Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2007., 09:00   #1
Ateizam u danasnjem hrvatskom drustvu

Molio bih Vas za misljenje o ateizmu u Hrvatskoj danas, kakav je polozaj i iskustva ateista u hrvatskom drustvu i kakva je perspektiva ateizma u Hrvatskoj i opcenito u svijetu globalizma i konzumerizma.
SPANGA is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 11:13   #2
Quote:
SPANGA kaže: Pogledaj post
Molio bih Vas za misljenje o ateizmu u Hrvatskoj danas, kakav je polozaj i iskustva ateista u hrvatskom drustvu i kakva je perspektiva ateizma u Hrvatskoj i opcenito u svijetu globalizma i konzumerizma.
Položaj... recimo da sam diskriminaciju doživio jedino u osnovnoj školi kad sam em bio ostavljen na cesti jedan sat u sred rasporeda dok su ostali imali vjeronauk, em bio gledan kao neka sotona od ostalih učenika. Kasnije većih problema nikad nisam imao, iako sam od kad znam za sebe bio aktivni ateist i nikad se nisam ni najmanje trudio skrivati svoje stavove.
Sad, vjerujem da bi u nekoj maloj ruralnoj sredini situacija bila drugačija.

Perspektiva ateizma... za sad sve bolja. Nadam se da uskoro biše neće biti moguće ni sitne svinjarije koje se još uvijek događaju i da nitko neće sjediti na cesti umjesto u školi...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 11:19   #3
Nemam nikavih problema, najveći ateizam propagira Zvijer (crkva) svoijim lažima i prijevarama. Ne dozvoljam Zvijeri da me vrijeđa jer sam veća od Zvijeri i jer jer sam dovoljno velika da ratujem s njom.
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 12:02   #4
Quote:
TanjaOriginal kaže: Pogledaj post
Nemam nikavih problema, najveći ateizam propagira Zvijer (crkva) svoijim lažima i prijevarama. Ne dozvoljam Zvijeri da me vrijeđa jer sam veća od Zvijeri i jer jer sam dovoljno velika da ratujem s njom.
potpis
jajoglavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 11:45   #5
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Položaj... recimo da sam diskriminaciju doživio jedino u osnovnoj školi kad sam em bio ostavljen na cesti jedan sat u sred rasporeda dok su ostali imali vjeronauk, em bio gledan kao neka sotona od ostalih učenika. Kasnije većih problema nikad nisam imao, iako sam od kad znam za sebe bio aktivni ateist i nikad se nisam ni najmanje trudio skrivati svoje stavove.
ti si neko nadareno dijete bio....

zasto imam neugodan osjecaj da si odgojen tako?

ja sam kao dijete pravio pracke, a mom ocu je bilo svejedno ,hocu li ici u crkvu ili ne.
__________________
Pročitaj pravila o oblikovanju potpisa link ;), ja se vise ne potpisujem.
Krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 22:13   #6
Quote:
Krkan kaže: Pogledaj post
ti si neko nadareno dijete bio....

zasto imam neugodan osjecaj da si odgojen tako?

ja sam kao dijete pravio pracke, a mom ocu je bilo svejedno ,hocu li ici u crkvu ili ne.
Ja baš imam osjećaj da za ateizam nije potreban neki odgoj.

Sjećam se kako sam kao klinac predškolske dobi proturiječio drugoj djeci koja su pričala o Bogu i pitala me da li vjerujem u Boga. Tada o tome nisam imao pojma. Moji nisu u kući spominjali religiju, ali niti su mi naturali ateistički stav. To suprotstavljanje mi je jednostavno došlo kao nešto prirodno. Još me je iritirala ta ozbiljnost kojom su druga djeca govorila o toj temi.

Kasnije sam nažalost upisan na vjeronauk. Moji neutralni roditelji su se sa promjenom trenda jednostavno prilagodili. Trebalo mi je dosta vremena da popravim napravljenu štetu u tom razdoblju i ponovno odbacim Boga. Sada sam ponovno ateist kao u svoje najranije dane.
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 10:44   #7
Quote:
Sinbad kaže: Pogledaj post
Ja baš imam osjećaj da za ateizam nije potreban neki odgoj.

