Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Jesu li vjera i znanost dvije suprotnosti?
Da. 252 56.76%
Ne. 192 43.24%
Glasovatelji: 444. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2018., 08:22   #2961
Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post
(cut)
Jedino što bih dodao je da religija mora napredovati, kao i znanost, ne može biti nepromjenjiva tisućljećima.
Jedino za islam možeš reći da je nepromjenjiv. Druge dvije religije su itekako promjenjive (židovstvo i kršćanstvo). Samo pogledaj prije Isusova rođenja kako recimo proroci pokazuju "napredak" u tumačenju pa kasnije Novi Zavjet i Talmud, a onda još kasnije razni crkveni dokumenti, sabori i sl.
Za orijent ne znam točno jel' ima napretka. Sudeći po kastama rekao bih da u hinduizmu nema napretka.
Uglavnom, židovstvo i kršćanstvo se konstantno mijenjaju.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 08:32   #2962
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Zašto ti oni predstavljaju problem?

N.B. Ne vjerujem da je Zemlja ravna, da je nastala prije 6000 godina i/ili da je Eva nastala iz pelcera.
Ako dozvolite... Meni smetaju jer im broj uz pomoč modernih medija, ponajprije interneta raste. Isto kao i teoretičarima zavjere, antivaxwerima...
Kad se samo sjetim one lude godine kad se po hrvatskoj i susjednim zemljama pojavila ona paučina Kad se pisalo da nas posipaju bojnim otrovima. Unatoč znanstvenim objašnjenjima da paučinu uzrokuje pauk iz porodice Linyphiidae, ne, naš pametni narod je popušio priču da su bojni otrovi, chemthrailsi, da ćemo postati neplodni, dobiti rak itd. I onda ti takva jedna budala dođe za načelnika opčine (jer više od 50% stanovništva te opčine čine budale). A nedo bog da takav dođe na kakvu odgovorniju funkciju. Predsjednik države, voditelj bolničkog odjela i sl. A ima i takvih primjera.
Da živim u, neznam, Finskoj, nebi me ovo smetalo. Jer su tamo ljudi inteligentni, obrazovani i pošteni (u velikoj večini). Ali u nas je bar 50% podkapacitiranih i, da smislim novi izraz: Kako postoji izraz "seljačka ili narodna inteligencija", seljački ili narodno pokvarenih (ne umanjujem veličinu pokvarenosti ovih iz grada). To govori da postoji velika vjerovatnost da takvi dođu na pozicije sa večim ili manjim utjecajem na moj život.
Zato budali triba reč da je budala ili kako se ono kaže: "popu pop a bobu bob".
Upordown is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 09:28   #2963
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Zašto ti oni predstavljaju problem?

N.B. Ne vjerujem da je Zemlja ravna, da je nastala prije 6000 godina i/ili da je Eva nastala iz pelcera.
Ali ćeš se u slučaju "sukoba" svrstati uz "njih" - jer su ti "bliži" od ateiste npr.

Npr. islam i kršćanstvo su u "sukobu" stoljećima, ali se istog trena "pomire" ako im je na "suprotnoj" strani ateist/ateizam.
dado-666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 10:08   #2964
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Jedino za islam možeš reći da je nepromjenjiv.
Sve su religije cementirane u vlastitom prostoru i vremenu; one su odraz svijesti onih koji su ih stvorili i generacija naraštaja koji su ih održavali na životu.
Druga je priča što više ne daju odgovore na pitanja suvremenog čovjeka, kližu se na vlastitim dogmama i imaju opaku konkurenciju na duhovnom tržištu.

Njih održava ljudski strah od smrti i nametnuti strah od života (grijeh).
U tolikom strahu velike su im oči
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 12:03   #2965
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Jedino za islam možeš reći da je nepromjenjiv. Druge dvije religije su itekako promjenjive (židovstvo i kršćanstvo). Samo pogledaj prije Isusova rođenja kako recimo proroci pokazuju "napredak" u tumačenju pa kasnije Novi Zavjet i Talmud, a onda još kasnije razni crkveni dokumenti, sabori i sl.
Za orijent ne znam točno jel' ima napretka. Sudeći po kastama rekao bih da u hinduizmu nema napretka.
Uglavnom, židovstvo i kršćanstvo se konstantno mijenjaju.
Hidnuizam danas i vedska religija antike su prilicno razliciti.

Islam je isto razvio masu razlicitih formi, a kao i vecina religija ima svije fundamentaliste, progresivce, solaskripturiste i sto sve ne
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!

