Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2009., 16:16   #1
Sibenik ratne 91'

Pozdravljam sve clanove ovog foruma.
Na netu sam pronasao video-klip iz ratne 91' u Sibeniku.
JNA je imala za cilj deblokirati kasarne u gradu, a ne "okupirati" grad, ko bi mogao drzati jedan grad u toj vecini i gdje nemas stanovnistvo?

http://www.youtube.com/watch?v=pke9ZWNxzew

Na ovom video, vidi se napocetku pukovnik Ratko Mladic, e sad se cijelo vrijeme mislim, gdje je ovo snimano?
Nemogu identificirati onog pored njega i onog brkonju?
A ovaj dolje mi sve nesto lici na njegovog ratnog druga, Atifa Dudakovica, koji je Drnis zasipao ZIS-ovima, ali nisam siguran da li je ovo na video skroz dolje, upravo Atif.
Bukovcanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 21:17   #2
Pozdrav i tebi.
Nema veze što ne bi okupirali grad, bili su na mostu, čime su efektivno odsjekli Dalmaciju. I da nije bilo onih nekoliko topova na Žirju koje je tamošnji zapovjednik predao ZNG-u, to bi i uspjeli.
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 23:40   #3
Bili su na magistrali skoro 4 dana, a to je uvjetima prve pomorske blokade hrvatske obale značilo da su odsjekli Hrvatsku južno od šibenskog mosta.
Da nije bilo Ademijevih (Albanac) i Baltićevih(Srbin) topova bila bi Mladićeva "a sad adio ,a sad adio i ko zna kad i ko zna gde".
Ovako je brzo podvio rep kad su projektili počeli padati po njegovima.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 11:07   #4
Cuo sam da su ovi sto su drzali pod opsadom kasarnu u Sibeniku trazili od ovih unutra da se predaju a kad ovi nisu hteli onda su doveli iz grada (upali u stan) zenu od komandanta kasarne (inace hrvaticu) i doveli je ispred kasarne i terali je da pozove muza na predaju tada je zena viknula muzu da se ne predavaju nikada ovo su ustase istog trenutka su je likvidirali.Jel ovo istina?
TinkiVinki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 11:51   #5
Quote:
TinkiVinki kaže: Pogledaj post
Cuo sam da su ovi sto su drzali pod opsadom kasarnu u Sibeniku trazili od ovih unutra da se predaju a kad ovi nisu hteli onda su doveli iz grada (upali u stan) zenu od komandanta kasarne (inace hrvaticu) i doveli je ispred kasarne i terali je da pozove muza na predaju tada je zena viknula muzu da se ne predavaju nikada ovo su ustase istog trenutka su je likvidirali.Jel ovo istina?
ne, pozvala ga je da se vrati doma na paštašutu ali je nastavila kako će mu jebat majku jer je skužila da tuca drugu potajno.
komandant se usro i nije se htio predat.
caporegime is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 14:08   #6
bilo je nešto u novim listu:
EKSKLUZIVNO: NOVI LIST U POSJEDU DO SADA NEPOZNATOG PLANA OPSADE I OKUPACIJE ŠIBENSKOG PODRUČJA U JESEN 1991. GODINE
Šibenik spriječio slom Hrvatske
Prema planu koji je izradio i potpisao komandant 9. kninskog korpusa general Vladimir Vuković, napad na Šibenik izvršio bi se iz pravaca Vodica, Skradina i Vrpolja uz podršku zračnih i pomorskih snaga

Nakon opsade grada određene su i formirane jedinice za ulične borbe, postrojbe za »čišćenje« svih zgrada u Šibeniku kemijskim oružjem, dok je za sve koji pruže otpor ili pokušaju bijeg naređena – likvidacija


Ni rušenje Masleničkog mosta nije pomogloOdlučio sam: uz jaku artiljerijsku i avijacijsku podršku, u sadejstvu sa delovima snaga VPO-a, 84. vazduhoplovnom bazom i jedinicama TO SAO Krajine, glavnim snagama 9. korpusa izvršiti napad na Šibenik. Sva lica koja pružaju otpor, oružjem ili bijegom – likvidirati! Direktiva je to koju je izdao i potpisao general-major ...
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 17:10   #7
Quote:
TinkiVinki kaže: Pogledaj post
istog trenutka su je likvidirali.Jel ovo istina?

