Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.05.2017., 15:59   #21
tko ima iskustva u kupnji/prodaji nekretnine putem banke?

- tko snosi troskove sastavljanja predugovora i kuporodajnog ugovora kupac ili prodavatelj?
- da li je bolje kaparu uplatit na racun umisto na ruke u gotovini?
- da li se u ugovore stavlja isplata prodavatelju prema srednjem ili kupovnom tecaju na dan isplate?
- vlasnicki list uredan ali vlasnici nisu upisani u posjedovni list kako to komentirate? zatrazija sam da naprave upis prije potpisivanja predugovora.
- kako bi posrednicki ugovor treba izgledat ako smo se javili na oglas? koliko vidin u ovim situacijama kupci su debelo prevareni za posrednicku naknadu

dobra tema
batelant is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 09:48   #22
Quote:
-cOOkie- kaže: Pogledaj post
Kad gledate stanove što sve gledate, osim naravno tlocrta, orijentacije, itd.
Tipa jel gledate račune za režije, tražite da pokažu energetski certifikat, dokaze da je vlasništvo u redu itd., da li je pametno malo pokucati i susjedima
blabla

Koliko puta ste otišli pogledati stan koji ste u konačnici kupili

Za početak bi sama neke pogledala, "profiltirirala" par stanova pa bi onda povela i poznanicu koja je arhitektica. Ipak ne mogu ženu vući svuda uokolo sa sobom pa je svaki savjet dobrodošao
Ono sto sam uvijek gledao je da ne bude zadnji kat. Takvima prije ili kasnije krov pocne prokisnjavati a onda se do besvjesti natezi sa ostalim stanarima oko sanacije.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 10:10   #23
Mi smo sad na zadnjem katu, ja sam u tom stanu 7 godina, muž 20. Nikad nam nije ništa curilo. Nekima na drugom katu je.
__________________
''Be yourself'' is the worst advice you can give to some people.
Xanthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 10:33   #24
Quote:
-cOOkie- kaže: Pogledaj post
Kad gledate stanove što sve gledate, osim naravno tlocrta, orijentacije, itd.
Tipa jel gledate račune za režije, tražite da pokažu energetski certifikat, dokaze da je vlasništvo u redu itd., da li je pametno malo pokucati i susjedima
blabla

Koliko puta ste otišli pogledati stan koji ste u konačnici kupili

Za početak bi sama neke pogledala, "profiltirirala" par stanova pa bi onda povela i poznanicu koja je arhitektica. Ipak ne mogu ženu vući svuda uokolo sa sobom pa je svaki savjet dobrodošao
Sve ovo što su već drugi napisali da se ne ponavljam, uključujući naravno obavezno provjeru vlasničkog i na gruntovnici prije kupnje.
A za okolinu zgrade, mislim da je individualno ovisno kome su kakvi prioriteti.
Recimo, meni kao vozaču je uvijek važno kakav je parking, da li ima mjesta ili je jedna od onih zgrada gdje već nakon poslije podne nema mjesta niti za lijek.
Pa ako ste vlasnik psa kao ja, važno je kakva je okolina, sigurno neću uzeti stan gdje u blizini nema zelenila, gdje su zgrada na zgradi...

Naravno pregledati stan, tražiti dokaz o plaćenim režijama, sve što su drugi rekli.
Ja sam i tražila da upoznam predstavnika stanara prije nego sam odlučila za kupnju. Najavila da sam potencijalni novi stanar, pitala kakvi su susjedi(postoji mogućnost laganja, ali okvirno steknete dojam kakvo je stanje u zgradi, da li ima čudaka), najavila sam i da imam pse i unaprijed pitala da li u zgradi ima problema sa ljubimcima, ne bih kupila stan da sam dobila negodovanje.
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 14:01   #25
Quote:
batelant kaže: Pogledaj post
- kako bi posrednicki ugovor treba izgledat ako smo se javili na oglas? koliko vidin u ovim situacijama kupci su debelo prevareni za posrednicku naknadu
Javljanjem na oglas agencije ne sklapa se posrednički ugovor već se potpisuje list da se pogledala nekretnina. Rečeno mi je da jedino u slučaju da je potrebno obaviti sve one posliće za kupca oko kupovine stana da se u tom slučaju sklapa posrednički ugovor i naplaćuje provizija.