Zadnje uređivanje Beljki : 16.01.2018. at 12:30.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 12:45   #2966
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Problem mi predstavljaju oni koji vjeruju da je Zemlja ...nastala prije 6000 godina ili da je Eva nastala iz pelcera.
Zašto bi ikome problem predstavljali mi katolici koji vjerujemo da Zemlja nije nastala, već ju je savršeno dobri Bog stvorio iz ljubavi prije 6000 do 7000 godina, te da Eva nije nastala, već je iz ljubavi stvorena od savršeno dobrog Boga za savršeno sretan brak sa savršeno dobrim mužem Adamom za život u savršeno dobrom svijetu bez tjelesnog umiranja, bolesti, patnje, sebičnosti, itd. (govorim o izvornom stanju prije njihovog grijeha)?
__________________
"Izgubio sam moju evolucionističku vjeru dok me poučavao uvjerljivo najveći evolucionist 20.st. ...Car darvinovske evolucije je gol." Dr Felix Konotey-Ahulu (vodeći svjetski autoritet za anemiju srpastih stanica, profesor ljudske genetike) "Literalisti (kreacionisti) su apsolutno u pravu. Evolucija je religija." Prof.dr. Michael Ruse (ateist, filozof biologije)  
Luč is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 13:02   #2967
Quote:
Luč kaže: Pogledaj post
Zašto bi ikome problem predstavljali mi katolici koji vjerujemo da Zemlja nije nastala, već ju je savršeno dobri Bog stvorio iz ljubavi prije 6000 do 7000 godina, te da Eva nije nastala, već je iz ljubavi stvorena od savršeno dobrog Boga za savršeno sretan brak sa savršeno dobrim mužem Adamom za život u savršeno dobrom svijetu bez tjelesnog umiranja, bolesti, patnje, sebičnosti, itd. (govorim o izvornom stanju prije njihovog grijeha)?
Nema problema kod nas.
Bajke su dobra zabava i za male i za velike.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 15:16   #2968
Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post
Sve čime se ljudi bave je na neki način ljudski produkt.
Filozofija, religija, znanost (skupa sa medicinom i tehnologijom), država i psihologija. Oko tih 5 pojmova se vrti čitavo čovječanstvo zadnjih...pa 5000 godina.
Činjenica je da je u ljudskoj kulturi religija ostavila neizbrisiv trag.
Dok je bilo potrebno, ljudi su vjerovali, sad kad znamo neke stvari, više ne moramo
Jedino što bih dodao je da religija mora napredovati, kao i znanost, ne može biti nepromjenjiva tisućljećima.
Religija se priagodjva promjenama i potrebama u raznim drustvima, tj. drustvo odlucuje kako ce tretirati i prakticirati vlastitu religiju. Danas imamo niz novih dinominancija i podgrupa u drugim relgijama.

Religije su zadrzale i sacuvale stare obicaje , rituale, starih kultura, i to je jedna od sacuvanih vrijednosti kojim se analiziraju drustvene promjene.
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 15:48   #2969
Quote:
dado-666 kaže: Pogledaj post
Ali ćeš se u slučaju "sukoba" svrstati uz "njih" - jer su ti "bliži" od ateiste npr.
Ne znam kakve to veze ima s temom, ali ne.
Koga bi ti radije odabrao: Staljina (ateist) ili svog susjeda (kršćanin)?
Quote:
dado-666 kaže: Pogledaj post
Npr. islam i kršćanstvo su u "sukobu" stoljećima, ali se istog trena "pomire" ako im je na "suprotnoj" strani ateist/ateizam.
Da, zato se papa Franjo udržio s Islamskom državom da eliminiraju sve ateiste.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 15:49   #2970
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Hidnuizam danas i vedska religija antike su prilicno razliciti.

