Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2009., 13:48   #281
Quote:
Ferrari-Ficho kaže: Pogledaj post
Da, pa ovaj naš je propuzao tek kad mu je u goste došao tri mjeseca mlađi bratić koji je na koljenima mogao maraton otrčazi. Trebalo mu je 20 minuta da izgledaju isto, a dotad ni makac.
Tako će sad sa sekicom skupa brbljati... Valjda mu treba poticaj te vrste, pa ga bude sram da mlađi od njega znaju, ha-ha-ha...
hehe ma moj propuzao sa 6 mjeseci prohodao da 12 i sad sa 20 mjeseci je spretniji nego djeca godinu dana starija ali brate ljeno za govori da je to uzas
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 21:53   #282
Jako sam sretna kaj sam naišla na temu o kojoj pišete jer sam i sama u tome. Naime, imam curicu od dvije godine.Ona već godinu i pola ima slušno pomagalo i to na oba uha. Ne mogu vam ni opisati koje smo muke prošli s njo da ih prihvati. Sad sam sretna dok se u jutro probudi i lupa po uhu. To je znak da želi da joj stavim aparatiće. Mi smo vezani isključivo za Suvag. Za sada sam super zadovoljna s njihovim ponašanjem i stručnošću. Imamo jednu divnu profesoricu koja se bavi curicom. Malena jako malo govori, ali mimikom sa super naučila služiti i super komuniciramo. U poćetku sam mislila da mi se srušil sav svijet. a sad sam sretna kaj ju imam.
tina07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 22:12   #283
ImpoSIBILA -

eto nas opet u Zg sredinom ožujka, naručila sam dijete za evocirane slušne potencijale. Inače naš pregled kod psihologa i audiologa je potrajao od 7,30 do 12,30
ali sam zato za slijedeći pregled inzistirala na popodnevnim satima, samo se nadam da nećemo biti do pol noći tamo

moram pohvaliti Suvag i svih tamo, osim dotične psihologice, valjda je njoj bilo prerano tih 7,30 ujutro pa je bila sva nakostriješena (da ne upotrijebim neku prostiju riječ)
prošli put kad smo dolazili uhvatio nas je snijeg po autoputu i jaaaako smo kasnili, ali su nas ugurali, a osobito sestre na šalteru su jako drage i dobre

tina07 - ovakve priče me jako raznježe, velika pusa za curicu i mamu...
__________________
I'm on my way
Out on my own again
Alexina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 22:20   #284
Mi smo malo,malo na nekom snimanju u Suvagu. Zadnju Beru smo obavili 26.1. A sutra u jutro putujemo opet kod naše proferorice tamo na predškolski. Iduće snimanje imamo KOR u srpnju. Ja se jednostavno nedam. Malu sam prvi puta odnjela u Suvag s 2 mjeseca. Kad su je vidjeli ostali su šokirani kaj smo došli s tak malim djetetom. Tak da nema osobe koja mi može reći da smo došli prekasno. A kaj se tiće te vaše psihologice trebate joj drugi puta reći da i nad njom ima neko. Jako mi je žao kaj je doktorica Zahratka otišla u mirovinu. To je bila naj,naj, bolja osoba tamo.
tina07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2009., 10:08   #285
Ja i moja kčer od 7,5 godina imamo jako puno iskustva sa suvagom.
Njoj je sa 5 godina ustanovljena dijagnoza nerazvijen govor i nerazumjevanje govora,kasnila je za vršnjacima 2 godine,što je jako veliko odstupanje.

Koje do 7 godine,tj do polaska u školu je bilo nemoguče nadoknaditi,tako da smo prošle godine dobili odgodu,ali ove godine moramo krenuti u 1 razred.

Ona je kroz ove 2,5 godine dosta puno napredovala,ali rekli su da i kad krene u školu da če imati poteškoče,ali da se s time moramo pomirit.

