Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.12.2017., 09:16   #21
Quote:
Xayah kaže: Pogledaj post
pa dijete ce ti razmisljati na isti nacin i sa 8-9-10 godina, dob kad ides u skolu sam. isto ko i druzenja s drugom djecom i slicno. pa nemres ti visit nad djetetom do 15. godien jer mislis da ce onda bit sposobnije odlucivat za sebe, ak ces to radit napravit ces si debila iz djeteta.
Visit ces dok ne procijenis da je u stanju shvatit da to ne smije.
Nego ces ga pustit da dodje u situaciju da ode s nepoznatim, a onda ga istuc?
mantisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 09:17   #22
Quote:
Xayah kaže: Pogledaj post
situacije u kojima djecu treba kaznjavati su one gdje oni mogu napraviti ozbiljnu stetu sebi ili drugima. recimo da dijete odluci probati VOZITI AUTO, jer je eto, vidjelo majku kako to radi. to je situacija gdje dijete kaznjavas fizicki jer mu je tesko objasniti posljedice i njima je to igra, a mogli su se dovesti u opasnu situaciju. dijete ce se osjecati lose i negativno jer je fizicki kaznjeno, ali poslije toga treba djetetu objasniti da je situacija bila ozbiljna i da je to sto je radilo opasno. poslije toga pruzas djetetu isti tretman (postovanje, ljubav, briga) kao i prije i dijete nece zakljuciti JA SAM MALTRETIRAN ZATO STO SAM DOBIO PO DUPETU, nego "ako se osjecam vecinom dobro i majka i otac brinu o meni, ako sam kaznjen jer sam radio nesto sto sam ne razumijem onda je to s razlogom".
Ne postoje situacije u kojima se dijete MORA kazniti fizički. Ne postoje situacije u kojima se odrasla osoba MORA kazniti fizički. Shvaćaš analogiju?

Djetetu možeš objasniti da je nešto opasno bez fizičkog kažnjavanja. Djeca nisu idioti. Fizičko kažnjavanje ne vodi ničemu osim strahu prema roditeljima, gubljenju samopouzdanja i ostalim lošim i teškim posljedicama u budućnosti....Ovo zadnje da će dijete zaključiti ovo ili ono - neće. Dijete ne razumije zašto ga mama i tata mrze u trenutku batinanja i zašto mu nanose fizičku bol. Roditelj treba biti sigurna luka, utočište od boli, uvreda, vrijeđanja....
Tempion is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 09:21   #23
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Ako je dijete napravilo nesto za njega opasno, to mu treba objasniti, na dramatican nacin ako se radi o necem vrlo opasnom.
Upravo to.

Također, mnoge situacije se mogu izbjeći ako se djetetu objasne unaprijed. Uopće ne treba dolaziti do toga da se dijete dovede u takve situacije. Čitanje priča, igranje uloga, sve to pomaže da dijete shvati kako svijet funkcionira i što se smije a što ne.
Tempion is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 09:26   #24
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Ako je dijete napravilo nesto za njega opasno, to mu treba objasniti, na dramatican nacin ako sd radi o necem vrlo opasnom.
kaj na nacin ko gore u videu?

Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Visit ces dok ne procijenis da je u stanju shvatit da to ne smije.
Nego ces ga pustit da dodje u situaciju da ode s nepoznatim, a onda ga istuc?
ne. nalupat ces ga po guzici, a sljedeci put kad se dijete nadje u takvoj situaciji nece mislit "joooj evo tu mogu poginut" nego "joooj bolit ce me dupe" jer toliko su u stanju shvatit.

meni su djeca struka. tak da sam imala dovoljno materijala i vremena za proucavat ovo.

s djecom je ista stvar ko sa psima. ziva istina.

naguraju se na vrata, treba ih maknut od tam. kazes im 10 puta "maknite se od tamo, vrata ces vas lupit". nula bodova. ako zatvoris saku i kazes uzbudljivim tonom glasa "STA TO IMAM, STA JE OVO" oni ce ti se stvorit oko tebe u sekundi. zasto je to tako?

zato sto oni ne razmisljaju oce ih vrata lupit il ne, neg oni vide neke svoje razloge da budu tamo. cim ti zatvoris saku i govoris im uzbudljivo oni reagiraju prema tome kak se osjecaju, a u ovom slucaju oni misle da ces im ti pruziti nesto zanimljivo. reagiraju prema sebicnim nagonima. znaci njima ce to nesto biti uzbudljivo i zato dolaze, da vide kakav gust ce oni imat iz toga.