Sjećam se kako sam kao klinac predškolske dobi proturiječio drugoj djeci koja su pričala o Bogu i pitala me da li vjerujem u Boga. Tada o tome nisam imao pojma. Moji nisu u kući spominjali religiju, ali niti su mi naturali ateistički stav. To suprotstavljanje mi je jednostavno došlo kao nešto prirodno. Još me je iritirala ta ozbiljnost kojom su druga djeca govorila o toj temi.

Kasnije sam nažalost upisan na vjeronauk. Moji neutralni roditelji su se sa promjenom trenda jednostavno prilagodili. Trebalo mi je dosta vremena da popravim napravljenu štetu u tom razdoblju i ponovno odbacim Boga. Sada sam ponovno ateist kao u svoje najranije dane.
postoje i takvi slucajevi.
ali i kad od atesita dijete jednostavno krene u crkvu i ne razumije misljenje roditelja...
uglavnom, misljenja sam da je i te kako vazan odgoj.
u iskljucivoj slobodi djetata se desava svasta...
moze postati i kriminalac, ali ne mora...
ili ne?!...
__________________
Pročitaj pravila o oblikovanju potpisa link ;), ja se vise ne potpisujem.
Krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 10:53   #8
Quote:
Krkan kaže: Pogledaj post
postoje i takvi slucajevi.
ali i kad od atesita dijete jednostavno krene u crkvu i ne razumije misljenje roditelja...
uglavnom, misljenja sam da je i te kako vazan odgoj.
u iskljucivoj slobodi djetata se desava svasta...
moze postati i kriminalac, ali ne mora...
ili ne?!...
naravno da je bitan odgoj.djete treba odgojit da mu je svejedno kaj neki klinac ili učitelj misli o tome vjeruje il on u boga ili ne vjeruje.
__________________
1❤
desetipedeset is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 11:34   #9
Quote:
Skromnost je vrlina glupih!
ovo kaže osoba koja se poziva na Bibliju.( i još tvrdi da je Kc zvijer iz Otk ).
elninjo7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 12:20   #10
Quote:
elninjo7 kaže: Pogledaj post
ovo kaže osoba koja se poziva na Bibliju.( i još tvrdi da je Kc zvijer iz Otk ).
I u čemu je problem.

Zašto svi vi prolupate kada vam se kaže istina.

Uostalom, Biblija s epoziva na mene u Otkrovenju.
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 19:51   #11
Iako sam odgojen kao rimokatalik, već sam u 2. srednje shvatio da sam daleko od bilo kakve vjere....
Tako danas i živim o do sada nisam imao problema...
Važno je reći da sam uvijek mrzio ići u crkvu i slušati gluposti...
Nemam ništa protiv tko je pravi rimokatolik ili bilo koje druge vjere i nikada ne bih na vjeroskoj osnovi nekome nešto prebacio...
Lenz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 11:49   #12
Sta mislite o osnivanju neke udruge ljudi koji se osjecaju ateistima?
Takvih ljudi u nasem drustvu ima sigurno vise nego sto se misli, a nitko ih ne predstavlja organizirano, a time i ne zastupa njihove interese. Pojedini stranacki lideri izjasnjavaju se agnosticima, ali niti jedna stranka ili udruga nije se deklarirala da zastupa interese i te skupine ljudi u drustvu.
Postoji rezerva i izvjestan strah ljudi da se deklariraju javno kao takvi.
SPANGA is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 11:58   #13
Quote:
SPANGA kaže: Pogledaj post
Sta mislite o osnivanju neke udruge ljudi koji se osjecaju ateistima?
Takvih ljudi u nasem drustvu ima sigurno vise nego sto se misli, a nitko ih ne predstavlja organizirano, a time i ne zastupa njihove interese. Pojedini stranacki lideri izjasnjavaju se agnosticima, ali niti jedna stranka ili udruga nije se deklarirala da zastupa interese i te skupine ljudi u drustvu.
Postoji rezerva i izvjestan strah ljudi da se deklariraju javno kao takvi.
1

