenjem...........hvala
Prestani pusiti.
Slizim is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 14:46   #15
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Nije to teško procijeniti. Pušači imaju rizik dobivanja raka pluća kroz cijeli život od 17.2%. Ljudi kojima je roditelj imao rak pluća je taj rizik udvostručen, dakle 34.4%. Ljudi kojima je i djed imao rak, rizik je još uvećan - dakle, vjerojatno i iznad 50%.

Brojke su stvarne, pa ti procijeni hoćeš li se zamarati s pedesetpostotnom šansom za smrt u mukama.
Dal ti želiš reći da ja, kojoj su i djed i otac umrli od raka (jedan pušački svakako, za drugog se točno i ne zna), te sam i prestala pušiti, imam iznad 50 posto šanse za oboljenje? ili samo ako pušim? ili ako pušim i ne pušim?

Po meni to uopće nije tak. Ti ako si strastveni pušač i oboliš od raka bronhija npr, te ako se ustanovi da je uzrokovan PUŠENJEM, znači, analogno tome, da si jelte dobio rak zbog cigareta. Ukoliko nisi pušač šanse su ti recimo puno manje da dobiješ istog jer je otklonjen onaj glavni faktor. I kakve sad tu veze ima nasljeđe, ako je recimo tvoj otac dobio rak jer je bio strastveni pušač, a ti si recimo nepušač, po čemu zaključujemo da ti možeš "isprovocirati" sklonost da "zaradiš" rak?.

ma, svašta. jebote brojke i statistike. Ukoliko čovjek puno puši ima povećanih šansi da razvije rak ili ako zloupotrebljava svoje tijelo/psihu na neki drugi način. Ukoliko ne, šanse su manje jer ne ovise o tim faktorima.
maleni.krokodil is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 15:04   #16
Quote:
maleni.krokodil kaže: Pogledaj post
Dal ti želiš reći da ja, kojoj su i djed i otac umrli od raka (jedan pušački svakako, za drugog se točno i ne zna), te sam i prestala pušiti, imam iznad 50 posto šanse za oboljenje? ili samo ako pušim? ili ako pušim i ne pušim?

Po meni to uopće nije tak. Ti ako si strastveni pušač i oboliš od raka bronhija npr, te ako se ustanovi da je uzrokovan PUŠENJEM, znači, analogno tome, da si jelte dobio rak zbog cigareta. Ukoliko nisi pušač šanse su ti recimo puno manje da dobiješ istog jer je otklonjen onaj glavni faktor. I kakve sad tu veze ima nasljeđe, ako je recimo tvoj otac dobio rak jer je bio strastveni pušač, a ti si recimo nepušač, po čemu zaključujemo da ti možeš "isprovocirati" sklonost da "zaradiš" rak?.

ma, svašta. jebote brojke i statistike. Ukoliko čovjek puno puši ima povećanih šansi da razvije rak ili ako zloupotrebljava svoje tijelo/psihu na neki drugi način. Ukoliko ne, šanse su manje jer ne ovise o tim faktorima.
Ako nisi pušač, šanse za rak pluća su ti oko 1.3%. Ako ti je otac imao rak, onda duplo veće.

A po tebi se i Sunce može okretati oko Zemlje koja je ravna ploča, no to ništa ne znači u stvarnosti. Brojke su neumoljive.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 15:51   #17
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Ako nisi pušač, šanse za rak pluća su ti oko 1.3%. Ako ti je otac imao rak, onda duplo veće.

A po tebi se i Sunce može okretati oko Zemlje koja je ravna ploča, no to ništa ne znači u stvarnosti. Brojke su neumoljive.
Ne radi se o tome. Ne nasljeđuje se rak, nego sklonost raku- a sklonost nečemu je isprovocirana stilom života. Da on nije pušio, vrlo vjerojatno rak ne bi ni dobio, primjer samo.
Mi ovdje govorimo o "pušačkom" raku, dakle onom isključivo nastalim zbog cigareta.
maleni.krokodil is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 16:00   #18
Quote:
maleni.krokodil kaže: Pogledaj post
Ne radi se o tome. Ne nasljeđuje se rak, nego sklonost raku- a sklonost nečemu je isprovocirana stilom života. Da on nije pušio, vrlo vjerojatno rak ne bi ni dobio, primjer samo.
Mi ovdje govorimo o "pušačkom" raku, dakle onom isključivo nastalim zbog cigareta.
Pušački rak ne nastaje isključivo djelovanjem cigareta, nego u igru ulazi i genetska predispozicija. Ako netko ima rak pluća u obitelji, udvostručene su mu šanse za dobivanje tog raka, pušio ili ne.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 17:14   #19
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Pušački rak ne nastaje isključivo djelovanjem cigareta, nego u igru ulazi i genetska predispozicija. Ako netko ima rak pluća u obitelji, udvostručene su mu šanse za dobivanje tog raka, pušio ili ne.
Ja nisam ni mislila samo na pušenje- jer okidači mogu biti i druge stvari ili aspekti. Sasvim sigurno da ako uzmemo dvije osobe te i jedna i druga ima oca oboljelog od raka, a žive drukčijim stilom života, imaju drukčije stavove, hrane se drukčije, žive u drukčijim podnebljima ili krajevima i općenito "konzumiraju" život na posve drukčiji način, jedna i druga neće imati jednake šanse za razvitak raka.

Uostalom, provedena su i znanstvena istraživanja o raku i posvojenoj djeci- i što se tiče bolesti, u kojih su se razvile, većina ih je "pokupila" bolesti od svojih posvojitelja, a ne bioloških roditelja. Što baš i ne ide u prilog genetskoj predispoziciji, zar ne?
maleni.krokodil is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 17:25   #20
Quote:
maleni.krokodil kaže: Pogledaj post
Ja nisam ni mislila samo na pušenje- jer okidači mogu biti i druge stvari ili aspekti. Sasvim sigurno da ako uzmemo dvije osobe te i jedna i druga ima oca oboljelog od raka, a žive drukčijim stilom života, imaju drukčije stavove, hrane se drukčije, žive u drukčijim podnebljima ili krajevima i općenito "konzumiraju" život na posve drukčiji način, jedna i druga neće imati jednake šanse za razvitak raka.

Uostalom, provedena su i znanstvena istraživanja o raku i posvojenoj djeci- i što se tiče bolesti, u kojih su se razvile, većina ih je "pokupila" bolesti od svojih posvojitelja, a ne bioloških roditelja. Što baš i ne ide u prilog genetskoj predispoziciji, zar ne?
Pa jesam li ja igdje rekao da životni stil ne igra bitnu ulogu?

Znaš li ti čitati s razumijevanjem? Genetska predispozicija za rak znači da ti je povećana intrinzična šansa za rak. Ako uzmeš skupinu ljudi kojima je otac imao rak, i skupinu kojima nije, a po svemu ostalom su isti, onda će ovi prvi imati znatno veće šanse za rak.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:46.