Što mi je i logično pošto još uvijek još kasni s razumjevanjem govora.
Problem je što još ona uvijek jednostavno ne razumije govor.
Ona če naučiti automatski da SLON počinje sa glasom S,ali izgovorite joj bilo koju drugu riječ sa glasom S,ona jednostavno neče čuti taj prvi glas i izgovorit će sasvim deseti glas.
A pošto nerazumije,naravno da se to nadovezuje na čitanje i pisanje.
I eto ti hrpa problema.
jazo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2009., 22:40   #286
jazo- šta kažu, može li se to odstupanje vremenom smanjiti ili u nekom trenutku potpuno korigirati?

po tvom primjeru je jasno koliko ja važno rano pračenje djeteta i da nikada nije prerano ukoliko se sumnja na nešto.
impoSIBILA is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2009., 22:44   #287
unaprijed se ispričavam ako sa na krivom mjestu ili ako dižem paniku bez veze. moja malička ima 3 mjeseca i svi živi me opsjedaju pa kako to da ona još ne guguče.
zna tu i tamo ispustiti glas kao aaauuuuaaa i to vrlo rijetko.
imam li stvarno razloga za brigu ili...
dabica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 08:28   #288
jazo- da li postoji medicinsko objasnjenje zasto tvoja curica toliko kasni u razvoju govora. da li je sluh u pitanju? da li ima aparatic? jeste radili evoc. slusne potencijale? sto vam kazu lijecnici zato je situacija sa malenom takva kakva je? kakav je bio porod?
ako nam mozes malo opisati kako se razvijao njen govor....kad je rekla prvu rijec?...
hvala!
mojo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 14:50   #289
Quote:
impoSIBILA kaže: Pogledaj post
jazo- šta kažu, može li se to odstupanje vremenom smanjiti ili u nekom trenutku potpuno korigirati?

po tvom primjeru je jasno koliko ja važno rano pračenje djeteta i da nikada nije prerano ukoliko se sumnja na nešto.
Odstupanje se vježbom može smanjiti,ali potpuno korigirati,vjerojatno ne.
Jel kod poteškoča kao što je nerazumijevanje govora,poslje dolaze problemi dislalija,disgrafija,disleksija,itd.

Recimo kod djeteta koje još ne priča,a ima oko 3 godine,bitnije je zapitati se dali vas dijete razumije.
Ako vaše dijete u potpunosti razumije sve vaše naredbe i upite,mogučnost problema s govorom je manja.

Znači da je uvijek bitnije u ranoj dobi,otprilike do 3 godine,da vas dijete razumije,više nego koliki fond riječi on ima.

Upravu si kad kažeš da je na mom primjeru vidljivo koliko je važno rano pračenje.
Jer što je problem,svi mi skužimo,ili posumljamo da govor našeg dijeteta nevalja,ali rijetko tko posumlja na to da njegovo dijete možda ne razumije ono što mu se priča.
Ja sam bila jedna od tih,nikad mi nije palo na pamet da me moja kčer ne razumije,a ubiti nisam ni znala da tako nešto postoji.
jazo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 15:19   #290
Quote:
mojo kaže: Pogledaj post
jazo- da li postoji medicinsko objasnjenje zasto tvoja curica toliko kasni u razvoju govora. da li je sluh u pitanju? da li ima aparatic? jeste radili evoc. slusne potencijale? sto vam kazu lijecnici zato je situacija sa malenom takva kakva je? kakav je bio porod?
ako nam mozes malo opisati kako se razvijao njen govor....kad je rekla prvu rijec?...
hvala!
Nekog posebnog medicinskog objašnjenja nema.Kčer je rođena 10 dana nakon termina,porod je bio težak,ali normalan.
Bila je velika beba,3980g,54 duga.Nije imala nikakve komplikacije,a i do svoje 3 godine rijetko kad je bila bolesna.
Bila je inače jako napredna beba motorički.Brzo usvojila sve vještine,brzo prohodala,ma prekrasno dijete.

Ali je slabo pričala,sa 3 godine imala je možda 5 riječi koje je smisleno izgovarala.
Kada sam upozoravala pedijatricu na to,dobila sam objašnjenje da je to normalno i da dijete do svoje 5 godine stigne propričati i da paničarim bezveze.
Ja mlada mama,prvo dijete,vjerovala kakti iskusnoj pedijatrici.

Između 3-5 godine riječnik joj se povečao,ali izgovor tih riječi je bio grozan.
Naša pedijatrica nam se smilila tek kad je mala navršila 5 godina.
Dobili uputnicu i pravac suvag.

Napravili smo slušne potencijale,i sve ostale pretrage koje postoje u suvagu.
I svi nalazi su bili uredni.
Što je svima bilo čudno,pošto ona toliko zaostaje.
Onda su to protumačili tako,pošto u mojoj obitelji je brat imao problema samo s govorom,da je uzrok nasljedni.