2
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 17:23   #14
Quote:
SPANGA kaže: Pogledaj post
Sta mislite o osnivanju neke udruge ljudi koji se osjecaju ateistima?
Takvih ljudi u nasem drustvu ima sigurno vise nego sto se misli, a nitko ih ne predstavlja organizirano, a time i ne zastupa njihove interese. Pojedini stranacki lideri izjasnjavaju se agnosticima, ali niti jedna stranka ili udruga nije se deklarirala da zastupa interese i te skupine ljudi u drustvu.
Postoji rezerva i izvjestan strah ljudi da se deklariraju javno kao takvi.
mogli bi napravit neki casopis kao Glas Koncila, mogo bi se zvat Glas RAZUMA
satori@sanitarium is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 12:20   #15
kaj će nam udruga, ne kužim....
ti bi fural svoje interese kroz interese atesita. daj budi pošten pa tak reci.
__________________
1❤
desetipedeset is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 12:43   #16
Quote:
Sta mislite o osnivanju neke udruge ljudi koji se osjecaju ateistima?
Glupost.
Koji bi bili zajednički interesi te grupacije?
Dovoljno je boriti se za sekularizam, razum i intelektualno poštenje, a u takvu grupaciju mogu i teisti ući.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 13:08   #17
Udruga ateista ima smisla. Znam da u SAD-u postoje udruge takve vrste, najvjerojatnije i širom Europe. Udruga, kao i svaka druga, zastupa i brani interese ideje na kojoj se temelji. Npr. takva udruga bi sigurno branila elemente sekularne države koji se često nađu pod pritiskom crkve, pogotovo kada država ne reagira promptno ili uopće. Neke ateističke udruge provode natječaje i izabranima omogućuju stipendije za školovanje i slične stvari, itd. Gay udruge i udruge za pomoć ženama, koje su prilično glasne u ovoj zemlji, su napravile korisne stvari za osobe koje su kod njih potražile pomoć ili savjet pa mislim da i udruga ateista ima svoje mjesto.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 17:52   #18
pa evo ja kao ateist nisam nikad imao problema osim zbog vrijedanja crkve i njezinih poglavara u hrvatskoj i svijetu (citaj bozanic i papa ratzinger)
__________________
He who fights with monsters might take care lest he thereby become a monster. And if you gaze for long into an abyss, the abyss gazes also into you. ''
Friedrich Nietzsche
choko_milk is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 12:23   #19
Mislim da baš i nema smisla osnivati neku udrugu. Udruga ljudi koji ne vjeruju u boga. Glupo.
To bi se pretvorilo u sijelo antiteista i to onih agresivnih. Ateisti i agnostici bi opet time najebali.
Nisam anarhičan, ali organizacija u ovom smislu ne sluti na dobro.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 15:47   #20
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Mislim da baš i nema smisla osnivati neku udrugu. Udruga ljudi koji ne vjeruju u boga. Glupo.
To bi se pretvorilo u sijelo antiteista i to onih agresivnih. Ateisti i agnostici bi opet time najebali.
Nisam anarhičan, ali organizacija u ovom smislu ne sluti na dobro.
O da , itekako ima smisla osnovati tu udrugu. Naime, ateisti su trenutno ugroženi (to nije samo boljka hrvatskog društva, o tome piše i Dawkins). To se u našoj državi ogleda indirektno kroz neke primjere:
- dijete kojeg roditelji ne će dati na vjeronauk u osnovnoj školi se u bitnoj fazi odrastanja osjeća izopćeno i odbačeno- za to imam i jedan konkretan primjer . Naime osobno sam svjedočio kako dva dječaka u dobi od oko 12 godina provociraju trećeg (iz konteksta sam skužio da njih dvojica idu na vjeronauk, a ovaj treći ne) riječima : "Komunjaro jedna". Suludo, ali istinito.

I kolege iz SDP-a, molim vas nemojte povlačiti svoj stav koji je izrekla M. Lugarić
Da-protiv sam vjeronauka u školama (čak i kao izbornog predmeta), tko želi neka ide u crkvu, ako baš mora ostati takav uvedite i opciju izbornog predmeta : "Ateizam" , tj. "Sekularni humanizam" ili kako god ga hoćete zvati gdje moje dijete neće sušati (kako to netko reče) "bajke židovskih pastira", nego činjenice do kojih je došla suvremena znanost i prezentirati ih na razumljiv način za djecu (a to može biti područje astronomije, fizike, Darwinovo učenje ili bilo što drugo).

Može se navoditi i još primjera kako su ateisti "ugrožena vrsta" , i upravo ta činjenica je opravdanje za osnivanje udruge građana.
polis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:29.