A šta ti misliš, da nekog likvidiraju pred stotinama očevidaca i da o tome nema neke velike priče... pa makar i bilo u ratno vrijeme, takve stvari jednostavno ne mogu ostat na "pričalo se" i "načuo sam" a da su istinite, jer takva istina ima svoj sat, dan, mjesec i godinu...
__________________
The Sydney was a Chatham class light cruiser, capable of 25.5kts and armed with eight 6in guns. By now the Emden was somewhat below peak condition, and her own top speed was probably somewhat below its 24.1kt best. When the Sydney appeared at 9.15 am on 9 November, the Emden stood and fought.
otompotom is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 17:14   #8
Quote:
TinkiVinki kaže: Pogledaj post
Cuo sam da su ovi sto su drzali pod opsadom kasarnu u Sibeniku trazili od ovih unutra da se predaju a kad ovi nisu hteli onda su doveli iz grada (upali u stan) zenu od komandanta kasarne (inace hrvaticu) i doveli je ispred kasarne i terali je da pozove muza na predaju tada je zena viknula muzu da se ne predavaju nikada ovo su ustase istog trenutka su je likvidirali.Jel ovo istina?

Šta vam srpski mediji rade...jadni ste do bola...
felga is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 18:36   #9
Quote:
felga kaže: Pogledaj post
Šta vam srpski mediji rade...jadni ste do bola...
Ne radi se o srpskim medijima ova informacija je bila u emisiji Haska hronika na jednoj od bosanskih tv ne secam se vise a ovo sto sam napisao je spominjano na sudjenju Marticu a stavljenjo u sazetak te emisije kao izvestaj desavanja protekle nedelje u Hagu dakle cuo sam direktno iz sudnice.Cak sam i znao ime komandanta ali sam ga u medjuvremenu zaboravio.Stvar je jednostavna jel postojo neki komandant u toj kasarni i jesuli mu ubili zenu.
TinkiVinki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 19:16   #10
Quote:
otompotom kaže: Pogledaj post
A šta ti misliš, da nekog likvidiraju pred stotinama očevidaca i da o tome nema neke velike priče... pa makar i bilo u ratno vrijeme, takve stvari jednostavno ne mogu ostat na "pričalo se" i "načuo sam" a da su istinite, jer takva istina ima svoj sat, dan, mjesec i godinu...
A kako ti to zamisljas lokaciju sa stotinama svedoka na kojoj se nalazi kasarna koju pod opsadom drze naoruzani domoljubi, zar mislis na slucajne prolaznike saobracajnu guzvu ili domacice sa okolnih terasa dok zalivaju cvece.Naravno pod uslovom da je prica tacna tu nema civila i tu mogu biti svedoci samo domoljubi koji su kasarnu drzali pod opsadom a oni koji su u ratu cinili zlocine se bas nesto nisu mnogo ustezali od svojih saboraca.
TinkiVinki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 19:57   #11
Koja glupost,imas li mozda link navedenog sudenja ? ne mislis li da je to istina da ne bi bilo iskoristeno u svrhu promidzbe "opravdanosti pobune" i "povampirenih ustasa" . to je moj grad i mogu ti reci 100 % da nije istina.....jeb,pa sibenik su i spasili gradani druge nacionalnosti koji su sa savim svojim resursima stali na hr. stranu
To sta ti pises je obicno trloanje i spamanje,te sumnjam da bi i jedan ozbiljan pa i zuti dnevnik objavljiva takve informacije koje je moguce demantirati u roku par minuta,a u njih viruju ljudi koji i inace ocekuju djeda mraza za bozic

Pogle sta je srpska medijska masinerija napravila od one vojne povorke i okrsaja u bosni,uzmi za primjer obitelj zec,a zamisli sta bi bilo da je ovo istina....

U uvjerenju sam ili da si i sam svjestan gluposti koju si napisa ili si jako,ali bas jako mlad...........
__________________
....Predaja nam mora biti nametnuta mačem, a ne riječima ...
http://www.youtube.com/watch?v=LFxI_...eature=related
Veliki vladar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 20:21   #12
Zanimljivo kako na televiziji u Srbiji nisu gledali reportažu iz Dvora na Uni od 27.07.1991 di su likovi i još iz diverzantskog voda i to Sundać Nikola i zamjenik mu Knežević Milorad izveli pacijentice žene iz popaljenih hrvatskih sela i lagano ih pobili u Domu zdravlja u Dvoru.
Ne pričaj nama, imaš puno svojih neinformiranih.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 22:11   #13
Odakle mi link emisije sa sudjenja Marticu od pre par godina.Uvek se za nesto moze reci to nije istina jer da je razvlacilo bi se to po tv uzduz i popreko. To je verovatno negde deveti mesec a u Hrvatskoj vec traje tarapana uveliko,znas kako se kaze u ratu se samo prvim zrtvama pamte imena a posle one postaju samo brojke a ta prva imena su bila jos na Plitvicama 1991.Ne kazem da ti ne verujem,ja samo pitam da li je ta prica istinita,uredu ti tvrdis da nije.
TinkiVinki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 22:13   #14
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Zanimljivo kako na televiziji u Srbiji nisu gledali reportažu iz Dvora na Uni od 27.07.1991 di su likovi i još iz diverzantskog voda i to Sundać Nikola i zamjenik mu Knežević Milorad izveli pacijentice žene iz popaljenih hrvatskih sela i lagano ih pobili u Domu zdravlja u Dvoru.
Ne pričaj nama, imaš puno svojih neinformiranih.
Tema je deblokada sibenske kasarne.
TinkiVinki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 23:04   #15
Pozdrav svima, iz Šibenika sam i dobro sam upućen u zbivanja 1991., pa da redom odgovorim...