eto tak je i sa psima. ak mu se deres da ne ide na cestu, kurca on zna. cim ti skupis saku i vices mu sta to imam odmah on dodje sjest jer misli da ce dobit keksic. tolko oni razumiju, pa se prema tome i ponasaju.

na odraslim ljudima koji su svjesni i u stanju analizirati ovakva ponasanje je da ih iskoriste na nacin da usmjere, dijete ili psa, prema onome sto je bolje za njih. znaci, iskoristiti nacin na koji oni funkcioniraju prema boljem konacnom ishodu.

vi ste se namjerili na to sto ja govorim o nasilju jer je danas moderno uzet dijete roditelju jer ga je krivo pogledo, a drugi nacini maltretiranja djece ili zanemarivanja djece i njihovih potreba kao da ne postoje. zato sto je vulgarisu najlakse za razumijeti "batina, lose "

eo oderite me.

ne znaci da nisam u pravu.
Xayah is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 09:26   #25
Quote:
Tempion kaže: Pogledaj post
Roditelj treba biti sigurna luka, utočište od boli, uvreda, vrijeđanja....
da, zato sto je vecina roditelja, s batinom ili bez, upravo to.
Xayah is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 09:33   #26
Quote:
Xayah kaže: Pogledaj post
ne. nalupat ces ga po guzici, a sljedeci put kad se dijete nadje u takvoj situaciji nece mislit "joooj evo tu mogu poginut" nego "joooj bolit ce me dupe" jer toliko su u stanju shvatit.

meni su djeca struka.
žali bože....
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 09:37   #27
Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post
žali bože....
pa mozda bi trebala debatirati oko drugih stvari koje govorim u kojima uzimam u obzir nacin na koji djeca funkcioniraju i psihologiju djece, umjesto ovakvih komentara. cijenila bi to.
Xayah is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 09:42   #28
Nisam pogledala cijeli video.
Djetetu recimo kazes da ne smije ici s nepoznatima jer ono ne zna da li je ta osoba dobra ili zlocesta. I neka zamisli da ga ta osoba odvede i da ga vise nikad ne mozes naci. Kad to govoris tvoj ton mora bit takav da je jasno da govoris nesto vazno. Djeca se uzivljavaju, boje se izgubiti roditelje. Ponovis pricu vise puta....pogotovo ako primijetis da nema straha od nepoznatih...
mantisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 09:48   #29
pa pogledaj si video. roditelji su sigurni u sebe da djeca razumiju sto su im govorili. upozoravali su ih da ne pricaju sa strancima. u videu jasno vidis cim stranac pristupi djetetu sa necim sto oni zele (u ovom slucaju to je slatki pas) oni ni ne razmisljaju nego vide psa, svidja im se i odmah ulaze u to, bez razmisljanja.

roditelji ostaju osupnuti time jer su sigurni da svoju djecu odgajaju super i da ona to ne bi napravila. znaci svaki put kad ti dijete odgajas na praznim rijecima ona ce se ovako ponasati, znaci da sigurnost djeteta ovisi cisto o tome ima li osoba koja im pristupa lose namjere ili nema.

evo jednom prilikom sam gledala video di je u pitanju bio deckic od tipa 13 godina. majka mu je rekla "okolo ide plavi auto koji otima djecu, nemoj blizu tome ici". isto je bio u pitanju eksperiment. on je upoznao zensku na internetu s kojom se iso nac (u pitanju je bila odrasla osoba koja je vrsila eksperiment). lik ga je dosao pokupit s plavim autom kakav mu je majka opisala. lik je reko neki glupi razlog zasto ga on kupi. cim je odrasla osoba njemu rekla "sve je ok, ja sam te samo dosao pokupit iz tog i tog razloga" mali je usao u auto. iako je bio upozoren na to ranije, iako je u pitanju bila druga osoba s interneta o kojoj nije mogao znati puno. zasto se to dogodilo tako velikom djetetu?

a) jer on u svojoj glavi ima: zenska s interneta s kojom sam pricao mi je bas super, uzbudjen sam jer se idem nac s njom.
b) odrasla osoba kaze da je ok, ta osoba preuzima kontrolu i ona je odgovorna za situaciju, ne ja.

u pitanju je starije dijete, ne dijete od 5 godina.

poslije u videu vidimo majku kako pizdi na njega i sva je van sebe "REKLA SAM TI DA NE IDES U TAKAV AUTO, ZASTO SI ISAO". mali suti. nema sta reci, jer eto, stara je ljuta i najebat ce. ne zato sto je ON sam mogao najebat. jer ne konta.

