Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.05.2017., 00:40   #21
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Istorija Bosne i Crne Gore u srpskim školama se uči u sklopu nacionalne istorije, pa je zato dosta opširno.

Od okolnih naroda više se uči o istoriji Bugara i Mađara, a o istoriji Hrvata, Albanaca i Rumuna vrlo malo, možda samo jedna strana iz srednjeg i jedna strana iz novog veka.
Ali se hrvatski nacionalni prostori tog vremena, Banja Luka i Omiš su očiti primjeri, svojataju u Srbiju.

Kao što rekoh, Bosnu učite kao srpsku, pa zato navlačite i njene granice.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 00:51   #22
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ali se hrvatski nacionalni prostori tog vremena, Banja Luka i Omiš su očiti primjeri, svojataju u Srbiju.

Kao što rekoh, Bosnu učite kao srpsku, pa zato navlačite i njene granice.
Ovo su najzapadnije granice Srbije koje se uče u srpskim školama https://upload.wikimedia.org/wikiped...ntury_(en).png to je ujedno i karta prve srpske države, kasnije se Srbija (pogotovo pod Nemanjićima) pomera više na istok i jug, a Bosna se u 12-om veku odvaja od Srbije.
Duklja, Travunija, Zahumlje i Paganija su isto srpske zemlje.
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 00:54   #23
Quote:
Imaš li, molim te, jedan jedini dokaz ovih tvrdnji ?
Neki post ili nešto tome slično?
Ako nemaš, a ne bi trebao imati, fino ću te prijaviti.

Jedan tvoj pajdaš me optužio za tako nešto, ali je malo zašutio kad sam mu pokazao izvore.
Očekujem ispriku od tebe ili ide prijava.
Quote:
Znas i sam da pretraga na forumu ne funkcionise.
Dosadan si sa tim pretnjama prijavama, ko baba neka, prijavi i cuti vise, sta si umislio, da nekoga plasi sto ce bude banovan, i da ce mi bude prvi put? Taman malo da odmorim, necu se sigurno aktivirati klona kao ti svaki put kada te kartoniraju.

Ad hominemom se sluzim zato sto tebi rasprava i nije cilj. Znam vec sablon. Vec si stvorio teoriju, koja inace nema veze sa temom, prosuo je ovde, uhvatio se dela koji ti je najlakse da branis iz cistog razloga sto nikoga sem tebe me zanima, i sada bi strizeno koseno po njemu pet dana. Neka hvala, radije bi da ti lepo kazem da si sovinisticki debil, dobijem ban i iskuliram, nego da gubim vreme raspravljajuci se sa nekim ko i ne cita nego samo deklamuje svoje.
Sedamdeseti put ulazim u neku raspravu sa tobom, dovoljno da znam da nema poente. Samo gomila white noise-a, izvrtanja reci, sovinizma i nicim izazvane arogancije.
Defke is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 07.05.2017., 02:17   #24
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Ovo su najzapadnije granice Srbije koje se uče u srpskim školama https://upload.wikimedia.org/wikiped...ntury_(en).png to je ujedno i karta prve srpske države, kasnije se Srbija (pogotovo pod Nemanjićima) pomera više na istok i jug, a Bosna se u 12-om veku odvaja od Srbije.
Duklja, Travunija, Zahumlje i Paganija su isto srpske zemlje.
I riječ je o očitoj krivotvorini.
Nema spomena Srba nigdje blizu Banja Luke u srednjem vijeku...

Ali, ljude poput Defkea to očito ne smeta
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 02:21   #25
Zato sto se Banja Luka ne spominje nigde do 1494.
Defke is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 02:39   #26
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
I riječ je o očitoj krivotvorini.
Nema spomena Srba nigdje blizu Banja Luke u srednjem vijeku...

Ali, ljude poput Defkea to očito ne smeta
To je strana karta!!!

