Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Hardver > Stolna računala

Stolna računala Konfiguracije, ploče, procesori, ram, grafičke kartice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2018., 00:43   #1
CPU + GPU + RAM + MB za 4500kn

Pozdrav,
Zamolio bi vašu pomoć s izborom 4 komponente (CPU, GPU, MB, RAM) za oko 4500kn. Najbitniji mi je value / bang for buck, tako da može biti i jeftinije ako razlika u dobivenome nije primjetna.

Uporaba:
Računalo bi bilo prvenstveno za Photoshop, stoga bi htio 16gb Rama za duži rad bez štekanja. Računalo koje trenutno imam je staro 8god i zadovoljan sam s njime do sada, te ću vjerojatno i s idućim biti dugo zadovoljan godina ako ne krepa. Ne igram kompetitvno ili online, ne vrebam visok FPS rate. Većinom igram starije igre, no ako je moguće, htio bi doseći recommended requirements za igre koje su trenutno vani (npr: AC: Origins, Witcher3). Prioritet mi je Photoshop i browsing s jako puno tabova na 2 monitora. Trenutno računalo može raditi sve što treba, samo nije najbrže u tome.

Trenutno imam (crveno se mjenja):
AMD Phenom II x2 550, socket AM3, BE
VTX Radeon HD 4850, 512MB
ASRock A770DE+
2x2GB Kingmax, DDR2, 800MHz

SSHD Seagate 1TB
HDD Western Digital 320GB
Cooler-Master Hyper 412S - ovo je pretpostavljam zastarijelo i ne može poslužiti kao cooler za novi procesor?
PSU: MS pro-550W - nadam se da je dovoljno za to što će biti u njemu, ako ne, napajanje neka podigne cifru iznad 4,5k


Nadao sam se sljedećemu:
-16GB rama što bliže 1k kuna (sklonost prema Corsairu)
-I5/R5 - preferiam AMD no najbitniji mi je bang for buck
-Grafa s 4GB rama jer želim zadovoljiti min.requirements za par godina
-Matična samo da podržava sve na njoj, što jeftinija.
Dakle prednost imaju CPU i RAMi, matična najosnovnije, a na graf kanim šparati ako zatreba.
billyray is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 01:59   #2
Gigabyte GA-AB350M-HD3, s.AM4
AMD Ryzen 5 1600 BOX, 3.2GHz 16MB, AM4
1x16GB DDR4 PC4-19200U 2400MHz CL16 TeamGroup elite black
MSI GTX1050Ti 4GT OC
400W FSP Fortron Hexa plus

Ukupno 5123.99 kn adm.hr

Prva stvar, napajanje se obavezno mora mijenjati tako da racunaj 300 kn gore odmah.
Dalje, u ovoj kombinaciji je stavljeno sve sto si trazio i to kao sto vidis kosta nesto vise od budzeta.
Mozes ustedjeti na grafi nekih 300 kn i uzeti GTX 1050 no ona ima samo 2 GB VRAM-a tako da je Ti verzija dobra investicija u buducnost.
Također vidim da uopce nemas SSD u konfi, ako ne uzmemo SSHD u obzir. Mislim da ti nista ne bi toliko znacilo kao SSD s obzirom na namjenu kompa tako da definitivno razmisli i o tome ( ~450/650 kn gore za 120/240 GB SSD ).
Cooler mozes iskoristiti ali ti treba AM4 kit za montazu kojeg mozes s eBaya lako naruciti, iako je i stock Ryzenov kuler i vise nego dobar.
__________________
You got two empty halves of coconuts and you're bangin' em together!
NESHO95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 02:29   #3
Ovo gore je dobro, samo ploča ne valja, ovu uzeti:

https://www.adm.hr/product.asp?produ...&code=93032ADM

Stavljen je već najjeftiniji 16GB modul kojeg kod nas ima(1200kn), basic Corsair moduli/kitovi su po 1350-1400kn.
Smartic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 02:56   #4
Sorry, jel može objašnjenje zašto prijeći s 550W na 400W napajanje? Da li su nešto mjenjali s napajanjima što komponente danas trebaju a moje staro nema ili?

Prijatelj je prije kojih 2-3 mjeseca kupio 16gb Rama, G.Skill Aegis za 911kn s protisa. Evo link: https://www.protis.hr/products/detai...t-2x8gb/124531
Vidim sad da su imali i Corsair ispod 1,2k. Moguće da se više nemože igdje nabaviti, no jel ne mogu uzeti to prvo umjesto tog od 1200kn?
Edit: sad vidim da ima samo 1600MHz i DDR3 :/

Za cooler sam mislio ako ima neki procesor koji je jeftinije bez BOX-a, pa da kupim tu verziju i uštedim budući da već imam cooler koji bi vjerojatno bio bolji od stock-a.