ne znam sad tocno video, bilo je to prije par godina, mogu ga probat nac, samo sad moram ic pa nemam tolko vremena.

kuzis vi se fokusirate samo na faktor "nasilja" umjesto na sve kaj vam ja govorim. ko da je meni u cilju zalagat se za maltretiranje djece, ili bilo koga.
Xayah is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 09:49   #30
Na neki način se slažem sa svim diskutantima, bez obzira na različitost stavova... Jako je teško postaviti neko uniformirano pravilo ili granicu u ovakvim stvarima.

Fizičko kažnjavanje ne mora uključivati batinu btw... Recimo samo da nisam morao nikad posegnuti za takvom odgojnom metodom, dovoljno je (u velikoj većini slučajeva) postaviti se beskompromisno prema djetetu koje je obijesno. Ako ga se pritom mora držati za ruke, dakle fizički spriječiti da drugom nanese zlo, so be it. poanta je da će dijete tu sputanost povezati sa činom koje je htjelo napraviti. No još je važnije djetetu odvratiti pažnju i usmjeriti um na nešto drugo, po mogućnosti dovoljno zahtjevno da djetetu bude zabavno baviti se time.

Međutim razumijem da situacije mogu biti vrlo različite. Recimo, kako spriječiti zlurado dijete da tuče drugu djecu oko sebe, pa i odrasle? Na normalne upute pa i povišen ton ne reagira, i jednostavno kao da izaziva. Zapravo, upravo to i radi, isprobava koje su granice, to je biološki usađeno u sve nas. U takvim situacijama ne krivim roditelje koje djete "puknu po guzi" ali rukom, ne batinom. I kojima je cilj da djete iskontroliraju a ne da se iživljavaju.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 09:53   #31
Osim što batine utjeruju strah od roditelja u kosti, događa se još jedna stvar koja je još gora, a koja se neće u jednom trenutku samo moći nekim magičnim gumbom poništiti, a to je da ako batinama "objašnjavaš" nešto djeci, ona neće zdravo razviti u sebi pozitivne razloge koji su RACIONALNI zašto se nešto ne smije napraviti, nego će činiti odluke koje su temeljene na strahu od kazne.
Cilj zdravog roditelja je odgojiti dijete koje razumije razloge zbog kojih nešto treba/ne treba napraviti jer je to jedini način da ima razvijenu samosvijest i da zna zašto postupa na određen način. Određene stvari se ne ulove prvi, pa ni deseti put, ali zato ne posustaješ i sam trebaš biti primjer tog ponašanja. U jednom trenutku će se sve to primiti.
Kela is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 09:55   #32
Quote:
Kela kaže: Pogledaj post
ona neće zdravo razviti u sebi pozitivne razloge koji su RACIONALNI zašto se nešto ne smije napraviti, nego će činiti odluke koje su temeljene na strahu od kazne.
znaci djeca ce donositi odluku da ne rade ono sto je lose zato sto shvacaju da ce imati negativne posljedice za njih same zbog toga?

fino receno.

:klap:
Xayah is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 10:00   #33
Tvrdim da je kaznjavanje nepotrebno jer znam da su mnoga djeca dobro odgojena bez da ih se kaznjavalo.
Nemam djecu, ali sam cuvala svoje necakinje u nekim periodima cijeli radni dan. Nikad nije bilo potrebe za icim vise od toga da odlucnije povisim glas kada zelim da me poslusaju. Ni vikanje, a kamoli fizicko kaznjavanje nije bilo potrebno.
Kad dijete tretiras s postovanjem, ono to ne zeli izgubiti. Napravit ce ono sto trazis jer ti vjeruje da radis za njegovo dobro. A ti ne smijes provodit svoju volju oko nepotrebnih sitnica, vec samo kad je nesto bitno.
mantisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 10:01   #34
Daj mi reci zašto si otvorila ovu temu uopće? Ništa što ti se kaže ne dopire do tebe. Vjerojatno su te tukli u djetinjstvu pa si razvila neki narcisoidni poremećaj.

Uostalom, fizičko kažnjavanje JE ZAKONOM ZABRANJENO u Republici Hrvatskoj. Nemamo kaj debatirati oko toga.

Znači, radiš s djecom i prijetiš im i mlatiš ih i to još javno priznaješ na forumu? Stvarno? A da te prijavim?