Međutim, neke agencije na svojim stranicama imaju istaknuto da od kupca naplaćuju proviziju x%+PDV. Ne znam na čemu je to utemeljeno, a i još nisam gledala stan kod neke agencije koja to ima istaknuto jer me to odbija
-cOOkie- is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 11:52   #26
Pogledati da li vam na zgradi paše boja rolete koju morate staviti. Sve sam picajzlasto pogledala, ali mi je to valjda totalno promaklo i ozbiljno sam zabrinuta za sebe kako, tako da ću morati staviti boju lješnjaka, iliti oker.

Ovo je savjet za hardcore cjepidalke.
__________________
''Be yourself'' is the worst advice you can give to some people.
Xanthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 08:48   #27
Quote:
Xanthe kaže: Pogledaj post
Pogledati da li vam na zgradi paše boja rolete koju morate staviti. Sve sam picajzlasto pogledala, ali mi je to valjda totalno promaklo i ozbiljno sam zabrinuta za sebe kako, tako da ću morati staviti boju lješnjaka, iliti oker.

Ovo je savjet za hardcore cjepidalke.
A gle, ima i za to rješenje, ak sve ostalo paše. Nabaviš rolete koje su iznutra onakve kakve tebi pašu, a izvana onakve kakve moraju biti zbog izgleda ostatka zgrade. To bu zadovoljilo i estetske kriterije i hardcore cjepidlaku u duši :-) Jest da košta al je feeling priceeless Iz vlastitog iskustva
Kmiček is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 11:36   #28
Stvarno?? Nisam znala da se može, jer još nisam krenula u akciju prozori i vrata! Pa ovo su divne vijesti!
__________________
''Be yourself'' is the worst advice you can give to some people.
Xanthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 13:24   #29
Quote:
-cOOkie- kaže: Pogledaj post
Javljanjem na oglas agencije ne sklapa se posrednički ugovor već se potpisuje list da se pogledala nekretnina. Rečeno mi je da jedino u slučaju da je potrebno obaviti sve one posliće za kupca oko kupovine stana da se u tom slučaju sklapa posrednički ugovor i naplaćuje provizija.

Međutim, neke agencije na svojim stranicama imaju istaknuto da od kupca naplaćuju proviziju x%+PDV. Ne znam na čemu je to utemeljeno, a i još nisam gledala stan kod neke agencije koja to ima istaknuto jer me to odbija
po zakonu kupac nije nalogodavac i ne plaća proviziju.

ali čim ti nešto njima potpisuješ to je nekakva forma ugovora za koju se oni kače..
9009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 14:03   #30
Quote:
Kmiček kaže: Pogledaj post
A gle, ima i za to rješenje, ak sve ostalo paše. Nabaviš rolete koje su iznutra onakve kakve tebi pašu, a izvana onakve kakve moraju biti zbog izgleda ostatka zgrade. To bu zadovoljilo i estetske kriterije i hardcore cjepidlaku u duši :-) Jest da košta al je feeling priceeless Iz vlastitog iskustva
Nisam ni ja znala! Fantastično!