@ Bukovcanin, snimka je s pregovora u Žitniću kod Drniša, dva dana prije četničkog napada na Šibenik, kad se zločinac mladić ispred novinara hvalio kako će za koji dan "piti kafu na šibenskoj rivi". tad je već bilo jasno što nam priprema.

@ TinkiVinki, riječ je o još jednoj srpskoj propagandi kakvih je bilo more u tom ratu. Istina je da je žena zapovjednika vojarne došla i molila zapovjednika da izađe. Ovaj je bio spreman predati cijelu vojarnu. No, sutradan se odjednom pojavio novi zapovjednik vojarne, a za ovoga više nitko nije čuo. Čik pogodi šta mu se dogodilo? ovo sam nedavno čuo na izložbi o Domovinskom ratu osobno od čovjeka koji je snimao aparatom i kamerom ta zbivanja. Na jednoj od slika se i vidi ta žena kako stoji s našim zapovjednicima ispred vojarne. Ne izgleda niti malo uplašeno, dapače... Nažalost, i on se nije mogao sjetiti točno prezimena tog zapovjednika, no zna da tog čovjeka više nikad nisu vidjeli, pa čak ni kad su četnici bježali iz vojarne s oružjem kojim su nas poslije još 4 godine gađali...

BTW, kad se sjetim njihove propagande, od svih gluposti na prvom mjestu mi je prilog Tv Srbije kojeg se dobro sjećam iz 1991. Naime, objavili su kako je poznati košarkaš Predrag Šarić ubijen u Šibeniku, pod sumnjom da je snajperist. I to su ilustrirali snimkom popularnog Šišija u dresu Šibenke. Naravno. čovjek je živ i zdrav, a nedavno se u medijima spominjao i u kontekstu sina Darija koji je trebao ići igrati u Španjolsku, ali je potpisao za Zagreb...
Doctor Sammy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 23:24   #16
Treba stvarno reci, da su mediji u Srbiji vodili veoma prljavi rat protiv Hrvatske, da li opravdano ili ne, to ce istorija da pokaze.
Secam se priloga TV Pristine, gde su govorili, da je "JNA usla u srpski Sibenik" ili tamo negde u selo Zaton, gde su izvestavali da "JNA vode odlucujuce borbe protiv povampirenih ustasa". A tek kad se setim Mladicevih obecanja, "ispijanje kafe na rivi" ili da ce se srpska i jugoslavenska zastava vioriti na Subicevcu, mislim da takve izjave nedolice jednom tadasnjem pukovniku/majoru/generalu.
Treba isto reci da je bilo tada mudrijh oficira, seti te se Spire Nikovica, covek je bio vise pozer za TV i nikada nije govorio o "ustasama" i slicne uvrede. Za Vukovica su govorili, da je bio veoma dobar takticar/analiticar, kasnije je prebacen cini mi se negde u Pristini, gde je imao jedan helikopterski udes. Za ovaj gore navedeni plan prvi put cujem, neznam da li treba verovati svemu, sto novine pisu. U Pakovom selu cini mi se da je zarobljena jedna cela ceta, ukljucujuci i majora Krkesa. Skradin se takodjer htelo zauzeti, medjutim jedinice JNA se suprostavile lokalnim teritorijalcima, iz kog razloga, neznam ni danas. Napad na Drnis je imao prvo zvanican cilj, deblokada kasarni u Zitnicu i Trbounju, mislim da se napocetku, nije ni nameravalo, zauzeti Drnis, ali treba reci, lakse se brani Knin u Drnisu, nego negde u recimo Markovcu. Ante Banina je vodio napad na JRM u gradu, bilo je za vojnike JNA dosta gadno u to vreme, bez struje, vode itd. Ali neznam jesu li topovi sa ostrva Zirja proterali mladiceve tenkove, posto se govorilo, da su tada jos bili nepokretni i trebalo ih je prvo „stabilisovati“, tek negde u decembru krajem 91 godine, prvi put se gadjao Knin. Jedan deo kasarna u Sibeniku su odbranjene, recimo Ante Jonica i Koncara, panikovac je palo.
keruff is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 23:44   #17
Doctor Sammy,eto hvala na pojasnjenju,moze li jos samo dve informacije.
1.Kojeg datuma ili otprilike kada je poceo taj napad JNA na Sibenik i koliko je trajao.
2.Kojeg datuma ili otprilike kada je deblokirana kasarna u Sibeniku i na koji nacin.
TinkiVinki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 23:47   #18
@TinkiVinki