Srami se. FUJ.
Tempion is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 10:07   #35
Quote:
Tempion kaže: Pogledaj post
Daj mi reci zašto si otvorila ovu temu uopće? Ništa što ti se kaže ne dopire do tebe. Vjerojatno su te tukli u djetinjstvu pa si razvila neki narcisoidni poremećaj.

Uostalom, fizičko kažnjavanje JE ZAKONOM ZABRANJENO u Republici Hrvatskoj. Nemamo kaj debatirati oko toga.

Znači, radiš s djecom i prijetiš im i mlatiš ih i to još javno priznaješ na forumu? Stvarno? A da te prijavim?

Srami se. FUJ.
... wow.

imam svoje misljenje i htjela sam debatirati oko toga. vi ne uzimate u obzir nista sto govorim nego samo govorite isto.

ja ne prijetim djecu i ne mlatim ih. ja nemam autoritet mlatiti niciju djecu niti prijetiti im niti tome tezim. to sto razmisljam na nacin da izloziti djecu MALO negativnim emocijama zato sto sve u zivotu nije bajno i smatram da je potrebno ISKUSTITI i negativne posljedice, a ne samo leptirice i bajke, je druga stvar.

ako dijete nema nikakvog iskustva o svijetu ne moze zamisliti lose posljedice. to je cinjenica.

ko to rekoh gore, ako je dijete tretirano na druge nacine ispravno, znaci ako se brine o njegovoj dobrobiti emocionalno i materijalno, to sto ga jednom mlatnes po guzici nece ostaviti trajnu stetu na psihu. problem su druge pogreske u odgoju koje roditelji rade.

ubuduce necu odgovarati na ovakve upise, daj se sredi.
Xayah is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 10:10   #36
Quote:
Tempion kaže: Pogledaj post
Ne postoje situacije u kojima se dijete MORA kazniti fizički. Ne postoje situacije u kojima se odrasla osoba MORA kazniti fizički. Shvaćaš analogiju?
Ali društvo radi upravo to. Zatvor je oblik fizičke (ograničenje fizičkog kretanja) i psihičke kazne (koja proizlazi iz osjećaja neslobode). Npr. zabrana izlaska za dijete je isto to (u manjem obimu), oblik fizičke i psihičke kazne.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 10:21   #37
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Zatvor je oblik fizičke (ograničenje fizičkog kretanja) i psihičke kazne (koja proizlazi iz osjećaja neslobode). Npr. zabrana izlaska za dijete je isto to (u manjem obimu), oblik fizičke i psihičke kazne.
pod 1: djeca ne idu u zatvor, a ovdje je riječ o djeci, a ne o odraslim osobama. nadalje, zabrana izlaska se sigurno ne događa u ranoj djetetovoj dobi, već kasnije. a ne možemo poistovjećivati kognitivne, emocionalne i ine ljudske razvojne etape, pa sada doći do banaliziranja kako je nešto ista kazna za dijete od 2 godine ili dijete od 16 godina. razvojne faze su razlličite i imaju svojih potreba. a kako imaju različitih potreba, na isti način se događa i različito percipiranje istih. s djetetom od 16 godina ćeš o nekim stvarima sjesti i razgovarati, dok s djetetom od 2 godine to nije moguće. uzročno-posljedično razumijevanje je tu znatno razilčito.

malo dijete je potrebno odmaknuti od opasnosti, bez mnogo priče. nema se što raspravljati s djetetom od 2-3 godine o istrčavanju na cestu. sa 16-godišnjakom/injom se imamo o čemu pričati, te poduzeti određene mjere - tipa zabrana izlaska za vikend, kad je već taj primjer ovdje iznesen.
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 10:28   #38
Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post
pod 1: djeca ne idu u zatvor,
Nigdje u onom mojem upisu nije pisalo da djeca idu u instituciju koja se zove 'zatvor'. Ne izmišljaj.

Rekao sam da su zatvor koji ljudi primjenjuju za odrasle i zabrana izlaska za djecu (kućni pritvor, ili kako god da to zoveš, svejedno, suština je ista) oblici fizičkog i psihičkog kažnjavanja. Fizičkog zbog oduzimanja fizičke slobode kretanja, a psihičkog zbog osjećaja koji ta nesloboda donosi.

Ja sam samo konstatirao činjenice. Nisam donosio svoje mišljenje vezano uz psihičko vs. fizičko kažnjavanje. Svako kažnjavanje je ili psihičko ili fizičko (ili kombinacija jednog i drugog). Ne postoji treće.