A SSD trenutno ne bi. Iskreno mi je ok brzina HDD-a kakva je oduvijek, nemam potrebu za bržime trenutno. No imati ću na umu za poslje.
Cijenim vašu pomoć, no ne mogu prihvatiti da ne može biti jeftinije, da doslovno kupim najjeftiniji I5 koji postoji, računalo bi mi bilo brže nego što je sada i to bi bilo poboljšanje, ne?
Komponente koje danas mogu kupiti za 3000kn bi sigurno bile brže od mojeg trenutnog, tako da bilo 3k, 4,5k ili 5k, sve bi bilo bolje, pa baš i ne razumijem zašto mora biti preko 5k.

Hmmm, sad kad gledam kontam da vjerojatno nema naćina da to što želim stane u 4,5k, pogotovo ne ako trebam i napajanje novo. Vjerojatno bi trebao sniziti kriterije. Ili grafu spustiti na 2gb ili uzeti lošiji i5/r5.

Zadnje uređivanje billyray : 02.01.2018. at 03:27.
billyray is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 03:28   #5
Može jeftinije, naravno. Ryzen 5 1600 ima 6 jezgri i 12 threadova, općenito ga preporučujemo i ako je izvan ili ispod budžeta jer ima uvjerljivo najbolji value kod procesora danas.

Što se tiče napajanja, tvoje jedva drži trenutno konfiguraciju... izrađeno je od nekvalitetnih komponenti i daje max 300W, najbolje se može vidjeti iz toga koliko ampera daje na 12V railu. Uglavnom, ja se ne bih kockao s novim komponentama, posebno jer napajanje nema nikakve zaštite.

2x Memorija G.SKILL 8 GB DDR4, 2400 MHz, DIMM, Value, CL15, F4-2400C15S-8GNT
Matična ploča ASROCK AB350M Pro4, socket AM4, DDR4, VGA, DVI, HDMI
Napajanje FORTRON Hexa 85+ 450W, 80+ Bronze, ATX
Procesor AMD Ryzen 3 1200, 3100/3400 MHz, Socket AM4
Grafička kartica GIGABYTE nVidia GeForce GTX1050 Ti, 4 GB GDDR5

Ukupno: 4.460,28kn HgSpot

Pomak na 4-jezgreni procesror i dalje puno brži od tvojeg Phenoma, i još kvalitetnije i jače napajanje s 5 godina garancije(384kn). Ovaj RAM je jako dobar deal btw. 619kn za 8GB 2400MHz CL15 se više ne nalazi.

Što se tiče coolera, dobit ćeš box cooler svejedno. Za AM4 bracket možeš mailat Coolermaster, možda šalju besplatno, nisam siguran.
Smartic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 13:05   #6
Hvala na objašnjenju. Dakle neko jeftino 400W napajanje je bolje od mog 550W xD najs. Ako već kupujem napajanje, jel ima neko medium-range napajanje koje će biti dobro idućih godina ako upgrejdam računalo dodatno? Ako ga već kupujem, radije bi uzeo nešto više od 400W ili 450W ako pomak u cijeni nije prevelik.

Jel CL15 RAM bolji od CL16 koji ima onaj TeamGroup gore?

Svoj cooler bi iskoristio samo da uštedim na kupnji procesora, no ako nema varijante bez BOX-a, onda bi možda prodao svoj cooler na njuškalu ili negdje nego mjenjao bzvz novi stock kad nije potrebno.
Koliko bi bila fer cijena za Hyper 412S ako znaš?

I da li se to meni čini ili sam prije 8god za 2500kn mogao dobiti 3 super komponente koje su računalo držale relevantnim idućih 3-5 godina, a sada moram dati 5000kn da dobijem isto to...
billyray is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 13:07   #7
Savjetova bih ti da za prvu ruku uzmes samo 8 GB memorije tako da mozes ubacit R5 1600 umisto R3 1200. To je puno vaznija investicija buduci da memoriju mozes dodat bilo kad, a procesor je ionako znacajnija komponenta. Trenutna konfiguracija ti sadrzi 4 GB DDR2, sta znaci da bi ti 8 za prvu ruku tribalo bit dovoljno. RAM takoder mozes nac polovno, pod jamstvom i zapakiran za bitno bolji value ako malo popratis oglasnike. Sebi san nedavno nabavio 8 GB 3200MHz Corsair LPX Vengeance za 400kn ukljucujuci dostavu, originalno zapakiran i nekoristen. Takve ponude su rijetke, ali nade se svega kad se malo poprati.
Phantomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 13:20   #8
Ne, tvoj MS 550W je jeftino napajanje (valjda je koštalo 150-200kn u svoje vrijeme), a tu ćeš 400W platiti ~400kn. Dakle, uzmi omjer cijene pa ćeš vidjeti koliko je puta ovo novo koje ćeš uzeti kvalitetnije. MS je proizvodio prije low-end komponente i štedilo se na svemu, tako da tih 550W ne može postići ni u ludilu. Taj MS ima puno nekvalitetnije komponente, vjerojatno mu fale osnovne zaštite, ima puno nižu efikasnost a i tokom godina u tim jeftikanerima oslabe kondenzatori pa naponi variraju.