Dobila je preporuku za njihov vrtić,koji je i pohađala,sve dok se prošle godine nismo iz zg morali preseliti u zd.
Tu u zd sam joj pronašla prekrasni vrtić,gdje ima i dalje kvalitetnu vježbu i stimulaciju i dobro napreduje.

Da smo ostali živjeti u zg,već bi ona bila školarka u njihovoj školi.
Ovako smo morali odgoditi prvi razred,radi toga što smo se preselili.

Ps:imam sina od 3,5 godine,koji od rođenja ima problema sa motorikom.I ja sam na dopustu za njegu.
Eto i kod njega sada postoji problem sa kašnjenjem u govoru.
Ali srečom kod njega se trenutačno ne nazire problem u razumjevanju,nego samo u govoru.I on je od malena pračen po svim stručnjacima,tako da kod njega postoji velika šansa da se do 7 godine ispravi govor.

Ovo je opet dokaz da ako bilo šta primjetite,nemojte samo sumnjati nego o

dma i reagirajte.
jazo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 17:33   #291
Question

jazo- hvala na detaljnim odgovorima. iskreno se nadam da ce tvoja curica ipak dostici svoje vrsnjake u govoru/razumjevanju!

mene osobno takodjer najvise zabrinjava sto imam dojam da moj maleni malo razumije za svoju dob (2g.). mi smo krenuli logopedu (goljak) ali jos ne vidim neki smisao u tim odlascima
cak razmisljam da promjenim logopeda

kakva je situacija sa tvojim sinom? kazes da ima 3,5g. da li te sve razumije i koliki mu je fond rijeci?
mojo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 20:44   #292
Moj ti je savjet da za svoj mir odeš ako si u mogućnosti kod prdijatra i inzistiraš da te pošalje otorincu. Ima ih svaka bolnica. Moja curica ima strašnih preblema sa sluhom pa je znala gugutati.
tina07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 08:52   #293
Pile zadnje vrijeme govori da da, de de, ta ta, te te.
I juče je dragi ju naučio da baš čisto kaže tata.
Ponavljala je cijeli dan tata.

I sad to spada u fazu: kad vidi gumbić kaže tata, vidi igračku kaže tata.
Ja ju gledam kažem reci mama, a ona odgovori tata, nasmije se napući usne i kaže prrrrrr.


Prase malo
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 11:16   #294
Quote:
mojo kaže: Pogledaj post
jazo- hvala na detaljnim odgovorima. iskreno se nadam da ce tvoja curica ipak dostici svoje vrsnjake u govoru/razumjevanju!

mene osobno takodjer najvise zabrinjava sto imam dojam da moj maleni malo razumije za svoju dob (2g.). mi smo krenuli logopedu (goljak) ali jos ne vidim neki smisao u tim odlascima
cak razmisljam da promjenim logopeda

kakva je situacija sa tvojim sinom? kazes da ima 3,5g. da li te sve razumije i koliki mu je fond rijeci?
Ako se na bilo što posumlja prije djetetove 3 godine,nemojte čekati,nego se odma pokrenite.
Ranim otkrivanjem problema se može puno toga postiči,pogotovo ako je problem neke veće prirode,npr..nerazumjevanje govora,problemi sa sluhom itd.
Što se tiće logopeda,terapija kod tjeteta prije navršene 3 godine,nema nikakvog učinka jer je dijete još premalo za logopedsku terapiju.
Naravno,kažem to izričito ako je problem samo sa izgovorom.

Više manje,prava logopedska terapija se može kod djeteta provoditi tek kad ono navrši 3 godine.

Što se tiće mog sina,on jako puno toga razumije.
Uspoređujući njega i kčer u toj dobi,razlika je jako velika što se tiće razumjevanja.
Sin razumije situacijski vezane naloge i izvršava ih bez poteškoća.
Koristi prijedlog,zamjenice i pravilno upotrebljava padeže.
Što recimo moja kčer je još uvijek zbunjena kod toga,pogotovo padeža.

Sin pojedine glasove uvelike supstituira sa T i D,te je prisutna distorzija(oštečenje) glasa R.
Ove supstitucije i distorzije uvelike otežavaju razumljivost govora kod njega.