Jedno pitanje: jesi li ti nekad živio u Šibeniku pa te to konkretno zanima, ili bilo gdje u HR?
felga is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 00:06   #19
Quote:
felga kaže: Pogledaj post
@TinkiVinki

Jedno pitanje: jesi li ti nekad živio u Šibeniku pa te to konkretno zanima, ili bilo gdje u HR?
A jel to neka vojna tajna pa nesme da se zna.Zasto neko mora da bude iz Sibenika da ga ovo interesuje pa eto i Mladic je zarko zeleo da popije kafu u Sibeniku a covek je iz okoline Nevesinja kakav fenomen ha?Jel ti na forumu rapravljas samo o temama iz svog sela?
TinkiVinki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 01:53   #20
Quote:
TinkiVinki kaže: Pogledaj post
Doctor Sammy,eto hvala na pojasnjenju,moze li jos samo dve informacije.
1.Kojeg datuma ili otprilike kada je poceo taj napad JNA na Sibenik i koliko je trajao.
2.Kojeg datuma ili otprilike kada je deblokirana kasarna u Sibeniku i na koji nacin.
1. sirena za opću opasnost je oglašena točno u 17.50 18.9.1991. kad su tenkovi iz Drniša i Žitnića krenuli prema Šibenskom mostu. Prošli su kroz Zaton i po noći stigli na most. Tada smo već bili u skloništima. U ranu zoru oko 6 ujutro 19.9. počeli su pucati iz svih sredstava, ne birajući ciljeve. Već tada je bilo poginulih nekoliko civila. Stvar je bila u tome da su se bojali prijeći preko mosta jer su bili uvjereni kako je miniran, no to nije bila istina i u najvećoj mjeri nas je to spasilo. Ipak, ono što nas je najviše spasilo je bitnica na Žirju koju je vodio Srbin Željko Baltić, koji se nakon 3 dana stavio pod komandu HV-a. Oni su nemilo počeli šišati po tenkovima na mostu, a pridružila im se i pokretna jedinica generala Ademija koja bi mijenjala poziciju nakon svakog ispaljenog hica, tako da su drugovi četnici na mostu mislili da ih gađa pitaj boga koliko haubica. Bitka je trajala točno sedam dana, a prestanak opće opasnosti je oglašen 23.9. 1991. u popodnevnim satima, kad su se okupatorske jedinice povukle s mosta.
Da i ja sam čuo te nebuloze kako je "oslobođen Šibenik" i slično. Ni danas mi nije jasno od koga su oni to nas, građane Šibenika, htjeli osloboditi...

2. Deblokada vojarni je bila negdje krajem desetog mjeseca 1991., kad je potpisano "primirje". Tzv. JNA je iz vojarni na Mandalini i Šubićevvcu tada neometano izvukal sav arsenal, koji su samo kasnije lijepo ukopali u SKradinskom zaleđu i sljedećih godina nas nastavili tući po gradu kad bi se god sjetili. Sjećam se da bi se u Šibeniku bez problema čulo ispaljenje raketa iz VBR-a (koji je kao što znamo zabranjen Ženevskom konvencijom). Tada bi imao otprilike 6-7 sekundi da se baciš u zaklon... Nevjerojatno kako kao tinejdžer naučiš takve stvari. Čak smo bez problema razlikovali Oganj od Orkana i slično...


Što se tiče propagande, prije desetak godina sam na jednom seminaru gledao kazetu koju je donio novinar Petar Luković. I sam je kazao kako nakon viđenog u Dnevniku TV Beograd i njemu je par puta došlo da "obuče uniformu i ode klati ustaše". Mislim, posebno pamtim reportažu u kojoj je lik u nekom selu u Baranji pokazaivao pećnicu u kojoj su našli "srpsku nejač, koju su ustaše upravo ispekle"... O majke ti mile...
Doctor Sammy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:30.