Da nisu možda Anglo-Saksonci postali velikosrpski nacionalisti?
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 02:53   #27
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
To je strana karta!!!
Da nisu možda Anglo-Saksonci postali velikosrpski nacionalisti?
Još, jednom nije.
Radio ju je Srbin nadimka Panonian.
Original je na srpskom, ova ima samo imena na engleskom.
https://upload.wikimedia.org/wikiped...y_%28sr%29.png
Toliko teško ti je to shvatiti?
Quote:
Defke kaže: Pogledaj post
Zato sto se Banja Luka ne spominje nigde do 1494.
Ali je po tebi očito srpska. Kao i hrvatsko-bugarska granica na Drini, hrvatska župa Glaž istočnije od nje, prostor od Vrbasa do rijeke Bosne... Pa i Usora od rijeke Bosne do Brčkog.
Srbi svi i svuda
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 02:57   #28
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ali je po tebi očito srpska. Kao i hrvatsko-bugarska granica na Drini, hrvatska župa Glaž istočnije od nje, prostor od Vrbasa do rijeke Bosne... Pa i Usora od rijeke Bosne do Brčkog.
Srbi svi i svuda
Opet izvrtanje teza i stavljanje reci u usta. Po meni, o Caslavu se u Srbiji jako malo uci, i velika vecina ljudi ne zna ni ko je bio. Po meni, koristis jednu opskurnu mapu iz perioda koji je maglovit u kome ima najvise slobodnih interpretacija da opravdas jos deset ociglednijih gluposti koje si naveo u prvom postu.
Defke is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 03:15   #29
Quote:
Defke kaže: Pogledaj post
Opet izvrtanje teza i stavljanje reci u usta. Po meni, o Caslavu se u Srbiji jako malo uci, i velika vecina ljudi ne zna ni ko je bio. Po meni, koristis jednu opskurnu mapu iz perioda koji je maglovit u kome ima najvise slobodnih interpretacija da opravdas jos deset ociglednijih gluposti koje si naveo u prvom postu.
Nijedno navedeno nije glupost.
"Maglovita" karta ti je paralela Hrvatske do Carigrada.
Uostalom, pogledaj ostale.
Vi za Nemanjića crtate srpski Omiš i Imotski, Bosnu koja ide do Une i slične idiotarije.
Da ne pričam da vam je Duklja "rana Srbija"
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 08:37   #30
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
zanima me jer apsolutno nikakve informacije o tome nemam.

mi smo učili od SRB povijesti car Dušan onda dugo ništa pa Turska okupacija Srbije, pa opet ništa pa od Balkanskih ratova naovamo onda stalno
Spominje se Hrvatska i par hrvatskih vladara u sasvim ok kontekstu, a kasnije se uči o WW2 i tu se spominje Hrvatska u smislu NDH. I to je to.
__________________
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/619pPybybfL.jpg
denacifikator is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 08:54   #31
Quote:
Defke kaže: Pogledaj post

Lupetanje par ekselans. Ako se neko pominje u nasoj srednjevekovnoj istoriji, to su Bugari i Madjari.
Mene više zanima ovo.

Zašto se o Hrvatskoj toliko inzistira na terminu "mađarska pokrajina".

Da ako učite o Habsburzima, da li se uči o krunskim zemljama i zašto je toliko šokantno kada netko kaže "Kraljevina Hrvatska i Slavonija" ili "Trojedinica"?

Da li igdje u nekom udžbeniku postoji slika Srijema i gdje je bio 1882. do 1918.?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 09:24   #32
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Mene više zanima ovo.

Zašto se o Hrvatskoj toliko inzistira na terminu "mađarska pokrajina".

Da ako učite o Habsburzima, da li se uči o krunskim zemljama i zašto je toliko šokantno kada netko kaže "Kraljevina Hrvatska i Slavonija" ili "Trojedinica"?

Da li igdje u nekom udžbeniku postoji slika Srijema i gdje je bio 1882. do 1918.?
Ne insistira se. Ali je realnost, koliko god to Hrvatima vređalo nacionalni ponos, Hrvatsku je Mađarska okupirala. Da nije, Hrvati bi vladali Peštom onoliko koliko su Mađari vladali Hrvatskom. Austrougarska se ne bi zvala tako već Austro-Ugaro-Kroacija. Pa evo mi u Srbiji priznajemo realnost i smatramo da je Srbija okupirana 1389. od Turske, iako je de facto postojala kao turski vazal do 1459.

Ako pitaš srpske istoričare videćeš da čak postoji jedna žal za time što Hrvatska nije očuvala svoju nezavisnost. Jer da jeste, verovatno bi sada srpsko-hrvatski odnosi bili prijateljski. Upravo je utopljavanje Hrvatske u Mađarsku, a Srbije u Tursku posejalo seme zla između Srba i Hrvata.

Mali offtopic: kad smo kod nezavisnost, na kraju dana je ipak glupo o tome govoriti jer ni dan danas Hrvatska i Srbija nisu nezavisne (suverene) države. Na svetu postoji samo desetak nezavisnih i samoodrživih država: SAD, Rusija, Kina, Iran, Severna Koreja, Indonezija, Venecuela, Turska, Kuba i Velika Britanija. Tu bi bili još Japan, Francuska, Saudijska Arabija, Egipat, Brazil i Nemačka, ali su pod višedecenijskom dobrovoljnom okupacijom SAD-a.
__________________
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/619pPybybfL.jpg
denacifikator is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 10:38   #33
Quote:
denacifikator kaže: Pogledaj post
Da nije, Hrvati bi vladali Peštom onoliko koliko su Mađari vladali Hrvatskom.
Pa koliko su to Mađari vladali Hrvatskom?
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 11:02   #34
Quote:
denacifikator kaže: Pogledaj post
Ne insistira se. Ali je realnost, koliko god to Hrvatima vređalo nacionalni ponos, Hrvatsku je Mađarska okupirala.
Tipa bile su "mađarske okupacijske snage" u Kninu, Bribiru ili u Lici?