Islam je isto razvio masu razlicitih formi, a kao i vecina religija ima svije fundamentaliste, progresivce, solaskripturiste i sto sve ne
OK, to samo potvrđuje moju tezu da se religije mijenjaju.
Iako držim da se za islam to ne može reći. Većina muslimana npr. podržava šerijat. Čak i ovi u Europi.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 15:52   #2971
Quote:
Upordown kaže: Pogledaj post
Ako dozvolite... Meni smetaju jer im broj uz pomoč modernih medija, ponajprije interneta raste. Isto kao i teoretičarima zavjere, antivaxwerima...
Kad se samo sjetim one lude godine kad se po hrvatskoj i susjednim zemljama pojavila ona paučina Kad se pisalo da nas posipaju bojnim otrovima. Unatoč znanstvenim objašnjenjima da paučinu uzrokuje pauk iz porodice Linyphiidae, ne, naš pametni narod je popušio priču da su bojni otrovi, chemthrailsi, da ćemo postati neplodni, dobiti rak itd. I onda ti takva jedna budala dođe za načelnika opčine (jer više od 50% stanovništva te opčine čine budale). A nedo bog da takav dođe na kakvu odgovorniju funkciju. Predsjednik države, voditelj bolničkog odjela i sl. A ima i takvih primjera.
Da živim u, neznam, Finskoj, nebi me ovo smetalo. Jer su tamo ljudi inteligentni, obrazovani i pošteni (u velikoj večini). Ali u nas je bar 50% podkapacitiranih i, da smislim novi izraz: Kako postoji izraz "seljačka ili narodna inteligencija", seljački ili narodno pokvarenih (ne umanjujem veličinu pokvarenosti ovih iz grada). To govori da postoji velika vjerovatnost da takvi dođu na pozicije sa večim ili manjim utjecajem na moj život.
Zato budali triba reč da je budala ili kako se ono kaže: "popu pop a bobu bob".
Znači,vjerojatno je da ste ili vi glupi ili ja (50%). Ja znam da ja nisam glup, prema tome Šala mala

Imate li neke reference kojima biste potkrijepili podatke koje ste iznijeli da provjerim njihovu točnost?
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 17:59   #2972
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Znači,vjerojatno je da ste ili vi glupi ili ja (50%). Ja znam da ja nisam glup, prema tome Šala mala

Imate li neke reference kojima biste potkrijepili podatke koje ste iznijeli da provjerim njihovu točnost?
Jel za ovih preko 50% budala ili seljačke-narodne pokvarenosti? Da. Imam nepobitne dokaze.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Hrvatska#Gospodarstvo
Nemoj da moram u detalje jer ovo nije misto za to.
Upordown is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 18:04   #2973
Quote:
Upordown kaže: Pogledaj post
Jel za ovih preko 50% budala ili seljačke-narodne pokvarenosti? Da. Imam nepobitne dokaze.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Hrvatska#Gospodarstvo
Nemoj da moram u detalje jer ovo nije misto za to.
Ovo nije nikakva znanstvena referenca niti govori išta o inteligenciji/pameti ljudi.

Meni se čini poprilično glupim i neznastvenim iznositi neutemeljene teze u javnosti. Pogotovo na temi u kojoj se raspravlja o znanosti (i religiji).
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 20:01   #2974
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Nema problema kod nas.
Bajke su dobra zabava i za male i za velike.
Ako vas vaše bajke toliko raduju, onda se samo i dalje zabavljajte sa svojim naturalističkim bajkama abiogeneze, makroevolucije, nebularne hipoteze, itd.
__________________
"Izgubio sam moju evolucionističku vjeru dok me poučavao uvjerljivo najveći evolucionist 20.st. ...Car darvinovske evolucije je gol." Dr Felix Konotey-Ahulu (vodeći svjetski autoritet za anemiju srpastih stanica, profesor ljudske genetike) "Literalisti (kreacionisti) su apsolutno u pravu. Evolucija je religija." Prof.dr. Michael Ruse (ateist, filozof biologije)  
Luč is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 20:11   #2975
Quote:
Luč kaže: Pogledaj post
Zašto bi ikome problem predstavljali mi katolici koji vjerujemo da Zemlja nije nastala, već ju je savršeno dobri Bog stvorio iz ljubavi prije 6000 do 7000 godina, te da Eva nije nastala, već je iz ljubavi stvorena od savršeno dobrog Boga za savršeno sretan brak sa savršeno dobrim mužem Adamom za život u savršeno dobrom svijetu bez tjelesnog umiranja, bolesti, patnje, sebičnosti, itd. (govorim o izvornom stanju prije njihovog grijeha)?
To nije nauk Katoličke Crkve.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 20:15   #2976
Quote:
Luč kaže: Pogledaj post
Ako vas vaše bajke toliko raduju, onda se samo i dalje zabavljajte sa svojim naturalističkim bajkama abiogeneze, makroevolucije, nebularne hipoteze, itd.
Moja vjera naučava kreacionozam, ali bajke razotkrij argumentima u raspravi, a ne se veseliti kako neki pop na fejsu vadi mast ljevičarima.