Što se rama tiče poželjno je da je dual channel (što gore predloženo i je, dvije pločice po 8gb) i da je što brži. Pošto je ponuda trenutno takva kakva je, 2400MHz je najbolji omjer što možeš dobiti.

Većina procesora dolazi s BOX procesorom, a oni koji dolaze bez su obično neki overklokerski primjerci tako da bi kupovinom procesora bez boxa zapravo dao više love, umjesto manje.

Što se tiče cijene pa ajmo reći da su matična i cpu tu negdje ali ram je bogme papreno skup, neštašica je memorije općenito (jer ide u sve živo - mobiteli, kompjuteri, tv-i itd.) pa stoga i fina cijena. No za ovu lovu ćeš dobiti sasvim fine komponente koje će biti dosta dobre idućih par godina, a i velike su mogućnosti upgradea.
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 13:29   #9
Kod memorije 'CL' oznacava latencije. Nize je bolje, tako da je CL15 u teoriji nesto malo bolji od CL16. No ne moras se time zamarat jer su to najcesce teoretske/benchmark usporedbe, u praksi je nebitno. Danas je Ram poprilicno skup i najgore je na tome topit budzet. Uzmi si najjeftiniji DDR4 koji nades. Graficke kartice su takoder bitno poskupile tako da si dobro primjetio, danas je ovo bitno skuplji sport nego prije 3-4 godine. Izgleda da se nakotilo previse mladarije koja bi igrala Gta V pa proizvodaci to iskoristavaju, bez obzira sta ti govore o ovim kriptovalutnim krizama i smartphone memorijama. Nije to bas toliko lose koliko proizvodaci muzu krave sa svih strana. Zato imas puno tih novih oznaka koje nikad prije nisu bile bitne, mladarija to sve voljno placa za igranje hehe.
Phantomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 13:55   #10
Napajanje je bilo 234kn, no da, znao sam da je jeftino. Već me brine da li je 400W dovoljno jer ono, 400W je bilo malo i prije 10 godina :|

Razmisliti ću da za početak uzmem samo 1 pločicu memorije od 8GB kako ste predložili, a onda vrebam drugu za dual channel. Moram paziti da je isti MHz, ddr i po mogućnosti proizvođać, jel :/ ?

Trenutno razmišljam kako sniziti standarde, tj. na čemu šparati.

Možda da idem na 2gb grafu jer sumnjam da ću uopće upaliti ijednu novu igru ionako. Ryzen 1600 mi se sviđa, tako da bi pri tome mogao ostati. Samo me malo brine što sam u drugog threatu pročitao da Ryzen ima problema s brushevima u photoshopu i da je intel bolji izbor za to? Nadam se da to nije točno jer svakako naginjem prema AMDu.
Pogledati ću preporuke drugim ljudima za druge cifre pa probati skontati što bi mi bilo prihvatljivo.
billyray is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 15:04   #11
procesor sa matičnom ti troši do 100W, grafička također do 100W, tako da nemaš brige za snagu napajanja, samo da nije nekvalitetno.

btw, onaj RAM što si ga linkao gore je za laptope
juretherebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 16:56   #12
Quote:
juretherebel kaže: Pogledaj post
procesor sa matičnom ti troši do 100W, grafička također do 100W, tako da nemaš brige za snagu napajanja, samo da nije nekvalitetno.

btw, onaj RAM što si ga linkao gore je za laptope
Tnx, nisam skonto xD

A za Napajanje sam sada računao na cooler-masterovoj stranici. Moje trenutno računalo treba napajanje od 292W, a novo bi trebalo 303W. Moje očito radi bez problema na ovome šit napajanju od 550W već 5-6 godina, tako da mi baš i nije jasno zašto trebam novo za 10W više. Mislim, svakako ga kanim uzeti da igram na sigurno, ovo vjerojatno nema još dugo ionako pa bi eventualno morao novo uzeti, no nije da ne bi moglo ponjeti tih 10W razlike, sam što ne bi dugo trajalo pa ne kanim riskirati nove komponente s njime.

Nije kao da su skupa napajanja uvijek dobra. Najskuplje koje sam imao je bilo Fortonov blue thunder II prije 10 godina i to je napajanje koje mi je najkraće trajalo. Samo 2-3god.
billyray is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 14:58   #13
Novi procesori i grafičke su sve efikasnije i troše manje struje, tako da si sa 400W na miru. Uz 1050 i neki moderan procesor cijela konfa ti neće trošiti više od 200W, pa čak sam i puno rekao.