Obujam riječnika je u skladu sa dobi.
jazo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 11:17   #295
mojo,a što su vam rekli kod logopeda na goljaku?
jazo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2009., 13:01   #296
jazo- meni ovaj tvoj opis govora i razumjevanja tvog sina djeluje dosta dobar.

logopedica je dijagnosticirala usporen razvoj govora, ali mi ne djeluje nesto "zabrinuto", zapravo ga jako malo komentira, sto me zapravo smeta.
mi dodjemo, maleni se malo poigra sa njom, muz i ja uvijek nesto zapitkujemo a ona kratko odgovori bez puno price i nekakvih objasnjenja. neuropedijatar nam je sugerirao da snimimo slusne potencijale, ali mi se cini da logica bas i nije za to
muz i ja smo odlucili malenom dati jos neko vrijeme (do 2,5g.), pa ako ne bude vidljivog napretka snimiti i te potencijale.
ne znam kako cemo to sa nasim sincicem izvesti obzirom da je eeg bio prava nocna mora. on jednostavno bez obzira koliko bio umoran i neispavan nece tamo htjeti zaspati. mislim da mu je i snimanje eeg-a prouzrocilo totalnu traumu. od tad uvijek place-vristi cim vidi bijele kute
znam da kod snimanja potencijala daju i klizmu, pa mi to sve skupa malo invzivno zvuci zato bi jos neko vrijeme pricekali sa tim.
inace, mi smo uvjereni da mu je sluh odlican. iskusavali smo ga na razlicite nacine.

tina07- bili smo i kod otorinca i sve ispada ok.
mojo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2009., 13:15   #297
kod kašnjenja u govoru je bitnije kako se razvijaju neke predgovorne radnje nego vrijeme početka govora.

čitala sam neku knjigu na stranom jeziku i ako sam dobro shvatila ukoliko dijete komunicira gestama- tipa točno pokazuje rukicom predmet koji želi, upire prstom u zanimljivi objekt i najvažnije ako prati pogled majke ili ruku kojm mu se nešto pokazuje- da bi u principu sve trebalo biti u redu i da su to u pravilu djeca koja sporije i duže usvajaju riječi ali s vremenom sustignu vršnjake koji su to činili na vrijeme.

ukoliko postoji problem neke od navedenih gesti će izostati i to je uglavnom pokazatelj razvoja.


ako uhvatim još poneku zanimljivu pojedinost napisat ću to ovdje ali će mi trebati vremena jer je knjiga ogromna.
kaljinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 09:50   #298
Quote:
kaljinka kaže: Pogledaj post
kod kašnjenja u govoru je bitnije kako se razvijaju neke predgovorne radnje nego vrijeme početka govora.

čitala sam neku knjigu na stranom jeziku i ako sam dobro shvatila ukoliko dijete komunicira gestama- tipa točno pokazuje rukicom predmet koji želi, upire prstom u zanimljivi objekt i najvažnije ako prati pogled majke ili ruku kojm mu se nešto pokazuje- da bi u principu sve trebalo biti u redu i da su to u pravilu djeca koja sporije i duže usvajaju riječi ali s vremenom sustignu vršnjake koji su to činili na vrijeme.

ukoliko postoji problem neke od navedenih gesti će izostati i to je uglavnom pokazatelj razvoja.


ako uhvatim još poneku zanimljivu pojedinost napisat ću to ovdje ali će mi trebati vremena jer je knjiga ogromna.
baš tako je i nama logopedica na goljaku to objasnila da je puno bitnije da ona to razumiju kad im nešto kažemo nego da govore
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 09:56   #299
vidim da i druge mame nisu baš zadovoljne sa goljakom ...meni su svi tamo dosta površni od logopeda, fizijatra i ostalih...
moja cura ima sada 1,5 godinu i od pravih razumljivim riječi kaže samo mama i tata, sa dvije godine ako ne bude imala više riječi, mislim uzeti privatnog logopeda iako ne znam dali može tu logoped pomoći jer on može tek popravljati govor kad već nešto govori...

ona sve razumije što joj kažem i to napravi ali ne govori, logoped na goljaku nam je rekao da je na razini djeteta od 13 mjeseci što se tiče govora ali da ima još vremena to nadoknaditi do dvije godine ali sa dvije godine bi trebala imati veći fond riječi - za sada je još u granicama normale
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2009., 00:39   #300
i mi smo s 3 posli kod logopeda,jako je slabo pricala,sad s 3,5 je puno bolje,bas je napredovala, mislim da je sad cak u normali ali naravno jos ce duugo trebat vjezbat
__________________
Razumi me, vrime je da se sidro podigne, pomakli smo granicu, grube riči je priskaču....
plavusa123 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:36.