To ti je luk i voda, nema od toga ništa
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 20:58   #2977
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
To nije nauk Katoličke Crkve.
Dobrome Bogu i njegovoj Katoličkoj Crkvi hvala, ni makro-evolucija, ni uniformističko-aktualistička hipoteza nisu nauk Katoličke Crkve, niti je katolik obvezan vjerovati u te naturalističke hipoteze, kao ni u ostale naturalističke ideje.
__________________
"Izgubio sam moju evolucionističku vjeru dok me poučavao uvjerljivo najveći evolucionist 20.st. ...Car darvinovske evolucije je gol." Dr Felix Konotey-Ahulu (vodeći svjetski autoritet za anemiju srpastih stanica, profesor ljudske genetike) "Literalisti (kreacionisti) su apsolutno u pravu. Evolucija je religija." Prof.dr. Michael Ruse (ateist, filozof biologije)  
Luč is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 21:13   #2978
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Moja vjera naučava kreacionozam, ali bajke razotkrij argumentima u raspravi, a ne se veseliti kako neki pop na fejsu vadi mast ljevičarima.
Zanimljivo je kako nisi imao potrebu reagirati na nepotreban i bezvezan komentar o bajkama koji je meni napisala Nemruth Dagi kojoj nisam napisao pitanje, već sam pitanje o nama katolicima koji vjerujemo u savršeno dobroga Boga i izvorno od Boga stvoreni savršeni svijet i prvi par ljudi, napisao potpuno pristojno nekoj drugoj osobi, ali imaš potrebu meni ovo napisati. Zanimljivo. A da prvo reagiraš na onu koja je započela priču o bajkama?
__________________
"Izgubio sam moju evolucionističku vjeru dok me poučavao uvjerljivo najveći evolucionist 20.st. ...Car darvinovske evolucije je gol." Dr Felix Konotey-Ahulu (vodeći svjetski autoritet za anemiju srpastih stanica, profesor ljudske genetike) "Literalisti (kreacionisti) su apsolutno u pravu. Evolucija je religija." Prof.dr. Michael Ruse (ateist, filozof biologije)  
Luč is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 21:25   #2979
Quote:
Luč kaže: Pogledaj post
Dobrome Bogu i njegovoj Katoličkoj Crkvi hvala, ni makro-evolucija, ni uniformističko-aktualistička hipoteza nisu nauk Katoličke Crkve, niti je katolik obvezan vjerovati u te naturalističke hipoteze, kao ni u ostale naturalističke ideje.
Jasno da nije obavezan. Katolik nije obavezan jesti meso, voziti auto, držati da se Zemlja okreće oko Sunca, a ne obratno itd. Iako bi se moglo reći da je antiznanstveni ili antiintelektualni pristup na rubu grijeha.
Samo kažem da nije nauk Crkve da je Zemlja stara oko 6000 godina i tome sl.
Primjerice, Katekizam zabranjuje vjeru u kreacionizam.
A zanimljivo je zaviriti i u ovaj dokument teološke komisije na čijem čelu je bilo J. Ratzigner: http://www.vatican.va/roman_curia/co...rdship_en.html
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 21:43   #2980
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Jasno da nije obavezan. Katolik nije obavezan jesti meso, voziti auto, držati da se Zemlja okreće oko Sunca, a ne obratno itd. Iako bi se moglo reći da je antiznanstveni ili antiintelektualni pristup na rubu grijeha.
Samo kažem da nije nauk Crkve da je Zemlja stara oko 6000 godina i tome sl.
Katolik, predani, crkveno aktivni katolik, klerik ili laik, teolog, prirodoznanstvenik ili katolik nekog drugog zvanja, smije potpuno slobodno vjerovati da je savršeno dobri Bog u 6 stvarnih 24-satnih dana u početku stvorio svemir, Zemlju i doslovni prvi par ljudi prije 6000-7000 godina i smije to vjerovanje kao katolik svjedočiti.

Bogu hvala, osobno poznajem i klerike i laike teologe, kao i prirodoznanstvenike katolike, kao i crkveno aktivne laike, koji tako vjeruju. Svi oni jako dobro znaju što katolik smije vjerovati i dobro poznaju tumačenje znanstvenih činjenica usklađeno s tim vjerovanjem. Zato tako doslovno i vjeruju.
__________________
"Izgubio sam moju evolucionističku vjeru dok me poučavao uvjerljivo najveći evolucionist 20.st. ...Car darvinovske evolucije je gol." Dr Felix Konotey-Ahulu (vodeći svjetski autoritet za anemiju srpastih stanica, profesor ljudske genetike) "Literalisti (kreacionisti) su apsolutno u pravu. Evolucija je religija." Prof.dr. Michael Ruse (ateist, filozof biologije)  
Luč is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:43.