Da, bolje iči na jači procesor kako kaže Phantomas jer puno je lakše dodati još rama nego vaditi procesor, prodati stari i kupiti novi. A za Photoshop je svakako bolje imati što više jezgri i sirove snage
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 17:21   #14
Pusti ti te kalkulatore, to su odokativne metode koje ne znače puno. Ovaj novi stroj ti neće cuclati više od 200W. Procesor i grafička su najveći potrošači, AMD Ryzen su skromni procesori što se tiče struje, a i većina novih grafičkih ide ka što manjoj potrošnji, tako da si i sa kvalitetnih ~400W miran idućih godina.

Daleko od toga da ovo tvoje ne bi moglo podnjeti još tih 10W, nego je to što i sam kažeš - bolje igrati na sigurno. Naotvarao sam se tih krš napajanja i gotovo u svakom sam se nagledao nagorenih pcb-ova, loših spojeva, nabubrenih kondenzatora...
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 20:44   #15
Tnx, no za napajanje, 300kn nije mnogo zbilja, no zanima me je li mogu dobiti više Wata za razumni price increase.

Ovaj Corsair od 550W recimo, piše 80plus čak a nije puno skuplji: https://www.adm.hr/product.asp?produ...&code=18741ADM

Kad ne mogu rame njihove, barem napajanje bi bila utjeha :P ako je dobro naravno i ako ima sve kablove što treba jer nemam pojma jel se što mjenjalo s komponentama u zadnjih 8 godina. Vidim da ima ATX 2.31 umjesto ATX 2.4 od ovog Fortrona za 300kn pa to malo brine :/

Zadnje uređivanje billyray : 02.01.2018. at 20:56.
billyray is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 20:55   #16
https://www.adm.hr/product.asp?produ...&code=84769ADM
od ovog ti stvarno ne treba bolje i ima 60 mjeseci jamstvo
taj corsair vs 36 mjeseci zaobiđi....
gogoklepci is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 23:11   #17
Dakle uključujući izmjene od gore, ovo bi trebala biti konfa:

AMD Ryzen 5 1600 BOX, 3.2GHz 16MB, AM4 - 1650kn
MSI B350M PRO-VDH, s.AM4, 7A38-003R - 639kn
8GB G.SKILL DDR4, 2400 MHz, DIMM, Value, CL15, F4-2400C15S-8GNT - 660kn
MSI GTX1050Ti 4GT OC - 1340kn

oko 4300kn + neko napajanje.

Jel to sve ok?

Sviđa mi se trenutno, jedino za RAM-e i za napajanje još nisam vezan, 3 su predložena, a svi su Fortron kojemu sam se zamjerio jer Blue Thunder II nije dugo živio xD
billyray is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 00:27   #18
R5 1600 1599kn
MSI B350M_PRO-VD_PLUS 533kn

centro.hr
gogoklepci is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 01:53   #19
Fotroni nisu jedini izbor, ali su najpametniji izbor od 300-450kn, od 300kn (hexa 400w) jer je prvo "ozbiljno" napajanje, a nova hexa - 450w i fortron hyper od 500 i 600w - radi 5 god. garancije i jer su jači, a za beznačajno povećanje cijene

Možeš uzeti i onog corsaira - cx450m ako ne želiš fotrone

Što se tiče matične - možeš i onu PRO-VDH, onda isto ima 4 utora i vrm cooler (da pasivni hladnjak na vrm), zgodna stvar, a ne košta te neku bitnu dodatnu lovu
__________________
Don't shoot the messenger
The New Guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 02:10   #20
Quote:
The New Guy kaže: Pogledaj post
Fotroni nisu jedini izbor, ali su najpametniji izbor od 300-450kn, od 300kn (hexa 400w) jer je prvo "ozbiljno" napajanje, a nova hexa - 450w i fortron hyper od 500 i 600w - radi 5 god. garancije i jer su jači, a za beznačajno povećanje cijene

Možeš uzeti i onog corsaira - cx450m ako ne želiš fotrone

Što se tiče matične - možeš i onu PRO-VDH, onda isto ima 4 utora i vrm cooler (da pasivni hladnjak na vrm), zgodna stvar, a ne košta te neku bitnu dodatnu lovu
Kul, dakle svejedno je da li uzmem PRO-VDH, Bazooka ili Mortar?

A za Fortronce, sudeći prema ADMovoj stranici, ovaj 400W Hexa nema 80plus certifikat, dok 500W ima 80+ white, a 450W ima 80+ bronze.
Svakako bi uzeo jedan od ova jača dva za dužu garanciju, a ovaj 450 je pretpostavljam zbog cijene i bronze ja valjda bolje od white?
billyray is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:35.