Zadnje uređivanje - Sizif - : 23.12.2017. at 10:41.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 11:04   #39
Quote:
Xayah kaže: Pogledaj post
pa pogledaj si video. roditelji su sigurni u sebe da djeca razumiju sto su im govorili. upozoravali su ih da ne pricaju sa strancima. u videu jasno vidis cim stranac pristupi djetetu sa necim sto oni zele (u ovom slucaju to je slatki pas) oni ni ne razmisljaju nego vide psa, svidja im se i odmah ulaze u to, bez razmisljanja.

roditelji ostaju osupnuti time jer su sigurni da svoju djecu odgajaju super i da ona to ne bi napravila. znaci svaki put kad ti dijete odgajas na praznim rijecima ona ce se ovako ponasati, znaci da sigurnost djeteta ovisi cisto o tome ima li osoba koja im pristupa lose namjere ili nema.

evo jednom prilikom sam gledala video di je u pitanju bio deckic od tipa 13 godina. majka mu je rekla "okolo ide plavi auto koji otima djecu, nemoj blizu tome ici". isto je bio u pitanju eksperiment. on je upoznao zensku na internetu s kojom se iso nac (u pitanju je bila odrasla osoba koja je vrsila eksperiment). lik ga je dosao pokupit s plavim autom kakav mu je majka opisala. lik je reko neki glupi razlog zasto ga on kupi. cim je odrasla osoba njemu rekla "sve je ok, ja sam te samo dosao pokupit iz tog i tog razloga" mali je usao u auto. iako je bio upozoren na to ranije, iako je u pitanju bila druga osoba s interneta o kojoj nije mogao znati puno. zasto se to dogodilo tako velikom djetetu?

a) jer on u svojoj glavi ima: zenska s interneta s kojom sam pricao mi je bas super, uzbudjen sam jer se idem nac s njom.
b) odrasla osoba kaze da je ok, ta osoba preuzima kontrolu i ona je odgovorna za situaciju, ne ja.

u pitanju je starije dijete, ne dijete od 5 godina.

poslije u videu vidimo majku kako pizdi na njega i sva je van sebe "REKLA SAM TI DA NE IDES U TAKAV AUTO, ZASTO SI ISAO". mali suti. nema sta reci, jer eto, stara je ljuta i najebat ce. ne zato sto je ON sam mogao najebat. jer ne konta.

ne znam sad tocno video, bilo je to prije par godina, mogu ga probat nac, samo sad moram ic pa nemam tolko vremena.

kuzis vi se fokusirate samo na faktor "nasilja" umjesto na sve kaj vam ja govorim. ko da je meni u cilju zalagat se za maltretiranje djece, ili bilo koga.
Hmm... najefikasniji način na koji bi se takvu djecu moglo naučiti da ne vjeruju strancima jest platiti nekom strancu da ti nalupa dijete. Kad ga mlatiš sama, bojat će se tebe, a ne nepoznatih žena s interneta.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 11:11   #40
Quote:
Kela kaže: Pogledaj post
Osim što batine utjeruju strah od roditelja u kosti, događa se još jedna stvar koja je još gora, a koja se neće u jednom trenutku samo moći nekim magičnim gumbom poništiti, a to je da ako batinama "objašnjavaš" nešto djeci, ona neće zdravo razviti u sebi pozitivne razloge koji su RACIONALNI zašto se nešto ne smije napraviti, nego će činiti odluke koje su temeljene na strahu od kazne.
Cilj zdravog roditelja je odgojiti dijete koje razumije razloge zbog kojih nešto treba/ne treba napraviti jer je to jedini način da ima razvijenu samosvijest i da zna zašto postupa na određen način. Određene stvari se ne ulove prvi, pa ni deseti put, ali zato ne posustaješ i sam trebaš biti primjer tog ponašanja. U jednom trenutku će se sve to primiti.
ovako, da vam baja objasni.. Roditelj je za malo dijete BOG. Bog dakle mora biti pravedan i dijete naučiti šta je dobro a što loše a to ide s mrkvom i batinom. Ovi koji fizičko kažnjavanje poistovjećuju s premlaćivanjem ili su zlonamjerni ili su ih zlostavljali..

a od batina je mnogo gore psihičko zlostavljanje i manipulacija..

na selu su svi tukli dicu a svi ispali dobro. znaju djeca koja je kazna pa nekad odluče da se isplati, znači nije kraj svijeta

zločin, kazna, čist račun
ozenjen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:56.