Možda znaš gdje se može nabaviti, jer u dvije-tri roletarske radnje u kojima sam bila, nisu imali.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 22:10   #31
Koji se porez sada plaća na kupnju rabljenog stana?
Anita2507 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 22:31   #32
4%
__________________
''Be yourself'' is the worst advice you can give to some people.
Xanthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 19:15   #33
kada idete gledati stan preko agencije nemojte ići sami.
neke agencije inzistiraju na potpisivanju papira da su vas oni doveli.
kada sam išla dečko je išao samnom, a ja sam nositelj kredita i u konačnici kupac (što naravno nismo rekli)
on je uvijek potpisao papire, tako da ja zapravo nemam veze s njima (niti ako se odlučite kupiti stan mimo agencije, niti ako vam poslje hoće nešto naplatiti)

obavezno provjeriti sve režiji i ne vjerovati ništa na riječ

kada sastavljate predugovor pazite da na dijelu gdje se piše da će sve režije biti uredno plaćene posebno izdvojite PRIČUVU jer ona zakonski ne spada po "režije"

raspitati se od kud vlasniku stan, tražiti dokument o nasljeđivanju ako je tim putem došao na njega


PAZITI DA PRODAVATELJ NIJE U PROCESU RAZVODA (ja sam imala taj slučaj), te inzistirati na ovjerenom potpisu da stan nije bračna stečevina ili ako je da je druga strana suglasna sa prodajom

Ima tona stvari na koje se treba paziti.. gledala sam stan koji je imao hrpu dugova koje za agencija nije htjela reći. Zapravo, stan je gospodin nasljedio od mame i računi nisu plaćeni iz 2006. Agencija nas je uvjeravala kako je to sve u redu i kako dugovi nisu na ime gospodina već njegove mame, da to nije problem, te da se ta dugovanja vežu na oib osobe a ne na nekretninu. Ista ta agencija nam se više nikada nije javila kada sam sama otišla u vodu i provjerila dugovanja i saznala da čovjek ima 60 000 kn duga na svoje ime i da je to u predovršnom procesu.
Dakle, mogla sam kapariti taj stan koji bi u tom trenutku bio bez tereta... ALI što da je krenula ovrha u procesu odobrenja kredita? automatski se stavlja teret na stan i nema šanse da banka da kredit za tako nešto.Ode kapara u vjetar. Agencija ti pak na to kaže kako treba imat povjerenja u ljude i nakon par pitanja više se ne javlja, tj javlja da je stan prodan a ti si kao jedini kupac

Ne vjerujte apsolutno nikome i sve što potpisujete ovjerite kod javnog bilježnika. Za 60-tak kuna nećete propast a ipak imate neku sigurnost.
Kada sastavjate predugovor stavite u njega apsolutno sve sa čim se možete zaštiti.
pipsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 14:21   #34
Imade li tko da me može pravo obavijestiti i direktno odgovoriti na sljedeće:

- može li se radijator prilikom grijanja na toplinu
1) smanjiti
2) isključiti ako se ne želim kuhati?


Druga stvar:
- rade li ti radijatori zimi cijelu noć?

Hvala duši koja točno i direktno odgovori na ova pitanja.
eichhoernchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 14:44   #35
Quote:
eichhoernchen kaže: Pogledaj post
Imade li tko da me može pravo obavijestiti i direktno odgovoriti na sljedeće:

- može li se radijator prilikom grijanja na toplinu
1) smanjiti
2) isključiti ako se ne želim kuhati?


Druga stvar:
- rade li ti radijatori zimi cijelu noć?

Hvala duši koja točno i direktno odgovori na ova pitanja.
Neki imaju ventile koji se mogu smanjiti, a neki pretpotopni stanovi i nemaju baš
Ali uvijek se može skroz zatvoriti radijator osim ako ventil nije strgan

Toplana grije navečer do nekog vremena
Mi u zgradi imamo na toplanu ali imamo svoju kotlovnicu pa se preko tjedan gasi u 22 a prek vikenda u 23 i pali se u 6
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 14:47   #36
Quote:
Kmiček kaže: Pogledaj post
A gle, ima i za to rješenje, ak sve ostalo paše. Nabaviš rolete koje su iznutra onakve kakve tebi pašu, a izvana onakve kakve moraju biti zbog izgleda ostatka zgrade. To bu zadovoljilo i estetske kriterije i hardcore cjepidlaku u duši :-) Jest da košta al je feeling priceeless Iz vlastitog iskustva
prozore isto možete sa vanjske strane u jednoj boji a iznutra u drugoj boji nabaviti
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 16:56   #37
Pozdrav!