Kolega, centralizirana država do nekog 17. stoljeća ne postoji, a jedine trupe u Hrvatskoj južno od Gvozda bile su one od Šubića, Kurjakovića, Frankapana i drugih.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 12:45   #35
Ovo su prave granice Dušanovog Carstva i41.tinypic.com/1zocmxx.jpg prema velikom nemačkom istoričaru Gustavu Drojsenu.

Mi u školi smo izbacili Srem, Bosnu i Bugarsku, ali Švabe znaju bolje od naših komunističkih kvazi istoričara.
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 12:55   #36
i po toj slici opet nemaju izlaz na more.,...

moju generaciju u 80tima su puno davili o srpskoj povijesti..a lektira pogotvo...FUJ...

mena zanima dali ijedna EX YU država govori istinu u pogledu najnovijih događanja - rata u jugi.
dali u srbiji prezentiraju napade srbije na HR koja želi odcjepljenje a da se HR branila i da nije htjela dat poptunu autonomiju sprskoj manjini???
ex conn is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 13:01   #37
Quote:
ex conn kaže: Pogledaj post
i po toj slici opet nemaju izlaz na more.,...

moju generaciju u 80tima su puno davili o srpskoj povijesti..a lektira pogotvo...FUJ...

mena zanima dali ijedna EX YU država govori istinu u pogledu najnovijih događanja - rata u jugi.
dali u srbiji prezentiraju napade srbije na HR koja želi odcjepljenje a da se HR branila i da nije htjela dat poptunu autonomiju sprskoj manjini???
Po kojoj slici nemaju izlaz na more?
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 13:10   #38
Quote:
ex conn kaže: Pogledaj post
i po toj slici opet nemaju izlaz na more.,...

moju generaciju u 80tima su puno davili o srpskoj povijesti..a lektira pogotvo...FUJ...

mena zanima dali ijedna EX YU država govori istinu u pogledu najnovijih događanja - rata u jugi.
dali u srbiji prezentiraju napade srbije na HR koja želi odcjepljenje a da se HR branila i da nije htjela dat poptunu autonomiju sprskoj manjini???
Lektira fuj

Tako to ide kad se ne citaju knjige... funkcionalno nepismene osobe...

Krajem 80-ih i 90-ih kad sam isao u osnovnu i gimnaziju, iz istorije se kretalo od najranijih civilizacije, Mesopotamije, Egipta, Grcke... prelazilo se onda u srednji vek, tu se ucila istorija srpske drzave, Nemanjici, Kosovo... mislim da je bila i jedna lekcija o Dubrovniku, Mlecima... Novije dobija se prati i kroz francusku revoluciju u Evropi, i lokalno kroz borbu za obnovu drzavnosti... uci se dva srpska ustanka, Karadjordjevici i Obrenovici, Berlinski kongres... posle Balkanski ratovi i ww1...

Prva Juga nije spominjana mnogo, bilo je nesto oko ubistva u skupstini 1928. godine, pa uvodjenje diktature, Stojadinovic, Pavle, podela na banovine... uglavnom je to sve prikazivano u losem kontekstu...

ww2 je uglavnom bila partizanska zvaka, "domaci izdajnici cetnici i ustase", velicanje Sutjerske i Neretve, posle Broza, spominjanje NDH i Jasenovca... nesvrstani, samoupravljanje... i tu je prica stajala... Hrvati osim NDH i nesto usput se uopste ne spominju...

Novije generacije verovatno pomenu i ratove 90-ih, ali je to je sve mozda jedan cas, nema se vremena da iko to dubioznije obrazlaze i uci decu... vecina znanja i stavova se kupi pored toga, pre svega pricom u kuci, pa onda u drustvu... skola i lekcije su tu skoro nevazne...

Zadnje uređivanje DzonziBG : 07.05.2017. at 13:21.
DzonziBG is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 13:19   #39
Sto se tice lektire i knjizevnosti, od hrvatskih pisaca u osnovnoj jedna od prvih je bila Vlak u snijegu od Mate Lovraka...

Kasnije su dolazili Tin Ujevic, Ivan Goran Kovacic, Krleza, Cesaric, Gundulic, Drzic... neke od njih su bile obavezne lektire, koje su se analizirale nekoliko casova, iako je rat vec bio, a za neke i prosao... to je vec neka sredina 90-ih... sve nas je npr ugusilo citanje Proljece Ivana Galeba od Desnice... ta knjiga je bas bila smor, za gimanzijalce zeljne lakog sadrzaja... omca oko vrata
DzonziBG is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 13:26   #40
Dubrovačka književnost u srpskim školama se uči kao Srpska književnost iz perioda Renesanse.
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:21.