Zanima me vaše mišljenje o stanovima u limenkama na Borongaju?
Kakva je izolacija, pogotovo zadnji katovi?
Kupujemo stan pa nam je svaka informacija dobrodošla..
malena-p91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 11:21   #38
Question Kupnja stana

Pozdrav,
Postao sam na već dva mjesta i ne znam koje je pravo

molim vas brzi savjet... Agencija me uvjerava da su svi papiri čisti i da nema nikakvih problema i prepreka koje bi mogle kasnije biti problem no mene brine sljedeće:

Zgrada je izgrađena 1965.
Agencija kaže da nema nikakvih uporabnih/građevinskih i ostalih dozvola (i da to nije ni potrebno) jer je sve u knjizi položenih ugovora i da se svi ti papiri ustvari nalaze u arhivima jer je gradnja prije 1968.

Cijela katastarska čestica na kojoj se nalazi zgrada je u vlasništvu RH - Ministarstvo obrane.
U prijepisu posjedovnog lista piše da tu katastarsku česticu posjeduje RH-MO.

Stan je davne 1995 kupljen od države, naslijeđen sa supruga na suprugu i zadnje naslijeđuje unuk 2013.
Prema izvadku iz knjige položenih ugovora (imam ZK uložak i poduložak) vlasnik stana u stambenoj zgradi je fizička osoba (unuk).
U vlastovnici piše da na temelju ugovora o darivanju uknjižuje pravo vlasništva - 1/1 (dobio sam na uvid ugovor o darovanju)

U Teretovnici piše da postoji teret (piše iznos tereta) i upisana je hipoteka na nekretninu - upisano pravo RH - Ministarstvo obrane.
To nam je rečeno od strane vlasnika i plaća se mjesečna rata dok se ne otplati.

Kada su upiše samo broj ZK uloška u vlastovnici piše da je vlasnik RH 1/1 i da su iz ZK uloška preneseni vlasnici.
U teretovnici tereta nema.

Pitanje - je li to sve u redu?

Hvala.
Pintax is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 17:35   #39
Kupnja stana - što paziti

Br 1 ne viruj nikome nego sebi! Agencijama pogotovo kojima je cilj prodat stan i ubrat proviziju nebitno s koje strane. Oni posli nemaju nikakvu zakonsku obvezu vec samo ti ako postanes Vlasnik. Tako da to sta te oni uvjeravaju nek obise macku o rep.

Ovo sta si nadrobija mi nista nije jasno. Je li vidljivo tko je vlasnik? Stan 1/1 uknjizen?

Osobno nebi nikad kupija nekretninu koja ima vise od jednog vlasnika u vlastovnici i bilo sta u teretnom listu.

Isto tako sta se tice katastra ja sam uvjetova upis u katastar svih suvlasnika iako je cestica 10 godina bila na investitora.

Angaziraj odvjetnika da ti pogleda svu dokumentaciju po mogucnosti nekog kojeg osobno poznajes nikako ne uzimaj u obzir odvjetnika ako ti ga agencija ponudi.

Na nasem trzistu nekretnina puno je prevara.
batelant is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 14:11   #40
Quote:
batelant kaže: Pogledaj post
Osobno nebi nikad kupija nekretninu koja ima vise od jednog vlasnika u vlastovnici i bilo sta u teretnom listu.
Slažem se sa svim osim da ima varijanti da postoji teret koji je "normalan", npr.
preostale rate otplate stana koje idu još iz davnih vremena, ali to se sve dogovori sa prodavateljem.
BB9 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:04.